NIEUW BESTEMMINGSPLAN „PUTMEET I" VASTGESTELD STREEKNIEUWS Twee soldates van Leger des Heils- De Zierikzeese Avondvierdaagse blijft uitstekend „lopen" Zierikzee gewond bij verkeersongeval Vergadering Watermaatschappij Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juni 1973 Nr. 21303 Gemeenteraad Midden sell ouwen SCHARENDIJKE, 20-6. De raad van Middengebou wen kwam woensdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van loco-burgemeester wethoude M. L. Hoogenboom. Naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders, tot het vaststellen van het bestemmingsplan „Putmeet I" te Scharendijke, vroeg de heer I. C. Padmos of al spoedig met het bomvrijp-maken van de gronden kan worden begonnen. De voorzitter antwoordde, dat reeds enige maanden terug hiervoor opdracht verstrekt was aan het Ingenieursbureau Witteveen en Bes. Bij dit bureau zal op spoed worden aangedrongen. Mevrouw Kloet informeerde of niet te weinig grond voor het bouwen van bungalows in het plan is opgenomen. Volgens de voorzitter is momenteel niet bekend aan welk soort woningen de meeste behoefte zal bestaan. Wijzi ging van het plan is mogelijk wanneer meer grond voor bungalowbomv nodig zal zyn. De raad besloot hierna to vaststelling van het bestemmingsplan. Ten aanzien van het ontwerp- bestemmingsplan „De Achthoek" te Scharendijke, waarin 87 zomerhui zen kunnen worden gebouwd infor meerde de heer Padmos, wat op de gronden met bestemming voorzie ningen voor openbaar nut kan wor den gerealiseerd. De voorzitter licht te dit toe aan de hand van de ont- werp-voorschriften. Dc heer Hart vroeg, wie het zomer- hiuzenterrein gaat exploiteren. Vol gens de voorzitter zal dit geschieden door Zeelandhuis B.V. Ook dit bestemmingsplan werd met algemene stemmen vastgesteld. De raad besloot tot het instellen van een parkeerverbod voor een ge deelte van het nieuwe havenplateau van de haven Kloosternol te Scha rendijke, zodat het gebruik van de trailerhelling nietbelemmerd wordt. Het ropport van het college over hel vaststellen ran de exploitatie- opzet voor 'de zomerhuizenterreinen „De Achthoek" en „Baken"' vond al gemeen instemming bij de raad. De heer Hart informeerde nog of de ge meente geen moeilijkheden verwacht wanneer deze terreinen zgn. besloten terreinen worden. De voorzitter ant woordde hierop ontkennend. Ook in de nabuurgemeenten worden de we gen en beplantingen op de zomer huizenterreinen niet door de gemeen te overgenomen. De raad besloot niet tot het over nemen van wegen en beplanting op de zomerhuizenterreinen over te gaan. De vergoeding van de kosten van het vakonderwijs is over 1972 t.a.v. de chr. nat. school te Kerk- werve werdvastgesteld op f 3.089,04. Vastgesteld werd een verordening op de heffing en invordering van een vermakelijkheidsbelasting. De heer Hart vroeg wanneer deze verordening in werking kan treden. De voorzitter deelde mede, dat dit eerst het geval is na het verkrijgen van koninklijke goedkeuring. In verband met het feit, dat voor het verbeteren van de Heuvelsweg en de,Weelweg te Kerkwerve en het leggen van een riolering langs de Elkerzeeseweg vanaf de Dijkstraat tot het Baken waarschijnlijk een overheidssubsidie in het kader van aanvullende werkgelegenheid kan worden verkregen, besloot de raad voor uitvoering het nodige krediet beschikbaar te stellen. De derde avond werd de volgende route gevolgd: 3e avond: 15 km: Zuid Haven poort - Julianastraat - Rijksweg - Oude Polderdijk - Nieuwe weg - Zuiddijk - Prov.weg - Kadeweg - Rode Kruis ziekenhuis - Koning Gus- taafweg - Tunnel - Dam - 't Vrije. 