TEXTIELZAKEN IN SEIZOEN HELE MAANDAG GEOPEND VLIEGCLUB HAAMSTEDE KOMT STORMKLAP TE BOVEN STREEKNIEUWS Kinderen gered van verdrinking aan de Zuidhout ZIER IKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 25 juni 1973 Nr. 21305 Gemeenteraad Zierikzee IIcil>ouw-mijïpaal lici-cikl ZIERIKZEE, 22-6. De gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester heeft gunstig beschikt over een aanvraag van een aantal winkeliers in dames-, heren-, kinder- en kleuterkle- ding ontheffing te verkrijgen van het verbod op maandagmorgen vóór 13.00 uur, de winkel geopend te hebben. Helemaal glad bleek de aanvraag overigens niet te zitten, want tussentijds was van een textielde- tailist een - ook door anderen ondertekend-schrijven ontvangen, waarin verzocht werd (bij nader inzien) de aanvraag te laten vervallen. In die brief werd gesteld, dat een aantal ondernemers grote bezwaren ziet in de openstelling op maandagmorgen, temeer ook gelet op de offers aan vrije tijd, die moeten worden gebracht. Ge-adviseerd werd dan ook de be staande toestand te handhaven. De voorzitter: „we zijn er een beetje con fuus van; eerst die aanvraag en nu deze brief". Het voorstel. De Moor (terugver wijzing naar de commissie) werd hierna verworpen met een stemver houding van 5-8. Het collegevoorstel werd daarop aangenomen met een stemverhouding van 9-4. De voorzitter merkte op dat men na de nodige voorbereidingen en na toestemming van de Kamer van Koophandel, met dit voorstel is ge komen en „het is op zijn minst vreemd er nu weer op terug te ko men". De heer De Moor vond dat het voorstel op bezwaren stuit. De hal- ve-dag-sluiting komt hiermede te vervallen en - zijns irtziens - komen er personeelsbezwaren, temeer ook daar er reeds een koopavond is. Nu de textiel voorgaat, zullen andere branches wel volgen, zo meende hij. „Chaos" De heer Doeleman had het veel beter gevonden als de zaak in de Middenstandscommissie was ge weest. „Uit deze chaos van brieven kan ik geen wijs worden, temeer niet daar sommige detaillisten „dubbel getekend", hebben; zowel, dus op de ontheffingsaanvraag als onder de brief (van de heer Bakker), de zaak te ïaten zo hij is". De heer Van der Wielen was bang voor verwarring bij het publiek; de ene zaak wel, de andère niet open pp maandagmor gen. De heer Doeleman zei dat de halve dag zeker' betaald zal worden aan Het personeel en gederfde vrije da gen kunnen later gecompenseerd. Hij' voelde voor „vrijheid, blijheid". De heer Den Boer ontried sterk in té gaan op de brief om de aanvraag weer ongedaan te maken. „De zaak moet nu maar - overeenkomstig het voorstel - worden doorgezet, dan wordt men in de toekomst wel voor zichtiger". De Middenstands- commissie Wethouder Bij de Vaate wees op de korte voorbereidingstijd en pleit te voor de volgorde bij de midden stand: „eerst denken, dan doen". De eigenaar trouwens kan met vakantie hulpkrachten en eigen mensen de zaak wel oplossen. „Ik vind het ge woon niet goed, dat het college al het voorbereidende werk voor niets heeft gedaan". De heer De Moor deed een voorstel de kwestie terug te verwijzen naai de Middenstandscommissie. De voor zitter wees er op dat zulks wel kan, maar dan komt er een vertraging, die de regeling voor dit seizoen on mogelijk maakt. ZIERIKZEE Afdeling Chr. Plattelands vrouwenbond op reis Een groepleden van de Chr. PI. vr. Bond maakte vorige week een zeer geslaagde reis naar Leerdam en Haastrecht met een bus van de fa. van Oeveren. Om half acht werd ge start vanaf de garage. Via de Har- ringvlietbrug werd eerst naar Gor- kum gereden, waar gestopt werd voor een kop koffie. Daarna werd koers gezet naar Leerdam, waar Wethouder Asma vond dat de mid denstand een beetje paniekvoetbal heeft gespeeld. De heer Doeleman wees op moeilijkheden met de Mid denstandscommissie met name wat de niet-raadslcden betreft. Er is een moment geweest dat men zich afvroeg of nog wel verder ge gaan moest worden. „Er is toen be terschap beloofd en nu komt deze affaire - buiten de raad om - weer aan de orde". De heer Van den Doel wees er op dat de handtekeningen dateren van „voor de beterschap", n.l. vóór sep tember, maar toen was helemaal de boot aan, want prompt vroeg de wethouder waarom men dan in zo korte tijd deze zaak voor elkaar moest zien te krijgen. De heer Van der Wielen: „het