AGENDA LAATSTE NIEUWS VISSERSVERENIGING BRUINISSE BETUIGT ADHESIE Zeevaartschool Vlissingen is goede school Financieringspositie gemeenten verbeterd Locomotief botste op vakantie-trein I brommer, of fiets Woensdag 20 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, vergadering N.C.V.B. Scliarendijke Gemeenlehuis, 20.00 uur. raadsver gadering Middenscholtwen. Dreischor Café „De Drie Schapen", 20.00 uur, afdeling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Goes Prins van Oranje, 14.00 uur, verga dering Z.L.M. Vrijdag 22 juni Zierikzee Stadhuis! 20.00 uur, meenteraad. vergadering ge- Huis van Nassau, 19.30 uur. eind- avond R.K. kleuterschool en basis school St. Willibrordus. Scliarendijke Ned. I-lerv. kerk, 20.00 uur, zang- vond met medewerking van drie zangkoren. Zaterdag 23 juni Zierikzee 13.00 uur, start bromfietsrallye jugd- soos „Brogum", 16.00 uur, voetbal toernooi „Brogum" op het sportpark; 19.00 uur, in de „Graanbeurs" optre den groepen Pentonville en Meivin, discotheek „Brogum". Brouwershaven 20.00 uur. openluchtavond V.V.V. met „Kunst en Eer". Herv. Verenigingsgebouw, 15.00-17,00 uur trekking loterij ÏSLOK. Politie vond verwaarloosde kinderen AMSTERDAM, 18-6. De politie van het bureau Lodewijk van Deys- selstraat in Amsterdam heeft maan dagavond vier uur lang twee kleine kinderen verzorgd, die door hun va der waren verwaarloosd. De éénjarige Ramon B. en zijn tweejarig broertje Marco werden na een waarschuwing van buren door enkele agenten aangetroffen in een teil met water op het balkon van een woning in Amsterdam-west Volgens een politiewoordvoerder zaten de kinderen onder de uitwerp selen. Hun moeder was niet thuis, terwijl hun vader volgens de politie „dronken door het huis scharrelde". WARM Niemand hoor je over het weer; alleen de pessimisten zeggen „dat ei- wel onweer zal komen", maar we la ten ze maar kletsen. Hitte overigens is ook wal, maar er komt nog volop water uit de kraan, ook al zal het grondwater zakken. Daar heb ik spijt van, maar er is niets aan te doen. Hel kantoor - u mag dat best weten - is een koekjesoven, maar in een ziekenhuis op bed liggen is nu ook helemaal niets en bij verpleeg sters plakt de japon ook aan de rug. Dal krijg je dan. De huizen zouden - als bij auto's - „sunroofs" moeten hebben. Zo tegen de avond even de dakrits open en dan wat afkoelen. Hoe moet het wel in Mauretanië zijn, denk ik wel, maar je kunt Maureta nië niet op de nek nemen. We zitten ingebed in onmacht en de warmte van onze eigen zomer, maakt eeii beetje moe. Overigens alles gaat gewoon door: stappen met de Avondvierdaagse (maar daar doe ik (schande) eens een keer mooi niet aan mee) en de „Dunant" komt en de raden verga deren, terwijl men niet beseft hoe zeldzaam mooi weer aan de zeekant is. Het grote luieren en uitrusten zou nu al begonnen moeien zijn, maar ik zie dat. nog niet komen. De bier- en frisjongens hebben het ook druk en de horeca gaal op de tenen lopen. Met innige deelneming rij je 's mor gens lang een bakkerij en de oven man (hij wil ovenversbrood aanbie den), staal daar maar met meel be sloven te sjouwen in zijn hittehok en in de krant staan plaatjes van biki nimeisjes en stoere bruinbranders en wat hebben die het goed uitgezocht met de vakantie. Enfin hier (let wel hier) is toch alles beter dan vroeger. In zo'n zo mer waren de weilanden al geel en hel vee stond dorstig te loeieil èn even nog, dan kwam de watertram en Icon men per gezin per dag een emmertje krijgen. Als dat nu alle maal zo warm blijft, ivordl het bóe ren-zwelen op de tetoonslelling vam de Z.L.M. te Kamperland. Zulke agrarische exposities krijgen altijd een dot zomerse hitte mee. Destijds hier te Zierikzee (1957?) ook en mis schien