BEA WINT HET PLEIT Het moeilijk onderhandelen binnen de EEG Verlies van N.S. in 1972: 430 miljoen BLIK DOOR HET WERELD De Europese ministerraad, heeft het de laatste tijd drulc en moeilijk met het vaststellen van de gedragslijn die de EEGvoornemens is te volgen bij komende onderhandelingen over de xvereldhandel. Dat gemeenschappelij ke Europese standpunt is hard nodig, want de gemeenschap is een belang rijke partner in het handelsverkeer en bovendien een die door tarieven aan de gemeenschapsgrens andere partijen nogals eens in een moeilijke positie brengt. Overigens duren die onderhandelingen, als ze eenmaal beginnen, makkelijk een jaar of twee; momenteel is men nog niet verder dan een voorbereidend aftas ten van de standpunten, waarvan niet gezegd is dat ze onveranderlijk zijn. Met name de Franse nadruk op behoud van de gemeenschapsland- bouwpolitiek wil niet zeggen dat uiteindelijk hierbij geen konsessies gedaan zullen worden. Onderhande len betekent tenslotte konsessies over en weer ruilen. In dit opzicht is er daarom ivel iets voor te zeggen, wat de Amerikanen in het bijzonder voorstaan, om over zoveel mogelijk zaken tegelijk te spreken. Immers: hoe breder de opzet, hoe meer mo gelijkheden er zijn voor het geven en nemen. Dit is een methode waarbij de Eu ropese Gemeenschap zich tamelijk onwennig voelt. In Brussel en Lu- INGEZONDEN STUKKEN Nationale auto-molenrit op Goeree-Overflakkee De plaatselijke V.V.V. van de fa miliebadplaats Ouddorp gaat in sa menwerking met de Stichting Goe- reese Gemeenschap een Nationale- Molenrit organiseren. De beide ge noemde instanties beogen samen hun actiegebied een grotere bekendheid te geven, niet door tot een massaal bezoek op te roepen, maar door de rustzoekenden uit te nodigen met de pure charmes van het vroegere ei land Goeree kennis te komen ma ken. De Molenrit zal op zaterdag 1 sep tember, aan het eind van het vakan tie-seizoen. verreden worden. Vooral het bezit aan nog in bedrijf zijnde molens, zal tijdens de rit in de be langstelling komen te staan. De rou te voert langs drie van een vijftal molens in verschillende plaatsen op het eiland. Bij ieder van de molens ontvangen de deelnemers een stem pel op de deelnemerskaart. Wie drie verschillende stempels op zijn kaart heeft en deze tijdig aan de finish te ouddorp inlevert, krijgt een fraaie Molen-legpenning aangeboden. V.V.V. Ouddorp De pensioenleeftijd Men schrijft ons: Bij een onderzoek door Centraal Beheer bij middelgrote en grote be drijven in Nederland over de pen sioenleeftijd, blijkt 38 procent niet tevreden met de bestaande regelin gen. Eveneens 38 procent acht de toegepaste pensioenleeftijd juist. On geveer 9 pincent heeft vrede met de situatie in verband met de financiële konsekwenties bij vervroeging; 15 procent gaf geen mening. Aan deze enquête hebben.circa 150 bedrijven met in totaal meer dan 200.000 medewerkers hun medewer king verleend. De enquête is gedaan in het kader van een symposium over de pensioenleeftijd, dat in sep tember 1973 zal worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van. de Pensioenstichting Transport. De bedoeling van het symposium is een fundament te leggen voor dis- kussie in breder verband. xemburg is het haast traditie dat men zich wijdt aan één zaak tegelijk, wat haast onontkoombaar maakt dat over die ene zaak er wel partijen zijn die iets toegeven en andere die enig voordeel behalen, zonder dal het direkt tot kompensaties komt die misschien