is gewoon blijven liggen". eerst het Nationale Glasmuseum met een bezoek werd vereerd. Vele prachtige voorwerpen van kristal en glas uit het verleden wa ren daar tentoongesteld en bij vele artikelen was een beschrijving aan gaande de herkomst ervan. Nadat dit alles was bekeken, ging het nu op de glasfabriek aan. Omdat er in de fabriek veel lawaai is, werd in een ontvangstzaal door een deskundige eerst een toelichting gegeven over de fabricage van kristal en glas. Daarna werd de fabriek betreden en werden de dames geconfronteerd met het vervaardigen van kristallen voor werpen. Elk produkt van kristal wordt stuk voor stuk gemaakt en met de mond geblazen. Hoewel bui ten reeds een tropische temperatuur heerste, in de fabriek was het nog veel warmer door de vele gloeiende ovens, waarin zich de kuipen met de glassubstanties bevinden. De dames lieten zich echter door de warmte niet weerhouden om het kunstige beroep van het glasblazen te bewon deren en men zag hoe uit een stroop- achtige massa, prachtige voorwerpen werden gevormd. Het gewone huis- houdglaswerk en flessen worden ma chinaal gemaakt en ook in die af deling werd een bezoek gebracht. Hierna werd eerst de koffiemaaltijd gebruikt. Het volgende punt van het programma was een bezoek aan de kaasmakerij van de familie Slinger land te Haastrecht. Mevrouw Slin gerland vertelde hoe het kaasmaken in zijn werk ging. Elke morgen wordt hier van verse melk nog kaas gemaakt, wat echter tot de zeld zaamheden gaat behoren. Vroeger waren er in Nederland 15000 zelf- kazende boeren, thans zijn er nog geen 900. Het gehele proces werd door mevrouw Slingerland duidelijk uiteengezet, waarbij ook vaak de hu mor niet ontbrak. Aan het eind was er gelegenheid om echte boerekaas te kopen. Hiervan werd druk ge bruik gemaakt. Nadat nog een con sumptie was genuttigd was het tijd om weer huiswaarts te keren. Via de Brienenoordbrug werd weer naar Schouwen gekoerst. Aan het eind van de reis dankte de presidente, me vrouw Boot-Dieleman, de heer Van Aken hartelijk voor de goede zorgen en begeleiding aan het gezelschap. De afdeling kan terug zien op een zeer geslaagde dag, waarop veel is gezien en geleerd. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U betit wilkom bij uw Kutifsvaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN NOOHDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van U.00-12.00 uur Geslaagd De heer H. Bergmans, alhier, slaagde aan de Bijzondere Handels avondschool te Middelharnis voor het diploma 5-jarige cursus. WESTERSCHOUWEN Jongetje op het nippertje van verdrinkingsdood gered Zaterdag is aan de Punt te Wes- terschouwen het zesjarige jongetje Gerben Tuts uit Tholen op het nip pertje ontsnapt aan de verdi'inkings- dood. Door de bestuurder van een speedboot werd Gerben uit het wa ter gehaald en vervolgens per ambu lance naar het Bergzichtziekenhuis te Goes overgebracht. Het jongetje kwam eerst na enige uren bij kennis, maar maakt het nu naar omstandig heden goed. Aan de Punt was hij samen met een ouder broertje afgedreven in een rubberbootje dat op een gegeven ogenblik kantelde. De oudere jongen wist de kant te bereiken maar Ger ben kwam in moeilijkheden. Vanaf het strand kon toen een toevallig passerende speedboot gewaarschuwd worden. De jongen werd in bewus teloze toestand aan de kant gebracht Geslaagd Aan de Rijkspedagogische Acade mie voor Zeeland slaagde mejuf frouw H. Boot voor de akte onder wijzeres met volledige bevoegdheid. Met ingang van 1 augustus is me juffrouw Boot benoemd als onder wijzeres aan de openbare basisschool te Teuge in Gelderland. SEROOSKERKE Opening herberg-pension Op woensdag 27 juni wordt her berg-pension „De Waag" te Seroos- kerke officieel geopend door burge meester H. P. Everwijn van Westerschouwen. :s Avonds wordt „open huis" gehouden. BROUWERSHAVEN Prijs op Z.L.M.-tentoonstelling Op de gehouden Z.L.M.-tentoon- stelling te Kamperland behaalde de heer L. Bos te rouwershaven met een 4- en 5-jarige geit een le en 2e prijs. Als oudste geitenhouder in de provincie Zeeland kreeg de heer Bos een gouden lintje. ZIERIKZEE. De Jeugdsociëteit Brogumte Zierikzee hield een ralley voor bromfietsers. De animo was groot, het lawaai ook wel een beetje en de tocht verliep uitstekend De foto geeft een beeld van de start bij het Havejiplein. Geld en ofkonde van Brabantse zusterclub. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Van onze redakteur) HAAMSTEDE, 23-6. Zij het financieel nog niet, maar materieel is cle Vliegclub Haamstede er weer aardig bovenop. Er is weer vliegmaterieel en - dank zij een geweldige inspanning van de leden - staat de hangar, die in april tegen de grond stormde, weer overeind. Met een gezellig samenzijn in bet clublokaal op bet vliegveld werd zaterdagavond bet bereiken van deze na-stormse mijlpaal herdacht. Algemene indruk: de vliegclub komt de klap van april weer wel helemaal te boven. Aan de door de storm ontstane deplorabele toestand, herinnerde de voor zitter, de heer Sweep over het herstel van het gebouw. De vliegclub heeft er behoefte aan dit stuk herstelwerk thans te tonen. Aan de ramp - hoe ernstig ook - bleken nadien ook positieve kanten te zitten, want de leden hebben in grote saamhorigheid het uiterste gedaan de gevolgen van de klap te boven te komen. NIEUWERKERK Collecte „Sonnevanck Zonnegloren" De collecte „Sonnevanck Zonne gloren" heeft in Nieuwerkerk het mooie bedrag van f 485,50 opge bracht. De collectantes(en) mevrouw C. Folmer-Robbemond, Wilma Hoo- gerland, Ansje van Dijke, Cora Geu ze, Jannet Syriër, Anneke Rotte en An ja dén Otter en de heer D. Ren tier, evenals de geefsters en gevers, hartelijk dank. Collecte Rode Kruis De jaarlijkse collecte voor het Ned. Rode Kruis, gehouden in de eerste week van juni. heeft in Nieu werkerk f 1670,12 opgebracht. Dit bedrag ligt 30 procent hoger dan in 1972. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOSTERLAND Dagje Flevohof De klassen 3, 4 en 5 van de open bare basisschool alhier maakten hun schoolreis, ditmaal onder leiding van meester Uil, terwijl nog een drietal moeders en een vader der leerlingen de trip meemaakten. Doel van deze reis was een bezoek aan de Flevo hof. Reeds half zeven startte men van het dorp in een bus van de firma Van Oeveren uit Zierikzee, en pas onder Amersfoort werd gestopt om de schoolmelk op te drinken. Half tien arriveerde men op de Flevohof. Het motto van dit "bezoek was: „Een dag op het land" Flevohof laat zijn bezoekers deel zijn van de agrarische wereld, het laat hen zich volledig betrokken voelen bij het boeiende boerenbedrijf, zoals het werkelijk is. De akkers, de kassen, de stallen, ze staan gastvrij open. De bezochte on derdelen van de Flevohof waren: het hoofdpaviljoen met algemeen overzicht van de Ned. landbouw, het zuivelpaviljoen, het veehoudersbe- drijf van 35 ha. moderne stallen met 100 koeien. 36 varkens en 5G00 kip pen, de championkwekerij met con- linu-oogst, groentekassen, bloemen kassen met veiling, bijenstallen met o.a. kaarsenmakerij, enz. Na het ge bruiken van de lunch kwam een be zoek aan het kinderdorp aan de beurt met zijn onbeperkte mogelijk heden van kreatief en vrij spel, o.a. oen imitatie van een indianendorp en cowboy-saloon. Op de Flevohof kan met recht het leerzame met het prettige worden verenigd. Half drie vertrokken de reizigers van de Fle vohof en het was weer onder Amers foort dat gestopt werd voor limona- de-tractatie. Omstreeks half zes was men, hoogst voldaan, weer op het dorp terug. BRUINISSE Overdracht (48] zomerwoningen Vrijdagmorgen had op het ge meentehuis van Bruinisse de over dracht plaats van alle 48 zomerwo ningen, volgens notarieel verleden akten. Deze verkoopakten werden namens de gemeente Bruinisse ge tekend door burgemeester G. Hok ken. Tevens werd eveneens bij notari ële akte opgericht de Stichting Zo merwoningenpark Bruinisse. Voor zitter van deze stichting is wethou der S. A. Jumelet Az., leden zijn het raadslid M. J. van de Velde en dé heer J. W. Kleppe. Deze laatste ver tegenwoordigt het V.V.V.