ONDERWIJS MINISTER KOMT KAMER STAPJE TEGEMOET Sowjetrussisch- Amerikaans communiqué „Nixon wist van „doofpot-poging" Plan Radio Noordzee: Een vierde station Pleidooi voor meer dienstverlening Bouw- en Woningtoezicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21306 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lak.enman Ochtman, Z-erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 «/a B.T.W. i„ dit nummer: Nog eens: „Nieitwerkerk's Braderie TWEEDE KAMER DEN HAAG, 25-6. Op één punt is minister Van Keme- nade van onderwijs en wetenschappen maandagavond de bezwaarden tegen de nieuwe collegegeldregeling (door liem studiefinanciering en onderwijsbijdrage genoemd) tegemoet gekomen. In zijn beantwoording op de late avond zegde hij toe in het kabinet te overleggen of ook de rechtsonge lijkheid tussen degenen, die in het afgelopen studiejaar 1972/1973 wel i de duizend gulden betaalden en voer het jaar 1974/1975 (als een compleet nieuw stelsel van studiefinanciering in werking treedt) verdwijnen en hen, die het afgelopen jaar niet be taalden en- ook verdwijnen. „Ik wil zeer serieus overwegen of ook hier wat gedaan kan worden", aldus minister Van Kemenade. Hij had tevoren uiteengezet dat de rechtsongelijkheid tusen hen, die betaalden en door blijven studeren na 1974, en zij die niet betaalden en ook doorgaan rechtgetrokken wordt, doordat het betaalde collegegeld in mindering gebracht wordt van de aangegane studieschuld. De ontstane situatie, die leidde tot het boycotten van de duizend gul- SAN CLEMENTE, 26-6. President Nixon en partijleider Brezjnjew heb ben maandag in een gezamenlijk slotcommuniqué verklaard dat hun jbesprekingen de vooruitzichten op het verminderen van de spanning in Europa en elders hebben verbeterd. Inzake de kwestie van het Midden- Oosten hebben zij blijkbaar geen overeenstemming kunnen bereiken. DOe twee leider-s maken in het communiqué bekend dat de lang ver wachte conferentie tussen de NAVO en het Warchau-pakt over weder zijdse troepenvermindering in mid den Europa op 30 oktober zullen be ginnen. De 17 bladzijden tellende verklaring zegt dat „de V.s- en de Sowjet-Unie grote betekenis toe kennen aan de onderhandelingen over een wederzijdse troepen- en bewapeningsvermindering en de daarmee gepaai'd gaande maatrege len in Midden-Europa". Bomontploffing doodt drie jongemannen BELFAST, 26-6. Drie jonge man nen. die naar de mening van het ritse leger een bomaanslag aan het voorbereiden waren, zijn maandag door hun eigen bom vernietigd in de buurt van een Britse kazerne in Noord-Ierland. De bom ontplofte in de auto van de jongelui op een weg aan de rand van Omagh, in het midden van Ul ster. den-regeling. „Onze maatregelen voor het studiejaar 1973/1974: vijf honderd gulden collegegeld en de mogelijkheid om voor dat bedrag een schuldbekentenis te tekenen, beogen de voornaamste gevolgen van het in voeren van de oude regeling onge daan te maken", aldus minister van Kemenade. Persoonlijke leningen bij de P.T.T. BEN HAAG, 25-6. De PTT-geld- diensten (de postcheque- en giro dienst en de rijkspostspaarbank tref- vocrbereidingen cm tezamen te ko men tot een uitgroei in de richting van een betaaalbank. De bedoeling is in eerste aanleg dat enige nieuwe faciliteiten in de sfeer van de krediet verlening van particulieren zullen worden ver schaft. Met name betreft dit een uit breiding van het verlenen van hy pothecair krediet en het verstrekken van persoonlijke 'leninge en andere vormen van consumptief geldkrediet. Dit hebben minister Duisenberg (financiën), en staatssecretaris van Huiten (verkeer en waterstaat) mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het eerste-kamerlid Schwarz (D'66). „De ongelijkheid verdwijnt, er komt een goede controle op de nale ving van de wet en er wordt door de nieuwe hoogte van het collegegeld en de schuldbekentenis tegemoet aan het rechtsgevoel". WASHINGTON, 26-6. De voorma lige adviseur van het Witte Huis John Dean heeft maandag in een door de televisie uitgezonden hoor zitting van de senaatscommissie ver klaard er zeker van te zijn dat pre sident Nixon door zijn naaste me dewerker Bob Haldeman in kennis was gesteld van pogingen de Water- gateaffaire in de doofpot te stoppen. Engels vliegtuig bij Vlieland in zee gestort VLIELAND, 26-6. Een uitgebreide zoekaktie - tot nu toe zonder resul taat - wordt