VEEL SLACHTOFFERS AAN BEGIN VAKANTIEPERIODE Nixon kondigt rijke oogst aan Kosygin in Wenen Israëlische militaire attaché vermoord „Oosterschelde-nota geen zoethoudertje" Werkgroep: Gebundelde lerarenopleiding nodig in Zeeland AGENDA STREEKNIEUWS Enorme overstromingen in Ver. Staten De hongersnood in Afrika STREEKNIEUWS DEN HAAG, 1-7. Tijdens het eerste grote vakantie- weekend zijn, voor zover zondagavond half tien he kend was, hij verkeersongevallen in Nederland 21 mensen 0111 het leven gekomen. Zes Nederlanders ver ongelukten tijdens luin vakantiereis in het buitenland. Door verdrinking kwamen in totaal elf personen om het leven. De massale vakantieuittocht (oosten en noorden van Nederland, bouwnij verheid en textiel) is volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Drie bergen geleidelijk verlopen. Vrijdagavond, toen het vakantie verkeer op gang begon te komen, was het iets drukker dan op een normaal weekeinde. Vooral naar het zuiden was er iets meer verkeer dan anders, maar van een werkelijke verkeei's- stroom was ook daar nog geen spra ke. Zaterdagmorgen was het aan zienlijk drukker dan anders op de Nederlandse wegen. Hier en daar ontstonden files, vooral rond het Velperbroekplein bij Arnhem, waar veel inkomend Duits en uitgaand Nederlands verkeer was. Ook op de Zeelandroute ontstonden enige files, maar in de loop van de middag was de meeste drukte achter de rug, Nederlander en zoontje omgekomen in Duitsland HANNOVER. 30-6. De 41-jarige Nederlandse sergeant J. van der Reyden en zijn 7-jarig zoontje zijn vrijdag op de autoweg Hamburg- Hannover verongelukt. Zijn 43-jari- ge echtgenote en twee dochtertjes tussen 6 en 14 jaar werden levensge vaarlijk gewond. Het gezin woonde te Seedorf bij Bremen. Schoolkinderen gedood bij ongeluk met autobus AUXERRE. 7-2. Bij een ongeluk met een bus die scholieren naar een vakantieoord in het zuiden van Frankrijk bracht zijn zondagavond vijf scholieren en een volwassene gedood en een vijftiental zwaar ge wond. Het ongeluk gebeurde toen de bus tegen een pijler van een viaduct over een hoofdweg bij de stad Auxerre botste. De slachtoffers hebben allen de Franse nationaliteit. Onder de zes doden is de chauffeur van de bus. Nederlands echtpaar in Oostenrijk verongelukt KLAGENFURT. 30-6. De 35-ja- rige E. van Ras en zijn 33-jarige echtgenote J. M. van Ras-Gruyters uit Helmond zijn bij een autobotsing bij Paternion in Karinthië (Oosten rijk) om het leven gekomen. Hun beide zoontjes van negen en drie jaar werden zwaar gewond in een ziekenhuis in Villach opgenomen. De auto van de familie is op de linker weghelft geraakt en daar in botsing gekomen met een auto uit Düsseldorf. Het daarin zittende Duit se echtpaar kwam eveneens om het leven. Een achtjarig dochtertje liep zware verwondingen op. Ook zaterdagavond bleef het op de meeste Nederlandse wegen vrij rus tig. WASHINGTON. 2-7. President Nixon heeft zondag de Amerikaanse consumenten ontspanning op het „prij zenfront" in het vooruitzicht ge steld door een rijke oogst in de herfst. De Amerikaanse president, die zich vanuit het ..westelijke wife huis" in San Clemente in Califonie lot de Amerikaanse bevolking richt te, repte evenwel niet over anti-in flatiemaatregelen als de huidige prij zij stopei ndigt. Nieuwe verkeersregels in Frankrijl k van kra< ht PARIJS. 