Olid R.T.M.-stationsgebou\v alt onder hamer van de slopers SEROOSKERKE HEEFT GEZELLIG HERBERG-PENSION Afscheid directeur ir. M. Vink van Prov. Planologische Dienst Eindelijk regen in de droogtegebieden „Veilig Verkeer Nederland" waarschuwt vakantiegangers op de weg in Zuid-Afrika nongeluk BawSPI^53S«gaaSig8BsS^ SÉflÉ SEssasssfeasB»^ „Sic transit Opening van „De Waag" ZIERIKZEE, 27-6. Over enkele dagen zal het gebeurd zijn met het in 1899 gebouwde R.T.M.-Station aan de Graehtweg te Zierikzee. Enkele weken geleden is een ploeg slopers begonnen met het verwijderen van de donker blauwe dakpannen van het vroegere Zierikzecse station. Nu echter is ook reeds het dakbeschot verdwenen terwijl ramen en deuren hoog opgestapeld liggen op het terrein waar tot aan het jaar 1953 de „vierkante loccen" ston den te blazen en te sissen. Zierikzee had wel het meest „echte" station van alle plaatsen langs de R.T.M.-lijnen. Het werd dus eind 1900 gebouwd bij de aanleg van de lijn Steenbergen-Zierikzee en later uitgebreid met de als wachtkamer ingerichte aanbouw. Aan de andere kant (Blokwegzij- dc) is van het begin af zo'n aanbouw geweest. Het heeft nog tot medio vorig jaar dienst gedaan als kantoor en busgebouw, intussen zag het ge bouw door het aanbrengen van een ontsierende pleisterlaag er wel heel anders uit dan vroeger. Er zijn. in Nederland ruim 150 tramwegondernemingen werkzaam geweest. Eén daar van was de Rot terdamse Tramweg Maatschappij, gewoonlijk R.T.M. genoemd. De R.T.M. is opgericht op 12 november 1878 en was de zevende maatschap pij die in ons land tramlijnen ex ploiteerde. Zij heeft onder de Neder landse tramwegmaatschappijen om diverse redenen een bijzondere plaats ingenomen. R.T.M. het langst De R.T.M. heeft de exploitatie van tramwegen langer volgehouden dan enige andere Nederlandse tramweg- exploitant tot nu toe, in totaal bijna 87 jaar. De R.T.M. heeft zich niet al leen met tramwegexploitatie bezig gehouden, maar o.a. ook met de stoombootlij nen. De R.T.M. heeft zich niet beperkt tot het, zoals ge bruikelijk, in haar naam aangegeven werkgebied, maar is haar naam zelfs ontgroeid door dat zij haar trambe drijf in Rotterdam na 25 jaar aan een nieuw opgerichte maatschappij over droeg en ophield „de" Rotterdamse Tramweg Maatschappij te zijn. Met de komst van de tram begon voor de eilanden de periode van het vervoer te land; tot die tijd was dit niet goed mogelijk en vormde het schip het aangewezen vervoermid del zowel voor de verbindingen bin nen het gebied als voor die met de buitenwei'eld. Het trambedrijf werd opgeheven in de jaren waarin de eilanden, o.a. door de uitvoering van het Delta plan. met dammen en bruggen aan eengesmeed werden, zodat het schip op alle routes volledig uitgeschakeld kon worden. Voor het verkeer zijn „de eilan den" thans geen eilanden meer. Dc jaren der tramwegexploitatie vor men dan ook een min of meer af geronde periode in de geschiedenis van het vervoer in het Deltagebied De R.T.M. heeft de eilanden nieuwe vervoermogelijkheden gebracht, be tere dan er waren. Kijkje in het oude Station Dezer dagen werden wij nog even in de gelegenheid gesteld om het deels afgebroken Zierikzecse tram station te bezoeken en daarbij viel hel direkt op, dat de constructie van het gebouw en de verschillende be drijfsruimten eigenlijk nog in uit stekende staat verkeren. Tussen de neergelaten stukken van het plafond werd nog een in goede staat verke rend boekje gevonden uit 1933 waar in tal van aardige bijzonderheden keurig waren opgetekend. Men vind hierin o.a. gegevens over de omvang van het grintvervoer op de lijn Zij- pe-Zierikzee; klinkervervoer voor de Rijkswaterstaat. Cokes voor de Chi- gorijfabriek „De Capel" te Capelle bij Zierikzee, onderhoud van hoef beslag en tuigen voor de besteldienst te Zierikzee en tal van andere bij zonderheden. Het is echter allemaal lang verleden tijd en wie nog een stuk romp van het knusse R.T.M.