ingesteld naar een Phan tom van de Engelse luchtmacht, die maandagavond bij Vlieland in zee is gestort. Vyf reddingsboten heb ben inmiddels het zoeken gestaakt, maar twee Neptunes van de marine zoeken nog voort. Het Britse toestel moet ongeveer 24 km van de westpunt van Vlieland in de richting Harlingen. in zee ge stort zijn. Aan boord zoudenzich twee mannen hebben bevonden. DEN HAAG, 25-G. De leiding van „Radio Noordzee" heeft maandag bij de regering en de tweede kamer een plan ingediend voor uitbreiding va» de Hilversumse radiouitzendin gen met een vierde».station, dat 24 uur per etmaal lichte muziek uit station moeten worden op commer ciële basis, met belangrijke zeggen schap van de regering. Directeur John de Mol van „Radio Noordzee" hoopt dat kamerleden het plan als initiatiefwetsontwerp zullen gebruiken als de kamer deze week zou besluiten dat de uitzen dingen van de commerciële .radio stations voor de Nederlandse kust moeten worden stopgezet. De heer De Mol heeft dit maandag in Den Haag gezegd. Wat de beslis sing van de tweede kamer over de hoopvol gestemd. „De zaak van de vrije zenders lijkt verloren", meent hij. ZANDVOORT. Gedeeltelijk over zicht van de weekend-drukte aan het Zandvoortse strand. De zomer doet langzamerhand aardig wat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Gemeenteraad Zierikzee G.S. verdaagt beslissing aankoop grond voor aanleg van liet parkeerterrein aan de Baden Powell-weg ZIERIKZEE, 22-5. Onder de ingekomen stukken op de jongste raadsver gadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, be vond zich een schryven van G.S. van Zeeland, waarin een beslissing wordt verdaagd inzake de aankoop van grond voor de aanleg van het parkeer terrein aan de Baden Powellweg. De voorzitter zei dat provisorisch en partieel wel gebruik gemaakt kan worden van het terrein, maar dat genoemde vertraging de aanleg van het terrein verhindert. „Het is een onbevredigende zaak, maar we hebben te aanvaarden wat een hogere bestuurslaag dikteert". De heer Simmers was gebelgd over de beslissing van G.S. „Straks zet men alles nog stop", was zijn commentaar. Hij informeerde naar de schuur op dit terrein, (ingang Hoge Molenstraat). Wethouder Bij de Vaate zei dat dit pand in eigen beheer wordt opgeknapt (muur). Het is legaal, want dat onder deel is wel goedgekeurd. 1 overeenkomstige toepassing ver klaard voor het gemeente-personeel. Een voorstel tot wijziging van de preearioverordening ging onder de hamer door. Onder intrekking van de Brand preventieverordening 1966. werd een model nieuwe Brandbeveiligingsver ordening goedgekeurd. Enkele geldleningen voor partiku- liere woningbouw, ad f 64.000 en f 65.600 werden goedgekeurd. Idem voor een bedrag van f 16.150. Voor een methode voortgezet lezen wordt medewerking verleend aan een ver zoek van de Ver. Chr. School onder wijs. Een salarismaatregel van het rijkspersoneel per 1 januari 1973 iverd - op last van de minister - van - 'L - RONDVRAAG Bij de rondvraag informeerde de heer Becu naar publieke reakties op de recentelijk genomen verkeers maatregelen (kort geding). De voor zitter wees er nog eens op dat de proef duurt tot september, alsdan zal de verkeersdeskundige een enquete houden onder de bevolking. De heer Simmers wees op de toe stand in de Hoofdpoortstraat, die ont aardt is in een race-baan. Hij achtte het nog gehandhaafde eenzijdig par keren fout en wilde een maatregel. De straat is door het parkeren heel smal geworden. Wethouder Asma verwachtte een snelheidsverminde- rend effekt door het parkeren. Mevr. Beije wees op een stank verspreidende wagen (kampeerkar) aan de Nieuwe Haven. Wat komt er van milieuhandhaving terecht, als zo iets maar kan, wilde zij weten. De voorzitter zal hier aandacht aan be steden. De heer Van den Doel her haalde een eerder gedaan verzoek enkele lantaarns meer te laten bran den aan het Havenplein, met het oog op grotere veiligheid van de hier gevestigde zaken. Het college ver wachtte niet zoveel van meer licht. Bovendien kunnen eigenaren ook licht in hun zaken laten branden. Betalen voor parkeerruimte En brief is uitgegaan naar een exploitatiemaatschappij te Rotterdam die in het pand Nieuwe Boogert- slraat-St. Domusstraat een dansge legenheid wil openen. Van college- zijde werd megedeeld, dat aanvrager zelf parkeerruimte moet scheppen en als dit kan ter