LEIDERS VAN DE WERELD GEWAGEN VAN DE VREDE Watergate-affaire DE HULP VOOR AFRIKA DUURREK0RD IN DE RUIMTE Dag... „De Ruyter" W aterr antsoenerin g in Engeland FRAAI WEER BIJ START VAN DE AVONDVIERDAAGSE Russisch- Amerikaanse overeenkomsten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21302 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! '4 °/o B.T.W. In dit nummer: Exploitant voor jachthaven Bruinisse Brezjnjeiv in Washington WASHINGTON, 18-6. Met een uitwisseling van plei dooien samen hard te werken aan de vrede in de we reld, hebben president Nixon en partijleider Brezj- njew maandag hun topgesprek in Washington ge opencl. Beiden gaven uitdrukking aan de wens het suc ces van het eerste topgesprek in Moskou - een jaar ge leden - verder vorm te geven. Nixon liet Brezjnjew delen in zijn vertrouwen dat het resultaat van de besprekingen deze week zal beantwoorden aan de hoop van miljoenen men sen in de wereld die naar blijvende vrede streven. De Russische partijleider, die zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten brengt, en de Amerikaanse president begroetten elkaar breedlachend op het zuidelijke gazon van het Witte Huis. NEW YORK, 18-G. Robert Halde- man, de vroegere .secretaris-generaal van het Witte Huis. was tevoren op de hoogte van de plannen tot in braak en het plaatsen van afluister apparatuur in het Watergategebouw Dit, aldus de New York Times, in tegenstelling tot zijn eerder afgeleg de verklaringen Het blad noemde maandag als bron voor zijn onthul lingen een. „juridisch adviseur" van de senaatscommissie die met het on derzoek naar de Watergate-affaire bezig is. DEN HAAG, 18-6. Alle fractielei ders in de Tweede Kamer hebben minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) gevraagd of de rege ring mogelijkheden ziet om snel doeltreffende hulp te bieden aan de Afrikaanse landen, die door hongers nood zijn getroffen. De directe leniging van de hon gersnood in Afrika dreigt te misluk ken en is ten dele reeds mislukt door een gebrek aan transportmogelijk heden, zo verklaren de fractievoor zitters. HOUSTON, 18-6. De drie astro nauten van de Skylab hebben maan dag te 08.22 uur Nederlandse tijd het record geslagen voor bet langste ver blijf in de ruimte, dat twee jaar ge leden werd gevestigd door twee Russische kosmonauten, die daarna •verongelukten toen zij met de So- joez 11 in de dampkring terugkeer den. Hel Russische „duurrecord" was 23 dagen, 8 uur en 22 minuten. Char les Conrad, Joseph Kerwin en Paul Weitz zullen dit record rijkelijk overtreffen met een verblijf in de ruimte van 28 dagen en 48 minuten als hun vluchtplan is voltooid. De Amerikanen moeten vrijdag naar de aaarde terugkeren. De plechtigheid werd gelardeerd met 21 saluutschoten en volledige militaire eer. Ze reikte naar het in formele toen Breznjew, gevolgd door een lachende Nixon, herhaaldelijk op de wachtende menigte toeliep, han den schudde en als saluut de armen gesloten boven het hoofd stak. Vooruitgang In zijn welkomstwoord zei Nixon dat hij en de 66-jarige Russische lei der deze week de gelegenheid heb ben nog meer vooruitgang te maken dan bij het spectaculaire topgesprek van Moskou, mei vorig jaar. Hun doelstellingen zijn meer resultaat te boeken bij het inperken van de kern bewapening, vrbeteringen aan te brengen in de Russisch-Amerikaanse betrekkingen, de wereldvrede te be vorderen en de Amerikaanse en Rus sische volken te