- station van Zierikzee wil zien zal zich terdege moeten haasten want over enkele dagen zal de volledige afbraak een voldongen feit zijn. C. P. Hel R.T.M.-station te Zierikzee in 1912. Het was een uitgave van B. de Leeuw, welke aan de Sint-Anthonis- dam een boek- en papierwinkeltje had. Aan de spoorzijde van het ge bouw zit ook nog de golfplatenover- kapping, welke later werd verwij derd. De tram uil de richting Zie- rikzee-Sas en Duivelund komt juist binnenstomen. MIDDELBURG, 27-6. Ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Plano logische Dienst in Zeeland, als zo danig door geheel Zeeland, nam dinsdagmiddag afscheid en daarvoor had geheel Zeeland op bestuurlijk gebied, zich verenigd in de Staten zaal van het Abdij complex te Mid delburg. De opvolger van ir. De Vink, ir. R. M. T. Adriaensens had de leiding bij dit afscheid. De eerste spreker, de commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van Aart sen, zag een parallel in zijn eigen loopbaan, en die van ir. De Vink. Hij was veertien dagen vroeger begonnen bij het Landbouw Crisisbureau in Den Haag, waar zij echter elkaar toch nooit waren te gengekomen. Op 1 december 1943 kwam de heer De Vink naar Zee land, uiteraard in een moeilijke tijd. In 1945 in een ontredderd en ver woest Zeeland wachtte een schier onmenselijke, maar toch wel mooie taak. Uit die tijd stamt de brochure „Er op of er onder", dat de richtlij nen aangaf, voor de wederopbouw van het gewest. Eerste streekplan In 1D51 was het streekplan Wal cheren (het eerste streekplan in Ne derland) voor het grootste deel he: werk van ir. De Vink. De adviezen van ir. De Vink op planologisch gebied, werden dikwijls door G.S. hoog gewaardeerd. De dienst in 1943 begonnen met vier personen is thans uitgegroeid tot 30 personen. Gedeputeerde mr. A. M. Boot .'.ma sprak waarderend over het werk van ir. De Vink in Zeeland, hij had hem vooral Ieren waarderen in de Commissie Gemeentelijke Bestem mingsplannen I>e opvolger van ir. Dc Vink, ir. Adriaensens was eveneens vol lof over het werk van zijn voorganger, die dikwijls de wind tegen had, om dat de inzichten van de Planologi sche dienst, niet altijd overeenstem den met die van bestuurders op ge meentelijk of provinciaal niveau, terwijl toch altijd later bleek dat de directeur van de P.P.D. het gelijk aan zijn zijde had (streekplannen - gewestelijke bestemmingsplannen). met het gevoel dat nog veel zou kunnen worden gedaan om het le ven in Zeeland aangenaam te hou- de. Bijzonder na de oorlog had hij een dankbaar arbeidsterrein gevon den. al waren niet altijd Ged. Staten het eens geweest met zijn inzichen. Hij kon afscheid nemen, dankbaar gedenkend aan de goede verstand houding die er altijd met andere diensten was geweest. Hij had zich dikwijls een schild knaap gevoeld, die de wapens mocht aanreiken op het tournooiveld, zoals hij het steekspel met Provinciale Stalen dikwijls had gezien. De sa- Echte r mee r schade dan zt gen verwat: •lil ROME, 27-6. In delen van West-Afrika, waar een droogtcpcriodc van zes .jaar het leven bedreigt van miljoenen mensen, is hel eindelijk beginnen te regenen. Maar deskundigen van de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) menen, dat dc regen toch meer schade zal berok kenen dan zegen zal brengen. Ir. De Vink Dc regen periode zou liet vervoer van dringend nodige hulp naar afge legen streken, grenzend aan de Sa- hura-wocslijn kunnen vertragen. De „Flitsen''' uit het buitenland CARACAS. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas beginnen aan staande vrijdag de besprekingen over afbakening van het continentale plat lussen Venezuela en de Neder landse Antillen. RAMBUÏLLET. Dc Sowjetrussische partijleider Brczjnjew heeft de Fran se president Pompidou dinsdag de verzekering gegeven dat hij en pre sident Nixcn geen besluiten hebben genomen waarbij Frankrijk of welk andere land dm ook rechtstreeks betrokken zijn. da: op ■uc De tl; SEROOSKERKE, 26-6. Op het Dorpsplein te Serooskerkc werd woensdagavond herberg-pension „De Waag" van de heer en mevrouw S. Clerx-van Bitsen geopend. Het echt paar De Clerx zag kans een in slech te staat verkerend gebouw in tijd van een half jaar zelf op te knappen, en van de nodige akkomodatic te voorzien. Resultaat: een gezellige „gelagka mer'" met een gemoedelijk ouderwet se „tap", bruin gebijtste houten vloeren, het zandstrooisel van des tijds ontbreekt, maar daar zorgen hopelijk dc zomergasten voor, semi- kinderbekjes en het befaamde „Bra bants bont" voor de ruiten. Naast de vijf slaapkamers nog een zonneterras achter. Officiële open i 11 jï De burgemeester van Weslerschou- wen. de heer H. P. Everwijn ver richtte de opening. Hij vond de be naming „herberg" heel toepasselijk binnen de sfeer van het dorp, en aangezien de gemeenschapszin op Serooskerke nog niet, als in zovele andere gemeentes, tanende is, achtte hij dc mogelijkheid tot een „pilsje pakken" een aanwinst, zowel voor de bewoners van het dorp als voor de toeristen. ..Waard en-waardin' van de nieuwe herberg, echtpaar S. Clerx-van Bil- Wel sprak hij nog de hoop uit dat de dorpskern, indien mogelijk, per manent bewoond blijft. Tweede wo ningen best, maar niet ten koste van een gezellige gemeenschap. De heer Geluk, voormalig eigenaar van de zaak, feliciteerde het echt paar Clerx, mede namens alle vere nigingsbesturen waarvan hij be stuurslid is, waarop door een groot aantal belangstellenden het glas ge heven werd. menwerking met gemeentebesturen, in het begin wel eens wat stroef, was gaande weg verbeterd. Na het streekplan Walcheren waren nog vele andere, onder meer Schouwen- Duiveland, gevolgd, De commissaris der koningiu bood namens het provinciaal college waarvan hij voorzitter is een kaart van Zeeland ,anno ongeveer 1300 aan Velen hadden afscheidscadeau's mee gebracht. die bij de in „De Burg" gehouden afscheidsreceptie werden overhandigd. UTRECHT, 27-6. Met dc 26 ver keersdoden van het lange Pinkster- weekeinde nog vers in het geheugen (de meesten waren jonger dan 30 jaar), ziet „Veilig Verkeer Neder land" (VVN) het komende weekein de en dc dagen daarna somber te gemoet. De eerste grote vakantieuitlocht (oosten en noorden van Nederland en de bouwnijverheid en textiel) be gin namelijk het komende weekeinde Met vele honderduizenden tegelijk op pad betekent dat het in ons landje dringen wordt en dat weer slachtoffers te verwachten zijn. Daarom waarschuwt „Veilig Ver keer Nederland": „denk er aan dat de vakantiemaanden, juni. juli en augustus vorig jaar S43 verkeersdo den eiste Bijna 20.000 verkeersdeel nemers raakten toen gewond". DODELIJKE ONGELUKKEN DEVENTER. De 70-jarige H. J. Maatman uit het Overijsselse Die penveen is in een ziekenhuis te De venter overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De heer Maatman werd maandagmorgen in zijn woonplaats door een auto ge schept toen hij op de Spanjaardsdijk linkstaf wilde slaan. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie maakt bekend, dat een in de Rustenburgerstraat omgekomen man de 52-jarige Nicolaie Popa blijkt !;e zijn. Hij is Roemeen van. geboorte, afkomstig uit Boekarest, doch ver bleef al vele jaren in Nederland. RIJSWIJK. De 14-jarige Robert Kok uit Delft is in het Haagse Ley- enburg ziekenhuis bezweken aan de gevolgen van een verkeersongeluk. „Veilig Verkeer Nederland" gaal de komende weken daarom via radio televisie en pers het accent van voorlichting en waarschuwingen leggen op een veilig recreatie- en vakantieverkeer. ROTTERDAM. De 26-jarige Spaan se zeeman J. M. Artadi Garechone uit Bilbao is vorige week in de At lantische