MEUBELRAMAf BREZJNJEW SLUIT MET SUCCES BESPREKINGEN IN V.S. AF I FELKE AANBOUWKEUKENS Mislukte vlucht van Vopo's Benzine totaal 7 cent duurder De kosten van de stakingen Geld voor werkgelegenheid REGIONALE VUILVERWERKINGSPLAATS HOOSJESWEG l-j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21305 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAK1IE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zterikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18 00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z'-erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 B.T.W. In dit nummer: Latere sluitingstijd horecabedrijven Moskou en Washington SAN CLEMENTE, 24-6. Met veel gelach en een lang durige triomfantelijke handdruk hebben de Russische partijleider Brezjnjew en de Amerikaanse president Nixon hun succesvolle topgesprekken beëindigd. Het ziet er naar uit dat de koude oorlog nu definitief zal worden overheerst door een niet-verwachte grote vriendelijkheid lussen Moskou en Washington. De topconferentie die een week heeft geduurd werd zondag afgesloten met het ondertekenen van een gezamenlijk slotcommuniqué. „Het is een prachtige morgen", zei de stralende Russische leider toen hij met president Nixon onder een pijnboom stond op het gazon van het presidentiële westelijke Witte Huis en de Stille Oceaan overzag. Brezjnjew sprak van de „blijde gebeurtenissen" van de week, het tekenen van negen overeenkomsten - waaronder een om het gevaar van een kernoorlog terug te dringen - en zijn „speciale vreugde over het aanknopen van een vriendelijke re latie met de president". Het communiqué dat zij tekenden zal pas maandag worden gepubli ceerd nadat rèzjnjew reeds vanuit Washington is vertrokken naar Pa rijs waar hij met president Pompi dou besprekingen zal voeren, de mondmaskers die hen voor in- Enthousiast Brezjnew en Nixon waren enthou siast over de resultaten van. hun.,be- sprekingen omdat die de weg zouden hebben geopend naar een betere vre de in de wereld en goede Ameri kaans-Russische betrekkingen. De juist teruggekeerde Skylab-astro- nauten Conrad, Kerwin en Weitz hadden hun quarantaine-periode on derbroken en spraken met de twee leiders. Tegen het advies van de art sen in droegen zij geen beschermen de mondmaskers die hem voor in fectie moesten behoeden na een re cord-periode van 28 dagen gewicht loosheid en afzondering. Conrad, de commandant, zei: „als we kou vatten dan is het een eer dat van u te krij gen, heren". De astraunauten overhandigden Brezjnew als afscheidscadeau hun vluchtwapen. Nixon maakteeen einde.. aan de ontmoeting door Brezjnjew naar een Advertentie ♦v bij in onze sh6wrobm 'j' Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 helikopter te begeleiden die hen naar de marinebasis EI Toro bracht van-» waar de Russische leider later alleen naar Camp David ging. Uitnodiging De twee wereldleiders tekenden het gezamenlijk communique aan een tafel op het gazon van het presiden tieel verblijf tegenover een mast waaraan de Russische en de Ameri kaanse vlaggen wapperden. Brezjnjew luisterde de plechtig heid op met een nieuwe, verrassende opmerking dat hij graag zou zien dat Nixon binnen zes of acht maanden opnieuw de Sowjet-Unie bezoekt. De president accepteerde afgelopen, week de uitnodiging om in 1974 naar Moskou te komen waar hij hoopt een nieuwe overeenkomst met Brezjnjew te sluiten over controle en vermin dering van de wederzijdse arsenalen van offensieve kernwapens. TETTAU, 23-6. Twee Oostduitse soldaten hebben vergeefs getracht naar West-Duitsland te vluchten, zo heeft de politie van Tettau in' Beie ren bekendgemaakt. Volgens ooggetuigen is een van de twee waarschijnlijk omgekomen bij een mijnontploffing. De andere, die het ondermijnde terrein al was overgestoken, werd getroffen door een schot van een Oostduitse grens wacht. De twee soldaten zijn met le gerauto's weggevoerd. DEN HAAG. 23-6. De benzineprijs zal per 1 augustus verhoogd mogen worden met 1 cent per liter. De mi nister van economische zaken heeft de oliemaatschappijen hier vrijdag toestemming voor gegeven. De ben zineprijs wordt per 1 juli verhoogd met twee cent en voor 1 augustus heeft de regering een accijnsverho ging voorgesteld van bijna vier cent. Inclusief B.T.W. zal de benzineprijs in augustus dan ongeveer zeven cent hoger zijn. Z1ERIKZEE. De Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" hield op de Oosterschelde weer de jaarlijkse wedstrijden. Bijzonder gelukkig hierbij was de zeiler, de heer L. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk met het jacht „Anne Mazurkadoor de Ata lantabeker voor alle klassen en de icisselprijs van Zierikzee te winnen in de klassen 1, 2 en 3. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT, 23-6. De actie ..Kom op" van de drie industriebonden van N.V.V.. N.K.V. en C.N.V. die tijdens de stakingsacties in het voorjaar startte om de weerstandfondsen van de drie bonden weer op peil te bren gen. heeft tot nu toe minimaal een kwart miljoen gulden opgeleverd, zo hebben wij van de Industriebond N.K.V. vernomen. De actie eindigt op 1 augustus a.s. Toen de drie industriebonden de actie begonnen rekenden ze op een bedrag van vele miljoenen. De sta kingsacties hebben de bonden ruim 15 miljoen gulden gekost. DEN HAAG, 23-6. Het kabinet heeft een nieuw werkgelegcnheids- program ontworpen, dat een bedrag van f 250 miljoen vergt, het is de be doeling dit geld voor een deel on middellijk te besteden en het over- rige in belangrijke mate nog dit jaar. Premier den Uyl heeft vrijdag avond gezegd, dat het werkloos heidspeil nog steeds te hoog is. liet aantal werklozen bedraagt, voor het seizoen gecorrigeerd, 122.000. Het centraal planbureau raamde begin dit jaar dat het werkloosheids cijfer tegen het einde van 1973 100.000 zou bedragen. „Die verwach ting moet als veors bestempeld wor den, als er niets gebeurt", aldus drs. den Uyl. Hij verwacht dat zonder maatregelen het aantal werklozen einde dit jaar boven de 100.000 blijft. Het nieuwe werkgelegenheidspro- gram komt boven het program van in totaal f 600 miljoen, dat thans in uitvoering is. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f t Luidklokken zijn de artillerie j van de kerk. f Keizer Joseph II Verwachting tot dinsdagavond: Vrij warm Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer; weinig wind, maar in de middag aan de kust wind van zee; minimumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen rond 26 gra den, maar aan zee iets koeler. Gedeputeerde M. J. van den Bos in aklie bij de opening van de eerste regionale stortplaats in Zeeland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ludiek" gebeuren in Schouwen MIDDENSCHOUWEN, 22-6. Op hel terrein aan de Hoosjesweg was vrijdag een wat ongebruikelijk schouwspel te zien. Een aantal keurig in colhert ge stoken heren bevond zich daar op een stortplaats en toonde samen met een al even geïnteresseerd groepje meeuwen, de grootste belangstelling voor huisvuil in het algemeen en de verrichtingen van één hunner in het bijzonder. Dat het geen normale gemeentereinigingswerkzaamheden betrof, bleek wel toen, gedeputeerde M. J. van den Bos, deze maal werkzaam als storthandel- bediener, bij het storten van een milieuverontreinigende lading dat ditmaal een applaus aan het gezelschap ontlokte. Het ging hierbij allemaal om de, door de heer Den Bos verrichtte, ingebruikname van een nieuwe, regionale stortplaats. Regionaal, in zoverre, dat Zierikzee tot dusver ontbreekt op het lijstje van deelnemende gemeenten. Maar aangezien er van deze zijde dc nodige belangstelling bestaat, die dan ook tot uitdrukking kwam in de aan wezigheid van wethouder, de heer H. Asma, zal ook Zierikzee zich naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst b\j de regionale vuilvernietiging aansluiten. Na dit tooh wel wat ludiek gebeu ren, waax-bij op aandringen van bur gemeester H. P. Everwijn het huis vuil door een bulldozer ook nog op degelijke wijze werd geplet, ging het gezelschap naar restaui-ant „De Schelphoek" Waarnemend voorzit- ter van de reinigingsdienst „Schou- wen-Duiveland" de heer A. P. Schouwenaar heette hier iedereen wwelkom en gaf een overzicht van de