Piet Franken succesvol Kavero-renner ERIC DE NOORMAN Het °f(er svitjoid STREEKNIEUWS Zierikzee derde in Jaap Tollioek-toernooi DE KERKDIENSTEN VOOR ZOND A G Zo „goed" rijden we Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskevk9.30 uur ds. Assendorp, 11.00 uur (Doopdiensl) en 7.00 uur ds. v. d. Schee. Kerk- wervc: 11.Co uur de heer Cornet, Goes. Sercoskerke: 10.00 uur ds. Jan sen Schoonhoven. Burgh: :0.00 ui r ds. wika D. E. Hiensch. Haamstede: 9.30 en 7.00 uur ds. Feunekes. Renes- se: 9.30 uur ds. De Wit. Noordweïle: 11.00 uur ds. De Wit. Scharcndijke: 9.30 uur de heer Cornet, Gors. Brou wershaven: 11.00 uur as. Kroon Zcnnemaire: 9.30 uur ds. Kroon, 11.00 uur zondagsschool. Ncord- gcuwe: 11.00 uur ds. Geers. Frei- schor: 9.30 uu. ds. Geers. I1.C0 uur zondagsschool. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. E. P. Kuin, legerpredikant. Nieu- werkerk: 10.00 ds. P. Pannekfeek, Anna Paulowna, (N.H.). Oosterland: 10.00 en 6.00 uur ds. Voortman, G Vossemeer. 10.00 uur jeugdkape*l in H. ver. gebouw. Sirjansland: 10.00 uur ds. Post. 6.30 uur ds. Korgvaar, Rotterdam. Bruïnisse: 10.00 uur dr. Westerhof, 5.00 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Fa vier, 6.30 uur ds. Van der Kooij. Haamstede: 9.00 en 10.00 uur ds. Van der Kooij, 19.00 uur ds. Favier. Scharendijke: 9.30 en 2.30 uur de heer Lodder, Rotterdam. Brouwershaven: 10.30 uur gez. d. te Brouwershaven, 3.00 uur gez. d. te Zonnemaire, (beide diensten: d'hr. Blokland). Zonnemaire: 10.30 te Br'h, 3.00 te Z'maire. (dhr. Blokland). OVERDENKING 1 Samuel 6. In 1 Samuel 6 zijn de Israëlieten de ark kwijt, God kwijt; wie trgurt erom? God is een God van niks! In hun angst en paniek in de strijè-te-^ gen de Filistijnen hadden ze God er bij gehaald, maar -wat had het ge holpen???? En dan vragen ze zich niet al: waarom zijn we God kwijtgeraakt (ontdekken niet dat je God kwijt raakt als je Hem - of Hij nu wil of niet - bij je eigen praktijken wilt trekken), nee: wat heb je nu aan zo'n God? Ze zijn God kwijt, maar wie treurt er nog om? Bovendien: alles gaat gewoon door ook zonder God. In 1 Sam. 6 13 zijn de mensen gewoon bezig met het oogsten vgn de tarwe. Er was ge woon te etep, gewoon te drinken alles ging gewoon door. Hadden de' -Israëlieten intussen nog in de gaten wat er gaande was in het buurland, land van de Filistijnen? Hoe God daar zijn spel speelde, hoe God daar op een geweldige manier huishield: de goden, godjes blijken niets yoor te stellen, Dagon valt van z'n sokkel, allerlei vreemde ziektes breken uit; de toestand wordt er on houdbaar onleefbaar. En wat er aan gedaan wordt is allemaal erg in drukwekkend (mens is in staat om allemaal erg indrukwekkende dingen te doen als het hem allemaal erg na komt)prachtige nieuwe wagen wordt er gebouwd, die vreemde ziek tes worden in goud uitgebeeld en dan weg ermee, het land uit! In Beth-Semes was het oogsttijd, het leven was gewoon doorgegaan (wat een genade, maar wie zag het?). De mensen leven er rustig hun oude leventje voort. Ineens valt het op je: dat gemakt waarmee daar ge offerd wordt (koeien, hout van de wagen, zie vers 15). Zo met dit ge mak, waarin alles gewoon doorgaat, zo in één moeite door is er altijd aan godsdienst gedaan, in één