KOFFIE 75 89 PRIJS-SLAG 69 Basis van Grieks koionelsregime verzwakt colafanta 03 prince fourre leverworst 189 ananas schijfjes jusd'orange bast0gne^33 margarini U93 klop slagroom 89 Zover- hemden f^695 pak dreft bij ]49 i»6odorexfd™v 295 KA8ELB0X^mg5 haarlak «199 JAC.HERMANS Deel van Zeeland zat zonder stroom Zeeuwse boer voelt niet voor samenvoeging bedrijven STREEKNIEUWS Groot arsenaal land- en tuinbouwwerktuigen op tentoonstelling met j^ubjiel VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Koning afgezet maar: Het afschaffen van de monarchie in Griekenland verandert niets we- zenlijks: diklator Papadopoulos heeft alleen zijn titel van regent geruild, 'voor die van president, maar net als tevoren is zijn macht absoluut. Een macht overigens die niet langer zo.,, onbedreigd is als ze lange tijd leek. De aanleiding lot het afzetten van koning Konstantijn is immers 'ge weest dal bij de vanouds koningsge zinde marine een komplot is ontdekt legen het koionelsregime. En terwijl nu links en rechts arrestaties worden verricht komt het goed uit om de in Rome stil levende vorst aan te wrij ven dal hij de grote organisator was van dit komplot. waarbij dan boven dien nog zulke partners'als kommu- nisten, gangsters, muiters en land verraders betrokken zouden zijn. Argumenten die niet veel indruk maken want als iels de in balliiig- schap levende koning karakteriseer de dan was hel wel zijn volstrekte onvermogen om iels te doen of zélfs maar te zeggen. Kennelijk wilde hij de toelage uit Athene niet in gevaar vacuüm verpakt IN DE PRIJS-SLAG: PRIJS SLAG PRUZEN ZIJN VASTE PRIJZEN dag in dag uit-week in weekuit JjSS-4 3/4 LITER ^llfl ROL INHOUD 15 STUKS chocolade of vanille VAN „PAREIN" voorop de boterham 2blikken HALVE groot pak beker SONNI PLANTEN „TOPPING" Ail heerlijk op de aardbeien n zelfstrijkende IrggST* uitzoeken maar IbV VOORDEELKOFFER AI I totaal HLL wasmiddel inhoudt2100gr. ren normale prijs197 tijdelijk 176 inh 5oz. normaal 6- tijdel ijk 5,"* 10 mtr. verlengsnoer met randaarde waar geld nog waarde heeft V brengen en dit is allesbehalve de houding van een heldhaftige figuur die tot verzet kan inspireren. De traagheid ivaarmee Konstantijn trouwens op zijn afzetting reageerde is al evenmin een overtuigende aan wijzing dat de vorst de bezielende leiding van het verzet tegen de kolo nels' heeft. Waarschijnlijk interes seert de echt tegen de kolonels age rende Grieken deze vorst nog nau welijks meer. Veel onheilspellender voor Papa dopoulos is het werkelijke verzet in Griekenland. Studenten hebben hun oproer gehad, arbeiders hebben ge demonstreerd en diverse akxies ge- voelrd. Bovendien blijkt nu dat de strmlkracljten die toch het funda- men ment voor het koionelsregime vor- mën, eveneens zijn aangestoken door de militanter wordende geest van verzet. Dat Papadopoulos zijn geheime politie moet gebruiken om re ibaken tegen „verraad" in offi cierskringen is het veepste teken voor zijn gezag. Niet de slappe ko ning bedreigt zijn regime, maar de kombinatie van burger- en militair verzet. Dit is trouwens een Griekse traditie: het land heeft, zo'n goede veertig staatsgrepen gekend in zijn korte bestaan sinds hel Turkse juk werd afgeworpen en steeds waren daarbij gedeelten- van dp strijdkrach ten betrokken. Tnderdadd: kort na de verdrijving der Turken-, waren de ge neraals al onderling weer slaags. Mi litairen hebbpn koningen verdreven en weer teruggehaald, republieken laten ontstaan 'en weer verdwijnen. Ontevredenheid Papadopoulos kwam aan de macht door een staatsgreep zes jaar geleden Hij was daarmee net anderen met dergelijke plannen, voor, want de chaos was dermate dat een coupe de