BEA WINT HET PLEIT met dubbel Europa kijkt naar konkurrent Washington Chili-rapport V.S. Steun voor Abie Nathan V olkerak-mosselpercelen leveren nog weinig haten Vergadering N.C.V.B. afdeling Zierikzee Kunstgalerij in Vaticaan BLIK DOOR HET WERELD Leonid Brezjnjew toont zich in Washington een waardig leerling van Chroestsjew: hij spreidt beminne lijkheid om zich heen en iverkt als een voortreffelijke kiveker van good will - zoals trouwens de bedoeling was. Hij komt bewijzen dat de Rus sische beer niet zo'n verscheurend dier is als sommigen wel .menen Dat kwam Chroesjtsjeiv in 1959 ook doen, maar wel onder andere om standigheden. Curieuze toevallig heid: zijn gastheer van nu, presi dent Nixon, was toen een van de fel ste strijders tegen alles wat maar een beetje kommunistisch leek. Maar president Eisenhouwer zat toen tot zijn oren in de problemen. Er was een bedreiging van Wesl-Berlijn, hij stond op het punt zijn mariniers aan land te zetten in Libanon om daar chaos te voorkomen, er waren narig heden over de eilandjes Matsoe enQuemoy voor de Chinese kitst, de hele natie had te kampen met het minderwaardigheidsgevoel dat de Russen de eerste kunstmaan hadden gelanceerd en ivie weet ook wel su perieur waren in aantal en kwaliteit van hun kernraketten. En de grootste nachtmerrie van Eisenhower toen was wel dal China en Rusland sa men wel eens fors konden optreden om de hele wereld socialistisch te maken, zoals tenslotte hun doelstel ling is. Hoeveel in viertien jaar kan ver anderen blijkt nu in Washington. Bresjnjew is even beminnelijk als zijn voorganger, maar hij pocht min der. Tenslotte komt hij proberen ekonomisch het een en ander voor elkaar te krijgen omdat hij Ameri kaanse hulp op allerlei gebied nodig heeft. Geen gebral van: binnenkort heeft de Sowjet-Unie in alle opzich ten de VS ingehaald, valt nu te ho ren. Daarentegen wel dat beide par tijen gebaat zijn bij meer handel, olie-ontginning in Siberië, coöpera tie op allerlei gebied. En dit is ook juist. Nieuwe zorgen De Russen hebben nuchter vastge steld dat ze de Amerikaanse techni sche bekwaamheid lang niet zo snel inhalen als was gedacht en dan is er maar een simpele weg: kopen. In ruil kunnen de Russen trouwens van al les doen wat voor de Amerikanen op dit moment aangenaam is. Het is die verandering in sfeer die Brezjnjews bezoek aan de VS door Europeanen met grotere aandacht laat bekijken dan van Chroesjtsjew. Dit laatste was duidelijk voorname lijk een soort show, dit daarentegen is pure business. Wat de twee groot ste zakenmannen-regeringsleiders bekokstoven kan de Europeanen daarom niet koud laten omdat ze on getwijfeld te tnaken krijgen met de konsekwenties. Vandaar dat de Franse president Pompidou aan Brezjnjew heeft gevraagd op de te rugweg even langs te komen. Om verscheidene redenen. In de eerste plaats is niet de Ame rikaanse, maar ook de Europese in dustrie zich bewust geworden dat het gebied van Rusland en zijn bond genoten een auntreekkelijke marlet gaat vormen, ivaaruit ze zich liever niet laat verdringen. Bovendien is de Sowjet-Unie als leverancier van grondstoffen, waarbij aardgas en aardolie in verband met onaange naamheden in de Arabische wereld bovenaan staan, zeer aantrekkelijk. Daar wil men niet achter een Ame rikaans net vissen. En in de derde plaats is Europa altijd internationaal gezien een wereldprobleem al is het huishoud-naaimachine ter wereld stof-transport PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN B.V. BERGEN OP ZOOM Korte-Meestraat 17 Telefoon (01640) 3 58 73 BON voor gratis folders, zenden aan: PFAFF - Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats: in de loop van veertien jaar u?el minder geworden. En daarvan kan in Washington ook meer aan de orde zijn gekomen dan met name Pompi dou, maar ook de andere Europese regeringsleiders lief is. Allemaal zor gen waar'niemand veertien jaar ge leden last van had. WASHINGTON, 23-6. Een sub commissie van de Amerikaanse se naat heeft donderdag een rapport uitgegeven, waarin hoge Amerikaan se regeringsfunctionarissen ervan beschuldigd worden een komplot van de C.I.A. (de inlichtingendienst der V.S.) gesteund te hebben waarvan het doel was, economische chaos in Chili (in 1970) te veroorzaken ten einde verkiezing van een marxis tische president te voorkomen. TEL AVIV, 23-6. De Israëlische ,,vr edespiloot" Abie Nathan heeft steun gekregen voor zijn zendschip waarvan hij boodschappen uitzendt om tot vrede in het Midden-Oosten te komen. Bekende Israëlische beel dende kunstenaars hebben werk af gestaan voor een veiling die ruim 45.000 gulden heeft opgebracht. Na than had geklaagd dat hij over on voldoende geld beschikte voor zijn zendschip dat tussen Tel Aviv, Port Said en Cyprus ligt. Griep bij Belgische paarden BRUSSEL, 23-6. Op veel plaatsen in de Belgische provincie Brabant, vooral in het oostelijk deel, bij Tie nen, heerst op het ogenblik een zich snel uitbreidende griep onder paar den. De dieren hoesten en hebben last van een verstopte neus. Voor zover bekend zijn er nog geen dodelijke slachtoffers. Bij de ruiterverenigingen en in maneges zijn er tientallen zieke die ren. De griep blijkt zeer besmette lijk. „Koude douche" na examen LISSE, 23-6. Voor negentien leer lingen van het Fioretticollege in Lis- se blijkt het bericht dat zij geslaagd waren voor het eindexamen Havo op een vergissing te hebben berust. Terwijl velen zich al in luidruch tige examenfeestjes gestort hadden kwam nog geen dag later als een koude douche telefonisch en later nog eens schriftelijk de mededeling van de directie dat zij nog niet ge slaagd waren, omdat er nog een her examen afgelegd moest worden. BRUSSEL, De Sowjet-Unie heeft besloten de laatste hinderpaal voor onderhandelingen over vermindering van troepen in Midden-Europa op te ruimen door akkoord te gaan met een datum voor die onderhandelin gen, zo is door westelijke diplomaten meegedeeld. VENETIË. Uit de romaanse kathe draal van Caorle in de Noorditali- aanse provincie Venetië zijn zes By zantijnse panelen uit circa 1.200 ge stolen. De dieven namen ook zilve ren kunstvoorwerpen uit de 19-eeuw mee. Het was de 43-ste kerkdiefstal in Italië sinds het begin van dit jaar. AIX-LES-B AINSHet grootste meer van Frankrijk, het Lac du Bourget in het oosten van het land, zal worden gezuiverd. Het meer ver toont reeds verscheidene jaren ern stige vervuilingsverschij nselen. KOEALA LOEMPOER. Bij een grondverschuiving in een tinmijn bij Ipoh, op 200 km ten noorden van de Maleisische hoofdstad Koeala Loem- poer, zijn zeven Chinezen om het le ven, gekomen. BANGKOK. In Bangkok, de hoofdstad van Thailand, hielden 20.000 tot 30.000 studenten protest- betogingen bij het monument voor de democratie. Zij eisten intrekking van het besluit waarbij negen van hun collega's van de universiteit zijn verwijderd. TOKIO. Het stadsbestuur van To kio heeft de bevolking van de Ja panse hoofdstad gewaarschuwd niet te veel tonijn te eten. aangezien de vis die in Tokio op de markt komt tweemaal zoveel kwik bevat als maximaal in de Verenigde Staten is toegestaan. „Flitsen" uit het buitenland BUENOS AIRES. In verband met de schietpartij op het vliegveld van Buenos Aires zijn zes mannen gear resteerd. De schietpartij kostte twin tig mensen het leven, terwijl 