CONCEP CONDOOMS WOORDEN VAN GEZAG Belangstelling voor zonsverduistering Gas bleek damp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juni 1973 Nr. 21300 BUK DOOR HET WERELD Brandt in Israël De betrekkingen Lussen de Duitse bondsrepubliek en Israël hebben al tijd een bijsonder karaker gehad door de herinnering aan de Joden vervolging in Hitlers Derde Rijk. Dit gruwelijke stuk historie moest ook wel zijn stempel drukken op de rela tie tussen Bonn en Tel Aviv en met name kanselier Adenauer heeft niet geschuwd dit te erkennen en ernaar te handelen. Dit heeft zich geuit in speciale herstelbetalingen die zeker niet bedoeld waren als een afkoop som maar als een morele verplich ting om althans iets goeds te maken van wat tevoren was misdreven ook al kon dit daardoor niet ongedaan gemaakt worden. Het bezoek van kanselier Brandt aan Israël heeft enige nieuwe aksen ten in deze bijzondere relatie ge bracht. Juist door zijn onstrijdbaar verleden als een strijder tegen de nazi's kon Brandt opmerkingen plaatsen die uit de mond van ande ren misplaatst hadden geklonken en hij heeft dit met diplomatieke om zichtigheid maar toch wel duidelijk gedaan. Hij stelde vast dat natuur lijk niet. ten eeuwige dage een Duits schuldbesef als debetpost in die be trekkingen kan blijven fungeren en dat de Duits-Israëlische relatie een gewone moet worden zoal§ IsraeJ die heeft met tal van landen eiv de bondsrepubliek evenzeer. Wat bij voorbeeld zal inhouden dat Bonn na toetreding tol de V.N. bijvóorbeeld niet automatisch steun zal geven aan de Israëlische opvatingen. Eenzelfde realisme klonk ook door in Brandts advies aan Israël hoe de krisissfeer rond dit land uiteindelijk opgelost zal moeten worden: door konsessies van beide zijden, waarbij hij duidelijk verwees naar zijn eigen streven naar normalisering van de betrekkingen met Oost-Europa, zijn „Ostpolitik". De basis daarvan is dat het nastreven van illusies geen zin heeft en dat realisme soms pijnlijk noopt tot het opgeven van verlan gens. Natuurlijk is de vergelijking met de Ostpolitik niet van begin tot eind door te voeren, al was het maar omdat Brandt voor de taak stond zijn landgenoten te bewegen tot het opgeven van illusies en het in het Nabije Oosten voornamelijk gaat om illusies van Arabische zijde, die .men zal moeten afschrijven als met te verwezenlijken. Macht De hoofdzaak is dat Brandt moei zaam bij beide partijen de sfeer kon kweken voor een vergelijk, waarbij hij aanvankelijk zeker niet door de tegenpartij geestdriftig werd bijge- Poststraaf' tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. LONDEN. De nieuwe hal voor de transacties van de Londense effek- tenbeurs is in gebruik genomen. De beurs behoort nu tot de modernste in de wereld, met een uitgebreid sy steem van* telefooncommunicatie. Op de achtergrond een wereldkaart met klokken, waarop de diverse tijdsver schillen staan aangegeven. staan, In het Nabije Oosten daaren tegen hebben geen van de twee par tijen zelfs maar zoiets gepoogd. Brandts raad zal hem zeker niet door alle Israëli's in dank zijn afge nomen. Maar hij kon deze opmerkin gen maken zoals maar weinig West- duitse politici dit zouden kunnen. En dit tekent een ander nieuw aspekt. Voor het eerst eigenlijk ziet men hier Bradt optreden als een rege ringsleider van een van de machtig ste landen ter wereld op een terrein dat hij uitdrukkelijk beschouwt als een waar zijn land zich niet mee zal bemoeien als bemiddelaar of anders zins. De Duitse buitenlandse