5"oL v Vl/li ur NOTA OVER OOSTERSCHELDE NOG DEZE MAAND KLAAR Droogte in Jemen Honderden doden door storm en vloedgolf Plechtige ouverture op viering honderdjarig „Nut en Uitspanning FELKE AANBj MEUB lUWKEUKENS LR AM A Radiopionier Willem Vogt overleden nar vi ftlLT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21301 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Prov. brandiveerwedstrijden te Zierikzee Minister Westerterp in Middelburg MIDDELBURG, 16-6. De in de regeringsverklaring beloofde nota over de Oostersclielde, zal waarschijn lijk nog deze maand aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Dit heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat zaterdag gezegd in Middelburg, op een bijeenkomst met voor- en tegenstanders van een afge sloten Oostersclielde. In deze nota staat ook de samen stelling en de taakstelling van de nieuwe commissie, die alle voor en tegens nog eens moet afwegen. Bo vendien vermeldt het de termijn waarbinnen dit onderzoek voltooid moet zijn. Minister Westerterp zei zaterdag tijdens een persbijeenkomst in het Provinciehuis in Middelburg dat hij zal proberen alle aspecten in deze zaak zo objectief mogelijk te behan delen. De nota zal hoofdzakelijk de veiligheidsaspecten enerzijds en de- milieu-aspecten anderzijds behande len. In de nota zal ook worden aan gegeven of de afsluitingswerkzaam heden tijdens deze. studie worden vertraagd. De minister heeft toegezegd dat, zodra de commissie zijn werkzaam heden heeft afgesloten en advies heeft uitgebracht aan de minister, de definitieve beslissing bekend zal worden, omdat een lange periode van onzekerheid een negatieve uit werking in de hand werkt. Hij heeft zaterdag vertegenwoor digers ontvangen van het Zeeuws Natuur, Landschap en Milieube schermingsorgaan. Zevibel, de Stich ting Zeeuwse Visserijbelangen, de studiegroep Oosterschelde, de actie groep Oosterschelde Open, de Zeeuwse Waterschapsbond, en Ge deputeerde Staten van Zeeïand. Kinderen overleden door eten van distel ALGIERS, 17-6. Vijf van de acht kinderen van een dorpeling in Alge rije zijn aan vergiftiging overleden na het eten van distels tijdens het hoeden van een kudde koeien bij Azazga in Kabylië. Dit werd zater dag bericht door het dagblad Le Re- publique in Algiers. Geen discussie Minister Westerterp is met geen enkele groep in discussie gegaan. Wel reageerde hij fel op kritiek aan het adres van Rijkswaterstaat, zoals die van verschillende kanten werd geuit. Rijkswaterstaat is een uitvoe rend orgaan, zei de minister, die de afsluiting van de zeearmen uit voert op grond van de Deltawet uit 1958. Kritiek op Rijkswaterstaat is SANAA, 17-6. De regering van de Arabische republiek Jemen heeft zondag om internationale hulp op korte termijn verzocht in verband met de droogte waardoor het noor den van Jemen geteisterd wordt. Dit is zondag van officiële zijde in Sanaa vernomen. DJAKARTA, 17-6. Bij hevige stormen en vloedgolven, die eind april de Indonesische eilanden Palue en Flores teisterden, zijn minstens 1.650 mensen om het leven gekomen, zo heeft het ministerie van sociale zaken in Djakarta zaterdag bekend gemaakt. Onder de slachtoffers zijn 1500 vissers van het eiland Palue, die sinds de storm worden vermist. Hun lot is niet met zekerheid vastgesteld, maar aangenomen wordt dat ze zijn omgekomen, aldus het ministerie. Volgens het dagblad Kompas dreigt als gevolg van de stormschade hon gersnood op het eiland, tenzij er met spoed voedselvoorraden heen wor den gestuurd. Burgemeester A. P. Schouwenaar spelt de heer P. J. de Vlieger hel ere metaal op de tuniek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dan