Graszaad-ontvangsteentriim v. d. Have bv te Nieuwerkerk draait op volle toeren S. B.'ER K. PANNEKOEK BIJ BROOMALL-BRANDWEER S I REEKNI El WS ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 juli 1973 Nr. 21315 Samenwerking van de Zeeuwse beroepsvisserij de H. Willibrordus, (van lindehout): de patroon van de kerk en van Ne derland. Stukken in vitrines Vóór het altaar hebben twee vi- trnes een plaatsje gekregeij. waar in enige kostbare stukken worden getoond, zoals een Bijbel met zilver beslag (19e-eeuw) en drie Canonbor den met zilverbeslag, met gebeden van het Laatste Avondmaal, het Jo hannes Evangelie en Offerande-ge beden. Verder o.a. een wierookvat - vroeg 19e eeuw - en een wierook- scheepje uit omstreeks 1800. Tot de collectie beheren verder kandella- ders, een rijk geborduurde koorman tel en een mahonie houten taberna kel. Deze is volgens overlevering afkomstig uit het verdwenen kloos ter Sion te Noordgouwe. Een bijzonderheid is de prachtige zilveren Monstrans - ten dele verguld - op zeslobbige voet. daterend uit omstreeks 1700. Voor geïnteresseerden is er volop gelegen heid om in alle rust op de komende dinsdagmiddagen eens kennis te ma ken met religieuze schatten van Zie- rikzees Katholieke kerk. Concert in de Gasthuiskerk De serie orgel bespelingen zomer 1973 in de Zierikzeese Gasthuiskerk werd dinsdagavond geopend met een concert door de organist Jan van Dijk, met medewerking van de flui tiste Nine Sligter. Dit openingscon cert kan als bijzonder geslaagd wor den aangemerkt: het uitgevoerde programma stond door de kwaliteit en inzet van organist en fluitiste op hoog niveau, bovendien was er een alleszins bevredigende belangstelling voor deze eerste avond. Jan van Dijk, bekend o.a. als or ganist van de N.H. kerk te Middel- harnis en van de Gasthuiskerk te Zierikzee, getuigde in zijn spel van een evenwichtige muzikaliteit. Hij bracht o.a. een virtuoze vertolking ten gehore van Bach's beroemde Toccota en fuga in d kleine tertst. Gelet op zijn beheerste uitvoering van de Sonata da Chiesa van Hen drik Andriessen voelt Van Dijk zich overigens ook uitstekend thuis in de toch wel heel andere muzikale we reld van deze Nederlandse compo nist. Bijzonder fraai klonken de tonen van de fluit bespeeld door Nine Slig ter, toegelaten tot de prijs van uitne mendheid. Een hoogtepunt van dit concert was ongetwijfeld Pièce (fluitsolo) van Jacques Ibert. Op 31 juli a.s. zal het orgel in de Gasthuiskerk worden bespeeld door Dirk Jansz. Zwart, organist te Rot terdam. „Kuifje in de Zonnetempel" Op heden (donderdag)middag en ook dinsdagmiddag 17 juli aanstaan de wordt in de Zierikzeese Concert zaal vertoond de tekenfilm in kleu ren „Kuifje in de Zonnetempel". In deze film. met muziek en chansons van Jacques Brei. zorgen Kuifje, kapitein Haddock, professor Zonne bloem. Jansen Jansen en natuur lijk ook Bobbie voor avontuur, spanning en plezier. Kuifje in de Zonnetempel voert naar het hartje van een geheimzinnig land: Peru. De film werd uitgebracht ter gele genheid van de 40ste verjaardag van de creatie van Kuifje. Activiteiten Speeltuinvereniging voor de jeugd Het bestuur van de Meester Breet- velt-speeltuin aan de Brauwstraat in Malta gaat in het kader van de zo mervakantie enige evenementen or ganiseren. Verwacht wordt dat hier mee ongetwijfeld in een behoefte zal worden voorzien. Voor maandag 23 juli staat op het programma hutten bouwen op het grasveld achter de frite-wagen van de heer Menheere, aanvang 19.00. uur. Leeftijd 10 tot 14 jaar. De jon gelui worden verzocht een hamer en zo mogelijk een zaag mee te brengen. Op zaterdag 28 juli worden kin derspelletjes in de speeltuin gehou den: aanvang 14.00 uur. Leeftijd 3 tot 10 jaar. Het is de bedoeling dat de kinderen dan hun driewielertje of autostep meebrengen. Een verkleedpartij met