China's landbouw VELE ATTRACTIES OP VISSERIJDAGEN TE BRUINISSE no« niet sterk Kerncentrale Rorssele in werking Tijdelijke collectie „Kunst uit Zeeland" LAATSTE NIEUWS Geslaagde ruimtewandeling Algemene vergadering Z.L.M. te Goes STIJLKL0KKEN AGENDA MC. MOIIRIlt Zeer gevarieerd programma BRUINISSE, 21-6. N oor de Visserijdagen 1973 - van 4 tot met 7 juli a.s. - te Bmiiiis.se, is een bijzonder uitgebreid en gevarieerd programma samengesteld, dat op woensdag 4 juli om 14.30 uur wordt geopend met de Conny Vink kindershow, in de recreatiehal op het Haven plateau. Na een rondgang om 19.00 uur door de muziekvereniging „Nu met Hope" en opening van de kermisattracties wordt in de recreatiehal opnieuw een groot feestprogramma geboden onder het motto „Vrolijkheid viert hoogtij" met medewerking van onder andere Jan Blaaser. The Kilima Hawaiïans, Rexi en Zonen, de Wico's, Martin Rijken en vele anderen. Deze feestavond zal worden afgesloten met een „hal na". Donderdag 5 juli brengt de Cali- mero Feestshow. om 18.00 uur de Wielerronde van Bru voor amateurs, om 20.00 uur een. bal champêtre in de recreatie-hal en ook nog. om 21.00 uur in recreatie-oord Stoolpolder een wielerbal. Vrijdagmiddag 6 juli om 14.00 uur vindt de opening plaats van de braderie in de Korte Ring, waarbij er volop gelegenheid zal zijn tot het eten van mosselen. Boven dien deze middag: volksspelen (deel name vanaf 14 jaar), o.a. mastklim- men hoepelwedstrijden, touwtrekken ringsteken met kruiwagen. Een bij zonder evenement op deze vrijdag vindt plaats om 16.00 uur: wereld kampioenschappen „water naar zee dragen en „spijkers op laag wa ter zoeken". Een groots „Prominen- tengala '73" zal de afsluiting vormen van deze hoogtijdag, met medewer king van Rita Corita. Les deux '>?ico's. The Broytons, John and Ivon- he. Martin Rijken en nog vele ande- Aen. Internationale hengel weds l rij d 1 Natuurlijk biedt ook de laatste Uisserijdag - zaterdag 7 juli - een *groot aantal attracties. Van 12.00 ^15.00 uur zal de grote internationale Uengelwedstrijd gevist worden met als eerste prijs een auto, tweede 'prijs: woninginrichting ter waarde 'van f 5.000,en derde prijs: een vöuwkampeerwagen. Om 14.00 uur weer de braderie (mosselen eten) en •rondgang van „Nu met Hope'" en Doedelzakband uit Den Haag. Ver der om 14.30 uur een puzzelrit voor •fietsen en om 18.00 uur opnieuw een 'rondgang van de twee muziekgezel schappen. Als sportief sluitstuk: de voetbalwedstrijd F.S. Dordrecht- Xerxes uit Rotterdam op het sport terrein. Bovendien zijn er gedurende deze visserijdagen diverse kermis attracties: een autoscooter, golfbaan, kindermolen, schiettent, schuiven- spel en gebakkraam. BORSSEI.E, 21-6. Gisteren (woens dag) is een begin gemaakt met het in werking stellen van de PZEM- kernenergie-centrale te Borssele, waarbij de reactor 's avonds kritisch is geworden. Dinsdag werd vergunning verleend door minister Lubbers van economi sche zaken en minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne, de kerncentrale in werking te stel len.. De centrale was dit voorjaar al klaar voor gebruik. Vos pakt 35 kippen DE STEEG, 20-6. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een vos nagenoeg de helekippenstapel van landbouwer Feitsma in De Steeg (GÏct.) uitgeroeid. Óp .het erf was een waar bloedbad aangericht. Er lagen 35 dode kippen her en der verspreid. De jachtopziener uit de omgeving loert nu op „Reintje MIDDELBURG, 20-6. Ged. Staten hebben, zo wordt medegedeeld, na overleg met de juryvoorzitter, be sloten de door de jury samengestel de tijdelijke collectie „Kunst uit Zee land" overeenkomstig het uitge brachte rapport te aanvaarden. Ged. Staten tekenen daarbij echter wel aan twijfel te hebben ever de vraag of deze collectie als representatief voor de hedendaagse Zeeuwse kunst kan worden gekwalificeerd. Boven dien acht ten opzichte van kritische instelling ten opzichte van het be staande en een kritiekloze ten op zichte van het nieuwe, een ongelijke bcoordelingsmaatstaf. Desondanks hebben ged. staten besloten de jury te volgen, aldus het bureau voorlichting van de provin- cie. De jury bestond uit de heren H. Visser (direkteur Ned. Kunststichting te Amsterdam, voorzitter). H. Rede- Tijdens de braderie houden jonge ren van de jeugdsoeiëteit een rom melmarkt t.b.v. de Nierstichting en in de Welfarestand worden artikelen te koop aangeboden t.b.v. het Rode 'Kruis. