PINKSTER-WEEKEINDE '73: 750.000 BUITENLANDERS intermeubel Franco treedt af als premier Siberisch aardgas voor de Ver. Staten Marathon begroting begint medio juli Koninklijk en prinselijk paar met jachten in Nieuwe Haven Hasjiesj-koning doodgeschoten Belfast en Dublin vrezzn „hete zomer" AGENDA Javaanse neushoorn van ondergang gered Oudheidkamer te Bruinisse officieel voor nieuwe seizoen open Meer jongeren blijven langer op school Recordbezoek vorig jaar niet overtroffen DEN HAAG, 11-6. Hel Nationaal Bureau voor Toe risme schat hel aantal buitenlanders dat dit Pinkster- weekeinde via de auowegen een bezoek aan ons land heeft gebracht op ongeveer 750.000. Dit cijfer is gebaseerd op steekproeven bij zestien grensdoorlaatposten, waarbij in zeven gevallen gebruik kon worden gemaakt van telapparatuur van Rijkswaterstaat. De verwachting, dat het pinksterrecordbezoek van vorig jaar - er waren toen een kleine 800.000 buitenlandse gasten - niet overtroffen zou worden, is hiermee uitgekomen. De V.V.V.'s, ook die in de rand stad Holland, hadden over het. alge meen niet zoveel moeite met het on derbrengen van logieszoekenden. Dh in schrille tegenstelling m'et het af gelopen paasweekeinde, toen groot scheeps een beroep moest worden gedaan op niet professionele, parti culiere verhuurders. Veel Duitsers De Duitsers waren, traditiegetrouw het. talrijkst onder de buitenlandse bezoekers. Europa's grootste grens- doorlaatpost Bergh-autoweg regis treerde dit pinksterweekeinde ruim 211.000 Duitse gasten, hetgeen een douanebeambte de uitspraak ont lokte: ,,zij ruiken in Keulen de zee al". Het aantal buitenlandse gasten, dat gedurende het afgelopen paas-, 1 mei- en pinksterweekeinde over de weg een bezoek aan Nederland heeft gebracht bedraagt dit jaar 2.425.000. Vorig jaar was dit aantal: 2.225.000, dus 200.000 minder. Helikopter verplettert vier mensen OCHSENFGRT, 11-6. Een Am erikaanse helikopter heeft maandag op het viegveld van Ochsenfurt, in Beieren, vier mensen verpletterd. Het toestel stortte kort nadat het was opgestegen neer. Het kwam te recht op vier mensen die uit hun auto waren gestapt 'om naar het viegverkeer te kijken. Zij waren op slag dood. De twee inzittenden van de kelikopter kwamen er met niet ernstige verwondingen 'af. meelstraat 31 zierikzee Het Nationaal Bureau voor Toeris me stoelde zijn verwachting, dat er gedurende deze pinksterdagen min der buitenlanders naar ons land zou den komen, op het feit dat de pink sterdagen dit jaar laat vielen. Bo vendien staat voor veel mensen de zomervakantie ;al voor de deur en waren in oris land bloesems en bloe men uitgebloeid. MADRID, 9-6. Generaal Franco heeft besloten het premierschap uit handen te geven. Hy blijft wel staatshoofd en opperbevelhebber van de strijdkrachten, maar hij zal als premier worden cpgevolgd door de huidige vice-president Luis Carrero Blanco, zo heeft het Spaanse mini sterie van voorlichting bekendge maakt. Autorijden in Frankijk gevaarlijker dan in andere landen GENEVE. 9-6. Autorijden in Frankrijk is gevaarlijker dan elders aldus een waarschuwing van de Zwitserse autoclub aan haar leden. „Vakantiegangers die naar Frankrijk gaan moeten extravoorzichtig zijn. - Wij radén automobilisten aan in dat land vooral defensief te rijden." MOSKOU, 7-6. Twee Ameri kaanse maatschappijen - Occiden tal Petroleum Corporation en El Paso Naturt Gas Company - heb ben in beginsel overeenstemming bereikt met de Sowjet-Unie over de levering van Siberisch aardgas aan de Verenigde Staten. De kosten van het project worden geraamd op 10 miljard dollar. Libië nationaliseert Amerikaanse olie-mij. BEIROET, 11-6. President Moam- mar Gaddafi heeft maandag bekend gemaakt dat Libië de Amerikaanse oliemaatschappij Bunker-Hunt zal nationaliseren. Volgens de president heeft de Libische revolutionare raad (regering) hiertoe besloten. Ook hebben talloze buitenlandse gasten met de vakantie in het voor uitzicht het wat zuiniger aan gedaan. Onder de