Talrijke jongeren behaalden diploma „Reddend zwemmen" STREEKNIEUWS ERIC DE NOORM AN Het °{fersvujoui Detailpunten bij het herfst- en winterprogramma van de Z.V. U. Dertien aan „Dc Kluul" Examens in „Onderdak" ZIERIKZEE, ll-(i. In het zwembad „Onderdak" in Zierikzee slaagden niet minder dan 61 .jeugdigen voor het brevet „Reddend Zwemmen". Dit was mogelijk omdat de hoogste klassen van de lagere school in Nicu- werkerk, opgeleid door „juf Joke" allen slaagden (41 leerlingen). Gelijktijdig waren twintig andere jeugleden van de Reddingsbrigade uit Westerschou- wen die het examen aflegden. Omdat dit wel een zeer bijzondere gebeurtenis was in Zeeland was burgemeester J- D. de Kam van Duiveland aanwezig om de jeugd het brevet uit te reiken. Uitje voor het seizoen V.V.V. „Renesse Vooruit" organiseert fotowedstrijd Hij feliciteerde lien met het be haalde resultaat en was er trots op dat er weer 61 jongeren klaar ston den om indien nodig hulp te kunnen bieden. Wel moet er nog voortdu rend verder gewerkt worden, maar hij rekende er op dat allen uit het goede hout gesneden zijn en door wilden gaan. De heer De Rooy. voorzitter van de P.E.C., wees er op dat men ook al heeft men nu een brevet reddend zwemmen men toch maar niet plompverloren in het water moet springen om hulp te bieden. Eerst uitkijken of men de drenkeling iets drijvends toe kan steken was zijn waarschuwing. Ook hij dankte allen die hadden meegewerkt om dit mooie resultaat. - voor Zeeland wel zeer bijzonder - te kunnen bei-eiken. Schoolbrevet A Adrie Bierings, Annie de Bruine. Ans van Dijke. Jannie Hage, Rianne Kwaak. Tonnie van de Berge. Sjaak Flikweert, Harold Kesteloo, Arco Koetsier. Hans Kooiman. Cor Quist, Fredcrike van de Zande, Zierikzee; MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over mei Geboren: 27. Robbert Willem Jo- han. zoon van J. J. de Vrieze en C. A. van der Bijl (Scharcndijke). Gehuwd: 25. Andries Cornells de Jonge. 21 jaar, en Jannetje van Zuid- land. 21 jaar, (beiden te Midden- schouwen). ■Overleden: Adriaan van de Panne oud 98 jaar (Middenschouwen). BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over mei Geboren: 13- Petronella Elisabeth Maria. d.v. W. A. Duinhouwer en P. M. E. der Kinderen; 24. Basjo (te Zierikzee) z.v. L. J. Stigter en Th. Meijer; 27. Jan Jacob, z.v. R. J. v. d. Wekken en C. E. v. d. Bijl. Overleden: 5. Cornells Blom (te Zierikzee) 82 jr., w.v. J. Anson; 15. Eliza Jacobus Stoel (te Zierikzee), 74 jr.. w.v. M. Goudzwaard; Leendert Krijger (te Zierikzee), 89 jr., w.v. A. v. Beveren; 16. Jacoba Ridder (te Rotterdam), 72 jr., e.v. M. J. Padmos Gehuwd: 8. Steven van 't Hof (Brouwershaven) en "WjUemina Jo hanna Schiettekatte {Brotiwersha- Z1ERIKZEE. 13-6. Met betrekking tot het herfst- en winterprogramma van de Z.V.U. - globaal gepubliceerd in het dinsdagnummer - werden nog aanvullende gegevens verstrekt, die betrekking hebben op detailpunten. Zo kunnen - een voorbeeld - in schrijfbewijzen in de Uit-krant voor Ncord-Zeeland, die op 20, 21 en 22 augustus huis- aan-huis op Schou- wen-Duiveland wordt verspried. worden aangetroffen. De zaal zal bij elke voorstelling om 19.30 uur ge opend zijn. Er is weer een abonnementenvege- ling. Definitieve inschrijvingen ge schiedt eerst na ontvangst van de abonnementsgelden. Hel Z.V.U.