lampionop tocht en ketelmuziek wordt georga niseerd op vrijdag 3 augustus, aan vang 19.30 uur in de speeltuin. Er is een prijsje beschikbaar voor het meisje of de jongen die het leukst verkleed zal zijn. De lampions zullen in de speeltuin worden verstrekt. Degenen die graag ketelmuziek ma ken moeten zelf pannen en deksels meebrengen. Verder zal op vrijdag 10 augustus een kampvuur worden gemaakt van de eerder gebouwde hutten op het grasveld, Aanvang 20.30 uur. Het be stuur hoopt op goed weer en een goede opkomst. Er wordt op gere kend dat., zonodig, ook de ouders zul len willen meewerken. ZIERIKZEE, 11-7. De heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van Zevibel deelt ons mede: Op initiatief van „Zevibel" is er een verband voor sa menwerking ontstaan tussen de vol gende organisaties, die de gehele be roepsvisserij van Zeeland omvatten: de Zeeuwse Vereniging voor Visserij - belangen (Zevibel), omvattende de z.g. koltervissers en de mosselkwe kers; de Vereniging voor Oester-ex porteurs (Vervoex) te Yerseke; de Combinatie van Binnenvissers, afde ling Zeeland. Het wordt wenselijk geacht, om met. elkaar op vele punten, van ge meenschappelijk belang, de handen in een te slaan dan wel mogelijke belangen/tegenstellingen onder el kaar te overbruggen. De Zeeuwse visserij heeft, nu haar bestaan zeer bedreigd wordt - be hoefte aan een zo intensief mogelijk gezamenlijk overleg en aan een een drachtige stellingname op die pun ten, waar haar bestaan in gevaar kan komen. Voor Zevibel moge herinnerd wor den aan de inzet, om op de Grevelin- NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTlfTT^ KERKWEKVE: Ring, woensdags van '4.00- 15.00 uur. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland komt in openbare vergadering bij een op heden (donderdag) avond, in het gemeentehuis van Nieuwerkerk. Op de agenda slaan o.a. voorstellen tot verschillende verkopen van grond, overdracht woningwetwonin gen aan „Beter Wonen", aangaan kasgeldlening, subsidieverlening en vaststelling schoonheidsverordening Duiveland. OUWERKERK Stand campingvoetbal De stand van het campingvoet'bal te Guwerkerk is als volgt: 1. Kreek oever, 8 punten; 2. Vierbannen 7 pnl.; 3. S.V.O.W.K. 3 pnt.; 4. Het Hoogezand. Sirjansland 3 pnt.; 5. Sluitgat 2 pnt.; 6. Sirjansland 1 pnt. Zaterdag a.s. zullen de laatste wedstrijden van het tournooi wor den gespeeld. Het programma is als volgt: Hoogezand-SVOWK 18.45 uur; Sirjansland-Sluitgat 19.3o uur en Kreekoever-Vierbannen 20.15 uur. DUIVELAND, 10-7. Het is momen teel een hele drukte in het ont- vangstcentrum te Nieuwerkerk, af deling van de firma D. J. van dei- Have B.V. te Kapelle, waar gras zaad in grote hoeveelheden wordt aangevoerd ter droging; 5 a 6 ver- schillende rassen zijn hier in het ge ding, die door de telers naar het voormalige bedrijf van de fa. Smits worden aangevoerd, nadat het pro- dulct op het land gedorst is. In de kolossale ruimten staan de kisten hoog opgestapeld. De wand- drogerij, iets nieuws in deze sector, heeft een grote capaciteit. Wanneer "op volle toeren wordt gewerkt, 400 kisten dan blazen een 12-tal ventila toren van ieder 10 pk de nodige war me (of koude) lucht tusen de kisten, terwijl een tweetal kachels (of pri ors) de nodige warmte produceren. Per uur wordt bij een warmte van rond 30 graden ongeveer 1 vocht uit het zaad verwijderd. Hogere tem peraturen mogen niet gebezigd wor den. De voor graszaad bijzonder gunstige weersgesteldheid, reduceert het vochtigheidsgehalte tot zeer mi niem. Verschillende telers, die zelf gen het daar aanwezige mosselzaad op te vissen, en om in de nieuwe verpachting van de Grevelingen door Domeinen een bepaling te doen opnemen, waarin nog rechten voor de schelpdierencultuur blijven be staan. De spitterij van zagers heeft vele funeste gevolgen voor de