Geslaagde dagtocht Zierikzeese bejaarden naar de hoofdstad Afkoopregeling rentekaarten Vogeleiland Griend wordt versterkt Zonsverduistering komst AGENDA Zeeuwse waterschappen gaan het oppervlaktewater zuiveren PUCH LAATSTE NIEUWS Driehoeksverhouding met fatale afloop intermeubel Rondvaart door de Amsterdamse grachten ZIERIKZEE - Honderd-en-tachtig Zierikzeese bejaarden stapten dinsdag in vier op het Havenplein gereedstaande bussen. Het was prachtig weer toen deze grote groep Zierikzeese ouderen - waarbij enkele ver in de tachtig en één zelfs 93 jaren telden - er op uit trokken. De reis ging naar Amsterdam met in elke bus twee leden van het nieuwe comité „Uitstapje bejaarden Zierikzee" als reisleider/ster. De tocht ging via de Grevelingen- dam naar Rotterdam - door de Mastunnel - en langs het Klein- polderplein; verder via Den Haag naar Hillegom. Onderweg werd het gezelschap geattendeerd op vele be zienswaardigheden. In het bekende Treslong werd de koffie geserveerd en getracteerd op koeken, chocolade en een rokertje. Rondvaart De trip voerde verder langs de (le ge) bloembollen-velden naar Amster dam via* Schiphol, Amstelveen, het Ajax-stacLion langs het monument op de Dam naar het Centraal Sta tion. Bij de rederij v. d. Plas lagen de bekende rondvaartboten al ge reed voor vertrek. Aan boord werd koffie geserveerd en de middagbo terham gegeten, voor verpozing zorg den een jongedame en een jongeman die op echt Amsterdamse wijze de schoonheid van hun stad bezongen. Tijdens deze geslaagde vaartocht zat men gemakkelijk en werd bijzonder Men schrijft ons: Op .1 juli begint een nieuwe periode van de afkoop regeling voor de vroegere bezitters van rentekaarten. Deze keer zijn zij aan de beurt die in een der jaren 1919 t/m 1924 of in dè eerste helft van 1931 zijn geboren en wier ou derdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan f 60,- per jaar zou bedragen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de meeste van déze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal min der dan voor f 286,- is geplakt. Tevens komen aan bod zij die ge boren zijn in de tweede heltf van 1931, waarbij het er niet toe doet hoeveel er is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag (ver meerderd met interest) terug te krij gen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformu- liei-en met toelichting zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. De mogelijkheid tot aanvragen geldt ook nog voor hen die in vorige uitbetalingsperioden aan de beurt zijn geweest, maar tot nu toe heb ben verzuimd een aanvraag in te dienen. Dit zijn zij, die zijn geboren in een der jaren 1903 tot en met 1918 (mits er minder dan voor f 286,- is geplakt) en zij die zijn geboren in een der jaren 1932 tot en met 1950. Zij die zijn geboren in de jaren 1925 t'm 1930, komen tussen 1 juli 1974 en 1 juli 1975 aan de beurt. DEN HAAG, 25-6. Binnenkort wordt het vogeleiland Griend in de Waddenzee versterkt. Woensdag a.s. zal in Leeuwarden de aanbesteding zijn voor de werkzaamheden aan het eilandje. Het werk moet eind oktober van dit jaar klaar zijn. De ministe ries van erm, verkeer en waterstaat en de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten nemen de kosten voor hun rekening. Sinds de oorlog is het de tweede keer ,dat wordt geprobeerd om Griend te redden. Ook nu weer be staat het gevaar dat het eilandje door golfaanvallen en stroom zoveel zand verliest, dat het euiteindelijk in zee zou verdwijnen. Reusdieren voor Dijksbouw De heren v. d. Berg en v.d. Eynde namen aan deze hulde geen deel, maar de vele handdrukken die za van de bejaarden in ontvangst moch ten nemen spraken even