helpen bij het ver werven van een beter leven. „Ik ver trouw erop dat wij in onze gesprek ken aan deze hoop kunnen beant woorden". Grote menigte Ten overstaan van een menigte van naar schatting 10.000 mensen - de grootste ooit bij het Witte Huis aanwezig ter begroeting van een buitenlandse leider - antwoordde Brezjnew in gelijkluidende termen. Hij beklemtoonde de sterk verbeter de onderlinge betrekkingen sinds Moskou vorig jaar en zag in de ko mende besprekingen de gezamenlij ke wil tot uitdi'ukking gebracht nieuwe bijdragen te leveren aan de vrede in de wereld. DEN HELDER, 18-6. Met een laatste groei door de scheepshoofden heeft maandagmiddag het Peruaanse marineschip „Almirante Gx-au" af scheid genomen van Den Helder en begon een reis naar Peru. Onder vrolijke muzikale klanken van de Marinierskapel namen ook de Neder landse marine-autoriteiten met enige weemoed afscheid van de voormalige II.M. „De Ruyter", die op 13 oktober 1972 officieel buiten dienst werd ge steld. Nadat het tot 1956 als vlagge- schip van de Nederlandse vloot had dienstgedaan moest het die eer in 1957 aan het zusterschip „H.M. Ze ven Provinciën" afstaan. „Ik en mijn kameraden zijn bereid hard te werken opdat de gesprekken met u meneer de president en ande re Amerikaanse leiders de hoop van onze volken rechtvaardigen en de belangen dienen van een vreedzame toekomst voor de hele mensheid.'' LONDEN, 18-6. In Engeland is maandag de eerste maatregel getrof fen tot beperking van het waterge bruik. Dit is nodig geworden als gevolg van de droogte die al enige maanden aanhoudt. In het graaf schap Kent mag geen water worden gebruikt voor het sproeien van tui nen en het wassen van auto's. Op de boeren is een beroep gedaan de velden niet te bevloeien. Deskundigen vrezen dat er deze herfst een ernstig watertekort zal zijn als er niet spoedig x-egen komt. In de Londense ondergrondse wordt de bevolking al aangeraden zuinig met water te zijn. Volgens de weer berichten ziet het er naar uit dat de hittegolf die begin juni in Engeland begon, nog zal aanhouden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Feestkaas zoncler wijn is als een partijtje zonder dames. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers (r.) verwelkomde partijleider Leonid Breznjew bij zijn aankomst in W ashington. De besprekingen met. president Nixon ivorden gehouden in het presidentiële verblijf van Nixon te Camp David. Aantal deelnemers: 1247 ZIERIKZEE, 18-6. Men moet een heel eind teruggaan in de geschiedenis van de Avondvierdaagse, 0111 een „eerste avond" te vinden die zo uitzonderlijk fraai was als maandag, toen het grote wandel-legioen weer van start ging. Niet minder dan 1247 deelnemers en deelneemsters, verdeeld over parcoursen van 15 en 8 km, trokken - traditie op de eerste avond - Duive- land in. Het begin van de Zierikzeese Avondvierdaagse werd een groot succes. Dc 15 km-mensen hadden de volgende route te gaan: Zuidhavcnpoorl - 's Heer Lauwersdorp - Straalwcg - De Val - Prov. weg - Gouweveerse zeedijk - Nicuwendijk - Weg buitenlandse pers - Baalpapenweg - Haneweg - Zwanenburgseweg - Braamweg - Nw. Noorddijkweg - Gouweveerscweg - Rijksweg - Julianastraat - Zuidhavenpoort - Oude Haven - Havenpark - 't Vrije. De 8 kfti-lopcrs werden langs de volgende route gedirigeerd: Zuidhavenpoort - Julianastraat - Platteweg - Gouweveerse zeedijk - Grocnedijk - Gouwe veerscweg - Rijksweg - Julianastraat - Zuidhavenpoort - Oude Haven - Havenpark - 't Vrije. Rijksweg - Klerks weg - Boereweg - Laan van St. Hilaire - Zuidwellebrug - Wandeling - Weststx-aat - Post- slraat - Appelmarkt Havenplein - 't Vrije. Goede reis en (weer) mooi weer! Waarschijnlijk 2 bij ongeluk inet duikbootje doden Een mooi stel groepen neemt deel aan deze viex-daagse, die fascinerend belooft te worden. Hier komen ze: 1. Individuelen 8 en 15 km; 2. g.v. Rust-Roest, Zierikzee; 3. C.N. School, Scharendijke; 4. Alg. Sportver. Brou wershaven; 5. O.L. School 't Kof schip, Zierikzee; 6. O.L. School Theo Thijssen. Zierikzee; 7. O.L. School Bruinisse; 8. Welpen Zierikzee, Mr. Bakkergroep9. Johan Louis de Jon ge School, Zierikzee; 10. J. W. v. d. Doelschool. Zierikzee: 11. Wandel vereniging Vierbannen, Nieuwer- kerk; 12. O.L. School Noordgouwe; 13. St. Willebx'ox'dusschool, Zierikzee; 14. Sportvex-eniging Delta Sport, Zie- ï'ikzee; 15. Sportvex-eniging Duive- land, Oosterland; 16. All Ready. Zie rikzee; 17. O.L. School, Dreischor; 18. Reddingsbrigade; 19. S.V.O.W.K.; 20 Kaninefaten (padvindex-s). Wandelen en warm weer, bleek een ideale combinatie voor een ver- vei-sing. die. met gulle hand door de G.G.-dealers (Qxiist, Legemate, Malta en Quist) wex-den verstx-ekl. Goede gaven voi-men altijd het kleine in tieme wonder van de vierdaagse, want men zeult en sjouwt langs de landouwen en dan is daar opeens een pei-fekte oxganisatie met geef- gi-age handen uitgerust. Geweldig! Hedeix (dinsdagavond) gaat het le gioen opnieuw op mars. De volgende xoute is aan de beuxt: Lange Nobelstraat - Korte Nobel- straat - Grachtweg - Rotonde - Rijksweg richting Haamstede Zandweg - Gasthuisdreef - Rijksweg - Klerksweg - Boereweg - Laan van Sint Hilaire - Scheldestraat - Miere- weg - Weldamseweg - Havenweg - Eerste Weegje - Laan van Sint Hi laire - Hoofdpoortstx-aat - Nieuwe Haven - Nieuwe Boogei-dstraat - Visstraat - Oude Haven. 8 km: Lange Nobelstraat - Korte Nobelstraat - Wandeling - Zuidwel lebrug - Rijksweg x-ichting Haamste de - Zandweg - Gasthuisdx-eef - ZIERIKZEE. Op de eerste avond van de Vierdaagse was de ravitaille- ring van de „troep" weer puik in orde. De G.G.-dealers hadden zich hiervoor garant gesteld. De foto geeft een beeld van de stop aan de Gouweveersedijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KEY WEST, 18-6. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld dat een vex-ongelukt duikbootje met vier op- vai-enden aan de oppervlakte is ge bracht. Het vaartuig, dat voor we tenschappelijke doeleixxden wordt gebruikt, liep zondag vast op een wrak onder water. Officieel werd meegedeeld, tda twe eman nog in leven zijn. Over het lot van de twee anderen is nog niets bekend. Het duikbootje is opgehaald door een bergingsvaartuig met óp afstand bedienbare grijpapparatuur. Het heeft 31 uur op de bodem van de oceaan gelegen, op 120 meter diepte. Stiefkinderen in arrest 11a moord MAASTRICHT, 18-6. In het Zuid- Limburgse Stein heeft de politic maandagavond drie mannen van 18. 