8 km: Zuid-Havenpoort - Vissers- dijk - Zaagmolen - Rijksweg - Oude Polderdijk - Bettewaerdse weegje - Bettewaerdsedijk - Verbrande Mans- weg - Prov.weg - Kadeweg - Rode „Ik zweet en heb blaren". „Dat kan .wel zijn, maar ik kreeg mijn medailles ook alleen met zweet en blaren". Het is de bedoeling de Heuvelsweg en Weelweg te verbreden tot 6,5 me ter. De raad ging akkoord met een kre- deit voor het bouwen van negen ga rageboxen aan de Rengerskerke- straat te Kerkwerve en van 10 gara geboxen te Scharendijke, t.w. vijf aan de Middelplaatstraat en vijf aan de Kloosternolstraat. De huur is be rekend op f 8, per week. Op een vraag van de heer Hart antwoordde de voorzitter, dat de ex ploitatie van de garageboxen door de gemeente zal geschieden. Mevrouw Kloet informeerde of de gemeente de bedoeling heeft de ga rageboxen te verkopen. Hiernaar zou nl. zijn gevraagd. De voox-zitter ant woordde. dat hem niet bekend is, dat voor aankoop intei-esse bestaat. Bur gemeester en wethoudei's zullen zich hiei'over beraden. iAdvertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U pent/wakom bij mn Njts^paarbank voor I SPAARBUSJES in bruikleen BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. ZIERIKZEE Brabant-reis „Stad en Lande" Hef. verslag over de Brabant-reis van Stad en Lande, opgenomen in Kruis Ziekenhuis - Koning Gustaaf- weg - Tunnel - Dam - 't Vrije. Dinsdag was daar de koi'tste route (Kerkwerve) daaraan vooi-afge- gaan. Dat lijkt altijd een „makje" in vergelijking met de lange Dreischor- route. De leiding noteeide enkele uitge vallen deelnemers. Enkelen kwamen niet opdraven. Dit alles op de derde avond. De Rode Kruis-mcnsen hadden onderweg nog al wat werk met bla ren prikken en er werd tussentijds door verschillende wandelaars nog al eens gerust. Geslaagd was de afzetting van het 8 km-parcours door Veilig Vei-keer. in samenwerking met de Verkeers- Vastgesteld werd een nieuwe re geling van de vergoedingen voor het personeel van de vrijwillige brand weer. De vergoedingen worden hier door aangepast aan het gestegen loonpeil. Vervolgens werden nog vastge steld een veroi'dening Studiefacili teiten en een wijziging van het Al gemeen Ambtenai'en-reglement. het dinsdagnummer vergt enkele correcties. Echtgenote van Hendrik van Nas sau was de Spaanse Menzia Mendoza Haar naam stond in het stuk fout geschreven. Uiteraard sloeg de op merking over de grafkelder in de Grote Kerk te Breda op de (Roomse) Nasasau's en niet op de Oi"anje's. De naam Oranje (Oi-ange) kwam via René van Chalons in de koninklijke familie. Verder leze men juist: „er was - we willen volledig zijn - zult bij de Brabantse koffietafel en bij (heel) donker leibrood smaakt dat best". Maar dat wai-en typische „lood"- fouten. Red. Twaalf geslaagden ABO-cursus In het Huis van Nassau het exa men afgenomen voor het behalen van het diploma Algemene Basis Op leiding van de Ned. Katholieke Sportfederatie. Hieraan werd deel genomen door 12 candidnten, waar van er 11 aan de cursus te Zierikzee hadden deelgenomen. Drie cursisten trokken zich voor het examen terug. De geslaaden zijn: de dames J- de Jonge-Schot en P. Verheij-Keule- mans