Oceaan verdronken. Hij was opvarende van het Libanese schip ..Main Ore", dat dit weekeinde met zijn stoffelijk overschot in de haven van Rotterdam arriveerde. VLIJMEN. De 20-jarige H. F. van Dommelen uit Vlijmen is uit het zwembad te Nieuw Cuyk (gem. Vlij men) opgedregd. De jongen werd sinds 24 juni 's morgens 3 uur ver mist na een familiefeestje. HOOGEVEEN. De vijftigjarige, on gehuwde heer D. Lichtendonk uit Hoogeveen is in. zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij op zijn fiets bij het linksaf slaan werd aan gereden door een personenauto. Het ongeluk gebeurde op de Vos van Steenwijklaan. VALBURG. De 71-jarige Aleida C. Wools uit Herveld (Gld.) is m een ziekenhuis in Nijmegen overle den nadat zij in Valburg (gem. Her veld) met haar fiets door een perso nenauto was aangereden, toen zij plotseling linksafsloeg. AMSTERDAM. De 36-jarige fa- brieksarbeider D. Bosch uit Zaandam is om het leven gekomen toen hij naar Amsterdam rijdende in de bocht naar de Coentunnel de' macht over het stuur verloor en met zijn auto over de kop sloeg. De wagen vloog do:or de bermbeveiliging en beland de in de rechterberm. JOHANNESBURG, 27-6. Bij een ongeluk in een goudmijn in Buffels fontein in Zuid-Afrika, zijn heden- donderdagochtend vroeg 16 mijn werkers om het leven gekomen. Bij dc wisseling van ploegen stortte een lift naar beneden. Commentaar V.V.D.- fractie op huurnota DEN HAAG. 27-6. Volgens de VVD-fractie in de Tweede Kamer moet de huurnota, die minister Gruyters en de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer (volkshuis vesting) woensdag bekend hebben gemaakt, een klap in het gezicht zijn van de confessionele partijen. De fractie zegt dit in een commentaar op de huurnota. „Door de huurverhoging in de niet geliberaliseerde gebieden op maxi maal 7 pet. te stellen wordt in feite de huurharmonisatie ongedaan ge maakt. terwijl de confessionelen op goede gronden juist een voorstander van die hamonisatie zijn", aldus het commentaar. Straaljager in onweers bui verongelukt GILZE-RIJEN, 28-6. Donderdag morgen omstreeks halt' elf is, tijdens een onweersbui, een straaljager bij de landing op de vliegbasis Gilze- Rijen verongelukt. Tegen half twaalf waren nog niet veel nadere bijzon derheden bekend. De straaljager kwam uit de rich ting Breda aanvliegen, maakte een reehterbocht om voor de landings baan. te komen en vloog, volgens eer ste berichten, boven de grond onder Huiten (gem. Gilze-Rijen) uil elkaar. Voor zover tot nu toe valt na te gaan zijn verscheidene stukken van het vliegtuig in een weiland buiten de basis neergekomen. deskundigen zeggen ook, dal het ge vaar beslaat, dat hel door dorst en honger gekwelde vee zich dood zal drinken. „Kritiek" Een woordvoerdc-r van de F.A.O. heeft verklaard, dat de toestand in Tsjaad. Mali. Maurotanic. Niger, Se negal eri Opper Volta, een droogte- gordel ten zuiden van de Sahara waar zaterdag een zonsverduistering van zeven minuten zal optreden, „kritiek" is geworden. Van de naar schatting 25 miljoen mensen in dat gebied zijn volgens de woordvoerder 6 a 10 miljoen in acuut gevaar. „Verscheidcncn zijn gestor- Aren en er kunnen velen volgen". De F.A.O.-woordvoerder schat dat 30 tol 80 procent, van liet vee in hel geteisterde gebied of omgekomen of naar andere landen is gedreven om aan honger en dorst te ontkomen. Adriaensens was gezegd- Hij nam afscheid met "gemengde gevoelens, enerzijds met dankbaarheid voor wat hij iu 30 jaar in Zeeland had mogen en kunnen deen, anderzijds succes in China een proef met een waterstofbom heeft laten verlichten, aldus een bericht van radio-Peking, dat in Tokio is opgevangen. ZIERIKZEE. Zeer jrr.ai. viel de reAuuralie uil van het bekende tuin poortje (en muur) in dc St. Domus- st.raat. (Foto; Zierikzeuschc Nieuwsbode) Wsat-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6