plaatse (en het kan niet), kosten voor meer parkeervoor ziening (plein Nieuwe Boogertstraat) moet betalen, in casu f 16.500. De heer Va» den Doei vroeg naar de gehanteerde normen en wide we ten hoe het dan wel staat met an dere. verkeersaantrekkende (horeca)- bedrijven elders in de stad. HAAMSTEDE. De nieuwe hangar Van de Vliegclub Haamstede, die - met eigen krachten - werd her bouwd, na de. stormramp van april. Deze bleken te vallen onder de nog vigerende regeling, dat gebruik kan worden gemaakt - ook al door de situering - van bestaande parkeer terreinen. De voorzitter zei dat een nieuwe regeling noodzakelijk is, ge let op twee recente aanvragen, waar van de dansgelegenheid er één is. „Eens zullen we met zo'n regeling moeten beginnen dat is nu". Vaste normen De heer Asma vond de figuur niet zo gek. In nieuwe wijken b.v. is de bijbehorende parkeergelegenheid al verwerkt in de huurprijzen der hui zen. De heer v. d. Doel drong aan op vaste normen. De voorzitter zei dat een hanteerbare formule moei lijk is te vinden. Hij geloofde aan de noodzaak van ordening: of allemaal of niet één. De heer Groen geloofde in de nuttigheid van een bepaalde heffing, die de middenstand draagt; een soort belasting dus. De voorzit ter: „ik zie er ons gegeven de om standigheden al om komen". Hij vond het onderhavige geval ook dui delijk anders daar het hier duidelijk gaat om een bestemmingsverande ring. De heer Den Boer drong aan op stappen om te komen tot snelheids maximering op de Provinciale weg naar de Westhoek, waar zich ge vaarlijke situaties voordoen. Het leek de voorzitter een zaak voor de Vere niging B, W S. Hij zal dit ter spra ke brengen. De heer Asma voelde iets voor tijdelijke instelling van eenrichtingsverkeer. Kritiek op Bouw- en Woningtoezicht De heer Den Boer had stevige kri tiek op Bouw Woningtoezicht wel ke dienst geen goede relatie onder houdt met het publiek. Weliswaar moeten de bouwvoorschriften wor den gehandhaafd, maar ik heb de in druk dat er pijnlijk nauwkeurig wordt gewerkt en de mensen persé op kosten worden gejaagd. Er moet sprake blijven van een behoorlijke dienstverlening, want nu zijn de mensen gewoon bevreesd om „naar de Oude Haven" te gaan Ten slotte rust de bestuursbevoegdheid bij het college" „Ik ben bereid het college desge wenst nader in te lichten", aldus de heer Den Boer. Wethouder Bij de Vaate wierp wat olie op de golven met de opmerking dat Bouw Wo ningtoezicht een moeilijke dienst is. Sommige bouwsels mogen echt niet. De heer De Moor attendeerde op een mogelijk aan te brengen verbetering van de huisnummering in Malta. De heer Groen wilde een duidelijke ver wijzing naar het parkeerterrein Zuidhoek, dat - ook bij grote drukte - zeer onderbezet is. Verwachting tot woensdagavond: WARM Warm en vrij zonnig, maar plaatse lijk een onweersbui; in het algemeen weinig wind; minimumtemperaturen ongeveer 15 graden, maxima morgen van 26 tot 30 graden, maar aan de kust bij wind van zee iets koeler. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen: van 1 tot 6 gra den boven normaal. Max.-temperaturen: van 3 tot 8 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op, 1.17, onder 18.02. 28 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 1.58, onder 19.18. Nieuwe maan: 30 juni (12.39). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 27 juni 12.03 5.17 17.56 28 juni 0.32 13.10 6.22 18.56 Springtij: 2 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-6. Het K.N.M.I. meldt: Een depressie, die in Midden-Europa veel neerslag veroorzaakte, trok over de Balkan naar het oosten weg en lag dinsdagmorgen boven de Zwarte Zee. Deze storoing werd verdrongen door een vlak hogedrukgebied, dat in een groot deel van Europa voor warm zomerweer zorgde. Maxima van 30 graden, die in Zuid-Frankrijk en Spanje werden waargenomen, zijn in dit jaargetijde normaal. Maar dergelijke waarden kwamen maan dag hier en daar ook voor in het zuiden van Finland en Zweden. Aan zienlijk koeler was het in Ierland en Schotland, waar een oceaanfront, vergezeld gaan van regen, binnen drong. Wat de vooruitzichten voor onze omgeving betreft: een zuidelij ke stroming blijft warme, vochtige en onstabiele lucht aanvoeren. In deze lucht zullen plaatselijk warmte ontwikkeling komen, die tijdelijk voor enige afkoeling kunnen zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1