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Een uit zes leden be staande delegatie van leden van het Israëlische parlement is uit Tel Aviv op Schiphol aangekomen voor een bezoek van een week aan ons land. ARNHEM. De tienjarige Tony Corbeau uit Tiel, die vorige week van huis wegliep, omdat hij niet met zijn ouders wil mee-emigreren naar Brazilië, is in Arnhem teruggevon den. DEN HAAG. Medio volgend jaar kan de colportageverkoop aan ban den zijn gelegd. Dit heeft staatsse cretaris Hazekamp van economische zaken in de Tweede Kamer meege deeld bij zijn beantwoording van de opmerkingen die vorige week van de zijde van de kamer gemaakt waren over de nieuwe colportagewet. AMSTERDAM. Prins Bernhard heeft in het RAI-congrescentrum het tweede congres van het international College of Psychosomatic Medicine geopend. Dit congres zal vier dagen duren. Als voorzitter fungeert de Amsterdamse psychiater dr. Her man Musaph. ZEIST. De Nederlander at in 1972 7 kg slachtpluimvee, op basis van panklaar diepvriesprodukt. In 1970 was het verbruik 6 kg, in 1971: 6,3 kg. Dit heeft het Produktschap voor Pluimvee en Eieren te Zeist becij ferd. MAASTRICHT. De 18-jarige Elie M. en de 23-jarige Jopie M. hebben bekend de moord te hebben gepleegd op hun 54-jarige stiefmoeder A. Mat- tatula-Patty. De vx*ouw werd maan dagmiddag itiët ingeslagen schedel gevonden in haar woning in de wijk Heer in Maastricht.. ker. (kunstkritikus te Amsterdam) en L. Tegenbosch (kunstkritikus te Winterlé). De heer Redeker was ech ter op de dag van de jurering ziek en nadien door werkzaamheden ver- hindei-d. zodat in feite slechts de heren Visser en Tegenbosch de jury hebben gevormd. Tegen de samenstelling van de collectie heeft een zevental kunste naars bezwaren geuit. Voor zover de ze van formele aard waren, richtten die bezwaren zich tegen het feit, dat de collectie niet x-epresentatief zou zijn en tegen het feit dat de jury op de dag der jui-ering niet voltallig was. Tot de samenstelling van een tij delijke collectie „Kunst uit Zeeland" werd door ged. staten bij wijze van expei"iment besloten op advies van de Zeeuwse Cultui-ele Raad. De tij delijke collectie gaat eind van deze maand voor een tentoonstelling naar Brugge. Ongewild retour BRUSSEL, 20-6. Een Brit die dezer dagen van Oostende naar Doner voer zal zich die trip nog lang heugen. De man bang voor zeeziekte, nam on middellijk na het- aan boord gaan een paar stevige whis kies en zocht toen in een ka juit een gemakkelijk plaatsje op. Hij geraakte zo vast in slaap dat niet alaleen alle ellende van zeeziekte aan hem voor bijging maar dat hij door de bemanning ook pas weer opge- merkt werd toen de boot al weer terug op weg naar Oostende was. Met Brits fleg ma stapte hij daar van boord, kocht opnieuw een kaartje voor Dover, ging weer aan boord en bestelde een fris drank. Z.L.M.-tentoonstelling te Kamperland geopend Heden (donderdag) - morgen heeft ir. M. A. Geuze - oud-voorzitter - de grote Z.L.M.-tentoonstelling te Kamperland geopend, in aanwezig heid van Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen en talrijke genodig den. Ir. Geuze bediende voor het door knippen van het traditionele lint zich van een reuze-schaar, die even te voren door een helikopter was neer gelaten. Zeeland's commissaris hees de Zeeuwse vlag. maar dat ging niet zonder sti-ubbelingen. De vlag kwam niet verder dan halfstok en hing ook verkeerdeen spijtig incidentje dus. In zijn toespraak trok ir. Geuze een vergelijking tussen vroeger en nu. PEKING. 