I BEA WINT HET PLEIT „STAD EN LANDE" MAAKTE EEN BRABANT-EXCURSIE 1 STREEKNIEUWS D;i liislr proeven f7. t®. I jjp. t (Van onze redakteur) BREDA, 16-6. De oiullieidminneiiden, verenigd in „Stad en Lande", hebben een dagje Brabant „gedaan" en dat is gehikt ook, want als men warm als positief wil vertalen, zal liet helemaal rond tijdens een fasci nerende zomerexciirsie, die talrijke indrukken her nieuwde en er nieuwe aan toevoegde. Brabant is buur land en het is (meer dan) een dagtocht waard. De his torie heeft ook dit land gestempeld en feitelijk kan iedereen zo'n toelit na-rijden. Men zit dan gebeiteld ten aanzien van de interessantste zaken. Een (heel grote) bus reed het gezelschap in.de morgenuren - via Flakkee - naar het Brabantse, dat wachtte met grul groen en vriendelijke mensen, die er ook „goesting" in hadden op deze juni-trip-dag. Het werd een geslaagd dagje zitten, kijken, luisteren, stappen (en zweten), maar het laatste is bij zaak. Made heeft zijn windmolen. In Made zijn en gelukkig zijn: dat- lijkt iets op de zonnigste zater dag van juni, In Made de enige touwslager ontmoet, die nog in de weer is niet vlas om er touw van te maken. Hij hekelt, hij braakt (alle maal vlastermen) en gaat dan de baan op (een korte maar voor de toe risten; maar ik heb ook nog een grote baan") en de vrouw van de touwslager staat aan het wiel en draait, terwijl de slager het touw door zijn handen laat glijden en zo meesterlijk het materiaal door de hande laat schieten, dat- het overal even dik is en er geen ..klitten" in blijven steken. Het draaien is een kwestie de ve zels in elkaar te laten cirkelen en dat lukt allemaal. Dé touwslager - hij doet het al vijftig jaar - had voor zijn Zierik- zeese gasten zijn zondagse overhemd aangetrokken en had de buik be hangen met vlas, want dat moet een touwslager voor de pak hebben. Ver kopen deed hij ook de vriendelijkste touwslager van Noord-Brabant en misschien wel van de gehele wereld en zo bleken op de terugreis vele Stad en Lande-leden gewapend met strengen touw, als waren ze naar een paardekeuring geweest. Een molen is daar ook in Made, puntgaaf en de wind is nog echt energiebron. Willemstad Tevoren waren de in een (heel warme) bus gepakte oudheidminnen- den al in Willemstad geweest. Het gebied van Willemstad - ooit Ruy- genhil geheten - werd ingedijkt even voorbij het midden van de 16e eeuw en dat was best winst voor Brabant, want klei kwam bij zand. De markies van (het Markiezaat) Bergen op Zoom was op dit pientere idee ge komen. Hel was Jan van Glymes en drie zulke Jannen waren al aan hem vooraf gegaan. De boeren van toen wilden wel naar die vruchtbare grond trekken en zo is het daar al lemaal echt begonnen. Willemstad is schansen- en ves tingstad, Historisch begrijpelijk, want in 1572 al had Dordrecht de Spanjolen uitgewuifd en „die van Dordt" wilden wel bruggehoofden hebben in het dieper liggende ge bied. Als vesting ontstond een zeven- puntige ster en er is een brede gracht van veertig meter. En de stra- teeg Maurits noemde de vestingstad naar zijn vermoorde vader (Delft) en zo werd hel Willemstad. Wijsheid opgestoken tijdens deze reis: Standaar^buiten heeft niets mei een „standaard" te maken; maar is ge-evolueerd uit: ,,'t Zand daarbui ten". Voor we dit allemaal wisten Kludert gezien. Het heeft (de naam) iets met „klonter" te rriaken, of in ieder geval kluit en dat is zo onge veer hetzelfde. Aktuele mededeling: hét- Vlaamse renaiss.ance-stadhüis 'staat er nog in' volle glorie: Presen tje destijds van Maurits, die elf dui zend pegels neertelde voor dit ju weeltje en ook de stenen nog be taalde (f 