buitenlands geld reisverzekering laat ons er maar voor zorgen: BEA WINT HET PLEIT intermeubel De onderwijzers en de „35-schaal" de bank voor iedereen Goede wil maar weinig meer Nog overleg over Lance-raket Scotland Yard zoekt baby Plannen tot perforatie dam Veerse Gat Watergebrek in Wageningen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 juni 1973 Nr. 21307 nieuw aangekomen mooi bankstel skai armen stoffen kussens normaal 995,— tijdelijk 895,- meelstraat 31 zierikzee DEN HAAG. Fraktievoorzitter mr. Hans van Mierlo van D'66 zal in sejitember a.s. als zodanig aftreden. Op een gehouden persconferentie, zat zijn opvolger Jan Terlouw naast hem. DEN HAAG, 27-6. De minister van onderwijs, dr. J. A. van Kerae- nade, schat dat per 1 augustus a.s. rend 350 onderwijzers (essen) be schikbaar zullen zijn. Hij acht het evenwel niet verantwoord per die datum de derde fase (de „35-schaal") van de leerlingenschaalverlaging in te voeren. De 'minister antwoordt dit op schriftelijke vragen van de tweede- kamerleden mevr. E. Klaassens-Pos- tema en C. Lab an (beiden PvdA). Het is volgens de minister wel de bedoeling, vooruitlopend op een ver dere verlaging van de leerlingen- schaal, voor het schooljaar 1973/74 een zodanige ruime toepassing te ge ven aan de mogelijkheid extra leer krachten voor het lager onderwijs voor rijksrekening te nemen, dat de beschikbare onderwijzers zoveel mo gelijk worden ingeschakeld. Rabobank 9 Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Brezjnew - Nixon Een belangrijk akkoord tekenen is het onmisbaar hoogtepunt bij bezoe ken over en weer van Brezjnew en Nixon. De Amerikaan bewaarde voor zijn reis naar Moskou een ak koord over kernduikbolen en defen sieve raketsystemen en iets derge lijks was dus ook nu te verwachten I-Iet werd eeen „principieel akkoord" vol beloften die overigens hun ver vulling nog moeten krijgen in een definitief akkoord, waarvoor echter nu wel een datum werd genoemd. Volgend jaar moei - aldus Brezjnew en Nixon - een overeenkomst tot stand komen die de offensieve kern wapens van de twee sterkste mo gendheden ter wereld aan banden legt. De idee voor zo'n akkoord is na tuurlijk niet nieuw. Maar het heeft lang geduurd voor er zelfs maar ter dege over werd onderhandeld. Dit gebeurde op de zogenaamde SALT- besprekingen die nu aan de gang zijn - zonder dat daarbij echter veel voortgang wordt geboekt. Waaron der Nixon en Brezjnew nu hun handtekening hebben gezet is een stuk van zeven punten, waarvan het eerste het belangrijkste is: we doen ons best volgend jaar het akkoord rond te hebben. Punt twee lconsta- leert dat beide landen dezelfde vei ligheidsproblemen hebben - een be kend feit - en dat geen van de twee landen zal proberen ten koste van de ander voordeel te behalen uit de aanstaande onderhandelingen. Kontrole Het derde punt is interessanter. Daarin wordt gesproken over de kwaliteit zowel als het aantal van de kernwapens, iets wat bij het eer dere Moskouse akkoord niet werd gedaan. Hier zit nu juist een van de knelpunten van alle overleg. De Amerikanen hebben er geen geheim, van gemaakt dat ze in de loop der tijd aardige systemen hebben ont wikkeld om met een raket verschei dene kernladingen op weg te sturen die onafhankelijk van elkaar hun doel opzoeken. Een technische foef waardoor één raket er eigenlijk een aantal wordt: hoeveel houden de Amerikanen liever geheim. De Russen zijn hiermee niet zover, maar ze streven natuurlijk ook naar zoiets. Maar hoe bepaal je nu wat- meer is? Zijn tien van de MIRV's nu gelijk aan één, of drie, of vijf en kelvoudige rakelten? De reikwijdte van de raketten is natuurlijk een punt van overweging. Dat is een van de problemen waarmee de SALT- onderhandelaars zo zitten dat ze ma,ar weinig verder komen. In het Washingtonse stuk wordt overigens niet-"dé oplossing gegeven waardoor deze barrière wordt opge ruimd. Hetzelfde geldt voor punt vier dat de kontrole nodig oordeelt, iets waarover moeilijk meningsver schil kan ontstaan - des te meer echter over de manier waarop. De overige punten zijn van minder be lang: ze handelen over het voorko men datper ongeluk kernwapens worden gebruikt door de partijen zélf of door onbevoegden. Beperking Kernwapens bestaan en alleen daardoor bestaat ook het gevaar dal ze gebruikt worden - de grootste nachtmerrie van de wereld nu. De internationale vrede en veiligheid zijn ontegenzeggelijk erg gediend met een zo snel mogelijke beperking van de strategische