AFSCHEID STRAAT Minimumprijs melk 71 cent GESLAAGD! MC. MOURIR Disconto verhoogd ÜOKÜÖR ZJilAGO AGENDA Wachten op plan „Kom Haamstede'' Afscheid is genomen van een be- GEEN VERGUNNING HORECABEDRIJF NOORDSTRAAT kende onderwijspersoonlijkheid te Zierikzee, mej. M. M. v. d. Ouden. De bijeenkomst vond plaats in ,,'t Kofschip" in aanwezigheid van beide wethouders, hoofden van scholen, personeel, leerlingen en ook ouders. Mej. Van den Ouden heeft zich als vaklerares (naaldvakken) grote verdiensten verworven en op ver schillende scholen in de loop der jaren les gegeven. Zij was een ge liefde lerares en genoot grote be kendheid. Temeer verbaast het dat de pers bij haar afscheid niet is uitgenodigd, waardoor de moge lijkheid werd weggenomen redak- tioiïeel recht te laten wedervaren aan haar persoon en werk. Wij vinden dit een barre omis sie en eeh. excuus moet al bijzon der hecht in elkaar getimmerd zit ten, om dit te accepteren. Zulks te meer omdat een andere Zeeuwse krant wél - hoewel niemand was uitgenodigd - een verslag kon brengen, alleen maar door het feit dat een leerkracht in dit geval in de tijd niet aan het onderwijs be steed, ook journalistiek bedrijft. Het is een onverdragelijke situ atie, dat op deze wijze de verdrie tige vergeetachtigheid (laten we het zo coulant mogelijk daar dan maar op houden), eenzijdige schade kan berokkenen naai de zijde van het lezend publiek, en natuurlijk naar de persoon in kwes tie. Zover ons bekend is de ge meente driftig bezig een verhevig de aktiviteit aan de dag te leggen op het punt van de voorlichting Wel plezierig, als men ziet wat on der dé vigerende regeling (is er eigenlijk wel ëèh regeling?) kan plaats vinden. Enfin van sclioolzijde kunnen we nog terecht in de „Babbelaar"; daar staat het verslag van het af scheid al in. Vlug dus. Noch van gemeentezijde, noch van schóól- zijde een briefje of een telefoontje. Onbegrijpelijk, vooral als men ziet hoe roncl vergelijkbare gebeurte nissen de tam tam wordt geroerd. HAAMSTEDE, 26-6. Ondanks de warmte buiten de raadszaal, heeft de raad zich uitvoerig beziggehouden met een bezwaarschrift, ingediend door de heer F. H. Fonteijne te Haamstede, inzake het besluit van b. en w. 0111 de beslissing voor de verbouw van hel pand Noorclstraat 25 tot bar, aan te houden.Genoemde heer heeft de voormalige winkelruimte aangekocht, 0111 daarin een goed geoutilleerd cafébedrijf te kunnen vestigen. Een en ander 11a een grondige verbouw en uitbreiding. n Hoewel tegen het plan als zodanig geen bezwaren zijn aan te voeren kunnen b. en w. toch hieraan geen medewerking verlenen om dat er voor de kom Haamstede een voorbereidingsbesluit bestemmingsplan is genomen. Dit besluit is in 1972 verlengd tot 20 november 1973. Tot nu was het niet mogelyk een zgn. „praatplan" voor dit gebied te behandelen in de raad. Blijkens de beantwoording van een vraag in de jongste gemeente raad inzake de onhoudbare toe stand in de Hoofdpoortstraat, zijn van college-zijde argumenten ge bruikt. die op zichzelf nog wel bruikbaar zijn, maar die toch dui delijker sloegen op een alweer voorbije fase in de historie vair de ze door het verkeer gemaltraiteer de straat Ze stammen uit de periode, waarin de loopstraten nog niet waren ingesteld. De onder- werpelijke straat werd (en wordt misschien straks wel weer) getei sterd door het zandverkeer, maar er was - gezien in het totale ver- keerspatroon - nog geen sprake van de enorme (seizoens) drukte, die verhevigd is als gevolg van de afsluiting van andere straten. Het gaat hier om een principale invals weg, waarin men - niet parkeren of éénzijdig parkeren - blijkbaar toch hard wil rijden. Er doet zich nu echter dagelijks de situatie voor dat drie autos naast elkaar worden gesignaleerd: één geparkeerde auto en twee au