Italië gaat het wat linkerse proberen Ja! 125 Polski gegevens: f8.549,- f9.222,- Ja! 124 Seat u f519,- in prijs verlaagd! gegevens: f7990,- De woningbouw Vlissingen heeft een fraaie philatelistische tentoonstelling BLIK DOOR HET WERELD De Italiaanse christen-demokraten hkebben op hun partijkongres beslo ten dat er weer een regering moet komen die links van het centrum slaat. En dus komt die er, ivant al leen al door haar omvang kan de partij dit bepalen. Zonder haar valt geen reële regering te vormen. Met haar trouioens ook niet, is zo langs zamerhand het gevoelen van vele Italianen die kunnen terugzien op een haast eindeloze reeks van kabi netten in allerlei kleurschakeringen waarin de DC met anderen heeft sa mengewerkt, doorgaans voor zeer korte tijd, zonder dat veel indruk wekkends tot stand kwam. Altijd viel er ivel wat voor ivaardoor de ko.aUtie uit elkaar viel. Dat de chris ten-democraten altijd zowel aan de crises als aan de kabinetten deel hadden, maakt de kOnklusie niet zo absurd dat niet zozeer de Italiaanse democratie ziek is, als wel haar grootste pijler, de christen-demokra- tische partij. De christen-demokraten kunnen trouioens amper als een partij gezien worden. Wat hen samenbindt is niet veel meer dan het katholieke geloof en een afkeer voor het kommunisme dat sommigen van hen al een beetje links van het centrum zien beginnen Die verschillende inzichten leidden er niet slechts toe, dat er stromingen binnen de partij ontstonden zoals vrijwel iedere partij die enigzins kent, maar dat deze komplete partij en binnen de partij werden met een eigen naam - Populair Initiatief, Demokralische Inspanning, enz. - en een eigen administratief apparaat inklusief sekretariaat. Dit zou nog Lot daaraantoe zijn als deze partijen binnen de partij zich inspannen om politieke idealen te propageren, maar daarop lijkt het niet. Gekonkel De groeperingen dringen naar de macht in de partij en omdat die au tomatisch deel uitmaakt van de re gering dus ook naar de posten daar in en de banen die door de ministers te vergeven zijn. Typerend voor nu is bijvoorbeeld dat binnen de DC, terstond nadat besloten iverd het weer over de centrum-linkse boeg te gooien, de strijd ontbrandde over wie welke post moest gaan bezetten. Kontakt met- de socialisten, republi keinen en sociaal-democraten was er niet eens geweest. Dit zijn toch de drie partijen die men voor een rege ring links van het. centrum nodig heeft en die misschien ook wel iets te berde willen brengen. Zonder meer staat vast dat deze drie groepe ringen niet echt branden van ver langen om de Democrazia Christiana als regeringspartner te omarmen - daarvoor hebben ze teveel teleur stellingen in het verleden verdmird. Maar ze zitten eenvoudig in de tang: zonder de DC hebben ze helemaal geen kans. Veel hoop dat ze door een konse- kwente oppositie iets bereiken heb ben ze op grond van ervaringen uit het verleden ook niet: wel kalft de christen-democratische meerderheid af maar het profijt daarvan gaat enerzijds naar de kommunistische partij, anderzijds naar de rechtse Kunstverkoop „ver beneden de prijs" BRUSSEL 16-6. De rechtbank in Tongeren heeft de Nederlandse kunsthandelaar W. V. uit Valkens- waard veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en een boete van 15.000 Belgische franken (ruim 1000 gulden). De man werd bij verstek veroordeeld. De recht bank beval zijn onmiddellijke ge vangenneming. De man was er van beschuldigd, ver beneden de prijs, een kunstwerk gekocht te hebben van een Belgische pastoor die dit kunstwerk niet mocht verkopen. Groninger bedrijf failliet DEN HAAG, 16-6. Het confectie bedrijf Moll in Nieuweschans is fail liet verklaard. Moll is een van de drie confectiebedrijven in Groningen die in moeilijkheden zijn geraakt. De andere zijn: het herenkleding bedrijf Van Dam in Groningen en het confectiebedrijf Grol in Ter Apel Een groot buitenlands confectie- concern heeft belangstelling voor de overneming van het bedrijf van Moll zo valt van welingelichte zijde te vernemen. Hangende de onderhan delingen kunnen naam noch natio naliteit van de gegadigde worden genoemd. Het faillisement is een noodzakelijke voorwaarde voor de overneming. groeperingen vooral die met een fascistische inslag. Het droevig resultaat