STREEKNIEUWS De Gewestelijke brandweerwedstrijden 2e klas te Zierikzee EXPLOITATIE JACHTHAVEN NAAR DOCHTER WILMA B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 juni 1973 Nr. 21302 Wapenschild Na afloop van de goedkeuring van het voorstel feliciteerde de heer Van der Velde de burgemeester met dit succes. De heer Groenveld had nog lo vende woorden voor het opgehan gen wapenschild van de uit de vaart genomen mijnenveger H. M. „Brui nisse". Hij dankte de burgemeester voor zijn bemoeienissen in deze. Overigens schijnt het uniek te zijn dat een dergelijk wapenschild wordt overhandigd aan een gemeentelijke instelling. Meestal schijnen deze te verdwijnen in het Maritiem Museum Als tweede agendapunt kwam nog aan de orde het verzoek van de ge meente Reimerswaai tot het aan- bregen van kunstmatige verwater plaatsen voor mosselen. De plaatse lijke visserij vereniging was hierover in vergadering bijeen gekomen en had dit voorstel aanvaardt. Op haar beurt baf ook de gemeenteraad hier op haar goedkeuring. Zeeuwse Evenementenkrant Deze weken is een begin gemaakt met de intensieve verspreiding onder de toeristen en de bevolking van de kustgebieden in geheel Zeeland van een speciale. Evenementenkrant voor de gehele provincie. De krant is een uitgave van B.V. Rotadruk te Axel en wordt samengesteld met mede werking van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Excursies Natuur- en Vogelwacht Het bestuur van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen - Duiveland heeft besloten ten behoeve van haar leden een aantal excursies te houden naar terreinen welke een grote ver scheidenheid te bieden hebben aan vegetatie en/of vogelleven. De eerste van deze excursies zal plaatsvinden op 24 juni a.s..-te 14.30 uur. De plaats van samenkomst is het parkeerterrein tegenover de splitsing van de Kampweg en de Scharendijkseweg te Renesse. Aardappeloverlast voor de landbouwers De landbouwer op Schouwen-Duï- veland, die met een minimale be drijfsbezetting in de maanden mei en juni moet zorgen, dat het. opgekomen gewas, maximale groeikansen krijgt en het onkruid van het land moet weg houden, ziet zich dit jaar ge plaatst voor een extra zware taak. Naast 't. traditionele onkruid, komen thans veel aardappelplanten boven op percelen, waarop de laatste drie jaar aardappels zijn verbouwd. Nor maal zorgt de vorst in de winter, dat kleine aardappeltjes of andere aard- appelresten, die bij het rooien in de grond achterbleven, rotten en wor den opgeruimd. Maar de winter 1972- 1973 kende zo goed als geen vorstda- gen. De aardappels die niet verrot zijn, maar intact bleven, schieten overal de grond uit, tussen het ande re dit voorjaar gezaaide gewas, tot ongenoegen en tot overlast van de boer. ZIERIKZEE Brief van A.R.-kiesvereniging Het dagelyks bestuur van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oran je" te Zierikzee heeft in een brief aan het centraal comité van de AR- partij adhesie betuigd aap de „be houdende groep" van AR-kamerle- den als mr. Schakel, drs. Schouten, dr. Vermaat en mej. van Leeuwen, e.a. die bezwaren hebben geuit te gen de nota van de Contactraad (sa menwerking in federatief verb. nd van KVP, CHU en AR) inzonderheid tegen het zesde hoofdstuk, „waarin het karakter van de ongedeelde christen-democratische partij wordt omschreven". Het betreffende hoofdstuk kan zeer uiteenlopend woeden uitgelegd, zodat „het twijfelachtig wordt of de Bijbelse Waarheid als funderende grondslag en richtinggevende norm absaluut wordt gesteld". Het AR- bestuur meent dat we hiermee ge komen zijn aan de grondslag van de christelijke partijvorming en dat de identiteit van de AR-partij hiermee op het spel komt te staan „Wanneer over de uitleg van het zesde hoofdstuk geen volstrekte dui delijkheid en overeenstemming be staat, dan past op 23 juni (wanneer beslist wordt over meer federatief samengaan van KVP, CHU en AR) een duidelijk „neen"! Juist omdat de voorgestelde resolutie verhullend is en aan ongewilde of opzettelijke on duidelijkheid lijdt, moet men niet verder gaan op weg naar een „open partij", met neo-marxistische in breng en verregaande relativering van Bijbelse normen. Duidelijke afwijzing