buitenlandse bezoekers van dit jaar waren veel dagrecreanten. DEN HAAG, 9-6. Medio juli be gint voor het kabinet-Den Uyl de begrotingsmarathon. Tot 20 juli zal het kabinet zich beraden op het ka der van de begroting-1974, daarbij - volgens premier Den Uyl - wer kend in een geforceerd tempo van wege de grote achterstand die is ontstaan als gevolg van de langdu rige kabinetscrisis. Kabinetsbesluit collegegeld-regeling DEN HAAG, 9-6. - Het kabinet heeft besloten dat er een nieuwe re geling voor de collegegelden komt. Deze komt er op neer dat iedere stu derende met ingang van het studie jaar 1973/1974 op jaarbasis f 500, moet betalen. Het bedrag kan als lening worden opgenomen en moet dan later worden terugbetaald. DALLAS. Oe 24-jarige Bonni Linda Tiburzi in de cockpit van een Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij American Airlines. Mej. Tiburzi zal de eerste vrouw zijn, die by een grote luchtvaartmaatschappij voor geregel de lijnvluchten de cockpit gaal „bemannen". Hoog bezoek aan Zierikzee ZIERIKZEE, 11-6. Grote belang stelling bestond zaterdagavond voor de vele in de Nieuwe Haven afge meerde jachten in het algemeen, meer heel in het byzonder de „Piet Hein", met aan boord koningin Ju liana, prins Bernard en prins Asch- win en echtgenote en „De Groene Draeck" inet aan boord prinses Bea trix en prins Claus, in gezelschap van hun kinderen. De beide jachten lagen afgemeerd aan de ponton aan het Luitje en er was al dadelijk veel publiek, dat poogde een glimp op te vangen van de vorstelijke personen. Aan boord van de „Piet Hein" bleven de gor dijnen gesloten. De „Piet Hein" was rechtstreeks CAIRO, 12-6. De „hasjiesj-ko- ning", de meest gezochte misdadiger in het Midden-oosten, is door de po litie doodgeschoten en heeft een on metelijk fortuin nagelaten, zo is in Cairo bekendgemaakt. De politie zei „speciale redenen" te hebben om de naam van de man niet bekend te maken. Hy heeft ja ren lang bovenaan de lijst gestaan van Interpol in het Midden-oosten. Generaal Hamed Sogheir, hoofd van de Egyptische narcotica-politie. zei dat, „de handel in narcotica in Egypte na zijn dood nooit meer zal worden wat hij geweest is". "Het blad „Al Ahram" schreef maandag dat de man minstens twee miljoen Egyptische ponden nalaat. Bij onderzoek is al gebleken dat hij verscheidene bankrekeningen bezit, een ware vloot van particuliere au to's, een luxe gebouw van 13 ver diepingen, twee villa's en drie kilo baar goud en 50.000 pond aan con tanten die in zijn flat verborgen wa ren. De hasjiesj-"koning werkte in Jor danië, Libanon en Turkije, aldus het blad. van Numansdorp naar Zierikzee ge varen, terwijl „De Groene Draeck" tevoren de nieuwe jachthaven van Brouwershaven had „open gevaren". Beide schepen met het hoge ge zelschap aan boord, brachten de nacht te Zierikzee door. Tussentijds maakten koningin, prinses en prins Claus een korte wandeling door Zie rikzee. De schepen vertrokken om streeks half elf zondagmorgen be geleid door twee vaartuigen van de Rijkspolitie. BELFAST, 11-6. In Belfast en in Dublin is de spanning in het pink sterweekeinde plotseling sterk ge stegen. De autoriteiten in Noord-Ierland en die in de Ierserepubliek in het zuiden vrezen, dat de schietpartijen en ongeregeldheden het begin vor men van een nieuwe „hete zomer". In Noord-Ierland heeft de militan te protestantse „Ulster Defence As sociation"' (U.D.A.) na een „bestand" van verscheidene maanden Jiaar Donderdag 14 juni R.K.