380 mensen gewond werden. COVENTRY. De Amerikaanse au- iofabriek Chrysler heeft bekendge maakt dat volgende week de auto- produktie in Engeland gestaakt zal worden in verband met een al drie weken durende staking in een van de grootste fabrieken van Chrysler in Groot-Brittannië. JERUZALEM. Een internationale groep architecten, kunstenaars, ar cheologen en geschiedkundigen heeft gepleit voor behoud van het speciale karakter van Jeruzalem en er bij de Israëlische autoriteiten op aange drongen een aantal hoge gebouwen niet verder af te maken. BELFAST. Twee Britse militairen zijn door het ontploffen van Booby- Trap bommen om het leven geko men toen zij in de «ooms-katholieke wijken van Londonderry en in de grensplaats Strabane huiszoekingen verrichtten. Vijf militairen werden gewond. LA PLATA. In de gevangenis van Olmos bij de Argentijnse stad La Plata is een opstand uitgebroken. De muiters eisten strafvermindering en verbetering van de voorzieningen in de strafinrichting. Zij namen onge veer 20 bewakers in gijzeling. BRUINISSE, 23-6. De Volkerak- percelen, dc mosselpercelen in het Volkerak aan Bruinisser mossel kwekers ter compensatie van de ver loren geganc Gereveüngenpercelen, hebben tot dusver nog weinig baten opgeleverd. Er worden wel mosselen op ge zaaid. maar ze willen er slecht groei en, bereiken moeilijk of in het ge heel niet het vereiste visgewicht. Zo dat ze voor de mossel kwekers meer last dan gemak opleveren. Maar er ger wordt het nog, wanneer ze ge- Afscheid presidente KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Over het fundamen tele probleem van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijk waardige arbeid bestaat volledige eenstemmigheid van opvatting tus sen de ministers mevrouw Vorrink van Volksgezondheid en Boersma van Sociale Zaken. DEN HAAG. Minister Vredeling Defensie) zal uiterlijk vertoon bij de strijdkrachten, dat geen werkelijke bijdrage levert tot de taakvervulling van leger, vloot en luchtmacht, af schaffen. Hij heeft dit verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kombrink (P.v.d.A.). Deze informeerde onder meer naar het houden van taptoes. UTRECHT. In Nederland is op het ogenblik sprake van een schrikba rende teruggang in de baggeractivi- teiten. In 1972 is de bedrijvigheid ten opzichte van 1971 met 30 procent teruggelopen. In de eerste vijf maan den was sprake van eën nog grotere teruggang nl. van 46 procent t.o.v. 1971. DEN HAAG. De Nederlandse re gering blijft het Zuid-Afrikaanse apartheïdsbeleid volstrekt afwijzen. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft dit aan de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord op vra gen van het P.S.P.-kamerlid Van der Spek over het bezoeken door de minister van een receptie ter gele genheid van de 12e verjaardag van de Zuid-Afrikaanse republiek. DEN HAAG. Voor de 26ste maal organiseert de particuliere organi satie Haags Vakantie-Comité een aantal vakantieweken (van 30 juni tot en met 4 augustus) voor de jeugd uit Den Haag en de randgemeenten. De talrijke evenementen zijn opgezet in samenwerking met de stedelijke werkgroepen jeugdvakantie activi teiten en de Haagse clubhuizen. De afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. kwam vorige week in al gemene vergadering bijeen. Nadat onder leiding van de presidente zr. De Ruyter de bijeenkomst was ge opend op de gebruikelijke manier werd een causerie gehouden door mevrouw Lüchinger verbonden aan het Voorlichtingsbureau voor de voe ding uit Den Haag. Met behulp van een flanelbord schetste de spreekster op duidelijke wijze c'e voeding voor verschillnde leeftijdsgroepen: van het babvsta- dium tot ongeveer de tachtigjarige leeftijd. Over het algemeen is, zo bleek de weerstand het grootst tus sen 30.