„KENT U ZE NOG - II" IS SNEL (NU AL) UIT Gelukkige 1-0 overwinning van FC Dordrecht op amateur Xerxes Een boek vol herinneringen ZIERIKZEE, 9-7. „Kent u ze nog de Zierikzee- euaars", deel 1 is snel (nu al) gevolgd door deel II, bijna nog boeiender en met heel veel foto's van stad genoten er in, ooit gefotografeerd onder verschillende omstandigheden. Zij waren het, die - in welk verband dan ook - het menselijk gezicht bepaalden van deze oude stad. Het hoek kwam uit hij de Europese Biblio theek te Zaltbommel; schrijver/fotospeurder en na menzoeker was weer de heer C. P. Pols te Zierikzee. De samensteller heeft duidelijk haast willen maken, want naarmate de tijd voortschrijdt wordt het steeds moeilijker geschikt materiaal te pakken te krijgen, terwijl de informatie vaak komen moet van zeer oude mensen. Het tweede werkje toont aan, dat de informanten nog beschikken over een uitstekend geheugen, ook al konden niet alle namen van personen worden achterhaald. Maar dit percentage is klein gebleven. de leden de originele „sound". Ver der o.m. nog de bijna vergeten wa terpoloclub „Het Stelletje" (1917), plaatjes uit ijswinters en de leden van het toenmalig gemeentelijk po litiekorps. Bij elkaar een mooi boek, dat de waarde van het verleden toont, maar ook de betrekkelijkheid van dingen en van mensen. Het korfbaltwaalftal van „Rust Roest" in de jaren dertig. In die tijd bloeide de korfbalsport in Zierikzee en op geheel Schouwen-Duiveland. Bovenste rij: C. Schouls, H. J. Berre- voets, L. van Almkerk. J. W. Schults, L. A. Schouls en N. J. Schults. Da mes: Willy Blom, J. Groenendijk, J. Kouwenberg, Jo van der Doe, N. Bink en F. Barrevoets. Openingsplaat is een foto van het 25-jarig jubileum van de toenmalige gemeentesecretaris de heer P. F. Wittermans, samen met de raad bur gemeester was toen jhr. mr. J. J. Schuurbeque Boeye, Een bijzondere prent geldt de aan komst van de toenmalige opperbe velhebber, generaal C. J. Snijders op 30 april 1917, die zich op de hoogte kwam stellen van de trieste gevol gen van het abuisbombardement op Zierikzee. Groepen en verenigingen Veel zaken, personen, groepen, verenigingen passeren daarna de re vue. We noemen: het toenmalig vol tallig personeel van de gemeentelijke gasfabriek, het moderamen van de hervormde classis van Schouwen- Duiveland, bij gelegenheid van het afscheid van ds. J. J. P. Valeton, de gereformeerde kerkeraad van 1904. Verder talrijke meisjesverenigin gen, vaak „gekiekt" tijdens de uit stapjes, die destijds duidelijk ook reeds „in" waren. Reisdoelen waren Schuddebeurs en de duinstreek. Hetzelfde gold voor de breischool en de modevakschool. Varianten Een historische prent geldt de eerste steenlegging van de - inmid dels alweer afgebroken - chr. ger. kerk op 22 juli 1924. Na de verschil lende kerkelijke meisjesverenigin gen, komen de jongelingsverenigin- gen, de leiders vrij streng in het midden, geflankeerd door leden, die ook al zeer ernstig de wereld in kij ken. Op het thema verenigingen blijkt Zierikzee vroeger bijzonder veel varianten te hebben gehad. Een aparte plaats nam de padvinderij in. Ook het R.K.-volksdeel is present in het boek met een aantal unieke fo to's. Heel grappige plaat b.v. uit 1931, toen het torentje op de R.K.