Vergadering Vleeskeuringsdienst benoorden de Westersehelde ONZE PUZZELRUBRIEK STREEKNIEUWS BEJAARDENSOOS BROUWERSHAVEN BESLOOT SEIZOEN „Vleeskeuring op losse schroeven'' (van een medewerker) GOES, 14-6. In de gisteren (don derdag) te Goes gehouden vergade ring van de Kringraad van de Vlees keuringsdienst Zeeland benoorden de Westersehelde, onder leiding van wethouder P J. I.indenberg, Goes waren alle gemeenten van Schou- wen-Duiveland vertegenwoordigd. De notulen van de vereniging van 9 november 1972 waren voor de heer C. M. Dagevos (vertegenwoordiger Kapelle) aanleiding, het bestuur te attaqueren, over de post rekening- couranl-rente. Van de zijde van het bestuur, onder meer geassisteerd door de heer I. van der Jagt, hoofd van de gemeentelijke accountants dienst werd aangevoerd, dat de ge meente Middelburg, thans een tame lijk hoge rente, voor de rekening courant-gelden van de Vleeskeu ringsdienst vergoedt. Een en ander resulteerde in het besluit om een bedrag van f 200.000,uit de reser ve op een rekening voor 2 jaar vast te zetten bij de Bank van Neder landse Gemeenten, of een andere bankinstelling. De heer Dagevos had gaarne gezien, dat dit besluit een jaar eerder was genomen. De verordening tot wijziging van de keurloon vero.dening 1970 is per 13 november 1972 goedgekeurd Gereedschap vooY de pak GENUA, 14-6. De politie van Genua, die Francesco Cangemi arresteerde, op verdenking van inbraak,'vond bij het doorzoe ken van zijn woning een waar sleutelarsenaal. Het bleek dal Cangemi over vijfduizend zelf gemaakte sleutels beschikte, keurig gecatalogiseerd, zodat hij a la minute zijn „gereed schap" kon pakken als hij „op karwei" ging. en ook de wijziging van de gemeen schappelijke regeling is per 24 april 1973 in de Staatscourant verschenen. Van de gemeente St. Philipsland was het verzoek ingekomen, te mo gen toetreden tot de Kring Zeeland benoorden de Westersehelde. Tot dusver resulteerde St. Philipsland onder West Brabant, maar daar was men in St. Philipsland niet gelukkig mee. Aansluiting Sint Philipsland Het voorstel van het bestuur om St. Philipsland tot de Kring toe te laten werd met instemming geno men. St. Philipsland zal niet delen in de reserves tot dusver door de Dienst gekweekt; de toetreding is bepaald op 7 april 1974. wanneer het verband met West Brabant kan worden ver broken. Vooral omdat de verbinding Tholen-St. Philipsland door de vaste verbindingen zoveel beter wordt, kan dit voor de dienst die nogal ruim in de keurmeesters zit alleen maar voordeel opleveren. St. Philipsland was de enige Zeeuw se gemeente benoorden de Wester sehelde, die nog niet bij de dienst in Zeeland was aangesloten. De rekening 1972 sloot met een voordelig saldo van f 62.019.09 die wordt toegevoegd aan de reserve, waardoor deze stijgt tot ruim f 267.000.een bevredigend resul taat, omdat de post salarissen toch ook jaarlijks behoorlijk stijgt in ver band met de wettelijke salarisverho gingen. „Losse schroeven" Toch hangt de Vleeskeuringsdienst de laatste jaren een „Damocles- zwaard" boven het hoofd, we lezen daaromtrent in het verslag: Als ge volg van het regeer-akkoord van 1970 is de Vleeskeuring op losse schroeven komen te staan. In 1972 kwam geen beslissing of bij de ka binetsformatie gemaakte afspraken uitgevoerd zouden worden of gewij zigd waardoor de toekomst van de Vleeskeuring onzeker