Ij DRS. J. H. MOTMANS WERD HARTELIJK GEHULDIGD Zweefvliegclub Haamstede herstelt de stormschade DETAIL-WIJZIGING WINKELSLUITINGSVERORDENING STREEKNIEUWS „Big S" besloot seizoen met vaartocht ZILRTKZFFSCITE NTEUWSRODE Vrijdag 15 juni 1973 Nr. 21300 Zilveren Ziekenfonds-jubilaris Hangar nog deze maand gereed De jubilaris Drs. J. H. Molmans neemt de cassette-recorder ïn ontvangst. ZIERIKZEE, 14-6. Donderdagmiddag werd in de foyer van „Monrlragon", ter gelegenheid van het feit dat drs. J. H. Motinans 25 jaar bestuurslid was van het Algemeen Ziekenfonds „Schouwen-Duiveland", een bijeenkomst gehouden. Waarnemend voorzitter drs. A. J. van den Hoorn heette genodigden en degenen die van de gelegenheid gebruik maakten, de jubilaris hun gelukwensen aan te bieden, welkom. Spreker herinnerde eraan dat de heer J. H. Motmans reeds in 1948 be stuurslid van het Algemeen Ziekenfonds werd en vanaf 1951 de voorzitters hamer hanteert. Met een „chrurgische accuratesse" en bij uitstek deskundig op verzekeringsgebied, maakte de heer J. H. Motmans gebruik van alle mogelijkheden om het Ziekenfonds „Schouwen Duivcland" zo goed mogelijk te laten functioneren. Dat er gedurende deze periode wel een en ander is veranderd bleek uit verschillende cijfers. In de beginpe riode werd bij een ongeveer even groot aantal verzekerden, een schijn tje van het bedrag dat nu moet wor den uitgegeven, betaald. Het geld dat hiermee tegenwoordig gemoeid is een slordige zes miljoen, is onge veer 215 maal zo veel als destijds in 1948. De personeels-pensioenrege- ling S-B.Z. werd onder leiding van de heer Motmans onder handen ge nomen. Ook de automatisering van de ziekenfondsadministratie werd, over het algemeen genomen, vooruit lopend op de situatie elders, doorge voerd. Tweemaal werd het zieken- fondspand verbouwd gedurende de ze periode. Verder werd de pool in gevoerd, het samengaan van ver schillende ziekenfondsen waardoor het financieële draagvlak vergroot werd. Ook mevrouw Motmans deelde in de hulde, en wel voor het waar schijnlijk al te veel afstaan van haar echtgenoot. Een voor de schaarse vrïjetijd be- De familie Motmans, omgeven door cadeau's en bloemen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) stemde cassette-recorder werd na mens het bestuur overhandigd aan de heer Motmans. Van de maar liefst zeven sprekers, nam de directeur, de heer K. B. Ho- gerland daarna het woord. Hij bracht de jubilaris dank. en vergat ook me vrouw Motmans niet. die door de ja ren het telefoonverkeer ziekenfonds - huize Maja „verzorgde". Mede na mens het personeel werden een grammofoonplaat en een schoffeltje voor de Maja-tuin aangeboden. Daarna herinnerde de voorzitter van de Federatie V.M.Z.. de heer H. A. J. J. M. Spleers uit Maastricht aan de chirurgische opleidingsperio de in Maastricht van de heer Mot mans. en zei door de jaren heen, blij te zijn geweest met zijn organisato rische belangstelling voor het zieken fonds, Namens de federatie werden een platenalbum van Zeeland en een doos bonbons voor mevrouw Mot mans, overhandigd. Kennis en organisatorisch talent De heer A. H. Velthof die in de hoedanigheid van voorzitter van ge west 7 van de Federatie V.M.Z. als- wel als collega het woord voerde vond het samengaan van de kennis van zaken in de praktijk en de or ganisatorische talenten van de heer Motmans in zijn bestuurlijke funktie, een ideale combinatie. Hij bood een fles geestrijk vocht aan. De heer J. N. Th. de Bruin, arts te Bruinisse. bood zijn felicitaties aan, mede namens de artsenkring Schouwen-Duiveland. Hij wenste de heer Motmans een 25 jaar voor pri- vé-aangelegenheden toe en overhan digde alweer een ,.medicijn"-fles. Namens de Stichting tot Bevordering an ae Scnool-iandverzorging en