en het zuiver houden van de doelstellingen der confessionele partij zal positiever re sulteren dan het sluiten van com promissen. Het gaat om het beginsel hier mag geen compromis worden gehanteerd; aldus de brief. De heer en mevrouw A. G. M. Smits- de Dreu, voerden voor de kleu ters van de Nutskleut er school hun huwelijk van afgelopen vrijdag nog een keertje op. De bruid als kleuter leidster aan het schooltje verbonden, werd door de kleintjes verrast met een felicitatie op rijm en de nodige huishoudelijke artikelen. De ijstruk- tatie voor de kleuters verdween me de dankzij de weersomstandigheden als sneeuw voor de zon. (Foto: Zierikzeesclie Nieuwsbode) Diploma-uitreiking Techn. School De jaarlijkse uitreiking van diplo ma's aan de Technische School Schouwen-Duiveland zal plaatsvin den op dinsdagavond 26 juni a.s. in het schoolgebouw. Geslaagd Onze oud-stadgenoot de heer F. F. Hage behaalde dezer dagen met lof het einddiploma van de academie voor beeldende kunsten „Minerva" te Groningen. Eindavond R.K.-scholen Vrijdagavond 22 juni a.s. vindt de eindavondplaats van de R.K. kleu terschool en de basisschool St. Wil li brordus plaats in de grote zaal van het Huis van Nassau. Door de kinde ren zal onder leiding van het onder wijzend personeel een geheel eigen programma worden verzorgd terwijl ook weer de bekende verloting op het programma staal. Geslaagd Aan de Rijks Pedagogische Aka- demie slaagde voor de hoofdakte onderwijzeres mej. L. van der Wek ken te Zierikzee. De Rode Kruis-inzameling Het bestuur van het Ned. Rode Kruis. afd. Zierikzee Kerkwerve, deelt mede, dat de gehouden inzame ling 1973 totaal heeft opgebracht: te Zierikzee f 5.090,70 en te Kerkwerve f 918,75. Het bestuur is allen zeer dankbaar, die op welke wijze ook, hebben meegeholpen dit mooie re sultaat te bereiken. Geslaagd Aan de Chr. Ped. Akademie te Middelburg slaagde voor de hoofd akte Kleuteronderwijs, onze vroege re dorpsgenote mevr. N. de Jonge- Francke. Slang moest over de gracht worden gevoerd ZIERIKZEE, 18-6. Zaterdag j.l. werden te Zierikzee zoals gemeld de Gewestelijke Brandweerwedstrijden 2e klas voor de provincie Zeeland gehouden. Deelnemende ploegen hieraan waren de le en 2e prijs-win- na-rs van de reeds eerder dit jaar gehouden wedstrijden in de ver schillende regio's in Zeeland. Als gastheer trad de vrijwillige brandweer van Zierikzee op, die de verschillende korpsen ontving in de nieuwe garage aan het Jannewekken Van daaruit werden de ploegen ge bracht naar het wedstrijdobject voor die dag. De wedstrijdleiding was bij zonder verheugd over dit pand. n.l. de voormalige grasdrogerij aan de Oudeweg. Door de wedstrijdleider was hier een brand uitgezet door middel van vlammenborden. Verondersteld werd dat in het niet in gebruik zijnde pand brand was ontstaan bij onder houdswerk. Mogelijk was de man die het- onderhoudt verrichtte- nog in het pand aanwezig. Als bijzondere opdracht werd gegeven dat voor de verbinding tussen pomp en verdcel- stuk de slang over de gracht ge voerd diende te worden en niet om de gracht heen. Het korps Kerk werve was de eerste ploeg die de opdracht moest uitvoeren, gevolgd door Brouwershaven, Kwadendam- me en Kon. Mij de Schelde. Na dc middag volgden achtereenvolgens de ploegen van de PTT-Gostburg, Zaamslag. Wbiphaartsdijk, Hulst. Goes. Phillipine, Glas-chemie en Zoutelande. Veel belangstelling Dank zij het mooie weer was c: veel belangstelling van het publick en supporters van de deelnemer de groepen. Het overbrengen van de slangleiding over de gracht bracht vaak de nodige lachspieren in be weging. Overigens werd er hard ge werkt en gezweten door de brand spuitgasten om een zo hoog moge lijke prestatie te leveren. De bekend making van de uitslag vond plaats in de Graanbeurs. Hier verwelkom de de commandant van de brand weer Zierikzee. de heer C. Berre- voets de aanwezigen, waaronder de heer C. Bij de Vaate, wethouder van Zierikzee, die wegens ziekte van de burgemeester de uilslag bekend zou maken. De provinciaal-wedstrijdleider, dc heer Taekema uil Goes, bracht dank aan de leden van het korps Zierikzee voor de verleende medewerking, aan de deelnemers voor hun inzet en aan de jury