-be- stuur had graag nog verdere uit breiding aan het evenementen pro gramma gegeven, maar om finan ciële redenen was dit niet mogelijk. Marieke van Westenbrugge. Ouwer- kerk; Lena ten Brinke. Jannet Doe- leman, Corrie Dorst, Rianne Flik weert, Els Folmer, Jannie Geuze, Irma Iievense. Jannie van der Maale Maria van der Male, Jaap Hendrikse Jan Kik. Rinüs Kik, Henk van Klin ken, Leo den Otter. Johnny ter Riet. Leo Wandel. Toon Wandel. Nieuwer- kerk: Annelies van de Berge. Rianda Dalebout, Anja van Dijke, Jaap Beije Arie de Bruine. Jan van der Have, Marco van der Have. Jan Joppe. Oosterland: Elmie Boudeling. Dor drecht: Ria Bouwman. Oude Haske; Tonnie Bominaar, Den Haag. Jeugdbrevet 1 Henk Kooman, Zierikzee; Aanne- lies Bom, Burgh, Jolanda Dijkman. Anjo van der Maas, Plaamstede; Martin van der Haven, Rotterdam. Jeugdbrevet 3 Jozias Mol. Jan-Piet Staal. Kees Kooman, Hilga §taal, Zierikzee; Rob Bouwman, Janet Looman. Marianne Looman. Haamstede; Ai'jo Bakker. Burgh; Robert-Jan Kostense. Renes- ven); 11. Adrianus Martinus Corne- lissen (Dordrecht) en Sietje Elizabeth van den Houten (Brouwershaven); 18. Jan Boot (Zierikzee) en Helena'-" Cornelia Slager (Brouwershaven). ZONNEMAIRE Tweedaagse reis De reisvereniging „Nooilgedacht" te Zonnemaire maakte weer een tweedaagse reis en wel naar Duits land. Dat was de vijfentwintigste reis die de vereniing maakte. Om zeven uur 's morgens vertrok het gezel schap in een bus van de firma Van Oeveren uit Zierikzee naar Oude Tonge. via Willemstad naar Breda en verder naar Eindhoven, vandaar naar Maarheese, waar de koffie werd gebi-uikt. Om tien uur vertrok de bus weer en reed over de Maasbrug naar Maastricht. Hierna ging het via Weert naar Waals, het drielanden punt. waar de broodmaaltijd werd genuttigd. De reizigers vertrokken naar de grens, waarna de bus Duits land inreed op weg naar Aken. Ver der over de autobahn via Keulen en naar Bonn. Vandaar naar Könings- winter, waar met de Köhldusseldor- fer de Rijn werd opgevaren naar Remagen. een bootreis die twee uur duurde. Vandaar ging het met de bus door het Ahrdal langs de wijn kelders naar het eindpunt, de stad Altenahr. In een hotel werd de war me maaltijd gebruikt, overnachtten daar en gingen 's avonds de stad in Niettemin is de Z.V.U. alle gemeen ten op Schouwen-Duiveland erken telijk voor het feit, dat het program ma toch nog in deze pluriformiteit „de lucht" in kan. Kleine evenementen: Koffieconcerten: 1. Het Neder lands Harp-ensemble; 2. Het Danzi quintet; 3. Een Barok-ensemble, (data nog nniet. bekend). Cursussen Bij voldoende deelname gaan dit jaar van start: 1. cursus Engels be ginners, docent: de heer Kouwer; 2. cursus Engels gevorderden, docent de heer Kouwer; 3. cursus Frans (conversatie), docente: mevr. de Klerk; 4. cursus Duits (conversatie), docente: mevr Kohschülte: 5. cur se; Bert Verseput, Oudenbosch; Mar jan de Wit. Exloërmond; Hannie Achterberg, Dongen. Jeugdbrevet 5 Jaap Kooman. Zierikzee. Jeugdbrevet 6 Lianne Sluys, Zierikzee: David Bakker, Burgh. ofn te kijken en te winkelen. Om acht uur 's morgens zat het gezel schap weer aan het ontbijt en gin gen de stad nog eesis bezichtigen. Om negen uur werd vertrokken uit Altenahr naar Adenau via Müsch naar Blankenheim, vandaar naar Schleiden en zo naar Monschau. Vertrokken wex-d via Gorghem naar de Duits-Belgische