ERIC DE NOORMAN iSport en weclótrijclei\^ „Warm" jeugdtoernooi voor A- en B-junioren te Zierikzee Delta-Sport zorgde voor „regen van records"te Vlissingen LAND- EN TUINBOUW Grondonderzoek blijft noodzakelijk INGEZONDEN STUKKEN Middenstandsexamen Gedurende vele jaren, namelijk vanaf 1938, behoort het Midden standsexamen Algemene Handels kennis tot één der druks gefrequen teerde in ons land. Honderdduizenden kandidaten hebben daarvoor getrouw de lessen bcr'oeht. hun avonduren besteed aan hun huiswerk en studie en, de een meer, de ander minder vrijmoedig hun schreden gericht naar de exa menzaal, waar zij in de maanden april en juli met hun lotgenoten het schriftelijk resp. het mondeling exa men aflegden. Gelukkig voor het overgrote deef met onmiddellijk succes. Niet alleen de toekomstige onder nemer in het midden- en kleinbe- drijf, zoals tegenwoordig de midden stander van vroeger wordt genoemd ook velen die hun algemene ontwik keling wensten te vergroten namen deel aan de cursussen. Het leek er soms op, dat door het ^werkingtreden van de Vestigings wet detailhandel de „oude" mid- middcnstandsopleidingen gedaan zou krijgen, maar het ging anders. De aanmelding was soms nog groter dan in een vorig jaar. Velen begre pen, dat het nog goede zin had om in te schrijven aan een midden standsavondcursus of -school, want het diploma blijft zijn waarde be houden, terwijl de opgedane kennis voor hen. die het om andere redenen behaalden, steeds bèlangrijk blijft. Namens de Centrale voor Christe lijk Handelsonderwijs en de Stich ting voor Chr. Middenstandsonder- wijs, raad ik u die om zakelijke of 'deële redenen zijn kennis op be drijfseconomisch terrein wil vei'gro- ten, met nadruk aan om in te schrij ven op de in uw directe omgeving gevestigde opleiding voor het mid denstandsdiploma. U treft daar een korps van erken de, ervaren en bevoegde leraren, die er slag van hebben les te geven op een niet-schoolse, prettige wijze. Naam en adres treft u hieronder aan De cursus begint half augustusl973. U kunt zich aanmelden voor het examen in 1974, als u een éénjarige cursus volgt, terwijl de tweejarige middenstandsavondscholen in au gustus beginnen"(in de eerste klasse) met de opleiding voor het examen- 1975. De éénjarige cursus is erkend dooi de Centrale voor Chr. Handelson derwijs. de tweejarige, gesubsidieer de middenstandsavondscholen staan onder bevoegd gezag van de Stich ting voor Christelijk Middenstands- onderwijs. Beide organisaties zijn gehuisvest Treubstraat 25, Rijswijk Z.H., telefoon 070-909757. De directeur van de hieronder ver melde opleiding zal u graag volle dige informatie verstrekken. G. A. Demper, dir. CCHO/CMO. Voor 50 jaar ZIERIZEE. Adv. Gramophoon. Al leen aanstaande Woensdag geven wij op alle Gramophoons 15 °/o korting! Pracht Machines Met Hoorn. Prima Werk en Weergever. Thans 20, Fa. W. J. W. Appelmarkt D 365. ZIERIKZEE. Op de heden gehou den Paardenmarkt waren aange voerd 55 paarden en 5 veulens. De prijzen marieerden van 400,tot 950,Voor de loterij werden 14 paarden en veulens aangekocht. BURGH. In de laatst verschenen ajlevering van Mededelingen uit 's Rijks Museum van Oudheden te Lei den komt van een van onze dorps genoten, de heer J. A. H. een uitge,- breide verhandeling voor met fotografiën en kaartje van de Fran kische nederzettingen in de duinen van Schouwen. BRUINISSE. Maandag geraakte een paard voor eene kar gespannen op hol. Paard