De beweerde massamoord in Mozambique „UFO'S" American Airlines krijgt Nixon terug CAFE „DE BIERHAL" AGENDA Overval blijkt in scene gezet LAATSTE NIEUWS AMSTERDAM, 11-7. De gruwelij ke slachting in Williamo - die dins dag bekend werd - is volgens het Angolacomité geen op zichzelf staand incident in de wrede onder- drukkingsoorlogen, die Portugal voert in zijn Afrikaanse kolonies. Het comité wijst erop dat een soortgelijk gedetailleerd rapport in mei vorig jaar werd gepubliceerd door pater Luiz Afonso Dacosta op grond van zijn ervaringen in de mis siepost Marara in Tete (Mozam bique) hiermee werden de herhaalde verklaringen van de bevrijdingsbe weging „Frelimo", dat massamoord aan de orde van de dag was, beves tigd. De uitroeiing van de bewoners van het dorpje Vila Victoria werd anderhalf jaar geleden al het MyLai van de Portugezen genoemd. De stelselmatige onderdrukking en ter reur, die de Portugezen in hun kolo- Eclitpaar gegijzeld WOENSDRECHT, 12-7. Omdat ze weigeren te vertellen, waar ze land bouwmachines met een waarde van enkele honderdenduizenden guldens hebben ondergebracht, heeft de Bergen op Zoomse advocaat mr. J. Vreijling, het echtpaar S. uit Woens- drecht laten gijzelen. De gijzeling duurt voorlopig dertig dagen. De vrouw is in Rotterdam ingesloten, de man in Breda. ?Iet bedrijf van de familie S. is failliet verklaard in mei 1972. Mr. Vreijling, die als curator was aan gesteld, kreeg al vrij snel aanwijzi- gingen, dat man en vrouw kostbare apparatuur hadden laten verdwij nen. De curator heeft in talrijke ge sprekken geprobeerd het echtpaar te bewegen hem te vertellen, waar de machines waren. Dat lukte niet. Eind juni van dit jaar kreeg hij overtuigende bewijzen in handen van de onderhandse doorverkoop van de goederen. Mr. Vreijling vindt, dat de methode van gijzeling uit de tijd is, maar hij zag geen andere mogelijkheid meer om hel van hem verlangde resul taat te bereiken. nies uitoefenen was er de oorzaak van dat de Orde van de witte pa ters in 1971 En Bloc Mozambique verliet. Het Vaticaan ROME, LONDEN, 11-7. In verband met de massamoord die Portugese militairen in december van het vo rig jaar in Mozambique gepleegd zouden hebben, heeft het Vaticaan via zijn apostolische nuntius in Lis sabon meermalen om nadere inlich tingen gevraagd en zijn leedwezen uitgesproken. Ook de bisschoppen van Mozam bique zijn tussenbeide gekomen. Met deze verklaring gaf het Vaticaan woensdag te kennen dat het niet pas door de berichten in de Londense Times kennis heeft gekregen van de beweerde moord op 400 inwoners van het dorp Williamo. Het heeft er kennelijk de voorkeur aan gegeven eerst in Lissabon zelf te proberen achter de waarheid te komen en vooralsnog geen openbare veroorde ling uit te spreken. In Londen is de druk inmiddels toegenomen op de Britse regering om het voor de komende week vast gestelde officiële bezoek van pre mier Marcello Caetario van Portugal af te gelasten. De Labour-party eis te samen met de in ballingschap le vende Portugese politicus Mario Scares op een woensdag gehouden persconferentie een onafhankelijk onderzoek naar de zaak onder aus piciën van de V.N. Man doodgestoken DEN HAAG, 12-7. De nachtpor tier van het hotel en Indisch restau rant „Bali" aan de Badhuisweg in Scheyeningen, de 53-jarige Anton Boon uit Den Haag, is donderdag morgen vroeg dood in de hal van „Bali" gevonden. Volgens de politie is de man doodgebloed, nadat hij, waarschijnlijk met een mes, in de linkerzij nabij de hartstreek was gestoken. De politie heeft nog geen idee wie de dader is. Nederlandse toeriste in Frankrijk omgekomen L.ILLE, 11-7. De Nederlandse toerisle, mevrouw Kieven uit Voor burg, is in de nacht van dinsdag op woensdag bij een autoongeluk in de buurt van !het Noordfranse Bau- paume om het leven gekomen. Haai man en zoon raakten gewond. Man onder schoorsteen ZEVENHUIZEN, 12-7. In Zeven huizen (gemeente Leek) is woens dagavond de 