GED. STATEN NIET BEREID MINISTER TE VRAGEN ONDERZOEK TE DOEN NAAR KANS VAN NIEUW TRACÉ Twee doden bij brand in psychiatrische kliniek te Rosmalen FELKE AANBOUWKEUKENS UBEL RA Compleet plan herstrukturermg Kruis-organisaties Tolheffing Haring vlietbrug kan stoppen AGENDA De dreigende Schelphoek-afsnijding ZIERIXZEE, 23-6. - Het lid van provinciale staten mevrouw drs. A. Vaas-van Oven te Yerseke, lieeft aan gedeputeerde staten van Zeeland een aantal vragen gesteld inzake het voorgenomen tracé van rijksweg 57 tussen Serooskerke en Haamstede. Het college antwoordt bevestigend op de vraag van het statenlid of G.S. kennis hebben genomen van het ant woord van minister Udink op schrif telijke vragen uit de Kamer, betref fende een verandering in het tracé rijksweg 47 tussen Serooskerke en Haamstede en eveneens van het feit dat in eerste instantie zal worden onderzocht of door grondruil het van de Schelphoek afgesneden gebied kan worden gecompenseerd, terwijl eerst in tweede instantie een nieuw tracé zal worden overwogen. Verder is het bij het college be kend dat de kreek in de Schelphoek ontstaan tijdens de ramp in 1953 een bijzondere plaats inneemt onder de destijds gevormde kreken daar het vrij hoog ligt (plm. 10%) en zeer weinig schommelt, zodat er zich een rijkere waterflora en -fauna heeft ontwikkeld' dan in andere kreken. G.S. antwoorden ook bevestigend op de vraag of het college heeft geno teerd dat het door Staaasbosbeheer in de omgeving van de kreek ge plante gebied zich heeft ontwikkeld tot een gevarieerd bos, waarin zich ook een rijke grondflora ontwikkeld heeft met onder andere vier soorten orchideeën terwijl er ook vier zang vogels een broëdplaals vinden. Bij G.S. is ook bekend dat dit gebied gedurende het gehele jaar als recre atiegebied geopend is en dat van deze voorziening zeer veel gebruik gemaakt wordt. Nadelen Een vijfde vraag van drs. Vaas luidt: „Is uw collega niet van oor deel, dat de, door de minister als eerste mogelijkheid genoemde, com pensatie door grondruil grote nade- Proef met vuilnis-vlaszak NIJMEGEN, 21-6. In Nijmegen gaat over enkele weken een proef van start met de huisvuilzak van vlas. Het experiment met de biologisch afbreekbare zak wordt in opdracht van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne uitgevoerd door de stichting vuilverwijdering afvalstoffen in Amersfoort. De vlaszak is enkele maanden ge leden op de markt gebracht door de fabrikant Roelofsen uit Sas van Gent In samenwerking met TNO uit Delft wordt de zak nu in de praktijk be proefd op zijn milieuhygiënische ei genschappen. Geen regeling meer voor detailhandelvakanties? DEN HAAG, 21-6. Minister Lub bers van economische zaken vindt het niet nodig een wettelijke vakan- tieregeling te ontwerpen voor de detailhandel. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Eerste- Kamerlid Martini (D'66). De senator had de minister gewezen op „de angst voor 'de gevolgen van het va- kantiehouden bij de kleinhandel". Deze angst zou het 'gevolg zijn van het intrekken van gemeentelijke verordeningen, in verband met de branche-vervaging. Standbeeld van Dik Trom HOOFDDORP, 21-6. De 46-jarige tandarts uil Slikkerveer, C. Joh. Kieviet, kleinzoon van de bekende schrijver van dezelfde naam, die au teur was van veertig boeken, waar onder zes delen van Dik Trom heeft donderdagmiddag om half vijf onthuld een standbeeld van Dik Trom, omgekeerd zittend op een ezel op het Marktplein in Hoofddorp. Dat gebeurde in het bijzijn van zo'n duizend schoolkinderen, die ballon nen oplieten. len heeft, daar met de ontwikkeling van het op deze wijze te verkrijgen natuur- en recreatiegebied weer on geveer twintig jaar gemoeid zouden zijn, terwijl het overblijvende ge deelte stellig schade zou ondervin den van het verkeer langs deze weg?" Het antwoord van G.S. op deze vraag luidt: ;.Vooropgesteld zij, dat het hier een rijksweg betreft. Bij de vaststelling van het tracé, destijds in 1969 - de vaststelling van het tracé is uiteindelijk een rijksaangelegen heid - werden de belangen van het natuurgebied de Schelphoek reeds in de beschouwingen betrokken. Zoals bekend, is bij de behandeling van het streekplan Schouwen-Duiveland in de vergadering van