en wagen reden tegen een winkel, xvaardoor nogal wat schade werd aangericht. De voerman kwam er met de schrik vanaf. ZIERIKZEE. Adv. Bezoekt Den Eerste Zierikzeesche IJssalon, Fon- teine C 339. Onder Voortdurende Aanbeveling! M. K. Banketbakker. ZIERIKZEE. Maandag had de eerste keuring der geiten van de fokvereeniging alhier plaats. Het grasveld voor de Godskamers was als keuringsplaats gekozen. Voor op name in hel Prov. Stamboek werden drie stuks waardig gekeurd. VOSSEMEER. Adv. Te Koop, Een Oude Houten Veerpont. Bij D. Q-, Veerman, Ov.d-Vossemeer. ZIERIKZEE. Zondagmiddag onge veer te 1 uur arriveerde een boot ■met 600 leden van de Vlaamsche Toeristen Bond uit Antwerpen. WESTEISCHOUWENDonderdag avond 11 uur strandde voor den lichttoren van Ouddorp het Duitsche stoomschip „Bille" van Esjbjern, ge laden met 326 stuks koeien. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit in in mm in ii ii ii i immm mil ii in imiiiii iiiiiiii ii in ii ii iiiiiiiiiiii mm imiimiii urn iiiii mi minimi in in immuun ii in immiimiii in Het offer van Svitjold ZOMERAVONDCOMPETITIE RAYON ZIERIKZEE Dinsdag 1.9 juni: Velocilas-PZEM, 19.00 uur Serooskerke; Kon. Zeelan- dia-D'e Gouwe, 19.00 uur Noordgou- we; VAB-Stella Boys, 19.00 uur Zie rikzee. Woensdag 20 juni: Toren Boys- Smit Bolnes. 19.00 uur Zierikzee. Donderdag 21 juni: Kon. Zeelan- dia-Stélla Boys, 19.00 uur Seroos kerke. Vrijdag '22 juni: Toren Boys-Die Gouwe. 19.00 uur Noordgouwe; VAB- PZEM, 19.00 uur Zierikzee; Veloci- tasa-Smit Bolnes. 19.00 uur Seroos kerke. ATLETIEK VLISSINGEN, 16/17-6. Afgelopen weekend werden door de beide Vlis- singse verenigingen Zeeland-Sport en Marathon de Zeeuwse kampioen schappen voor senioren en A/B jeugd georganiseerd. Het waren matig bezette wedstrij den, maar ondanks dat er weinig te genstand was, kwamen de Delta- Sport-junioren tot uitzonderlijke prestaties en recordverbeteringen. De zes deelnemende junioren kwamen gezamenlijk tot de volgende score, wat betreft medailles: acht kampi oenschappen, vijf tweede plaatsen en drie derde plaatsen. Recordverbeterïngen Voor de verbeteringen van Zeeuw se jeugdrecords zorgden de drie at leten, die deze winter de centrale trainingen van de K.N.A.U. mochten volgen. De 17-jarige Isaline Hage zorgde zaterdag voor een frappante verbe tering van het Zeeuwse record dis cuswerpen (36.92 m). wat al jaren op naam stond van haar clubgenote Esther Goedhart-Schot. De 38,80 m waarop Isaline uitkwam is een af stand van nationaal formaat. Zeker niet minder deed Leo de Pee het, hij presteerde het nl. om 2 X, in één weekend het Zeeuwse speerwerpre- cord te verbeteren. Zaterdag kwam hij al tot een verbetering van bijna 5 meter van het record van Peter de Munclc van A.V. :56. Z'n prestatie was 54.66 m. Zondag overtrof Leo zichzelf door z'n eigen record weer te verbeteren tot 55.60 m. Met deze afstand staat Leo nu ver boven z'n leeftijdsgenoten op de Nederlandse ranglijst 1973. En tenslotte kwam de langstverbeide recordverbetering ook tot stand in Vlissingen. De 14-jarige Marja Kouijzer verbeterde eindelijk na één jaar en één week haar Zeeuws jeugdrecord hoogspringen met 1 cm tot 1.61 m. Na talloze ma len 1.60 m gesprongen te hebben was nu eindelijk de magische grens over schreden. Een volgende poging op 1.64 mislukte op een haartje. Het zou een verbetering geweest zijn van het Zeeuwse damesrecord. Kampioenschappen Bovengenoemde prestaties waren evenzovele kampioenschappen. Van de overige vier kampioenschappen werden er nog twee behaald door de in uitstekende vorm verkerende Marja Kouijzer, n.l. op de nummers kogelstoten meisjes B (10.16 m) en verspringen (4.92 m). Verder nog een titel voor Leo de Pee op het verspringen jongens B (6.10 m) en voor Isaline Hage op het kogelstoten meisjes A (10.18 m). 