JUS DDRANGE AMERIKAANSE DOLLAR BEREIKTE EEN DIEPTEPUNT GESCHUBDE ZEEMEERMIN IN TOERISTISCH ZIERIKZEE Franse camping weggespoeld Straks schonere rivieren Veronica: 40,000 leden Nixon dacht aan aftreden Argentijnse Boeing (70) werd gekaapt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Donderdag 5 juli 1973 129ste jaargang Nr. 21311 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel.^01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lak.enman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Motocross en ponykampioenschap Ziekte, monetaire crisis Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De goede volgorde: de voelen warm, het hart geladen, het f hoofd koel. f ZIERIKZEE, 3-7. Nadat de kunstmarkt dinsdag morgen in gebruik was gesteld door loco-burgemees- ter C. Bij de Vaate, werd ook voor het eerst weer, dit seizoen, naar zeemeerminnen gevist. Een goed bezette „Stad Zierikzee" stak aan „het Luitje" van wal en koerste de Oostersclielde op. In de jachthaven heerste al weer grote bedrijvigheid, en het internationale gezelschap genoot van zon,water en uitzicht. een open auto, door leden van jeugd soos Brogum naar de Vismarkt ver voerd. Daar werden nog een paar num mertjes gezongen en bij het brengen van een Nederlands kinderliedje kreeg de meermin zelfs spontane medewerking van een paar kleuters. Na afloop vonden zowel de mosse len als de diverse attracties op en nabij de vroegere visafslag een gre tige aftrek. HELSINKI. Wanneer de door mi nister Gromyko voorgestelde verkla ring over de beginselen van Europe se veiligheid en betrekkingen tussen staten ongewijzigd zou worden aan vaard, zou de conferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking een zeer teleurstellend resultaat hebben opgeleverd. Dit heeft minister Van der Stoel tegenover Nederlandse journalisten verklaard. Kapitein J. Otte zorgde bij het passeren van de diverse bezienswaardighe den w.o. natuurlijk de Zeelandbrug voor de nodige explicaties. In de koffie- kombuis was het gezellig druk, en oververhitte mensjes zochten verkoeling op het achterdek. Vanuit de stuurhut kwam het sein „schip in zicht'' en dat bleek de „Hollands Diep" te zijn, waar zich zeemeermin Marjan Schattelijn al aan boord bevond. FRANKFORT, 4-7. De koers van de Amerikaanse dollar heeft woensdag op de wisselmarkten in Europa een dieptepunt bereikt terwijl de bezorgdheid over de monetaire onrust toeneemt. In Parijs verklaarde president Pompidou dat de monetaire situatie ver slechtert en dat 11e landen hierdoor schijnen te worden meegesleurd. Er dent een onderzoek te worden ingesteld naar de toestand en er moet een be leid worden vastgesteld om Frankrijk en Europa te beschermen tegen deze kwaadaardige ziekte genaamd „monetaire crisis", aldus de Franse president. De vice-president van de West- duitse Centrale Bank, dr. Otmar Emminger, noemde de daling van de koers van de dollar ten opzichte van de mark overdreven. Hij zei te ver wachten dat er vroeg of laat een koersherstel zal intreden. Ook ten opzichte van de Zwitserse frank, de Franse frank en de Zweedse kroon bereikte de koers van de dollar woensdag een diepte punt. Later op de dag was er echter in vele gevallen sprake van een koersherstel. Verwachting tot vrijdagavond: Hier en daar onweer Vrij zonnig en warm tot zeer warm weer, maar in de loop van de dag hier en daar een onweersbui met enige verkoeling, hét eerst in het zuiden van het land; zwakke lot ma tige wind uit uiteenlopende richtin gen; minimumtemperaturen onge veer 16, maxima morgen omstreeks 30 graden, maar in het zuidwesten enkele graden lager. Voor zaterdag: Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 8 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 juli. Zon op 4.28, onder 21.01 Maan op 12.23, onder 23.23 Eerste Kwartier: 7 juli (9.26 uur) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 6 juli 7.28 19.41 0.44 13.05 Doodtij: 9 