moeite met de stedebouw, de economie en de politiek van de sterkste. Dat loopt in Beth-Semes op een ramp uit, dat zo in één moeite door nog een beetje aan godsdienst doen loopt uit op vs. 19: ze bekeken cle ark des Heren. Dat is: ze willen God ontrafelen, God ontleden, God bekijken. Wie merkte op wat er in het buur land gebeurd was, hoe God daar huisgehouden had. Wie heeft het angstwekkende gezien in de gouden muizen en gouden builen? Je vraagt je af: is dit 1 Samuel 6. of een geschiedenis anno 1973? Haamstede. W. v. d. Kooij Nieuwerkerk/ Oosterland10. Oo uur ds. J. Firet, Dordrecht, 5.00 uur ds. J. E. Visser, H. I. Ambacht. Bruinisse 10.00 uur ds. J. E. Visser H. I. Am bacht, 3.00 uur ds Firet, Dordrecht. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 uur leesdienst.. 6.30 uur ds. Urban. Dhr. Gerei'. Kerken Zierikzee: 10 00 en 6.00 uur ds. C. v. d. Weele. Huizen. Kerkwerve: 10 00 en 6.C0 uur ds. Buijs. Haamstede: 10.00 en 3.00 uur ds. A. Eroersma, Goes. Gereformeerde Gemeenten Hamstede: 10.00 en 3.CO uur lees-* dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur leerdienst. Gc.teriaud 10.00, 2.30 en 6.30 uu. leesd.ens',. iereformeerde Gemeenten fn Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Van Beek, Cpheusdon. Nieuwerkerk: 9.-15 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 cn 5.00 uur ds. A. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds Van der Meer. Bruinisse: 10 00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Scmme/.sdïjk10.00 uur ds. G. Bloe- mcndaal, Delft. Leger des Heils Zierikzee: Pnststraat 37, 10.00 uur heiligingsdienst, 12.00 uur jeugdsa- menkomst, 19.00 uur verlossingssa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.15 uur;'Haamstede: Zaterdag 17.00 uur, zondag' 9.00 uur; Renesse: Zaterdag 19.00 uur, zondag 11.00 uur. Jehovah's Getuigen Zierikzee: Bovenzaal R.T.M.-gebouw Grachtweg, 16.00 uur openbare toe spraak; 17.00 uur Wachttoren- en Bijbelbespreking. DEN HAAG, 14-6. De in 1971 gesignaleerde teruggang in de automobilistische kwaliteiten van de deelnemers aan de rij proef voor gevorderden van de ANWB heeft zich in 1972 voortgezet. Volgens het donderdag ge publiceerde jaaroverzicht van de ANWB ligt het verkeersge=- drag en -inzicht van 124 van de 1696 deelnemers in 1972 be neden een in verband met cle vc. keersveiligheid aanvaard bare kwali.eitsgrens. Het autorijden van 112 deel nemers werd op „onvoldoend gewaardeerd en twaalf deelne mers werd geadviseerd hun loopbaanals automobilist vrijwillig te beëindigen. In 1971 waren deze aantallen res pectievelijk .97 (onvoldoende) en 5 (ongeschikt). Zeer goed was in 1972 maar één procent28,9 pet. goed, 43,9 pet. ruim voldoende en 18,7 pet. voldoende. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk y Beroepen te Hoogbloklapd: H. Nap kand., Veenendaal; te Omtnelander- wijk-Zuidwending-Meeden: Th. Boas kand., Leiden. Benoemd tot bijstand in het pas toraat Wapenveld: H. Gaasbeek, kand., Utrecht. Bedankt voor Steenwij kerwold (toez.) en voor Wolvega c.a. (toez.): A. J. de Bue, Yerseke. Geref. Kerken Beroepen te Frieschepalen-Sie- gerswoude: S. Groen, lcand., Nijme gen, die dit beroep heeft aangeno men. Bedankt voor Urk: J. G. J. van Echten, Heinenoord. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haarlem Noord-Sant poort: A. W. Drechsler. Den Haag en J. Manni. laatstelijk predikant voor zeevarenden te Hamburg, wonende te Maarssen. Geref. Gemeenten Beroepen te Melissant en te Rot terdam-West: M. Mondria, kand., Apeldoorn; te Gorinchem: J. Dries- sen. kand., Utrecht; te Gouda: H. Paul, kand., Zoetermeer. Vergadering Hervormde synode DEN HAAG. 14-6. Op 19 en 20 juni a.s. zal de hervormde synode in zo- merzitting bijeenkomen in het pasto raal centrum Hydepark te Drieber gen. Ditmaal vergadert de synode slechts twee dagen. De agenda was niet zodanig dat er zoals gewoonlijk drie dagen voor uitgetrokken moes ten worden. LONDEN. Donderdag is bij Chris tie in Londen de fotoverzameling van de gewezen Duitse rijksmaar schalk Hermann Goering geveild. MARKTBERICHTEN Eierveiliiigen Barneveld van 14 juni Cocp, Veluwse Eierveiling, Aanvoer 3.353.713 stuks. Stemming' redelijk. Rrijzen per 100 stjjks: eieren van 50- 51 gr. f 9,6(R9r,B2,\55-56 gr. f 11,07- 11.07. 60-61 gr. -r2fl 1-12.27, 65-66 gr. f 13,21-14,72. Eierveiling. Aanvoer 1.681.595 st. Stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 47-48 gr. f 8,84. 57- 58 gr. 1' 11,49. 61-62 gr. f 12,38, 66-67 gr. f 13,36. Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks. Handel: kleine kalm, grote vlug. Eieren van 50-58 gr. f 9.65-12,00 per 100 stuks. "kg^Drijs f 1.95-2,07; 59-64 gr. f 12.25-1^:40 per 100 stuks, kg-prijs f 2.08-2,2^-65-69 gr. f 14,60- 15,40 per 100 stuks, kg-prijs f 2,25- 2.23. Wittte eieren f 0,25-1,25 per 100 stuks lager. N LAND- EN TUINBOUW Nog- meer uitvoer van aardappelen DRONTEN, 14-6. De uitvoer van aardappelen zal dit jaar nog groter zijn dan vorig--jakr, toen al een top werd bereikt. De" export van con sumptie-aardappelen en aardappel- produkten zal de miljoen ton over schrijden, die -van pootaardappelen de 300.000 ,ton. -k Deze optimistische woorden wer den donderdagochtend in „De Meer paal" in Dronten gesproken tijdens een informatiedag over de positie van de Nederlandse aardappel. INGEZONDEN STUKKEN Opening jachthaven Brouwershaven De opening van de jachthaven op Brouwershaven op 9 juni j.l. is een groot succes geworden. Uiteraard in de eerste plaats om dat H.K.H. Prinses Beatrix en Prins Claus bereid waren hun medewer king hieraan te verlenen. Het is echter' ook een geweldig succes geworden dank zij de mede werking van zeer velen. Ik denk hierbij o.a. aan het gemeente- en onderwijzendpersoneel, het energie ke organisatie-comité, de oudercom- missies. een aantal vrijwillige dames, de muziekverenigingen, de water sportvereniging, de E.H.B.O. en voor al dank zij het tactvolle en prettige optreden van de rijkspolitie alsook dank zij het enthousiasme van het duizendkoppig publiek. Ik heb behoefte om, namens het gemeentebestuur, een ieder die hier toe heeft bijgedragen heel hartelijk dank te zeggen. De burgemeester van Brouwers haven. A. P. SCHOUWENAAR (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) op 48 sec. Wim van Steenis: 5. Peter Godde. Wim de Wilde werd in de zelfde lijd 7e en Wim Westdorp 19e. De Ronde van Stampersgat werd gewonnen door Piet Maas die de 96 km aflegde in 2.13.18. Van de Kavero renners werd Joost Vossenek 