to's die elkaar passeren Het gevolg is dat één der passerende auto's levensgevaarlijk dicht (en meestal hard) langs de stoepranden raast, waardoor een optimale gevaren- situatie is ontstaan. Auto's scheu ren door de goot. Wat dit verkeer-vlak-langs-de-neus voor gevaren in zich houdt bij het ver laten van de huizen, laat zich ver staan. Misscieu is zo iets wel lan delijk uniek. Zo'n verkeersbeeld in een straat, die geen trottoirs heeft, is uit een oogpunt van veiligheid diep treu rig. De stoepen - het is al meer beweerd - zijn geen trottoirs. Zij zijn bij de huizen behorend eigen dom en men zou ze kunnen blok keren, maar dan is er geen hulp en heul voor de wandelaars, die men trouwens voortdurend als ver schrikte dieren bezig ziet op die stoepen het vege lijf te redden. Wat men ook wil met die straat, wat men ook aanvoert, deze situa tie is erbarmelijk en er zal iets tegen moeten worden gedaan: par kerende auto's weg uit die straat, een lus bij de mond van de straat en strenge snelheidscontrole door wijkagenten met meet apparatuur Dat zou al iets zijn. SOESTDIJK.' Op paleis Soestdijk vond hel traditionele bcjaardende.fi- Ic plaats. Op de foto zien we de vor stin met een pop in de klederdracht van Nunspeet, die zij ten geschenke kreeg. De raad heeft zich dus nog niet kunnen uitspreken hoe zij zich de ontwikkeling van de kom Haamstede voorstelt. Ook b. en w. zijn daar nog niet mee klaar. Het plan van de heer Fonteijne, kan dus niet getoetst woi'den aan hetgeen wat men zich voorstelt dat in de Noordstraat tot ontwikkeling kan komen. De Commissie voor Beroepschrif ten heeft b. en w. geadviseerd het beroepschrift van de heer Fonteijne niet ontvankelijk te verklaren op bo ven genoemde gronden. Wel dacht de commissie zich in dat de raad om de onzekerheid bij de heer Fonteijne weg te nemen, vooruitlopend op het plan het Plan Kom Haamstede, in deze vergadering zich kon uitspre ken wat er met het pand 25 kan ge beuren. Bedenkelijk Bij monde van de voorzitter bur gemeester H. P. Everwijn werd dit toch wel erg bedenkelijk genoemd. Reeds eerder heeft het college een aanvraag om dezelfd reden voor een pand in de Zuidstraat moeten aan houden. Deze aanvrager is niet in DEN HAAG, 27-6. De minimum prijs voor verpakte volle melk wordt verhoogd van 69 tot 71 cent per liter. Het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel heeft hiertoe woensdagmorgen besloten. Het da gelijks bestuur had voorgesteld de minimumprijs tot 72 cent te verho gen met 3 cent dus, omdat in het grootste deel van het land ook de prijs van aan huis bezorgde volle melk met 3 cent is gestegen. De ver tegenwoordiger van het ministerie van economische zaken liet echter weten dat de minister beslist geen verdere verhoging van de minimum prijs dan tot 71 cent wil toestaan. in een modern Horloge iv Gouden Ring Gouden armband Zilveren sieraad JUWELIER-HORLOGER Hnvonptoln 1ZIerDczee TOL (01110) 2443 beroep gegaan tegen dit besluit.^Zou men nu als raad hier (zonder kennis genomen te hebben van de mogelijke plannen) toch besluiten aan het pand Noordstraat 25 een horeca bestem ming te geven, dan is het niet meer mogelijk een goed plan op te stel len. Dan kan iedereen die om die re den vertraging ondervindt van een voorbereidingsbesluit om ontheffing komen vragen en een beslissing trachten af te dwingen. Dat er aan het bestaande pand al heel veel ge dokterd is en dat men tot op 26 juni er in bezig is om zo mogelijk een zaak te openen ondanks het afwij zend standpunt van b. en w. wilde zowel de voorzitter als. naar ook bleek, de raadsleden niet in de be oordeling betrekken. De heer A. D. Dalebout deelde mee dat zijn fractie achter het standpunt van b. en w. staat. „Hier kan men niet vooruit lopen op een nog te ma ken bestemmingsplan". Later