bleef. Een si tuatie die niet verbeterde toen het kabinet demissionair werd. Het regeerakkoord houdt in de overheveling van de vleeskeuring' van het ministerie van Volksgezond- Interessante belangstelling be stond weer voor de puzzel van vorige week, die ook alweer veel goede op lossingen opleverde. Maar, er zat ook een vrije dag tussen; misschien heeft dit mede iets uitgemaakt. De eerste prijs is bestemd, voor: De heer P. J. van der Zwaag Bogaardstraat 18 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: De heer C Maliepaard Phoenixstraat 14 OUWERKERK De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 2. toetsenbord; 12. A.P.; 14. zeis; 15. lila; 16. ka; 17. ark; 19. G.N.; 21. gij; 22. pap; 23. til- da; 25. rob; 27. Frans; 29. snee; 30. medoc; 32. krat; 33. esp; 34. hagedis; 36. are; 37. re; 38. fez; 39. taf; 41. Ir.; 42. noemer; 43. cabine; 44. d.d.; 45. lel; 47. Don; 48. P.M.; 50. rok; 52 legioen; 55. roe; 56. apin; 58. nagel; 5.9. cake; 60. split; 62. lei; 63. fluks; 64. set; 65. os; 67. do; 68. wet; 69. Ir.; 70. molm; 72. lire; 74. na; 75. orga nisatie. VERTIKAAL: 1. kaatser; 3. Oz.: 4. eega; 5. tin; 6. s.s.; 7. nl.; 8. big; 9. olijf; 10. Ra; 11. kapster; 13. prin sendopper; 16. kanariepokken; 18. klep; 20. model; 22. para; 24. de; 25. Reg.; 26. bod; 28. R.K.; 30. maze.len; 31. citadel; 34. hemel; 35. sabon; 38. fel; 40. Fin; 44. drassig; 46. eigen; 49. meestal; 51. kilt; 53. gal; 54. oei; 55. rauw; 57. Ni; 59. cl; 61. toog; 63. fort; 66. sla; 67. dia; 70. Mr.: 71. m.n.; 72. L.S.; 73. ei. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1 kleur; 4. uit hangteken bij drogisterijen; 8. in richting voor het drogen van mout; 11. zeer matig; 13. grondvlak v.e. vat; 15. sint (afk.)17. gezichtseinder; 18. hemellichaam; 19. muzieknoot; 20. kikvorsachtig dier; 22. ratelpopulier; 24. troefkaart bij diverse kaartspe len; 25. honingdrank; 26. snaren- speeltuig der Ouden; 28. lyrisch lof dicht; 30. dapper, onversaagd; 32. omwenteling; 33. bewoner van zeke re Ned. provincie; 35. vriendelijk en goed van karakter: 37. voorzetsel; 38. bittere vloeistof; 40. mak. gedwee 42. tenenover (afk.); 43. manelij k schaap; 44. laagte tussen bergen; 45. chemisch symbool; 47. duinvallei: 49. grote bijl; 51. lidwoord; 52. af scheidsgroet; 54. vaartuigje der Es kimo's voor de visvangst; 57. aard soort; 59. jonge kabeljouw; 61. enigs zins luxueus ingericht café; 62. ef- ren, glad; 63. tenen mand; 64. aan deel in een loterij; 66. witte plek op het voorhoofd v.e. donkerharig paard even boven de ogen; 68. elasticiteit; 70. hoewel, ofschoon; 71. mannetjes bij; 72. dwaas, gek; 74. voorzetsel: 75. insekt; 77 drijvende, stuwende kracht (figuurlijk); 79 titel van vroe gere heersers over Peru; 80. verou derde taal; 81. graansoort. VERTIKAAL: 1. beugeltje met pin om iets vast te zetten (b.v. een riem) 2'. verfrissende lekkernij; 3. korte kous: 4. klipgeit; 5. paardeslee; 6. laagtij; 7. kleur; 8 telwoord; 9. emi nentie (afk.); 10. telwoord;.12. drank; 14. kort stootwapen; 16. bewijs aan een couponblad; 19. appelsoort; 21. aanwijzend voornaamwoord; 23. stoot; 24 ontkenning; 25. maand v.h. jaar; 27. vreselijk; 29. van aanzien lijke lichaamsomvang; 31. boom; 32. drievoudige pauselijke kroon; 33. zijkant v.e. trcep met diepe opstel ling; 34. lange stok; 36. koffiekamer in een schouwburg; 39. soort pape