30-jarige S. Steenber gen uit Roden onder een gedeelte van een schoorsteen terecht gekomen en op slag gedood. De man was bezig zijn boerderijtje tc slopen. Toen hij op de zolder een dakspant wegtrok, kwam de schoorsteen in beweging. Het slachtoffer viel naar beneden en kwam terecht in de kamer, waar een gedeelte van de .schoorsteen op zijn hoofd terecht kwam. ION VOOR BOERMA DEN HAAG, 11-7. Dr. Ir. A. H. Boerrna, dïrekteur-gene- raal van de Voedsel- en Land- bouworganisalie der Verenig de Naties FAO, keert woens dag van een kortbezoek aan Nederland terug naarRome met een cadeautje van een ion voor zijn organisatie. Hij kreeg het in Lelystad uit handen van voorzitter A M. Geluk van Cebeco-handelsraad, na- dal hij het nieuwe veredelings- bedrijf van deze landbouwtop- coöperatie had geopend. Wat hij ermee gaat doen wist hij nog niet- De schenkende coö peratie wilde er het: F AO-werk. in, dr ontwikkelingslanden mee bevorderen en dachl aan aan schaf van werktuigen als een mogelijke bestemming. Wie het woord „Ufo" (niet ge- indentificeerd, vliegend voorwerp) laat vallen kan nog al eens stuiten op ongelovige glimlachjes en toe gegeven, de hele zaak van de „Ulo's" heeft voor een nuchtere beschouwer - en het Nederlandse volk bestaat voor een groot deel uit nuchtere beschouwers - altijd iets onwaarschijnlijks, naast dan elementen van geheimzinnigheid. Nietemin zijn overal ter wereld duizenden mensen intensief en wetenschappelijk bezig, met deze vreemde verschijningen in het uit spansel, die - naar vorm - omschre ven worden als schotels, kegels, sigaren of wat voor naam men er ook aan geeft. De „Ufo's" komen regionaal een beetje in het nieuws, door een waarnemingspost in de Westhoek, waar - naar ingewik kelde voorspellende berekeningen - best eens van dergelijke niet te indentificeren voorwerpen zouden kunnen worden' gesignaleerd. Tér zake is wat betreft eventuele waarnemingen voor het publiek, een „ingezonden' opgenomen, met adressen waar men zijn bevindin gen kwijt kan. ïs dat nu allemaal lariekoek ol: serieus, hoort men wel vragen. In ieder geval staat vast dat in de loop der tijden - dus niet alleen in deze tijd - de aardbewoners zijn gecon fronteerd met vliegende voorwer pen, die niet thuis te brengen ble ken, maar er gewoon waren. De voorwerpen kunnen niet aards zijn want ze zijn - om een voorbeeld te noemen - in staat met duizeling wekkende snelheden (straaljagers hebben er wel achteraan gevlogen) plotseling met een hoek van ne gentig graden van koers te veran deren, zonder snelheid terug te ne men. Er is geen aards toestel, die zulks kan, nog afgezien van aards- materiaal, dat bij dergelijke mani pulaties onmiddellijk uit elkaar zou vallen, verbrokkelen, smelten of wat ook. De „Ufo's" zijn „dus,, onaards, maar wie dat met stelligheid be weert, wordt niet geloofd, niet se rieus genomen of van een te weel derige fantasie beschuldigd. De onderzoekingen - in Nederland ge leid door Netherlands Unindenti- fied Oberservation Research - heb ben geen ander doel dan zoveel mogelijk materiaal verzamelen, nauwkeurige verslagen te noteren, waarnemingen na te trekken, in de hoop dat ooit uit een onvoorstel bare hoeveelheid waarnemingen eens een conclusie te kunnen trek ken. Feit is intussen dat van mi litaire zijde de zaak van de „Ufo's" zeker niet meer als een lachertje wordt afgedaan. „Ufo's"-onder- zoek in de V.S. ressorteert on dei- het ministerie van defensie en het is soms zelfs wel zo dat partikuliere onderzoekingen en bevindingen, door „defensie" niet automatisch in dank worden afgenomen. Niemand kan nog helemaal met „Ufo's" uit de voeten, maar het zou in deze analytische tijd (de mens wil nu eenmaal alles weten en onderzoeken) vreemd zijn, als aan de verschijnselen „an sich" geen aandacht zou worden besteed. PARIJS. Bij een felle brand in de grootste meubelzaak van Fran krijk, „Galeries Barbes" in Parijs, zijn woensdagavond twee mensen om het