In afwachting rapporti Oosterscheldewerken niet temporiseren of stopzetten Ernstig ongeluk in Frankrijk Prijzen in E.E.G. gaan snel omhoog OPENBARE AANBESTEDING VOOR f 50.000,- KREDIET FELKE AANBOUWKEUKENS EUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 juli 1973 129ste jaargang Nr. 21309 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Zomer-tentoonstelling in Gravensteen DEN HAAG, 29-6. De afsluitingswerken van de Oos terschelde mogen in afwachting van het advies van de commissie, die de minister over alle bij de Ooster scheldewerken in het geding zijnde veiligheids- en milieuaspecten zal rapporteren, net worden getempo riseerd of stopgezet. Aldus de nota Oost er schelde van de minister van Verkeer en Waterstaat, die in de ministerraad is be sproken en de Tweede Kamer aangeboden. De in de nota aangekondigde en nog in te stellen commissie zal de be staande mogelijkheden moeten bestuderen en hieruit die oplossing moeten kiezen, die veiligheid en milieu het beste dient. De nu verschenen nota werd reeds digd en tevens werd de instelling van de commissie aangekondigd, die de in de regeringsverklaring aangekon- mogelykheden zou moeten onderzoe ken om de noodzakelijke bescher ming tegen stormvloedrampen in overeenstemming te brengen met het behoud van het milieu. De commissie zal volgens de nota uiterlijk zes maanden' na haar in stallatie aan de minister rapport moeten uitbrengen. De commissie zal beperkt van omvang zijn, maar zal moeten bestaan uit wetenschaps mensen van de verschillende be trokken disciplines, die niet nauw betrokken mogen zijn bij de instan ties waar het beleid wordt gevormd. Naast de voorzitter, iemand met grote bestuurlijke ervaring en ver trouwen bij brede lagen der bevol king, wordt gedacht aan een bioloog, een visserij deskundige, een milieu hygiënist, een econoom, een water bouwkundige en een planoloog. De commissie kan beschikken over alle gegevens, die bij de departe menten berusten. Zy kan Rijkswa terstaat ook vragen onderzoekingen uit te voeren of te laten uitvoeren. Indien het rapport van de com missie hiertoe aanleiding geeft zal de minister het provinciaal bestuur van Zeeland en de desbetreffende wa terschappen in de gelegenheid stel len hun standpunt kenbaar te ma ken. In dat geval zal hij het rapport tevens om advies sturen aan de raad van de waterstaat. Snel resultaat De regering zal na ontvangst van het. advies haar standpunt bepalen en het parlement hiervan op de hoogte brengen. De minister acht het van belang, dat de commissie snel tot resultaten komt. Dat is heel goed mogelijk, omdat zij voor haast alle aspecten van het onderzoek kan be schikken over resultaten van reeds voltooide of vergevorderde studies, aldus de nota. V oorgscliieclenis De nota geeft in het kort de voor geschiedenis weer van de omstan digheden, die tot de uitvoering van de Deltawerken hebben geleid. Voorts worden de argumenten van voor- en tegenstanders van afslui ting opgesomd, zoals die tot nu toe bekend zijn geworden. Vrij uitvoerig wordt ingegaan op de verschillende aspecten van veiligheid, waarbij die van afsluiting worden vergeleken met die van verhoging der bestaandë dijken, die een gezamenlijke lengte van 245 km hebben. Gesteld wordt dat door de trech- tervorm van de Oosterschelde grote getijverschillen voorkomen. Mede door de slechte ondergrond zijn de ouded ijken slecht gefundeerd en is de kustlijn sterk gehavend door oe- vervallen. Na afsluiting van het Vol kerak zijn de stroomsnelheden sterk toegenomen en stijgen de waterstan den bij stormvloed enkele decimeters hoger dan voorheen. Daar komt nog bij dat achter de dijken langs de Oosterschelde geen tweede keringen liggen; dit" in tegenstelling met de Westerschelde. Bij het opsommen van de criteria, waaraan de mate van beveiliging werd getoetst, zegt de nota onder meer, dat het niet waarschijnlijk is dat de moderne deltadammen bij de maatgevende stormvloedstanden zullen bezwijken. Van oude dijken kunnen in veel gevallen door verho ging ten gevolge van de plaatselijke omstandigheden moeilijk technisch optimale waterkeringen worden ge maakt. Kri