gaai; 41. (arctische zwemvogel; 46 buurt onder Apeldoorn, in 't midden van de Veluwe; 37. door. met (Latijn) 48. uiting van aarzeling; 50. muziek noot; 51. hoofd v.e. kapittel van ka nunniken; 53. splitsingsprodukt v.e. molecule; 55. overste van een of meer kloosters; 56. woonschip; 58. voertuig; 60. morsdoekje van kin deren; 62. gemakkelijk, vloeiend (figuurlijk); 63. fijngesneden rook tabak; 65. stad in Rusland; 67. sterk riekend gas; 69. meubel stuk; 71. projectieplaatje; 73. insekt; 75. schijngestalte van de maan (afk.); 76. muzieknoot; 77. 3de en 4de naamval enkelvoud v.h. persoonlijk voornaam woord ik; 78. file. heid naar het ministerie van Land bouw. De vleeskeuring is altijd een aangelegenheid geweest van het ministerie van Volksgezondheid. Hel ware te wensen, dat de begeleiding van vlees van producent tot con sument onder deze controle zal blij ven. Verder wordt in regeringskringen overwogen om een gedeelte van de vleeskeuringstaak over te dragen aan de keuringsdienst van waren. Dit betreft de controles in slage rijen etc. Een derde zaak van (vooral finan ciële) ingrijpende aard voor de dienst is de mogelijke schrapping van art. 8 uit de vleeskeuringswet. Hierover werdt al enkele jaren ge sproken. De consequenties zijn nog niet te overzien. Het wegvallen van een belangrijk deel van dc werk zaamheden van de dienst zal echter zowel voor de personeelsbezetting als de financiering ingrijpende ge volgen hebben, Het uitgangspunt dat de vleeskeuringsdiensten zichzelf moeten kunnen financieren lijkt dan zeker nie meer rieël. De voorzitter zette de werking van art. 8 nader uiteen, het behelst de bepaling, dat vlees van de ene keu ringskring naar de andere vervoerd in de nieuwe keuringskring opnieuw gekeurd moet werden en de aanbie der van het vlees moet daarvoor een retributie aan de keuringskring betalen. Dit nu komt in deze keu- rinskring bijzonder veel voor. Er wordt veel meer vlees van elders ingevoerd, dan dat er in de provin cie zelf wordt geslacht. De betere conserveringsmethoden werken in de hand dat tegen de bepaling van hel opnieuw keuren verzet rijst. De heer G. Jongeneel, veterinair inspecteur van de Volksgezondheid, haakte daar nader op in. Hij wees er op. dat steeds meer van alle kan ten. (de consumentenbonden, de ver. van vleeshandelaren, en vele ande ren) tegen dit artikel 8 en tegen de retributie wordt geprotesteerd, deze retributie zal dan ook wel niet te handhaven zijn op den duur. Ver schillende commissies hebben de zaak al bestudeerd, 'het gehele le vensmiddelenpakket zit op de hel ling, niemand weet wat er uiteinde lijk van de vleeskeuringsdienst zal over blijven. Vast staat dat ook de nieuw te creëren algemene dienst de zelfde keurmeesters en het zelfde werk zal doen als de vleeskeurings diensten thans. De oorzaak is de tekorten bij de openbare slachthuizen in de grote steden. Maar men kan niets anders doen dan afwachten. De heer Bom (Kortgene) vroeg naar aanleiding van een nieuwe broedstoof, voor het la boratorium of het gebruikelijk is dergelijke bedragen (f 10.800,-) in eens af te schrijven. Het bestuur is van mening dat dit inderdaad juist is, zolang de rekening nog met goed slot kan worden afgesloten, mede omdat onder de aktiva van de ver eniging geen roerende of onroerende goederen voor komen. De heer Den Boer (Zierikzee) had een verschil in opstelling