SLASAUS h RAMP MET BOEING 707 BIJ PARIJS deze week bij Vandaag! Donderdag 12 juli Vandaa GROTE KLEDINGVERKOOP Hervormd Verenigingsgebouw APPARATUUR VOOR ELEKTRICITEIT AAN DAM-VOET 122 DODEN Binnenstad Rome weert auto-verkeer Hongergevaar in Afrika E.E.G. beperkt landbouwuitvoer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 juli 1973 129ste jaargang Nr. 21315 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie, 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Stadgenoot keek in keuken brandweer (V.S.) Noodlanding mislukte PARIJS, 11-7. Op nog geen zes kilometer van de Parijse luchthaven Orly is woensdagmiddag een Boeing 707 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschap pij Varig verongelukt. Van de 134 passagiers en be manningsleden zijn er 122 om het leven gekomen. Twaalf mensen zijn met verwondingen in ziekenhui zen opgenomen. Voor het leven van een aantal van hen wordt gevreesd. De gezagvoerder van de Boeing, die een vlucht maakte van Sao Paulo en Rio de Janeiro naar Parijs, meldde kort voor de landing op Orly aan de verkeerstoren dat hij moeilijkheden met de motoren van zijn toestel had en even later dat er brand aan boord was uitgebroken. Hij vroeg om voorrang voor een landing. Terwijl de verkeerstoren alle itverk» fles 0,75 liter 159 ir mee voor 6gevel kop en schotels f8,95 +35sterretjes LONDEN. De Britse Times die het nieuws bracht van de massamoord, die in Mozambique door de Portuge se troepen zou zijn gepleegd, heeft woensdag aangedrongen op een in ternationaal onderzoek naar deze zaak. kwam gt^agvoerder Gilberto Araujo da SilVa tot de ontdekking dat de 90 seconden die hij nodig had om de luchthaven te bereiken niet voldoen de waren. Hij besloot met zijn in middels fel brandende machine een noodlanding te maken. 1 Ooggetuigen zagen het straalvlieg tuig in een wolk van vlammen en rook omlaag duiken. Gezagvoerder Da Silva wist met zijn brandende zilverkleurige Boeing een drukke verkeersweg bij het voorstadje Saulx-les-Charteux ten zuiden van Parijs een huizenblok te ontwijken. Met een oorverdovende slag stortte de machine neer in een groot aard appel- en- wortelveld. In-een zee. van rook trok de Boeing een 800 meter lang spoor door het veld, ontwor telde een rij bomen en maakte een halve slag om voor het toestel tot staan kwam. Onmiddellijk sloegen uit de romp metershoge vlammen. Vuurzee Landarbeidei-s en omwonenden slaagden erin dertien inzittenden uit de vuurzee te redden. In het begin was alleen de cockpit nog te berei ken, maar al spoedig stond de ge hele Boeing in lichterlaaie, zodat het onmogelijk was meer inzittenden naar buiten te brengen. De eerste redders die bij de plaats van de ramp aankwamen, zagen in het midden stuk van het toestel de passagiers met de veiligheidsriemen om als ver koolde lijken zitten. MIDDELBURG, 11-7. „Dam de Oosterschelde af, x hevelen naar een apart 'bassin. Door overdag, wanneer het stroonwer- breng in de voet van de dam apparatuur aan en zet de eb- en vloed werking 0111 in bruikbare elektriciteit". Aldus een conceptnota van de milieu werkgroep „Mon diaal Alternatief" in Zandvoort. De nota is gezonden aan de raad voor de milieudefensie en de actiegroep Oosterschelde Open. bruik veel groter is, dit water weer weg te laten lopen kan de 's nachts aan het pompen verspeelde energie weer terug gewonnen worden, al leen nu tegen een hogere prijs, om dat overdag de energie veel duur der is. De voordelen van de voorgestelde conceptie zijn een blijvend zoute Oos terschelde met getijdewerking, een oplossing „om Zeeland van de ondergang te redden". De werkgroep heeft gebruik gemaakt van de technische aanwijzingen van ir. H. Stam uit Amsterdam. ZIERIKZEE. In liet kader van de Toeristendagen, vond te Zierikzee weer een show van Zeeuwse klederdrachten plaats, ditmaal tegen de achtergrond van de St. Lievensmonstertoren. De Schouwse/Noordbevelandse dracht hier getoond door de dames Pannekoek en Speelman. Voor meer foto's zie men elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In de voet van de dam moeten op geringe afstand van de zeebodem een aantal pijpleidingen worden aangebracht. Met behulp van hevels en turbines moet de werking van eb en vloed dan worden omgezet in elektriciteit. Het potentieel haalbaar vermogen word geraamd op 250 miljard kwh per jaar. Ir. Stam stelt verder voor een be rekenbaar deel van de te bouwen hevels te bestemmen voor de vrije doorgang Van vissen en ander zout watergedierte, zulks om onder meel de kinderkamerfunktie van de Oos terschelde niet verloren te doen gaan De andere hevels moeten dan aan gesloten worden op de zogenaamde Kaplan-turbines, die de kracht van het water in elektriciteit moeten omzetten. Om meer profijt van het water te hebben kunnen ter hoogte van de hevels een soort „tailles" worden aangebracht. De verschillende stroomsnelheden van het water kun nen worden opgevangen met Vario- matic-inrichtingen, zoals die ook in de Daf-auto's ontwikkeld zijn. Energie voorraad Daarnaast zou - naar het voor beeld van de Franse ingenieurs bij de ra nee - dagelijks een reserve- voorraad energie kunnen worden aangelegd door met de overtollige elektriciteit 's nachts water over te De milieuwerkgroep zit echter