duidelijke taal. Nog lang zullen de bejaarden van Zierikzee over dit bijzonder ge slaagde uitstapje blijven napraten. veel gezien. Terug in de bus kon de dorst worden gelest met bier en li monade. Het Gooi De chauffeurs kozen, hierna met zorg de wegen die verder voei-den naar en doo. het Gooi. Te Houten arriveerde men op tijd bij hotel-res taurant „De Engel" voor een aperi tief en een uitstekend verzorgd diner. Aan tafel sprak mevrouw Van den Doel die mevrouw Der Weduwen - wegens ziekte verhinderd - verving. Mevrouw Van den Doel, die in Tres long reeds een brug had geslagen tussen het oude - afgetreden - comi té en het nieuwe en dit aan de be jaarden had voorgesteld, bracht dank aan het aftreden comité. Be heer J. v. d. Bergge hield een pleidooi voor de traditie van deze be jaardentrip Hij memoreerde ook de moeilijkheden die door het jonge co mité moesten worden opgelost. Het speet hem dat er zoveel grote zaken zijn die liever geen groot ge zelschap ontvangen. De heer Van Oeveren en de R.T.M. kregen een complimentje voor de geleverde voor-treffelijke bijdrage. De firma's Jongmans, Quist en „De Rookende Moor" werden bedankt voor de ge schonken sigaren en alle bedrijven en instellingen die door een geldelijke bijdrage dit uitstapje hadden moge lijk gemaakt. Hij had aldus de heer v. d. Berge, die in de kas moeten grabbelen maar het comité was van mening die men de beJaarden beter voor de eerste maal geen bijdrage had kunnen vragen. Namens alle" be jaarden bedankte de heer J. Ver munt het nieuwe comité. Hij hoopte dat hij en de de aanwezigen nog vele jaren van de werkzaamheden van het comité zullen mogen profiteren. „Kunst en Eer" Bij de aankomst te Zierikzee stond „Kunst en E'er" al te wachten. On der 'vrolijke tonen gin het door de Hoofdpoortstraat en langs de Nieuwe Haven naar het Havenplein waar het gezelschap de bussen weer ver liet en genoot van de tonen van de stedelijke harmonie. De leiders van „Kunst en Eer" werdn door de heer v. d. Berge uitbundig bedankt en de leden kregen een consumptie aan geboden. Letterlijk en figuurlijk wei-den de dames van het comité daarna in de bloemetjes gezet, ditmaal niet van comitégelden maar van geld dat de bejaarden in de bussen hadden op gehaald, een regelrechte dank van de bejaarden zelf dus. Deze bloemen dank viel-ten deel aan: mevr. v. d. Doel, mevr. v. d. Lely, mevr. van Aken, mevr. de Kok, mevr. v. d. Eynde, mevr. v. d. Berg. Rijkswaterstaat laat aan de west zijde van het eiland een halfrond zandlichaam aanbrengen, dat wordt beplant met helm en biestarwe. En kele rijen palen zullen vanaf dit zandlichaam in zee steken, om te voorkomen, dat de stroom in de toe komst een nieuw gedeelte van Griend aantast. Uit een rapport van de oud-hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat, ir. L. van Bendegom, blijkt, dat Griend zich in de periode 1902-1948 heeft verplaatst: 350 meter in zuidooste lijke richting. op NAIROBI, 25-6. Honderden geleer den en deskundigen uil de hele we reld zwermen deze week over Afrika uit om een totale zonsverduistering te gaan waarnemen op zee, in de lucht en afgelegen slreken van dit werelddeel. Een groep van die onderzoekers zal experimenten uitvoeren tijdens een recordperiode van S0 minuten - zij volgen de eclips in een speciaal daartoe omgebouwde supersone Concorde die over half Afrika vliegt De eclips, die naar verwachting van de grond zichtbaar zal zijn ter wijl -zij over bijna 6000 kilometer trekt, zal zaterdag een der zeldzame gelegenheden bieden voor waarde- volle studiezowel omdat zij een der langste van deze soort is doordat voor de waarnemingen omstandig heden van goed zicht verwacht kun nen wórden. A.N.O.F. wil studie over lengte zomervakantie DEN HAAG, 25-6. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie heeft maandag minister Van Kcme- nade (onderwijs en wetenschappen) verzocht op korte termijn een staats commissie in te stellen die de lengte van de zomervakantieperiode voor leerlingen van basisscholen in studie neemt. De Anof wijst er in het verzoek op da tde onderwijsox-ganisaties een verlenging van de zomervakantie op onderwijskundige gronden steeds hebben afgewezen. Tegelijkertijd echter di'ingen andere ox-ganisaties aan op verlenging van de vakantie periode die thans zes weken be draagt. Pindakaas is soms riskant voor gezondheid DEN HAAG, 25-6. Tindakaas kan gevaarlijk voor de gezondheid zijn, zegt de Stichting vergelükend Warenonderzoek naar aanleiding van een onderzoek, waarbij zestien mer ken pindakaas en een merkloze soort werden getest. Het blijkt voor te komen dat pin dakaas ongezonde stoffen bevat, zo als aflatoxine. Dit is een stof. die af gescheiden wordt door een schimmel. De schimmel komt vooral voor als pinda's bij warmte en te hoge voch tigheid zijn bewaard. Het is uit het onderzoek gebleken dat alle pinda kaasfabrikanten evenveel moeite doen aflatoxine uit hun pindakaas te wei-en. De pindakaas van Albert Heyn en Calvé kwamen kwalitatief het beste uit de bus. Ontevredenheid over pensioenregelingen DEN HAAG, 25-6. Bij een onder zoek door centraal beheer by mid delgrote en grote bedryven in Ne derland over de pensioenleeftijd blijkt 38 °/o niet tevreden met de be staande regelingen. Niet meer dan 38 "In acht de toegepaste pensioen leeftijd juist. Aan deze enquete hebben circa 150 bedrijven met in totaal meer dan 200.000 medewerkers hun medewer king verleend. BRUINISSE. Door de firma Maas kant en Zonen te Bruinisse werden aan het aannemersbedrijf Dijksbouw een tweetal, reuzenlieren, gemon teerd op pontons, afgeleverd. Deze lieren zullen worden ingezet bij de Deltawerken, zij bestaan uit 5 trom mels allen op gelijke breedte van el kaar gemonteerd, zes meter lang. Vier trommels van de Her zijn even groot. De vijfde is iets kleiner, twee gaan op één ponton. Het betreft lieren, die perfect moe ten koppelen en afvieren, voor zware stukken zinkwerk. Iedere trommel moet 15 ton kunnen dragen. Nauwkeurig afvieren is voor hel op zijn plaats brengen van de zware stukken een eerste vereiste. Men is verzekerd dal de elektrisch pneuma tisch aangedreven lieren aan de hoogste te stellen eisen voldoen. Te Nieuwerkerk werden succesvolle schoolwedstrijden gehouden in het zwembad „Dolfijn". De foto verbeeldt het (beker) enthousiasme van de jeugd na afloop. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 25-6. De staten van Zeeland hebben maandag be sloten de zuivering van oppervlakte wateren in de provincie op te dra gen aan de negen Zeeuwse water schappen. Gedeputeerde Stalen van Zeeland hadden dit ai in een voor stel van 22 mei j.l. gesuggereerd. Voordat de staten tot dit besluit kwamen, werd een motie van de fracties van de PvdA en de PPR met 26 tegen veetien stemmen verwor pen. Daarin werd voorgesteld de uit voering van de wet verontreiniging oppervlaktewateren op te dragen aan een speciaal daarvoor op te richten provinciaal zuiveringsschap. De Hffva u Gi"ote keu altijd" goed! 24,— bij de dealer: hevwHSpecial Weststraat 5-7 - Zierikzee Sow j et russisch v1 iegtuigj e in Turkije geland TRABZON (Turkije), 26-6. Een Sowjetrussisch vliegtuigje met plaats voor 16 passagiers is dinsdagochtend van Batoem in Gepi-gie naar Turkije gevlogen, waar -de piloot politiek asiel heeft gevraagd. De gouvernur van hel nabijgelegen Arakly zei dat alleen de piloot aan boord