20-6. De landtaouwpro- duktie van China is nog niet vol doende om in de behoeften van het land te voorzien, zo vermeldt het officiële maandblad „China in we deropbouw". „De landbouwproduk- tie is over het algemeen nog niet groot. De mechanisatie-graad is nog erg laag en de landbouw is nog niet volledig in staat natuurrampen het hool'd te bieden. Het platteland levert nog onvoldoende gi-anen en grond stoffen om de groei van lichte en zware industrie te kunnen onder steunen". aldus het blad. HOUSTON, 20-6. Charles Con rad en Paul Weitz hebben vanuit de „Skylab" een geslaagde ruimtewan deling van ruim anderhalf uur ge maakt. Terwijl de derde man van hun ploeg, dr. Joseph Kerwin, in het om de aarde cirkelend ruimtestation bleef, wist Conrad met een krachtige hamerslag een defecte batterij weer in bedrijf te stellen, waardoor de stroomvoorziening met 240 watt werd verhoogd. Vervolgens haalde hij de gebruikte filmrollen uit de camera's van de zès telescopen voor het zonne-onderzoek en verving de ze door nieuwe. Aanval van wilde honden LARAMIE (WYOMING). 20-6. Een groep wilde honden heeft dinsdag avond in Laramie in de Amerikaan se staat Wyoming drie jongens aan gevallen. Zij moesten in ernstige toe stand in een ziekenhuis worden op genomen. De tienjarige Jack Britton werd 200 maal gebeten en moest worden geopei-eerd. Pakmateriaal beschikbaar op postkantoren DEN HAAG, 20-6. De PTT gaat in drie Twentse plaatsen een proef nemen met het beschikbaar stellen van verpakkingsmateriaal op de postkantoren. De uitverkoren plaat sen zijn: Enschede, Hengelo en Haaksbergen. In de hallen van de postkantoren komen paktafels met kolfkartonnen envoloppen (in vier maten) en vel len stevig pakpapier. Schaar, touw plakband en een viltstift staan ten dienste van het publiek. PTT rekent voor deze service „een kleine ver goeding"", zo vermeldt „aangetekend" het personeelsblad van het bedrijf. Actie tegen houtduiven OUDDORP, 20-6. De landbouwers in de Goereese badplaats Ouddorp gaan een actie ondernemen tegen de houtduiven. In de beboste duinen nestelen veel van deze vogels, die grote schade berokkennen aan de te velde staande gewassen, voorname lijk erwten. Sommige percelen zijn reeds geheel kaal gevreten en de landbouwers spreken van een ramp Behalve ei"wten worden ook perce len witlof, bloemkoolplanten en lu- zerneklaver aangevreten. Bestoft schilderij blijkt kostbaar werk LONDEN, 20-6.'Een bestoft schil derij dat een Amerikaanse kunst handelaar in maart tijdens een va kantie in Engeland in een atiquitei- lenwinkel had gekocht voor 160 pond (ruim 1.100 gulden), blijkt een icerk te zijn van de Italiaanse meester Domenichino wit de 17-de eeuw. Deskundigen schatten de waarde er van op tenminste 60.000 pond (circa 425.000 gulden). Een precies gelijke versie van hel schilderij in het Romeinse museum Doria Pamphili die tot dusver werd beschouwd als een oorspronkelijk werk van Domenichino, wordt nu gezien als een kopie door een tijd genoot gemaakt. PORTO ERCOLE. Willem-Alexander, Constantijn en Johan Friso (v.l.n.r.) op vakantie in Porto Ercole. GOES, 21-6. Gisteren (woensdag) vond in „de Prins van Oranje" te Gces de algemene vergadering plats van de Z.L.M., onder leiding van de voorzitter de heer J. B. Becu, die in zijn openingsrede herrinerde aan het begin van de Z.L.M.-dagen. dagen die een taditie geworden zijn. De eerste algemene vergadering van de Z.L.M. vond plaats op 18 juni 1844 met annex een tentoonstelling in de tuin van de sociëteit.St. Joris te Mid delburg. Vele Z.L.M.