2e en 3e plaatsen Van de vijf tweede plaatsen waren er twee voor Isaline Hage; op de nummers 200 m (26.4 sec.) en ver springen, 5.23 m, een prachtige af stand maar met windvoordeel. De B-jongen Ad Fluyt werd twee de op de 100 m in 11.9 sec., een eve naring van zijn beste prestatie. Thea Kaaysteker eindigde als tweede op het nummer kogelstoten met 9.52 m. Jokè Geluk sprong haar beste jaar prestatie, 1.50 m, bij het hoogsprin gen, ook goed voor een tweede plaats. Derde plaatsen waren er voor Leo de Pee bij het hoogspringen (1.75 m), wel evenhoog als nr. 1 en 2, maar hij had meer foutsprongen. Thea Kaaysteker werd met 4.77 m derde bij het verspringen meisjes B. Al met al waren deze Zeeuwse kampioenschappen een mooie voor bereiding voor de Nederlandse kam pioenschappen voor A en B jeugd te Amsterdam, waar een viertal D.S.- junioren aan deelnemen op verschil lende nummers. Flakkee Robur Waddinxveen Zeeland Spoil Zierikzee Bruse Boys Totaalstand: Bij een zomers temperatuur, die meer een bezoek aan de verkwik kende stranden rechtvaardigde dan aan de sportvelden, vond zaterdag op het sportpark Bannink het door de jeugdcommissie van de voetbal vereniging Zierikzee georganiseerde toernooi voor A- en B- junioren plaats. In totaal betekende dit voor de spelers twee en een half uur voet ballen, een opgaaf welke onder de gegeven omstandigheden wel een beetje te veel van het goede was. Duidelijk viel dit te constateren bij de laatste wedstrijden waarbij er een groot aantal spelers blijk gaven aan het einde van hun „latijn" te zijn. Toch wil dit allerminst zeggen dat de deelnemende elftallen zich niet volledig hebben ingezet, om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Vooral bij de A-junioren werd er een bijzonder spannende strijd ge leverd voor de bezetting van de bo venste plaats tussen de teams van Zierikzee en Flakkee. Uiteindelijk slaagden de A-junioren van Zierik zee er in de kroon te zetten op het voor haar bijzonder succesvolle sei zoen 1972-1973. Zierikzee eerste Het team van Zierikzee, waarin het volgende seizoen niet minder dan negen spelers over zullen gaan naai de senioren, wist met vier overwin ningen en een gelijkspel beslag op de eerste prijs te leggen. De A-junio- ren van WIK, die Bruse Boys ver vingen omdat zij geen uitstel kregen voor de ontmoeting tegen Hontenisse (dat zaterdag toch niet te Bruinisse kwam opdagen), kwam twee maal tot een overwinning. Bij de B-juni- oren beschikte Flakkee uitgesproken over het sterkste team. Door alle vijf te spelen wedstrijden in een over winning om te zetten eindigden zij onbedreigd op de eerste plaats. Flak kee kwam hierdoor in het bezit van de fraaie wisselbeker welke hiervoor beschikbaar was gesteld. Aan het slot sprak de secretaris van de jeugdcommissie, de heer A. Bongers. woorden van dank tot de scheidsrechters, de EHBO-mensen, de spelers voor de sportieve wijze waarop zij elkaar partij hadden ge geven en allen die verder hun mede werking hadden gegeven dit toernooi te doen slagen. Met een toepasselijk woord overhandigde de heer Bongers hierna