7e. Ad van Overveld 15e en Tinie van Has selt 17e. In de Ronde van Hansweert, welke door Wim de Waal werd gewonnen eindigde Ko Tolhoek als 8e en Wim Westdorp als 9e. In de afgelopen dagen zijn een aantal renners van de Kaveroplocg er in geslaagd weer een aantal goede resultaten te boeken. In de ^Itonde van Hecnvliet slaagde Piet Franken er in beslag op de bloemen te leggen. De 100 km legde hij af in 2.30.21 voor K. Sintnicolaas; 3e R. van Trigt; 4. G. Sintnicolaas: 5. Frank Ouwerkerk. In de boeiende Ronde van Hank, met veel publiek en een enorme strijd, legde Piet Franken beslag op de eervolle derde plaats. Frits Pirard legde beslag op de eerste plaats waarbij hij de 100 km aflegde in 2.23-48: 2- C. van Bragl; 4. Gaby Minneboo; 5. T. Terharmscl. Ad van Overveld. nog niel de grote vorm van het vorige seizoen, ein digde in de Ronde van Axel achter winnaar Toine van den Bunder op de tweede plaats. In deze ronde wist Van dén Bunder dertien ronden voor het einde uit het peloton le ontsnap pen. Wim de Waal en Ad van Over veld gingen hierna gezamelijk op zoek naar de vluchter die zij "drie ronden later wisten te' vervoegen. Met nog zeven ronden voor de boeg had Wim de Waal de pech lek te rijden. Tweemaal moest hij hierna van fiets verwisselen voor hij een goede fiets te pakken had. Dit was net iets te veel voor de Waal die de twee koplopers nog tot op 27 meter wist te naderen. Daar Ad van Over veld in de slotfase net iets te veel van zijn krachten had gevergd be tekende de beslissende eindsprint voor Toine van den Bunder maar een formaliteit. De uitslag: 1. Toine van den Bunder; 2. Ad van Over veld; 3. op 14 sec. Wim de Waal; 4. 6. Svitjold haast zich hel pad op naar zijn oude plaats: de rots in zee. Steeds sneller wil hij voort. Is het een vlucht? Weg van de vreemde vrouw, die zijn eenzaamheid ver stoort? Misschien. Maar niet. alleen dat! Als zijn vermoeden, dat de vrouw hel slachtoffer van een schipbreuk is. juist is, zullen er nog meer opvarenden geweest zijn. Wellicht komt hij nog op tijd om de anderen aan de klauwen van de dood te ontrukkenMogelijk komt hij ook iets le weten over de vrouw, die, dat voelt hij, een geheim om zich heeft. Hijgend bereikt hij tenslotte zijn uitkijk post en staart over de rand naar beneden. Tn het water, dat aan de voet van dc rots tussen de stenen kolkt, drijft wrakhout en een menselijke gestalte, een manstomme ge tuigen van het drama dat zich hier heeft af gespeeld. Hij daalt van de rots af, een hachelijke on derneming. Innerlijk weet hij al dat zijn moeite vergeefs is. Het is zo. Te laat, te laat. De man die daar drijft is dood „Dood....", mompelt hij schor. Angst over meestert hem. Hij wil weg, weg van de dood. Zonder om te kijken gaat hij. struikelend, in stinctief het pad naar de hut volgend. Halver wege' blijft hij staan. Achter hem is de dode man.... vóór hem de vreemde vrouw.... „Wat -Tïfbet ik doen?" kreunt hij radeloos. „Vluchten", fluistert een stem in hem. „Laat alles achter u. Denk alleen aan uzelf". „Neen" zegt hij luidop, „dat kan niet. Die vrouw kan wel ziek zijn. Als ik haar in de steek laat, gaat zij misschien ook.dooddoor mijn schuld. Dat nooit". Schoorvoetend gaat hij verder, terug naai de hut. Zachtjes opent