- kerk moest worden gezet. Spel eu sport Spel en sport zou men aparte hoofdstukken kunnen noemen. We zien een jubilerend „Sans Souci" in 1947 en beelden van de opera „Mar tha" door „Kunst en Eer" opgevoerd in 1917 (de volgorde van de plaatjes rammelt wel eens). Een plaat uitl915 toont de toen al vermaarde - maar niet meer bestaande - banketbak kerszaak „Schürmann. Geweldig - ook fotografisch - is geweest het in 1922 gevierde Onafhankelijkheids- feest. Het was niet louter een Zierik- zeese zaak, maar werd eilandelijk aangepakt. Wat de mensen toen voor zo'n. feest over hadden, laten preg nante foto's zien. „Olympia" en „Rust Roest" waren samen begrippen in Zierikzee en ze zijn illustratief rijk vertegenwoor digd. Alleen „Olympia" is heel dui delijk historie geworden. Scholen Ditmaal is ook weer veel aandacht aan de respectievelijke scholen be steed. Naar het schijnt zijn er niet zo bar veel foto's van oude Zierik- zeese schoolklassen. De afgedrukte hebben daarom een dubbel histori sche waarde en velen zullen zich als klein jongetje/meisje - onder het toeziend oog van de toenmalige meesters - herkennen. Het is zeer de vraag of iedereen zijn eigen (school)foto nog wel heeft. Heel speciale scholen: als bewaar school en kweekschool zyn ook van de partij. Een prent apart betreft een uit stapje van de Loer-club „De Bierhal" in 1915 naar Westenschouwen. „Kunst en Eer" was ook duidelijk reislustig en in het verenigingsleven namen een bijzondere plaats in „On derling Kunstgenot" en het „Nieuw Zierikzees Dilettantentoneel". Korfbal De Kon. Zeelandia ontbreekt niet met saillante platen en dan „dus" de sport, vooral korfbal, dat met name in de dertiger jaren driftig werd be oefend. Vele toenmalige spelers en speelsters zullen niet zonder enige weemoed die oude clubfoto's bekij ken. Ooit had Zierikzee de „Ameri can syncopated Band" (eind twinti ger jaren) en zonder twijfel brachten Een mooi plaatje uit de Korte St.- Janstraat in de jaren 1913-1915. Het is de bekende kapperszaak van A. Jongmans. De man rechts in de deur is kapper-eigenaar A. Jongmans en met witte kappersjus aan Hubertus Jacobi, leerling kapper bij Jongmans. Tegen de pui geleund staat Rien Jongmans, de latere haar snij specia list. De helmen voor bromfietsers DEN HAAG, 9-7. Zodra de keu ringseisen voor bromfietshelmen zijn vastgesteld en gepubliceerd in de Staatscourant zal de produktie van goedgekeurde helmen op gang kun nen komen. Deze produktie zal vergezeld gaan van een intensieve voorlichtingscam pagne die erop is gericht zoveel mo gelijk bromfietsers tot het dragen van een goedgekeurde helm te bewe gen. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft dit maandag aangekondigd in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het KVP- kamerlid Krosse. Een Wijziging van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens, waardoor het moge lijk wordt het dragen van een helm voor bromfietsers verplicht te stel len, zal-binnenkort in het staatsblad worden geplaatst. DE STAANDE UNIFORMKRAAG Nu uit een enige tijd geleden in de pers verschenen bericht blijkt, dal als laatste onderdeel der Koninklij ke Landmacht ook de Koninklijke Marechaussee de weliswaar zeer flatterende, maar niet zo erg prac- tische hoge staande kraag op haar uniformen gaat verwisselen voor een gemakkelijker halsomsluiting herin ner ik mij een verhaal, dat ik enige tijd geleden heb gehoord en waarin die hoge kraag de hoofdrol speelt. Mijn zegsman was een thans 75- jarige, maar nog krasse milicien van de lichtinge 1917 van het eertijds te Middelburg gelegerde lie Regiment Infanterie, het Zeeuwse regiment. Het werd mij in onvervalst Zeeuws opgediend, maar ik zal er als niet- Zeeuw maar van afzien te trachten dit in druk weer te geven- Het verhaal speelt zich af op een warme zomerdag in 1917 