nu loeer. Toch misschien, want „we" wonen aan zee en clan weet je het maar nooit. SCH1ERE1LANDMAN Oost ersche 1 d e«pl a 11 Rei 1 nors w a a 1 BRUINISSE, 18-6. De gem. Reimerswaal hééft - zoals bekend aan de Grontmij. N.V. opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor het creëeren van een verwater plaats van mosselen, die gedacht is vlak achter de dam die de Oosterschelde 11a 1978 zal afsluiten en die door inlaatsluizcn voor zeewater met de Noordzee in ver gen de handel te zeggen: we zullen je helpen maar niet zonder dat de handel zelf een flink bedrag in de erwaterplaatsen investeert en niet zit tewachten op 100" i, overheids steun: En de handel zelf neemt eigenlijk op dit gebied nog teveel een afwach tende houding aan. binding zal staan. Op cle wijze zoals de foto toont be landde vrijdagmiddag op de kruising Kloosterweg-Heerenweg bij Noord- gouwe een personenauto na een aanrijding met een wielrijder, die op deze voor fietsers door het - te hard langsvliegend autoverkeer levensge vaarlijke stop-kruising - reeds half weg was overgestoken toen hij dooi de auto gegrepen werd. Hel ongeluk liep nog goecl af, de wielrijder, de heer D. M. uit Noordgouwe. brak een pols en iverd ter observatie overge bracht naar liet Rocls Kruiszieken- huis te Zierikzee. nadat dokter Van cler Waarden de eerste hulp had verleend. De auto ivercl zeer ernstig beschadigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOST-BERLIJN. De leider van de Poolse communistische partij, Ed ward Gierek. is maandag in Oost- Berlijn aangekomen voor een be zoek van drie dagen aan de D.D.R. Hechtere industriële en economi sche samenwerking tussen Polen en de D.D.R. staat volgens waarnemers centraal op de agenda van bespre kingen. SAIGON. President Nguyen van Thieu heeft verklaard dat „het plan van de communisten nog steeds is Zuid-Vietnam met geweld in handen (e krygen". Niemand moet zo naiel' zijn te geloven dat de communisten het bestand zullen respecteren, aldus het Zuidvietnamese staatshoofd in een toespraak aan het begin van een parade ter gelegenheid van de dag van de strijdkrachten. Gedacht is aan een bassin in diabolovorm (dit in verband met het kunnen opwekken van kunstmatige stroomversnellingen), waardoor het Noordzee water in en uit kan stromen, geheel afgesloten tegen de waterkerende Oosterscheldedam gesitueerd. Dit bassin zal omringd moeten zijn door (hoge) dijken en in die dijken zal een doorvaartsluis voor mossel schepen worden gebouwd, die de no dige grootte breedte en diepte zal moeten hebben, omdat via deze sluis de geladen mosselschepen binnen de Ringdijk zal moeten komen om de mosselen op de verwaterplaat te kunnen lossen. Dit kunstwerk om op deze ma nier, mosselen kunstmatig te kunnen verwateren, gaat plm. 85 miljoen gulden kosten een enorm bedrag, waarvan de vraag is, of het moet worden aangelegd, als door de af sluiting van de Oosterschelde de na tuurlijke verwatering op de slikken en banken bij Yerseke niet alleen de natuurlijke verwatering, maar ook de mosselteelt in Zeeland ver loren gaat. De verzending Het gemeentebestuur van Reimers waal meent van wel. Men wil graag de mosselverzending, waarvoor de handel in pakhuizen en schoon en ex- portverzendinginrichtingen miljoe nen heeft geïnvesteerd in deze plaats houden. De regering daarentegen meent dat de verzending veel beter vanuit het noorden kan plaats vin den, als hét noorden alleen als mos- seiproducerend gebied overblijft Men heeft als proef een kunstmatige mos- selverwatefing plaats aaft het Horn- tje bij Texel en dénkt ook aan het Balgzand oolc dè gemeente Wieringen probeert hoge ogen te gooien,door met een plan voor een mosselver- waterplaats te komen, men wil in deze