politiek was tot dusver gekenmerkt door een beperking tot de zaken waarbij de bondsrepubliek zelf betrokken was: E.E.G. ,Nato, Oost-Europa e.d. Hel bezoek aan Israël is voor Brandt een debuut geweest om uit spraken te doen niet alleen geba seerd op zijn persoonlijk gezag als Nobelprijswinnaar, maar ook op het gezag van zijn ambt als regerings leider van de Duitse bondsrepubliek die hiermee aan de vooravond van haar toetreding tot de Verenigde Naties blijk geeft ook internationaal de rol te gaan vervullen van de grote mogendheid die ze intussen weer is. PARAMARIBO. 14-6. Voor een zonverduistering van drie minuten en 21 seconden op 30 juni a.s. komen een aantal geleerden uit de Verenig de Staten naar Suriname. Voor deze verduistering ligt Suriname in zeer gunstige positie. Langs de kust strook en in het oceaangebied voor de kust zal de bedekking naar wordt verwacht totaal zijn. In de rest van Suriname zal het grootste deel van de zon door de mana worden bedekt. Behalve vertegenwoordigers van de Ball universiteit en de universi teit van Florida, toont ook Brazilië belangstelling. ROME, 12-6. In het oostelijke deel van de Italiaanse hoofdstad Rome verspreidden zich bitter rui kende dampen die door de bevol king aanvankelijk voor gas werden versleten. Dit leidde lot een uittocht van duizenden naar andere stadsdelen, waardoor een enorme chaos ontstond De politie had door middel van luid sprekerwagens opgeroepen tot het doven van lichten en electrische ap paraten Om acht uur stelde de politie een onderzoek in bij Fina Italiana, een petroleumbedrijf in Pantano Del Grano, een voorstad van Rome. De dampen waren naar alle - waar schijnlijkheid van dit berijf afkom stig. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. West-Duitsland is bereid dit jaar 35.000 ritvergunnin- gen extra af te geven ten behoeve van het Nederlandse wegtransport. Het totale aantal vergunningen komt daarmee dit jaar op 585.000. ARNHEM. Ir. P. N. Ruige, direc teur-rentmeester van het Geldersch Landschap vindt dat door de twee stormen ernstig beschadigde land schappen op de Veluwe niet zonder meer opnieuw bebost moeten wor den. UTRECHT. De tien leden van de Vereniging van Dienstplichtige Mi- liairen die zijn veroordeeld wegens het vorig jaar organiseren van een sit-down-staking in de kazerne in Wezep hebben besloten opnieuw een gratieverzoek in te dienen. HOORN. Bij de politie in Hoorn hebben zich drie verdachten gemeld, die betrokken waren bij de schiet partij vorige week woensdagavond in Hoorn, waarbij één man levensge vaarlijk werd gewond. Centrale verwarming o Twee kevers SAMAN-DECRLOO Sint Domusstraat 43 - Zierikzee Telefoon 3260 DENEKAMP. Het verkeer via de grensovergangen in de buurt van het Duitse Nordthorn ondervindt ernstige moeilijkheden, doordat de monstranten tegen de overlast van de NAVO-basis Nordhorn-Range, bomen hebben omgezaagd en die over de toevoerwegen tot Nordhorn hebben gelegd. DEN HAAG. Op 64-jarige leeftijd is overleden generaal-majoor-vlieger buiten dienst H. F. C. Holtz, oud- chefst^f van het hoofdkwartier van de inspecteur-generaal van de strijdkrachten prins Bernhard. ROTTERDAM, innen het actieco mité Pro-gastarbeiders is een crisis ontstaan, die heeft geleid tot het uit eenvallen van dit comité. Een groep die een meer „neutrale" koers wil gaan varen heeft zich afgescheiden en is van plan naast een groep rond Akog-oprichtster Nellie Soetens te blijven bestaan. AMSTERDAM. Op een tijdens een lang pinksterweekeinde