V S. DOEN IETS AAN ONDERSTEUNING VAN DE KOERS Drie doden op Monza Conflict bij H.P. opgelost Vaarverbod bij kernproefgebied 'j°y Nog (lang) geen Kanaaltunnel Vluchtelingen-incident aan „Muur" FELKE AANBOUWKEUKENS EUBELRAMA NIEUWE SPEEDBOOT VOOR STRANDREDDINGSBRIGADE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 juli 1973 129ste jaargang Nr. 21313 waarin opgenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel, (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie, 4 <>/o B.T.W. In dit nummer Succesvolle ronde van Bnrgh-Haamstede Na de dollar-chaos BAZEL, 9-7. Be wisselmarkten in Europa, waar verleden week bij een sterk dalende koers van de Amerikaanse dollar een chaotische toestand was ont staan, zijn vandaag (maandag) weer open gegaan nu de Verenigde Staten kennelijk willen intevenieren ter ondersteuning van de dollarkoers. Een vage aanduiding in deze richting is het afgelopen weekeinde naar voren gekomen tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de presidenten van westerse centrale banken in het hoofdkwartier van de bank voor internatio nale betalingen in Bazel, waar Westeuropese landen en Japan druk op de Verenigde Staten hebben uitgeoefend maatregelen te treffen om de daling van de dollarkoers tot stilstand te brengen. iu toe MONZA-, 8-7. Vrijwel op dezelfde plaats waar zeven weken geleden de wereldkampioen in de 250 ee klasse Jarno Saarinen en de Italiaanse Co- mingman Renzo Pasolini veronge lukten heeft zich zondag op de baan van Monza opnieuw een ernstig mo tor-ongeluk voorgedaan. Het heeft het. leven gekost aan drie Italiaanse junior-rijders: Renato Galtrucco, Renzo Colombini en Carlo Chionio. AMSTERDAM, 7-7. Het conflict bij de Haagse Post is bijgelegd. Het ontslag van de redakteuren is inge trokken, en de staking van de re- daktie is opgeheven. Zondagavond maakte mej. A. Goudsmit het Twee de Kamerlid van D-'66, die als be middelaarster in het geschil is opge treden, bekend, dat de strijdende partijen na enkele dagen overleg tot een voorlopige oplossing zijn geko men, waardoor het voortbestaan van de Haagse Post is verzekerd. De heer J. Folkertsma, de door de direktie per 1 juli benoemde, maar door de redaktie niet gewenste hoofdredakteur, heeft besloten om zich terug te trekken. Verenigde Staten hadden tot nu W de indruk gewekt het ver zoek aan de Federal Reserve Board (hel bestuur van het Amerikaanse stelsel van centrale banken) op de bftótenlandse geldmarkten de waarde van de Amerikaanse munt te onder steunen door ten verkoop aangebo den dollars aan te kopen te negeren. Van de kant van de centrale ban ken wilde men niet zeggen of de Verenigde Staten overtuigd zijn van de noodzaak van interventie. Sommigen verklaarden echter dat de strekking van een kort commu niqué, dat in de nacht van zondag op maandag na afloop van de achter gesloten deuren gehouden vergade ring is uitgegeven, kan worden ge ïnterpreteerd als een bevestiging van Amerikaanse zijde dat officiële in- terventie op het juiste tijdstip nuttig zou kunnen zijn. „Technische regelingen" In het communiqué staat dat de centrale-bankpresidenten van me ning zijn dat de conclusies van de op 16 maart 1973 in Parijs gehouden ministersvergadering van de groep van tien (rijke westerse landen) nog steeds geldig zijn en dat de „beno digde technische regelingen" kunnen worden toegepast. De ministers van de groep van tien en de centrale- bankpresidenten van die landen wa ren het er in maart over eens dat officiële interventie op de wissel markt op het juiste ogenblik toege past in beginsel nuttig kan zijn om m een ordelijke situatie op de wissel markt te vergemakkelijken, waarbij ook in gedachten moet worden ge houden de wenselijkheid van het be vorderen van het doen terugvloeien van speculatief kapitaal. PARIJS, 8-7, De Franse staats courant van zondag heeft bekendge maakt dat met ingang van woensdag 11 juli