hij de deur en kijkt naar binnen. In de flauwe schemering hoort hij de rustige ademhaling van de vrouw en het kind. Dan treedt hij binnen, sluit geruis loos de deur en sluipt op het vuur toe. Een paar blokken erop. Voorzichtig, geen leven makend. Hij zet zich op een krukje en staart in de vlammen. Het harstige dennenhout kromt zich, splijt, een lange vuurtong lekt eruit. rekt zich, krimpt weer in. Het vuur leelt. Het maakt hem rustig. Hij denkt niet meer en doezelt in. Hoe lang hij zo gezeten heeft, weet hij niet. Minuten? Uren? Hij schrikt wakker, omdat een stem tot hem spreekt. Slaapdronken kijkt hij naar de vrouw. Zij is wakker cn glimlacht hem toe. Zij herhaalt haar vraag: „Zeg mij, goede vreemdeling, ben ik thans in hel land van Eric, koning der Noormannen?" FINANCIËN EN ECONOMIE K.L.M. halveert verlies AMSTELVEEN, 14-6. De KLM heeft in het boekjaar 1972-1973 een verlies geleden van f 47,9 min. tegen een verlies van f 96,3 min. in het vorige boekjaar. De bedrijfsinkom- sten stegen in het per 31 maart 1973 geëindigde boekjaar met 13 procept, tot f 1628,8 min., terwijl de bedrijfs kosten stegen met 10 pet. tot f 161 ,'o min. De Rabobanken in mei - UTRECHT. 14-6. De Raboban; ken hebben in mei een spaarover^ schot geboekt van f 225 min, he'. grootste spaaroverschot dat zij ooit in een maand hebben behaald, zo hebben zij meegedeeld. In mei 1972 bedroeg het spaarover schot f 231 min en in mei' 19 71 f JiiB min. Het tegoed op spaaurekenjn?S!a> bij de Rabobanken heeft eind-mei de f 2o miljard overschreden. Over de eerste vijf maanden van 1973 beliep het spaaroverschot f 630 min. Hel was vrijwel gelijk aan dat over dezelfde periode van 1972 (f 683 min). Bejaarden gaan op reis Dinsdag 19 juni maken de bejaar den van Renesse hun jaarlijkse rij toer. Om half acht vertrekt men van af hel dorpshuis en via Zijpe rijdt men Vlan naar hotel „De Boswach ter''-'in het Liesbosch bij Breda, wh'ar, koffie, zal worden gedronken. Van daar rijdt men naar Hilvarenbeek - waar een bezoek zal worden ge bracht aan het Safaripark. Om- sirepks twaalf uur wordt in hel Strandrestaurant, een koffiemaaltijd gebruikt, waarna men omstreeks éen uW naar Breda vertrekt waar eén bezoek zal worden gebracht aan de Baronie. In „De Caisson" te Ka- pelle Biezelingen op Zuid-Beveland zal omstreeks half zes een warjne.. maaltijd worden gebruikt en om streeks acht uur hoopt men weeft- in Rejyesse te arriveren. BRUINISSE KOPENHAGEN. Leden van het Deense anü-Navo-leger hebben de wacht betrokken in hel centrum van Kopenhagen. De kern wordt gevormd door de toneelgroep ..Salvognen". dig gesubsidieerd wordt door het ministerie van cultuur. Het anti-NavoleQe^ neeemt deel aan verschillende demonstraties en protestacties, tijdens de Navo-vergaderingen in de Deense hoofdstad. DEN HAAG. Er is een zeer grote toeloop van studenten»in dê'psycho logie. Er studeren er thans reeds meer dan 5000 psychologie. De werk loosheid onder pas afgestudeerde psychologen neemt gestaag toe. SCHEEP! AART Abida, Pan.kan. Acila, te Stockholm. Acmaea, 12-6 te Stanlow. Het aantal inwoners .Het aantal inwoners van Bruinisse lèjlroeg op: 1 jan. 1973 2606. 