kernwapens, zo als Brezjnew en Nixon in de aanhef van hun akkoord weinig origineel melden. Maar helaas is het kernwapen zo verschrikkelijk dat alleen vertrou wen op andennans belofte niet ver antwoord geacht kan worden, noch door de Russen, noch door de Ame rikanen, noch door wie ook. Dal het als belangrijk aangeprezen stuk van Washington echter niet meer geeft dan alleen die belofte is daarom, hoe keurig de tekst ook, een teleurstel ling. Goede toil is in deze niet ge noeg. Al is ze natuurlijk wel nodig. DEN HAAG, 27-6. Als de taak verdeling binnen de NAVO het toe laat, zal Nederland de „Lance-ra ket" niet aanschaffen. Het overleg tussen de bondgenoten over die taak verdeling is inmiddels gestart. Van dat overleg hangt de defini tieve beslissing over de aanschaf van de Lance af. Minister Vredeling (de fensie) verwacht dat die beslissing .mogelijk in december a.s. zal vallen. Hij deelde dit kabintsbeslu.it dins dag op een persconferentie in Den Haag mee. Daarvoor had hij met staatssecretaris Stemerdink van de fensie de vaste tweede kamercom missie voor defensie over dit rege ringsbesluit ingelicht. BROMLEY, 27-6. Scotland Yard is een grootscheepse opsporingsactie begonnen om een zes weken oude baby terug te vinden die in Bromley, in het Engels graafschap Kent, is ontvoerd. Plet meisje verdween uit haar kinderwagen toen de moeder in een winkel was om boodschappen te doen. De baby heeft een ziekte waarte gen ze driemaal per dag medicijnen moet innemen. Als het kind enkele dagen geen medicijnen zou krijgen loopt het kans te sterven. De politie zoekt twee vrouwen die omstreeks het tijdstip van de ont voering in de buurt van de kinder wagen zijn gezien. VEERE, 27-6. Rijkswaterstaat heeft plannen ontwikkeld om te ko men tot perforatie van de Veerse gatdam. De dam werd gelijk bekend 12 jaar geleden voltooid. De dam betekende een barriere tussen het Veerse meer en de zee. Oorspronkelijk waren er plannen om twee spuikanalen aan te leggen. Een van het Veerse meer door Noord-Beveland naar de Ooster- schelde en via het Veerse meer door het sloegebied naar de Westerschel- de. Tijdens de vergadering van het re creatieschap het Veerse meer woens dag in Veere kwam naar voren dat deze oplossing veel kostbaarder zou zijn dan het aanleggen van sluizen in de dam. Tevens zei gedeputeerde A. L. van Geesbergen, tevens voor zitter van bet recreatieschap het Veerse meer, dat nu definitief be sloten is tot het aanbrengen van spuisluizen in de dam. waardoor alle voorgaande alternatieven komen te vervallen. De volgende dagen waren ze weer gewoon tegen elkaar als altijd. Vriendelijk en hartelijk, soms elkaar plagend en zelfs ook wel eens- als er geen kinderen bij waren, - stoei end. Ze vond De Bie een. prettige kameraad, en ze vond hem zelfs sym pathiek, toen hij haar op een avond zijn levensgeschiedenis vertelde. Die bewuste avond had' Bea het plan opgevat een film te gaan zien. Maar bij het loket wachtte haar een teleurstelling: uitverkocht. Andere films ineresseerden haar niet, dus besloot ze maar weer naar huis te gaan. Op straat, bad ze De Bie ontmoet. Ze waren een gesprek begonnen en hij had haar uitgenodigd ergens wat. te gaan drinken. Ze had geaccep teerd: het was toch een verloren avond, Dat deze conclusie niet be paald vleiend was voor haar collega, besefte ze niet eens. De Bie was erg spraakzaam ge weest. Ze zaten in een rustige gele genheid bij bet raam en keken naar het verkeer. Bea zei: „Ik las van morgen wat- in de krant over een ingenieur De Bie. Is dat familie van je?" Hij keek haar lachend aan. „Mijn vader." Ze was verbluft en zonder dat ze er erg in had gehad, laxeerde haar blik hem voor de eerste keer. Hij begreep haar terstond. „Ik ben het zwarte schaap van cle familie, de riseé zo gezegd. Ik heb twee broers en twee zusters. De één is dominee, de ander lector aan een lyceum. Mijn jongste zus is getrouwd met een prof. in Wageningen, een landbouw deskundige van naam. Mijn oudste zus is met haar man naar Venuzuela Hij is ingenieur bij een petroleum- maatschappïj. Ik was ook voorbe stemd om ingenieur te worden. Va der was in dit opzicht een dictator. Hij besliste wat ieder zou moeten worden en daar hielp geen pardon tegen. Iedereen heeft er zich bij neergelegd. I k aan vankelijk ook Maar ik had geen studiehoofd. Met moeite 'haalde ik de ULO en na een jaar sukkelen op het Gym. heb ik tenslotte vaders weerstand gebro ken en mocht ik naar de Kweek. Met veel