grens. In België ging het via Ulpen de Maas over via de Boudewijnweg naar Diest en Scherpenheuvel, waar we in hotel „In Sint Jozef" de warme maaltijd gebruikten. Plet gezelschap ging ook hier nog wat winkelen en vertrok weer uit'Scherpenheuvel via Deurne naar Antwerpen verder naai de grens. In café „Arend" te PIoo- gerheijde werd de dorst gelest en een dansje gewaagd. De voorzitter, de heer Dooge, bracht dank aan allen en in hel bij zonder aan de chauffeur, de heer Van Aken, die meewerkte aan hei welslagen van de reis. NIEUWERKERK Excursie Coöp. Ver. tot Exploitatie Landbouwwerktuigen Vorige week vond de op de jubi- leumvergadering in het vooruitzicht gestelde excursie plaats voor dc le den - met personeel en dames - van dc Coöp. Vereiging tot Explotatie van Landbouwwerktuigen en ma chines G.A. te Nieuwerkerk. De tocht ging naar I-Ieinenoord voor een bezoek aan hel Streekmu seum aldaar, en werd gemaakt met een bus van de fa. Van Oeveren, via Grevelingendam, Haringvlietbrug en over de binnenwegen van de Hoekse Waard. Speciaal ook voor de oude ren in het gezelschap was het zeer interessant om de in het museum aanwezige oude agrarische gereed schappen en voorwerpen te bekijken. De meeste belangstelling ging uit naar de natuurgetrouw ingerichte werkplaatsen der oude ambachten. De ruim twee uren hier doorge- bracth waren nauwelijks voldoende om alles te bekijken. Van Heinenoord werd gereden naar Maasdam, waar gezamelijk de lunch werd gebruikt. Langs de im posante havenwerken en olieraffina derijen van het Rotterdamse indu striegebied ging de excursie verder naar Eurorama. Er werd genoten van een prachtig uitzicht op de Maasvlakte, met in- en uitgaande scheepvaart. De terugreis werd gemaakt via Haringvlietsluizen, de vissershaven van Slellndam, over de Brouwers sus binnenhuisarchitectuur: archi tect P. C. Tieleman. (nu als cursus, voorzetting van de vorig jaar gege ven cursorische lezingen). In een drietal avonden gaat de heer Tiele man op een aantal zaken, interieurs en nieuwbouw betreffende, dieper in Voor alle cursussen geldt: plaats en tijd nader overeen te komen. 6. ook dit jaar weer: i.s.m. „Stad en Lande", de stadswandeling (sep tember); 7. ook dit jaar weer excur sie Heienoord (plm. maart); 8. ook dit jaar weer voorbespreking A.P.H.O.-concert (waarschijnlijk 2 dagen voor het concert). Lezingen: 1. literaire lezing, (naam spreker nog niet bekend); 2. lezing over ac tueel onderwerp (idem). RENESSE. 13-6. Deze zomer or ganiseert V.V.V. „Renesse Vooruit" een fotowedstrijd voor alle gasten. Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen behalve degenen, die be roepshalve fotografische werkzaam heden verrichten. haven en daarna over de bekende wegen naar Nieuwerkerk. OOSTERLAND Jeugd openbare basisschool op reis Op 20 juni a.s. zullen de leerlin gen van de 3e, 4e en 5e klas van de openbare basisschool alhier, hoofd de heer P- T. Bolkenbaas. weer hun jaarlijkse schoolreis maken per auto bus, ditmaal naar de Flevohof waar een veelheid van attracties aanwe zig is zodat de kinderen zich daar, als het weer meewerkt, kostelijk kunnen vermaken. Ook het leerzame zal op deze tocht onder aandacht gebracht worden. Meester Uil en enige ouders der kin deren hopen de trip mee te maken. Ook de leerlingen van de eerste en de tweede klas van genoemde school hebben op dezelfde dag hun school reis. Deze kinderen vertrekken om half acht (de eerstgenoemde klas sen om zeven uur) en zij gaan per autobus naar Bosbad Hoeven in Noord-Brabant. De beide onderwij zeressen, de dames mevr. Sinke en mevr. Steendijk, benevens enige ouders, hopen de leiding te hebben op deze trip. De klassen 3. 