gezien van de cijfers van de begroting 1974 en van de rekening 1972. Wordt schrap ping van artikel 8 niet meer ge vreesd? De jaarrekening 1972, de eindwij- ziging begroting 1972, de wijziging 1973 en de begroting 1974 werden alle goedgekeurd. De begroting 1974 is zo opgesteld, dat zij sluit zonder tekort, maar ook zonder overschot. Op de vraag van de heer Den Boer werd geantwoord, dat de vrees dat art. 8. de financiële structuur van de Vleeskeuringsdienst geheel zal wijzigen blijft bestaan, maar wan neer dit besluit in 1974 zou worden genomen zal het eerst in 1975 in werking treden. De controleurs J. C. Dekker en L. Evertse (Dienstkring Zierikzee) zijn bevorderd tot hoofd-keurmeester. Er ontstond een debatje tussen de heer Dagevos enerzijds en de be stuursleden anderzijds over de auto kilometer vergoeding, die hoofdza kelijk uit een communicatiestoornis bleek te bestaan. Wethouder H. Gillissen van de ge meente Middelburg, werd met alge mene stemmen gekozen, als opvolger van wethouder J.. J. van der Weel (die tussentijds is afgetreden als wet houder). In een vorige vergadering is bur gemeester L. M. Moermond van Westkapelle, benoemd tot secretaris van het dagelijks bestuur. De plaats van de heer Moermond, die regionaal vertegenwoordiger was voor Schou- wen-Duiveland in het dagelijks be stuur, wordt thans ingenomen door wethouder Steur van Westerschou- wen. Een voorstel om het presentiegeld te verhogen, werd met de stem van de heer Gillissen tegen aangenomen. De heer Gillisen wil burgemeesters en wethouders van grote plaatsen, van verhoging uitsluiten, c.q. geen presentiegeld toekennen, maar hij vond weinig bijval. De rondvraag leverde weinig op. Zivemuurlje voor zwangere dames LELYSTAD, 14-6. In Lelystad kunnen vrouwen die in verwachting zijn voortaan tijdens een „gesloten" uur gebruik maken van het zwem bad zonder dat ze de kans lopen door pottekijkers te worden lastig geval len. Men heeft tot dit stukje prenatale zorg besloten, omdat zwangere vrouwen zich over het algemeen door hun toestand wat geremd voe len in een badgelegenheid. Om de dames de volledige vrijheid te geven is er tijdens het zwemuurtje zelfs geen personeel in het bad. ZIERIKZEE Gevarieerde afsluiting seizoen jeugdsoos „Brogum" De 'jeugdsociëteit „Brogum" gaat volgende week zaterdag, 23 juni aan staande, het afgelopen seizoen af sluiten met enige speciale attracties. Om 13.00 uur zal als openingstreffer een bromfiets-rallye worden gehou den. Plaats van start en finisch: het soosgebouw. Verder staat op het pro gramma een voetbaltoernooi, aan vang 16.00 uur op sportpark „Ban- nink". Voor hel avondprogramma ver plaatsen de soosleden zich ditmaal naar de Graanbeurs van het Huis van Nassau voor het optreden van twee groepen: „Pentonvillc" en „Meivin", deze laatste met licht-sow Bovendien wordt ook de eigen „Bro- gum"-discotheek ingeschakeld. Na dit ontspanningsprogramma zal de sociëteit voorlopig gaan sluiten tot 1 september a.s. DREISCHOR Spel-avond Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen organiseert als afsluiting van het seizoen een spelavond in café „De Drie Schapen'' te Dreischor op woensdagavond 20 juni a.s. Op het programma staat o.m. een dia-quiz en na de'pauze zal bmgo worden ge speeld. Op 28 augustus is er een „Schelphoek' -dag te Serooskerke. BRUINISSE Ned. Hervormde Kerk In de maand mei werd in de Her vormde Kerk te Bruinisse voor de diakonie gekoilekteerd f 620,90. De kollekte algemene diakonie doelein den gaf als eindresultaat f 434.