was, een burger, Vassil gehe ten. Hij was met zijn vliegtuigje in de theevelden bij een theefabriek bij Trabzon geland. Theeplukkers von den hem toen hij naar hulp liep te zoeken. Het vliegtuigje is waarschijnlijk een luchttaxi, die voor korte bin nenlandse vluchten binnen de Sow- jet-Unie wordt gebruikt. De piloot wordt vei-hoord. Later werd gemeld dat hij Wassiliev Peti-ov heet en nog geen 40 jaar oud is. TILBURG, 25-6. Een driehoeks verhouding ligt vermoedelijk ten gronds'ag aan een drama dat dit weekeinde in Tilburg twee doden en een zwaar gewonde heeft opge leverd. In de Oude Kerkstraat in Tilbuig een nauw straatje in het centrum, werd in een auto het lijk gevonden van de 21-jarige ongehuwde Tilbur- ger J. V:, die, zo bleek later bij dc sectie, in het hart en in de nek door kogels was getroffen. Naast hem zat levensgevaarlijk gewond, de 26-ja- rige gehuwde vrouw C.'C.-O. üiÏTi'i- Zaterdag 30 juni Zierikzee Concei'tzaal, 20.00 uur filmvoox'stel- ling (Dokter Zjivago). Brouwershaven Hotel Floris V, 14.00 uur start wan deltochten A.S.V. „Brouwershaven". Woensdag 4 juli Rencssc Herv. kerk, 20.00 uur, koopavond m.m.v. Herv. Kerkkoor Renesse, Chr. Gerei'. Koor en Jeugdkoor Sjaloom, Zierikzee o.l.v. C. Groenleer, orgel K. Steketee. Advertentie burg, door kogels in hel ahoofd ge troffen. In een ziekenhuis werd ope ratief ingegrepen. Het onderzoek bracht de politie in de woning van de echtgenoot van de gewonde vrouw. De man lag dood in huis. Hij bleek door verstikking om het leven gekomen te zijn. Er had zich een gasexplosie voorgedaan en in de woning was een begin van brand geweest. In de woning vond de politie een pistool waaruil de voor de 21-jai-ige Tilburger fatale schoten gelost moeten zijn via het geopende portierraampje van de auto PvdA en PPR fracties vinden de waterschappen niet de aangewezen instanties voor dit doel. BERGEN OP ZOOM. De 28-jarige Jacobus van Schilt uit Nieuw-Vosse- meer (bij Bergen op Zoom) is om het leven gekomen toen hij op de fiets, terwijl hij i-echts van de weg stond, werd aangereden door een achterop komende auto. Het ongeluk gebeurde buiten de bebouwde kom op een ver licht weg. De bestuurder van de auto is met e enshock naar een zieken huis in Bei-gen op Zoom gebracht. Boerderij afgebrand NUMANSDORP, 25-6. Maandag avond om negen uur is door nog on bekende oorzaak brand uitgebi'oken in de boerderij van de heer A. W. Groeneweg aan de Middelsluissedijk westzijde iiï Numansdorp. In slechts enkele minuten stonden woonhuis en boei-derij in lichterlaaie. Brand weerkorpsen uit omliggende ge meenten verleenden assistentie. De schade loopt in de tonnen. Mail doodgestoken AHSTERDAM, 26-6. In de Rus tenburgerstraat bij de van Wou- straat in Amsterdam is in. de nacht van maandag op dinsdag een man van omstreeks 50 jaar stervend midden op straat aangetroffen. Hij mopelde iets tegen omstanders en blies toen de laatste adem uit. De gewaai'schuwde politie ontdek te dat hem een messteek in-de hart streek was toegediend. Dinsdagoch tend om negen uur stond de afde ling ernstige delicten van het hoofd bureau van het hoofdbureau van politie nog. voor een x-aadsel. Zelfs ws er geen zekerheid over de iden titeit van het slachtoffer. De politie wacht gaarne inlichtingen af. Honden richlen slachting aan onder geiten ROTTERDAM, 25-6. Twee honden hebben zaterdagmiddag op een gei- tewéitje in Rotterdam een ware slachting aangericht. Twee. geiten werden doodgebeten, een derde geit zwaar gewond. Volgens de eigenaar die aangifte bij de politie heeft ge daan, waren de dieren afschuwelijk toegetakeld. De honden ondernamen al eerder cenbloeddorstigeexpeditie naar het. weitje. Ze beten