provinciale staten van 812 september 1972 be sloten tot een nadere bestudering van de wegenstructuur in de West hoek van Schouwen-Duiveland. Zo dra deze studie zal zijn afgerond, zal het mogelijk zijn aan de hand daar van te bezien of het wenselijk moet worden geacht de minister alsnog te verzoeken een wijziging van het vastgestelde tracé in overweging te willen nemen." Gelet op het antwocord op vraag 5 beantwoordt het college de vraag van het statenlid, of het college be reidt is om de minister van verkeer en waterstaat te verzoeken in eerste instantie de mogelijkheid van een nieuw tracé te onderzoeken, voors hands ontkennend. ROSMALEN, 22-6. In de nacht van donderdag op vrijdag, om half twee. heeft een korte maar felle brand gewoed in de psychiatrische inrichting Koudewater in de ge meente Rosmalen. De brandweren van de gemeenten Rosmalen en Den Bosch slaagden er in twee mensen uit een kamer van het brandend paviljoen te redden, twee andere bewoners van de in richting kwamen'in de verstikkende rookwolken om het leven. Uit het onderzoek blijkt dat een der vrouwelijke patiënten op haar kamer brand moet hebben gesticht. De brand laaide zo fel op dat de ka mer in een oogwenk een vlammen zee was. Be vrouw is geheel ver koold teruggevonden. Dankzij het bijzonder snelle in grijpen van de brandweer kon de brand binnen een kwartier worden onderdrukt. De grote rookontwikke ling had toen al een tweede slacht offer geëist, een vrouwelijke patient die op een andere kamer lag was in de rook gestikt. Verhoging ambtenarensalarissen DEN HAAG, 21-6. Met ingang van 1 augustus a.s. zullen de salarissen van de ambtenaren een voorlopige verhoging van in totaal drie procent ondergaan, bestaande uit anderhalf procent plus een voor ieder gelijk bedrag van f 25,- per maand. Dit is donderdag in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken besloten. Auto in de Vecht - Eén mail verdronken UTRECHT, 21-6. De 20-jarige Amsterdammer T. J. v. de Jongen is donderdag verdronken, toen de auto waarin hij als passagier meereed. Bij Baambrugge van de weg af schoot en in de vecht reed. De twee andei-e. inzittenden van de auto ble ven ongedeerd vermoedelijk heeft de bestuurder van de auto te hard ge reden. bü in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 NAM DINH. Noord-Vietnam. Met rijststro en bamboe hebben de inwo ners van dit huis weer een beetje bewoonbaarheid teruggebracht na de beschadigingen door de oorlogshan delingen. Met de bouw van nieuwe huizen is reeds begonnen in deze zwaar beschadigde textielstad, de hoofdstad van de provincie Nam Ha. Twee andere patiënten, twee da mes, konden op het nippertje wor den gered. Een dezer patiënten heeft een ernsige slokdarmverbranding door het inademen van hete lucht. Voor haar leven wordt gevreesd. MIDDELBURG, 22-6. Was er al enkele jaren geleden aan de top van de diverse Kruis organisaties een goede samenwerking, op provinciaal niveau was een vergevorderde sa menwerking nog een toekomstbeeld. Thans is echter besloten, dat de samenwei'king, die er toch al was, zal culmineren in één „ongekleurde" kruisorganisatie voor het gehele zie- kenzorgwerk in de provincie, die dus in de plaats zal komen van de drie Zeeuwse organisaties (hét Groene Kruis, het Gele Kruis (R.K.) en het Oranje Groene Kx-uis (prot.chr.). De nieuwe organisatie „Het Zeeuwse Kruis, zal over een bux-eau beschik ken, dat de taken doet uitvoeren door twee administratieve filialen: (Goes en Terneuzen). Schouwen-Duiveland met 24.000 inweners wordt daarvan een onder deel met 10 wijkverpleegkundigen. Maar een en ander kan alleen ver wezenlijkt worden als met deze her structurering de meerderheid der le den akkoord gaat. Arrestatie 11a schietpartij DEN HAAG, 21-6. Bij een schiet partij woensdagavond in de Newton- straat in Den Haag is de 23-jarige D. J. V. F. uit Den Haag ernstig ge wond geraakt. De man, sinds vox-ige week voortvluchtig, werd door en kele kogels geraakt in de buik. In verband met de schietpartij heeft de politie in Den Haag twéé mannen aangehouden. Het zijn de sloper Jan van dex; L. en Eduard van de W. zon der bei'oep. Beiden zijn 25 jaar en wonen in de Newtonstraat. Roof van zeldzame planten uit natuurgebieden