- De pinksterkollekte bracht tot heden op f 870,- maar waarschijnlijk is dit nog geen eindresultaat. Ook Bru 10 verkocht Het motor-mosselvaartuig Bru 10. van de firma A. M. Jumelet te Brui nisse, is verkocht aan de heer C. de Koster te Yerseke (YE 95). De verkoop is een rechtstreeks ge volg van de afsluiting van de Gre- velingen, waardoor de firmanten L. Jumelet, D. en J. Jumelet besloten te liquideren, omdat hun gehal veerde bedrijf niet meer ten volle rendabel was. In de vissershaven komen steeds meer lege plaatsen. Ook de Bru 67 behoort momenteel nog tot een be drijf dat nie meer zal worden voort gezet. Fabrieksvestiging De gemeenteraad van Bruinisse bracht vorige week een kort bezoek aan het bedrijf van de heer Booy te Hendrik Ido Ambacht, dat grond ge kocht heeft om ook te Bruinisse een carosseriefabriek te vestigen. De jachthaven Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij besluit van 29 mei 1973 het krediet goedgekeurd voor reali sering van de 2e fase (inrichtings bestek) van de (nieuwe) jachthaven tc Bruinisse. Tentconcert Zalerdag(avond) 16 juni zal bij gunstig weer de muziekvereniging „Concordia" te Tholen, een concert geven in de muziektent te Bruinise. Deze muziekuitvoering wordt ge bracht in het kader van de uitwisse lingsconcerten want zaterdag 23 juni gaat „Nu met Hope" naar Tholen". Geslaagd Bij het te Rotterdam namens de VAMOR. gehouden examen voor rij - instru'ctèur slaagde onder andere de heer G. Schraver. rij-instructeur te Bruinisse voor het officiële VAMOR diploma. De Rode Kruis-collecte De te Bruinisse gehouden collecte voor. het Rode Kruis bracht ruim f 2000.op. Voor dil mooie bedrag dankte het bestuur de ijverige col lectanten en de milde gevers. DEN HAAG. De Europese minis ters van verkeer, die deze dagen hun halfjaarlijkse conferentie in Den Haag houden, werden op Huis ten Bosch door koningin Juliana ont vangen. Flitsen uit liet buitenland VRAC. Een Westduitser en een Roemeen zijn uit Roemenië gevlucht naar Zuidslavië terwijl ze voor de Roemeense politie een reconstructie gaven van hun twee dagen geleden verijdelde vluchtpoging. BOGOTA. Tijdens felle gevechten met de politie hebben studenten in de Columbiaanse hoofdstad Bogota een inspecteur van politie overmees terd en gegijzeld. WASHINGTON. Dc Amerikaan se senaat heeft donderdag besloten geen geld meer beschikbaar te stel len voor verdere Amerikaanse mili taire interventie in Indochina, de bombardementen op Cambodja inbe grepen. BRUSSEL. Als de Europese Com missie in Brussel voldoende steun vindt voor haar plannen, krijgt het Europese parlement - in etappes uit gevoerd, - meer bevoegdheden dan het nu heeft. Daarvoor is een aantal ingrijpende wijzigingen van de Eu ropese verdragen nodig. BONN. De Westduitse bondskan selier Willy Brandt zei naar de Tsjechoslowaakse hoofdstad reizen voor de ondertekening van het ver drag tot normalisering van de be trekkingen tussen de bondsrepubliek en Tsjecho-Slowakije. Volgens de Westduitse regeringswoordvoerder Armin Grünewald heeft Brandt zich hiertoe in een kabinetsvergadering bereid verklaard. KOPENHAGEN. De NAVO con ferentie in Kopenhagen is donder dagochtend begonnen met, behalve de gebruikelijke