toen een lammetje dood en brachten een oude geit deerlijke verkïngen toe. De po litic maakt jacht op de honden. nieuw/^aogekomen mooi bankstel sta stoffq; normaal 995,— tijdelijk 895,- meelstraat 31 zierikzee Veehouder vermoord MIJDRECHT, 25-6. De 82-jarige alleenwonende Mijdrecht.se veehou der P. Plessius is, aldus de Rijkspoli tie district Utrecht, maandagavond vermoord in zijn woning gevonden. De ontdekking werd gedaan door buren die bij hem op bezoek wilden gaan. Het stoffelijk overschot ver toonde hoofdwonden. De Rijkspolitie is onder leiding van de Utrechtse officier van justitie mr. G. W. van Meyenfeldt een onderzoek begonnen waarbij ook het gerechtelijk labora torium en de teohniscvhe recherche zijn ingeschakeld. Jongen doodgestoken AMSTERDAM, 26-6. In dc tuin stad Osdorp van Amsterdam is maandagavond tegen half 10 de 15- jarige Rudy Diets doodgestoken. Voor zover de politie bekendis had hij op de Dijkgraafplein met twee vriendjes wat rondgereden met een niet toebehorende fiets die daar bij tegen een auto terecht kwam. Dit zinde twee jongens op bromfiet sen niet, die na een woox'denwisse- ling in gevecht raakten met Rudy. Deze liep daax-bij een meststeek op en overleed metaeen. Er werden wel enige getuigen gevonden, doch de twee bromfietsers wisten te ontko- „PRINS" En toen gingen die mensen leerhui zen en belden ze op: „er liggen nog oude „Prinsen" op de zolder, haal die maar weg". Nu kan het onweren, zinderend warm zijn of „gezellig aan de bar", m.aar als ik van „oude Prinsen" hoor, ren ik altijd razend vlug naar de plaats, waar ze te vin den zijn en zo ligt er nu op dit bu reau een jaargang 1924 van „De Prins", het blad dat zoveel foto's in zijn uitgaven deed en als dokumen- tatiebron van het „gewone leven" - wat dat dan ook ivas of is - para dijselijke mogelijkheden in zich bergt, Ik noem maar wat op: daar had je het al in 1924. Ook warm blijkbaar en in dit geval zat Enkhuizen mooi zonder water, „n lange rijen staan de menschen (met „sch") om een emmertje water uit de „kerkbak" te bekomen". En wat denkt U (plaatje) „van een uimuntend geslaagde avond-opname aan het zeestrand te Zandvoort, „met kalme zee en een ivolkenloozen hemel". Daarnaast Zandvoortse badschonen met opge rold rokwerk, wat heeft men toch lang moeilijk gedaan. Nietwaar, 1924 nog meer „even" geleden. In dat jaar vonden ze in Antiochië een fraaie gegraveerde zilveren kelk, zo van 60 a 70 voor Chr. en toen de professor dit prachtstuk bloot legde, werd in Londen - onder leiding van MacDonals - een veiligheidsconfe rentie gehouden. De mannen staan op een smoorhe- le stoep met zwarte streepjesbroeken en bolhoeden. In IJmuiden kwam Z.Em. Kardinaal Van Rossum per ..Batavier II" aan en op de kade stond het zwart van het kerkvolk, maar het gedoe begon toen ook al, getuige het plaatje:: fraaie en idyl lische boerenwoning aan de rand van de hoofdstad, die verdwijnen moet voor woningbouw aan de Jan Evertsestraal. Louis de ree flonker de in het stuk „In Pyama" in hel Centraal Theater te Amsterdam. Ver voor de aklie tomaat" en het gezel schap heette gewoon: „Het vroolijke toneel". Gouverneur-generaal Foclc opdnde intussen de jaarbeurs te Bandoeng: de celliste Judith Boker speelde in het Kurhaus. Middelburg had een Zeeuwse tentoonstelling en de toen malige commissaris jhr. Quarles van Ufford staal heel bewust met een Zeeuwse schone in dracht aan de arm in de Statenzaal. Tussen dit al-' les door loopt het feuilleton Ge brandmerktvan Courths Mahler en wie een uurtje zo'n „Prins" doel is even weg geweest. Zeer de moeite waard; want dit is natuurlijk maar een flits! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2