de scheepvaart binnen 60 zeemijl van het Atol Moeroeroa in de Stille Oceaan is verboden. De bevelvoerende admiraal van het proefterrein voor kernbommen is opgedragen ten aanzien van sche pen die dit verbod overtreden de nodige maatregelen te nemen ter be veiliging van die schepen en opva renden. Fatale ■riding" O BRUSSEL, 8-7. Twee 17-jarige jongens 'hebben in het afgelopen weekeinde op verschillende tijden en op verschillende plaatsen veel scha de aangericht met weggenomen au to's. Bij die twee ongelukken werden in totaal twaalf mensen gewond. In het zuiden van de Belgische provincie Luik sloeg zondag, op de weg van Hamoir naar Xhoris, een aïïlb over de kop die bestuurd werd door een 17-jarige Belgische jongen. Hij en zijn vier passagiers werden zwaar gewond. De jongeman die aan het stuur zat had de auto weggeno men in Xhoris. Een eveneens 17-ja- rige Belg heeft zaterdagavond' met de vrachtauto van zijn vader een viertal personenauto's in Hekelgem geramd. Daarna reed hij met de au to tegen de gevel van een huis in Ter,nat. De gevel wex-d totaal ver nield. Bij dit ongeval werden zeven mensen gewond. LONDEN, 7-7. De Britse regering heeft besloten nog geen definitieve goedkeuring te verlenen voor de bouw van de tunnel onder het Ka naal, zo is na een vergadering van het kabinet meegedeeld. Regeringsfunctionarissen zeiden dat de Britse minister van verkeer, John Peyton, eerst nog met zijn Franse ambtgenoot Yves Guena, wil overleggen over de financiële as pecten van het project. Eerder werd verwacht dat de Britse regering donderdag het starsein voor de aan leg van de spoorwegtunnel zou ge ven. De zegslieden in Londen acht ten het onwaarschijnlijk dat het de finitieve besluit niet nog voor het einde van de maand zal worden ge nomen. BERLIJN. 8-7. Uit protest tegen het beschieten van vluchtelingen bij de Berlijnse muur hebben inwoners van West-Berlijn kort na midder nacht bij deze muur autobanden in brand gestoken. Vreemde „griep" in ziekenhuis BRUSSEL, 8-7. Het personeel van het Sint Maria-ziekenhuis in Ber- chem bij Antwerpen wordt de laat ste tyd geplaagd door een geheim zinnige „griep", waarvan men de oorsprong nog niet thuis heeft kun nen brengen. De internist van het ziekenhuis heeft verklaard dat ongeveer 15 per soneelsleden in de laatste maanden deze ziekte gehad hebben. Zij die deze ziekte krijgen zijn drie tot vier dagen doodziek. Ze zijn dui zelig. hebben last van hoofdpijn enz., maar ze hebben geen koorts. Na en kele dagen bedrust zijn ze weer op de been en er doen zich verder geen nadelige verschijnselen voor. W1' De brandweer moest er aan te pas komen. De muur 'werd niet bescha digd. In de loop van zondag hadden de bewoners van huizen dicht bij de muur meer dan honderd zwarte doe ken uit de ramen gehangen. Her haaldelijk kwam het bij de muur tot diskussies tussen groepen van tien tallen personen. In de nacht van zaterdag op zon dag hadden zich na een mislukte vluchtpoging van drie Oostduitsers voor het eerst sinds jaren bij de muur weer onlusten voorgedaan. „Stars ami Stripes" in Leningrad LENINGRAD, 7-7. Onder het oog van een honderdtal Amerikanen en Russen is vrijdag door het hijsen van de stars en stripes het nieuwe Ame rikaanse consulaat-generaal in Le ningrad in bedrijf gesteld. Het is de eerste officiële Amerikaanseverte genwoordiging in Leningrad sinds de Bolsjewistische Revolutie van 1917. bij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Boot doet dienst te Renesse De huizenrij aan de Z.