gemeente de Zeeuwse mossel- vloot en de export van mosselen graag hebben. Vraag 0111 adhesie De gemeente Reimerswaal had aan het gemeentebestuur van Bruinisse ver-zocht adhaesie te betuigen aan her plan voor een kunstmatige mos- selverwaterplaats in de Oosterschel- dé. de gemeente had advies gevraagd van de Visserijvereniging en daarom prijkte dit punt op de agenda van de vissersvergadering. Burgemees ter Hokken was er vrijdagavond naar de vergadering gekomen, om de vissers te horen. Er bleken in de vereniging twee groepen, voor en tegenstanders van overschakeling naar het noorden. Al gemeen was men het er wel overeens dat men te Yerseke veel te lang zich had vast gebeten aan de „Open Oos terschelde". Omdat men in Water staats kringen, nog steeds het af sluiten van de Oosterschelde nood zakelijk acht, men kan niet meer terug, omdat men verschillende zee gaten heeft afgesloten, waardoor het stroompatroon veranderde, daarbij risico nemend die men tot 1978 wel aanvaardbaar achtte, maar die „eeu wigdurend" kunnen zijn. De afsluiting van de Oosterschel de is het sluitstuk van een keten andere afsluitingen, en Yerseke had vroeger met een alternatief plan te gen de mosselverwatering in het Noorden moeten komen. De aan te leggen werken moeten z'n aangelegd voor dat de afsluiting een feit is en dat vergt veel studie maar nog meer waterstaatkundig werk. Zal dit in vier jaar nog mo gelijk zijn? Als de Oosterschelde zal zijn af gesloten heeft een Zeeuwse mossel kweker, eigenlijk niets meer in Zee land te zoeken. Hij kan gaan bij zijn bedrijf in het Noorden, gaan wonen, hij kan dit niet zolang de mossel verwatering In Yerseke blijft. Willen we als mosselkwekers in Zeeland van twee vaartochten al", die ped week ied.' 20 uur heen en terug vergen af, dan moet de verwatering het,^,noorden zijn geïnvesteerd, men lende redenering van de eee groep. Aderzijds wees men op de gunstige ligging van Yerseke ten opzichte van de exportgebieden België en Frank rijk. Na een uitgebreide diskussie hier over werd echter bijna unaniem be sloten, de aktie van Reimerswaal te steunen, om de verwatering in Zee land te houden. Een nadeel van dc verwatering in het noorden is het getijverschil, dat de handel verhindert, daar de droog vallende percelen te bezoeken, om dat droog vallen van de mosselen uitgesloten is. Van de zijde van de overheid wordt bovendien aangevoerd, dat nu al vele miljoenen in de plannen in het noorde zijn geinvesteerd. men kan nu niet nogmaals 85 miljoen gaan investeren in de Oosterschelde. „Iets anders Men kan eigenlijk veel beter (fi nancieel voordeliger) iedere mossel kweker de gehele mosselhar.del uit kopen en zeggen begin maar iets anders. Een standpunt, dat misschien te extreem "is, maar is. maar men staat sterk, om op. grond daarvan te- Geen „Concorde" op „open dag" luchtmacht in Deelen DEN HAAG. 18-6. De mogelijke gevaren van de supersone luchtvaart hebben minister Vredeling van de fensie doen besluiten het Frans- Britse supersone passagiersvliegtuig „Concorde" niet uit te nodigen voor een demonstratie op de „open dag" van de koninklijke luchtmacht op 30 juni in Deelen. Als zou blijken dat het op grote schaal opereren in de stratosfeer met supersone verkeersvliegtuigen de ozonlaag zou aantasten, kan dit naar de mening van minister Vredeling een x-echtstreeks gevaar inhouden voorde mensheid. Deze ozonlaag be-l schermt namelijk mens, dier en plantl tegen de ultra-violette straling van de zon. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ploeg (V.V.D.). Mr. Aantjes stelt vragen aan premier Den Uyl DEN" HAAG. 18-6. De Anti-Re- volutionahe fractievoorzitter mr. Aantjes heeft maandag schriftelijk aan premier Den Uyl gevraagd of de PvdA aan de regering is gaan deelnemen uil overwegingen van partijbelang of van landsbelang. Te vens wil hij weten of het, naar het oordeel van drs. Den Uyl. de homo geniteit van het kabinet ten goede komt als een lid daarvan de deel neming aan de' regering ziel als een onderdeel van de strategie cm de christen-democratische partijen te bestrijden, terwijl het program van die partijen mede ten grondslag ligt aan het kabinetsbeleid. Hoe men nu zon stemmen HILVERSUM, 18-6. Als op dit mo ment verkiezingen zouden worden gehouden, zou 30.5 procent van de stemgerechtigde Nederlanders zijn voorkeur uitspreken voor de Partij van de Arbeid. Bij de kamerverkie zingen in november kreeg de PvdA 27.4 procent van de stemmen. Ook de voorkeur voor de VVD zou qp dit moment groter blijken (17,9 procent) dan in november van het afgelopen jaar (14,4 procent). Op de KVP zou 15,3 procent stemmen. Bij de kamer verkiezingen kwam de KVP nog tot 17,7 procent. Een en ander blijkt uit een onder zoek, dat het bureau Lagendijk heeft uitgevoerd in opdracht van de Avro. Op de andere partijen zou op dit moment volgens het onderzoek aldus worden gestemd: ARP 8,0 procent (in november 8.8 procent). CHU 5,4 pro cent (4.8); PPR 6,4 procent (4,8), D'66 4.5 procent (4,2), DS'70 2,6 procent (4.1) en overige partijen 9,3 procent (13.8). Symbolische alimentatie LONDEN, 18-6. Een assis tent-arts in Londen is maan dag veroordeeld tot betaling ■van éénshilling per jaar aan zijn jonge ex-vrouiv van wie hij na een jaar huwelijk is ge scheiden. Deze uitspraak werd in ho ger beroep gedaan, nadat de aankomend arts aanvankelijk gerechtelijk verplicht was van zijn weekloon van 32,5 pond (ongeveer 230 gulden) circa een kwart als alimentatie be talen. Hij kan nu volstaan met circa 75 cent per jaar. Nu plaatsen te weinig VLISSINGEN. 18-6. De Vlissingse hogere zeevaartschool „De Ruyter" heeft dit jaar meer dan honderd ad- spirant-leerlingen en werktuigkun digen moeten afwijzen wegens ge brek aan opname-capaciteit. Het ko mend leerjaar start de school met 200 leerlingen voor het eerste studie jaar, terwijl 180 leerlingen aan hun tweede jaar beginnen. Vorig jaar waren dat er maar 98. In tegenstelling tot de hogere zee vaartscholen in Rotterdam en Am sterdam, heeft onder meer de Vlis singse school dit jaar, naast de be staande opleiding, niet de hts-struc- tuur ingevoerd. Achteraf blijkt dit een heel gelukkige beslissing te zijn geweest, zo vindt de directeur in Vlissingen, de heer G. Brouwer. In Vlissingen slaagde dit jaar 94 procent van de kandidaten voor het examen. De uitslagen op de Vlis singse en Utrechtse zeevaartscholen vielen zoveel beter uit dan die van de zeevaartscholen in Rotterdam en Amsterdam, dat aanvankelijk aan fraude werd gedacht. Een volkomen misplaatste insi nuatie, aldus de Vlissingse direc teur; het niveau van de leerlingen van de zeevaartschool oude stijl ligt gewoon veel hoger. De ontwikkelin- ben hebben er inmiddels toe geleid dat de ministter van onderwijs de hts-structuur in het komend najaar aan een hernieuwd onderzoek zal onderwerpen. Het huwelijk van de kleuterleidster aan de Chr. kleuterschool „Rehoboth", mejuffrouw A. Dalebout en de heer G. van der Bijl, kreeg dankzij de aan wezigheid van .een opgetogen kleuterklas nog een extra feestelijk tintje. Hier cle bruicl omstuwd door haar pupillen. DEN HAAG, 16-6. In 1972 is een belangrijk resultaat geboekt bij de oplossing van het vraagstuk van de excessief opgelopen vlottende schuld van de gemeenten, aldus de bank voor Nederlandse gemeenten in haar jaarverslag. Deze schuld daalde met bijna 1' 1,7 miljard tot f 2,6 miljard. Ook de ge meentelijke .financieringspositie gaf een verdere verbetering te zien. Het tekort aan vaste financieringsmid delen,, berekend volgens de wettelij ke criteria, nam met 1' 1,6 miljard af tot f 0,2 miljard. Hierbij moet vol gens de bank wel in aanmerking worden genomen dat de kapitaaluit gaven van de gemeenten niet onbe langrijk zijn achtergebleven bij de ontwikkeling van de nationale eco nomie. Stegen de gemeentelijke ka pitaaluitgaven in 1971 nog met 13,2 pet., in 1972 bleek de stijging slechts 5,9 pet. te -hebben bedragen. Vele gewonden in Antwerpen ANTWERPEN. 