-40 jarige leeftijd en om dat allemaal zo goed mogelijk te hou den is goede voeding zeer belang rijk. Wanneer de goede produkten worden gegeten behoeft men geen extra preparaten zoals vitamines te gebruiken. Met behulp van een schijf werd in vijf gedeelten de juiste VATICAANSTAD. 25-6. De paus heeft een nieuwe kunstgalery van moderne kunst in Vaticaanstad ge opend met honderden werken van grote 20ste-eeuwse kunstenaars, on der wie Picasso. De verzameling is ondergebracht in een herbouwde Renaissancegaler'ij bij de Sixtijnse kapel. De paus was met het verza melen van de werken begonnen spoedig nadat hij tot paus was geko zen. De collectie is verdeeld over een aantal kleine kamers in het Borgia- appartement. DEN BOSCH. In de komende vijf jaar zal de Gruyter (behorend tot het S.H.V.-concern) tien zelfbedie ningswarenhuizen onder de naam Trefcenter openen. Het eerste Venlo geopend en het tweede in Mid delburg zal in de tweede helft van maart 1974 gereed zijn. voeding getoond. Het gaat in het bij zonder om kalk, eiwitten en ijzer. Geadviseerd werd minstens een hal ve liter melkprodukten dagelijks fruit twee eieren per week, 75 gram vlees per dag en bruin brood. Er werd op gewezen dat slankere men sen langere levenskansen hebben dan dikke mensen Wil men in Am erika een levensverzekering afslui ten dan gaat men dan ook eerst op de weegschaal. Snoep is niet aan te bevelen: niet alleen de „lijn" heeft e: last van maar vooral ook het ge bit. Eén en ander werd met dia's verduidelijkt. Afscheid presidente Na de pauze volgden nog enkele mededelingen. Mevrouw de Boer-de Ruyter bezocht de landdag te Breda. De scheidende presidente' zuster De Ruijter deelde mee dat er nog geen aanmeldingen zijn om haar als pre sidente op te volgen. Zr. De Ruijter dankte bestuur en leden voor het vertrouwen in haar gesteld en hoop te dat de NCVB te Zierikzee zal blij ven groeien en bloeien. Het presi denteschap zal voorlopig door de be stuursleden - bij toerbeurt- worden waargenomen. Zr. De Ruijter werd dank gebracht door de vice-presi dent e mevrouw Kouwer. Zij bood haar het lepeltje een geschenk onder couvert en een bloemstuk aan. Staande werd de scheidende presi dente toegezongen Gez. 300 vers 1 en 4 „Wat de toekomst brenge moge" Nadt nog het Bonslied gezongen was eindigde zr. De Ruijter met dankgebed en namen vele dames persoonlijk afscheid van haar. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 26 JUNI NED. 1: Vanavond een aflevering van de Villians, een van de trein rovers neemt zijn toevlucht tot het huis van zijn ex-verloofde. Verder vergast de NCRV zijn kijkers op De geheimen van de Rode Zee, Henri de Monfreid komt overhoop te liggen met een kudde op hol geslagen ka melen. Dat wat de vooravond be- KAMPERLAND. De voorlichting vormde een belangrijk element tij dens de Z.L.M.-tentoonstelling te Kamperland. Dat gold met name ook de mechanisatie. Een kijkje in een stand waar technische apparatuur werd getoond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) treft, waarin ook de vierde afleve ring van Op het Europese wildspoor vanavond apen en adelaars. Verder Gerard van den Berg met Zo vader, zo Zoon. Als panelgast is Rik van der Linden aanwezig. Een goed brok jazz om kwart voor negen. Saxofo- niste Betty Smith, trompettist Bob by Hacket, en Ted Easton met zijn orkest brengen samen met Rita Ho- vink pure jazz vanuit jazz-club New Orleans in Scheveningen. Na de jazz dus de treinrover, waarop we via Hier en Nu belanden in de Kleine Kerk van