gemaakte voettocht van circa 120 km, afgelegd door een 30-tal bestuursleden van plaatseleke koppelcomit's Bangla Desh, zijn onderweg in een tiental gemeenten nieuwe koppelcomité's opgericht. DORDRECHT. Drie mannen heb ben donderdagmorgen rond kwart voor tien een gewapende roofoverval gepleegd op de Middenstandsbank aan de Johan de Witstraat in Dor drecht. De mannen gingen er van door met ongeveer f 50.000. BUSSUM. Bij een controle op oude auto's heeft de .politie in Bussum dinsdag beslag gelegd op 40 kilo hasj en een aantal tabletten, vermoedelijk LSD. De""bestuurder van de auto is de 22-jarige H. V. uit Bussum, die al eens eerder voor dergelijke feien met de politie in aanraking kwam. DEN HAAG. Mr/'J. F. Glastra van Loon heeft zijn ambt van staatsse cretaris van justitie aanvaard. Hij vertrok onmiddellijk naar Lidingo (Zweden) om minister Van Agt te vertegenwoordigen bij een vergade ring van de ministers van justitie van de landen, die zijn aangesloten bij de Raad van Europa. DEN HAAG. Men denkt wel dat een vliegfeest al op zaterdag 30 ju^ii ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de militaire luchtvaart op de vliegbasis Deelen wordt gege ven, veel geld kost, maar dat is niet het geval. Dit heeft minister van defensie ir. H. Vredeling in de ac tualiteitenrubriek „Hier en Nu" van de Ncrv verklaard. DEN HAAG. De wettelijk voor geschreven termijn van drie jaren voor een wijziging van het mini mumloon zal worden aangepast. Bij de tweede kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij de moge lijkheid wordt geopend tot wijziging van het minimumloon op. een vroe ger tijdstip dan in de huidige rege ling is voorzien. SCHIPHOL. Met twee nieuwe be stellingen voor een F 27 Friendship komt bij de Fokkerfabrieken het magische getal van 60 verkochte Friendships in zicht. De orderlijst is hans nl. gestegen tot 598 toestellen. BUSSUM. Bij een inbraak in een flat te Bussum is een kostbaar schil derij van de schilder Cornelis Sprin ger gestolen. Het schilderij, dat in olieverf op een houtpaneel is ge maakt. stelt een marktplein omgeven door oude huizen voor. De eigenaar schat de waarde ervan op 30.000. DEN HAAG. De uitlevering door India van Pakistaanse krijgsgevan genen aan Bangla Desh om in data land terecht te staan wegens oor logsmisdaden in de oorlog van 1971 is op dinsdag 19 juni weer onder werp van een openbare zitting van het internatinaal gerechtshof in het Vredespaleis in Den Haag. WAGENINGEN. Drie barakken van de Landbouwhogeschool te Wa- geningen zijn door een felle brand verwoest. In de barakken was de af deling nematologie gevestigd, een onderdeel van de plantenziektekun- de. HELSINKI. In Finland werd een intensieve speuraktie op touw gezet, nadat zes Bulgaarse vrachtwagens met 100.000 kilo aardappelen waren ge-arriveerd. Daar in Bulgarije co loradokevers waren gesignaleerd, wilden de Finse autoriteiten geen risiko nemen en de auto's terug stu ren. Na overleg met de importeurs en Bulgaarse autoriteiten, werd be sloten het gehele transport - zak na zak - te doorzoeken. Het resultaat: twee kevers. DEN HAAG:^Het aantal werkloze mannen is'in mei met 11.20 gedaald tot 77.360 ten opzichte van april. Bij de vrouwen werden eind mei 1250 minder werklozen geteld dan in april. Dit blijkt uit het maandverslag arbeidsmarkt over mei van het mi nisterie van sociale zaken. ERMELO; In het ziekenhuis „Sa lem" in Ermelo is de 51-jarige heer M. Vijge uit Putten overleden. Hij raakte woensdagmiddag ernstig ge wond. toen hij met zijn bromfiets frontaal in botsing kwam met een andere bromfietser. Het ongeluk ge beurde in een bocht op een smal fietspad in Voorthuizen. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 17 JUNI NED. 1: De middaguitzending komt als gebruikelijk voor rekening van de Nos, die na nieuws en weekjour- naal omstreeks half vier komt met een nieuw avontuur van Paulus de boskabouter. Vervolgens worden de kijkers meegenomen haar de Par tridge familie, waarin weer de meest merkwaardige dingen gebeuren. Oorzaak daarvan is ditmaal een vreemde motorrijder, die de familie 's nachts uit bed belt met de mede deling, dat hij zelfmoordplannen heeft. Omstreeks vier uur gaan de deuren van de Nos-Kiosk open. In formatie en ontspanning voor 't. he le gezin. Tussen vijf uur en half zes zit het kor op de buis met een afle vering van Geloven in de onvoltooid verleden tijd, dat beoogt een inzicht te geven in* de politieke, sociale en godsdienstige beschavingen, waar binnen het jodendom en hel eerste chrintendpm zich hebben ontivikkeld Voor het 'avondprogramma tekent vandaag de Avro, die de kijkers om zeven uur allereerst een nieuw avontuur van de politieman Colum- bo voorzet. Columbo houdt zich bezig met een geheimzinnige, bejaarde filmster. Deze actrice, die haar beste tijd gehad heeft, koestert een gewel dige haat tegen een roddeljournalist, die haar probeert te chanteren. In de hierna volgende tien minuten wordt een indruk gegeven van de Avro Ralley 50, die gisteren gehouden is. Bijna twee uur duurt de opera II Turco in Italia, die de kijkers na het korte journaal gepresenteerd krijgen H 'Turco in Italia is een vrolijke ope ra, in IS 14 geschreven door de Ita liaanse componist Rossini. Het Na pels begin 19e eeuw is de plaats waar de verhandelingen zich afspe len. Na dit vrolijke operaspektakel, eflfS door de NVSH omlbïj uwwinkelier Voor nadere informatie: NVSH, Prinses Eeatrixlaan 11, Den Haag, Tel. (070) 832900. waarin de bekende vocalisle Inge borg HaJlstein tot de medewerken den behdor.t komt de Avro lot besluit van haar uitzending nog mel\ een het Avro-schaaktoernooi. NED. II: Met een aflevering van de jeugdserie De geest uit de gieter schiet de Nos om zeven uur op het tweede net uil de startblokken. Na Studio Sport, dat in de zomermaan den beperkt blijft tot één aflevering om. half acht, kunnen de kijkers ken nismaken met een nieuwe rivaal van Sherlock Holmes. Die rivaal is de scherpzinnige detective Martin He witt. die in dienst is bij een verzeke ringsmaatschappij. Hij moet in actie komen bij een geval van verduiste ring. Een bankbediende die eerst zegt anderhalve ton te missen, neemt vervolgens het vliegtuig naar Frankrijk en dat vindt men maar verdacht. Tegen half tien kan men van de Nos aflevering vier tegemoet zien van de documentaire Lijf in be- weging. Voor het tweede net blijft er hierna nog een uur zendtijd over en die wordt besteed aan de documen taire Mexico, de bevroren revolutie, van de Argentijnse filmer Raymundo Gleyzer. De film is een fascinerend document over de Mexicaanse revo lutie van 1910 tot 1917. De opstand was het gevolg van jarenlange uit buiting en verdrukking van de plat telandsbevolking van Mexico in de jaren vóór 1910. De documentaire is met name zo indrukivekkend dank zij de gebruikmaking van niet eer der vertoonde, unieke filmbeelden van de revolutie, die de filmer Ray mundo Gleyzer bij toeval in handen kreeg. ZONDAG 17 JUNI NED. I: 11.00 Eucharistieviering: 15.15 Journaal: 