was het de heer Van den Berge, die be nadrukte dat men niet vooruit wilde lopen op het te maken plan. maar dal hij helemaal tegen een bestem ming zou zijn van liet pand als ho recabedrijf. Op principiële gronden had hij bijvoorbaat bezwaren tegen een dergelijke bestemming en dus wilde 'hij zeker niet vooruit lopen op het nog te maken plan. De heer Kloosterman (VVD) stelde dat er voor dit gebied een voorberei dingsbesluit genomen is, om onge wenste ontwikkelingen tegen te kunnen gaan. Hij kon 'begrijpen dat b. en w. hierop niet vooruit wilde grijpen. „Particulier initiatief" Toch had hij aanvankelijk gedacht: kan hier nu niet partikulier initia tief beloond worden, door de hele papiermolen eens stil te zetten en vergunning te verlenen. Gaat deze zaak dit jaar niet door, dan heeft de heer Fonteijne een flinke schade post." Aanvankelijk had hij wel mede werking ontdekt bij b. en w. als het een uitbreiding van de naastliggende cafetaria ook eigendom van de heer Fonteijne had gegolden. Nu het ech ter gaat om een aparte zaak en men ondanks het nog niet behandeld zijn van het bezwaarschrift in de raad men gewoon door is gegaan in be doeld pand. kon hij toch geen voor stel meer indienen om de aanvrager even lekker te helpen. Nu maar de gewone weg afwandelen in deze zaak, zo meende hij. De heer Lustig wees er op dat b. en w. niet op tijd klaar waren met een plan. ..Dat zijn ze op 20 novem ber nog niet en dan zou het wel eens op een schadevergoeding kunnen uitlopen" zo was zijn mening. Ook hij wilde in geding brengen, dat de zaak reeds gedeeltelijk verbouwd is, en dat alleen de uitbreiding er aan ge bouwd moet worden. Hij wilde weten hoever het nu stond met het te ont wikkelen plan kom-Haamstede, en was van mening als er 20 november nog niets gedaan is, men dan toch vergunning zal moeten verlenen. De heer Hendrikse wees er nog eens nadrukkelijk op dat het nemen van voorbereidsbesluiten niet tot ve le jaren uitgroeien moet. Hij vroeg zich verder af of de betrokkene in strijd had gehandeld met de bouw verordening. Dat moest niet in het geding worden gebracht, maar wel moest er als iets strafbaars gedaan is opgetreden worden. Hij was van mening -dat het vol doende bekend was dat er voor de kom-Haamstede een voorbereidings besluit genomen was. Dat is ook ter bescherming van de burgers. Maar zo verweet hij b. en w. dat het ook tot de rechtszekerheden van de bur gers behoort dat er spoedig een plan gemaakt wordt. Men moet weten waar men aan toe is. De raad zal straks moeten kunnen beslissen of hier nu sprake is van een ongewenste ontwikkeling of: van een gewenste. Dat kan alleen als er een „praatprent" ter tafel komt. In de commissie R.O. waren twee leden voor een bestemming horeca bedrijf in dit pand. Als de raad nu wilde- mee werken dat thans moge lijk te maken zou hij zich daartegen niet verzetten, zeker niet als het bleef bij uitbreiding van het be staande cafetaria. De sprekers beantwoordende stel de de voorzitter dat men aanvanke lijk wel mee wilde werken aan een uitbreiding, maar dat men nu gezien de ontwikkeling daar nu niets meer voor voelt. Het college wil spoed zet ten achter een plan voor de kom en men hoopt voor 20 november iets te kunnen tonen. Tenslotte werd deze bespreking af gerond met 8 tegen 2 stemmen om het beroep niet ontvankelijk te ver klaren en geen vooruitlopende uit spraak te doen inzake de bestem ming van Noordstraat 25. AMSTERDAM, 28-6. Dc Ncdcr- landsche Bank liecft het disconto verhoogd van 4,5 tot 5 pet. De verhoging zal heden (donder dag) ingaan. De maatregel is geno men „ten einde de tarieven van de centrale bank aan te passen aan het hogere buitenlandse rentepeil. Tropendiensl wegens de hitte ARNHEM, 27-6. Gemeenteambte naren in Ede en Wageningen hebben woensdag geioerkt