beroeps- visserij. Sport- en gelegenheidsvisserij De sportvisserij en gelegenheids- visserij nemen zodanige vormen aan, dat de beroeps visserij voortdurend op haar qui-vive moet zijn. In een eerste bijeenkomst van het verband is een brief gezamenlijk on dertekend, om het toezicht op de schelpdieren-percelen in de Ooster- schelde te verbeteren, door een twee de boot van de Directie der Visserij en in te zetten op de Oosterschelde. Naar de mening van de beroeps- visserij is het toezicht thans niet vol doende frequent, hetgeen waarmede niets ten nadele gezegd is van het toezicht dat thans met één boot be kwaam wordt uitgeoefend. Voor 35 jonr HAAMSTEDE: (Adv.) Wie veel vliegt, vliegt voordelig! Haamstede- Vlissingen 10 vluchtenboekje f 28-, Haamstede-Rotterdam idem 44.-, Haamstede-Amsterdam idem f 68.-. ZIERIKZEE: (Adv.) De nièuioe „Goudfazant" van 6 cent ivordt mo menteel geplaatst. Lijst van H.H. Winkeliers-verkopers volgt. Let op de verchroomde lijstjes met de Goud fazant in de etalages. Het symbool van een vooruitstrevende winkelier. Grossierderij „M.C.D." ZONNEMAIRE: De Bommeneed- sche Markt heeft een kalm verloop gehad. De jeugd kon zich weer ver maken in de draaimolen, de groo teren in de schommel of hun krach ten toonen aan de Kop van Jut, als mede htm vaardigheid in de schiet tent. ZIERIKZEE: (Adv.) U doorgeze ten op de fiets? Purol verzacht en geneest! SIRJANSLAND: Een dezer da gen lag hier een jonge zeehond aan de dijk. Men ondernam pogingen het dier weer in zijn element te brengen, maar zo gauw het kans zag zat het weer op de kant. Zelfs zwom het evenwijdig in de geul met iemand mee om daarna weer op de wal te komen. Hel wil dus persé niet in hel water blijven en komt naar de mensen toe. NOORDGOUWE: Hei muziekge zelschap „Con Amove" zal bij gunstig weer een concert geven in de tuin van Cannoo. De vereen, meent er goed aan te doen te concerteren op Schuddebeurs, teneinde ook bewo ners van dat deel van de gemeente in de gelegenheid te stellen een mu ziekavond in de open lucht bij te wonen. HAAMSTEDE: De PH.AKR „de Rietvink" een van de Douglas D.C.II vliegtuigen van de KLM bracht Dinsdagavond de langverwachte 25.000 ste passagier .op Haamstede Een mijlpaal in de geschiedenis van de Zeeuwse Luchtvaart. het produkt kunnen drogen, brengen het reeds gedroogd in dit bedrijf. Het aanbrengen van een stortput en opvoerband bevorderen in niet ge ringe mate het tempo, waarmee de wagen, die het zaad aanvoert, gelost kan worden. Een sublieme stofaf- zuiginstallatïe, voor het bedrijf on ontbeerlijk, is in aanleg, en zal waarschijnlijk deze week gereed ko men. Dcpöt Verder wordt het bedrijf te Nieu werkerk nog gebruikt als depot voor verschillende zaaizaden etc. De heer L. Steenpoorte uit Oosterland ver vult de functie van magazijnchef. Al met al kan worden gezegd dat de gerenommeerde firma Van der Have B.V, die het pand aankocht van de fa. Smits, hier een filiaal heeft verworven, dat gezien mag worden. De allernieuwste apparaten staan ter beschikking. Ongetwijfeld een grote investering, doch met het oog op het alleszins gunstige voor uitzicht in de graszaadsector, zeker wel verantwoord. Tripje naar de „States" (ook) wel; eenmaal OK is eenmaal OK en dat bedoelden dan ook de vice-president, van de brandweer daar, mr. G. Lester Downs jr. en de bevelvoerend officier mr. John Smith, toen zij de heer Pannekoek „opnamen" in de feestelijke «viering van het gouden jubileum van de brandweer. Onze stadgenoot hield er een uniek souvenir aan over een jubileunibord- ,je, dat het rollend materieel in Broomall siert: 1923 - Broomall Fire Company - 1973" Zo'n trofee is wel bijzonder en het kreeg een mooi plaatsje in het huis aan de Mulockstraat. waar - zo er voeren wij verder - wel een geslaag de „emigrant" woont want de hec-r Pannekoek heeft het bijzonder naar zijn zin. In de fabriek loopt alles op rolletjes en in zijn vrije tijd leeft hij zijn liefde uit voor de boerderij dank zij een relatie in de agrarische sector. Hij sjouwt buiten van alles en heeft zelfs al een koe. Men zou het zo niet denken van een tech nisch mens, maar je ziet maar. In het topje van de „Snorkel" De heer Pannekoek niet zijn uniek souvenir (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Expositie religieuze kunst in Katholieke Kerk ZIERIKZEE. 