1-7. Zondag zijn in Frankrijk nieuwe verkeersregels van kracht geworden. De maxium-snel heid is. met uitzondering van de gro te autowegen, vastgesteld ep 100 km. Ook is het gebruik van veiligheids gordels verplicht geworden. Het verkeer heeft zaterdag - de eerste dag van de zomervakanties - aan 48 mensen het leven gekost. Bij verkeersongevallen werdén vérder 290 mensen gewond. Terreur in autobus FRESNO. (Californië), 1-7. Een man die gewapend was met een ge broken fles. heeft paniek gezaaid in een autobus van de Amerikaanse onderneming „Greyhoud". Hij dood de een van de zestien passagiers en beroofde de anderen van hun bezit tingen. Hij liet de bus vervolgens stoppen voor een ziekenhuis waar hij samen met een gijzelaar naar binnenging. In een ogenblik van onoplettenc'heid werd hij echter overmeesterd. Hei incident deed zich voor op de weg van Oakland naar Los Angeles. WENEN. 7-2. Vandaag (maan dag) begint de Russische premier Alexi Kosygin een officieel bezoek van vier dagen aan Oostenrijk, dat werdt gezien als een nieuwe stap in het huidige proces van toenadering tussen oost en west. Zondagavond was er volgens de rijkspolitie zeer veel verkeer in oos- tsijlke richting. Veel Duitsers, die zaterdagmorgen voor een weekend aan de Noordzeekust naar Neder land kwamen, keerden zondagavond weer naar huis terug. Deze vrij massale terugtocht zorg de voor enige filevorming op de weg Ulrecht-Arnhem-Duïtse Grens. Te gen half tien zondagavond was de file nog ongeveer zeven kilometer. GEMEENTERAAD BRUINISSE (Vervolg van pag.l) len ieder f 1.500,- worden verhaald, terwijl het resterende bedrag met andere toekomstige bedrijven zal worden verrekend. Omdat gebleken is dat er een grondtekort is voor het ophogen van liet terrein rondom de 18 in aan bouw zijnde bejaarden woningen in plan West fase III keurde de raad vervolgens een krediet goed van 1' 5.278.- ter aanvulling. De gemeente dient zelf voor de betreffende grond te zorgen. Voor de bouw van een bungalow krijgt de heer J. van Dijke uit Dord recht een kavel grond van 750 m2 aan de Dr. de Kockstraat. De kos ten hiervan, f 32.000,- excl. b.t.w., komen ten gunste van de gemeente. Omdat de gemeente door de ver koop van de 48 zomerwoningen aan de Molenweg een vooralsnog nief be nodigde liquiditeit van f 500.000,- aanhoudt, stelde b. en w. voor dit voor drie maanden te beleggen te gen 5" u rente bij de plaatselijke. Ra-, bobank. Dit met de clausule dat bij eerdere opname geen rentereduktie zal worden toegepast. De heer van der Velde stelde voor cm een destijds aangegane extra le ning van de Bank voor Nederlandse Gemeenten van 8°/o af te lossen en het restant te beleggen tegen voor waarden. In afwachting van de va kantieperiode zal dit nader worden hekeken. Mevr. Reitsma die zich zeer be ijvert als adviserend lid voor de Oudheidskamer is op voorstel van b. en w. weer benoemd als lid. '5ÏW1 2 I - Verder kwam aan de orde het kan tineschip van de Watersportvereni ging te Bruinisse. De ligging hiervan is onlangs door de raad voor de duur van het seizoen goedgekeurd, doch de Rijkswaterstaat, dienstkring Zierikzee adviseerde dit weer te la ten weghalen. Dit omdat het betref fende schip een wanordelijk, chao tisch geheel vertoont en de omge ving erg ontsiert. „Het is een aan fluiting", vond de heer Bolier. Bo vendien had de Watersportvereni ging op een brief met het verzoek om toezending van vereiste situatie schetsen ter goedkeunring aan de Rijkswaterstaat geen gehoor gegeven en verweet daarboven de emeente nog dat zij debet was aan de nu not- stane situatie. Dit werd door de voorzitter met klem tegengesproken daar de gemeente haar volledige me dewerking heeft gegeven. De heer Groeneveld betwijfelde dit. Hij wil de de Watersportvereniging alsnog de kans geven om de boot op te knappen. fciê|£-»C H l> IsTAiÉKtaM Burgemeester Hokken vond dit maar een moeilijke beslissing. Hij zei dat de toestemming voor een ligplaats nooit zou zijn gegeven als de gemeente met de huidige situatie bekend zou zijn geweest. De akko- modatie laat veel te wensen over om over ihet bijzonder onfraaie aanzien maar niet te