„DE ZEEUWSE HERBERGHE" AANWINST VOOR ZIERIKZEE Read's wie er vannacht met me slaapt....? AGENDA De spreiding van de vakanties DE POLDER ZUIDELIJK FLEVOLAND GEVAARLIJK VAATWERK Wereld wacht zeer heldere planeet Een hanteerbare formule ZIERIKZEE, 14-6. Te schrijven dat een nieuw café- restaurant een aanwinst voor de stad is, kan een ge meenplaats zijn, maar hel is het niet met betrekking tot café-restaurant ,,De Zeeuwsche Herberglie", in het pand Havenpark 2, waarin voorheen gevestigd firma Bax. ,,De Zeeuwsche Herberglie" is inmiddels zonder al te veel plichtplegingen, maar wel in een sfeer van opperste gezelligheid geopend voor het publiek. Dc heer D. van Hckczcn - ook eigenaar van cafetaria „Centrum'" (Haven- plein 26) - hanteert de formule van een wijde, royale restaurantruimte, met een gemakkelijke entree en aan de achterzijde een gezellige opengewerkte (eikenhouten) bar. Ilart van het nieuwe bedrijf is uiteraard de moderne keuken, afgestemd om ook in gevallen van topbezoek de bediening soepel op te vangen. De firma Bax liet destijds een constructief puntgaaf gebouw ach ter en de restauranthouder heeft daarvan kunnen profiteren. De vier kante ruimte (110 m- vloeroppervlak) was in betrekkelijk korte tijd te transformeren voor de nieuwe funk- tie en de herbouw en inrichting zijn uitgekristaliseerd in een gezellig restaurant met fraaie betimmerde wanden en „boerebontjes" als gor dijnen, die een duidelijk accent zet ten op de sfeer van gemoedelijkheid en gezelligheid, vooral ook door de verdere aanpassing van het interiur: tafeltjes en verlichting. Dc bar met luifel en krukjes. „Middenpitbliek" Zaakvoerder in ,.De Zeeuwsche Herberghe" is de heer P. J. Kemink. Gemikt wordt op een middenpubliek, wat dat dan ook mag zijn. Het be staat in ieder geval uit „eigen men sen'' en toeristen, die hier voor een beschaafde prijs kunnen profiteren van een voldoening schenkende „plate-service". Daarnaast wil het restaurant iets gaan betekenen bij bruiloften, par tijen en recepties. Groot pluspunt voor de zaak is de situering, die - op dit plekje in het stadscentrum - niet beter kan zijn. Gecombineerd met de reeds genoem de, intieme inrichting, lijkt de for mule voor deze nieuwe- zaak een goede. Bij de opening bestond veel belangstelling van de zijde van het publiek. Kijkje in het restaurant-interieur. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Japan gaat kunsthart vervaardigen TCKIO. 14-6. Plet Japanse insti tuut voor wetenschap cn technolo gie gaat zich toeleggen op de vaar diging van een kunsthart. De kosten van dit project worden geraamd op 70 miljaid yen (ongeveer 7 68.000.00J gulden). Het program voor de vervaardi ging v?n het kunsthart is in drie fasen irgedeeid van elk vijf jaar. In de ee.ste fase zal een prototype bij dieren ingeplant worden voor de duur van een maard. Ir, c'e tweede fase wordt een ander soort kunst hart voo. een jaar minstens bij apen ingeplant cn in de derde lase zal ge werkt worden aan een bij mensen in te planten kunsthart. Eierroof in het Zwin BRUSSEL. 