en administratie voor hun medewerking. De lieer Taekema bracht nog eens onder dc aandacht dat de vrijwillige brandweer de best georganiseerde instelling is voor brandbestrijding en hulpverlening en dat de vrijwillige br ndweer ze ker nog toekomst heeft. De vco:ziüer van de jury, de heer den Hartog uit Heikenzand. gaf hier na een technische uiteenzetting van de wedstrijd. Hieruit bleek dat vaak kleine dingen van groot belang kun nen zijn op een wedstrijd. Zo was er in het pand een deurknop die links naai boven gedraaid diende te wor den in plants van normaal rechts naar beneden. Voor enkelen is dat een groot struikelblok geweest, Ook het over de gracht voc.cn van ten siang bracht soms moeilijkheden mee. De heer den Hartog bedankte het slachtoffer dat 12x gered is die- dag. Hierna was het woord aan wet houder Bij de Vaate. die de goede geest en het enthousiasme, waar mee om de prijzen werd gestreden, roemde. Hij drukte de aanwezige ge- m.eentebestuuiders op het hart dal de gemeenten bijzonder zuinig op dc vrijwillige brandweer moeten zijn en dat de nodige financiële middelen beschikbaar gesteld dienen te wor den voor de brandweer. De uitslag Hierop werd door de wethouder de uitslag bekend gemaakt. Deze was als volgt: 1. Wolphaartsdijk 535 punten; 2. Goes 524 pnt.; 3. Hulst 515 pnt.; 4. Phillipine 509 pnt.; 5. Brou wershaven 509 pnt.; 6. Kwadendam- me 507 pnt:.; 7. Zoutelande 505 pnt.; 8. Kerkwerve 489 pnt.; 9. Glas-che mie 488 pnt.; 10. PTT-Ooslburg 487 pnt.; 11. Kon. Mij. De Schelde 487 pnt.; 12. Zaamslag 468 pnt. De Jury die deze dag de punten moest beoordelen bestond uit de he ren H. den Hartog (bevelvoerder). A. Swieb (aanvalsploeg), v, d. Arend (ordonnans), J. Bruggeman (water- pleeg) J d. Jonge (slangenploeg) Chr. Janse (pompenbediener). De admini stratie werd verzorgd door de héér Volmer uit Vlissingen. Tot slot zij nog vermeld dat dc korpsen van Wolphaartsdijk en Goes op 15 september a.s. Zeeland zullen vertegenwoordigen op de landelykc wedstrijden te Apeldoorn. Gemeenteraad Bruinisse BRUI1NISSE, 18-6. „Ik geloof dal er vanavond een belangrijk besluit genomen is". Dit waren de woorden van burgemeester G. Hokken van Bruinisse tot de vol tallige gemeenteraad, terstond 11a bet goedkeuren van het voorstel van b. dn w. tot het in exploitatie geven van de jachthaven aan de B.V. Jachthaven Bruinisse i.o., een dochtermaatschappij van Wilma B.V. te Weert. Voor de tweede maal binnen korte tijd was de raad hiervoor bijeengeko men in buitengewone vergadering. Aanleiding hiertoe was het voorstel van b. en w. dat handelde over de uitgifte van de in aanleg zijnde nieuwe jacht haven en de verdere realisering van het recreatiegebied ten westen van de Rijksweg. Hierin wijst het college erop dat door het wegvallen van de mos- sclcultuur ten gevolge van de uitvoering van de Deltawerken de jachthaven als compensatie is opgenomen in het kader van het aanbrengen van rekrea- tieve voorzieningen. De uitvoering hiervan is thans in een vergevorderd stadium, zodat de ze in april 1974 in gebruik kan wor den genomen. Omdat de Bruinisser belastingbetaler onmogelijk het eventuele nadelige exploitatieresul taat kan opbrengen, ziet het college van b. en w. dan ook duidelijk de noodzaak dat het gehele projekt ge ëxploiteerd gaat worden door een parlikuliere eigenaar of huurder. Uit de drie serieuze gegadigden is na een zorgvuldige selectie de doch termaatschappij van het bedrijf Wil ma Projectontwikkeling B.V. te Weert als meest geschikte uit de bus gekomen. Hoewel de Bruinisser Middenstand heeft laten weten dat zij geen inte resse heeft in het projekt, heeft de gemeente toch nog geijverd om zijn belangen te dienen. In de overeenkomst met Wilma B.V. is n.l. bedongen, dat de Bruse middenstand recht van voorkeur zal genieten t.o.v. het stichten van za ken en bedrijven op het betreffende terrein. Tevens zal de Bruse jeugd die ba sisonderwijs volgt, gratis in school verband mogen zwemmen in een eventueel in bet recreatieplan te stichten zwembad. Overigens moet een en ander voor 16 juli a.s. gereali seerd zijn. Daarvoor moeten nog en kele vergunningen loskomen, doch deze worden binnen korte termijn verwacht. Opmerkingen