praten, aldus de voor zitter. De heer Bolier had bij een bezoek de indruk gekregen dat het een oude en uitgeleefde woonark was. De heer Groeneveld wilde de zaak echter rekken en de ligplaats niet opzeggen, in tegenstelling tot de heren van der Velde en Verspoor die het vertrek bepleitten. Bij de ehouden stemming blekken alleen wethouder Jumelet en de heer Groeneveld tegen vertrek. De laatste met de opmerking dat men de Wa tersportvereniging niet voor 100"/« aansprakelijk kan stellen voor de huidige ontstane situatie. Hij vrees de dan ook dat dit wel eens een nare geschiedenis kon worden Waarom, kon (hij overigens des gevraagd direkt aantonen. >VASIIINGTON-TEL AVIV, 1-7. 'V De politie en de geheime dienst De plaatsvervangend militaire atta- ^hebben na de moord op kolonel Alon ché bij de Israëlische ambassade in de bewaking van clc andere Israe- Washington, kolonel Yossef Alon, zondagmorgen om 7.00 uur Neder landse tijd door onbekenden nabij zijn woning in Washington doodge schoten. Hij werd door drie kogels getroffen en overleed op weg naar een ziekenhuis. Volgens het Israëlische blad Maa- riv zou uit- een voorlopig onderzoek zijn gebleken dat de aanslag is ge pleegd door leden van de Palestijn se zwarteseptemberbeweging. Kolonel Alon, die belast was met marie- en luchtvaai-tzaken, was op weg naar huis na een afscheidfeestje van de vroegere commandate van het Israëlische vrouwencorps, kolo nel Stella Levy, die binnenkort Was hington gaat verlaten. KORTE BERICHTEN ÏJIT HET BINNENLAND DEN HELDER. De Engelse firma Decca-Survey Holland B.V. heeft Den Helder als vestigingsplaats in Nederland gekozen. Het bedrijf is gespecialiseerd in het vervaardigen vari elektronische navigatie-appara- tuur en instrumenten die gebruikt worden bij seismografisch onderzoek. DEN HAAG. Minister Van dei- Stoel zal deze week in Helsinki op nieuw contact opnemen met zijn Portugese collega Rui Patricio, over de Rechten vah de mens en de de mocratische vrijheden in Portugal. AMSTERDAM. Het Gerechtshof in Amsterdam heeft de 29-jarige leider van een bende Italiaanse bankover vallers, Franco D. C. conform de eis in hoger beroep veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. UTRECHT. De Indonesische en de Nederlandse Raad van Kerken heb ben gezamenlijke voorstellen gedaan betreffende de 30.000 Molukkers in ons land. de Indonesische politieke gevangenen en de ontwikkelingssa menwerking Nederland-Indonesië. HILVERSUM. Sportverslaggever Theo Koomen zal per 1 september in vaste dienst treden van de TROS. Theo Koomen zal als zodanig zowel meewerken aan het radio- als het te levisieprogramma van de TROS. P.V. „Zierlck" Hieronder volgen de uitslagen van de wedvlucht van de P.V. „Zierick", vanuit Chartres d.d. 30-6. afst. 397 km. Gelost 5.30 uur, aank. Ie duif: 10.45 uur, laatste duif 11.02 uur in conc.: 116 duiven. Uitslag: J. den Hengst 1-3-11-13- 24; A. Hagesteyn 2-4-10-18-21-25: P. Flikweert 5-27: Jan Wesdorp 6-7- 12-19-29; A. M. Berrevoets 8-23; F. Mays 9-16-20; I. L. v. d. Maas 14- 17-28: J. v. d. Sande 15; A. J. Stout- jesdijk 22; L. Heiboer 26. Woensdag a.s. inkorven voor Ruffec, vanaf. 18.30 uur - a.s. don derdag inkorven vöor Corbeil, van af 18.30 uur - a.s. vrijdag inkorven voor le wedvlucht jonge duiven, vanuit St. Ghislain, vanaf 17.30 uur. lische diplomaten versciherpl. Echtpaar omgekomen DOEZUM, 1-7. In het Groningse Doezum (gem. Grootegast) zijn de 45- jarige depotchef J. Gebben en zijn 25-jarg'ie echtgenote D. J. Gebben- Kingma uit Grijpskerk omgekomen. De heer Gebben schoot op de pro vinciale weg op nog onverklaarbare wijze met zijn personenauto op eon stilstaande vrachtauto. Arts brengt zoontje met mes om liet leven TILBURG .30-6. Donderdagmor