ARNHEM, 21-6. Bezoekers van natuurgebieden beroven het Ne derlandse landschap van planten, dieren en stenen. Planten als het Wildcmanskruit, het Peperboompje en de Cantharel zijn daardoor al zeldzaam geworden. Dit heeft de Nederlandse Heidemaatschappij meegedeeld. Gewone bezoekers nemen vaak als herinnering natuurvoorwerpen mee, natuurliefhebbers doen het uit vreugde om het bezit en uit verzamelwoede en bij sommigen spelen ook financiële motieven een rol. De aantasting van het landschap verloopt geleidelijk en daarom valt het sommigen niet op, aldus de Heidemaatschappij. Diverse plantensoorten zijn al in gesloten reservaten opgenomen om ze voor uitroeiing te beschermen. „Er is geld genoeg" BRUINISSE, 22-6. De kans be staat dat automobilisten in het na jaar geen tol meer hoeven te be talen bjj de Haringsvlietbrug. Het aantal auto's dat de brug passeert is veel groter dan vroeger is ge raamd. Er is daardoor voldoende geld om tot 1 juli 1975 aan de verplichtingen te voldoen. Op dat tijdstip neemt het x-ijk de verantwoordelijkheid voorde brug over. De ministeries van. economische zaken en van verkeer en waterstaat moeten nog hun fiat geven aan het stopzetten van de tolheffing. De tol, aanvankelijk f" 2,50, werd al teruggebracht tot f 1,-, als er geen tegenvallers zijn zal de tolheffing per 1 oktober kunnen eindigen, zo is woensdag meegedeeld op de aan- deelhoudersvergadei-ing van de NV brugverbinding Hai'ingvliet. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 23 en zondag 24 juni 1973 Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Te Haamstede, Renesse en Brou wershaven houden de artsen deze zomer eigen praktijk. Dat wil dus zeggen dat dienst doen: de artsen G. A. M. Sten gel-, Haamstede tel. (01115)- 1861. H. J. Simons, Renesse tel. (01 T16)-280 en L. A. M. Bruel, Bx-ouwershaven tel. (01119)-280. Dokter H. Speelman, Oosterland, (01114) 1280, neemt waar voor voor dokter De Bruin. De ai-lsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op viijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast gatstraat 104, tel. (01110)-3965 neemt waar voor dokter Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Zuster Adriaansc, Drcischor, telefoon (01112), 341 heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dienst heeft dierenarts J. Minder hout, Middclharnis, telefoon (01870) 2897. BRUSSEL. De 68-jarige Belgische oud-premier. Gaston Eyskens. zegt definitief de Belgische politiek vaar wel. Eyskens bedankt als lid van de Belgische senaat. PAMPLONA. De Spaanse priester Miguel Angel Portillo is in de ge vangenis van Pamplona opgesloten omdat hij 15.000 arbeiders tot een il legale staking zou hebben aangezet. „In april, vlogen we van hel vlieg veld en nu vliegen we weer". Verwachting tot zaterdagavond: Droog en overwegend zonnig Dx-oog en ovei-wegend zonnig; matige tot krachtige noordoostelijke wind; minimumtemperaturen ongeveer12, maxima morgen omstx-eeks 23 gra- den, maar vlak aan zee enkele gx-a- den lager. Voor zondag: Aantal ux-en zon: 7 tot 16. Min.-tempei-atux-en: omstireeks nor maal. Max.-terriperaturen: van ongeveer noi'maal tot 4 graden boven nor- maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op onder 12.37. 24 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 0.06, onder 13.54. 25 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 0.25, onder 15.15. Laatste kwartier: 23 juni (20.45). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 23 juni 7.50 20.02 1.20 13.48 24 juni 8.37 20.51 2.13 14.43 25 juni 9.38 21.59 3.08 15.40 Doodtij: 26 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-6. Hel K.N.M.I. deelt mede: De aanvoer van droge lucht uit de Scandinavische landen en Duitsland blijft in hel komende et maal aanhouden, zodat er ook za terdag op zonnig zomerweer kan worden gerekend. Een omvangrijk gebied met hoge barometerstanden beslaat een groot deel van het zeegebied bij de Azoren, en strekt zich via de Britse eilanden tot boven Noord-Eux-opa uit. In Engeland werden donderdag middagtempei-aturen van 20 tot 25 gx-aden bereikt. In Noox-wegen en Zweden werd het plaatselijk nog wanner. Hier en daar wees de thex-- mometer er 27 graden aan. Minder fraai was hel, weer op