moeten ivachten tot een ander onderwerp aan de orde komt. Een fraai voorbeeld hiervan is het nu tot Nederland beperkte verzet te gen een voorgestelde nieuwe regeling voor steun aan de Europese cokes- industrie. De cokes is een onoxitb eerlijk hulp middel bij de staalfabrikage en de bedoeling is dat de regeringen der ■negen een fonds stichten waaruit de Duitse cokes-mijnen worden gesiubsi- dieerd. Zou men dit niet doen dan kunnen ook deze mijnen sluiten en dat is misschien niet zo erg wat het aantal arbeidsplaatsen betreft, maar wel int overwegingen van onafhan kelijkheid. Immers, zou om een of andere reden de import van cokes kolen stagneren dan lag de belang rijke staalindustrie onmiddellijk plat. Alleen daarom is het niet ongeivenst de Duitse cokesmijnen open te hou den. Konkurrcntie Dit klinkt niet onredelijk, is hel ook niet. Maar bezwaren tegen be taling komen van verscheidene zij den. Het Britse verzet is al snel er kend: de genationaliseerde staalin dustrie daar heeft nimmer cokesko len uit Duitsland laten komen. Wat Nederland in de regeling toestaat is dat hier - en hetzelfde geldt voor Italië - de staalindustrie juist aan de zee is gesticht of sterk uitgebouivd, omdat dit goedkoper is: de zeesche pen met erts en kolen komen vlak bij de hoogovens. Hel is een jaktor die het mogelijk maakt geducht te konkurreren met de oudere staalbedrijven die als his torische logika zijn ontstaan óp de plekken ivaar kolen en ijzererts uil de grond werden gehaald. Aanvan kelijk was dit voordeel niet groot, ■maar dit is hel allengs wel geworden. Een dergelijk voordeel lê belasten - een deel van de heffingen verhalen de regeringen op hun staalindustrie - is niet aantrekkelijk, ook al is een zekere billijkheid niet te ontkennen. Was er op dit gebied iets te ruilen geweest - voor Nederland zou bij voorbeeld meer haast met een Euro pees transporbeleid dat het mogelijk maakt vrij te konkurreren in heel Europa aantrekkelijk zijn - dan wa ren de onderhandelingen stellig vlot ter verlopen. De Nederlandse minister van der Stoel heeft zich publiekelijk iiogal kwaad gemaakt over het gehannes waarmee iedere vergadering van de ministerraad der EEG te kampen heeft. Een geval als dit, maar meer nog de algemene methode Waarvan het een voorbeeld is, had makkelijk aan zijn bezwaren toegevoegd kun nen worden. Duitser ramde woning AMSTERDAM, 7-7. De politie in Leeuwarden heeft de 23-jarige Duitser R. G. gearresteerd, die be kende maandagavond 25 juni in Amsterdam met een gestolen met melkbussen geladen vrachtwagen een woning in de Eerste Jan Steen straat te zyn binnengereden. De 56-jarige heer Sj. Rozenberg, die achter in de woonkamer zat, liep daarbij zulke ernstige verwon dingen op dat hij enige dagen latei- in het Wilhelmina Gasthuis over leed. De jongeman had de wagen bij de melkfabriek tegenover de woning van het slachtoffer ontvreemd. Hij wist na het ongeluk te ontkomen. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 10 JULI NED. 1: Een kindermusical, een documentaire over vogels 'op IJs land een verhaal uit de serie „Een kar vol verhalen" en flitsen uit de serie tv-programma's Met liedjes het land in". Dat zijn de vngediënten die de NCRV tussen twee en vier uur op het scherm brengt. Van de zelfde omroep komt ook het avond programma op deze zender. Maar voor het zover is eerst nog een beeldver slag van de vandaag in de Tour de France verreden etappe. De NCRV schiet om zeven uur uit de startblokken met de