-dagen zijn se dert dat jaar gevolgd. „Tyden van voorspoed en tegenspoed hebben el kaar afgewisseld". aldus de heer Becu die nader inging op een aantal factoren die een stempel op de ont wikkeling hebben gedrukt. Hij herinnerde o.a. aan het ver dwijnen van de meekrab - vervan gen door de suikerbietenteelt - het gebruik van kunstmeststoffen, ont wikkeling van het verkeer, het ont staan van landbouwonderwijs en voorlichting, de grote crisis in 1930 en de laatste fase van de ontwikke ling: de periode van 1945 tot heden. De heer Bec-u noemde ook de oprich ting van de EEG waardoor de moge lijkheden van de bedrijfsvoering zeer werden vergroot, al tekende de voor zitter hierbij aan dat de EEG „ons ook voor teleurstellingen niet be spaard heeft". Met name het feit dat de gelijk making van de concurrentievoor waarden veel langer duurt dan ge hoopt was, achtte de voorzitter wel degelijk teleurstellend. „Bovendien is dit ook het geval met de jaarlijkse vaststelling van de garantieprijzen. In dit inflatietijdperk is het dringend nodig dat voor de landbouw een kos ten index ingevoerd wordt, zoals in vele andere prijsvaststellingen in ons land ingebouwd is", aldus de voor zitter. Een grote verontrusting voor de boeren was het idee van de heer Mansholt om de basis van het fami liebedrijf niet meer te steunen, maar het aan te sturen op een bedrijfsvoe ring in mammoetbedrijven. „Geluk kig is men hiervan teruggekomen en is de basis wederom het goed geleide familiebedrijf. Hierop is onze alge mene vergadering en onze tentoon stelling gebaseerd", aldus de heer Becu. In deze vergadering gaven de deskundigen prof. F. W. Kriellaars en mr. K. Milthers hun visie over de toekomst van het gezinsbedrijf in de landbouw. Leegstand van woningen DEN HAAG, 20-6. Op 1 april j.l. waren er in ons land 90.100 wonin gen onbewoond, waarvan 11.000 we gens bouwvalligheid, gebrek aan wooncomfort, afgelegen ligging en dergelijke..Van de overige 79.100 zijn 18.000 nieuwe woningen, die nog nooit bewoond zijn geweest, terwijl de overige 61.100, ds zg. oude wonin gen. wel bewoond zijn geweest. Jongeren en beroepskeuze DEN HAAG, 20-6. Heel vroeg wor den vaak wegen ingeslagen waar van later een „terug" niet meer mo gelijk is,aldus een rapport over „beroepskeuze en werkgelegenheid", dat voornamelijk handelt over de beroepskeuze van jongens, die de LTS en de ULO hebben verlaten. Het rapport is het resultaat van een onderzoek, dat in opdracht van het ministerie van sociale zaken is verricht door het Instituut voor Toe gepaste Sociologie in samenwerking met het sociologisch instituut van de katholieke universiteit te Nijmegen. Donderdag 21 juni Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, vergadering N.C.V.B. Vrijdag 22 juni Zierïkzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, 19.30 uur, eind- avond R.K. kleuterschool en basis school St. Willibrordus. Scharendijke Ned. Herv. kerk, 20.00 uur. zang- vónd met medewerking van drie zangkoren. Brouwershaven St. Nicolaaskerk, 20.00 uur, Suitcase Theatre. Zaterdag 23 juni Zierikzee 13.00 uur, start bromfietsrallye jugd- soos „Brogum". 16.00 uur, voetbal toernooi „Brogum" op het sportpark; 19.00 uur, in de „Graanbeurs" optre den groepen Pentonville en Meivin. discotheek „Brogum". Sportpark „Bannink", 14.00 uur, 'Zeeuwse atletiekkampioenschappen voor C- en D-jeugd, georganiseerd door de s.v. Delta-Sport. Brouwershaven 20.00 uur, openluchtavond. V.V.V. met „Kunst en Eer". Herv. Verenigingsgebouw. 