en de heren P- Coppoolse, J. de Jonge. Th. Sluijs, J. Consemul- der. A. de Graaf, J. Klot. Th. Hen derson, K. Rijnberg en H. Nelisse. De cursisten genoten hun oplei ding van de heren W. Bontkes en J. Kerstan je. Met een woord van ge lukwens werden de diploma's uitge reikt door de voorzitter van de exa mencommissie. de heer Th. Lucas, cursusleider van de NKS. Ook de heer P. Diepstraten, secretaris van de Zeeuwse Sportraad, sprak de ge slaagden to. Hij wees erop, dat dit diploma eigenlijk een eerste stap is op de weg naar meer kennis op het terrein van sport- en verenigingsle ven. Hij vestigde de aandacht op de cursussen voor jeugdsportleider en recreatiesportleider. Voor een te Zie- ï'ikzee te organiseren cursus (5 avon den; geen examen) voor bestuurs- kader had hij nóg geen deelnemers genoeg. Inlichtingen daarover kan men op het gemeentehuis krijgen. Namens de cursisten bedankte de heer J. de Jonge de docenten Bont kes en Korstanje, onder aanbieding van een klein presentje. Vrouwenvereniging bezocht klooster De hervoimde vrouwenvereniging ..Wees een Zegen" te Zierikzee maakte deze week een reisje naar Oostei"hout. Met een bus van de fa. Van Oeveren reed meix via Willem stad en Zevenbergen naar Ooster hout, waar een bezoek werd gebracht aan het klooster St. Catharinadal te Oostexhout. Het gezelschap werd bi'igadiertjes. Ook op beide vooi-bije avonden waren de G.G.-dealers ak- tief met het presenteren van hun goede gaven; een geste die zeer op prijs werd gesteld. Het ditmaal inge laste 8 km-parcours voor 50-plussers „doet het aardig", aldus de leiding. De slotavond Heden (dondei-dag) de laatste dag van de Avondviei-daagse wordt de volgende route gelopen: 4e avond: 15 km: 't Vrije - Dam - Grachtweg - Rotonde Oudeweg - Heuvelsweg - Kakkersweelweg - Schouwsedi.jk - Prov.weg - Lange Blokweg. 8 km: 't Vi-ije- Dam - Schuui-be- que Boeyesti-aat - van Veenlaan - Leverdijk - Prov.weg - Lange Blok weg. Aan de Lange Blokweg formeert zich dan weef de stoet, die de bloe men van bewonderaai-s(stei-s) in ont vangst mag nemen. Het Havenplein zal weer een zee van kleuren zijn en de kruisjes en cijfertjes gaan over in handen van vermoeide, maar dank- bai-e deelnemei-s. hier hai-telijk ontvangen en koffie werd aangeboden, waai-na een rond leiding volgde door het kloosterge bouw. In het klooster bevind zich een collectie zelfgemaakte handwer ken, die te koop waren. Na een maaltijd, werd een korte kerkdienst bijgewoond en met behulp van dia's werd het leven in een klooster nader toegelicht. Tot slot werd thee met gebak gebi-uikt en rond vier uur werd afscheid genomen en ging het op Breda aan. waar gelegenheid was om te wnikelen. In restaui-ant „Bui tenkist" werd de warme maaltijd gebruikt. Om half tien waren de dames weer terug in de stad. HAAMSTEDE Kunsttentoonstelling in de hervormde kerk Haamstede Van 25 juni-30 juni a.s. exposeren twee kunstenaressen van Schouwen- Duiveland in de Nederlandse kerk te Haamstede. In de fx-aaie Kruiskerk (waarvan een deelte van het meubi lair uit de 17e eeuw), zullen werken woi-den vertoond van Miems van Cit- ters, schilderes en beeldhouwster te Bui-gh en van de schideres Do van Rijn te Zierikzee. Het werk van Miems van Citer is op Schouwen- Suiveland - en ook daax-buiten - be paald niet onbekend meer en getuigt van haar sterke vex-binding met de zee en wat daar in leeft, maar ook met de duinen en het land. Do van Rijn woont sinds enige jaren te Zie rikzee, hoofdthema van haar werk vormen mensen in beweging Z.