eerste afleve ring van een nieiave zesdelige jeugd serie ,,'n Donderdags kind". De se rie vertelt het dramatische verhaal van een weesmeisje in hel begin van deze eeuw. Nadat het te vondeling gelegde meisje een aantal jaren is verzorgd door twee liefderijke oude vrouwen, moet ze in een weeshuis geplaatst worden De direktrice is een drakige vrouw, die helemaal niet van kinderen houdt. Verder kan men tot acht uur een aflevering zien van „Op- het Europese ivüdspoor", waarin de cameragericht wordt op de broedend- de lepelaars in de kurkeiken van Andalusië. Na het journaal volgt het amusante spel „Zo vader, zo zoon". Freule Wittewaal van Stoetwegen zit in het penei. Een half uurtje mu ziek en zang staat de kijker hierna te wachten in „Selectie uit goeie ouwe koffergramofoon". Menige kijker zal met spijt om. tien over negen af scheid, nemen van de serie „Voort vluchtig". De Britse produktie was ijzerslerk. In de achtste en laatste aflevering wordt het spotlicht ge richt op de autohandelaar dié de vlucht van de bankrovers in elkaar zette. De laatste drie kwartier van de zendtijd besteedt de NCRV aan de rubriek Ander Nieuws. NED. 2: Een uur kïnderplezier be tekent het programma dat de VARA tussen zeven en acht uur op het tweede net uitzendt. Achtereenvol gens Klaart je Tip en Balthasar. De Stratemakeropzee-show en de slot aflevering van de serie „Het geheim van de blauwe sprinkhaan"Wat dit laatste programma betreft: eind goed ,al goed, maar voor het zover is, gebeuren er nog spannende dingen. Na. het journaal vaart James Onedin met zijn schoener het scherm bin nen In dit deel doet James alle moei te om een pakhuis te vinden voor zijn voorraden. Zijn broer Robert weigert hem, geld te lenen. Herman Stok presenteert na deze spannende aflevering weer het spelletje .Wie wat waar. Hel laatste VAR A-pro gramma. is een „Een groot uur U". Water is het discussiethema van vanavond in Koos Postema's pro gramma. Daarbij moet men vooral, denken aan drink-, recreatie- en af valwater. Na hel laaatste nieuws staat de kijker nog een filmverslag te wachten van de vandaag in de Tour de France verreden etappe van Em- brum naar Nice. DINSDAG 10 JULI NED. 1: 14.00 vakanlieprogramma; 18.25 Tour de France: 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws 19.05 'n Donder dags kind.; 19.35 Op het Europese wildspoor; 20.00 Journaal; 20.35 Zo vader, zo zoon; 20.45 Selectie uit goeie ouwe koffergrammofoon; 21.10 Voortvluchtig22.00 Ander nieuws. 22.45 Journaal. NED. 2 18.4.3 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Het, blokprogramma; 20.00 Journaal20.20 De Onedin Line 21.10 Wie wat waar?; 21.35 Een groot uur U; 22.45 Journaal; 22.50 Tour de France. Twee jonge mensen dood door drugs AMSTERDAM, 7-7. Binnen 24 uur tijds is de Amsterdamse recherche geconfronteerd met twee jeugdige buitenlandse bezoekers, die op ho telkamertjes dood werden aange troffen als gevolg van overdosering met een verdovend middel. De 24-jarige Amerikaanse student J. N. G. uit New York, werd in een hotel aan de Nieuwenclijk dood aan getroffen. Vrijdagmiddag vond een hotelhouder aan de Warmoessti-aat op een van zijn verhuurde kamers de 25-jarige Fransman P. J. M. uit Parijs levenloos op de vloer. De man was daags tevoren ingeboekt. Hij had de injectiespuit nog in de hand, aldus deelt de recherche mede. Aantal winkels nam weer af DEN HAAG, 7-7. Het aantal win kels en andere verkoopplaatsen als hallen, gesloten huizen, rijdende winkels