4 en 5 hopen om 7 uur weer op het dorp terug te zijn en die van de laagste klassen om 5 uur n.m. Gehoopt wordt eveneens op mooi zomerweer voor deze beide schoolreizen. Collecte In de week van 18 t m 23 juni e.k. zal hier ter plaatse weer gecollec teerd worden, door middel van een intekenlijst, voor de beide samen werkende sanatoria „Zonnegloren" te Soest en „Sonnevanck" te Harder wijk. Beleefd wordt deze collecte in de gunst van de burgerij aanbevolen. Bejaardenreis Op woensdag 20 juni a.s. zal weer de jaarlijkse bejaardenreis plaats hebben, die als gewoonlijk wordt ge organiseerd door het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging. Om acht uur 's morgens zal worden ge start. en over de Zeelandbrug gaat het ditmaal bij Putte in Noord-Bra bant de grens over, België in. In Het inschrijfgeld voor deze wed strijd bedraagt f 1.00 per foto. Er kunnen niet meer dan 6 foto's per deelnemer worden ingeleverd. De fo to's moeten, vergezeld van een in schrijfformulier. voor 30 september worden ingezonden aan het V.V.V. kantoor te Renesse. Op dit V.V.V. kantoor zijn inschrijfformulieren verkrijgbaar. Men kan aan de wedstrijd deel nemen mei zwart/wit foto's, zowel als niet kleurenfoto's, in alle door de deelnemer gewenste formaten, mits niet kleiner dan 9x9 ol" 9x13. Ér kan worden ingeschreven in twee ver- scillende categoriën, te weten „Mensen met vakantie op Schouwen- Duiveland" en „Het Schouwse land". Voor elke categorie zijn drie prij zen beschikbaar, een eerste prijs van f 50,-, een tweede prijs van f 20,- en een derde prijs van f 10,-. Een door het V.V.V.-bestuur te benoemen jury zal voor 30 oktober de prijzen toekennen. De uitspraak van de jury is bindend. Oosterhout (N.Br.) zal worden gedi neerd. Over Willemstad zal de te rugreis gehouden worden. Gehoopt wordt op mooi zomerweer, dan kun nen onze bejaarden ongetwijfeld weer een gezellige dag tegemoet zien BRUINISSE Concert M.V, Stellendam De vereniging, die in de muziek tent te Bruinisse een uitvoering gaf was dan niet Goedereede, zoals was vermeld maar Sellendam en geo grafisch scheelt dat niet zoveel. De kwaliteit van het gebodene was, uitstekend, zodat muziek lief hebbers van een puntgaaf program ma hebben genoten. Erg druk met Pinksteren Dat het druk was op de weg, werd op 2e Pinksterdag door de radio re gelmatig gemeld. Ook de Grevelin gendam kreeg daarvan natuurlijk zijn deel te verwerken. Maar het was ook ongekend druk met plezierjach ten. die van en naar het Grevelin- genmeer, de Grevelingensluis moes ten passeren en dat betekende dan dat de brug omhoog moest. Het weg verkeer werd daardoor periodiek voor 10 of meer minuten gestremd. De Grevelingen schijnt meer en meer als uniek watersportgebied be kendheid te krijgen, gezien de onge woon grote drukte. Twee brommers in botsing Vorige week (zaterdag) reed de heer W. van D. uit Bruinisse over de Hageweg met zijn bromfiets en wil de de oprit oprijden, terwijl van de oprit afreed mevrouw E. van E. uit