5000,-). Zouaven Uit Oudenbosch vertrokken (na 1860) wel di-ieduizend Zouaven naar Rome, om de paus te helpen, in zijn strijd tegen het Italiaanse konink rijk. Gesneuvelden waren er ook - dat hoort zo - en te hunner nage dachtenis staat het Zouavenmonu- ment op het plein voor de basiliek van de heiligen Agatha en Barbara, een imitatie - gelijk bekend - de St. Pieter te Rome. Etten - ga in de vakantie eens naar Etten - heeft enorme trammelant gehad met de kerk, die het dorp do mineert, maar niet zo overweldigend als vroeger, want ooit stond hier 'n driebeukige hallenkerk (de grootste van het platteland) maar de Staatse troepen schoten dit prachtstuk in 1584 in brand. De herbouw werd een drama en het duurde tot 1821 tot Etten zijn kerk(je) echt terug had, maar nog wel met de (een) midden moot van de oorspronkelijke basiliek Breda-Oranjestad „Stad en Lande" heelt in de mid daguren Breda „gedaan". Breda Oranjestad en „Haagje van het zui den" en natuurlijk eigenaresse van de mcciste laat-gotische Grote Kerk In zijn huid zitten, nog de Spaanse kogels en binnen hebben de beelden stormers ontstellend huis gehouden, maar het gebouw doorstond het ge weld der eeuwen en het interieur heeft nog overvangbare kostbaarhe den. Het bekendste is de tombe van graaf Engelbracht II van Nassau en zijn gemalin Cimburga van Baden. Reuze doopvont De Brédase kerk heeft een kope ren doopvont, zo zwaar, dat voor verplaatsing een kraan nodig is. Door de zwaarte is het monumentale stuk nog aanwezig, want zowel de Fransen in de vorige eeuw als de Duitsers in de laatste wereldoorlog poogden te vergeefs dit kolossale blok koper weg te slepen. De kerk heeft ook de grafkelder van de (Roomse) Oranjes en een fraai Drie luik van Jan van Scorel. Het klankkarakter van het orgel is van grote schoonheid en organisten uit aller landen drommen samen rend dit van oorsprong 16e eeuwse instrument Ijverig is gepoogd nog fragmenten van de oude muurschilderingen te restaureren, maar dit is slechts ten dele gelukt. Jenever en zult Na zoveel ordhe.'".kundige doku- mentatie in de jaszak, zijn wij dooi de laaiende hitte van de Baronie- stad, naar het estaurant „De Arend" gesneld, waar - kort grVden nog maar - diepe kolders en gangen wer den opgegraven, die deel uitmaakten van een complex, dat in verbinding stond met „het kasteel", de huidige Kon. Militaire Akademie. Er was daar aan pikant soort kruidenjene ver, als specialiteit van het huis en een „pilsjen" uit het vat, hetgeen de dorstigen de uitvinder van het edel gèrstéhat deed prijzen voor zijn la vend initiatief. Er was - we willen Tot slot in de Baroniestad Het Be- bij de Brabantse foffietai'el èn bij (heel) donker leibrood smaakt dat goed. Zo was de verzorging van de troep uitstekend en vrolijk werd af- Advertentie Iedere vrouw kan haar voeten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat fit houden met gemarceerd naar de K.M.A.. We had den daar strenge M.P.'s verwacht, die de toeristen meute zouden op houden, maar er was een gemoede lijke man in hemdsmouwen, die met de hand gebaarde dat we door moch ten en in het Kasteel werd de Hel dengalerij bekeken en de Spaanse medaillons in de muren, herinnering aan de de vrouw van Hendrik van Nassau (een Spaanse Medusa), die hard aan het kasteel liet sleutelen. Het Begijnhof Tot slot in de Baroniestad Het Be gijnhof met de estherische sfeer van toch wel voorbije - vroomheid en met nog enkele zeer hoog. bejaarden begijntjes, die nu', „gewóón" hun A.O.W. hebben. De prachtige begijn huisjes worden thans' opgeknapt en komen beschikbaar voor alleenstaan de werkende dames, want jonge be- NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden ZIERIKZEE: Havmpark 16, dagelijks van 9.00-j6.0j>^hir; MalfaNbe cAanestraat, woens dag ^5ab=T(j^50 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Begijntje aan het werk in het intieme Bredase hofje. Auto van de weg af door overstekende eendjes Heden (dinsdagmorgen) is een overstekende bergeend met een aan tal eendekuikens de aanleiding ge weest tot een verkeersongeval aan de Vrccnweg te Renesse. Het onge luk, waarbij een personenwagen zwaar beschadigd werdj liep goed af de bestuurster, mevrouw F.-L. te Burgh liep slechts enige lichte schaai'wondjes aan het gezicht op. De Burghse automobiliste kwam omstreeks kwart over negen, van morgen gereden uit de richting Haamstede toen het jonge eende goedje zich onverwacht midden op de weg aandiende. Mevr. F. trachtte de eendjes te ontwijken, maar raakte daarbij van de weg ai" reed over het rijwielpad, belandde in een tuin en kwam tot stilstaand tegen, een tuin muur van „De Golfslag De be- cshadigde auto werd intussen weg gesleept door de kraanwagen van garage De Jonge uit Zier ik zee. DREISCIIOR De bejaaarden van Dreischor maak ten hun jaarlijks reisje. Om half tien werd gestart met 41 personen. Het uitstapje werd gemaakt, met een bus van de firma Van Oeveren met als chauffeur de heer Willemse. Via de Zeelandbrug arriveerde het gezelschap in „Camperduin", waar koffie werd gedronken. Daarna ging het op Westkapelle aan, waar een bezoek werd gebracht aan burge meester en mevrouw Moermond. Zij werden hartelijk ontvangen en men kreeg een consumptie aangeboden, wat bijzonder op prijs werd gesteld. Hierna werd naar Arnemuiden ge reden, waar in hotel „Oranjeplaat" werd gedineerd. Omstreeks drie uur reed men via Vlissingen naar Mid delburg, waar Miniatuur Walcheren werd bezichtigd en waar een con sumptie werd gebruikt. Daarna nam de terugreis een aanvang. De reizigers werden afgehaald dooi de Band zonder Naam, een aardige geste, waarvoor mevr. v. d. Werve dank bracht. In de bus had mevr. v. d. Werve namens allen chauffeur Willemse bedankt voor de goede zorgen op die dag. In café „De Drie Schapen" werd nog een broodmaaltijd gebruikt, die werd aangeboden door de heer Slag ter, eigenaar van déze zaak. Hij werd door mevr. v. d. Werve hiervoor har telijk bedankt. Namens de bejaarden sprak de heer J. W. Dooge woorden van dank aan alle bestuursleden van de bejaardensociëteit, voor alles wat elke veertien dagen voor hen wordt gedaan en voor het verzorgèn van hét uitstapje. Mevr. v. d. Werve sloot deze dag met allen een prettige va kantie te wensen hoopte ieder weer gezond en wel in september te ont moeten als de „soos" weer begint. BROUWERSHAVEN Trekking verloting Cp zaterdag 23 juni a.s. des mid dags van 3 tot 5 uur zal de trekking plaats hebben van de verloting, wel ke is georganiseerd cjoor de Ned. Herv. Vrouwenvereniging ISLOK te Brouwershaven in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Nieuw- stad. Aan deze trekking zijn nog diverse aardige attracties verbonden zoals o.a. verkoop van handwerken, het raden naar een pop, het rad van avontuur enz. Tevens zullen er deze dag oliebol len worden, gebakken, die huis aan huis aangeboden, zullen worden. De opbrengst hiervan is bestemd voor de aanschaf van nieuw avondmaals- zilver, daar het oude, zoals bekend in 1970 uit de kerk werd gestolen. Campagne-opbrengst Rode Kruis De campagne-opbrengst van 1973 in de afdeling Brouwershaven be draagt f 3149.25; dat is f 416,60 méér als in 1972). De bijdragen waren als volgt over de kernen verdeeld: Brouwershaven f 1307,01; Dreischor f 700,28; Noord- gouwe f 682,06; Zonnemaire