totstandkoming van het, voor Zeeland nieuwe, object. In overleg met diverse instanties w.o. de Ne derlandse Heidemij en de Provinciale Dienst en met volle medewerking van de gemeente Westerschouwen werden plaats en aanpak bepaald. Daar composterïng, wegens de he dendaagse samenstelling van huis vuil zonder selectie onmogelijk bleek en ook vuilverbranding financieel niet te verwezenlijken was, werd be sloten tot normale sorting. De 'lagen, die dagelijks bedektwor- den met zand, zullen naar schatting over dertig jaar de hoogte van de aangrenzende zeedijk bereikt heb ben. Voor een groenstrook grenzend aan de Provinciale weg werd door Staatsbosbeheer toezegging gedaan. Subsidie Ook komen de te verrichten werk zaamheden in aanmerking voor sub sidie van de werkgelegen heidsvoor- ziening. Verder heette de heer Schouwe naar dank aan de oud voorzitter van het dagelijks bestuur van de dienst „Schouwen-Duive- land" de heer S. Francke voor zijn voorbereidende werkzaamheden. Een beroep werd gedaan op de bevolking en met name de recreanten om zo veel mogelijk tot het soepel functio neren van de Reinigingsdienst bij te dragen. Belangrijke stap Gedeputeerde Van den Bos gaf blijk van zijn waardering mede na mens het Proviciaal Bestuur. De wij ze waar op. en de voortvarendheid waarmee, de centrale stortplaats tot stand kwam, noemde hij een belang rijke stap voortwaarts in de aanpak van een verantwoorde vuilverwer king. Een kleiner aantal eenheden van grotere omvang is uiteindelijk niet alleen goedkoper, maar ook de landschapsontsiering wordt hiermee lot het uiterste beperkt. Hij deelde mee dat medio oktober ook in Mid den Zeeland een gezamenlijke stort plaats bij lBorsele in gebruik zal worden gesteld, waardoor Zeeland wat betreft de vuilverwerking gun stig afsteekt bij de rest van Neder land. Oud-voorzitter de heer Fran cke zei blij te zijn met de bereikte resultaten en dat het een algemene problematiek betreft wel, daar de oud-burgemeester van Hiddenschou- wen ook in zijn nieuwe gemeente met het huisvuil wordt gekonfron- teerd. Liever verbranding e burgemeester van Westerschou wen, de heer H. P. Everwijn had toch liever een vuilverbranding ge zien. De medewerking van Wester schouwen was overigens graag ver leend, juist ook vanwege de verant woording van deze gemeente, die de loeristiese funkties met zich mee brengt. Hij hoopte op een optimale functionering van deze intergemeen telijke dienst. Schouwen-Duiveland kan blij zijn met de evolutie van „mistpit". vuilnisbelt, naar regionale vuilverwerking, te meer daar deze milieubewuste oplossing hier in een. landelijk gezien, vroeg stadium woxdt toegepast. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 16 uur. Min.-temperaturerr van 2 tot 6 gra den boven normaal. Max.-temperaturenvan 3 tot 8 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 70S- EN MAANSTANDEN 26 juni. Zon op 4.21. onder 21.04. Maan op 0.47. onder 16.38. Nieuwe maan: 30 juni (12.39). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 26 juni 10.47 23.17 4.07 16.44 Doodtq26 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 25-6. Het K.N.M.Ï. deelt mede: eexx storing boven Zuidoost en Midden-Europa veroorzaakte het afgelopen weekeinde vooral in Zuid- Duiisland en het Alpengebied veel neerslag Op sommige plaatsen werd daar in een etmaal 30 tot 40 milli meter afgetapt. Wolkenschermen van deze storing drongen zondag tot bo ven het Zuidoosten van ons land door en waren daar maandagmorgen nog aanwezig. Een hogedrukgebied, dat al énkele daen boven de Noord zee lag, trekt zich in tussen terug in de richting van Denemarken en de Oostzee, waardoor van de Atlan tische oceaaix afkomstige fronten hun invloed geleidelijk naar de Brit se eilanden uitbreiden. Vqor onze omgeving betekent dit nog geen di- xekte bedreiging. PARIJS. President Pompidou en de Russische partijleider Brezjnjew zullen hun besprekingen dinsdag en woensdag in het Chateau Rambouil- let houden, het voormalige konin klijke landgoed ten zuidwesten van Parijs, zo heei't het Elvsee vrijdag bekend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1