of 1918. Een lange colonne van lot „op gemeld" regiment behorenden militairen, on der commando van een, zoals toen en nog lang daarna vanzelf sprak, bereden „groot"-majoor, bewoog zich over een lange stoffige weg op een der Zeeuwse of Zuidholiandse eilan den, op marsch van Walcheren naar Rotterdam. Hel in het Nederlandse leger zo bekende kankeren was niet van de lucht: het had ditmaal na tuurlijk vooral betrekking op de heersende hitte en het ongemak dat men dientengevolge ondervond van de bekende hoge, gesloten kragen der uniformen: dit euvel deed zich in de eerste plaats gevoelen bij de dikke wollen „model"-uniformen van de troep. De majoor had evenwel alle suggesties de manschappen te ver gunnen die kragen te openen van de hand gewezen, hoewel hij er zelf na tuurlijk ook wel last van had: maar hij behoefde er niet mee te lopen en ook hoefde hij geen „spuit" en geen „zwikkier" (geweer en bepakking) te torsen. Het gekanker hield dus aan. Tot er iets volkomen onverwachts gebeurde. Aan het hoofd der colonne dook plotseling een door enige hoofdofficieren vergezelde generaal op en niet zo maar een generaal-ma- joor of luitenant-generaal, maar niet minder dan de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht („O.L.Z."), generaal C. J. Snijders. Tot dat ogenblik was deze voor verreweg de meeste militairen van 14 R.I. een min of meer legendarische figuur geweest, in wiens bestaan men eigenlijk maar half geloofde, al was er dan een voorschrift, dat de individuele militair, die de O.L.Z. ontmoette, hem niet alleen moest groeten, maar daarbij ook, juist als voor Hare Majesteit de Koningin en leden va,n het Koninklijk huis, „halt en front" moest maken. DU voor schrift wees toch wel in richting van zijn werkelijk bestaan. Maar de mogelijkheid, dat men hem ooit nog eens in werkelijkheid te zien zou krijgen, leek vrijwel uitgesloten. Maar nu zag men hem dan toch wer kelijk in levende lijve. De majoor liet de colonne halt houden en meldde zich op de voorge schreven wijze bij zijn hoogste chef. Of nu in het hierop volgende ge sprek de heersende hoge tempera tuur en het door de troep ondervon den ongemak van de gesloten kragen ter sprake zijn gekomen en de wei gering van de betrokken hoofdoffi cier de manschappen te vergunnen er iets luchtiger bij te gaan wonen weet ik niet: het kan ook zijn, dat de ge neraal zich uit zjjn cadettenjaren herinnerde, dat hel bij warm weer het dragen van de gesloten uniform kraag geen lolletje ivas, maar een feit was, dat de generaal de majoor gelastte van zijn paard te stijgen (dit werd voorlopig aan de zorgen van diens oppasser toevertrouwd) en zijn weg voorlopig te voet te vervolgen- Het geen gebeurde: maar al ga.uw bemerkte de majoor, dat men, zelfs in het door hem gedragen „buiten modeluniform" toch ook veel last van de hitte had: de kragen mochten los ioorden gemaakt. Dat de generaal Snijders sedert bij 14 R.I. een populaire figuur is ge bleven spreekt wel vanzelf. Burgh/Haamstede-juli mr. ,1. Beyerman RAAD BROUWERSHAVEN (Vervolg van pag. 1) gigantische werk in zo'n,,kort tijds bestek hebben gerealiseerd zeker op zijn plaats is, wat de 'heer V. d. Bijl ten volle onderschreef. Vastgesteld werd het voorbereidingsbesluit Brouwershaven-Zuidwal en het voorbereidingsbesluit meldingsge- bied. Ook werd een zelfde besluit ge nomen voor de „Witte Gebieden" Brouwershaven voor de binnen- en buitendijkse gebieden t.w. het Gre- velingenbekken. „Hier diene'n we een vinger in de pap te houden" aldus de voorzitter. Als hamerstukken