14-6. Onbekenden hebben in de afgelopen nachten in het natuurreservaat van Het Zwin, op de Belgische-Nederlandse grens, eiëren van zeldzame vogels gestolen Hei gaat hier om eieren van kluten, visdiefjes en van de dwergstern. De ze laatste vogel had niet meer in het reservaat gebroed sinds 11)64. Enige nachten eerder verdwenen ■uit het natuurpark ook al ooievaars eieren. De beheerders van het reser vaat vermoeden dat de eieren ge stolen worden om ze te verhandelen aan verzamelaars. Flitsen" uit het buitenland PARAMARIBO. Suriname telt 185 artsen, waarvan er tien gepensio neerd zijn. Bij een inwonertal van 400.000 betekent dit 4,4 artsen per tienduizend inwoners, aldus de Su rinaamse minister van volksgezond heid A. I, Just Rens. JERUZALEM. De Israëlische mi nister van vervoer en verbindingen, S. Peres, heeft aan een lunch in Je ruzalem verklaard, dat Israël bereid is gebieden te ruilen voor vrede. LOS ANGELES. Sharif Sirhan, de 39-jarige broer van Sirhan Sirhan, die levenslang uitzit wegens de moord op Robert Kennedy, is schul dig bevonden aan het versturen van een brief waarin hij dreigde de Isra ëlische premier Golda Meir te ver moorden. Zijn vonnis, maximaal 20 jaar, wordt op 2 juli vastgesteld. PARAMARIBO. De Surinaamse minister van financiën Harry S. Rad- hakishun (VHP) zal zondag naar Ne derland reizen voor besprekingen met de Nederlandse regering en de directies van bankinstellingen. Na zijn verblijf in Nederland zal hij ook in de Verenigde Staten met bankiers gaan spreken. CAIRO. Volgens het welingelich te dagblad Al-Achram i n Cairo houdt president Sadat een reeks van belangrijke besprekingen met andere Arabische leiders over „eventueel gezamenlijk optreden tegen Israël". HONGKONG. De Pathet Lao heeft in mei in Laos een Amerikaanse pi loot gevangengenomen wiens heli kopter boven het dorp Nam Pong in het Nong Het-district van de provin cie Xieng, was neergeschoten, zo berichtte donderdag het Chinese persbureau. BRUSSEL. Op initiatief van de Europese Commissie in Brussel is kortgeleden een kritische vergelij kend onderzoek begonnen naar de wettelijke bepalingen die er in de negen EEG-landen bestaan voor in dustriële exploitatie van de zeebo dem. Dat gebeurt speciaal om het „maritieme milieu" van verontreini gingen te vrijwaren. KOPENHAGEN. Nederland zal zijn NAVO bondgenoten nog deze maand een ontwerp voor een nieuw atlantisch handvest voorleg gen waarin de beginselen van wes telijke samenwerking zijn vervat, zo heeft minister van der Stoel donder dag in de NAVO raad in Kopenha gen meegedeeld. Universitair asielfonds DEN HAAG, 14-6. Het Universitair Asielfonds (U.A.F.) voor vluchteling- studenten heeft 28 vluchtelingen in staat kunnen stellen in ons land (verder) te studeren. De nieuwe bur salen van het U.A.F. volgen thans in Berkhoven in De Bilt een taai en introductiecursus ter voorberei ding op de studie, die in september wordt begonnen. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZBERBKZEE telefoon (01110) 2770 brengt U a.r. zaterdagavond 16 juni 20.00 uur: In kleuren Ursula von Manescul Marianne Lebeau Andrea Rau Wilfried Herbst Harry Riebauer Martin Jente Regie: Alexis Neve Toegang 18 jaar Geen voorverkoop Na afloop is onze vinotheek tot 02.00 uur geopend voor een drankje, hapje en een gezellig muziekje. Bommen aan boord van vissersschepen STELLENDAM. 