enige oplossing leek naar verluidt was zelfs de koning met zijn hof er een van plan. In zekere zin was het misschien wel goed dat Papadopou los de anderen voor ivas. Hij her stelde inderdaad rust, erf orde, waar schijnlijk beter dan anderen hadden ge'kiin. Had hij volgens zijn nu her haalde belofte daarop <fe regering weer.aan de burgers ox^efgelaten dan had men hem misschien nog wel kunnen prijzen. De macht smaakte echter naar meer en Papadopoulos wist niet van ophouden. Niemand gelooft hem dan ook n{i als hij weer belooft de demokrat'ye te herstellen. Wat zijn pos'üie n\( zwakker maakt dan ze ooit tevoren was. is dat het verzet geleidelijk aan meer groepen van de bevolking* is gaan omvatten. Lange lijd was het .eet) bezigheid van voornamelijk de intellektuele boven- laag. De monarchisten hielden zich er in grote trekken buiten omdat Konstantijn - al had hij dan met de knullige poging tot een staatsgreep voor hij in ballingschap ging getoond niet teveel voor dé kolonels te vóe len - tenslotte officieel pog altijd de vlag was waaronder het regime voer Thans zijn de monarchist en ook de tegenstanders geworden. En de studenten En de arbeiders Bovendien ook de middenstand die eerst tame lijk rustig was omdat het ekono- misch niet zo slecht ging. Maar de algemene inflatie in Europa houdt geen halt voor de Griekse grens en treft met name de kleine handelaren waarvan het land er relatief meer heeft dan de meeste Europese lan den. Dit is weer een nieuwe basis van ontevredenheid. Voeg daarbij dat, ondanks het feit dat zij door het re gime zijn verwend, vele jonge offi cieren ontgoocheld zijn dat hun leger als reaktiondire macht fungeert in plaats van zoals b.v. in Libye pro gressief op te treden en zich schamen dat het leger uitgerekend door mar telingen en dergelijke voor Papado poulos de mgcht in handen moeten houden, dan is de basis voor hem na G jaar een stuk wankeler geworden en is hij in het defensief gedrongen. Shell Chemie Moerdijk start eerste fabriek ROTTERDAM. 9-6. Shell Neder land Chemie B.V. heeft vrijdag op het nieuwe fabrieksterrein te Moer dijk als eerste fabriek de etheen- oxide- en etheenglycolenfabriek in gebruik gesteld. De eerste bouwfase te Moerdijk, die thans zijn voltooiing nadert, ver tegenwoordigt een investering van ongeveer 900 miljoen gulden en om vat tevens een nafta gasolie kraak installatie met een capaciteit van 450.000 ton etheen per jaar, die eind 1973 in bedrijf wordt gesteld. KRUININGEN, 9-6. Vrijdagavond om tien voor elf zijn door een drij vende bok in het kanaal door Zuid- Beveland de beide circuits van de vijftig kilovolt-leidingen Goes-Krui- ningen afgevaren. Hierdoor werd het vijftig kilovolt- station Kruiningen spanningsloos en kwamen Zuid-Beveland en de om geving van Kruiningen, Tholen en Sint Plïilipsland zonder stroom te zitten. Door omschakeling via het tien kilovolt-net werd gepoogd zo veel mogelijk spanning te geven. Zaterdag kon pas worden begon nen met de reparatie. De treinen op het traject Zeeland (Bergen op Zoom-Vlissingen) hadden moeilijkheden met seinen en over wegen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boven Hardinxveld: H. Jongerden. Veenendaal; te Go- rinchem: H. E. K. Vegter, Sürhuis- terveen-Boelenslaan; te Noordeloos: T. W. van der Héyden. kand.. Rot terdam; te Reeuwijk: J. Vroeginde- wey, Emmeloord; te Utrecht (wijk- gemeente Tuindorp-NieuwekerkJ. Irik, Oegstgeest; te Putten: C. v. d. Bergh, Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Vries (toez.): H. R. Postma, wonende te Zoeterwoude; de benoeming tot geestelijk verzor ger van de psych. inrichting „Wolf- heze" te Wolfheze: A. J. Schneider, Amsterdam. Bedankt voor Giessendam-Neder- hardinxveld (toez.): J. C. Schuurman, Putten; voor Rijssen: H. Jongerden, Veenendaal; voor Zetten-Andejst: C. v. d. Bergh, Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Beroepen te Lioessens: Th. M. Middelkoop, kand.. Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Gerëf. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Leek: D. Grutter. Hui- zum: te Vollenhove-Kadoelen: H. Nieuwenhuis, Harlingen: te Rijswijk (Z.H.): R. Veefkind, Axel: te Gorin- chem-Langerak: J. de Feyter, Hoo- gezand-Sappemeer. Chr. Geref. Kerken Beroepbaarstelling: C. J. Schorer, kand.. Driebergen. Beroepen te Nunspeet (2e pred.- plaats): B. Bijleveld, Bussum; te Zaandam: J. Verhage, Meppel; te Rotterdam-west: G. Bouw, Scheve- ningen. Bedankt voor Wildervank: J. Man- ni. wonende te Maarssen. voorheen geestelijk verzorger van zeevarenden te Hamburg. Bedankt voor Deventer: J. H. Car- lier, Leiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Nieuwer ter Aa: M. Mondria, kand., Apeldoorn. Bedankt voor Benthuizen: R. Boo gaard. Leiden. .Geslaagd voor kandidaatsexamen theologie en beroepbaar gesteld: J. Driessen, Utrecht; M. Mondria, Apel doorn; H. Paul, Zoetermeer en C. G. Vreugdenhil, Zoetermeer, die niet beroepbaar is wegens een zendings opdracht. Index Thoinisticus na 25 jaar o;er eed VATICAANSTAD. 9-6. De Index Thomisticus. een diepgaande studie van.het gehele werk van St. Tomas van Aquino, is vrijdag in het Vati- caan aangeboden aan journalisten, die daartoe uit alle Europese landen uitgenodigd waren. De Italiaanse juzuiet Roberto Busa is de auteur en heeft er 25 jaar met 22 specialisten en technici aan ge werkt. Scliaalverl aging voor kleuterklassen DEN HAAG, 9-6. Als uitvloeisel van het sociaal akkoord wordt met ingang van 1 augustus van dit jaar de leerlingenschaal by het kleuter onderwijs verlaagd van 37 tot 36. Het besluit hiertoe is in het staatsblad afgekondigd. LAND- EN TUINBOUW Waarom gewasbescherming in graanteelt? Er is in de akkerbouw geen onder werp te noemen, dat momenteel zo in de belangstelling staat als ziekten in de graanteelt en de bescherming hiervan. Dat is volkomen begrijpelijk, want de graanteelt wordt gekonfronteerd met schadelijke gevolgen van meel dauw, bruine roest en afrijpings ziekten. De keuze van resistente rassen of afzien van de teelt van vatbare graansoorten, gezonde graanwisse- ling en gebruik van goedgekeurd zaaizaad, zullen een eerste vereiste zijn. Daar de graanprijzen stagneren, zijn hogere opbrengsten de enige mo gelijkheid voor een inkomstenverbe tering. In het afgelopen jaar is duidelijk gebleken, hoeveel schade kan ont staan door sterke aantasting van meeldauw en afrijpingsziekten in gerst en tarwe. Gelukkig staat de wetenschap niet stil en doelmatige1 beschermingsmid delen dienen zich aan. Zo kan meel dauw worden bestreden met Thiovit. Het is goedkoop en het graan ver draagt hei middel zeer goed. Tegen afrijpingsziekten en bruine roest in tarwe heeft het middel Miltoxan een goede werking. Ook bladluizen spelen een grote rol. Daaraan zal men ookhier de nodige aandacht moeten besteden: Een minder giftig middel is Eka- tin. Het heeft een bijzondèr goede en langdurige werking, spaart de nuttige insekten en voorkomt op brengstdervingen. Formothion-San- doz is speciaal geschikt voor blad- luisbestrïjding met het vliegtuig. Is er reeds meeldauwaantasting waargenomen? Men zij op zijn hoede, want de gevreesde ziekte kan onze graangewassen veel schade berok kenen. VLISSINGEN. 