15.17 Weekjournaal: 15.37 Paulus de Boskabouter: 15.47 The Partridge Family: 16.02 Kiosk: 17.00 Geloven in de onvoltooid verle den lijd: 18.55 Kiri de clown; 19.00 Columbo: 20.10 Avro-rally 50; 20.20 Journaal: 20.25 II Turco in Italia: 22.15. Schaaktoernooi 1973: 22.25 Journaal. NED. II 18.55 Kiri de clown: 19.00 Journaal; 19.05 De geest itir de gieter 19.30 Studio Sport; 20.20 Rivalen van Sherlock-Holmes; 21.20 Lijf in bewe ging; 21.45 Mexico, de bevroren re volutie; 22.45 Journaal. MAANDAG IS JUNI NED. I: Het Avropragramma is aan het begin van de zomer wat ver anderd. Tussen zeven en acht de ken nismaking met een nieuweling en de begroeting van een oude bekende. De nieuwe serie Toomai en de olifant, om zeven uur. De serie is een men geling van avonturen en prachtige natuuropnamen waarin het ivees- kind Toomai de olifant Kala Nag als zijn grootste vriend heeft. De oude bekende is Sally Harrisson uit de se rie „En dan is moe d'r nog!", die men weer wekelijks op de buis kan zien. In het gezinnetje van Sally is niets veranderd. Haar kinderen zijn nog steeds grote druktemakers die haar handen vol werk bezorgen. Na het journaal tijd voor Peyton Place waarin de intriges weer niet van de lucht zijn. Steven Cord heeft een vermoeden van knoeierij aan het testament van Martin Peyton, Rila laat zich als koppelaarster kennen, Betty krijgt de schrik van haar leven en met Rodney blijft het maar suk kelen. Ook terug van weggeweest is het spelletje Wie van de drie? Sonja Barend. Martine Bijl. Guus Oster en Albert Mol hebben de taak de echte uit de voor presentator Herman Em- mink opdravende mensen te halen. Om tien voor half tien maakt Tele- vizier Magazine zijn opwachting op hel scherm. Tenslotte wordt nog een overzicht gegeven van de gebeurte nissen op het Avro-schaaktoernooi. NED. II: Vanavond een opmerke lijke televisiefilm van de Kro op het tweede net. Het betreft de Neder- lands-Ziceedse produktie „Cham pagne Roos" is dood, waarin Neder landse acteurs als Ton Lutz en Paul Deen spelen naast Engelse acteurs- zoals Francis Matthews, beier be kend als Paul Temple. Om zeven uur de serie De familie Ashlon, afleve ring 48 alweer, waarin Peter en Ja- nel Ashton het schiierende Wales verlaten voor de grauwe stad Liver pool. Na het journaal wordt de kij ker in woord en beeld het verhaal verteld van een oude straat in Den Helder. Het ouderwetse straatbeeld komt meer en meer in de belangstel ling te staan. Afbraak van oude buurten en de daarvoor in de plaats komende stil aandoende stadswijken doen de mensen terug verlangen naar straten zoals men die in oude binnensteden aantreffen kan. Over dit onderwerp maakte de filmer Leo Akkermans deze film onder de sim pele titel De Straat. Blijft over de zeventig minuten durende televisie film „Champagne Roos" is dood, die het midden houdt tussen een thriller en een satire. De acteur Ton Lutz speelt hierin de niets ontziende schurk van wie een rechtvaardig en inleger man het slachtoffer wordt. MAANDAG 18 JUNI NED. I: 1S.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws;"1 19.05 Elephant boy; 19.30 En dan is moe d'r nog20.00 Jour naal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Wie van de drie? 21.40 Televizier; 22.30 Avro-schaaktoernooi22.40 Nieuws. NED. II: 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 De familie Ashton: 20.00f Journaal; 20.20 De straat; 21.10 „Champagne roos" is dood; 22.20 Journaal: 22.25 Teleac.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7