Steenwijk waar koren, geestelijke liederen, ten gehore bren gen. NED. 2: In een groot uur U, laat op de avond, aandacht voor de hartpa tiënten. Om verder bij het begin van deze VARA-avond te beginnen, in eerste instantie het blokprogramma Kijk es an. Waarin opgenomen zijn Klaartje Tip en Balthasar, de Stra- temakeropzeeshow en Het geheim van de blauwe sprinkhaan. De One- din Lij n destijds op de werf gezet vanwege het succes van Het meisje ■met de blauwe hoed, vaart direkt na het nieuws af. James en Anne One- din reizen met de schoener terug naar Engeland. De zendtijd ivordt volgemaakt met het vraag- en ant woordspel Wie, Wat, Waar? te pre senteren door Herman Stok, waarop volgend het Grote Uur van Koos Postuma en de rubriek Den Haag, vandaag. DINSDAG 26 JUNI NED. 1: 18.45 Kiri de clown; 18.55 nieuws; 19.05 De geheime schatten van de Rode Zee; 19.30 Op het Euro pese wildspoor; 20.00 journaal; 20.20 Zo vader, zo zoon; 20.45 Recht streeks uit New Orleans; 21.00 Voortvluchtig; 22.00 Hier en Nu; 22.30 Geestelijke liederen: 22.40 jour naal: NED: 2: 18.45 Kiri de clown; 18.55 nieuws; 19.05 Kijk es an; 20.00 jour naal; 20.20 De Onedin Lijn; 21.10 Wie wat, ivaar; 2L35 Een groot uur U; 22.45 Den Haag vandaag22.55 jour naal. ISSS Jeugd op bezoek bij koningin SOESTDIJK, 24-6. Op initiatief van het Nationaal Comité Zilveren regeringsjubileum heeft koningin Juliana zaterdagochtend op peleis Soestdijk 25 jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar ontvangen om met hen om een lange tafel gezeten de pro blemen van de hedendaagse maat schappij te bespreken. Na afloop van het gesprek, dat tweeënhalf uur in beslag nam. bood de koningin het jeugdige gezelschap een zonnige lunch aan op het gazon, waarbij iedereen zich in het gras neervleide. De koningin was de eerste, die zelf in het gras ging zitten vertelden de jongens en meisjes na afloop. „Wij vonden haar unaniem een geweldig aardige vrouw." Dat sprak zelfs één van de jongens niet tegen, die - zoals bij de discussie was gebleken - vrijwel als enige een pessimistische kijk bleek te hebben op de toekomst van de kapitalisti sche maatschappij, de problemen van de milieuvervuiling en het nut van een regerend vorstin. teisterd worden door het bezoek van de z.g. Brabantse zagerspitters. De zagers (een gewild aas voor de sportvisserij) huizen onder de mos selen. de zagerspitters weten dat en graven de zagers boven, maar de mosselen onder de grond. Mosselen, waarvan de pachter van de percelen hoopte dal ze nog wel eens geleverd zouden kunnen wor den, worden zodoende vernietigd en op de percelen voor duizenden gul dens schade aangericht, De politie is gewaarschuwd. Bea schaterde het uit. „Maakt u zich geen zorgen, mijne heren. Wat dit punt betreft, kan ik u gerust stellen. Ik heb in het geheel geen trouwplannen, althans voorlopig ze ker niet." „Dus u bent niet verloofd of zo iets." Ze schudde vriendelijk haar hoofd. „Zelfs niet „zoiets." „En., als u aangenomen wordt., leunt u dan woensdag na Pasen be ginnen?" Bea rekende snel uit. Dat was krap twee maanden. „Wel, als het moet, zou dit wel te plooien zijn met mijn huidige hoofd. Tenminste, als uw bestuur dit vraagt. Schriftelijk na tuurlijk." „O, dat knap ik wel op", viel de heer Hoogeboom zelfbewust in de rede. „Nou, juffrouw, dan wordt u be dankt en hoort u nog wel van'ons." Die middag had ze aan tafel ge zeten bij haar collega en zijn vrouw. Een bleke man van ruim veertig jaar en een praatzieke, verlepte blondine van dezelfde leeftijd. Rond de tafel zaten negen kinderen, in leeftijd variërende van drie tot zes tien jaar. Allemaal even druk. Va der van Sehagen kon