PAKKET MAATREGELEN OVER COLLEGEGELDKWESTIE Bejaarden van Nieuwerkerk maakten een zeer geslaagde reis Bruiloftsstoet in oude stijl te Haamstede C-meisjes van Delta-Sport bovenaan in de competitiewedstrijd Mosselkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang", Bruinisse Teruggebracht lot 500 DEN HAAG. 16-G. Minister dr. J. A. van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft na het kabinetsberaad een pakket maatregelen bekend gemaakt over de eollegegeldkwestie. Daarbij is ervan uitgegaan, dat in een overgangsregeling zoveel mogelijk de ontstane rechtsongelijkheid ongedaan wordt gemaakt. Voor het komende studiejaar wordt het collegeld van 1' 1000 teruggebracht tot f 500.Het inschrijfgeld blijft op f 100 gehandhaafd. Met ingang van het jaar '74-'75 komt er een nieuwe studiefinancie ringsregeling. waarbij een eigen bij drage van de studenten uitgangs punt zal zijp met de mogelijkheid na afloop van de studie, afhankelijk van het dan genoten salaris de stu dieschuld af te lossen. De eigen bij drage zal gerelateerd worden aan het inkomen van de ouders van de student. Het gladstrijken van de rechtson gelijkheid is niet volledig mogelijk, zij die vorig jaar de duizend gulden betaalden en blijven studeren, krij gen met ingang vanhet studiejaar '74-'75 een vermindering van de studieschuld. Deze schuld zal dan ontstaan krachtens de nieuwe fi nancieringsregeling. zodat er gespro ken kan worden van een verreke ningsmethodiek. De Tweede Kamer zal hierover spoedig een voorstel bereiken, even als het voorstel tot verlaging van het collegegeld van f 1000 tot f 500. De wetswijziging om de verlaging Flitsen uit het huitenland MOSKOU. Een rechtbank in Pskov heeft vier Russen de dood straf gegeven omdat zij zich in de 2- de wereldoorlog aan collaboratie met de Duitsers hadden schuldig gemaakt Het viertal had in 1943 als leden van een onder Duits bevel staand poli tiekorps meer dan vijftig mannen, vrouwen en kinderen van een Rus sisch dorp doodgeschoten. BELFAST. Voor het gebouw van het dagblad „Coleraïne Chronicle in Coleraine in Noord-Ierland is een met springstoffen geladen auto in de lucht gevlogen. Zes in de omgeving werkende mensen of voorbijgangers kwamen om het leven en tien per sonen liepen verwbndigen op. NORDHORN. De 21-jarige H. Huiting uit Coevorden is in Nord- horn (Did.) met grote snelheid tegen twee bomen langs de weg gereden. De jongeman kwam om het leven. Een medeinzittende werd levens gevaarlijk en twee anderen ernstig gewond. ALBUQUERQUE. Nieuw Mexico. Bij Albuquerque in de Amerikaan se staat Nieuw Mexico is door de harde wind de tractie van twee ka- belkabines onklaar geraakt. De 40 passagiers hebben de nacht op 300 meter hoogte moeten doorbrengen. KOPENHAGEN. De Poolse vliegtuigkaper van wie de Deense politie de verwijning meldde, is don derdagavond uit eigen beweging in het ziekenhuis in Kopenhagen waar hij behandeld werd; teruggekeerd. van het collegegeld voor het komen de jaar tot stand te brengen laat nog een tijdje op zich wachten, omdat het voorstel eerst voor advies naar diverse instanties moet. De kamer zal pas in het najaar kunnen beslis- Toch hoeft voor de inschrijving van het komende academiejaar niet de volle f 1000 van de dan nog vige rende wet te worden betaald. Het bleek mogelijk bij algemene maatre gel van bestuur, die zeer spoedig verschijnt, betaling in twee gelijke termijnen in te voeren, zodat bij in schrijving f 500 moet worden vol daan. „Veelbelovend" wed werkelijkheid De als „veelbelovend" aangekon digde reis met de bejaarden uit Nieuwerkerk die donderdag werd gehouden heeft deze benaming ten volle verdiend, 's Morgens half acht werd met 84 deelnemers gestart (7 ingeschrvenen moesten wegens ziek te verstek laten gaan) en regelrecht naar Gorcum getuft, waar in het „motel" de koffie werd genuttigd. Vandaar werd via Tiel-Oosterbeek naar „Het Dorp" bij Arnhem gere den. Onder leiding