nog met één probleem, want men vraagt zich af of het getijverschil van drie en halve meter voldoende is om de geschetste hoeveelheid stroom op te wekken. Maar dit zou nog nader be zien worden. Het antwoord op deze vraag kan beslissend zijn voor het lot van vele generaties Zeeuwen, mosselen en trekvogels, aldus de mi lieuwerkgroep. BEKENDMAKING de laatste dag van de Aanvang 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Enorme sortering dames- heren en kinderkle- ding, ook volop vacantie- en badkleding. Tot ziens in het Het Vrije 2 Zierikzee Zonnige perioden Eerst nog hier en daar een bui, maar morgen perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind tussen west en noord; minimumtemperaturen onge veer 13 graden, maxima van 18 gra den aan zee tot 22 graden in het zuidoosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-lemperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.56 Maan op 19.44, onder 2.27 Volle maan: 15 juli (21.56) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 13 juli 1.51 14.17 7.41 20.11 Springtij: 18 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-7. Het K.N.M.I. deelt mee: de storing die het afge lopen etmaal met buien over ons land naar het oosten getrokken is, heeft op verscheidene plaatsen in Nederland meer dan 20 mm regen gebracht. Uit de storing ontwikkel de zich een kleine depressie die donderdagochtend boven de monding van de Elbe lag. Hij veroorzaakte bij ons opnieuw buien, die in cle ochtend in activiteit toenamen. 1-Iet buienfront verplaatst zich zuid waarts en wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. Samenhan gend met deze ontwikkeling stroomt vrijdag lucht van zee ons land bin nen, met gematigde temparaturen. Het weerbeeld zal daarbij wat meer zon te zien geven, terwijl de kans op enkele lokale buien klein wordt. Nog idee voor Oosterschelde Verwachting tot vrijdagavond: Tot de geredden behoren onder meer de gezagvoerder, de tweede pi loot en een stewardess. Een aan tal van hen verkeert nog in levens-, gevaar. Tot de slachtoffers van de vlieg ramp behoort ook de Braziliaanse politicus Filinto Muller, voorzitter van de regeringspartij „Arena", die met zijn vrouw en een zoon reisde. Generaal wil springen op Mururoa-Atol WELLINGTON, 11-7. De gepen sioneerde Franse generaal Jacques Paris des Bollardiers, 65 jaar oud, heeft op een persconferentie in Wel lington (N-Zeeland) verklaard, dat hij uit protest tegen de Franse kern proeven in de Stille Zuidzee per parachute op het Muruoa-Atol zal springen. De generaal is reeds vroe ger bekend geworden om zijn dras tische protesten tegen maatregelen van de Franse regering, die tegen zijn katholieke geloofsovertuiging ingingen. Hij heeft in 1.957 de Franse regering om ontheffing van zijn functie gevraagd, toen hij belast was met het onderdrukken van de revo lutie in Algiers.- Hij weigerde mee te werken aan de folteringen van Algerijnen. ROME, 12-7. De historische bin nenstad van Rome woi'dt met in gang van 28 juli grotendeels afge sloten voor particulier autoverkeer, zo heeft de gemeenteraad van Rome deze week besloten. Het verkeer ver oorzaakt niet alleen ernstige lawaai en stankoverlast, maar ook trillingen die het colosseum en de triomfboog van Constantijn bedreigen, zo heb ben deskundigen gewaarschuwd. NEW YORK, 11-7. Ruim tien mil joen mensen in de zes door droogte getroffen Afrikaanse staten lopen de kans tegen oktober door hongers nood bezocht te worden als de bui tenwereld niet op grote schaal hulp biedt. Dit werd dinsdag op een pers conferentie in het gebouw van de Verenigde Naties bekend gemaakt. Reverend Jesse Jackson, een zwarte Amerikaan die de Ameri kaanse" hulp aan de zes staten coör dineert, gaf de waarschuwing. De adjunct-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, F. Bradford Mor se, omschreef de toestand als „uiter mate wanhopig". Morse, die de hulp van de Ver enigde Naties coördineert, zei tegen verslaggevers dat de oproep van secretaris-generaal Kurt Waldheim zes miljoen dollar in toezeggingen en 450.000 ton aan voedsel had opge leverd. BRUSSEL, 11-7. De Europese Commissie in Brussel heeft woens dag alle tegemoetkomingen bij de uitvoer van melkpoeder en veevoe der waarin melkpoeder verwerkt is, afgeschaft. Bovendien heeft ze de ministerraad van de EEG gevraagd haar te machtigen om, zonodig de uitvoer van graan (door het instel len van heffingen tegen te gaan. De commissie heeft die maatrege len genomen in verband met de Amerikaanse beperking van de uit voer van soja-bonen. De commissie meent dat het 'bij deze situatie nood zakelijke is dat de gemeenschap zui nig omspringt met de eigen voor raad aan eiwitrijke stoffen. Daarom is besloten de uitvoer van melkpoe der niet langer door middel van re stituties te stimuleren. MEDENBLIK. Er ivordt deze zomer ook op verschillende plaatsen weer driftig gezeild. Hier wedstrijden in het raam van de Zuiderzeeregatta. De Solingen - breeduit met spin- akker - in volle vhicht. V.l.n.r. de ploegen uit Engeland, Denemarken, Nederland en de D.D.R. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f liet is even erg geen ivensen i te hebben dis er teveel 'te t hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1