volgens een „tro penrooster", de Edese ambtenaren begonnen om zes uur en waren om twee uur 's middags vrij in Wage- ningen iverd van half acht lol half ■vier gewekt. De ambtenaren ontwe ken op die wijze de verzengende hit te in hun kantoren die dinsdagmid dag ondanks ventilatiesystemen op liep tot 30 a 40 graden Celsius. Ook in Arnhem, Zevenaar en Eist (Gld.) wordt gedacht aan een zomerrege- ling. Parachutist verongelukt TEXEL, 27-6. Op Texel is een Duitse parachutist boven het vlieg veld, waar regelmatig parachute ge sprongen wordt, dooi- moeilijkheden met zijn parachute omlaag gestort en om het leven gekomen. De Rijksluchtvaartdienst en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspoli tie stellen een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeval. Twee jongens bij spelen verdronken URK, 27-6. Bij de vuurtoren te Urk zijn woensdagmiddag twee jon gens van tien jaar bij het spelen met een rubberboot te water geraakt en verdronken. Hoewel vlug reddings pogingen in het werk gesteld werden en een van de jongens al spoedig bo ven water gehaald werd mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. De jongens zijn Jan Romkes en Sjourt Woort, beiden uit Urk. Voor ton aan sieraden en horloges gestolen KLUNDERT, 27-6. Bij een inbraak in een juwelierszaak in Klundert (N.B.) hebben inbrekers in dc nacht van dinsdag op woensdag voor 100.000 gulden aan zilveren sieraden en horloges weggenomen. De daders kwamen binnen door aa» de achter kant van het pand een raam open te schuiven. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 Deze week: A.s. zaterdagavond 7.00 uur (attentie!) A.s. dinsdagavond 7.00 uur (attentie!) Bekroond i met 6 OSCARS DAVID LEAN'S FILM een CARLO P0NTI produktie Naar het bekende boek van Nobelprijswinnaar BORIS PASTERNAK IN PANAVISI0N en MEIR0C0LOR Deze extra lange film begint dus om zeven uur! KINDERPROGRAMMA: Dinsdagmiddag Toeristendag (3 juli) aanvang 3.30 uur „De nieuwe avonturen van Dik Trom" Hollands gesproken Entree f 2,50 en f 3,— Verwachting tot vrydagavond: Morgen droog Aanvankelijk nog plaatselijk regen of onweer; morgen perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer; meest matige wind uit westelijke richtingenminimumtemperaturen ongeveer 15 graden, maxima morgen in het Waddengebied 18, elders rond 21 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 2.54, onder 20.22. Nieuwe maan: 30 juni (12.39). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwaler 29 juni 1.41 14.15 7.19 19.53 Springtij: 2 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De onweerstoring, die woens dagavond over ons land trok. heeft voornamelijk in het midden en noor den van het land regen gebracht. Daar viel in het algemeen 2 tot 5 millimeter. Het vliegveld Eelde meldde echter 15 millimeter. Ook het buiige weer van vandaag betekent niet dat het weer, zoals men dal noemt, nu enige lijd van slag zal zijn. Vrijdag zal hel alweer een stuk .sta bieler zijn. Dc temperaturen /uilen aangenamer zijn dan enkele dagen geleden. In Oost- en Zuid-Europa is het nog steeds zeer warm weer met maximumtemperaturen boven 30 graden Celcius. Donderdag 28 juni Zonnemairc Verenigingsgebouw (I. M. v. d. Bijl straat), 19.00 uur, afscheidsavond openbare basisschool. Zaterdag 30 juni Zierikzee Concertzaal,20.00 uur filmvoorstel ling (Dokter Zjivago). Brouwershaven Hotel Floris V, 14.00 uur start wan deltochten A.S.V. „Brouwershaven". Schuddcbcurs Terrein L. Romijn, concert muziek vereniging „Con Amore". Dinsdag 3 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling („Dokter Zjivago"). Woensdag 4 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, kooravond m.m.v. Herv. Kerkkoor Renesse, Chr. Geref. Koor en Jeugdkoor Sjaloom, Zierikzee o.l.v. C. Groenleer, orgel