het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis prees burgemeester Th. H. de Mees ter de jubilaris die sinds 1956 in de hoedanigheid van voorzitter van de S.B.S.T. Schouwen-Duiveland met de nodige omzichtigheid het beleid voert. Namens het Rode Kruis bestuur bracht hij dank voor de goede en in tensief onderhouden relatie. De slij terij werd aangevuld en een cadeau naar de keuze van mevrouw Mot- mans werd overhandigd. Tot- slbt werd het woord gegeven aan de heer J. P. van der Reijcien, voorzitter van de Stichting ..Het Zilveren Kruis". Deze richtte in een ludiek toespraak je de aandacht vooral -op de toe komst, en voorspelde interessante ontwikkelingen op het ziekenfonds terrein. „Speelgoed''-boog Alweer het tijdens deze middag favoriete en blijkbaar medisch ver antwoorde geschenk, vergezeld gaan de van een speelgoedboog die te zij ner tijd vervangen zal worden door een meer serieus exemplaar. Jubilaris drs. J. H. Motmans wilde zijn dankwoord kort houden. Hij wees er op dat zijn interesse al da teert uit zijn opleidingsfase in Maas tricht en sprak de hoop uit dat .bij. zijns inziens, nodige herzieningen van het ziekenfonds, een eventuele nationalisatie samen zal gaan met rationalisatie. In zijn funktie van voorzitter van de S.B.S.T. ..Schou wen-Duiveland" was hij erg blij met 'de nu volledige staf. Met dank voor alle vriendelijke woorden en geschenken, wat be zorgd over de genoten reputatie, daar de stoffelijke blijken van waar dering vaak een geestrijke inhoud hadden, rondde hij de middag af. Bij een hapje en een glaasje werd nog even nagepraat. Advertentie NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bent/weUtom bij uw Nv/ts^larbank vóór ALLE VERZEKERINGEN BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00— 10.30 uur. HAAMSTEDE, 14-6. Dank zij - men mag wel zeggen - noeste arbeid, is de hangar van de Vliegclub Haamstede, na de catastrofale storm van april weer bijna herbouwd en nog deze maand zal het allemaal wel voor elkaar komen. Met uitzondering natuurlek van de schadevergoeding, want de vliegclub zit met de gebakken financiële peren. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 14-6. Op vrijdag 22 juni a.s. wordt - gelijk gemeld - een vergadering gehouden van de ge meenteraad. onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. Meester. De agenda telt een twaalftal punten Aan de orde komt een nieuwe be zoldigingsverordening. waarbij rijks maatregelen van overeenkomstige toepassing dienen verklaard voor het gemeentepersoneel. Geagendeerd zijn enkele garanties van geldlenin gen van particulieren voor woning bouw. Aan de orde komt verder een model Brandbeveiligingsverordening zulks op advies van de Vereniging van Bevelvoerenden bij de Gemeen telijke Vrijwillige Brandweren op Schouwen-Duiveland. Verder een voorstel tot wijziging van de winkelsluitingsverordenïng Een aantal winkeliers in dames-, heren-, kinder- en kleuterkleding verzocht nl. om ontheffing van het verbod om op maandagmorgen voor 13 uur hun winkel geopend te heb ben. De ontheffing wordt gevragd voor de maanden juni. juli en augustus dit ten behoeve van de toeristen. Advies tér zake is gevraagd van de Middenstar.dscommissie. Een lid van de commissie zond bericht tegen in williging van het verzoek te zijn, zulks in verband met andere winke liers, die hun bedrijf op maandag morgen niet willen sluiten. Wij mogen hier andermaal het gi ronummer noemen: Ned. Midden- standsbank: 6664.10.518. met vermel ding „Vliegclub Haamstede". Intussen zit men ook niet stil wat betreft de vliegerijzelf. Het lid, de heer Tonny de Bruinisse te Zierik zee heeft deelgenomen aan de Na tionale wedstrijden zweefvliegen op het zweefvliegeentrum Teriet bij Arnhem Hij vloog