14-6. In de loop van donderdagnacht liep in de haven van het Zuidhollandse Stellendam (gem. Gcedreede) twee visserschepen binnen die een bom aan boord had den. De duik- en demonteergroep van de koninklijke marine uit Den Hel der zal dé bommen onschadelijk ma ken en naar Den Helder brengen. De Goeree 5 („Gra et Labora" heeft waarschijnlijk een Amerikaanse vliegtuigbom aan boord, De Goeree 17 („De Gebroeders") waarschijnlijk een Britse vliegtuigbom). Ontsnapping uit gevangenis in Vuglit VUGHT, 14-6. Donderdagavond rond kwart over negen zijn uit de strafgevangenis Nieuw Vosseveld in Vught drie delinquenten ontsnapt Het zijn de 21-jarige B. de J. uit Hoofddorp, de 20-jarige A. O. uit Haarlem en de eveneens 20-jarige K. W. uit Velsen. De 20-jarige A. O. zat een straf uit tot 30 juni. De an deren hadden nog een langere straf tijd. Indertijd zijn deze knapen ver oordeeld wegens diefstal in vereni ging. Iviml stapt in accuzuur DORDRECHT. 14-6. De 3-jarige Erik van der Laars in Dordrecht is slachtoffer geworden van een geval van milieuverevuiling, dat door de plaatselijke politie zeer hoog wordt opgenomen. Het jongetje kwam met een been terecht in een hoeveelheid accuzuur, die op een braakliggend terreintje in de Dordtse binnenstad uit gedumpte oude auto-accu's was gelopen. De kleuter moest een ope ratieve ingreep ondergaan omdat een gedeeelte van huid en weefsel door het zuur afgestorven was. Vrijdag 15 juni Zierikzee Excursie Vei'eniging van Ooudleer- lingen. Zaterdag 16 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoor stelling. Renesse Dorpshuis, 14-00 uur. start Lion wandelmars Schouwen. Maandag 18 juni Zierikzee Mondragon, 20.00 uur ,Philatelica. Goes 16.00 uur, alg. vergadering aandeel houders N.V. Watermaatschappij „Zeeland" (hoofdkantoor Ant. Fok kerstraat 8). Woensdag 20 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, vergadering N.C.V.B. Scharendijke Gembéntehuis, 20.00 uur, raadsver- i gadering Middenschouwen. Dreischor Café ,.De Drie Schapen". 20-00 uur, afdeling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Goes Prins van Oranje, 14.00 uur, verga dering Z.L.M. Vrijdag 22 juni Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Scharendijke Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, zang- vond met medewerking van drie zangkoren. Zaterdag 23 juni Zierikzee 13.00 uur, start bromfielsrallye jugd- soos „Brogum", 16.00 uur, voetbal toernooi „Brogum" op het sportpark; 19.00 uur, in de „Graanbeurs" optx-e- den groepen Pentonville en Meivin, discotheek „Brogum". Miiierva-paviljoen afgebrand AMSTERDAM, 15-6. In de vroege ochtend van vrijdag is opnieuw brand uitgebi'oken in het al enige jaren leegstaande Minervapaviljoen aan het Albert Hahnplansoen in Amsterdam. Ditmaal kon de brand weer het grote gebouw, waaxün dik wijls dakloze hippies hebben gehuisd niet x-edden. De vlammenzee ver nielde in een uur tijds volledig de bovenvei-dieping en het dak stoi-tte in. Vi-ijdagmorgen om acht uur was de brandweer bezig om enkele van de muren, die instortingsgevaar op leverden om te halen. EENZAAM Onlangs schreef ik een verhaaltje over een man die in „Lokken" (oude Schouwse landstreek) heel vroeger avonturen beleefde op de hofstede „Het Kruis". Dat is allemaal zo'n vijftig jaar geleden, maar onlangs was die man weer eens op Schou- wen-Duiveland. Hij ontmoette een stokoude neef, die onmiddellijk zei: „zê over joe geschreve in de krante". Een beeld, een bewijs van herken ning en dat is goud ivaard vrienden, tenzij het pijnlijk zou zijn, maar over die toer mag het nooit gegooid. Toch wat in die sfeer, denk ik vaak aan vele bejaarden met name, die altijd nog een hunkering hebben naar deze streek, waar ze ooit werk ten, leefden, beminden, verdriet had den en blij waren. Ze zitten - de