-centrum, 19.30 uur, vergadering U.V.V. BERN. 9-6. - De Javaanse neus hoorn, die - in tegenstelling tot zijn Afrikaanse neef - slechts één hoorn heeft, is van de totale uitroeiing ge red. Doordat een groep deskundigen van het Wereldnatuurfonds zich vijf jaar lang - met toepassing van strikte beschermende maatregelen - heeft ingespannen voor het behoud van deze diersoort, blijkt dat hun aantal op het eiland Java van 24 lot 48 is. gestegen. Hoewel het nog maar om een kleine groep gaat, mag toch worden gezegd dat. als alles meezit, het voortbestaan van deze dieren ver zekerd is. te meer daar er een uit gebreid reservaat voor hen werd af gebakend. Voortaan mag de eenhoorn dus op de lijst worden gezet van reeds tal rijke diersoorten die als het ware op het laatste nippertje van verdwij ning werden gered. „De Korenbeurs", 14.30 uur, verga dering Vleeskeuringsdienst. Vrijdag 15 juni Zierikzee Excursie Vereniging van Ooudleer- lingen. Maandag 18 juni Goes 16.00 uur, alg. vergadering aandeel houders N.V. Watermaatschappij „Zeeland" (hoofdkantoor Ant. Fok kerstraat 8). Woensdag 20 juni Goes Prins van Oranje, 14.00 uur, verga dering Z.L.M. Vrijdag 22 juni Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. AMSTERDAM, 7-6'. Dit is de foto, waarmee de Amsterdamse fotojournalist Kors van Bennekom een auto ter waarde xmn 'achtduizend gulden won in de fotowedstrijd voor fotojournalisten ..Mens in Vrije Tijd". Met recht de duur ste foto van Nederland. BRUINISSE, 11-6. Zaterdagmid dag heeft burgemeester G. Hokken uit Bruinisse, de „oudheidkamer" aan de Oudestraat te Bruinisse voor het nieuwe seizoen 1973 officieel ge opend. Dit gebeurde in tegenwoor digheid van liet bestuur en een be vredigend aantal particuliere be langstellenden. Burgemeester Hokken prees het initiatief van hen die indertijd be sloten, deze Oudheidkamer op te richten en wel in hel historische pand aan de Oudestraat. Het verle den wordt levend gehouden, niet alleen voor hen. die daarvan nog weet hebben, maar ook en vooral voor het jonge geslacht, dat weten moet hoe het vroeger was. De Meekrap Dank bracht hij aan het adres van de heer Keur uit Den Haag, de man die een unieke kollektie gereedschap had bijeen gebracht betrekking heb bend op de Meekrap teelt. Eecn teelt van een plant, die op de Zeeuwse eilanden werk en brood gaf. gedu rende enkele eeuwen. De mee stoven herinneren er aan, een teelt die een eeuw geleden het veld moest ruimen voor de Amerikaanse cochenille, waaruit men betere verfstoffen goedkoper kon maken, die op haar beurt in onze tegenwoordige syn thetische kleurstoffen werden ver vangen. De heer Keur schonk zijn gereed schap voor de meekrapteelt aan Bruinisse, in de Oudheidkamer wer den ze overzichtelijk ten toon ge steld. Het is de bedoeling de Oudheidka mer in dp toekomst niet alleen, als attractie voor vrccmdc'ïngcn open te stellen, maar ook dc eigen bevol king c.r meer bij te betrekken, onder meer regelmatig contact met dc scholen. aanvallen op het Britse leger hervat. Zondagavond kwam het in Oost- Belfast tot schietpartijen tussen be woners van protestantse wijken en leden van het Britse leger. Hierbij werd de chauffeur van een passe rende autobus door een verdwaalde kogel gedood, maandagochtend voer den Britse militairen daarop een razzia uit in het algemeen hoofd kwartier van de U.D.A., waarbij 12 leden van de organisatie werden aangehouden en enige wapens in be slag genomen. DEN HAAG, 8-6. Hel percentage nog 48 pet. van de overblijvende werkende jongens en meisjes in de jongens deel, een aantal dat drie leeftijd tot en met 18 jaar liep terug keer,z° sroot is als,da! van de naei3" jes, die geen dagschool meer volgen. van respectievelijk 32 en 46 in 1970 tot 29 en 42 in 1971. De daling by de jongens was gelijkelijk ovr de leeftijden verdeeld. Bij de meisjes trad ze vooral op in de jongere leef tijden: 14 en 15 jaar. Uit de gevens van het centraal bureau voor de statistiek over „de Nederlandse jeugd en haar onder wijs '71-'72" blijkt ook, dat zowel jongens als meisjes steeds langer aan het onderwijs blijven deelnemen Het aantal leerlingen bij het voort gezet volledig dagonderwijs bedroeg in het schooljaar '71-72 1.252.00, zes procent meer dan liet schooljaar er voor. Ruim de helft van deze leer lingen viel in de leeftijdscategorie 14 tot en met 18 jaar. Aan hel aanvullend onderwijs, dat geen volledig dagonderwijs is, nam Verwachting tot woensdagavond: Meer bewolking Vrij veel bewolking met morgen overdag voornamelijk in het noord westen en noorden van het land plaatselijk regen of motregen; ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen om streeks 11, maxima morgen van 16 graden bij de Wadden tot 23 in het zuidoosten. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent- Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 19.15, onder 2.23. 14 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 20.14, onder 2.57. Volle maan: 15 juni (21.35). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 13 juni 1.31 14.01 7.20 19.49 14 juni 2.22 14.45 8.04 20.29 Springtij: 18 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied strekt zich van de Azoren tot over Polen uil. Het is in dé meeste delen van het West- en Midden-Europese vas teland dan ook droog en vrij zonnig weer met middagtemperaturen tus sen 20 en 25 graden. Aan de noord flank van het hogedrukgebied trek ken oceaarideprèssies en hun fronten over Schotland en de Britse eilanden oostwaarts en brengen vervolgens eveneens in de Skandinavische lan den een koel en wisselvallig weer type. Nu en dan weten deze fronten ook tot dicht in de nabijheid van ons land door te dringen en veroorzaken dan een tijdelijke toename van wind en bewolking. De neerslag die daar bij plaatselijk valt is overigens in het algemeen maar van weinig be tekenis. Ook -woensdag zal. een. der-: gelijk front je ons land dicht kunnen naderen. JERUZALEM. Bcndkanselier Willy Brandt heeft zondag onder strenge veiligheidsvoorzorgen bezoe ken gebracht aan heilige plaatsen in Jeruzalem. Hij bezichtigde o.a. de kerk van het heilig graf en de El- Agsa-Moskee. WEEKEINDE Uit het gras, uit de luie stoel, uit hel zand is een dekselse overgang, die - de gebehedijden van pinksteren 3 uitgezonderd - wevanmorgen moesten maken. Nu, iedereen is - voor zover dat nog mogelijk was - een beetje mooier terug gekomen van die paar dagjes, waitt bruin is wel „uil", maar het is nog stevig „in" Snel hebben we de neiging onder drukt om als een middelesuwse va gant. ons te onttrekken aan verplich tingen, en dus tijdig ontdekt dat een- mens zit vastgeklonken in een pro fessioneel en maatschappelijk pa troon en er ook in de zomer legen aa.n moet. Indrukken van een weekeinde: zwetende mensen in de autootjes, stukje „Rigolettö" gezien op de buis, verhaal gelezen over Peary en Cook, die beiden, ge-eoached door twee Amerikaanse kranten, destijds el kaar enorm be-concurreer den op het thema: wie heeft het eerst de Noordpool bereikt? Gek, maar dat is nooit helemaal uit de doeken gedaan. Verder het ziekenhuis bezocht en erg medelijden gehad mei de patiën ten, die daar maar liggen te zweten en we denken veel te weinig aan hen. Jeugdcombo horen spelen in pinkster-kerkdienst, met een weer galoze trompettist, die de mensen zo blij maakte dat zij ritmisch mee gin gen klappen. Gewoon goed natuur lijk en je denkt aan vijf en twintig jaar terug, toen zoiets gewoon nog niet kon. Met een verrekijker naar (toen nog) hoogvliegende zivaluwen gekeken en zelfs naar vleermuizen. Mensen, we zijn nog niet. helemaal in de verloedering: er zijn nog vleer muizen, die schichtige rakkers van de schemering. Maanzo eenvoudig ligt hel verder natuurlij hall erna al niet, want de straf voor de thuisblijvers is de af was, als de visite weg is. Afwassen gedragen zich - als bekend - als ko nijntjes: er komt steeds meer bij en om bjj te dragen aan het principe van lastenverdeling daarom een scheut milieuveröntreinigingde vloeistof in het water en de kwast gehanteerd. Zo willen alles bijeen zo'n paar daagjes wel opschieten en we kun nen geen minuutje terug draaien. Het. koekje is al weer op en hel weernieuws van vanmorgen meldt: (schattig van het K.N.M.I. om het :n te formuleren) Frontje oi> komst" Wachten we dan nok meer af en stellen vlug nog even vast dal over neagen daagjes de langste dag er al weer is. Hadden we bijna vergeten! SCHIEREILA NDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2