gen heeft de 39-jarige Tilburgse arts D. O. die in een echtscheidingsproce dure was gewikkeld in zijn woning in Tilburg zijn 6- jarig zoontje Jus- lus met een mes in de hals gestoken en gedood. Na zijn daad heeft de arts het kind in lakens en dekens gewikkeld en in de kofferruimte van zijn auto gelegd. Hij is daarop naar België gereden waar hij het lijkje met een speciaal meegenomen schop in de bossen bij Postel heeft begra ven. Dit is door de politie in Til burg bekendgemaakt. Zes mensen verloren het leven in Pennsylvania en in de staten Mas sachusetts en Vermont elk drie. Twee staten. Vermont en New Hampshire, zijn door de gouverneurs tot ramp gebied verklaard en de Nationale Garde is opgeroepen om bij de red dingsoperaties te helpen. Het midden en het zuidoosten van Vermont blijken het zwaarst te zijn Premier Den Uyl: DEN HAAG, 30-6. Premier Den Uyl vindt de nota over de Ooster- schelde, die de regering vrijdag openbaar heeft gemaakt, geen zoet houdertje voor tegenstanders van de afsluiting van de Oosterscheldc, De premier zei dit op een persconferen tie over het k.binets beraad. „De zaak ligt voor het kabinet nog voor honderd procent open", aldus de heer den Uyl. Dat komt volgens hem tot uiting in de omschrijving van de taakopdracht voor de com missie die de problemen rond de al of niet afsluiting van de Ooster- s'/ielde moet gaan onderzoeken. De premier ziet geen aanleiding om de afsluitingswerkzaamheden die thans aan de gang zün, stop te zetten. De werken die nu worden uitgevoerd vormen op geen enkele wijze een ^.bedreiging voor het milieu, aldus de heer den Uyl. ZIERIKZEE. Nog een plaatje van de opening van de Beatrix-school té Zierikzee. V.l.n.r.: burgemeester De Meester, het hoofd der school de heer W. B. van Leeuwen en de inspekteur van hel Buitengewoon lager onderwijs de heer S. Jonkeren, die de officiële opening verrichte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG. 30-6. Zeeland wil een gebundelde dag- en of parttime opleiding voor leraren van het alge meen voortgezet- en beroeps onder wijs. Aan zo'n instituut zou het mo gelijk moeten zijn om een tweede- of derdegraads bevoegdheid te halen in een beperkt aantal vakken. Aldus de uitkomst van een onder zoek van de werkgroep Deltainsti- tuut. die na uitgebreide onderzoe kingen en enquetes heeft berekend, dat het aantal leerlingen voor deze opleiding rond de 1000 zal liggen. De vakken waaraan wordt ge dacht zijn: Nederlands, Engels, Frans, Duits, aardrijkskunde, ge schiedenis, biologie, wis- en natuur kunde, elektrotechniek, bouwkunde, werktuigkunde, tekenen, handvaar digheid, textiel- en werkvorming en huishoudkunde. Toeleverende schooltypen Schooltypen welke momenteel als toeleveringsgebied van deze oplei ding kunnen gelden zijn de havo, hel voortgezet wetenschappelijk on derwijs (gymnasium en atheneum) de M.T.S., de opleiding bewijs alge mene ontwikkeling leidt op tot voor bereidende lerarenopleiding), de drie jarige vooropleiding hoger beroeps onderwijs in Goes en de vormings klas welke deel uitmaakt van de scholengemeenschap de vakschool in Goes. De directeur van het E.T.I. (Eco nomisch Technologisch Instituut) drs M. Verburg heeft het rapport met de Dinsdag 3 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling („Dokter Zjivago"). Woensdag 4 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, kooravond m.m.v. Herv. Kerkkoor Renesse, Chr. Geref. Koor en Jeugdkoor Sjaloom, Zierikzee 6.1.v. C. Groenleer, orgel K. Steketee. Donderdag 5 juli Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, filmvoorstel ling Pippi Langkous. Advertentie Prostituee met mes gestoken ROTTERDAM. 