Rotterdam. Door onoplettendheid volgde een botsing tussen beide bromfietsen, die daardoor ernstig beschadigd werden. De berijders kwamen er met ontvellingen af. Een zonnig schouwspel op de Gre velingen, waar zaterdagmiddag het watertoerisme een glorievolle dag beleefde. Vele tientallen pleziervaar tuigen trokken over de uitgestrekte waterplas en presenteerden zich ge zamenlijk met een vlootschouw bij gelegenheid nan de officiële opening van de nieuwe jachthaven. De vloot schouw iverd afgenomen door de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE Pony-kampioenschappen 1973 te Renesse Naar ons van bevoegde zydc wordt meegedeeld worden dit jaar dc Kam pioenswedstrijden voor ponyruiters in dc provincie Zeeland gehouden te Renesse, en wel op zaterdag 7 juli aanstaande. Voor de organisatie van deze wed strijden is opgericht het „Comité Ponykampioenschappen 1973", be staande uit een dagelijks bestuurslid van de Gewestelijke Bond van Lan delijke Ruiters in Zeeland, drie le den van de L.R. „Westelijk Schou wen" en drie leden van de L.R. „Schouwse Ruiters". Dit zevental vormt een hecht team dat zich tot taak stelt alel voorbereidingen voor dit concours zo goed mogelijk uit te voeren waardoor het geheel kan sla gen. Van verschillende zijde is reeds zowel financiële als materiële mede werking toegezegd. Het terrein van ruim 3 H.A., gelegen aan de Kooi- mansweg, wordt beschikbaar gesteld door het exploitatiebedrijf „Kavero N.V." te Renesse. De belangstelling van de zijde van het publiek voor de verrichtingen van de jeugdige ruiters is momenteel overal bijzonder groot. Ongetwijfeld zal dit Kampioen- schaps concours van de ponyruiters, te houden in het mooiste gedeelte van Schouwen-Duiveland, hier ook veel belangstelling trekken. De rui tersport beleeft momenteel een pe riode van grote bloei, mede door het enthousiasme van de ponyruiters. Zij zullen de toeschouwers op 7 juli a.s. de veelzijdigheid van deze sport la ten zien. reden waardoor wij een bezoek aan dit evenement warm aan kunnen bevelen. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op woensdag 20 juni wordt in het gemeentehuis te Scha rend ij ke, een vergadering gehouden van de raad van Middenschouwen. UTRECHT. De rijkspolitie in het district Utrecht heeft de 25-jarige A. V. uit Baarn aangehouden die inmid dels heeft bekend onder invloed van sterke drank vernielingen te hebben aangericht op de begraafplaats in Baambrugge, gemeente Vinkeveen. ZIERIKZEE. 13-6. Woensdagavond werden onder belangstelling van ou ders en verscheidene genodigden de laatste leerlingen gediplomeerd aan dc Lagere Land- en Tuinbouwschool „Dc Kluut". Dertien jongelui kregen bun diploma, één werd afgewezen. De lieer A. J. G. Doeleman, voor zitter van de commissie van toezicht kon in zijn openingwoord niet om de sluiting van de school heen. Cmdat de diploma uitreiking echter een feestelijk gebeuren is wilde hij niet te veel nadruk leggen op de sluiting De huidige ontwikkeling van de landbouw is niet tegen te houden en men moet. het feit aanvaarden. Met nadruk richtte hij zicli tot de nog overgebleven leerkrachten om ben lc danken voor bun inzet in dit laatste jaar. Ook de inspecteur ir. L. Bouten richtte zich na zijn felicitatie aan de geslaagden tot de leerkrachten. Hij vond hel een positieve instelling om lol