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-7. Het K.N.M.I. deelt mee: grote veranderingen in de luchtdrukverdeling boven het conti nent zijn ook het komende etmaal niet te verwachten. Oceaandepres sies met /hun bijbehorende fronten- systemen dringen niet verder door dan tot het westelijk deel van de Britse eilanden en zijn voor het weer in ons land van geen belang. Boven onze omgeving handhaaft zich een noordoostelijke stroming waarmee zeer warme lucht wordt aangevoerd afkomstig uit centraal Europa. Vrij dag zullen de middagtemperaturen dan ook opnieuw zeer hoge waarden bereiken. De onweerskansen worden geleidelijk wat groter doordat sto ringen die de afgelopen dagen boven Frankrijk ontstonden hun invloed iets verder naar het noorden toe uit breiden. In Bretagne als ook in Zuid- Frankrijk kwamen donderdag flinke onweersbuien tot ontwikkeling Zeemeermin Marjan Schattelijn „op het droge", zingend en spelend op de Vismarkt. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Eigenlijk jammer, we hadden haar zo graag nog even in ,jhaar element" gezien. De Hollandse Diep kwam langszij en de meermin werd „over gedragen" in de handen van V.V.V. bestuurslid de heer van der Lely. Deze bleek achteraf noch een nat pak, noch een vislucht te hebben op gelopen. Grappige bijkomstigheid is overigens dat Marjan Schatelijn's geschubde kostuum destijds gedra gen werd door Esther Ofarim in de befaamde „Zilveren roos", Zeemeer minshow van Rudi Carrell. Eenmaal aan boord en verwel komd, zong en speelde de meermin een repertoire van merendeels En gelse liedjes. Op de goede vangst werd geproost met een ouderwets vissersdrankje, schelvispekel. De 23-jarige Marian, die al veel in het buitenland optrad en in de nabije toekomst een. plaat gaat ma ken, begeleidt zichzelf op de gitaar. Haar persoonlijke voorkeur gaat uit naar o.a. Joan Baez en Leonard Co- hen, waarvan ze dan ook liedjes vertolkt.. Gastvrouw Na een loopbaan bij het kinder toneel trok Ihet zingen toch meer. en zo treedt ze in diverse funkties, o.a. als gastvrouw in het Muiderslot, in binnen- en buitenland op. De meer mincreatie mag wel onalledaags worden genoemd, manager Herman Batelaan had in ieder geval tijdens zijn loopbaan nooit met dergelijke zilte vrouwspersonen van doen. Hij vertrouwde ons toe dat Robby van Leeuwen van Shocking Blue de tekst voor de nieuwe plaat gedeelte lijk zal verzorgen. Eenmaal weer aan wal, werd de zeemeermin in De „versgevangen" zeemeermin komt aan boord van „De Stad Zierikzee". „Opvissen" was het niet deze week bij fles 0,68 liter 79 spaar mee voor 6gevel kop en schotels f8,95 +35 sterretjes PARIJS, 4-7. In de nacht van woensdag op donderdag zijn in de Noordfranse kustplaats Saint Brieuc twee mensen om het leven gekomen toen tijdens een hevig onweer in korte tijd een camping wegspoelde. Ook verscheidene huizen in Saint Brieuc en in een nabijgelegen plaats moesten ontruimd worden. De mensen van. de overstroomde camping zijn voorlopig in een school gebouw ondergebracht. Ook in kringen van deviezenhan- delaars te Londen ziet men de nood zaak in van maatregelen op rege ringsniveau om de voortdurende da ling van de dollarkoers tot stilstand te brengen. In Frankfort noteerde de Ameri kaans munt woensdagochtend 2,3295 mark, aanzienlijk onder het vorige dieptepunt (2,3820 mark) dat maan dag jl. werd bereikt, 's Middags was de koers bij „fixing" 2,3345 mark vergeleken met dinsdagmiddag 2,4075 mark. De dollar is op het ogenblik - uit gedrukt in D-marken - 27 procent minder waard dan de koers van 3,20 mark die begin dit jaar gold. Minister mr M. van dei- Stoel op reis HELSINKI, 4-7. De minister van buitenlandse zaken, mr. M. van dei- Stoel, zal waarschijnlijk voor de aanvang van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, om streeks half september in New York, een bezoek aan Washington brengen voor besprekingen met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Rogers, aldus