protectie en zo - vader heeft ontzettend veel invloed in on derwijskringen - haalde ik mijn akte En daarom sta ik voor de klas. Net goed genoeg voor jouw afgestudeer de peuters. Mijn aspiraties gaan nu eenmaal niet hoger. Wat zul je er aan doen? Je weet wel, wat Louis Davids indertijd zong: Als je voor een dubbeltje geboren ben, bereik je nooit een kwartje. Nou, ziehier: het dubbeltje. Waarvan vier en een hal ve cent protectie.."" Bea had geamuseerd geluisterd. Zo, zo, dus Joop de Bie was van def tige komaf. Vader de Bie woonde in Wassenaar op een groot buiten. Zijn zwager had een villa in Wageningen en zijn broer, de dominee, zat in Arnhem. De lector in Rotterdam en hel. lelijke eendje in Amsterdam op een lagere school. Onderwijzer aan de tweede klas. Schoolfrik. Die heel enkele keren, dat hij Ihuis was, met feestjes en dergelijke werd hij voorgesteld als „de leraar". Dat leek tenminste nog wat. Want stel je voor: Pa ingenieur, en zoon lief schoolmeester. Dat kon iedere sufferd worden, die nog een klein beetje hersens had. Uitspraak van zwager prof. De sufferd was het geworden. En hij had er vrede mee. Stelde weinig eisen aan het leven, leefde zuinig en Dit alles vertelde hij aan Bea en bij het woord „sparen", had het WAGENINGEN, 27-6. Burgemees- ster en wethouders van Wageningen hebben de burgerij verboden tuinen te besproeien omdat er door de aan houdende droogte een gebrek aan leidingwater dreigt te onstaan. De inwoners werden door geluidswa gens van de kritieke situatie in ken nis gesteld. Ook in de nabijgelegen gemeente Renkurn zint men op maatregelen. De drinkwatersituatie wordt er verontrustend genoemd. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK meisje hem aangekeken en schalks gevraagd: „Waarvoor, Joop?" Er was een ernstige trek op het jongensgezicht van De Bie gekomen en terwijl hij over de tafel zacht haar hand had gegrepen, klonk zijn antwoord: „Ik hoop nog eens te trouwen met de vrouw, die ik lief heb, Bea En ik wil niet met lege handen aankomen. Een beetje geërgerd had Bea haar hand teruggetrokken. Op zijn voor stel waren ze die avond toch nog •naar een bioscoop gegaan. De film was zeer middelmatig en boeide Bea allbrminst. Maar Joop had ervan ge noten als een schooljongen. En daar mee was ze tevreden. Bij het afscheid had hij haar hand zacht gedrukt en gezegd: „Ik kan wachten, Bea, en ik zal wachten." Natuurlijk zagen ze elkaar iedere werkdag. De zomervakantie had ze doorgebracht in het buitenland. Bea was verzot op reizen en ze maakte al maanden tevoren plannen. Die waren minstens even leuik als cle reis zelf. Tot en met bruin gebrand was ze die eerste schooldag weer in haar klas. Tijdens het speelkwar- tiertje hadden Joop en zij samen over het plein gelopen. „Je ziet er fantastisch uit, Bea", had hij gezegd. „Je bent in staat om een man sta pelgek te maken." Stom verbaasd was ze stil blijven staan en had hem met grote ogen aangekeken. „Maar, beste jongen, ik doe toch niets?" „Loop door," zei hij zacht. „De an deren kijke. Maar dat is het nu juist nare meid, dat je niets doet. Deed je maar iets. Al was het maar iets geks" „Ik kijk wel uit." (wordt vervolgd) Advertentie KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het ministerie van financiën heeft met Honeywell-Bull een contract gesloten, waarbij een zeer groot cumputersysteem voor de belastingdienst wordt gehuurd. UTRECHT. Bij een felle brand in de meubelfabriek Stijlvorm aan de Prins Hendriklaan in de Utrechtse gemeente Vleuten is een schade aan gericht van circa zes ton. DEN HAAG. Invoer en uitvoer waren in april j.l. bijna in evenwicht De invoer had een waarde van 4,3 miljard gulden terwijl voor ongeveer 4.2 miljard gulden werd uitgevoerd. Dit betekent, dat de invoer .voor 98 procent door de uitvoer werd gedekt (in maart was dit 96 procent). DEN HAAG. Voor de werkloos hei dbestrij ding is een bedrag van ongeveer f 20 miljoen beschikbaar voor meer onderwijzers. De gedach ten van minister Van Kemena.de van onderwijs en wetenschappen ging daarbij uit naar de „bijzondere ge vallen". UTRECHT. Volgens het NKV schiet de manier waarop in ons land ongevallenpreventie wordt bedreven ernstig te kort. De instellingen die zich met veiligheid bezig houden hanteren verouderde methoden, zijn te zeer afhankelijk van het bedrijfs leven en werken onderling te weinig samen, constataeert het NKV in het officiële blad „Ruim Zicht".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7