23 en 26 jaar aangehouden op ver denking van doodslag c.q. moord op de 54-jarige mevrouw A. Maltatula- patty uit Maastricht. Een getrouwde zoon trof de vrouw maandagmiddag met ingeslagen schedel aan in haar woning in de Maastrichtse wijk Heer. De drie mannen zijn allen stiefkinderen van de vrouw. Over het motief en de toedx-acht van de moox-d tast de po litie nog in het duister. Buurtgeno ten spreken van een familievete. De politie heeft verteld dat het slacht offer veertien dagen geleden op de markt in Maastricht zou zijn gesla gen. Dinsdag zal dr. Zeldenrust sec tie verrichten op het lijk. Drie doden hij botsing MONNICKENDAM, 18-6. Bij een frontale botsing op de E-10 bij Mon- nickendam zijn maandagmiddag drie mensen om het leven gekomen. Het ongeluk was het gevolg van een ver- keei'de inhaalmanoeuvre op de twee- baansweg. een personenauto botste frontaal op een tegemoetkomend busje. De bestuurster van de auto was mevr. J. de Boer-Theys (52) uit Sneek. Zij was op slag dood, evenals de bestuurder van het busje, de 58- jarige J. M. Cambach uit Amsterdam Zijn 81-jarige schoonvader F. M. Meijer uit Amsterdam overleed op weg naar het ziekenhuis. Verwachting tot woensdagavond: Minder zon Perioden met z.on maar ook plaatse lijk een bui; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende i-ichtingen; mini- mumtemperatux-en ongeveer 11 gra den, maxima morgen circa 21 gra den, vlak aan zee enkele graden la- ger. Voor donderdag: Aantal ux-efi zon: 2 tot 10 uur. Min.-temperaturen: omstx-eeks nor maal. Max.-temeratux-en: van 0 tot 5 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 px'ocent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 40 purocent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 23.19. onder 9.00. 21 juni. Zon op 4.19. onder 21.03. Maan op 23.35, onder 10.11. Laatste kwai'tier: 23 juni (20.45). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 20 juni 5.58 18.05 11.31 23.57 21 juni 6.33 18.41 12.10 Doodtij: 26 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-6. Het K.N.M.I. meldt: Een gebied met hoge barometerstan den boven Scandinavië kwam maan dag via onze omgeving in verbinding te staan inet het Azoren hogedruk- gebied. Samenhangend hiermee kwam er in het westelijk deel van het continent vrij veel zon voor. De middagtemperaturen varieerden van 21 graden in midden Scandinavië tot omstx-eeks 30 graden op het Iberisch schiereiland. In Midden- en Oost- Europa brachten storingen veel be wolking en plaatselijk enige regen. Ook in Ierland en Schotland viel regen. Deze regen die zich dinsdag verder naar het oosten uitbreidde, wordt veroorzaakt door een oceaan front dat dinsdagmorgen boven midden-Engeland lag. Dit fx-ont zal woensdag ons land passeren en daarbij gepaard gaan met enkele onweersbuien. WASHINGTON - President Nixon en partijleider Brezjnew hebben maandag tijdens hun eerste bijeen komst besloten hun ministers van buitenlandse zaken te machtigen drie en mogelijk vier nieuwe Sowjetrus- sischr- Amerikaanse overeenkomsten te ondertekenen, zo heeft dc woord voerder van het Witte Huis, Zicgler, meegedeeld. De „brievenbusregeling" DEN HAAG. 18-6. De Tweede- Kamerleden Van Zeil en Grocnsmit- Van der Kallen- (beiden K.V.P.) heb ben staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) gevraagd om te bevorderen dat voor bejaarden en invaliden, die op grotere afstand van de openbare weg wonen, uit zonderingsmogelijkheden worden ge schapen in de zgn „brievenbusrege ling" van de P.T.T. In de brievenbusregeling staat dat wanneer een woning op meer dan tien meter van de openbare weg staat er aan de openbai'e weg een brievenbus geplaatst moet worden. De beide kamerleden menen dat het voor bejaarden en invaliden in dat geval bezwaarlijk is om dagelijks de post op te halen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1