aan de aanvoerders de door hun team gewonnen prijs. De resultaten De resultaten Al junioren: Zierilc- zee-Robur 3-1; Robur-Waddinxveen 1-2; Flakkee-Waddinxveen 3-0; Zie- rikzee-WIK 4-0; Robur-Zeeland Sport 2-0; Flakkee-Zeeland Sport 0-0; Zeeland Sport-WIK 1-2; Zierik- zee-Zeeland Sport 4-0: Robur- Flak kee 1-6; Flakkee-WIK 4-0; WIK- Waddinxveen 0-2: Zierikzee-Flakkee 1-1: Robur-WIK 0-1; Zeeland Sport - Waddinxveen 0-3; Zierikzee-Wad- dinxveen 4-1. Zierikzee 5 4 1 0 1.6- 3 9 Flakkeë 5 3 2 0 14- 2 8 Waddinxveen 5 3 0 2 8- 8 6 WIK 5 2 0 3 3-11 4 Robur 5 1 0 4 5-12 2 „Zeeland Sport 5 0 14 1-11 1 B-jpnioi.cn: Zierikzee-Robur 0-3; Robur-Waddinxveen 1-2; Flakkee- Waddinxveen i-0; Zierikzee-Bruse Boys 4-0: Rob' nd t port 5-4; Flakkee-Zeeland Sport 2-1; Zeeland Sporl-Bruse Boys 2-0; Zierikzee- Zceland Sport "2-1; Robur-Flakkee 0-2: Flakkee-F use Boys ö-'l; Bruse Boys-Waddinx- een. Z er kzee- Flakkee 0-2; Röbur-Bruse Boys 5-0; Zeeland Sport-Waddinxveen 3-2; Zierikzee-Waddinxveen 1-2. De verdediging van de B-junioren van Zeeland Sport slaat een aanval van Zierikzee af. Flakkee Zierikzee Waddinxveen Robur Zeeland Sport 10 8 2 26- 3 18 10 6 1 3 23-11 13 10 6 0 4 17-13 12 10 4 0 6 18-20 8 10 2 1 7 12-22 5 De B-junioren van Zierikzee in de aanval in de ontmoeting legen Bruse Boys. Kees Verkaarl (Zierikzee) neemt het doel van WIK onder vuur. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Flitsen" uit het buitenland JERUZALEM. Ongeveer 30 Is raëlische geleerden zijn in Jeruza lem een hongerstaking begonnen uit solidariteit met zeven Sowjetrussi- sche joden die in staking gegaan zijn uit protest tegen de weigering van de regering hen te laten, emigreren STUTTGART. In een buitenwijk van de Westduitse stad Stuttgart zijn bij een autobotsing zes mensen om het leven gekomen. ROME. President Sangoule Lami- zana van Oppervolta heeft in een toespraak tot de raad van de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties in Rome, gevraagd om groter hulp voor de zes door droogte getroffen landen in het wes ten van Afrika. Hij noemde de situ atie „uitermate zorgwekkend". GENEVE. Vakbondsleiders, die in totaal meer dan 180 miljoen arbei ders uit de hele wereld vertegen woordigen, hebben zaterdag in Ge neve opgeroepen tot een internatio nale boycot van Zuid-Afrika. HONGKONG. China heeft zon dag zyn instemming betuigd met het aanvullende Amerïkaans-Noord- vietnamese wapenstilstaanssakkoord Goed resultaat voor Bruse Boys op nederlaagtoernooi Bruse Boys heeft zaterdag uitste kende resultaten weten te boeken op het door de voetbalvereniging OFB te Ooltgensplaat georganiseerd nederlaag toernooi. Het le elftal boekte een fraaie 6-3 overwinning op het le elftal van OFB, dat uitkomt in de le klas van de afdeling Rotter dam. De reserves van de Boys deden voor hun grotere broeders weinig onder door OFB II niet 5-2 te klop pen. WIK II-'s Heer Arendskerke II 12 Voor het nederlaag toernooi kwa men de reserves van WIK zaterdag middag in het veld tegen hun colle ga's van 's Heer Arendskerke. Beide elftallen ontliepen elkaar bijzonder weinig. Het enige verschil was, dat. bij de bezoekers meer cpbouw in hun aanvallen aanwezig was waar door zij ook gevaarlijker waren dan de aanvallen van de groen witten. In de le helft namen de bezoekers een 1-0 voorsprong welke zij na de thee tol. 2-0 wisten op te voeren. De mee naar voren opgerukte Adrie Noord- dijk slaagde er in de slotfase