rusthuizen hier zijn nog maar van de laatste jaren - soms zover wegge stopt in Walcheren of nog verder en soms is het enige lijntje dat hen nog met vroeger verbindt, de krant. Oud eenzaam en ver van de geboorte grond, het lijkt mij precies de trilo gie die een mens in de avond van zijn leven een „beetje" moedeloos maakt. Maar ze kunnen toch een busje pukken en hier nog eens rond stappen? Het geldt alleen voor de genen, die nog bruikbare stappertjes hebben, maar er zitten - dat hoorde ik - heel wat mensen die praktisch hun stoel niet af en zeker het huis niet uit kunnen en dat is allemaal niet zo lollig. Het thema lijkt niet ge- ent op het zomerse weer van van daag, maar misschien konden „we" (partikulieren, verenigingen, instel lingen) eens iets voor die mensen doen. Een kaartje sturen; dut is hel mis schien. Gewoon doen. Rust- of ver pleeghuizen bellen, namen vragen en kaartjes sturen: het Havenplein in technicolor of een „ansicht" van Burghsluis, de SI. Joostdijk te Oos- terland of de kerk van Seroosop een plaatje. We zetten er op: Groeten uit Schouwen, ook al klopt dat taal kundig niet of geiooon maar: harte lijke groeten van Jansen of Pieter- sen en zo'n kaart is een lichtpuntje in levens, die nooit bezoek, nooit post krijgen, nooit contacten met "be kenden, want - maar het zijn geluk kig uitzonderingen - er zijn zelfs kinderen, die pd en ma of één van beiden daar maar rustig in Walche ren of waar ook laten zitten, want ze moeten met de auto naar de „Beekse Bergen" of de hemel weet ivaarheen, maar niet naar de ver pleeginrichting: „je hebt zo weinig meer aan moeder". Kaartjes vrien den, dat moet gewoon, want eenzaam zijn, dat is pas erg! SCHIEREILANDMAN DEN HAAG, 14-6. Spreiding van de vakanties in tijd en ruimte zal het'parool moeten blijven, conclu deert de A.N.W.B. in zijn jaarover zicht 1972, waarin het toeristische jaar 1972 anders dan anders wordt genomd. Arders omdat de economische si tuatie in ons land stellig slechter was dan in vooi-gaande jaren, maar opnieuw werd bevestigd, dat „va kantie" hoog genoteerd staat op de lijst van noodzakelijke levensbehoef ten. Anders ook, omdat de Nederlandse vakantieganger dichter bij huis blecl', meer zijn auto dan enig ander vervoermiddel voor zijn vakantie benutte cn - zeker in het buitenland - minder pech had met zijn auto dan in 1971. Arbeidsonrust in Spanje PAMPLONA, 15-6. Ruim 15.000 arbeiders uit Pamplona en omgeving zijn dondei"dag in staking gegaan uit solidariteit met hun stakende colle- gas', van de autofabriek ..Motor Ibe- rica" die met hun dix-ectie overhoop liggen in verband met looneisen. Het kwam tot gevechten tussen de sta kers en de politie die een twintigtal arrestaties verrichtte. Sluismcester verc! ronken DELDEN. 14-6. De 52-jarige sluis- meester F. Klein Nagelvoorl in de buux-tschap Wicne-Ambtsdelden is met zijn auto te water geraakt in dc sluiskolk vlak voor zijn woning. De auto met het slachtoffer werd don derdagochtend in de sluiskolk ge vonden. Men vermoedt dal de sluis- meester onwel is geworden toen hij de auto de gax-age in wilde rijden en dat het voertuig toen de diepe kolk ingeschoten is. DRONTEN, 14-6. Dc ontsluiting van de polder Zuidelijk Flevoland, die op 28 mei 1968 officieel „droog viel", bevindt zich in een gevorderd stadium. De dienst der Zuiderzeewerken heeft in dit gebied bijna 700 kilo meter lochlen cn sloten laten gi'aven cn 