zijn kroost ter nauwernood in bedwang houden. In stilte dacht Bea: hoe zal dat in de klas gaan? Mei de bengels van de derde en vierde klas? Na het eten had ze met het hoofd de school bekeken. Veel bizonders was het niet: drie grote hoge loka len. die in elkaar liepen. Langs de lokalen een lange gang met het spreekkamertje van het hoofd, enke le w.c.'s en een berghok. Dat was de hele school. Achter het gebouw een kleine woning, waar de heer Hooge boom resideerde. Opzij een groot, grauw speelterrein met één grote kastanjeboom in het midden. Bea was niet zunig met haar kri tiek. „Een nieuwe, modern ingerich te school zou geen overdaad zijn, meneer Hoogeboom De man haalde zijn schouders op. „Och.... we zijn hier in Elshoven niet zo veeleisend als in de stad, juffrouw Van Laar. Een nieuwe school.... ik zou er niet over dur ven beginnen. Vergeet u niet, dat de ze school eigendom is van een vrije schoolvereniging en dat de boeren hier erg op hun portemonnaie zitten. Natuurlijk zouden we de medewer king hebben van het gemeentebe stuur en het rijk, als we zouden doorzetten. Maar er is nog zoveel woningnood en om dan te denken aan een nieuwe school, als de oude nog goed is." Ze keek naar de hoge ramen. „De kinderen krijgen hier in de klassen niet veel zon, denk ik." Hoogeboom lachte. „Maar daarbui ten des temeer. Het zijn allemaal kinderen van het land, juffrouw. U hebt ze zelf gezien, en waren er bij met bloedarmoede of stadskleurtjes? In dal opzicht komen ze niets te kort. Bea onderkende de klemtoon op het woordje dat. Ze keek de man aan en vroeg: „In welk opzicht dan wel, meneer?" Hij lachte fijntjes. „Dat, juffrouw Van Laar, zult u zelf spoedig genoeg bemerken, als u het geluk ten deel valt hier benoemd te worden." Dit laatste zei hij op een spottende toon en Bea voelde dit terstond. „Ik heb genoegd van de stad." zei ze, „en daarom solliciteerde ik." Hij knikte en vouwde zijn armen over elkaar, terwijl hij tegen een der banken leunde. „Ik ben in mijn FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK jonge jaren ook in de stad geweest. Tot ik hier benoemd werd als hoofd" Hij keek naar de grond en dacht na. Toen richtte hij zijn blik weer op het meisje en zei op zachte toon: „Blijf uzelf, als u hier komt. Blijf een per soonlijkheid, laat u niet intimideren Door niemand en onder geen enkele omstandigheid en voorwaarde. Dan redt u het hier. Maar anders gaat u hier ten onder, zoals wij allemaal hier ten onder zijn gegaan. Enfin, dat zult u zelf wel allemaal merken. En denk om Sarigelaar, de voorzitter. Dat was de man, die tot u gesproken heeft. Hij is de rijkste boer hier in de wijde omtrek en rijkdom betekent hier nog altijd macht. U kent na tuurlijk de uitdrukking: dictator? Despoot? Tiran? We hebben hier natuurlijk een burgemeester. En een dominéé. En dan ben ik er, als schoolhoofd. Maar in feite is Sange- laar hier alles: staat boven de bur gemeester en boven de dominee. En zelfs boven mij. Ilc ben één van zijn pionnen hier. Zorg er voor, -dat hij u niet klein krijgt. Dan verwerft u hier een positie. En als u dit alles afschrikt. niemand *zal u kunnen beletten om een eventuele benoe ming niet te aanvaarden". 3 Bea liep naar een walletje aan de kant van de weg. deponeerde tas en koffer op de grond en ging zitten uitblazen. Ze had nu onderhand een kwartier gelopen en misschien één kilometer afgelegd. Ze zou met Hil- de brand kunnen zeggen: Hoe warm het was en hoe ver.... Want het was toch warmer, als ze gedacht had. Zo'n dikke wintermantel aan en het was al begin april. Bovendien nog' zo'n warme trui (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6