f 459,90. In Brouwershaven werd bij de ontvangen giften een bedrag van f 100,— geteld; De gever of geefster an deze gift en van alle andere 'even welkome bedragén, wórden hierbij hartelijkb edankt. Tevens degenen die de giften heb ben ingezameld. Zonder de hulp van zovelen zou zo'n goede campagne opbrengst niet mogelijk zijn. Openluchtavond V.V.V. De Middenstandsvereniging te Brouwershaven organiseert in sa menwerking met VVV op zaterdag 23 juni a.s. een openluchtavond. De Koninklijke Harmonie „Kust en Eer" uit Zierikzee zal om 8 uur de Smalslad vanuit de Poortdijkstraat binnenmarcheren waarna om 8.15 uur de kinderen hun ballonnen wel ke zij om kwart voor acht op de Markt kunnen afhalen en de gehele dag een kaartje a f 1,- kunnen ver krijgen bij het VVV kantoor zullen oplaten. Aan deze wedstrijd zijn weer prijzen verbonden. Vanaf half negen zal „Kunst en Eer" een populair concert in de mu ziektent verzorgen o.l.v. de heer E. A. de Looff. MoEWie schoenen met geweldige jpasvorm. Allemaal in èchtTlee Wij zullen u graag adviseren. I Verton's Schoenen Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Grote Kerk te Breda. Bregijntjes komen er niet meer maai de Bredase schonenn zijn nog wel zo romantisch dat ze in de kapel van de Begijntjes „over trouwen". Als of zo uitkwam, een heel eigentijdse bruidegom en een vreselijke knappe bruid hadden het plechtige moment juist achter de rug en samen met .een stroom familie stapten ze de kerk uit; maar dat had Stad en Lande - niet zo georganiseerd. En o ja, op zaterdagmiddag heeft Breda een antiekmarkt en men staat nog wel eens mooi verbaasd te kij ken wat daar allemaal te koop is en niet èens duur. Laat in de middag waren de oud heid minnendèn weer thuis, moe, maar het hoofd vol Brabant. Te Bre da was ér een charmante'gidsè. van V.V.V. en onderweg deden de heren J. L. Braber en.J. M. Lokker talrijke historische dokumentatieve duiten in het zakje. KERKWERVE Geslaagd Aan de Rijkspedagogische Akade mie te Middelburg, slaagde voor de hoofdakte mej. L. Verkuyl, onder wijzeres aan de openbare basisschool alhier. NIEUWERKERK Geslaagd Aan de Chr. Pedagogische Akade mie te Middelburg slaagde dezer dagen mej. A. J. Steketee voor de A-akte kleuteronderwijs. Mej. Ste^- ketee is per 1 augustus a.s. benoemd aan de kleuterschool te Bruinisse. SIRJANSLAND Geslaagd Aan de Rijkspedagogische Akade mie te Middelburg, slaagde voor de hoofdakte de heer J. C. de Feyfer, leraar aan de l.t.s. te Zierikzee. Hij slaagde ook voor de (2-jarige) appli- katiëcursus biologie, eveneens aan genoemde akademie. BRUINISSE Geschenk voor steunpilaar van de visserij In de tuin van de heer H. Schot aan de Dorpsweg te Bruinisse staat sinds vorige week een enérme bloe- menbak. Er komt nog een kóperen plaatje op met het opschrift: „Als dank voor de krachtige inzet, van uw persoonlijkheid, voor de Visserijver eniging Bruinisse." Dhr. H. Schot, was enkele jaren, se cretaris van de Bruinisser vereniging en had zitting in Zevibel, en in di verse commissies van het bedrijf1 schap. Hij was altijd een afgevaar digde, waarmee men rekening moest houden. Ziijn ovérsohakéling op de palihgvisserij was 'medé oorzaak, dat aan een en ander wat de mosselsec- tor betreft een einde kwam. De vereniging heeft nu zijn waardering willen uitdrukken, in een blijvend go^ed zichtbaar aandenken. Natuur en recreatie De warme dagen doen weer goed uitkomen, wat een belangrijke rol de Grevelingendam en de Krammer- plaat, waarover de dam is gelegd spelen in de recreatie van randstad en Brabant. Op de zandplaat is het bij opko mend water goed toeven, vooral om dat het