ook volkomen ten onrechte. Ik ben uiteindelijk de verantwoordelij ke persoon, liet hij de diverse groe pen weten. De minister zal in de komende weken een bezoek brengen aan het hydro-biologisch instituut 'in Yer- seke. Muziekfeest te Zonnemaire (Van onze redakteur) ZONNEMAIRE. De aanloop tol de viering van het eeuwfeest van de muziekvereniging „Nut en Uitspan ning" te Zonnemaire, bleek lang genoeg geweest, omdat alle gevoelens van vreugde over en sympathie voor de 100-jarige uitkristalliseerden in een blijde en feestelijke dag, met zoveel muziek als eerder in de „corridor" nog niet is gehoord en met - op vrijdag avond een officiële en plechtige ouverture in de vorm van een door liet gemeentebestuur van Brouwersha ven aangeboden ontvangst, waarop veel volk toonde „er bij te willen zijn en veel sprekers hun zegje de den". Allen waren verzameld in een reusachtige soort Boltini-tent, op het sportterrein, waar alleen de doel palen er op deze strakke, maar frisse zomeravond er wat „doel'Toos bijstonden. Eerste spreker, vertolker van de gevoelens vanraad en burgerij was Brouwershaven's hoogste magistraat, burgemeester A. P. Schouwenaar, die onderlijnde dat de gehele gemeenteraad behoefte had met deze ontvangst de jubilerende muziekvereniging te eren, „want 100 jaar is beslist geen kleinigheid". In het schootsveld vanhet burgemeesterlijke feestgeschut bleek met name zich te bevinden de nestor van „N en U", de heer N. de Vlieger, die werd onderscheiden met de zilveren medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester spelde de heer De Vlieger de bij de onderscheiding behorende versierselen op de vuurrode jas, want dat is de kleur van het „N en U"-tuniek. bij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 De heer Schouwenaar zocht naar een motivatie, die in de laatste 25 jaar van de vorige eeuw, leidde tot oprichting van allerlei verenigingen vooral muziekverenigingen en dacht aan een correlatie met het zich doorzettende proces van industriea- lisatie, dat het leven van de mens toen snel deed veranderen. „Mensen van toen moeten die ontwikkeling met enige angst hebben gezien en gezocht werd naar een zich instellen in positieve zin, gericht op het cul- luurbeleven", aldus de burgemeester die verwees naar de vele moeilijk-' heden, die ook „N en U" in de af gelopen eeuw ondervond, maar de vereniging is thans springlevend, in zijn samenstelling van senior- en jeugdleden en het gemeentebestuur is daar trots op. Een muziekgezel schap heeft een belangrijke funktie in de samenleving, natuurlijk voor „de muziek", maar juist ook door dat cultuurbeleven, bij het ontbre ken waarvan een gemeenschap wordt als een patiënt met bloedar moede. „De cultuur bepaalt de geestelijke rijkdom van een volk en het ontwikkelingsniveau". Comité N.U.-100 Bijzondere waardering had de heer Schouwenaar voor het comité uit de burgerij (Comité N-U 100), dat bergen werk heeft verzet, onder leiding van de ei-varen heer J. M. Goemans (voorzitter). „Wanneer men elders de verhalen vertelt over deze aktivileiten, wordt het vaak moeilijk geloofd". De burgemeester vlocht in zijn toespraak ook een politiek nootje, gedaan om dit te voorkomen, als met een appèl te voorkomen „dat de kernen doodbloeden". Alles moet men ziet hoe een gemeenschap als Zonnemaire bruisend kan zijn van akliviteit. Door de geschiedenis van „N en U" loopt als een gouden draad de familie Everwijn en daarnaast is er een groot aantal mensen, door wie de vereniging zich gedragen weet. Prijzend liet de heer Schouwenaar zich dan uit over de heer De Vrieze, die zijn sporen heeft bijgedragen, niet veel