van eikel'e daar wo nenden onder wie ook het echtpaar Heiboer afkomstig van Nieuwerkerk werd deze dorpsgemeeenSchap be zichtigd. waarbij ook de woning van de bewoners werden betreden. De bezoekers weiden voorgelicht over het leven in het dorp, bevolkt door zeer veel gehandicapte mensen. De verzorging, voorzover men dit niet zelf geheel kan doen, geschiedt door z.g. „Dogela's" waarvan er een groot aantal ook in het dorp woont. De geehele opbouw in een sterk golvend terrein is buitengewoon practisch opgezet en wel zodanig dat terrasge- wijze bebouwing de bewoners, zij het bijna allemaal zich voortbewegend in invalidawagens, al of niet gemoto riseerd, n staat stelt overal te ko men. Ook de verschillende werk plaatsen, waar zeer nuttige arbeid wordt verricht, kregen de volle aan dacht. Het geheel overziende stelde iedereen vast dat de vele miljioenen die destijds door ons volk werden bijeengebracht, zeldzaam goed wer den aangewend. Din ei- Na de rondleiding werd in het ter plaatse aanwezige restaurant, na een apertiefje. het diner gehouden, waar aan ook enkele geleiders deelnamen. Zij kregen onder welegmeendè dankwoorden allemaal nog een ge schenk van Zeeuwse bodem. Dit deel van de dag vormde bepaald een hoogtepunt. Precies twee uur ging men per salonboot vanaf de Rijn kade een vaartocht maken naar de „Westerbouwing", waar de thee pauze werd gehouden. Menigeen heeft hier nog per autotrein de om geving verkend. Hierna werd op de Grebbeberg de Ereebegraafplaats van Hollandse Mi litairen betreden. Onder aandacht van velen legde één der deelneem sters bloemen op het graf van een harer verwanten. Ieder was vol lof over de keurig onderhouden laatste rustplaats van de gevallenen uit de laatste oorlog. Het gezelschap vertoefde hier ge ruime tijd. Het prachtige weer en de fraaie omgeving noopten daar toe ook. Vervolgens werd via Rhenen- Amerongen - Monfooit - Oudewater naar Haastrecht gereden waar men in ,De Kleine Betuwe" aan landde voor een laatste consumptie. De laatste stopplaats werd alle eer aan gedaan. Op de thuisreis werden de dank woorden gewisseld, waarbij ed beide chauffeurs Willemse en Dekker, die niet alleen de deelnemers secuur brachten waar men wilde wezen niet werden vergeten doch velerlei uitleg konden geven over al wat men tegenkwam. De reiscommissie heeft deze dag, en bij hel; afscheid nemen van vele zijden mogen horen dat het een perfect.e reis was. die geheel vol gens opzet naar aller genoegen is verlopen. De zusters van den Berg en van Mourik die in de dankwoor den hadden gedeeld, ontvingen bij aankomst bij het Dorpshuis elk een fraai boeket bloemen. Half negen was men weer thuis, en gingen de deelnemers in opge wekte stemming huiswaarts. Door de vele stopplaatsen waren de onder scheidene trajecten allemaal betrek kelijk kort gehouden, zodat van ver moeidheid geen sprake was. hoewel de oudste toch bijna 90 j'aar'was. Onderweg werden ettelijkg malen voedzame tractaties uitgedeeld, be nevens voor de dames waf7versna peringen en voor de heren wat te roken. De bejaardenreis 1973 zit er weer op. en is welgeslaagd, dank zij een goed „uitgedokterd" programma. Vakantie Dagverblijf ZIERIKZEE. 15-6. Een vakantie week met alle pupillen van het dagverblijf „Brugzicht" werd een groots sukses. De kinderen uit het dagverblijf brachten een vakantie week door te Renesse. 