enz. is in het afgelopen jaar weer verminderd, aldus het Hoofd bedrijfschap Detailhandel. De werkelijke achteruitgang is niet aan te geven, omdat in het afgelopen jaar een niet bekend aantal reeds bestaande zaken werd geregistreerd. Door de inwerkingtreding van de vestigingswet detailhandel konden reeds bestaande, doch nog niet ge registreerde vestigingen, worden ge legaliseerd. Ondanks deze oneigenlijke toene ming van het aantal inschrijvingen, was er toch een achteruitgang van het aantal geregistreerde onderne mingen met één vestigingsplaats van ongeveer 3.400 (in 1971 was de ach teruitgang 6.100 en in 1970 4.900). De grootste achteruitgang deed zich voor in de levensmiddelenbranche. T.B.C. in Utrecht UTRECHT, 7-7.Dc bedrijfsgenees kundige dienst van de Rijksuniver siteit in Utrecht heeft nu ook alle personeelsleden die na 1 februax-i '73 gebruik hebben gemaakt van de eet tafels van de mensa geadviseerd, zich te laten onderzoeken door het consultatiebureau voor tuberculose. Bij het onderzoek dat is ingesteld nadat bekend was geworden dat een aan tbc lijdende (inmiddels genezen) student voor anderen besmettings gevaar heeft opgeleverd, is ook een geval, van open tuberculose gesigna leerd bij een niet-lid van de univer sitaire gemeenschap. Gebleken is, dat ook personeelsleden en niet-stu- denten min of meer incidenteel van de eettafels gebruik maken. Ook zij lopen de kans op infektie. SCHEEPVAART Abida, 6-7 150 m Nw Midway naar Yokohama Ameland, 5-7 van Sfax naar Cyprus MARKTBERICHTEN Groenten- en fruitveiling Tiel TIEL, 6-7. Appelen: Golden Deli cious kl. 1: 75/op f 0,65-0,75, 70/75 f 0,56-0,67, 65/70 f 0,45-0,55, 60/65 f 0.2-5-0,35; ld. 2: 70/75 f 0,54-0.58. 65/70 f 0,38-0,45, 60/65 f 0,24-0,30. Aardbeien: per doosje van 250 gram: Vola kl. 1: f 0.35-0,52; kl. 2 f 0,30-0,36; Lavo, kl. 1: f 0,48-0,56; kl. 2: f 0.40-0,46; Tamella. kl. 1: f 0,60- 0,68; Red Gauntlet, kl. 1; I 0,41-0,72; kl. 2: f 0,31-0,46. Aardbeien: gedopt Senga Sengana f 1,21. Rode bessen: kl. 1: f 1,14-1,36, fa briek f 1,13; rode bessen per doosje van 250 gram kl. 1f 0,28-0,48; fram bozen; per doos van 250 gram, kl. 1: f 0,83-1,18; kl. 2: f 0,47-0,72; kruis bessen blond, kl. 1: f 1,82-1,94kl. 2; f 0,68-0.75; kruisbessen blond per doosje van 250 gram kl. 1: 1' 0,60-0,72; Kruisbessen witte, per doosje van 250 gram, kl. 1: f 0,30-0,38; zwarte bessen, kl. 1i' 2,22-2,40. Kersen: meikers kl. 1: f 1,93-2,40. b rood f 1,34. bc rood f 1,18, c rood f 0,80; duitsekers, kl. 1: f 2,74-4,02, b rood f 1,23, bc rood f 0,81, c rood f 0.80; varikse zwarte, kl. 1: f 1,58- 2.78; hollanders, kl. 1: f 1.58-1,95; groot zwart, kl. 1: f 2,70-2,85; wijn kers, kl. 1: f 1,65-2,05; Beyerlanders, kl. 1: f 2,10-2,75. Groentenpeulen f 1,60-3,40; prin- cessebonen f 1.70-2,50; snijbonen f 1,70-1,95; capucijners f 1,05-1,20; doperwten f 0,65-0,82; prei f 0,75- 0,82; andijvie f 0,12-0,22; tuinbonen f 0,12-0,25; sla per krop l 0,07-0,22; bloemkool per stuk f 0,35-0,65; kom kommers per stuk f 0,35-0,42; toma ten per bakje, ea f 5,85-6,35. eb f 5,75-5,85, ec f 4,55-4,85. Aardappelen: grote C 0,36-0,46, drieling f 0,20-0,28; kriel f 0,14-0,22. Alles per kg, tenzij anders ver- .meld. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 9-7. Aanvoer; to taal 868, slachtrunderen 633, varkens 235 Prijzen per kg: Koeien le f 5,40- 6,05, 2e f 5,00-5,20, 3e f 4,85-4,95: vaarzen le f 6,20-6,75, 2e f 5.30-6,10; stieren le f 6,40-6,70, 2e f 6,10-6,35; worstkoeien f 5,00-5,10; varkens le f 3,12-3,1.5, 2e f 3,10-3,12, 3e f 3,08- 3,10; slachtzeugen f 2,65-2,75; zware varkens f 2,93-3,00. Overzicht slachtrunderen: Aan voer als vorige week, handel redelijk, prijzen staand; varkens: Aanvoer groter, handel kalm, prijzen lager. LAND- EN TUINBOUW Uitgifte van bedrijven in Flevoland DEN TI A AG, 7-7. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich ver enigd met het uitgiftcplan 197-1 van landbouwbedrijven in oostelijk Fle- A'oland. Het plan is opgesteld door het mi nisterie van financiën in overleg met de ministeries van landbouw en vis serij en van verkeer en waterstaat. Het aantal uit te geven bedrijven bedraagt 26 met een totale oppex-- vlakte van 1445 ha. Van deze be drijven - 12 akkerbouw en 14 weide- bouw - zullen er 16 in eigendom, c.q. erfpacht en 9 in pacht worden uitgegeven. Eén bedrijf zal in eigen beheer worden genomen door de directie der domeinen. Duitse kritiek op de E.E.G.-politiek STUTTGART, 7-7. De Westduitse minister van financiën, Helmut Schmidt, heelt in de jaarvergadering van de Westduitse Boerenbond in Stuttgart gepleit voor „een zorgvul dig onderzoek" van het landbouw beleid van de Europese Economische Gemeenschap. In de eerste plaats moet daarbij naar zijn mening aandacht worclen geschonken, aan het probleem van de te grote agrarische produktie.' Een van de manieren om het probleem op te lossen is volgens de minister de kosten van de overschoten te laten dragen door degenen die ze produ ceren. Over de voorgenomen bespreking van het landbouwbeleid in de mi nisterraad van de E.E.G. later dit jaar zei Smidt onder meer dat West- Duïtsland er niet" langer mee ak koord kan gaan dat het landbouw beleid wordt gebruikt om nationale ontwikkelingsplannen of sociale en x-egionale maati'egelen uit te voeren op onze kosten. Bonn is niet bei-eid toe te staan dat Europese besluiten en maatregelen worden misbruikt om de nationale belangen van de afzondeidijke lidstaten te behartigen, zo voegde hij eraan toe. FINANCIËN EN ECONOMIE Doll ar is •iks" waan AMSTERDAM, 7-7. De Ameri kaanse dollar is nu op de Amster damse wisselmarkt nog een rijks daalder waard. De dollar opende op f 2,51 tegen een openingskoers op donderdag van f 2,5550. De officiële „fixing" was vrijdag f 2,5440 tegen 1' 2,5540 donderdag. De slotkoers kwam uit op f 2,50. Bij de vaststelling van de koersen van het bankpapier, kwam vi'ijdag voor de dollar een notering tot stand op f 2,49-E 2,59. NMB verhoogt rente op spaargeld De Nederlandse Middenstandsbank zal per 15 juli aanstaande de spaax-- rente verhogen met een M>voor een tweetal spaarvormen. met opzeg termijn en met een V.i°/o voor alle spaarvormen met een vaste termijn. Tevens wordt een nieuwe reke,- ningsvorm met een vaste termijn van 2 jaar geïntroduceerd, waarop een rente van 7% wordt vergoed. UTRECHT, 7-7. De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een exploitatieverlies geleden van f 430 miljoen. Na aftrek van de bijdrage van de overheid ad f 265 miljoen ter compensatie van verliezen op ver plichte openbare diensten, resteert een netto-tekort van f 164,5 miljoen. In 1970 bedi-oeg het netto-tekort f 141,8 miljoen en in 1971 was het f 257,2 miljoen. De brutoveidiezen Bea lachte een beetje. „O, ik ben ervan overtuigd, dat: ik het hier prettig zal hebben. Bij een collega zit je altijd goed. Maar ik ben een beetje te zelfstandig van nature, ziet u? Ik zoek spoedig wel een paar ka mers voor mezelf. Als ik eerst maar