oefenavonden heeft gemist en juist in nare tijden de vereniging - samen met vrienden - weer wist op te krikken. Als eerste wenste hij deze „N en U"-er pur sang, geluk met de onderscheiding. (Vervolg op pagina 2) WAT Zierikzee: HET WEEKOVERZICHT ZONNIG DE BILT, 18-6. Het K.N.M.I. meldt: In het zuidoosten van het land kwa men zondag middagtempera turen voor van 25 a 26 graden, de eerste zomerse dag van dit jaar. Deze hoge maxima traden op in een maritieme luchtsoort die van zuidelijke breed ten afkomstig was. De aanvoer van deze lucht vond plaats langs de noordwestflank van een uitloper van het Azoren hoge- drukgebied dat zich tot aan de Golf van Biscaje uitstrekte. Weinig aktieve frontensystemen brachten het afgelopen weekeinde tijdelijk meer bewolking. Slechts op een enkele plaats viel wat neerslag. De eerder genoemde uitloper breidde maandag zijn invloed naar onze cyngeving uit en bracht ons droog en zonnig weer. Ook dinsdag zal deze nog dicht bij ons land lig gen zodat er in het huidige weertype weinig verandering komt. Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 13 graden, maxima morgen circa 25 graden, aan zee enkele graden lager. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 23.01, onder 7.49. Laatste kwartier: 23 juni (20.45). HOOG- EN LAACWATER Hoogwater Laagwater 19 juni 5.27 17.33 10.56 23.24 Doodtij: 26 juni. BLARICUM, 18-6. Maandagmor gen is de omroeppionier Willem Vogt in zijn woning te Blaricum overle den. De heer Vogt was 84 jaar. Hij was onder meer directeur van de AVRO en van de Nederlandse Om- roepzender Maatschappij (Nozema). Willem Vogt, over het algemeen beschouwd als de grondlegger van de radio-omroep in Nederland, werd 12 augustus 1888 geboren in Den Helder. Van 1911 tot 1920 verbleef hij in Nederlands Indië. Daar was hij eerst telegrafist, later hoofdtelegra fist bij de radiodienst en chef van het radiostation Ambon. Na zijn te rugkeer in Nederland kwam hij bij de Nederlandse Seintoestellenfabriek in Hilversum. Hier stichtt hij de Hil- versumse draadloze omroep, waaruit op 8 juli 1923 de AVRO is voortgeko men. Vanaf die datum was Willem Vogt directeur van het omroepbe drijf van de AVRO en hoofdredak- teur van de Avrobode. In september 1953 werd Willem Vogt, bij de AVRO gepensioneerd en maakte de AVRO hem lid van ver- dienst Kind verdronken in zwembad SOEST, 17-6. In het Soester na tuurbad in Soest is zondagmiddag de 6-jarige Leffert van Daal uit Utrecht verdronken. Het jongetje was met een aantal vriendjes in het piere- badje gaan spelen, maar toen zijn moeder hem daar ging zoeken, bleek hij te zijn verdwenen Bij een oploop je, elders in het bad, vond de moeder haar inmiddels overleden zoontje, terwijl omstanders nog middels mond-op-mond-beademing probeer- dén, het jongetje weer bij te bren gen. STUTTGART. De Westduitse politie heeft in Stuttgart een 20-ja- rige elektriciën gearresteerd wegens oplichting van een elektriciteitsbe drijf tot een bedrag van 50.000 mark onder bedreiging met sabotage van de energievooriezning in Zuid-Duits- land. BEIROET. Minister-president Amin Hafez van Libanon is met zijn ministerploeg afgetreden. Als reden voor zijn heengaan heeft hij presi dent Soeleiman Franjieh de moei lijkheden van de laatste dagen in het parlement opgegeven. ZONNEMAIRE. Tijdens een vrij dagavond door het gemeentebestuur van Brouwershaven aangeboden ontvangst, bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de muziekver eniging „N en U", werden de leden van het Comité N-U 100 verrast met standaartjes, die werden uitgereikt door de voorzitter de heer J. Stoel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1