nog in voor WIK tegen te scoren 1-2. willen 7. Sprakeloos staart Svitjold haar een ogen blik aan. Dan draait hij zich om. grijpt een tak en port in het vuur, om zich een houding te geven. De vraag heeft, hem verward, een vreemde angst kruipt in hem op. ..In het. land van Eric de Noorman?" her haalt hij haar vraag met afgewend gelaat. „Ja, vrouwe, wat wilt ge van hem?" Hij grijpt een kom, vult ze met soep en reikt ze de vrouw aan. Schuw kijkt hij naar haar ge zicht en vandaar dwalen zijn ogen naar het kind, dat hem met wijd open ogen aankijkt, „Heb ikheb ik soms gesproken in mijn slaap?" vraagt, de vrouw. Er ligt angst in haar stom. Ili.i knikt. „Gij noemde de naam Alvin", zegt hij. „de rest kon ik niet verslaan". ..Hij was mijn man", fluisterde zij. „Hij viel in de strijdMet nietsziende ogen staart zij naar haar hand. die de kom vasthoudt Er druppelt een traan op.Dan veegt zij haas tig langs de ogen en begint het kind te voe den. Een tijdlang wordt er niet gesproken. Svitjold is bedrukt. Hij voelt het noodlot op zich afkomen. De hut benauwd hem en het liefst zou hij naar builen gaan, maar iets weerhoudt hem. Intussen is de vrouw opgestaan, heeft het kind op de arm genomen en treedt nu op Svitjold toe. ..Wilt gij mij naar de burcht van de goede koning Eric geleiden?" vraagt zij, hem hoopvol aanziende. Deze vraag heeft hij verwacht en gevreesd. Zwijgend knikt hij naar het matte, ver moeide gezicht van de vrouw. Het kind lacht hem toe en steekt kraaiend de armpjes uit. Terug naar Wogram's burcht, dal bete kent de wereld, dat betekent de vloek.On willekeurig schudt hij het hoofd. Langzaam kleurt een blos de wangen van de vrouw. ,.Ge wilt mij niet helpen", zegt zij Verontwaardigd. „Mij, een eenzame vrouw in een vreemd land? Het is goed, dan ga ik alleen", besluit zij trots en schrijdt naar de deur. „Wacht", roept Svitjold, „ge kunt zo niet gaan. Gij zijl uitgeput...." Maar reeds heeft zij de deur geopend en is naar buiten ge treden. Hij is weer alleen in de hut.. Een ogenblik is hij in tweestrijd. Dan stapt hij met grote passen naar de deur, rukt deze open en schreeuwt de vrouw na: „Wacht! Wachl wie ge ook zijt! Ik zal u naar Koning Eric geleiden!" Eerst grondonderzoek, daarna be mesting. Dit zou voor elke bezitter van grond in dc land- en tuinbouw parool moeten zijn. Het grote voordeel hiervan is, dat men de bemesting kan aanpassen aan de behoefte van de nodige voe dingsstoffen. Dat levert de hoogste opbrengst tegen de laagste kosten. De waarde van grondonderzoek wordt nog maar al te vaak onder kent, zulks tot grote schade van het bedrijf. Ons grasland levert bij een doel matige bemesting, smakelijk en voedzaam gras. Vooral de verhouding droge stol. eiwit, kali en magnesium is noodza kelijk om kopziokte te voorkomen. Maar ook onze tuinbouwgewassen stellen hoge eisen aaan de grond, ook hier blijft grondonderzoek nood zakelijk. Veelal wordt grondonderzoek na gelaten omdat het tot dusver nogal duur bleek. Hierin is nu verandering geko men, want het Bedrijfslaboralorium voor Grondonderzoek te Bcegden, heeft een nieuwe methode bedacht, een zgn. „doe het zeiver" waardoor men zelf grondmonsters kan nemen. Het nemen van monsters is zeer eenvoudig en ieder kan het nu zelf doen. Dat past in deze tijd van kos tenbesparing. Men kan nu profiteren van dit nieuwe systeem, zaak zal zijn er ook gebruik van te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 8