don derdag in grole delen van Zuid- Duilsland, Oostenrijk en Nooi-d-Ila- lië. Ook aan de Spaanse oostkust werd plaatselijk regen gemeld. Op de Balearen is donderdag 20 tot 30 millimeter regen gevallen. Vrijdag 22 juni Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, 19.30 uur, eind- avond R.K. kleuterschool en basis school St. Willibrordus. Scharendijkc Ned. Herv. kerk, 20-00 uur, zang- vond met medewex-king van drie zangkoren. Brouwershaven St. Nicolaaskerk, 20.00 uur,- Suitcase Theatre. Zaterdag 23 juni Zierikzee 13.00 uur, start bromfietsrallye jugd- soos „Bx-ogum", 16.00 uur, voetbal toernooi „Brogum'' op het sportpark; 19.00 uur, in de „Gi-aanbeurs" optre den groepen Pentonville en Meivin, discotheek „Brogum". Sportpark „Bannink", 14.00 uur, 'Zeeuwse atletiekkampioenschappen voor C- en D-jeugd, georganiseerd 'door de s.v, Delta-Sport. Brouwershaven 20.00 uur, openluchtavond V.V.V. met „Kunst en Eer". Herv. Verenigingsgebouw, 15.00-17.00 uur trekking loterij ISLOK. Zondag 25 juni Dreischor Gi'ote Kerk, 20.00 uur, Suitecase Theatre. Dinsdag 26 juni Zierikzee Huishoudschool „Prinses Juliana", 10.00 uur v.m.: diplomauitx-eiking. Techn. School, 19.30 uur, diploma uitreiking. Wcsterschouwen Gemeentehuis, vergadering gemeen- tex-aad. Dode bij roekeloos spelevaren UTRECHT, 21-6. Een vermoe delijk wa-t al te roekeloos spelevaren op de Vinkeveense plassen met een snelle boot van de rijkspolitie te wa ter - een jonge wachtmeester had de boot op eigen houtje in zijn vrijé tijd meegenomen - heeft in de nacht van woensdag op dondex-dag het le ven ge,kost aan de 30-jax-ige rij schoolhouder Th. Einthoven uit Vin- keveen. Zijn verdrinkingsdood vormde het tx-ieste slot van zijn eigen verjaars feest je dat tot ver na middex-nacht onder de zwoele zomex-avondlucht uitbundig werd gevierd op een van de vele kleine eilandjes die de Vin keveense plassen x-ijk zijn. LUDIEK Zierikzee gaat de ludieke kant op, er komen bloemen langs de loop straten, maar niet iedereen kan kie zen tussen petunia's en hard rijdende auto's. Dat is de tragiek, van de één veroorzaakt door het geluk van de ander. Deze samenhang geldt trou wens niet alleen voor een verkeers- patroon. Het is typisch voor het le ven: twee sollicitanten dingen naar een baan. De een krijgt 'em, de an der niet, ook als de kandidaten zeg maar gelijkwaardig zijn. Ik maak er hier maar even een rat jetoe van, want de temperatuur is niet geschikt voor de allerdiepste overpeinzingen. Hier recentlijk neer geschreven niet te welen wat een „donderglas" is. Raadsel is opgelost. Een donderglas (een soort afgeplatte bol gevuld met water en een tuitje aan de voorzijdegaat „opspelen" als er onweer komt. Zo'n 18e eeuws ap paraatje is voorloper geweest van de kwikbarometer. Uitgekomen is de voorspelling, dat het met een Z.L.M.-tentoonstelling altijd mooi weer is, in tegenstelling met de Fokveedag. Dan wil het nog wel eens soppen. Ontheemde druip- koeien op een tentoonstellingster rein; dat. is ontzettend triest. Maar daar willen we nu niet'aan denken, gedachtig aan de leefregel van Scar let O, Hara. in „Gejaagd door de wind". Het is een leef-foefje, niet helemaal dogmatisch verantivoord, maar wal wil men soms. Gisteravond (uiteraard) de mensen ■met de (vierdaagse) bloemen gezien. De mens is niet goed wordt, er ge schreven; „ik geloof in de goed heid van de mens" wist Anne Franclc en als ik de bloemenmeisjes zie, ga ik het hard geloven, maar misschien hebben ze over 'n half uur bonje dan ga ik het eerste hard ge loven en in Argentinië waren ze zo bl\j met Peron, dal er alvast maar twintig doden vielen. Daarom komt er meer heil van Beltewaerde dan van Buenos Aires. Men moet dat mozaïek van groe nen, richting Dreischor maar eehs bekijken. Daar moeten eens school reisjes naar toe. Goedkoop en goed; gewoon de boterhammen meenemen en de meester zorgt voor de fris drankjes. Zo komt het weekeinde naderbij en de weersvoorspelling is goed en als we nu maar niet denken, dal er niets aan de hand is. Er is altijd van alles uan dc hand, maar cm mens heeft zulke zwakke schouder tjes: hij kan het, niet allemaal op de nek nemen. Dut is het (wel)! Sèhiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2