9-6. Samenvoeging van gezinsbedrijven in de landbouw, met volledige inbreng van de grond in de vorm van een maatschap, een coöperatie, een besloten vennoot schap of een naamloze vennootschap, zien de Zeeuwse landbouwers voor lopig niet als aanvaardbare moge lijkheid. Dit is één van de conclusies uit een enquête, die de Zeeuwse Land bouw Maatschappij de afgelopen winter onder haar leden in Brabant en Zeeland heeft gehouden. Z.L.M. 1843-1973 De leden van de dertien kringen van de Z.L.M. vinden dat de totale premiedruk voor de volksverzeke ring tot onverantwoord grote hoogte is gestegen. In verband met libf be schikbaar inkomen op vele gezins bedrijven acht men een verdere stij ging niet verantwoord. Het meren deel van de leden vindt het wel noodzakelijk een volksverzekering arbeidsongeschiktheid voor zelfstan digen en een volksverzekering ziek tekosten in te voeren. BRUINISSE Jeugdsoos organiseert rommelmarkt De jeugdsoos „De Pul" te Bruinis- se organiseert op 5 juli een rommel markt waai van de opbrengst be stemd is voor de Nierstichting. Met succes werd zaterdag 9 juni door de leden van de soos een in zameling gehouden, wat natuurlijk niet wég neemt, dat men ook in de komende weken, niets meer zou mo gen geven, dat bij de schoonmaak als onbruikbaar voor de dag is ge komen, maar voor anderen nog wel waardevol kan zijn. De soosleden zullen het graag komen afhalen. Verkoop Bru 30 Het motormosselvaartuig Bru 30 van de heer J. Jumelet werd ver kocht aan de heer Gebrs. Stouten te Bruinisse. Het schip zal in het vervolg wor den overgeschakeld van mosselvis serij naar kleine kustvisserij. De ma terialen voor de garnalenvangst wer den reeds aan boord genomen. Bunker gevonden bij afgraven van dijk Bij het afgraven van de dijk, no dig ter verbetering en verbreding van de toegangsweg naar de nieuwe jachthaven te Bruinisse stuitte de dragline op een in de dijk ingebouw de bunker, herinnering aan de Duitse bezetting. Bij het verzwaren en op Delta hoogte brengen van de dijk,;was dé bunker in de dijk onder het. zand verdwenen, een feit dat iedereen op Bruinisse wel wist. maar waaraan men bij het opmaken van het be stek voer de werkzaamheden aan de jachthaven toch eigenlijk niet meer had gedacht, zodat, sprake was van een min of meer onaangename ver- róssing. Nieuwe Spaanse regering MADRID, 11-6. Admiraal Luis Carrero Blanco, die zaterdag als de nieuwe premier van Spanje is beëe- digd, heeft een nieuwe regering ge vormd waaruit meer dan de helft van de leden van het vorige kabinet is verdwenen, zo is maandag in re geringskringen vernomen. Acht gewonden bij frontale botsing GOUDA, 12.-6, Bij een frontale botsing op ;de weg van Gouda naar Woddinxveen zijn zaterdag tegen het middernachtelijk uur acht mensen gewond geraakt en overgebracht naar een/ziekenhuis in Gouda. Drie van de gewonden liepen ernstig let sel op een van hen verkeert in le vensgevaar. GOES, 9-6. Sedert de laatste tentoonstelling van de Z.L.M. in 1968 (zulks ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Maatschappij), is het werk gebied door de fusie met de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw, aanzienlijk vergroot. De Maatschappij is thans onderverdeeld in dertien kringen; negen in Zeeland en vier in Noord-Brabant en honderd afdelingen. Hiervan weer tachtig in Zeeland en twintig in Noord-Brabant. Het ledental bedraagt op dit moment 7.660 (Zeeland: 6.650, Noord-Brabant1.010). Het aantal begunstigers van de Maatschappij nadert op dit moment de tien duizend. Reeds in 1970 werden toen nog on der het voorzitterschap van ir. J. Prins, de eerste besprekingen ge voerd over de organisatie van een volgende Z.L.M.-tentoonstelling. Er vond ondermeer overleg plaats met het bestuur van de Federatie „Het Landbouwwerktuig", alsmede met een deputatie van de belangrijkste dealers in landbouwwerktuigen in Zeeland. Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag de tentoonstelling in 1971 te doen houden, was de situatie in de land- en tuinbouw en als gevolg daarvan ook in de werktuigenhan- del, zodanig dat het bestuur besloot de tijd tussen de tentoonstelling van 1968 en de volgende wat ruimer 1e houden. De keus viel toen op het jaai' 1973 en hiervoor werd dan ook de toezegging tot volledige mede werking van de Federatie „Het Landbouwwerktuig" ontvangen. Voorbereidingen Met de eerste voorbereidingen werd begonnen in het voorjaar van 1972. Besprekingen met de Dienst der Do meinen om de prachtige terreinen op de Schotsman - Ruiterplaat te Kamperland hiervoor beschikbaar te stellen, leidden tot een volledige overeenstemming. Vanaf september 1972 is het ten- toonstellingsbestuur (het secretariaat WESTHOEK. Dit is het deel van de Westenschouwense-ihlaag, be stemd voor zand- en blokkenopslag ten behoeve van de Deltawerken. Hier komen ook de pilonen voor de kabelbaan, die men clenkt te gebrui ken voor de Scheldésluiting, als de ze volgens plan verlopen. Op de achtergrond ziet men de zeedijk overgaan in de duinenrij naar „De Punt". Door een rechtere insnijding (l.) kon een ander deel van de inlaag (natuurgebiedje) worden behouden. Dit werkobject maakte deel uit van de recentelijk gehouden excursie van hoofdingelanden van het Wa terschap Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Koninginneharing SOESTDIJK, 9-6. De koningin heeft zaterdagmorgen op paleis Soestdijk de koninginneharing in ontvangst genomen. Deze werd dit jaar aangeboden door een delegatie uit Vlaardingen, onder aanvoering"; van burgemeester Heu^deps. Wereldkampioene garnalen pellen GRONINGEN, 9-6. De 32-jarige mevrouw A. van Oosterom-Faber uit het Groningse Zoutkamp mag zich sinds vrydagavond officieus wereld kampioen garnalen pellen noemen. Zij won namelijk de internationale wedstrijden garnalen pellen, die in het vissersplaatsje Termunterzijl ge houden werden in het kader van de Eemsmondmanifestatie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De traditionele luiklakvieirng in Amsterdam,' op Pinksterzaterdag, is ook dit jaar weer vergezeld gegaan van straat schenderijen en vernielingen, die po litie eii brandweer handenvol werk gaven. UTRECHT. Het partijbestuur van de ARP heeft besloten dé ontwerp resolutie over de samenwerking van KVP, AR en CHU vóór te leggen aan de partijraad die op 22 en 23 juni bijeenkomt. Deze béslissihg kreeg, ,;een ruime meerderheid'', zo •is na afloop van .een vergadering meegedeeld. stof-transport is op het Landbouwhuis te Goes ge vestigd) volop met de voorbereidin gen bezig. Enkele cijfers Zoals gewoonlijk zal op het zoge naamde „opent terrein" weer. een ge weldig arsenaal aan land- en tuin bouwwerktuigen worden geëxpo seerd. Daarnaast worden in een drietal paviljoens de stands onder gebracht, die, gezien de aard van het tentoongestelde, overdekte ruimte be hoeven. Op het open i terrein wordt door circa zeventig standhouders onge veer- 15.000 vierkante meter bezet mei land- en tuinbouwwerktuigen. In de .drie paviljoens, in totaal 3.500 vierkante meter, worden ruim vijf- en-zestig standhouders onderge-' bracht. Hierbij zijn ook vele stands die speciaal voor de vrouw zijn be stemd. Voor de keuringen van de paarden, het rundvee en het kein- vee zijn aparte terreinen met een oppervlakte van circa 40.000 vier kante meterbeschikbaar. PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN B.V. BERGEN OP ZOOM Korte-Meestraat 17 Telefoon (01640) 3 58 78 BON voor gratis folders, zenden aan: PFAFF - Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6