hel laatst enthousiast Ie blij ven lesgeven. Dc jongelui hebben daardoor niet het gevoel gehad dat ze het. diploma, als laalsten „gekre gen" hebben hetgeen ook blijkt uit het feil, dat één leerling moest wor den afgewezen. Hij wenste direkteur en leerkrach ten het beste in hun verdere leven en hoopte dat ze allen een passende werkkring zouden vinden. De heer J. Kooiman, direkteur van de school reikte mei voor elk een passehd woord dc diploma's uil De geslaagden zijn: A diploma landbouw: P. den Boer (Z'zee), M. v. d. 1-loek (Ellemeel); A diploma Tuin bouw: R. .J. Iddink (Z'zee); School diploma Landb.: J. Bevelander (K'werve), A. den Boer (Z'zee), N. J. v. tl. Bijl (Zonnemaire). J. Chr. Flik weert (N'kerk), A. v. d. Hoek (K'wer ve), A. Kleiwegt (Scharendijke), M. Stouten (K'werve), J. v. d. Velde (Schuddebcurs) Schooldiploma Tuin bouw: .J. Dekker en W. Meerdink (Z'zee). Voor het diploma machinaal melken, drie apparaten in de staande rij slaagden. H. den Boer, J. Beve lander. P. den Boer. A. v. d. Hoek, M. v. d. Hoek en J. v. d. Velde. onwennige armen. Hij zit als verstijft en weet niet anders lc doen dan stil te wachten, in dc hoop dat de nachtmerrie dc arme vrouw zal verlaten. Angst is hem vreemd, maar een on behaaglijk hem onbekend gevoel, bekruipt de dappere krijger en de hut schijnt vervult van spanning en benauwenis. Uit enkele woorden heeft Svitjold nog kun nen opmaken dal de vrouw schipbreuk heeft, geleden. Tenslotte wordt zij volledig kalm, mompelt nog een paar woorden en valt dan in diepe slaap. Eindelijk durft Svitjold op slaan, légt heel behoedzaam het kindje op de brits dicht naast de vrouw en verlaat, na een laatste blik op zijn vreemde gasten, geluid loos de hut. stumpertje op zijn knie en tracht onhandig wat soep in het mondje te gieten. Het meeste morst hij ernaast, doch het kind bedaart en de warmte heeft ook hier een weldadige in vloed. Het kleintje doezelt weg en zo zit de grote baardige Noor heel stil, om het in zijn armen tot. rust te laten komen. Plotseling verscheurt een rauwe kreet de stilte. Verschrikt ziet Svitjold hoe de vrouw op haar legerstede heen en weer woelt. Zij roept en spreekt met harde, snijdende stem. Dan weer fluistert ze angstig, doch de woor den gaan verloren. Een naam weerklinkt her haaldelijk. Soms gilt ze he uil als in doods angst en praat verwarde zinnen, die Svitjold niet begrijpt. Ze schijnt om hulp te roepen en de grote, sterke man voelt zichzelf hulpeloos met het nu ook weer schreiende kind in zijn 5. Na het verkilde wezentje in zijn armen op een warm plekje te hebben gelegd, draagt Svitjold haastig de vrouw naar binnen. Hij legt haar behoedzaam op zijn lage brits en schuift deze voor het vuur. Even bekruipt hem 'de angst als hij het wasbleke gelaat ziet. Ze èterft., flitst het hem door het hoofd. Maar dan merkt hij hoe de warmte haar verkwikt en zij even met de ogen knippert. Zij stamelt enige onverstaanbare woorden, doch als Svit jold haastig wat soep in een kom doet en er mee naar de brits terugkeert, is ze reeds op nieuw bewusteloos. Aan een vreemde ont roering ten prooi kijkt Svitjold naar de ge kwelde uitdrukking op het gelaat van de on bekende vrouw. De slem van het kind wekt hem uil zijn overpeinzingen. Svitjold neemt het huilende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6