- is vooral geïnteresseerd in Oosterse kunst, o.a. muziek en ai-cheologie. De tentoonstelling geeft, in de Herv. Kerk geeft tegelijk de moge lijkheid tot bezichtiging van het ge bouw. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 13.30-17.00 uur. REXESSE Geslaagd Aan de Rijkspedagogische Akade- mie te Middelbui-g, slaagde voor de hoofdakte mej. L. Verkuyl, onder wijzeres aan de openbare basisschool alhier. Een dezer dagen slaagde aan het Nationaal Instituut voor Middelbaar Economisch en Technisch Onderwijs (voox-heen Nationale Schildersschool) te Utrecht, de heer P. A. van den Hoek te Renesse, voor het diploma „Meester Schilder". SCHARENDIJKE Zangavond Hervormde Kerk Vx'ijdagavond a.s. wordt in de N.H. kerk een zangavond gehouden, waar aan medewei-ken: het jeugdkoor Sjaloom uit Ziei'ikzee met als diri gent de heer C. Groenleer. Verder: het kei-kkoor uit Haamstede en de zangver. „Sursum Coi-da" uit Scha- x-endijke, beiden met als dirigent de heer Jac. Schouls. Daar zang van goed gehalte zal worden gegeven, mag op een goede belangstelling wox'den gerekend, me de gelet op het feit dat de toegang vrij is. BROUWERSHAVEN Concert K.H. „Kunst en Eer" Tijdens de openluchtavond, welke a.s. zatex-dag te Brouwershaven wordt geoi-ganiseerd door de Mid- 'denstandsverenigiiig in samenwer king met V.V.V. zal naast de ballon nenwedstrijd een populair concert worden verzorgd door de Koninklij ke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee. Dit concert dat plm. half negen zal beginnen ziet er als volgt uit: 1. Castell Coch, mars, Powell-de Rooy; 2. Zampa, ouverture, Herold- Kappert; 3. Moonlight Serenade, Miller-Hautvast; 4. Oklahoma Selec tie, Rodges Hammei'stein; 5. Pex-fidia! Dominguez P. Scheffer; 6. Amboss- Polka, Alb. Paxiow; 7. In rechte baan, mars, Joh. Wichex-s; 8. Gospel Rhapsodie, Pi Scheffer; 9. Spanish Eyes, Kaempfert - Hautvast; 10. A. Banda - Pi Scheffer; 11. Radetzki mars, Stx-auss - Tiemersma. Kleed voor stadhuis Na vele gezellige uren praten en naaien hebben de medewerkstei-s het wandkleed voor het gerdestaureerde stadhuis te Brouwershaven voorlopig opgehangen in de openbare basis school te Noordgouwe. De komende maanden wordt er niet aan gewerkt, maar in september zal in overleg met de heer Dool het kleed opnieuw worden bekeken en afgewerkt. DUIVELAND De eerste aardappelen De e.erste vroege aardappelen van liet ras Doré uil de gemeente wer den dinsdag 19 juni ter veiling ge bracht. Teler is de heer Corns. Stou ten Wz. wonende aan de Hoge Zand weg 2 alhier. De opbrengst was zeer redelijk, namelijk een kist van de roe, terwijl ook de smaak van het nieuwe produkt en de prijs goed te noemen zijn. OUWERKERK Vrouwenvereniging naar Brussel De vrouwenvex-eniging heeft het jaax-lijks x-eisje weer achter de i-ug. Het gezelschap van 31 personen ver- trok 's mox-gens 7 uur en te Nieu- werkerk voegde zich er nog een zes tal dames bij. De rit ging richting België; via Matatonium bereikte men Brussel. De volgende stopplaatsen waren Overijse (bezichtiging wijnkelders en natuurlijk proeven). Scherpenheuvel (winkelen) en St. Jozef. Hier werd de maaltijd gebruikt. Tijdens de thuisrit weid ook nog even gestopt. Na een