-bestuur. Jarenlang had deze zaak de aan dacht van het gemeentebestuur. De nu in zeer goede staat verkerende zomerwoningen, werden na de twee de wereldoorlog gebouwd, als „nooodwoningen" om de woningnood op te vangen, die als gevolg van de verwoestingen in 1946 op Bruinisse urgent was. „Hier was nog sprake van ouder wetse clubliefde", aldus de voorzit ter, die zich dankbaar toonde voor de genereuze ondervonden steun van verschillende zijden. De vloot kon weer op peil gebracht, mede door het uitlenen van een tweetal toe stellen door de K.N.V.L. Gelukkig konden wat minder beschadigde kis ten worden gerepareerd. Geholpen werd met name door de West-Brabantse Aero Club, die een aktie hield onder de vaderlandse clubs. Ook van Duitse zijde werd gehol pen en in het algemeen kan gezegd dat veel mensen zich het lot van de Vliegclub Haamstede hebben aange trokken. Zo zal b.v. D.F.S. een bene fietwedstrijd spelen voor de getrof fen club. Voor alle materiële en mo rele steun, zegde de heer Sweep hartelijk dank. Beschermheer burgemeester H. P. Everwijn was blij met een „gemeen telijke havenmeester", een funklio- naris die is aangesteld, omdat aan het vliegveld Haamstede thans ook alle eisen worden gesteld. Hij was enthousiast over het werk van de club en vond de herbouwde hangar beter dan tevoren. Daar het laatste toestel op komst is, zit de club thans ook wat het vliegmateriaal weer goed, zij het met de nodige financiële perikelen. „Voor alles heb ik de grootste bewondering en ik wil hul de brengen aan bestuur en leden", aldus de burgemeester. Giften in geld De heer W. H. Jongerius, voorzit ter van de Aeroclub Brabant wist - met anderen - na de storm: „daar kunnen we iets aan doen" en zo werd een aktie onder de Nederland se clubs gehouden, die echter zelf ook vaak voor financiële problemen staan. Niettemin werd succesvol ingezameld. Hij overhandigde een cheqque van f 3600,- aan de voor zitter, samen met een fraai gecalli- grafeerde oorkonde, waarin in oud- Dollandse dichtvorm het gebeuren voor later is vastgelegd. De heer M. J. Bij de Vaate te Zie rikzee bood - namens de Zierikzee sche Nieuwsbode - een bedrag onder couvert aan, resultaat van een on der de lezers gehouden aktie. Graag had hij het bedrag hoger gezien, maar het is nog niet zo eenvoudig, de merites van een specialisme als zweefvliegen over te brengen opeen breder publiek. Woordvoerder na mens de Lions Club Scouwen-Duive- land was de heer C. A. van Ooord te Haamstede, die ook met een aan- trekkijlk „envolopje" kwam en zo kreeg de Vliegclub Haamstede de overtuiging, dat er overal succes vol gesleuteld is om ook de financiële nood te lenigen. De stemming in het clublokaal was uitstekend en de kreet van de Tom my's destijds kwam ons in gedach ten. „Are we down hearted?. No!". (Zijn we terneer geslagen. Nee!". De woonforensenbelasting Het kohier Woonforensenbelasting 1973 van de gemeente Bruinisse werd afgesloten met een totaal van f 12.230,—. P.Z.E.M.-kabelkasten Kabelkasten voor de PZEM, zullen worden geplaatst of vergroot in de Oudestraat en op het Kruispunt Deestraat, Schipperslaan, Burge meester Hogelaan. Vijf Nederlanders gedood bij ongeluk in Frankrijk RIJSSEL, 24-6. Zes personen, onder wie vyf Nederlanders, zijn in de af gelopen nacht bij een verkeersonge luk op de autoroute Parijs-Rijssel, ter hoogte van Peronne (departement Somme) om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een Citroën een/onverwachte manoeuvre van een Ford die werd ingehaald wilde ontwijken, maar deze toch raakte en vervolgens door de mid denberm "schoot waar hij tegen een in de richting Parijs rijdende Audi botste. In deze auto zaten de 41-ja- vrige W. S. Wiltink uit Rotterdam, diens echtgenote en drie kinderen. Deze werden op slag gedood. Een zesde inzittende van de Nederlandse auto is ernstig gewond naar een zie kenhuis in Amiëns vervoerd. De bestuurder van de Ford, een 42-jarige Spanjaard kwam bij het ongeluk eveneens om het leven. Drie inzittenden van deze auto werden gewond. De bestuurder van de Citroën, die alleen in de auto zat, bleef ongedeerd OUWERKERK, 23-6. Leden van de Nederlandse Onderwatersport bond hebben zondagmiddag twee kinderen van de verdrinkingsdood gered. Langs de Zuidbout, de levens gevaarlijke strekdam onder Ouwer- kerk haalden zij een meisje en haar vriendje, uit het water. Het tweetal was toen al bewuste loos. Met behulp van een zuurstof koffer zagen de leden van een Haagse en Rotterdamse duïkvereni- ging kans de levensgeesten weer op te wekken. De reddingsoperatie was in de sterke getijstroming niet zon der gevaar. Aanwezig bij het ongeluk was ook de Reddingsbrigade Zierikzee. Het lid de heer S. Bil poogde het kind met mond-op-mond-beademing tot bewustzijn te brengen, maar dat lukte niet. De zuurstofkoffer van de duikers heeft tenslotte haar leven gered.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5