leven gekomen. Zes brandweer mannen zijn met brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Een foto van. een „Ufo", een niet ge ïdentificeerd vliegend voorwerp, zo als het vorig jaar boven de Noord zee werd waargenomen. Men zie ook een „ingezonden" in dit num mer en het hoofdartikel. Toegang a.l. Kinderprogramma: Donderdagmiddag 12 juli half 3 Dinsdagmiddag 17 juii half 4 Een grote tekenfilm voor de jeugd van 7-77 jaar in kleur. „Kuifje in de Zonnetempel Entree 2,50 en 3,— ZIERIKZEE, 11-7. Het bekende café „De Bierhal" (Korte Groendai 2) is eigendom geworden van de heer M. Kleppe, die het kocht van de Amstel Brouwerij. „De Bierhal" is langzamei-hand een historisch café met een eigen sfeer. WASHINGTON, 12-7. De lucht vaartmaatschappij American Airli nes heeft woensdag 55.000 dollar te ruggekregen van het 'comité tot her verkiezing van president Nixon. De onderneming had eerder toegegeven dat het geld vorig jaar illegaal was overgemaakt naar Nixon's verkie zingsfonds en had het geld vervol gens teruggeeist. Onkruid bij de „Muur" verwijderd BERLIJN, 11-7. Ooslduitse grens wachten hebben dinsdag het tijdens het warme weer welig gegroeide on kruid bij de Berlijnse muur verwij derd teneinde eventuele vluchtelin gen beter in het vizier te kunnen houden. Om 6.00 uur begonnen 50 man met dit' werk aan de grens met de Franse sector waar zondagochtend drie vluchtelingen werden bescho ten. De schietpartij heeft tot tal van protesten geleid. Uit de ramen van een gebouw in West-Berlijn hingen zwarte lakens. Voorts waren er wit te lakens met in het zwart de woor den' „muurmoordenaars". Weer belangrijke olievondst in Noordzee LONDEN, 11-7, Er is weer een belangrijke olievondst gedaan in de Noordzeebodem met een mogelijke produktie van ruim 100.000 barrel (een barrel of vat is 159 liter) per dag. Mobil North Sea maakte woens dag bekend dat zij geslaagde pro- duktieproeven heeft gedaan met de put 9-13-2 in het olieveld Beryl in -de Britse sector van de Noordzee. Lange tijd werd deze zaak geleid door de toenmalige eigenaar, (wijlen) de heer P. Verstrate; nadien waren er verschillende caféhouders o.w. de heer Kleppe, maar door allerlei moeilijkheden moest hij destijds tij delijk zijn kasteleinsschap opgeven. Hij keerde terug in „De Bierhal" in mei 1971, toen hij - onder auspi ciën van de genoemde brouwerij - het café opnieuw begon te exploite ren. Thans heeft betrokkene zijn doel bereikt en is eigenaar van de zaak. Hij hoopt „De Bierhal" als ty pisch stadscafé lange tijd in bedrijf te houden. Agenten in zwembroek BREDA, 12-7. De gemeentepoli tie van Breda heeft voor een zonnig primeurtje gezorgd. Bij warm weer stuurt de korpsleiding namelijk twee jonge agenten naar het recre- atiebad „Wolfslaar" om daar in zwembroek met tien- a elfduizend andere Bredanaars van de zon te ge nieten. Van de agenten wordt wel verwacht, dat ze hun ogen goed open houden. Dat doen ze ook, want door hun toedoen zijn al enkele tientallen jongeren aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van kleding en geld, milieu vervuiling en aan het duidelijk overlast bezorgen aan andere badbe- zoekers. De betrapten krijgen geen procesverbaal. Wel worden hun abonnementen voor kortere of lan gere tijd ingehouden. Het merendeel van de ouders van deze kinderen reageert positief op de politie-actie. Toeris leiibelas ting W addeneil aiiden opnieuw actueel VLIELAND, 11-7. De twee en een halve gulden toeristenbelasting, die toeristen naar Terschelling en Vlieland sinds 1 januari van dit jaar per overtooht moeten betalen, is op nieuw actueel. Het gerechtshof in Leeuwarden boog zich vorige week over twee beroepschriften tegen de heffing van deze belasting, die te gen het advies van de - Gedeputeerde Staten van Friesland uiteindelijk door de Kroon werd goedgekeurd. Eerder Ihad oök de Kroon de belas ting afgewezen- Advertentie Bioscoop „De Concertzaal' Zierikzee - Tel. (01110) 2670 DEZE WEEK: Zaterdagavond 14 juli 8 uur Dinsdagavond 17 juli 8 uur Donderdag 12 juli Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, filmvoorstel ling Kuifje in de Zonnetempel. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, openb. ver gadering gemeenteraad Duiveland. Vrijdag 13 juli Brouwershaven Grote Kerk 20.00 uur orgelconcert Feike Asma. Zaterdag 14 juli Serooskerke Terrein boerderij Schelphoek, 13.00 uur, kleiduivenwedstrijd. Burgh Programma interaktïe-trainings- groepen 14 juli, 21 juli en 28 juli, morgen- en avondsessies van 9.30 tot 12.15 uur en van 20.00 tot 22.30 uur (Lageweg 14). Ouwerkerk Camping 't Sluitgat, 20.00 uur, con cert muziekvereniging Nieuw Leven en Crescendo. Dinsdag 17 juli Zierikzee Concertzaal, 15.30 uur, filmvoorstel ling Kuifje in de Zonnetempel. Woensdag 18 juli Renessc Herv. kerk 20.00 uur Internationale Zangdienst, m'.m.v. jeugdgroep Wup- pertal, Zuidmolukse gospelgroep en kopergroep. Maandag 23 juli Zierikzee Speeltuinvereniging; 19.00 uur, hut ten bouwen op het grasveld Ca- landweg-Caustraat. Zaterdag 28 juli Zierikzee Meester Breetvelt-speeltuin 14.00 uur: kinderspelletjes. Dinsdag 31 juli Zierikzee Gasthuiskerk 20.00 uur orgelbespe ling door Dirk Jansz. Zwart. Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. VOORBURG, 11-7. De overval op het postagentschap aan het Oostein de in Voorburg op de ochtend van 29 juni van dit jaar, waarbij 27.000 gul den werd buitgemaakt, blijkt te zijn gepleegd met medewerking van de 20-jarige in het agentschap aanwe zige winkelbediende G. van der K. uit Voorburg. Zij overhandigde haar vriend, de 23-jarige betonvlechter Marinus de V. uit Leidschendam, het geld. Om het allemaal echt te doen lijken gaf hij haar een tik met een gummiknuppel. Het meisje had de man de avond tevoren al in het toilet van het agentschap verstopt. Werkloosheid stabiel DEN HAAG^ 11-7. Aan het eind van de vorige maand waren 74.110 mannen en 18.640 vrouwen werkloos. Ten opzichte van eind mei betekent dat bij de mannen een daling van 3.150 en bij de vrouwen een stijging van 1.210. Het aantal op aanvullen de werken lewerkgestelden daalde met 130 tot 2.310. Op sociale werk voorzieningsobjecten werken 4.760 personen die voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aanmerking ko men. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeids reserve steeg in juni met 1.300 tot 123.900. Dat is 3.1 procent van de afhankelijke beroepsbevolking, het zelfde percentage werd genoteerd in juni '1972. Dijk Enkhuizen-Lelystad bezet uit protest LELYSTAD, 12-7. Een „schuitvol" leden van de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer (VBY) hebben donderdagochtend de in aanbouw zyndc. dijk Enkhuizen-Lelystad be zet. Zij hebben de punt van de dijk aan de Enkhuizcnse kant in bezit genomen en willen daarmee de aan dacht vestigen op de gevolgen die dc aanleg van dc dijk op het ruim telijk beleid in Nederland zal heb ben. Onder dc bezetters zijn de voor zitter van de VBY, ir. M. Bierman en secretaris Roeland Heeck. „Sluiting van het dijkgat zonder parlementair debat, een sluiting die met stilzwijgen zou worden aan vaard, zal tot gevolg hebben dat de discussie over het al dan niet inpol deren van de Markerwaard wordt „ingedamd" tot praten over dc vorm van inpoldering", zegt een woord voerder van de VBY. „De doelstel lingen voor het ruimtelijk regerings beleid worden hiermee onderge schikt gemaakt aan wat een uitvoe rende dienst als Zuiderzeewerken wil of kan, stelt de VBY. De vereniging wijst bovendien op de financiële gevolgen die sluiting van de dijk zal hebben voor de ko mende tientallen jaren. De kosten zullen in de miljarden lopen die voor een nog groter gat in de. rijksbegro ting zullen zorgen. Dus, zo vindt de vereniging, ook in dit opzicht heeft dc huidige generatie de plicht vol gende generaties niet op tc schepen met onze problemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2