18-6. Maandag avond zijn tientallen mensen gewond geraakt toen een trein met driehon derd passagiers, onder wie veel Ne derlandse vakantiegangers, die uit| Parijs terugkeerden, te Antwerpen tegen een diesellocomotief botste. Elf gewonden moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. De twee machinisten waren er het ergste aan toe. Onder de gewonden die moesten worden opgenomen bevinden zich twee bejaarde zusters, de dames B. en G. van Leeuwen uit Zeist en Rot terdam. De losse locomotief ramde de D-trein toen deze kort tevoren van het station was vertrokken in de richting van de Nederlandse grens. Van de D-trein liepen de locomotief en vijf wagons uit de rails en dat had een volkomen ravage tolvgevolg. Aanvankelijk dachten toegeschoten reddingsploegen dat' veel ernstig ge- Ver dacht uit gevangenis ontsnapt ALKMAAR, 18-6. De 32-jarige Iïenk II. uit Utrecht - die zich in verband met de Hoörnse schietpartij op 6 juni donderdag vrijwillig bij de politie in Hoorn meldde is zondag avond uit zijn cel in het politiebu reau te Alkmaar ontsnapt. Hij heeft kans gezien door het ver wijderen van een lucht rooster, via een luchtkoker van 30 bij 30 naar een binnenplaats te komen en via een personëelsvertrek naar buiten te stappen. Kort na het ontdekken van de uil braakpoging heelt de politie alle uit valswegen van Alkmaar geblokkeerd, echter zonder resultaat. Henk H. zou maandagmiddag voor de Alkmaarse officier van justitie worden geleid. De politie gaat er van uit. dat H. richting Utrecht zal gaan of is ge gaan en zich daar ergens schuil zal houden. wonden uit de treinwrakken zouden moeten worden gehaald, maar latei- bleek tot ieders opluchting dat de verwondingen uiteindelijk toch nog meevielen. Aanvoer van aardbeien neemt toe DEN HAAG, 18-6. Het aanbod van de koude grond-aardbeien is vorige week op gang gekomen en door het fraaie zomerweer mag men in de ko mende dagen op een toenemend aan bod van een prima kwaliteit worden gerekend. De eerstelingen van de koude grond-aardbeien worden op dit mo ment nog in hoofdzaak aangevoerd op de fruitveilingen in het zuiden van hel land. Eind vorige week werd al naar gelang van de kwaliteit tus sen f 3,en f 4,per kilogram betaald. Maandag lag de prijs van de goede kwaliteit tussen f 2,50 en iets boven f 3.per kilogram. Het aanbod van kasaardbeien is thans ver over het hoogtepunt heen. Wel komen er plaatselijk nog wat aardbeien die zijn geteeld onder plastic kappen. De prijs hiervan is vrijwel gelijk aan die van de koude grond-aardbeien. De stand van de aardbeien is overwegend gunstig maar in gebieden waar niet bere gend kan worden doen zich droogte- verschijnselen voor. Het zal nog wel veertien dagen duren alvorens er werkelijk volop koude grond-aard beien geplukt kunnen worden. Flitsen uit het buitenland TOKIO. Op de de.de achtereen volgende dag heeft "zich op de Ja panse Stille-Zuidkust een aardbe ving voorgedaan zonder dat per soonlijke ongelukken zijn bebeurd of schade is aangericht. I^l 11111111111111111111111 Dl 11111111111111111111 IN geslaagd voor examen E eerst kijken bij: E E weststraat 5-7 - zierikzee E iTi 1111111111111111111111111111111 11111111111111 iTi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2