tiek t egens tanders Als kritiek van tegenstanders wor den genoemd: Afsluiting betekent vernietiging van het biologisch rijke ecosysteem. Afsluiting veroorzaakt het ver nietigen van een der laatste grote natuurgebieden. - Door afsluiting wordt het zuide lijk opgroeigebied van garnalen en vis (kinderkamer) vernietigd. Vernietiging van bloeiende mos sel- en oesterbedrijven. Verschraling van mogelijkheden voor sportvisserij en watersport. Sprekende over de milieuaspecten, de organisatie van de milieuzorg en het onderzoek zegt de nota, dat de afdeling milieuonderzoek van de Deltadienst een onderzoekprogram ma heeft opgezet. Om de ecologische studies zo spoedig mogelijk van de grond te krijgen is een stuurgroep ecologisch modelonderzoek inge steld. De waterkwaliteit van het Zeeuw se Meer vormt eveneens een onder werp van de nota. Daarbij komen de verblijfstijd van het water in het bekken en compartimentering aan de orde. Een opsomming wordt ge geven van de beheersmaatx-egelen, die het mogelijk maken de water kwaliteit in de hand te houden. De mogelijkheid van compartimentering van het Zeeuwse Meer voegt een ex tra element toe aan deze mogelijk heden. Wat betreft het milieu in een open Oosterschelde merkt de nota op, dat dit van een voortreffelijke kwaliteit is en dat die bij afsluiting verloren zou gaan. Overigens zal het milieu ook niet onaangetast blijven bij dijksverhogingen langs de eilanden, omdat die aantasting van schorren en interessante inlagen tot gevolg hebben. Ook de alternatieve plannen van een dam in het Keeten ea de bouw van grote keersluizen in de afsluitdam worden onder de ioep. genomen. Een negatieve zijde van het Delta plan is de schade aan de schaaldier- cultuur en de beroepsvisserij. Ook het verloren gaan van de kinderka- merfunktie van de Oosterschelde is een verliespost. Daarbij wordt aan getekend dat deze kinderkamerfunc tie nog geen vijf procent bedraagt van die van de Waddenzee, terwijl de Westerschelde ook een kinder kamerfunctie vervult, aldus de nota. BORDEAUX, 1-7. Zeven mensen zijn om het leven gekomen en drie zwaar gewond bij een botsing tussen twee auto's met Duitse toeristen in de buurt van Bordeaux. Bij het on geluk, dat zaterdag op een van de drukste vakantieroutes gebeurde, was ook een auto met Belgische toe risten betrokken. BRUSSEL, 30-5. De stijging van de kosten van levensonderhoud in de landen van de EEG heeft in de af gelopen weken een duidelijke ver snelling ondergaan. Dat staat in het vrijdag uitgekomen, laatste maande lijkse conjunctuuroverzicht van de Europese Commissie in Brussel. Ook in de komende weken moeten nog steeds hogere consumptieprijzen worden verwacht. ZIERIKZEE. Een zomer plaat je genomen aan het Zierikzeese Havenhoofd. Kijkend naar voorbij varende jachten en toch met wat koelere zeewind in het gezicht, is hel daar nu goed toeven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gemeenteraad Bruinisse Dit nummer bestaat uit G pagina's „Ik heb een idee'' zei. de man en gaapte; de ander zei niets en voerde het: ïiit. NIIIIAMA (Japan). Om te protesteren legen hel voortdurend lozen van kwikhoudend, afval in zee hebben boze vissers met hun schepen de haven mond van Niihama afgesloten. Zij bereikten hiermee, dat vrachtschepen niet naar de Sumitomo-fabriek konden komen en het is deze maatschappijdie door de vissers beschuldigd wordt het kwik in zee te lozen. Aan de andere kant van de wereld, in het Deense Esbjerg zijn het ook vissers, die met hun schepen legen „vervuilers" optreden. BRUINISSE, 29-6. Onder voorzitterschap van bur gemeester G. Hokken kwam de gemeenteraad van Bruinisse voor de derde maal in de maand juni bijeen voor bet afwerken van de slechts tien punten tellende agenda, die overigens veel stof tot diskussie gaf. De voorzitter meldde dat mevrouw A. J. van Leeu- wen-Sieling door omstandigheden was verhinderd en stelde de ingekomen stukken aan de orde. Gedepu teerde Staten van Zeeland hadden bericht dat zij hun goedkeuring aan de destijds opgestelde Strafverorde ning Woonwagencentrum. De Ned. Vereniging tot Bescherming van Voetgangers had in een schry- van verzocht