een beetje gewend ben in het dorp." De gastvrouw keek haar opnieuw vei-baasd aan. „O. maar dat lukt u nooit. Dat vindt hel; schoolbestuur beslist niet goed." Bea trok haar wenkbrauwen op. „Wat zullen we nu hebben? Wat heeft het schoolbestuur daarmee te maken?" vroeg ze op ijzige toon. Mevrouw Van Schagen haalde haar schouders op. „Wel, die beslist in schoolaangelegenheden over alles. Dat zult u spoedig genoeg merken. Sangelaar, dal: is de voorzitter van het schoolbestuur, heeft indertijd beslist, dat ongehuwd schoolperso- neel bij een collega in de kost gaat. En aangezien Hoogeboom weduw naar is, ligt het voor de hand, dal, u bij ons komt en bij ons blijft. Bea haalde haar schouders op en glimlachte. „Nu ja, dat zien we te zijner tijd wel. Voorlopig ben ik u dankbaar. Apropos, hebt u hier tele foon?" Mevi-ouw Van Schagen schoot in de lach. „Telefoon - waarvoor? Nee, dal heeft hier zowat niemand. Nu ja. de burgemeester, en Water burg, dat is de caféhouder hier. En de dokter. En een paar boeren. Maar voor de rest „Dan ga ik wel even naar dat ca fé. Ik heb het trouwens al gezien." Bea stond op en wilde naar bui len gaan. maar mevrouw Van Scha gen legde haar hand op de arm van de nieuwe juf. „Dat zou ik niet doen, juffrouw van Laar. Dat zou maar een slechte indruk geven, nog vóór u voor de klas staat." „Maar m'n hemel, in wat voor land ben ik hier verzeild geraakt? warén in die jaren respektievelijk f 242 en f 362 miljoen. Blijkens het zaterdag gepubliceer de jaarverslag is de opbx-engst uit het reizigei-svervoer in 1972 met f 47 miljoen gestegen tot f 489 mil joen bij een bijna gelijkgebleven vervoei-somvang van ruim acht mil jard reizigerskilometers. De op brengst uit het goederenvervoer steeg met f 17 miljoen, terwijl de omvang van de produktie met 150 miljoen tonkilometers daalde. AMSTERDAM. De Lop-juwelenont- werper Andrew Grima uit Londen was in Amsterdam om hier zijn be roemde juwelencollectie - voor een gezamenlijke waarde van f 10 mil joen - te tonen. Hij staal hier met model Tanja Trijbels, die een hang- hologe om heeft, clat „Acapulco" heet, van opaal gemaakt is en een waarde heeft van ca f 51.260,- ter wijl zij een ringhorloge draagt, ge naamd „Oporto", eveneens van opaal ■met een ivaarde van f 21.430. Aardige meneer Grima, maar niet goedkoop. Groetplicht verdwijnt UTRECHT, 7-7. Dc groetplicht wordt per 1 augustus volledig afge schaft. Staatssecretaris Mommer- stccg van defensie heeft vrijdagoch tend tijdens het militair georgani seerd overleg ccn voorstel van dc tien bij dit overleg betrokken mili taire personeelorganisaties overge nomen cm het brengen van de mi litaire groet niet meer verplicht te stellen en uit dc krijgstuchteljjkc sfeer te halen. Djt heeft de heer G. E. Baas, voor zitter van dc Nationale Christen On derofficieren Vereniging (N.C.O.O.V.) vrijdag na afloop van het gesprek met de staatssecretaris meegedeeld. Honderd zeventien dagen op vlot SEOEL, 5-7. Een Brits echtpaar, dat 117 dagen op een reddingsvlot heeft doorgebracht in de Stille Oceaan, heeft zich in stand, gehouden met re genwater, dertig schildpadden, acht zeemeeuwen en zes haaien. De 41-jarige Michael Baily en zijn 32-jarige echtgenote zijn op 30 juni door een Zuidkoreaa,nse vissersboot opgepikt. Baily, een drukker, en zijn vrouw zijn een jaar geleden uit Engeland vertrokken met een jacht van acht ton voor een tocht via Panama naar Nieuw-Zeeland. Op 26 februari vertrokken zij uit Panama, maar het jacht