2-7. In de Rotter damse rosse buurt Katendrecht heelt een onbekende man zaterdagnacht een protituee zeker twintig messte ken toegebracht. De vrouw, de 30- jarige J. C. uit Den Haag, is met ernstige, maar niet levensgevaarlijke verwondingen in het Zuiderzieken huis opgenomen. De dader was zondagavond nog op vrije voetën. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde onze vroegere stadgenote mevr. L. M. Kolkman-van der Velde voor het doktoraal examen Westerse sociologie. BRUINISSE Nieuwe pasiorie Na de komst van Ds. A. van den erg, als predikant van de Gerefor meerde Gemeente (in Nederland) besloot de kerkeraad tot aankoop van een huis (met grond) teneinde een nieuwe pastorie te bouwen voor de nieuwe predikant. Het bestaande huis werd gesloopt Dit nieuwe woonhuis kwam vorige week gereed en het echtpaar Van den Berg heeft er intussen zijn in trek in genomen, het is een riante woning geworden, die veel bij draagt aan de verfraaing van de Dorpsweg. NEW YORK, 2-7. Minstens twaalf mensen zijn omgekomen bij de enorme overstromingen die in het weekeinde het noordoosten van de Verenigde Staten hebben getroffen. Er is voor miljoenen dollars schade aangericht en duizenden mensen moesten worden geevacueerd. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 Deze week: A.s. dinsdagavond 7.00 uur (attentie!) DAVID LEAN'S FILM DOKTeR ZtJïVAGO een CARLO P0NTI produktie Naar het bekende boek van Nobelprijswinnaar BORIS PASTERNAK WPAHAVISI0N «n UEIfiOCOtOfl Deze extra lange film begint dus om zeven uur! KINDERPROGRAMMA: Dinsdagmiddag Toeristendag (3 juli) aanvang 3.30 uur „De nieuwe avonturen van Dik Trom" Hollands gesproken Entree f 2,50 en f 3,— getroffen. Gouverneur Thomas Sal mon heeft om federale hulp ge vraagd. Zondagavond leek het ergste voor bij. Overal zakte het water en keer den de vluchtelingen naar hun hui zen terug, voorzover deze niet door het water waren verwoest. resultaten van het onderzoek aan minister Kemenade van onderwijs overhandigd. Zeeland heeft een te kort aan opleidingsmogelijkheden waardoor veel jongeren nog steeds wegtrekken om elders een-opleiding te gaan volgen. Zeeland is nog steeds een blinde vlek op dit gebied, vindt drs Verburg. Men moet ook niet uit gaan van het Zeeuwse leerlingen aantal maar veel meer de spreidings gedachte hanteren. Het moet bovendien een opleiding worden op Europees niveau, aldus drs Verburg. die vrijdag tijdens een persconferentie in Middelburg sprak namens de werkgroep Delta-Insti tuut. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 30-6. Zes tweede kamerleden willen dat het zevende squadron van de Koninklijke Marine dat uitgerust is met helicopters wordt ingezet om te helpen de hon gersdood in Afrika te lenigen. Zij hebben minister Vredeling (defensie) en Pronk (ontwikkelingssamenwer king) gevraagd of het waar is dat dit squadron bereid is op vrijwillige basis mee te werken. Be kamerleden vragen of minister Vredeling wil onderzoeken of ook andere eenheden op vrijwillige ba sis zouden willen meewerken. BRUINISSE Openbare basisschool Met ingang van het nieuwe cur susjaar zal de klasbezetling van de Openbare Basisschool vermoedelijk als volgt zijn: klas I 18, klas 2: 23, klas 3: 11, klas 4: 12, klas 5: 16 en klas 6: 17. Totaal 97 leerlingen. Voor deze extra leerkracht v.oor rekening van het Rijk gedurende de periode 1-8 1973 t/m 31-12 1973 heeft de Staatssecretaris van het Ministe rie van Onderwijs bepaald, dal het aantal leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 tezamen ten minste 41 blijft bedragen. Aan deze voorwaarde blijkt dus te kunnen worden voldaan. Getracht, wordt een onderwijzer aan te trekken, die na zijn benoeming, niet meer zijn militaire dienstplicht behoeft te vervullen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2