oostelijk van de dam in de talrijke geultjes bij eb een prachtig natuurbad voor de kinderen vormt. Maar ook langs de kant kan men prachtig van de natuur genieten en vissen. Vooral op het terrein bij het hotel, dat daarvoor bij de aanleg van de dam al is gereserveerd (Oostkop) was het druk. Bea van Laar keek een beetje be teuterd naar de haltechcf van het station, toen deze haar lakoniek meedeelde, dat er geen fiets was meegekomen. „Maar hoe kan datbegon ze aarzelend, desondanks wetende, dat haar verweer de fiets toch niet te voorschijn kon toveren. „Ik was er zelf bij, dat men de fiets in de baga gewagen deed." De spoorman haalde zijn schou ders op. „Waarschijnlijk vergeten over te laden, juffrouw," antwoord de hij rustig. „U bent in Amersfoort toch ook overgestapt?" Ze knikte. Nou, niets aan te doen. Geen fiets bij de hand en het dorp lag zeven kilometer van het station. Dat betekende op zijn minst vijf kwax-tier lopen. Tenminste, als ze haar bagage hier liet. Mistroostig keek" ze naar haar weekendtas en de kleine koffer. De rest zou later komen met de bode. „Om hoe laat komt de volgende „stoptrein?" „Over twee uur. We hebben hier een permanente twee-uurdienst." Ze had dus de keus tussen twee uur wachten, met het risico, dat de fiets er dan nog niet was, of lopen naar haar nieuwe standplaats. Ten slotte besloot ze tot het laatste. Het was mooi voorjaarsweer, niet te warm, dus wat belette haar de be nenwagen te nemen? „Moet u ver?" informeerde de spoorman, nadat hij een overweg had opengedraaid. „Elshoven," antwoordde ze, „en een busdienst is er niet van hier naar het dorp, wel?" De man grinnikte. „Jawel, maar die is net weg. De volgende gaat over twee uur." „Nou, als die fiets komt, houdt hem dan maar vast. Ik kom het ding morgen of overmorgen wgl halen." „Komt voor elkaar, juffrouw." En toen hij zag, dat ze de tas en de koffer van de grond tilde en aan stalten maakte om het kleine perron te verlaten, voegde hij er aan toe: „U kunt uw bagage desnoods ook wel hier laten staan." Ze schudde haar hoofd. „Welnee, waarom?" Als ik onderweg moe word, ga ik wel een poosje uitrus ten". Even later liep Bea op de smalle bosweg naar het dorp, waar ze de volgende dag als onderwijzeres zou beginnen. Wel, Bea van Laar, daar ga je dan, naa"r je nieuwe school. Van de stad naar het dorpEn wat voor een dorp. had Vreeland, haar hoofd gezegd. Dat betekende immers een degradatie? Maar dat kon haar allemaal niets schelen. Ze FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK had plotseling genoeg gekregen van de stad. Van haar onophoudelijke en ongelijke strijd met het verschrikke lijke stadsaccent' in de klas, die aan haar zorgen was toevertrouwd. Van haar pogingen, die altijd pogingen waren gebleven, om de kinderen van de eerste dag af behoorlijk Neder lands te leren spreken. Natuurlijk bleef dit niet zonder resultaat. Uit de boekjes werd netjes gelezen, welis waar mét het accent, maar het dia lect bleef buiten de deur van de klas. Maar zodra de kinderen onder elkaar waren, begon 'het weer. En buiten, op de straat: nog erger: Dat was hun blijkbaar met de paplepel ingegoten en geen onderwijzeres of onderwijzer zou het er uit krijgen-. In een balorige bui had ze op een avond het krantje ter hand genomen waarin de opestaande vacatures ver meld stonden. Willekeurig had ze een advertentie uitgekozen, zonder eigenlijk ook maar op te letten, uit welke plaats de oproep kwam: „Driemansschool op welvarend dorp in Gelderland vraagt een on derwijzeres voor de beide laagste klassen. Salaris volgens rijksrege ling (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6