met het toestel type Sie-3 van de Vliegclub Haam stede. Er waren 34 deelnemers. De Bruine stond in het eindklassement genoterd als no. 8. Een groot succes om deze plaats te veroveren tussen de topzweefviegers van Nederland. De opdrachten waren: Race Teriet- Hoogeveen 85 km. Race Borkenber- ge (D.)97 km. Driehoek Tcrlct-Wen- ningsfeld-Dedemsvaart-Terlet 208,5 km. Driehoek Terlet-Hoogeveen- Borkenberge-Terlet 325 km. Drie hoek Hoevelaken-Epe-Terlet 114 km. Retour Möhnedam (bij Dortmund) 325 km. Bij deze laatste vlucht voldeed de Bruine aan één van de eisen voor het behalen van één diamant op zijn D-brevet. De driehoeksvluchten en retour vluchten worden dus als hot goed is zonder tussenlanding gemaakt. De keerpunten worden door de vlieger met een verzegelde camera gefoio- gerafeerd. Concert te Middelharnis Gp zaterdag 16 juni a.s. organi seert de stichting kerkconcerten Goeree en Gverflakkee een zomer- avcndconcert in de Grote Kerk te Middelharnis, Medewerkenden zijn: Kooi Sursum Corda. Zeeuws Koper ensemble, en organist Stoffel Gunst. Programma Het grootste gedeelte van het pro gramma bestaat uit muziek van rond 1700, voor koperensemble van de componisten Johann Pezelius, Gott fried Reiche en Moritz Landgraf- v. Hessen, voor orgelsolo een koraal- voorspel van Dietrich Buxtehude en de grote preludium en fuga in Es dur van Joh. Seb. Bach. Het koor zingt o.a. 2 werken van Heinrich Schutz, t.w. „Cantate Domino can- ticum novum" en Jauchzet dem Her ren alle Welt (ps. 100). Het laatstge noemde werk is dubbelkorig. het grote koor wordt gezongen, het klei- n e koor wordt gespeeld door 4 ko perblazers. Eveneens voor blazers en koor wor den 4 oude koraalzettingen uitge voerd. Het concert vangt aan met 3 com posities uit deze eeuw. Voor 3 trom petten hoort U enige werken die in 1965 gecomponeerd zijn door Ernst Paul. De organist Stoffel Gunst ver tolkt daarna „Choral" van Jehan Alain (1911-1940). Daarna hoort U de pinkstercantate „Nun bitten wil den heiligen Geist" die Jan Bender in 1963 componeerde voor koor en 6 koperblazers. ZIERIKZEE Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdagavond wordt in de Con certzaal uit de op sextoeren draaien de Duitse filmindustrie vertoond de film „Rat mal, wer heut bei uns schlaft". Een film dus waarin een pittig accent op de sex wordt ge legd en dat gebeurt dan op een vro- lijne wijze. Vergadering afd. „Philatelica" Op maandag 18 juni wordt in Mondragon weer een vergadering gehouden van de afdeling Schou wen-Duiveland van „Philatelica". Vergadering N.C.V.B. De eerstvolgende vergadering van de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. zal gehouden worden op woensdag 20 juni a.s., in het Herv. Vereni gingsgebouw. De avond zal worden verzorgd door het Voorlichtingsbu reau voor de voeding te Den Haag, met het onderwerp „Onze voeding als we ouder worden". HAAMSTEDE Kerkdiensten Geref. Kerk Wegens drukte heeft de kerkraad van de Gereformeerde Kerk van Haamstede besloten zondagmorgen aanstaande twee diensten te houden om 9.U0 en 10.00 uur. KERKWERVE N.C.V.B.-dames aan de fondue De N.C.V.B. afdeling Kerkwerve hield in het verenigingsgebouw de laatste vergadering voor de vakan tie. De presidente mevr. Viergever heette de leden en gasten hartelijk welkom, ook de beide dames die de ze avond verzorgden. Na het zingen van Ps. 68 vers 10 ging de presidente voor in gebed. De meditatie was uit Joh. 15 van 1 tot 9 „Kunnen wij niets doen?" Na de pauze gaven twee dames mej. Sjalma en mej. Bal een demonstratie fondu en uitgaande van het Ned. Zuivel- bureau. Fondue krijgt in Nederland een steeds bekender klank, het ton- due dat wellicht afkomstig is uit het Zwitserse wijngebied Volais, waar de vrouwen in de wijnoogst het te