11-7. Op de dins dagmiddagen - tot en met 7 augustus a.s. - vindt in de Katholieke kerk te Zierikzee een tentoonstelling van re ligieuze kunst plaats. In het kader van de „dinsdag-toeristendag" wor den in het kerkgebouw van 14.00 tot 16.00 uur een aantal fraaie kostbaar heden uit eigen (kerkelijk) bezit ge toond. Onder deskundige leiding kan in de kerk een rondgang worden ge maakt ter bezidhting van de vele belangwekkende religieuze voorwer pen die op dinsdagen worden ge toond, en die in combinatie met de vaste collectie aanwezige beelden en panelen een fraai geheel vormen. Een bezoekje is dan ook niet alleen voor toeristen, maar bepaald ook voor belangstellende Zierikzéeënaars bepaald de moeite waard. De rondgang kan begonnen wor den in de Doopkapel, waar sedert 1938 het doopvont staat opgesteld waarvan de voet bestaat uit een rijk bewerkt gedeelte afkomstig van de vroegere preekstoel, die omstreeks 1840 werd gemaakt, door een Zierik zeese schrijnwerker. Het voetstuk geeft, een voorstelling van een peli kaan die haar jongen voedsel geeft. Verder treft men aan een geschon ken herinnerings-blok uit de evacu atietijd en natuurlijk de uit om streeks 1840 daterende houten heel den-collectie, waarbij het beeld van ZIERIKZEE, 11-7. De heer K. Pannekoek (Mulock straat 20) te Zierikzee, werkbaas bij Smit Bolnes, beeft eventjes" Amerika gedaan en daar in de „States'", samen met zijn echtgenote, een drieweekse vakantie doorgebracht. Niet zo bijzonder in een tijd van een schrale dollar en verlaagde tarieven op de Atlantische route, maar wel bijzonder door bet feit dal de beer Pannekoek in de stad Broomall (Pennsyl vania) op heel sympathieke wijze in de armen van de vrijwillige brandweer is terecht gekomen. Broomall heeft - als gezegd - een vrijwillige brandweer. Aan gemeen telijke subsidie zal men daar ook wel niet ontsnappen, maar vrijwel iedere ingezetene is donateur van de brandweer, die er ongemeen po pulair is. Uiteraard veel hoogbouw in deze stad; dat is de Amerikaanse stijl en het blusmaterieel is daar op ingesteld, want wat hier een Magy- rusladder \heet, is daar „Snorkel", maar dan in het maxi en met een knik er in." Aan het topje een kabine met spuitkanons, persluchtmaskers tele foons. enfin de hele rattepian om ho ge vuren te lijf gaan. Geen slangen trouwens meer in de „Snorkel", maar een stalen buis voor de wateraanvoer, die synchroon meeschuift als de superladder om hoog gaat. Verschrikkelijk handig materieel en de heer Pannekoek zat - weer eens iets anders - tijdens zijn vakantie in zo'n spuilkabine. Uniek souvenir Zo maar binnen komen bij de brandweer van Broomall kan men wei vergeten, maar onze stadgenoot had een bijzondere introduktie en toen gingen letterlijk en figuurlijk ook alle brandweerdeuren open. Hij is nog niet van de verbazing beko men. Trouwens zo zijn de Yanks Broomall en zijn brandweer; de heer Pannekoek komt er niet over uitge praat. Te Kinderdijk (vandaar maakte hij twaalf jaar geleden de verhuizing naar Zierkzee) was hij enthousiast brandweerman en bij S B is hij uiter aard bij de bedrijfsbrandweer. Hij weet dus iets van brandweermaterieel, maar „het spul" waarover Broomall (en het is toch maar een willekeurige stad) beschikt, „nee, dat is ongehoord". Deel van het brandiveermaterieel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5