1 mei 973 <£649, 1 juni 1973 2668 l O Wegvervoer op West-Duitsland DEN HAAG, 14-6. Het Tweede- Kjimerlid Schakel (ARP) zal dins dagavond 19-6 minister Westerterp van verkeer en waterstaat en staats secretaris Brinkhorst van buiten-' landse zaken interpelleren over het K wegvervoer op West-Duitsland. De Kamer, die woensdag reeds toestemming voor de interpellatie gaf. stelde het tijdstip donderdag middag vast. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EflERÈN. De 7-jarige Neco de Graaf1 uit Dieren is dinsdagochtend door een vrachtauto gegrepen toen hij een kruising in zijn woonplaats overstak. Het jongetje overleed ter plaatse. OISTERWIJK. Bij een inval in een café in Oisterwijk heeft de Rijkspolitie woensdagnacht zeven mensen betrapt bij roulette. De crou pier en de bankhouder werden voor verhoor meegenomen naar het bu reau, evenals de caféhouder. GENNEP. De 65-jarige bromfietser J .van der Pasch uit Gennep is don derdag in zijn woonplaats om hel leven gekomen toen hij op een kruis punt met zijn bromfiets tegen een autobus botste. ENSCHEDE. In Enschede zijn de laatste anderhalf jaar bijna 2000 bromefietsen en evenzoveel* fietsen gestolen. De meeste bromfietsen weiden aan helers verkocht voor ge middeld honderd gulden per stuk. s AMSTERDAM. Twee mannen heb ben donderdagavond een overval gepleegd op een benzinepompstation aan de Frederikstraat te Amsterdam. Onder bedreiging met. een pistool maakten zij de 53-jarige pompbe diende al diens contante geld afhan dig. Area, 21-6 P. G. verwacht. Atys, 24-6 Honolulu verwacht, Camitia, 13-6 te Stanlow. Diloma, Whangarei verwacht. Dione, 21-6 te M. al Ahmadi ver wacht. Ganymedes, 14-6 verwacht Guaya quil.. Kelletia, 16-6 Bukom verwacht. Vivipara, 19-6 te Noumea verwacht. Vlieland, 13-6 vertrek Moron naar Jacksonville. iHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiimmimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiuiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiji iSport en wedótrydeix-, iTiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiAiiiiiiip VOETBAL ste plaats en de wisselbeker, welke door mevrouw Tolhoek werd uitge reikt. Krabbendijke werd met 5 pun ten tweede;' Zierikzee 4 puhten der de; Breskens werd vierde met 3 pun- tgn en 'Kruisland vijfde met 2 pun ten. Dank zij de scheidsrechtersvereni- ging Sehouwen-Duiveland, die voor dit toernooi drie scheidsrechters le verde, kon het programma op vlotte wijze worden afgewerkt. Van de drje aangestelde scheidsrechters uit N.- en Zuid-Beveland was .er geen en kele aanwezig, terwijl er van de drie door het district Zuid I aangestelde scheidsrechters er maar één kwam opdagen. In het Jaap Tolhoek-toernooi, dat werd georganiseerd door de voetbal vereniging Krabbendijke, is Zierik zee van de vijf deelnemende vereni gingen op de derde plaats geëindigd: Zierikzee boekte een 1-0 overwin ning op Kruisland, het speelde'gelijk tegen Krabbendijke (0-0) en Smer- diek (1-1), terwijl van Breskens met 1-0 werd verloren. De overige uitsla gen waren: Smerdiek-Krabbendijke 0-0: Smerdiek-Breskens 2-1; Kruis- land-Breskens 2-1; Krabbendijkc- Kruisland 2-1; Smerdiek-Kruisland 1-0; Krabbendijkg-Breskens 0-0. Door deze resultaten legde Smer- diek met 6 punten beslag op de eer- WIELRENNEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3