zonk op 4 maart na een botsing met een walvis op 640 km voor de kust van Mexico. Daarna maakten zij twee reddings vlotten. Zeven schepen voeren voor bij zonder het echtpaar op te vi'èr— ken. Leven w.e hier in een vrij dorp, of is het een soort vah concentratie kamp?" „Luister, juffrouw, in een dorp is het leven anders dan in de stad. In een dorp let iedereen op ieder.en een onderwijzer moet vooral om z'n prestige denken. En een onderwijzer of onderwijzeres van onze school be zoekt niet zonder noodzaak een ca fé. Dat doet men alleen als er een of andere uitvoering wordt gege ven.". Ja, maar mevrouw, ik wil alleen maar even naar het station bellen. Om te informeren, of mijn fiets is aangekomen." „Gaat u dan naar het postkan- Hoor." „Waar is dat?" „Hier het plein af en dan rechts. Midden in de straal. U ziet wel een bord. Maar dat is waar ook. Dat is vandaag alleen nog maar open van zes tot zeven." Bea zakte weer terug in haar stoel. „Wel, dan wachten we maar tot. zes uur," Op dit ogenblik kwam haar col lega' binnen. Er kwam een vleugje lach. op zijn gezicht.en hij drukte haar hartelijk de hand.„Leuk, col lega, dat u er al bent. Nou, u zult hel: met de eerste klas gemakkelijk hebben, Er zijn maar zestien nieu welingen," „En hoeveel zïttenblijvers?" in- fonneerde ze. Van Schagen glimlachte. „Juf frouw Van Laar, wij in Eishoven doen op onze manier ook aan onder wijsvernieuwing. Zitten blijven is er bij ons al een paar jaren niet meer bij. Iedereen gaat ieder jaar auto matisch naar een hogere klas." Bea keek geamuseerd naar de man, die tegenover haar was gaan zitten en een pijp stopte, „En als ze dan niet mee kunnen komen in dc hogere klflvS?" Hij haalde zijn schouders op en FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK keek aandachtig naar zijn werk. „Och, dat plooien we wel. En wat doet dat er overigens toe? Vroeger bleven ze twee jaar in de eerste lclas zitten, de domkoppen wel te ver staan, en dan nog eens twee jaai" in de tweede. Meestal liet je zulke kin- "dei'èn het vijfde jaar maar naar de derde gaan, of het kon of niet en dan deden ze de laatste twee jaren zo'n beetje voor spek en bonen mee. Wat er niet in zit, juffrouw Van Laar, kon je er toch niét uithanlen." „Hoe hoog is het, percentage domkoppen, zoals u dat noemt, hier?" „Och, statistieken houdt Hooge boom er niet op. na, U krijgt hier voornamelijk boerenkinderen, die eerder het naadje van de kous w:e- ten, hoe een kalf en een big op de wereld kom.t dan dat men twee en twe kan optellen. Het intelligentie peil is derhalve eenzijdig en dus middelmatig. Er zijn in iedere klas enkele uitblinkers en enkele! kinde ren, die niet kunnen meekomen. Dat zal wel ovei'al hetzelfde zijn." „In de stad heb je. natuurlijk spe ciale scholen voor minder begaafde leerlingen" merkte Bea. op. De man knikte en stak de tabak in zijn pijp aan. Hij zoog een keer of wat. behaglijk en keek toen naar Bea. „Juffrouw Van Laar, de mees te boeren beschouwen de.school als een noodzakelijk kwaad. Hier in het dorp wel te verstaan. De kinderen moeten natuurlijk wal: leren. Maar als ze hun naam behoorlijk kunnen schrijven en het melkboekje van de fabriek kunnen lezen en eenvoudig kunnen rekenen, dan vinden de mensen het hier al heel bar best, zo als ze dat noemen. De rest vinden ze flauwekul. Gelukkig maar, dat er een leerplichtwet is, anders .kwam er van de Elshovense jeugd niet veel hl". .(wordt .vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6