160 kilometer weg aanleggen. De rijksdienst voor de IJsselmeerpol- deré bracht tot nu toe in deze pol der ruim 13.500 ha land in cultuur. In de komende zomer levert het\. nieuwe land voor de dei'de maal een oogst van landbouwgewassen op, na melijk: 3.500 ha koolzaad en 5.800 ha graan. In het zuidoosten is de aanleg van x-ecreatieve voorzieningen op gang gekomen in dê vorm van stranden, bos en natuurterrein. Op de plaats waar Almere zal verrijzen ligt nu een zandopspuiting van ongeveer 300 ha. Rond dit terx-ein ligt al eeix aantal wegen. BRUSSEL, 14-6. De „Vivec", een Belgische consumentenorganisatie heeft donderdag in Brussel de resul taten bekend gemaakt van een on derzoek naar het voorkomen van lood en cadium in vaatwerk. Het on derzoek heeft een jaar geduurd. De uitslag ervan is dat ongeveer 20 pro cent van het vaatwerk gevaarlijk is voor de gezondheid. Bij dit onder zoek werden Amerikaanse veilig heidsmaatstaven aangelegd omdat er in België geen reglementering voor de samenstelling van vaatwerk be slaat. Uit hel onderzoek is, aldus de „Vi vec" (Vereniging voor informatie aan en verdediging van de consument) gebleken dal in veel vaatwerk (aur- dewerk) geëmailleerde gietijzeren of van staalplaat vervaardigde pannen, gekleurd, kleurloos of versierd glas enz.) lood en of cadium voorkomt dat bij veelvuldig gebruik een lang zame of sluipende vergiftiging van hei menselijk lichaam lot gevolg kan hebben. i De schadelijke bestanddelen in het vaatwerk komen vooral vrij als hel langdurig in aanraking komt met zu re spijzen, zoals tomatensoep, vruchtensap, spinazie, zuurkool, sla enz. De „Vivec" raadt de consumen ten dan ook aan dit soort voedsel zo min mogelijk langdurig in contact met vaatwerk te laten komen. Ecu andere raad van de „Vivec" is: bewaar voedsel liefst in glas en pas vooral op bij het gebruik van vaat werk! dat rood, geel of oranje ge ëmailleerd is. LONDEN, 14-6. Een komeet die wel eens even helder zou kunnen worden als de volle maan is op weg naar de zon en belooft het J meest spectaculaire schouwspel van deze eeuw te worden. Volgens J de eerste schattingen zal de komeet, Kohoutck geheten, tien maal helderder worden dan alle voorafgaande kometen die zijn opgetc- kend. Tegen het eind van het jaar zal er een zesde deel van dc J zuidelijke hemel door worden beslagen, Dc tot dusver helderste komeet, die van Ilallcy, is 63 jaar geleden de laatste maal rond dc zon gegaan cn tegen dc tyd dat deze weer r terugkeert, in 1986, zal dc komeet Kohoutek haar figuurlijk gespro- ken ver in de schaduw hebben gesteld. Toch is dc nieuwe reus pas op 7 maart voor het eerst opgemerkt. Dat gebeurde door Lubos Kohoutck van het observatorium te Hamburg, terwijl hij naar een planctoide zocht. Vlak bij de rand van twee fotoplaten zag hij een klein stipje, dat ongeveer 720 miljoen km van de zon af moest zijn. Tegen dc tijd dat het maan licht bijna verdwenen was en er nieuwe foto's konden worden genomen, bleek dat stipje tot een veel grotere vlek te zijn aange groeid. Observatoria in de V.S., Japan en Engeland bevestigden daarna dat het hier om een komeet met een lange periode ging. Als zij al eens eerder in onze contreien geweest is, dan moet dat al gebeurd zijn voordat er geschiedenis werd opgetekend. Uit metingen blijkt dal dc komeet tussen november cu februari zal „opbloeien".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2