druk hadden om een maaltijd klaar te maken. Daar is toen het kaasfondue ontstaan; kaas gesmolten in witte wijn. Minder bekend zijn de boerin nen uit Gouda en omgeving, die jaar en dag niet anders doen. Men noemt deze fondue wel de Goudse kaasdoop Er worden stukjes stokbrood of bruinbrood bij gebruikt. Ook het vleesfondue kreeg men te zien. Bij de kaasfondue werd wijn en drui vensap geserveerd. Ook hartige en zoete fondue werd rond gedeeld wat bij allen goed in de smaak viel. Mej. Sjalma vertelde over de bekende kaassnacks voor vele soorten hapjes. Het werd een leerzame, ge zellige avond. Mevr. Viergever dank te de beide dames voor deze mooie avond als herinnering kregen beiden een tinnen lepel aangeboden. De presidente wenste ieder in het zijne een goede vakantie toe. De volgende vergadering zal zijn op 19 sept. Vergadering Middenstandsvereniging Nieuwerkerk spreekt voortaan van „De Braderie" Dezer dagen vergaderde in café „De Meebaal" de middenstandsvere niging Nieuwerkerk, onder leiding van de heer L. Boudeling. Na een woord van welkom werd een terugblik geworpen op de twee weken geleden gehouden markt aan de Kerkring. Na enkele schoonheidsfoutjes te hebben opgelost, besprak men ver der de volgende marktdag, op 23 juni a.s. Men zal nu niet meer spre ken of schrijven over de markt, maar over „de Braderie". Dus op zaterdag 23 juni de gehele dag op de Kerkring braderie van de Nieuwerkerkse georganiseerde mid denstand. Ook zal er in de middag weer een muzikale attractie gebo den worden. Inmiddels kan verwezen worden naar de Nieuwsbode van dinsdag a.s., waarin een en ander nader zal wor den bekendgemaakt. Het bestuur en het actiecomité werken hard om alles op tijd klaar te hebben. SCHARENDI.IKE Zangavond met medewerking koren Vrijdag 22 juni aanstaande wordt in de Ned. Hervormde kerk te Scha- rendijke een zangavond gehouden. Medewerking zal worden verleend door een drietal koren, namelijk het jeugdkoor „Sjaloom" uit Zierikzee, het Hervormd Kerkkoor van Haam stede en het koor „Sursum Corda" van Scharendijke. NIEUWERKERK Benzinediefstallen In de nacht van zondag op maan dag werd in de Zeeasterstraat ben zine gestolen uit twee auto's waar van de tanks niet waren afgesloten. Uit de ene auto werd zo'n 30 liter benzine getapt en uit de andere auto plm. 25 liter Van de daders ontbreekt tot op heden elk spoor. De politic stelt een onderzoek in. S.R.V.-melkman verlaat dorp Omdat de heer M. A. Kik (S.R.V.) volgende week met vakantie gaat zal dhr. Lindhout (S.R.V.-man in de nieuwbouw) het gehele dorp bedie nen. Met ingang van 3 juli a.s. zal dhr. M. A. Kik voortaan het gehele dorp bedienen, dit in verband met het vertrek van Lindhout naar Ka- pelle-Biezelinge. Beroep Ger. Gemeente Uit het tweetal, kandidaat M. Mondria te Apeldoo.n en kadidaat H. Paul te Zoetermeer. werd op de gemeentevergadering, gehouden op woensdagavond beroepen kand. M. Mondria te Apeldoorn. OOSTERLAND Geslaagd Aan de nationale opleidingsschool voor para-medische beroepen, slaag de voor het diploma pedikure te Rot terdam, mevr. S. K, van Schie- van Driel. Chr. basisschool Aan de Chr. Basisschool aan de Van den Abeelestraat alhier, hoofd de heer J. D. Bart. werd tot onder wijzer in vaste dienst benoemd de heer J. G. van den Brink uit Lunte- ren. De nieuwe onderwijzer is in middels in dienst getreden aan deze viermanssehool. Wegenonderhoud In het kader van het wegenonder houd van het Waterschap „Schou wen-Duiveland" heeft de firma Of- fringa N.V. te Vugt een nieuwe bitti- menlaag aangebracht op een gedeelte wegdek van de Lage Ramperlseweg alhier. Het loopt vanaf de boerderij van mevr. Bouwman-Steenpoorte tot aan het voormalige gehucht Ouwer- sluis, boven op de oprit op de Ram- paartsendijk. Het