's Maandags ochtends vertrok men van het dag verblijf te Zierikzee. Deze dag werd rond de bungalow, waar de vakan tieweek werd doorgebracht, gespeeld Vanaf Renesse werd een bezoek gebracht aan Dolfirodam te Scha- rendijke waarbij volop genoten werd van de capriolen van de flip pers. Het wandelen in duinen en aan het strand waren ook deze week niet weg te denken. De speeltuin werd bezocht, ijsjes werden gegeten, kort om het was voor de kinderen een fijne week. Het was dan ook voor hen te vlug vrijdag, de dag waarop alles opgeruimd werd en huiswaarts getogen. De ouderen De ouderen uit het dagverblijf brachten een vakantieweek door te Oostkapelle. In een bungalow op dit Walcherse plaatsje werd genoten van bos en strand. Vele wandelingen werden gemaakt. Vanuit het vakan tie adres werden diverse uitstapjes gemaakt o.a. naar het Zwin in Bel gië. naar Klein Walcheren te Mid- Brugzicht" groot sukses delburg. Natuurlijk werden op zulke dagen presentjes voor thuis gekocht en werden de kaarten aan vrienden en familie verzonden. Donderdagsavonds werd de grote ontspanningsavond gehouden en buiten zittend, wel nog met dekens om de benen, werd vrolijk gezongen en gekeken hoe het met het kipje ging aan het spit. Vrijdags, nadat gezamenlijk alles was opgeruimd, ging de tocht huis waarts, via het dagverblijf. Allen materiaal werd uitgeladen. Allen gingen met een frisse kleur op de gezichten naar huis. „Flitsen" uit het buitenland PARIJS. In Parijs is zondag of- ficiël bekendgemaakt dat de Sowjet- russische partijleider Brezjnjew van 25 tot 27 juni een bezoek aan Frank rijk zal brengen op uitnodiging van de Franse president Pompidou. PARIJS. De Franse regering is van plan volgend jaar een nieuwe zilveren munt in omloop te brengen die een waarde vertegenwoordigt van 20 frank. RIJSWIJK. Prins Bernhard be zocht vorige week de Prins Maurils laboratoria van de Rijksverdedi gingsorganisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek te Rijswijk. Hier bekijkt de prins een pop in een tegen een chemische aanval beveiligd pak. Links staats secretaris van defensie Siemerdink, midden dr. A. J. L. Ooms, voorzitter van het directorium van de P.M.-la boratoria. KOPENHAGEN. Minister van der Stoel heeft zich in de NAVO raad kritisch uitgelaten over de re sultaten van het vooroverleg over een conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking in Helsinki en een moeilijke tweede onderhan delingsronde Xau deze conferentie in het vooruitzicht gesteld. KOPENHAGEN. Zbiginew Iwa- nicki, een Poolse vliegtuigkaper, is ontsnapt uit een ziekenhuis in de Deense hoofdstad, waarheen hij on langs werd gebracht om een behan deling te ondergaan, zo meldt de Deense politie. BRUSSEL. In de Brusselse ag glomeratiegemeente Etterbeek heeft een grote brand gewoed, die ont stond in een garage. Na het uitbre ken van de brand volgden enkele ex plosies, waarna het- vuur zich een weg zocht naar een aanpalende hout zagerij en een aantal flats. Geen bruidssuikers, maar toch Vogelbescherming contra elektriciteitsbedrijf UTRECHT. 15-6. Tussen de Ne derlandse vereniging tot bescher ming van vogels en het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land (P.E.N.) is een conflict ontstaan rond de aanleg van een 380kv hoog spanningsverbinding tussen Velsen en Diemen over het weidevogelge- gebied „De Reef" noordelijk van het Noordzeckanaal. De schade die door hoogspannings leidingen aan de vogelstand in wei- devogelgebieden wordt aangericht is volgens de vereniging onvoorstel baar groot. Over het reefgebied loopt al een 150 kv hoogspanningslijn. On der de „draadslaehtoffers" van deze lijn bevinden zich zeer veel vogels van bedreigde soorten. De 380 kv leiding mag beslist niet volgens het nu vastgestelde trace worden gebouwd vindt de vereni ging tot bescherming van vogels. De vereniging heeft voorgesteld net tra ce zuiderlijker te laten lopen, maar het P.E.N. voelt daar tol nu niets voor. Kort geding? Het electriciteitsbedrijf heeft de gemeente Westzaan, waarbinnen het natuurgebied ligt. al gedreigd met een kort geding in verband met het weigeren van een bouwvergunning voor de masten. Ten aanzien van de „vogelbescherming" en enkele ande re eigenaren, waaronder de gemeen te Westzaan. heeft het P.E.N. toe passing van de belemmeringswel privaatrecht aangevraagd. Dit bete kent dat aan „vogelbescherming" en de andere eigenaren „gedoogplicht" opgelegd kan worden. De „vogelbescherming" weet zich in zijn strijd tegen het electriciteits