K. Steketee. DODELIJKE ONGELUKKEN ARNHEM. De 32-jarige mevrouw L. J. M. Kelderman-van den Boom uit Doesburg is in het gemeentezie kenhuis van Arnhem overleden na dat ze maandagavond op de rijksweg Arnhem-Utrecht met haar wagen over de kop was geslagen. De vrouw week uit naar links op het moment, dat een haar inhalende wagen tot op enkele meters was genaderd. ARNHEM. De 43-jarige E. Ruiter uit Ede is in het gemeenteziekenhuis in Arnhem overleden. Maandag werd hij tijdens werkzaamheden aan de nieuwe IJsselweg tussen de Gel derse dorpen De Steeg en Ellecom door een vrachtauto overreden. EMMELOORD. Bij Nagele (N.O.P.) is de 29-jarige molenbaas M. J. Eijk- hout uit die plaats om het leven ge komen doordat 'hij met zijn auto te gen een lichtmast reed. De politie vermoedt dat de man in een flauwe bocht rechtdoor is gereden in de berm terecht kwam en daarna in een slip is geraakt. DEN HAAG. De 19-jarige Hage naar G. de Bruin is in het Haagse ziekenhuis Leyenburg overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. De jongeman trof men eer der op dc ochtend zwaar gewond aan op de Loosduinseweg in de buurt van zijn vernielde fiets. AMSTERDAM. Bij een aanrijding met een brandweerauto op het kruispunt Jan Willem Brouwersplein en Van Baerlestraat in Amsterdam zijn zondagavond omstreeks kwart over zeven twee inzittenden van een personenauto om het leven gekomen „PRINS" En toen gingen die mensen verhui zen en belden ze op „er liggen nog oude „Prinsen" op de zolder, haal die maar weg". Nu kan het onweren, zinderend warm zijn of gezellig aan de bar", maar als ik van oude Prinsen" hoor, ren ik altijd razend vlug naar de plaats, waar ze te vin den zijn en zo ligt er nu op dit bu reau een jaargang 1924 van „De Prins", het blad dat zoveel foto's in zijn uitgaven deed en als dokumen- tatiebron van het „gewone leven" - ivat dat dan ook was of is - para dijselijke mogelijkheden in zich bergt. Ik noem maar zoal op: daar had je het al in 1924. Ook warm blijkbaar en in dit geval zat Enkhuizen mooi zonder water. „In lange rijen staan de menschen (met „sch") om een emmertje water uit de „Icerkbak" te bekomen". En wat denkt U (plaatje) „van een uitmuntend geslaagde avond-opname aan het zeestrand te Zandvoort, „met kalme zee en een wolkenloozen hemel". Daarnaast Zandvoortse badschojien met opge rold rokwerk, wat heeft men toch lang moeilijk gedaan. Nietwaar, 1924 nog maar „even" geleden. In dat jaar vonden ze in Antiochië een fraaie gegraveerde zilveren kelk, zo van 60 a 70 voor Chr. en toen de professor dit prachtstuk bloot legde, werd in Londen - onder leiding van MacDonald - een veiligheidsconfe rentie gehouden. De mannen staan op een smoorhe- le stoep met zwarte streepjesbroeken en bolhoeden. In IJmuiden kwam Z.Em. Kardinaal Van Rossum per Batavier II" aan en op de kade stond het zwart van het kerkvolk, maor hel gedoe, begon toen ook al, getuige het plaatje: ..fraaie en idyl lische boerenwoning aan de rand van de hoofslad, die verdwijnen moet voor woningbouw aan de Jan Evertsestrual. Louis de Bree flonker de in. het stuk „In Pyuma" in het Centraal Theater te Amsterdam. Ver voor de aküc tomaat" en het gezel schap heette gewoon: „Het vroolijke toneel". Gouverneur-generaal Fock opende intussen de jaarbeurs te Bandoeng; de celliste Jxidith Bokcr speelde in het Kurhaus. Middelburg had een Zeeuwse tentoonstelling en de toen malige commissaris jhr. Quarles van Ufford staal heel bewust met een Zeeuwse schone in dracht aan de arm in de Statenzaal. Tussen dit al les door loopt het feuilleton „Ge brandmerkt" van fourths Mahler en wie een uurtje zo'n „Prins" doel is éven weg geweest. Zeer de moeite waard: want dit is natuurlijk maar een flits! SCIIIEREl LANDMAN (Herplaatst)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2