overige gedeelte van genoemde weg die tot tegen het dorp aanloopt, is nog in vrij goede staat zodat hier geen nieuwe laag op aangebracht behoeft te worden, voorlopig. Hotel 0PPEN ZIERIK2EE Nederlandse Hartstichting won leden Door het plaatselijk comité van de Ned. Hartstichting werd een leden werfactie en een collecte gehouden. Eun aantal dames gal' hieraan mede werking met een verbluffend resul taat. Er werden niet minder dan 74 leden ingeschreven. Bovendien werd via de huis-aan-huis-collecle bijeen gebracht de mooie som van 1' 1300. De milde geefsters en gevers, zo mede het plaatselijk comité en de dames-collectanten, verdienen dan ook een woord van oprechte dank voor alles wat zij voor dit werk heb ben veiTieht. De Rode Kruis-collecte Gnder leiding van mevr. M. van der Maas-van 't Hoff en de heer A. L. Bakker werd hier ter plaatse weer de jaai'lijkse huis-aan-huis kol- lekte gehouden ten bate van het Ned. Rode Ki-uis. Een aantal dames ga ven hieraan hun medewerking. Het eindbedrag bedi-oeg niet minder dan f 1600,-. Voiig jaar was dit f 1515,75, zodat ook dit Jaar weer het record gebi-oken is. Dankwoorden aan de milde geefsters en gevei's en aan de leiding en de kollektanten zijn zeker wel op hun plaats. „Martha" met vakantie Op dondei-dagavond 14 juni heeft de Chr. Vxouwenvei'eniging „Mar tha" weer de laatste vergadering gehouden in dit seizoen. Er bestond goede belangstelling voor deze laat ste bijeenkomst, die onder leiding stond van de vice-presidenle. mevr. J. Stoutjesdijk-Borst. Zij sprak een afscheidswoord en deelde mee dat de bijeenkomsten voor de tijd van ongeveer drie maanden worden ge staakt wegens zomervakantie. Mevr. Stoutjesdijk eindigde deze vergade ring, waai'bij mevr. Capelle-Beije het orgel bespeelde, met dankgebed. Elftal „d'Eule Bois" Het ligt in de bedoeling binnen afzienbai'e tijd hier ter plaatse te starten met eeri voetbalelftal, sa mengesteld uit vaste bezoekers van het onlangs opgerichte cafetaria „Neffen d' Eule". eigenaar de heer Adr. Dorst. Men wil vriendschappe lijke wedstrijden organiseren tegen elftallen van dergelijk orgine, of ook wel met sportleden van „Duiveland". of andere verenigingen. De naam van het nieuwe elftal zal luiden ,.'d Eule Bovs". naar de naam van hel cafetaria. BRUINISSE Leerlingenschaal kleuteronderwijs De leei'lingenschaal bij het kleu teronderwijs wordt met ingang van 1 augustus 1973 verlaagd van 37 tot 36. BURGHSLUIS, 10-6. Zoals gewoon lijk heeft de jeugdsoos „Big S" te Haamstede weer op sensationele manier afscheid genomen van het seizoen. Werd dit feit andere jaren gevierd met een tuinfeest, dit seizoen werd afgesloten met een waterfeest. Want tweede pinksterdag jl. ver trok om 18.00 uur een RTM-rond- vaartboot uit de haven van Burgh- sluis met aan boord de leden van Big „S" wat dx-ankjes en muziek. Nadat de haven verlaten was, waar overi gens veel ouders en bekenden ston den om uit te zwaaien, werd eerst de gewone i'ondvaart afgewerkt, waar bij tekst en uitleg gegeven weid door kap. Otte, en waarvan velen nog heel wat opgestoken hebben. Nadat de rondvaart afgewerkt was werd de boot stilgelegd en begonnen „de Medley s" meteen met het spelen van een paar overbekende nummers zodat de stemming er meteen goed inkwam. Hoe later het werd des Ie meer stemming kwam er op de boot, vooral toen de hapjes op tafel kwa men die fluks naar binnen gewerkt wei-den om zo spoedig mogelijk weer op de dansvloer te kunnen komen. Toen om 23.30 uur afgemeerd werd was het voor allemaal een zeer ge slaagde en gezellige afscheidsavond geweest en werd er weer al over de openingsavond gesproken. Nadat er opgei-uimd was trok iedereen moe maar voldaan naar huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5