werden behan deld een aantal agendapunten, be trekking hebbende op vaststelling vergoedingen aan de diverse scholen in de kernen. meegaan, daar er eerst een urgen tieverklaring moet komen en dan nog de bouw, zodat dit pas in 1975 in gebruik zal kunnen worden ge nomen. „Het geld besteed aan onze kinderen is een goede investering" aldus de voorzitter. Het leefmilieu en het sanitair moeten in het nood- lokaal goed zijn. In augustus zal de raad een krediet gevraagd worden voor dit noodlokaal. Z.h.s. ging de raad akkoord met het voorstel. Helikopter maakte op zee noodlanding Benoeming onderwijzer vAan de orde kwam vervolgens de benoeming van een onderwijzer aan de openbare basisschool te Brou wershaven. B en W deelden de raad mede, dat op de advertentie 7 niet- dienstplichtigen en 19 dienstplichti gen hebben gesolliciteerd. Van deze 26 kandidaten zijn er 5 opgeroepen maar later bleek dat er 3 reeds el ders waren benoemd. Een tweede op roep leverde 7 sollicitanten op maar ook hiervan waren er inmiddels el ders benoemd. Tenslotte resulteerde de heer G. J. A. van Vellhoven te Zierikzee, die door de raad m.a.s. werd benoemd. De raad kreeg hier na een voorstel te behandelen inzake de uitbreiding en inrichting 2e lokaal openbare kleuterschool „De Blok kendoos" te Brouwershaven. B en W lichtten toe, dat sinds 1 febri '73 geen nieuwe leerlingen meer op de i school geplaatst kunnen worden daar het maximum per leidster van 37 leerlingen is bereikt. Voor 1974 en 1975 zijn de prognoses gemiddeld 43 9/10 en 45 7/10 leerlingen. Tevens dient men rekening te houden mel de mogelijkheid dat het inwonertal van de kern Brouwershaven binnen enkele jaren aanmerkelijk zal zijn toegenomen. Het bestemmingsplan Brouwers haven-West wordt dit jaar gereali seerd met de bouw van 35 woningen terwijl binnen enkele jaren de be stemmingsplannen „Delingsdijk" en „Zuidwal" gerealiseerd zullen wor den met de bouw van resp. 111 en 225 woningen. Al dit cijfermateriaal houdt in, al dus b en w dat tot aanstelling van een tweede leidster kan worden overgegaan. Ook dient te worden omgezien naar een oplossing de kin deren in een noodlokaal onder te brengen. Gedacht is aan de biblio- theek in de oude openbare school aan het Kerkplein. Getracht wordt, het noodlokaal vóór 1 september gereed te maken. Aan het ministerie zal een verzoek worden gericht een tweede leidster aan te trekken. Ook zal voor de uitbreiding van de „Blokken doos" met een tweede lokaal een urgentieverklaring worden gevraagd. Gezien het feit dat het aantal leer lingen aanleiding geeft om een uit breiding van de school te rechtvaar digen wordt de raad gevraagd in principe te besluiten tot uitbreiding van een tweede lokaal. De heer J. A. v. d. Bijl stelt, dat zijn fractie wel achter het plan staat van het college maar wel bezwaar heeft om goedkeuring te geven aan de inrichting van een noodlokaal, zonder hiervoor cijfermateriaal op tafel te hebben.,,Wat gaat dit kosten voor misschien één jaar? En is dit wel verantwoord". De voorzitter kon meedelen, dat het noodlokaal wel twee jaar zal OSLO, 9-7. Een Noorse helicopter, die met de bemanning van een boor eiland in de Noordzee op weg was naar Stavanger, heeft maandagmid dag om nog niet bekende redenen ten zuidwesten van de kust van Noorwegen een noodlanding op zee moeten maken. Vissersschepen en reddingsheli- copters hebben 13 van de 17 inzit tenden kunnen redden. De stoffelij ke overschotten van de vier andere bemanningsleden zijn geborgen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT ln Maastricht heelt de 52-jarige vishandelaar J. J. B. in overspannen toestand zijn woning met behulp van benzine in brand ge stoken. De woning brandde geheel uit. De vishandelaar kon op het nip pertje gered worden. UTRECHT. In Utrecht hebben twee mannen de 52-jarige magazijn bediende J. G. Ruijs beroofd van een tas met f 43.500 in contanten en ruim 1' 6700 in cheques. STAVOREN. Op het IJsselmeer in de buurt van Hindelopen is maandag het motorjacht „Zeeai-end" uit Zaan dam door brand geheel verwoest. Het opvarende echtpaar kon worden gered. AMSTERDAM. Twee tot dusverre steeds succesvolle inbrekers, die in middels hebben bekend sinds 20 mei een tiental flinke kraken te hebben gepleegd in plaatsen verspreid over het gehele land. zijn bij een simpele verkeei'scontrole in de Rijnstraat van Amsterdam in de val gelopen. DEN HAAG. In een door het ka binet goedgekeurde ontwerp-alge- mene maatregel van bestuur wordt uitvoering gegeven aan de „wet titel- 'ing' ROTTERDAM. De scheepswerf Van der Giessen-De Noord N.V. in Krimpen aan de IJssel heeft een op- di-acht gekregen voor de bouw van drie productenschepen. Hiermee is een bedrag gemoeid van f 125 mil- ..„joen. WAGENINGEN. Ook de derde we reld wordt geconfronteerd met het probleem dat er voor afgestudeerde academici geen passend werk meer is te vinden. Dit blijkt uit het jaar verslag 1972 van het „Internationaal Agrarisch Centrum" (I.A.C.) in Wa- geningen. ROTTERDAM. Uit de auto van de 23-jaxige Rotterdamse fotograaf J. H. B„ die geparkeerd stond op de Botei'sloot in het centrum van de stad, is foto-apparatuur gestolen ter waarde van f 10.000. De dief ver schafte zich toegang tot het voertuig door het openmaken van het linnen dak. De direktie van Bonaventura heeft maandagmiddag desgevraagd beves tigd dat de heer Folkertsma weer aangesteld is als hoofd-redacteur van Elseviers weekblad. Staatsnatiiur- moimmenten DEN HAAG, 9-7. Ons land heeft voor het eerst, staatsna- tuurmonumenten. Staatssecre taris W. Meijer van Cultuur, recreatie en maatschappelijk ■werk heeft elf natuurgebieden als zodanig aangewezen, die het ministerie al had aange kocht. De aanwijzing gebeurde op grond van de natuurbe schermingswet. De staatsnatuurmonumenten zyn: Elzenbroek, Meerstalblok, Kil van Hurwenen, Niemands- hoek, Oeverlanden, Braasse- mermeer, Oeverlanden Gies- sen, Ov.de Dee en Breede Gooi, Hel Eendennest, De Kavelen, Kooibosj.e Terheijden en Zel- derse Driessen. Vuist van Duys voorlopig van de buis HILVERSUM, 9-7. De AVRO stopt vooiiopig voor de tijd van een jaar met het populaire televisieprogram ma „voor de vuist weg" van Willem Duys. Dat gebeurt volgens Siebe van dei' Zee, televisiedirecteur van de AVRO, op verzoek van de zich thans als tour-commentator in Frankrijk bevindende Duys zelf. Hij is van oordeel, dat hij de laatste tijd wat erg veel is ingezet, waai'door volgens Duys het gevaar gaat ontstaan, dat de mensen op hem uitgekeken raken. „Duys wil het eens een jaartje wat rustiger aan doen teneinde de accu weer wat bij te laden", aldus de heer Van der Zee. Onderzoek naar oorzaak vissterfte ARNHEM, 9-7. De Rijkspolitie laat nagaan of de massale visstex-fte in een diepe plas in het Slingerbosch in Huissen bij Arnhem veroorzaakt is door het lozen van vergif in de plas of moet worden toegeschreven aan een tekort aan zuurstof. Een monster van het water en een aan tal dode vissen zijn opgestuurd naar de plantenziektekundige dienst in Wageningen. Twee maimen met 40 kg liasj gepakt EINDHOVEN, 9-7. Na eerst nu be kend