welkomstcespraken, een uiteenzetting van de chef van de inlichtingendienst, de Westduitse ad miraal Poser, over de sterkte van de NAVO en Warschau Pact-strqd- kracliten voor de vijftien ministers en slechts enkelen van hun mede werkers. Accountants- en assurantiekantoor advies onroerend goed of bedrijj Undenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middelbands Mei wensen voor goede zomer BROUWERSHAVEN, 13-6. De bejaardensociëteit tc Brouwershaven heeft het seizoen met een gezamen lijke koffietafel en een feestavond afgesloten in het hervormd vereni gingsgebouw. Dc presidente, mevr. Schouwcnaai -Lindenbergh sprak een hartelijk welkomstwoord tot dc vele aanwezigen, in het hijzonder tot burgemeester A. P. Schouwenaar. wethouder P- de Moor, de gcmccntc- sekrctarïs dc heer A. Witte, de pre dikanten ds. De Bres en ds. Kroon met hun dames en de fani. Bolier Een bijzonder welkom kreeg het dameszangkoor met de diligente mevr. Van Liere en de club van „Beter Bewegen" onder leiding van mevr. De Bruyn. Wat de laat,sten in het afgelopen jaar hebben geleerd werd later geloond. Hopelijk zullen er volgend seizoen nog meer deel- nemers(sters) aan de bejaardengym- nastiek gaan mee doen. „Een feil is zeker, het is bijzonder goed voor de gezondheid. Het is een goede traditie om het soosseizoen met een koffie tafel af te sluiten. Er is dan volop gelegenheid om diverse aktivileiten zoals het St. Nicolaasfeest, de Kerst bijeenkomst, de.grote reis. de vaar tocht en de véle gezellige middagen aan tafel door te nemen al welen we, dat de mannen liever „een kaar tje" leggen aldus. mevr. ScHouw'e- naar. Hulp comitéledcn Dal dit alles georganiseerd kan' worden is mede te danken aan de trouwe hulp van de comité-leden die aan al die aktiviteiten veel voor bereidend werk te doen hebben zo als het klaar maken, van de brood jes, hel schikken van bloemen enz. voor deze dag. „Dat wc in staat zijn dit financieel rond te krijgen komt o.a. door de subsidie van de gemeen te, door de vele extra-giften en trak taties; door de goede kollektes, die we iedere soos-middag houden en vooral niet te vergeten het goede beleid van onze penningmeesteresse mevr. Jonker-de Mooi, die zelf de uitnodigingen rondbrengt om de kos ten van postzegels te sparen, waar door er weer een pak koffie gekocht kan worden",zei ze. Het programma begon met liet ge bruiken van clc koffie waarna liet koor zong en er bejaardengymna- slïck werd uitgevoerd, hetgeen rit misch prima, was ingestudeerd door mevr. De Bruyn en een gul applaus verwierf. Zuster Kunst was geruime tijd aanwezig namens het Groene Kruis. Na de voortreffelijke koffietafel met prima soep van hotel Graaf Floris V werd het avondprogramma verder gevuld met toneel, zang en declama tie oa. door de heer Tanis en de da mes Quaak en Bos. Na de koffie en samenzang sprak de heer W. Jansen namens alle bejaarden een woorcl woord van dank voor.deze voortref felijke slot-middag, waarvan bijzon der is genoten. De gehouden kollekte bracht, op f 114,60. Het laatste woord was aan de pre sidente die allen prettige zomer maanden toewenste en een harte lijk tot weerziens toeriep in septem ber in blakende gezondheid. In het bijzonder sprak mevr. Schouwenaar een dankwoord tot al len die hadden meegeholpen om de ze dag tot een groot sukses te ma ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6