bedrijf gesteund door de stichting Natuur en Mileu (samenwerkings verband van contactcommissie voor natuur- en lar.dschapbeschermïng. Ned. ver. tegen water, bodem en luchtverontreiniging, stichting cen trum milieuzorg en de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland en door soortgelijke organisaties in Noord-Holland HAAMSTEDE, 16-6. Zaterdag morgen is niet direkt de morgen waarop de meeste huwelijken wor den gesloten. Toen dan ook een kleu rige stoet ruiters gevolgd door een aantal oude „gerijljes" door Haam stede trok, waren vele gasten van mening dat het ging om een opgezet programma punt van de L.R.V. Wes telijk Schouwen". Hel was in dit ge val geen „bittere ernst", maar vro lijke werkelijkheid, omdat twee le den van de vereniging in het huwe lijk traden. Dank zij de waardevolle kollektie van de heer W. de Vrieze en nog en kele andere rijtuig bezitters was het mogelijk een fleurige bruilofdsstoet te vormen die natuurlijk veel be langstelling genoot van de eigen be volking, maar niet minder van de vele gasten die op deze mooie dag in Haamstede aanwezig waren. Hel gebeurt niet elke dag dat men een dergelijke stoet oude rijtuigen door het dorp ziet trekken. Plaatjes Vanzelfsprekend zijn er heel veel plaatjes geschoten van dit gebeuren DEN HAAG. De vermaarde wijn- voorraad van het voormalige hotel Willebrug zal eerstdaags geveild worden. Op de kijkdag in hel hotel maakten de kenners hun keus. en het echtpaar Prince, kan er van verzekerd zijn dat hun trouwstoet dit' jaar op vele plaatsen in ons land en ook daar buiten nog bewonderd zal worden. We hoorden een oude in woner de verzuchting slaken: „hele maal echt was het toch niet meer, want dan had men bruidsüikers moeten strooien. Voor de kinderen was dat vroeger het aantrekkelijke van een bruilofts stoet, dat er uit de gerijtj'es handen vol bruidsuikers geworpen werden, die natuurlijk gretig gezocht werden Dat ze dan in het stof van de straat gelegen hadden kon blijkbaar de pret niet drukken. Maar dat was ook in de tijd dat thuis een babelaar in vieren gesne.den werd omdat het te duur werd als alle kinderen een he le moesten hebben. KOPENHAGEN. De minister van buitenlandse zaken, mr, M. van der Stoel, is blij dat ook vjjf andere landen - Noorwegen, Denemarken, België, Canada en Italië - op de conferentie van Navo-ministers in Kopenhagen hun verontrusting heb ben uitgesproken over schendingen van de rechten van de mens en de democratische vrijheden in Grieken land en Portugal. LONDEN. Voor de tweede keer binnen 24 uur is in Noord-Ierland een R.K. man vermoord. DORDRECHT, 16-6. Dat de atle- tiekafdeling van Delta-Sport ook in de C-leeftyd (meisjes geboren in '59 en '60) volop talent onder haar vleu gels heeft, bewezen de met volop in zet strijdende C-meisjes. Waren het vorig jaar vooral de D- meisjes die volop in de running wa ren in allerlei wedstrijden, dit jaar zijn het dezelfde meisjes, nu door hun leeftijd gepromoveerd naar de C-klasse, die furore maken, vooral in Züid-Holland. Delta Sport I In de de tweede competitiewed strijd j.l. zaterdag in Dordrecht kwa men deze meisjes bovenaan met 6193 punten. Voor dit puntentotaal voor Delta-Sport I zorgden Marianne Nolet, Anita Koopman, Rietje Stout- jesdijk, Anita Kouijzer en Nelleke Geluk. Marianne Nolet liep de 80 m in 11.0 sec., Ainta Koopman in 11.4, een verbetering van haar persoonlij ke prestatie. Anita Kouijzer sprong erg goed ver nl. 4.56 m en sprong evengoed hoog, nl. 1.35 m. Rietje Stoutjesdijk stootte de kogel 6.84 m en sprong 4.02 m ver en Nelleke Ge luk sprong ook 1.35 m hoog en stoot te de kogel 7.32 m. Daarbij kwam een estafette van de eerste vier meis jes in een clubrecordtijd: 43.8 sec. (4 X 80 meter). Delta Sport II Voor Delta Sport II waren in de weer Karin v. d. Westen, Marjan Does. Ellen Dreijer, Johan van Wes- tenbrugge en Truus Hage. Jolien van Westenbrugge zorgde voor een uit stekende prestatie