van dit de demokratie verziekende gekonkel om de macht kan moeilijk anders zijn dan dat het prestige van het hele parlement angstwekkend tot het nulpunt is gedaald. Met als konse- kwentie dat het verlangen naar „sterke mannen" vooral van rechts, maar ook van links - de Italianen meer en meer naar de extremistische partijen drijft. KORTF. BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De fracties van KVP, VVD, ARP, CHU, DS '70 zijn van oordeel dat de minister van CRM de toewijzing van zendtijd moet kunnen intrekken of opschor ten, indien de voortduring daarvan gevaar kan opleveren voor de vei ligheid van de staat, voor de veilig heid van personen of groepen van personen ol: voor de goede zeden. SAS VAN GENT. Een aantal in woners van Sas van Gent heeft ge protesteerd tegen de overlast die omwonenden ondervinden van de Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent. Het protest, tot uiting ge bracht in een ljjst met handtekenin gen wordt ondersteund door de Ver eniging Milieuhygiëne Zeeland. In middels is aan GS verzocht maatre gelen te willen treffen om verbete ring in de toestand te treffen. ROTTERDAM. De raad van be stuur van de Holland Amerika Lijn heeft besloten het s.s. „Nieuw Am sterdam" aan het eind van dit jaar, begin 1974 uit de vaart te nemen. DEN HAAG. Het bestuur van de stichtng van de Arbeid heeft in zijn (jaarlijkse) advies over een rou- leringsschema voor spreiding van collectieve bedrijfsvakanties aan de minister van sociale zaken een uit breiding van het tijdvak voor vakan tiespreiding bepleit tot acht weken. UTRECHT. Doordat Nederland een duur land is geworden komt de Internationale concurrentiepositie van ons bedrijfsleven in gevaar, zo con stateert de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht in het jaarver slag over 1972. AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft in kort geding bepaald, dat een gantal door pensionhouder A. D. Oostveen gedagvaarde Marokkanen diens pen sion aan de Wladimirlaan in Bus- sum niet behoeven te ontruimen. DEN HAAG. Zodra vaststaat welke middelen ten behoeve van de scholenbouw voor het voortgezet on derwijs de betrokken scholen zullen zijn, zullen de betrokken scholen worden geinformeerd. HOORN. Bij de politie in Hoorn heeft zich de vierde verdachte van een schietpartij vrijwillig gemeld. Het is de 32-jarige H. H. uit Utrecht, die evenals de twee mannen, die zich woensdagmorgen meldden, als be roep handelaar opgaf. Volgens de po litie is dit de laatste man die werd gezocht. ARNHEM. De krijgsraad te Arn hem heeft drie dienstplichtige mili tairen uit de „Willem de Zwijgerka zerne" in Wezep veroordeeld tot f 170 boete, omdat zij in de nacht van 4 op 5 januari een statieportret van koningin Juliana uit de eetzaal haal den en dat buiten kapot trapten. Een van de drie kreeg bovendien een \yeek voorwaardelijk militaire det- tentie. TERNEUZEN. De 14-jarige scho lier Gerrit Johannes Groen woud uit Axel is in Terneuzen met zijn fiets in botsing gekomen met een vracht auto en enkele uren later in het Ju- lianaziekenhuis te Terneuzen over leden. Hij reed samen met een vriendje aoor het rode licht. Het vriendje liep lichte verwondingen op VENLO. Op de rijksweg Venlo- Nijmegen onder Bergen is bij een inhaalmanoeuvre door een personen auto de 31-jarige M. Franssen uit Oeffeit gedood en twee medeinzit tenden ernstig gewond, toen ze fron taal in botsing kwamen met een vrachtwagen met aanhanger. UTRECHT. De bond van verplicht, vrijwillig en voormalig dienende mi litairen (BVWDM) heeft er bij de ministère van Agt van justitie en Vredeling van defensie op aange drongen het tweede gratie verzoek dat zeven voormalige hoofdbestuurs leden van de vereniging van dienst plichtige militairen (WDM) hebben ingediend af te wijzen door de kroon een negatief advies te geven. Advertentie Kon Rat goedkoper dan Fiat? 'n Fiat uit Polen. Comfortabele, onberispelijk gelij ruime zakenwagen met leuke extra's voor 'n nog aantrekkelijker prijs. rembekrachtiging, schijfremmen rondom 125P1300: 4 cil, 1295 cc 60 Din pk top 140 km/u f 7.370,- incl.BTW 125P1500: 4 cil, 1481 cc 70 Din pk top 150 km/u f 7.950,- incl. BTW 'n Fiat uit Spanje. Solide, snelle businesscar met een uitstekende wegligging, die nu maar liefst f 500,- minder kost. rembekrachtiging, schijfremmen rondom gescheiden remcircuit 4 cil, 1197 cc 65 Din pk top 140 km/u f 6.888,- incl. BTW DE BUJDE RIJDERS Imp. Leonard Lang BV, Stadhouderskade 113, Amsterdam. Telefoon (020) 730867. Prijzen af Born. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 19 JUNI NED. I: Na het journaal van acht uur begint de Vara van voren af aan met de Onedin Lijn. Voor het zover is eerst tussen zeven en acht hel ge varieerde programma voor de jeugd Kijk es an. Humor en avontuur wordt de kijker geboden in De Stra- temakeropzeeshow en in Het geheim van de blauwe sprinkhaan. In de herhaalde eerste aflevering van De Onedin ine ziet men hoe James One din met zijn charme een meisje voor zich wint en met haar hel schip dat eigendom van haar vader is. Jaren geleden verscheen Herman Stok als DEN HAAG, 15-6. De in 1963 in gestelde commissie bouwplanning heeft in een vrijdag aan de tweede kamer aangeboden rapport „de bouwnyverheid in de jaren zeven tig", ten aanzien waarvan de rege ring nog geen standpunt heeft be paald, aanbevolen om uit sociale overwegingen in de jaren 1971-1980 een woningbouwprogramma uit te voeren, dat qua investeringsom vang 1.445.000 resp. 1.420.000 woningen omvat. Daarbij moeten dan 360.000 resp. 335.000 woningen worden ver vangen en verder 140.000 resp. 190.000 woningen worden gereno veerd. Dit betekent voor de inves teringen in de nieuwbouw en reno vatie een gemiddelde volumestij ging van 4,5 pet. per jaar in genoem de periode. Afhankelijk van de combinatie van vervanging en renovatie zal de nieuwbouw van woningen bij gelei- delijke opvoering in 1980 tussen de 170.000 en 160.000 woningen komen te liggen. Postzegel doet het VLISSINGEN, 15-6. Er is bin nen het gebied van de vrijetijdsbe steding nauwelijks een activiteit denkbaar die zo zinvol wordt be- oeiend als de filatelie, aldus drs. Th. J. Westerhout, burgemeester van Vlissingen, bij de opening van de nationale filatelistische tentoonstel ling „Zeelandia '73". De expositie in de stedelijke sport hal met meer dan een half miljoen gulden aan filatelistische schatten toont onder de bijna 1000 vierkante meter glas van de tentoonstellings kaders de postzegels van ons eigen land en de overzeese rijksdelen, de meeste europese landen, Israël, de vroegere koloniën in Afrika en lan den van het westelijk halfrond. Beeld en onderwerp De nieuwe richting in de filate lie - het verzamelen naar beeld en onderwerp - is rijkelijk vertegen^ woordigd met collecties fauna en flora, muziek, dans en theater, het Rode Kruis, farmacie, landbouw, textielindustrie, de Bijbel en reli gieuze motieven, schepen, telecom municatie, ruimtevaart en schaken. Naast de postzegels nemen de postvervoer met trekschuit en dili- landia '73 een belangrijke plaats in. De bezöeker maakt kennis met de geschiedenis van de aangetekende brieven, de zondagsbesteiling he: postvervoer met treksc-hut en dili gence, de postale historie van Ber gen op Zoom, Wageningen. Zeeland en Friesland. quizmaster op het scherm en voort aan is hij weer in een dergelijke rol te zien en wel in het vraag en ant ivoord spelletje Wie, watwaar? De deelnemers aan dit spel krijgen vra gen over de meest uiteenlopende on derwerpen te beantwoorden waarbij ze zelf de inzet van tien tot vijftig gulden mogen bepalen. Als haar neus die het bij een overval moest ontgelden, hel toelaat, behoort zan geres Lenny Ruhr vanavond tot de gasten in Koos Postema's program ma Een groot uur, U. Andere muzi kale gasten zijn het trio Polis et les Helleniues en het trio Louis van Dijk Hel onderwerp dat Koos Postema vanavond aansnijdt is de stotter- kwaal. Ongeveer een kwart miljoen ■mensen in Nederland hebben last van stotteren, in lichte dan wel in ernstige mate. De mogelijke gevolgen zijn legio: eenzaamheid, gebrek, aan zelfvertrouwen, etc. Er wordt in woord en beeld aandacht geschon ken aan deze kwaal, waarbij tevens de therapie wordt belicht die men gebruikt om stotteraars te helpen Tot besluit van de avond wordt de ru briek Den Haag vandaag uitgezonden NED. II: in de vooravond heeft de Ncrv twee programma's op hel scherm en ivel een aflevering van De geheime schatten der Rode Zee en een aflevering van de Westduitse serie Op het Europese wildspoor. Ditmaal wordt het