De heer Groeneveld had naar aan leiding van de bestudeerde lijvige stukken enkele vragen en opmerkin gen Hij prees het personeel van de plaatselijk secretarie dat orde op za ken in deze papierwinkel had ge bracht. Hij merkte op dat er een goede samenwerking had plaats ge vonden tussen de diverse betrokken partijen bij de totstandkoming van de verschillende binnendijkse- en buitendijkse overeenkomsten. Hij vroeg zich wel af waarom b. en w. op 16 sept. besloten hadden om de serieuze gegadigde „Meneba" ver der maar te laten rusten. Verder was het aantal ligplaatsen hem niet ge heel duidelijk. Werd steeds gespro ken van een aantal van ong. 530, nu blijken het er ca. 650 te zijn. Verder vroeg hij of de toegezegde reclame campagne inz. een aanbesteding a.s. vrijdag toch door kan gaan. In zijn repliek zei burgemeester Hokken dat hij blij was met de gemaakte op merkingen waaruit bleek dat de be langrijke stukken terdege waren on derzocht. Centraal had bij de opzet steeds het belang van de Bruinisser inwo ners geslaan, zowel bij aanstelling bij werkgelegenheid als bij stichting van bedrijven. Het genoemde be drijf heeft moeten haken. Aangaande het aantal ligplaatsen is door een kleine wijziging moge lijk gebleken het te verhogen van 530 tot ca. 650. Voor deze 120 laatste bo ten bestaat echter deze beperking dat de lengte niet meer dan 6 m mag bedragen. Voorts kunnen de lig- plaatsgelden slechts worden verhoogd in overleg met b. en w, van Bruinis se. De burgemeester maakte zich daar echter geen zorgen over, daar men moest „concurreren" met an dere jachthavens. Verder zal een noodzakelijk ge bleken binnendijks bestemmingsplan worden klaargemaakt. Mevr. A. J. v. Leeuwen-Sieling viel over de op merking in de overeenkomst met Wilma B.V.; „dat dit bedrijf ook récht heeft op een tweede eventueel aan te leggen jachthaven". Burge meester Hokken vond dit echter een billijk en reëel verzoek. Het dient opgevat te worden als dat zij het eerste recht van koop zullen hebben. Wijze van betaling De heer Groeneveld informeerde nog of de wijze van betaling ook was geregeld in de overeenkomst, het geen kon worden bevestigd. Tenslot te was hij ook niet erg gelukkig met een te geven machtiging aan het col lege om bepaalde zaken eigenmach tig te kunnen besluiten of afhande len. Overeengekomen werd dat bij geldelijke zaken de raad wordt inge licht. Tenslotte werd het voorstel, ge daan door b. en w. unaniem aange nomen. Dit betekent dat erfpachts overeenkomsten aangegaan worden met de Domeinen en de Rijkswater staat voor de duur van 75 jaar (tot 31 december 2049). Verder dat de ge meente in verband met de subsidie voorwaarden de jachthaven 20 jaar en één dag in huur geeft en daarna tot 1 jan. 2049 in onder-erfpacht. Voorts wordt dan de overeenkomst met B.V. „Jachthaven Bruinisse i.o." te Weert gesloten. De koopsom dient te worden voldaan op het tijdstip van sluiting van de akte. ZONNEMA1RE. De honderdjarige harmonievereniging „Nul en Uit spanning", en eigenlijk het hele zo intens met de muziekverbonden Zonnemaire, beleefde zaterdag een grootse dag. Er zoas volop gaande in het zonnige dorp, vooral op het ge bied van de muziek natuurlijk. Niet minder dan dertien muziekkorpsen luisterden het feest van „Nut en Uit spanning" op met ziele muzikale at tracties, maar in het middelpunt van de belangstelling stond toch wel in het bijzonder de jubilerende vereni ging. „Nul en Uitspanning" - aan hel eind van de dag rijkelijk voorzien van moderne nieuwe instrumenten - vertoonde zich 's middags nog in „oude stijl": als een wat sjofel maar niettemin oergezellige groep platte landsmuzikanten. Het zag er eigen lijk zo'n beetje uit zoals het in de begintijd van de „muziek" geweest moet zijn Maar dal het Zonnemairse korps een springlevend en eigentijds mu ziekgezelschap is, dat intussen lustig een nieuwe eeuw aan het inblazen is werd later op de dag aangetoond toen het gezelschap keurig geünifor meerd en van nieuwe instrumenten voorzien op hel feestterrein hel Happy Days" ten gehore bracht (Foto's: Zierikzeesclie Nieuwsbode) Groots, jubileumfeest 100-jarig „Nut en Uitspanning"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5