op het hoogsprin gen, nl. 1.30 m. Marjan Does liep 11.8 op de 60 m, net iets sneller was Ka rin van der Westen op deze afstand, nl. 11.7 sec. Ellen Dreijer stootte 4.89 m met de kogel en liep 12.7 sec. op de 60 m. TrUus Hage stootte 5.16 m ver. Marjan Does sprong 1.20 m hoog Voor deze ploeg sprongen Marianne Nolet en Anita Koopman nog vér, resp. 3.98 m en 3.73 m. De estafette ging ook snel, in 47,6 sec. Door deze prestaties was de totaalstand van deze wedstrijd (20 ploegen): 1. Delta Sport I. 6193 punten; 2. A.V. Waddinxveen, 6146 p.; 3. Ilion. Zoe- termeer 6140: 4. A.V. Leiden I 5950 p.; 5. Schelde Sport 5889 p.; 10. Del ta Sport II. 4894 p. D-meisjes Vier D-meisjes waren dezelfde middag in Rotterdam voor hun wed strijd. Het ging al veel beter dan de eerste keer in Den Haag en zodoen de kwamen de meisjes: Ineke van Velthoven, Mar ja Kouijzer, Marjo lein Hendriksen en Yvonne v. d. Westen uit op een tiende plaats voor dit eindresultaat liep Yvonne de 60 meter en stootte ze kogel. Marjolein deed dezelfde nummers. Ineke en Marjan sprongen beiden hoog en ver. 1.15 m en 3.64 m voor Ineke en 1-05 m en 3.45 m voor Marjan. De eindstand in hun groep werd (20 ploegen): 1. A.V. Leiden. 5934 pun ten; 8. A.V. Goes, 4741 p.; 10. Mara thon, Vlissingen, 4515 p.; 11. Delta Sport 4494 p. Adhesie „Plan Reimerswaal'' BRUINISE. 16-6. In de Vrijdag avond te Bruinisse onder leiding van voorzitter W. Okkerse gehouden ver gadering van de mosselkwekersver eniging Algemeen Vissersbelang werd besloten adhaesie te betuigen aan het „Plan Reimerswaal", de ak- tie van het gemeentebestuur van Yerseke, voor een mosselverwater- plaats in de Oosterschelde achter de afsluitdam. Eveneens werd besloten, mee te werken aan de L.E.I. aktiviteiten. Enkele jaren geleden stopte het Landbouw Economisch Instituut met het voeren van een boekhouding ten behoeve van de mossel kwekers, om uit de aldus verzamelde cijfers, sta tistisch en ander rekenkundig mate riaal op te stellen. Voor de M.A.C. (Mosseladviescom missie) vergadering van 18 juni zal Zevibel. de volgende voorstellen doen. wat prijs en leveringsvoor waarden voor het nieuwe seizoen betreft. Minimum prijs f 14,75, 16 kg visgewicht 145 stuksgetal - Deze voorwaarden wilde met veranderen als volgt: f 15,- minimum prijs. 165 stuksgetal. Het fonds De mogelijkheid om in het Mos selfonds te lossen direct laten in gaan ook voor pokmossels. Heffing ten bate van het mosselfonds f 5,- per ton. De heer H. Schot, lid van de toewijzigingscommisie Mosselperce len, kon nogal moedgevende gelui den laten horen betreffende de toe wijzing aan kwekers, die in nature gecompenseerd wilden worden voor het verlies van percelen in Zeeland, in het bijzonder door de afsluiting van de Grevelingen. De toewijzing zal over enkele maanden wel bekend worden gemaakt c.q. de rangorde op de lijst van toe te kennen schade- compensatie, De leidsters van de kleuterschool hebben op 22 juni een feestje, ze zouden dan mosselen willen eten, maar daar het seizoen dan nog maar net aan de gang is, is het misschien moeilijk om hun verlangen naar mosselen te bevredigen, maar men zal zijn best doen. Dit zelfde is het geval tijdens de Braderie, die te Bruinisse op 6 en 7 juni wordt ge houden, dan zullen mosselen ver krijgbaar zijn in een speciaal daar voor ingerichte tent. Voor het uitvaren voor de vloot- schouw op zaterdag 7 juli was min der belangstelling, ook al zijn de Grevelingendagen thans visserijda- gen genoemd. Slechts vier aanwezige kwekers konden de animo opbren gen, om indien er gevaren wordt mee te doen. Maar vier is natuurlijk te weinig om indruk te maken en de vlootshow te doen slagen. Aan wethouder Jumelet werden vragen gesteld over de Provinciale Visserij Coördinatie commissie, waarvan hij lid is. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de terugbetalingen uit hot mosselfonds. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6