leven van o.a. de marter, de das en de oter beschre ven, een door de mens zeer bedreigd leven. Na het journaal wordt de uitzending voortgezet met het raad selspelletje Zo vader, zo zoon. De volgende 25 minuten zijn met name bedoeld voor de smalfilm amateurs. Behalve de gebruikelijke tips wor den er in deze rubriek ook films van amateurs vertoond. Vervolgens wordt de Engelse misdaadserie Voortvluchtig voortgezet, het levens echte relaas van een groep mensen die een bank beroofd hebben. Van avond de schijnwerper op Terence Boldon die na zijn ontsnapping op weg gaat naar zijn vriendin. Hun romantiek duurt slechts kort. Om tien uur vraagt Hier en Nu aandacht voor de actualiteiten en voor de vo cale dagsluiting tekenen de zang marter, de das en de otter beschre- goup uit Den Haag. DINSDAG 19 JUNI NED. 1: IS.45 Kiri de clown; 1S.55 Nieuws: 19.05 Kijk es an; 20.00 Journaal; 20.20 De Onedin Line; 21.10 Wie wat waar?: 2f.35 Een groot uur: U; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Nieuws. NED. II: 1S.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws: 19.05 De Geheime schatten van de Rode Zee19.30 Op het Euro pese wildspoor: 20.00 Journaal; 20.20 Zo vader to toon20.45 Smalfilm; 21.10 Voortvluchtig22.00 Hier en Nu: 22.30 Vocale dagsluiting: 22.40 Nieuws. WOENSDAG 20 JUNI NED. I: Hoofdmoot vanavond is de uitzending van 'i tweede Inter nationale Spel zonder grenzen. Te gen negen uur komen de beelden vanuit de Zuidzwilserse plaats Bel- linzona. Het Vara kinderprogramma om vijf uur bestaat uit een reis avontuur van Max en Mop'sy, ge volgd door een verhaal over twee belhamels en tenslotte een spannend schurkenverhaal. In hel vooravond- programma tussen zeven en acht worden de rubrieken Van gewest tot gewest en Touristische tips uitge zonden. Na het journaal gaat de uit zending van de politieke partijen de lucht in, waarop aflevering vijf van Lijf in beweging wordt uitgezonden. Ditmaal de grenzen over. er wordt een beeld gegeven van de lichame lijke opvoeding aan hel Springfield College in de Amerikaanse staal Massachusettes. Daarna Spel zonder grenzen, vertegenwoordiger van Ne derland is de plaats Hoogeveen. Ba rend Barendse zorgt weer voor het commentaar bij de verrichtingen van de diverse equipes, die vanavond de opdrachten moeten uitvoeren. Van avond staan die in het teken van de markthandel zoals het in de middel eeuwen plaats vond. Vuurvreters, komedianten en waarzegsters luiste ren dit spel op, dat ongetwijfeld an derhalf uur vrolijk kijkgenot ople vert. Tot slot de rubriek Den Haag vandaag waarin de kijkers op de hoogte gebracht wordt van de ont wikkelingen in de binnenlandse po litiek. NED. II: Vos in de stad, is de titel van de film die de Vara vanavond uitzendt. De film vertelt het avon tuurlijke verhaal van een vos die in een stad verdwaald raakt. Met vriendelijke groeten presenteen Jan Borkus uw verzoekplaten. Hel werk stuk van de filmer René Scholten houdt hel midden tussen een docu mentaire en een amusementspro gramma. Wal zijn de reacties van de luisteraars als ze in het radiopro gramma op zondagmiddag Met vriendelijk groeten met een plaatje worden verrast? Vervolgens stappen ive de misdaadwereld in, waaraan chief Robert T. Ironside de handen vol heeft. De invalide politieman houdt zich bezig met een misdaad syndicaat, dal hij zo goed als achter grendel heeft. Maar juist door zijn voornemen de misdadigers in de kraag te vatten zet Ironside zijn ei gen leven op het spel. Overigens kan men er zeker van zijn dat alles weer op zijn pootjes terecht komt. Waarna men de aandacht kan richten op de rubriek Kenmerk, waarmee het Ilcor zijn zendtijd lussen kwart voor tien en half elf vult. WOENSDAG 20 JUNI NED. 1: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.45 Toeristische Tips; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen; 20.30 Lijf in beweging; 20.55 Spel zonder grenzen: 22.25 Den Haag vandaag; 22.35 Nieuws. NED. II: 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws: 19.05 Vos in de stad; 20.00 Journaal; 20.20 Met vriendelijke groeten; 20.55 Ironside; 21.45 Ken merk; 22.30 Nieuws. Vrijdag 22 juni20.20 uur, Nederland I: Het leven van een spion. Kathinka Hoffmann als Margot Probst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7