genotvolle dag kwam de vrouwenvereniging weer zonder on gelukken thuis. De voorzitster dank- ZIERIKZEE, 21-6. Dinsdagmiddag omstreeks 14.15 uur heeft zich op Rijksweg 18, tussen Oosterland en Nieuwerkerk, een ernstig verkeers ongeval voorgedaan, waarbij twee soldates van het Leger des Heils te Zierikzee rijdend in een DAF-per- sonenwagen zodanig werden gewond dat tot opname in het Iïodc Kruis ziekenhuis te Zierikzee moest w or- Het eigst er aan toe was mej. C. C.. die zeer ernstig gewond naar het zie kenhuis werd overgebracht. Zij zat in een DAF-je. dat werd bestuurd door mej. N. M. uit Zierikzee. die met lichtere verwondingen eveneens in het ziekenhuis werd opgenomen. Beide dames zijn in dienst van het Leger des Heils te Zierikzee. zij wa- op de terugweg naar Zierikzee met een lading gebruikte kleding die was te de chauffeur, de heer Willemse, die ervoor heeft gezoi'gd, dat er zo veel genoten is. Ook richtte zij dank woorden aan het adres van de dames buiten de vereniging, die deze reis wilden meemaken. Opbrengst collecte De gehouden collecte voor de stichting „Sonnevanck-Zonnegloren" tbc-verplëging alle gezindten te Soest heeft te Ouwerkerk opgebracht een bedrag van f 214,50. OOSTERLAND Verkoop woonhuis Door bemiddeling en medewerking van het makelaax-skantoor J L. Edelschaap alhier, en van de huidige bewoner, de heer G. Linthout, heeft de heer J. Buijze, tuinman bij ge meentewerken van Duiveland te Nieuwerkerk, het woonhuis Oost straat 31 aldaar kunnen aankopen. De familie Linthout vertrekt name lijk per 1 juli a.s. naar Kapelle-Bie- zelinge. Tentconcert Op vi-ijdagavond 22 juni a.s. geeft de plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" bij gunstig weer een concert in de muziektent aan het Mai-ktplein, onder leiding van de directeui-, de heer Jac. Ca- pelle. BRUINISSE Gemeente kreeg wapenschild van mijnenveger De mijnenveger H.M. „Bruinisse" is uit de vaart genomen exx is be stemd voor de sloop. Dit was voor bui-gemeester Hokken aaxxlciding contact op te nemen met de com mandant van de mijnvegei-sdienst in Den Heldex-. Hij verzocht het wapen schild van de naar de gemeente Bi-uinisse genoemde mijnenveger af te staan aan het gemeentebestuur. Luitenant Van der Does heeft, na mens de commandant het wapen schild op vx-ijdag 15 juni aan de bur gemeester overhandigd, die het na- (Van onze medewerkster) GOES, 20-6. In dc algemene vergadering van de N.V. Water Maatschappij Zeeland te Goes werd mededeling gedaan, dat in principe tel fusie was besloten met de Water Mij Gceree-Overl'lakkee. De balans en de verlies en winst rekening over 1972 werden goedge- keux-d. Het verlies over 1972 ad. f 3.083.831 zal worden afgeschreven van de resei-ve voorziening exploi- tatietekoi-ten. die dan nog resulteert met een saldo van f 14.277.498. De algemene vergadering van aan deelhouders stemde voiig jaar in met de aanvang van het project tot aanvoer van oppervlaktewater uit de Bicsbosch. Dit onder voorwaarde (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ingezameld te Bi-uinisse en Ooster land. Op de linkerrijbaan Even buiten Oosterland. juist na het passeien van de verhoging in de weg richting Nieuwerkerk, is de be- stuuister van de DAF door onver- kiaai'bax-e oorzaak op de iixxker rij baan tei-echt gekomen. Op dat mo ment was er ter plaatse verder geen verkeer op de weg. De bestuuxster