is in Helsinki vernomen. In de loop van het volgend jaar zouden dan bezoeken aan Moskou, Peking en, Tokio kunnen worden verwacht. Alvorens naar Washington te gaan zal minister van der Stoel waar schijnlijk de gebruikelijke bezoeken afleggen aan de hoofdsteden van de EE'G-landen: Parijs, Bonn, Rome en Brussel (waarschijnlijk in het laatste g'evai vergezeld van premier den Uyl). Mr. van der Stoel heeft de af gelopen week reeds in Londen be sprekingen gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Sir Alec Douglas Home. DEN HAAG, 4-7. De hoeveelheid chemisch afval die via de rivieren Nederland binnenstroomt zal de ko mende jaren in ieder geval niet gro ter, en waarschijnlijk kleiner worden. Dit zegt het Ministerie van Verkeer en Waterstaat in een reactie op de conclusie van de Economische Com missie voor Europa van de Verenig de Naties, dat in 1969 meer dan 100.000 ton chemisch afval via de Rijn de grens over kwam. HILVERSUM, 4-7. De Veronica omroep stichting heeft bekend ge maakt dat, vijf dagen na de start van haar actie om het station te be houden, het aantal betalende leden van Veronica omroep vereniging 40.000 bedraagt. Bovendien hebben bijna 25.000 Nederlanders zijn aange meld d.m.v. aanvrage van een ac ceptgirokaart. Veronica meent te kunnen spreken van een succesvolle actie. WASHINGTON, 4-7. In de beslo tenheid van het buitenverblijf Camp David in de heuvels van Maryland, heeft Richard Nixon op 4 mei met de gedachten gespeeld af te treden als president van de Verenigde Sta ten van Amerika. Dit heeft zijn dochter Julie Eisenhower woensdag onthuld in een vraaggesprek in San Clemente in Californië met twee verslaggevers van persbureaus, twee dagen voor haar 25ste verjaar- SKYLABaardse ruimte - Toen astronaut Charles Conrad in het SkijlOb verbleef kun hij evengoed eert douche nemen. Bij de gewichtloosheid zouden de waterdruppeltjes natuurlijk alle richtingen uitzweven, daarom moest de rand van de doucheruimte eerst boven vastgeschroefd worden, waarna het water naar binnen werd gespoten. Door een afzuiginrichting werd dan het water afgevoerd.. Op weg naar Cuba BUENOS AIRES, 4-7. Tussen Buenos Aires en Tucuman is woens dag een Boeing 737 van de lucht vaartmaatschappij Aerolïnas Ar- gentinas gekaapt. Aan boord van het toestel bevinden zich 70 personen. De kaper of kapers schijnen te eisen dat de piloot koers zet naar de Chileense hoofdstad Santiago. Vol gens het officiële Argentijnse pers bureau Telam vond de kaping plaats kort na het vertrek van de luchtha ven Ezeiza in Buenos Aires. Aerolines Argentinas heeft be kendgemaakt dat zich aan boord van het toestel 74 passagiers en 6 bemanningsleden bevinden. Hoewel nog niet officieel bevestigd schijnen de kapers (aantal onbekend) te be horen tot het Argentijnse Revolutio naire Volksleger (ERP), een organi satie van stadsguerrillero's. Ze heb ben gedreigd het, toestel in de lucht te zullen opblazen tenzij een losgeld wordt betaald van 200.000 dollar. Het geld willen zij beschikbaar stellen aan het kinderziekenhuis in Buenos Aires. Het gekaapte toestel landde on danks het slechte weer later op het vliegeld van Santiago. Een eerste poging was door een hevige sneeuw storm boven het Andesgebergte mislukt, reden waarom de Boeing aanvankelijk in Mendoza landde. Na de landing in de Chileense hoofdstad lieten de kapers de vrou wen en kinderen (in totaal 27 per sonen) die zich aan boord bevonden vrij, maar de mannen werden als gijzelaars vastgehouden. Wat de ka pers verder van plan zijn is niet be kend. Op het vliegveld van Santiago werd vernomen dat ze later naar Cuba willen gaan. VLISSINGEN. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales in de pro vincie Zeeland vindt, dat of bij Bor- sele voorlopig geen tweede kerncen trale of een ander met radioactive stoffen werkend bedrijf zich mag vestigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1