om de veiligheid van de schoolgaande kinderen in Bruinisse binnen de kortst mogelyke tijd optimaal te verzekeren, hetgeen voor ken nisgeving aangenomen werd. Voorts had de Nederlandse Blindenbibliotheek laten weten dat drie inwoners gebruik maken van de door hen verleende diensten en vroegen daartoe om een subsidie van totaal f 115,die door de raad werd goedgekeurd. De verstrekte subsidie over 1972 bedroeg destijds f 52,60. Wethouder S. A. Jumelet deed verslag van een door hem bijge woonde vergadering van de Water leidingmij N.V. Hij meldde dat daar een drastische verhoging werd aan gemeld door de oplopende prijzen in de bouwsector en door de voort schrijdende geldontwaarding. Hier door was een aanvankelijke raming van f 123 milj. gestegen tot f 180 milj. Verder kwam aan de orde het bouwrijp maken van een gedeelte van het industrieterrein en een re geling aanbesteding bestekken. Onderhands of openbaar Voor uitvoering van diverse werk zaamheden vroeg b. en w. een niet openbaar genoemd krediet, dat ove rigens de f 50.000,- overtrof. Deson danks stelde de voorzitter voor de aanbesteding onderhands te laten verlopen, in tegenstelling tot een eerder genomen raadsbesluit, waar in was bepaald dat bij bedragen bo ven f 50.000,- dit openbaar diende te geschieden. De heer Verspoor was, gezien het grote bedrag, daarom een voorstan der van opnebare besteding,hoewel de voorzitter erop wees dat dit een tijdsverlies zou opleveren van drie weken. En dit zou dan wel eens moeilijkjheden kunnen geven, daar de percelen voor Gomavi en Booy per 1 september bouwrijp moeten zijn. De heer van der Velde zag dit niet als een bezwaar en bovendien wees hij op de mogelijkheid om de aan besteding onderhands te doen dooi de 15 bedrijven die eertijds voor een aanverwant prject hadden inge schreven. Wethouder van Gils zei dat hij tegenstander was van aan onder handse aanbesteding met slechts en kele (3 a 4) inschrijv ers, daar de praktijk bewezen heeft dat dit de gemeente geld kost. Ook de heer olier prefereerde een openbare aanbesteding. De heer Groeneveld wilde daarentegen eerst de verzekering hebben dat genoem de bedrijven zich definitief zouden vestigen, vooraleer tot nadere stap pen zou .worden overgegaan. Daar zowel burgemeester KJokken als de gemeentesecretaris de Groot dit konden bevestigen, werd beslo ten om de besteding alsnog open baar te doen verlopen. Daarnaast vroegen b. en w. om een krediet van f 3.00,- voor de aan leg van gas op het industrieterrein. Dit bedrag is dan de helft van de totale ramingskosten van f 6.000,- die door de P.T.T. zijn begroot. Op de bedrijven Gomavi en Booy zul- (Vervolg zie pag, 2) in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend wann Droog, zonnig en warm weer; zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingenminimumtemperaturen ongeveer 17 graden, maxima morgen van 25 tot 30 garden, maar vlak aan zee iets lager. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen0 tot. 5 graden boven normaal. Max.-temperat.uren2 tot 8 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent.. ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli. Zon op 4.25, onder 21.02 Maan op 8.25, onder 22,32 Volle maan: 7 juli (9.26 uur) HOOG- EN LAAGWATER 3 juli -5.20 17.35 10.43 23.13 Springtij: 2 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 2-7. Het K.N.M.I. deelt mee: het afgelopen weekeinde was er in grote delen van West-Europa volop zo. Ook de specifieke centra vormden hierop,geen uitzondering. De temperaturen liepen hierbij flink op waarbij temperaturen van 30 graden bereikt werden. Dit fraaie vakantie weer moet vooo eren groot deel op de rekening geschreven wor den van een hogedrukgebied waar van bet centrum boven Skandina- vië ligt. Dit hogedrukgebied vormt ook het komende etmaal een obsta kel voor storingen die zich boven de oceaan bevinden. Fronten dringen wel tot Ierland en Schotland door maar het ziel er niet naar uit dat opkorte termijn deze tot ons land doordringen. Men mag dinsdag dan ook op he aanhouden van dit zonnige warme weer rekenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1