trachtte de wagen bij te sturen, het geen echter verkeerd afliep want de wagen kantelde, schoot over de pa- i-allelweg en belandde uiteindelijk in de sloot naast de weg. Beide Heilssoldates worden in het ziekenhuis verpleegd, wij vernemen dat de toestand van mej. C. intussen naar omstandigheden redelijk kan woi'den geacht, haar mede-zuster mej. M. maakt het naar omstandig heden goed. mens de gemeente in dank heeft aanvaard. Het wapenschild prijkt nu aan de geve] van het gemeentehuis, een mijn vóór het gemeentehuis herin nert aan het bezoek dat de mijnen veger in 1955 aan Bruiixisse bi-acht. O.B.S.-jeugd maakte rondvaart Woensdagmiddag 20 juni maakten de leerliug'ön van de openbare basis school ,,'t Sl4epel'of" uit Renesse op uitnodiging, van de R.T.M. een rond vaart op de Oosterscheldc. Omstreeks half een vertrokken de kinderen onder leiding van de leer- ki'achten van de schooi per bus naai de haven van Burghsluis. waar men aan boord ging van de „stad Zierik zee". Tijdens de tocht werden de kinderen door een gids geinformeerd over wat ze zagen enover de werk zaamheden aan de afsluiting van dc Oosterschelde. Nadat langs de we. k- eilanden wa§ gevaren werd koers gezet naar de haven, waar omstreeks kwart voor drie aangelegd. Met de bus gingen de kinderen weer terug naar Renesse. Winnaars tekenwedstrijd Aan de Boomplantdag te Bruinisse op 28 maax-t gehouden was ook aen tekenwedstxijd vex-bonden. Vijf leer lingen van de Chr. Schoal kwamen als „overwinnaai-s" uit de strijd, te weten: Ab de Gx-oot. Riet Vaane, Jan van den Bos, Connie van der Spek en Dies Bal. Fietsen bij politie Evenals in Zierikzee gaat de politie (Bureau Groepscommandant Brui nisse) de oude fietsen, die in de loop van de tijd meer naar het bui-eau zijn gekomen, omdat zij onbeheei'd stonden, of als „gevonden voorwer pen", wei-den aangegeven, afvoeren. Zij zullen dan op een centrale schroothoop ergens in Nederland vernietigd woi-den. Het zijn echter heus niet alleen dames of herenfiet sen. die als schroot kunnen worden betiteld, er zijn nog goede exempla ren bij. Na 30 juni vervalt de claim. dal het volledige bedrag van rlc voor uitvoei-ing van het project be nodigde geldleningen tot een maxi mum van f 126.500.000 door de pro vinciale overheid zijn gegax-andeerd. Omdat de watermaatschappij vooi-- hands, het Biesbosch water nog niet nodig heeft, zal eerst in 1977 van het Biesbosch water gebruik wox-den ge maakt. Door renteverlies, een te re kenen loonkosten stijging van 12 en een nxatexiaalkostenstijging van 4 woi-den de totale kosten thans geraamd op f 180 miljoen. Deze kosten stijging zal reeds per 1 januari 1975 in de tarieven worden verrekend. De beer Steur (Westcr- sclxoiiwen) en Juinclct Bruinisse stelden vragen hierover. Slappen bij zon en regen ZIERIKZEE, 20-6. Na de vloeiende eerste avond van dè Zierikzeese Vier daagse, zijn er alweer twee stap-avonden geweest, die evenals de eerste - een groot succes werden. Dinsdag was het nog pittig warm, maar woensdag was het heel ander weer. De wandelaars(stcrs) - uitgeleide gedaan op dc traditionele wijze - hebben daar verschillend op gereageerd. De een was blij met wat minder warmte, een ander vond de regen maar niks. In ieder geval was de sfeer onder dc deelnemers uitstekend. De zwaar beschadigde personenauto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5