15.00-17.00 uur trekking loterij ISLOK. Zondag 25 juni Dreischor Grote Kerk, 20.00 uur, Suitecase Theatre. Dinsdag 26 juni Zierikzee Techn. School, 19.30 uur, diploma uitreiking. ZEEVANG. In het Noordhollandse dorpje Schardam (gem. Zeevang) aan de oever van het IJsselmeer is het lichaampje gevonden van de 9-jarige Sonja Philipsen uit Amsterdam. Het meisje werd sinds zondagmiddag van een camping in Schardam-ver mist. De politie denkt niet aan een misdrijf. LEEUWERDEN. De 13-jarige IJtje Rixt van der Berg uit Leeuwarden en de 21-jarige Francois Arnoldus Schuiting uit Heerhugowaard zijn bij een verkeersongeluk op de Afsluit dijk om het leven gekomen. in Zaanse klokken JUWELIER-HORLOGER oaut 's Qmrautetm 5 Havenplein 1 ZlerUaM T#L (01110) 2448 DODELIJKE ONGELUKKEN BARNEVELD. De 11-jarige scho lier D. Bolier uit Amsterdam is bij een verkeersongeval in Barneveld om het leven gekomen. De knaap werd door een auto aangereden toen hij uit een kolonne fietsers zwenkte. Hij was op slag dood. RUURLO. De 37-jarige J. Spruk- kelhorst uit Ruurlo is om het leven gekomen toen op de Groenloseweg in zijn woonplaats een tegenligger frontaal op zijn auto botste. De be stuurder van de tegemoetkomende auto, die in een bocht naar rechts rechtdoor reed, werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. WASPIK. De 79-jarige C. Remme ren in Waspik (N.Br.) is verongelukt toen hij zonder op te letten een voorrangsweg opfietste. De bejaarde man werd gegrepen door een bestel auto. UTRECHT. Tijdens een remma- noeuvre op de ir. Enschedeweg in de Utrechtse gemeente Kamerik is de 43-jarige Amsterdamse chauffeur W. K. met zijn vrachtwagen in een slip geraakt en frontaal tegen een uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto gebotst. De be stuurder van de personenwagen, de heer J. van Dam uit Woerden, over leed 's middags in een Woerdens zie kenhuis aan zijn verwondingen. ROOSENDAAL. De 60-jarige reli gieuze zuster E. Manuela (H. van Lierop) uit Kruisland in Noord-Bra bant is in de nacht van dinsdag op woensdag in een ziekenhuis in Roo sendaal overleden. Zij werd dins dagavond ernstig gewond, toen de auto waarin zij zat bij het oprijden van de weg Bergen op Zoom-Roo- sendaal in botsing kwam met oen passerende personenwagen. MIDDELSTUM. De 69-jarige J. Koopman uit Middelstum (Gr.) is bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. Hij raakte op de fiets een inhalende trekker en kwam onder de trekker terecht. RIDDERKERK. De 86-jarige we duwe Boender uit Vlaardingen is bij een auto-ongeluk op Rijksweg 16 ter hoogte van Ridderkerk om het leven gekomen. Haar dochter, mevrouw B. van Houwelingen, die de auto be stuurde, werd ernstig gewond. Verwachting tot vrijdagavond: DROOG Droog en zonnig, maar vooral in het zuidoosten eerst nog wolkenvelden; overwegend matige noordoostelijke wind;, minimumtemperaturen onge veer 12, maxima morgen omstreeks 21 graden maar vlak bij zee enkele graden lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min.-temperaturenomstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 23.50, onder 11.23. Laatste kwartier: 23 juni (20.45). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 22 juni 7.08 19,20 0.33 12.57 Doodtij: 26 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-6. Het K.N.M.I. meldt: Er is voornamelijk in het zuiden van ons land in de nacht van woensdag op donderdag hier en daar wat regen gevallen, maar de regenhoeveelhe- den, die op de waarnemingstations in de ochtend werden afgetapt waren nergens meer dan 1 milimeter. Woensdagavond echter is op het vliegveld van Valkenburg nog 5 mi limeter gevallen. Aan het front, dat deze regen veroorzaakte, ontwikkel den zich in Zuid-Duitsland en het Alpengebied talrijke regenep on weersbuien. In Locarno viel" uit der gelijke buien in twaalf uur tijds maar liefst 120 milimeter regen. In het komende etmaal breidt een hoge drukgordel. die zich van de Azoren over de Britse eilanden tot boven Noord-Europa uitstrekt naar onze omgeving uit. Als gevolg hiervan zal met noordoostelijke wind droge lucht waarin slechts weinig bewolking voorkomt naar onze omgeving stro men. Overdag zal het weer dan ook een overwegend zonnig karakter hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2