is gemaakt heeft de politie za terdagmorgen in Eindhoven twee mannen aangehouden die in het be zit waren van 40 kilo hasj. De twee mannen, G. van F.' (39) en J. S. (29), beiden afkomstig uit Eindhoven, kwamen rechtstreeks uit Tanger. Zij hadden" de hasj vei-pakt in pakjes van ongeveer 300 gram, verstopt in de wielkasten van de Mercedes waarin zij de reis hadden gemaakt. De waai-de van de hasj wordt dooi de politie geschat op f 125.000. Russen ontdekken prehistorisch fossiel T1FLIS, 10-7. Russische bodem- kundigen hebben in de Sowjetrepu- bliek Georgia de fossiele overblijf selen gevonden van een paardachtig zoogdier dat slagtanden had en dat drie miljoen jaar geleden in de Kaxi- kasus leefde. Het persbureau Tass maakte de ontdekking bekend. Een m.oment uit de bijzondere te Bruinisse gespeelde voetbalwedstrijd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dat het krachtsverschil tussen een goede amateur le klasser en een club uit de lagere regionen van de le divisie van het betaalde voetbal bij zonder gering is werd zaterdagavond te Bruinisse in de wedstrijd tussen Xerxes en de F.C. Dordrecht nog eens duidelijk bewezen. De semi-profs van de F.C. Dor drecht die er in het achter ons lig gende seizoen vallend bijzonder weinig van terecht brachten, lieten ook in de ontmoeting tegen de Rot terdamse amateurs aanvallend zeker geen imponerend spel zien. In de meeste gevallen hielden de spelers de bal veel te lang in hun bezit, ook in de Xerxes aanval bezondigde men zich hieraan, waax-door dë verdedi gers steeds weer x-uimschoots de ge legenheid kregen om zich te hei-stel len. In de eerste helft werd er enige malen nog al erg slordig in de Xer- xes-verdediging geplaatst maar ook hiervan wisten de aanvallers van de F.C. Dordrecht niet te profiteren. Het enige goede en gevaarlijke schot in de eerste helft,kwam nog van de voet van de Xerxes-aanvaller Stek dat subliem door de doelman van Dordrecht Rints werd gestopt. Het middenveld Op het middenveld werd er vaak aardig door beide elftallen gecombi neerd. maar zoals gezegd het auui'de allemaal veel te- lang om succes te kunnen boeken. Na de rust kreeg Xerxes nog de beste scoringskansen. Goed werk van doelman Rints, die enige zeker lijkende doelpunten wist te voorko men, maar ook slecht afwerken van de aanvallen waren er de oorzaak van dat de Rotterdammers niet tot scox-en kwamen. Aan de andere zijde maakte doel man Van Smalen, die na de rust Ni- colaas had vervangen, een allerminst betrouwbare indruk. Bij enige scho ten op zijn doel bleek hij lang niet klemvast te zijn. Hij had hiei-bij het geluk dat er steeds geen speler van de F.C. Dordrecht bij hem in de biiurt was om deze fouten af te straffen. Acht minuten voor tijd slaagde de F.C. Dordrecht er in het enige en be slissende doelpunt te scoren. Een schot van Stx-uis werd door een Xerxes verdediger van richting veranderd, waardoor het leder on houdbaar voor de uit positie gespeel de Van Smalen in het net vex-dween 1-0. Hoewel Xerxes er in de reste rende tijd nog alles aan deed om de balans in evenwicht te brengen kwam er in de stand geen verande ring meer. Deze in het kader van de visserij dagen georganiseerde wed strijd werd weer op voortreffelijke wijze door de voetbalvereniging Bruse Boys georganiseerd. A j ax-Fe ij eno o rd DEN HAAG, 9-7. Ajax-Feije- noord, het traditionele toptreffen van de competitie betaald voetbal, vindt plaats op de zesde voetbal zondag van het nieuwe seizoen: 23 september a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6