-zijde Haven te Brouwershaven is door de bouw van een nieuwe woning op de plaats Havenhoek Poortdijkstraat door de heer W. Terpstra, welke zijn huisartsenpraktijk heeft beëindigd een aanwinst rijker geworden. Voor het centrum van de Smalslad is het een juweeltje van bouw kunst geworden, een pand dat bijzonder in het oog springt. (Foto: Zierikzeesclïe Nieuwsbode) WESTERSCHOUWEN, 7-7. Vrijdag kreeg de Strandreddingsbrigade de nieuwe speedboot afgele vertl die dienst gaat doen op het strand van Renesse De boot werd in ontvangst genomen door burgemees ter H. P. Everwijn, die er de eerste tocht mee maakte Het fel oranje gekleurde vaartuigje wordt voortge dreven door een 25-pk buitenboordmotor die bet een topsnelheid geeft van 40 km per uur. Gevaren door een tweekoppige bemanning is er tevens ruimte om een drenkeling languit liggend te vervoeren, waartoe één der deften opklapbaar is. Deze bondsvlet is in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (K.N.B.K.D.) ontwikkeld door prof. Gerritsen. Het geslaagde ontwerp leverde een snel, sterk, zeewaardig en praktisch uit gevoerd vaartuig op, met een zelflozende kuip om overkomend water kwijt te raken. De boot wordt gevaren door gediplomeerde strandwachten. ZIERIKZEE. Per boot ge-arriveerd lieten „De leurige krabben" uit Ber gen op Zoom zich zondagmiddag ho ren te Zierikzee. In diverse straten iverd een deuntje geblazen en ook werd nog een nummertje uitgevoerd in de muziektent. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De nederigheid kan niet ver nederd ivorden. Op 1 juli werden door de heren G. J. de Rooy en P. Tijl van de districts examen commissie van K.N.B.R.D. examens afgenomen op het strand van Renesse. Dit was de eerste maal dat strandwacht-diploma's werden afgezwommen op Schouwen-Duive- land en het was zes jaar geleden dat in Zeeland de laatste strandwacht- diploma's werden behaald. Voor het Jeugdbrevet Strand- wacht slaagden: Dick Boer; Peter den Exter; Robert-Jan Kostense; Je- annette Looman; Jan-Piet Staal; Bert Verseput en Marjan de Wit. Voor het Strandwacht-diploma A slaagden: Ad Bakker; David Bak ker; H. den Boer; mevrouw C. van der Haven-Eikelenboom: C. van dei- Haven; Jacob de Jonge; Th. Sluijs en Adrie de Vrieze. De behaalde diploma's werden aan de leden uitgereikt door burgemees ter H. P. Everwijn van Wester- schouwen. Liefhebbers van 14 tot 50 jaar van waar ook in Schouwen-Duiveland die toe willen treden tot de strand reddingsbrigade „Westerschouwen" kunnen zich wenden tot de voorzit ster, mevrouw C. van der Haven, Bernhardstraat 2 te Haamstede, te lefoon (01115) 1423. Deze oproep is ook en vooral be langrijk voor de inwoners uit en rond Scharendijke omdat het ge meentebestuur van Middenschouwen de wens te kennen heeft gegeven om tot een brigade te komen ter bevei liging van de stranden. Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig weer; minimum temperaturen ongeveer 8, maxima morgen omstreeks 22 graden, aan de kust bij wind van zee enkele graden lager; zwakke tot matige wind. in hoofdzaak noordoostelijk. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli. Zon op 4.32, onder 20.58 Maan op 17.07, onder 0.26 Volle maan: 15 juli (21.56) HOOG- EN LAAGWATER 10 juli 11.13 23.40 4.40 17.15 Doodtij: 9 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-7. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in onze omgeving blijft fraai en zonnig de middagtem- peraturen, die na vrijdag jl. op een lager niveau zijn gekomen, zullen ook dinsdag ongeveer normale waar den hebben. Een uitloper van een hogedrukgebied bij de Azoren strekt zich via Engeland naar ons land uit. De kern zal dinsdag boven de Noordzee aangekomen, waardoor de wind uit noordelijke richtingen blijft waaien. Van de oceaan drong maan dagochtend een zwak front, dat de voorste begrenzing vormt van zeer vochtige lucht tot boven Ierland door. Het veroorzaakte daar plaat selijk wat regen ol' motregen. Het front verplaatst zich slechts lang zaam verder in de richting van het vaste land, zodat het vooralsnog on ze omgeving niet zal bereiken. ROTTERDAM. Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een drukkerij in Rotterdam in brand gestoken. De schade bedraagt drie kwart miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1