Prinses Beatrix en prins Claus openden officieel nieuwe jachthaven Vlootschouw op Grevelingen Minister Westerterp gaat praten over de Oostersehelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18 00 uu-: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z'erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. Dinsdag 12 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21298 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 In dit nummer: Goed resultaat na fusie maatschappelijk werk Een happy dayvoor Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 9-6. De „Groene Draeck" on derhoudt bepaald geen „lijndienst" niet liet Grevelin- genmeer, maar het jacht arriveerde zaterdagmorgen niettemin precies op de aangekondigde tijd - elf uur - in de nieuwe jachthaven van Brouwershaven. Amper een minuut later voer het fraaie schip, met aan boord prinses Beatrix, prins Claus en de prinsjes Wil lem Alexander, Johan Friso en Constantijn, een tussen de aanlegsteiger en de vaste wal gespannen oranje lint door. Met deze goed uitgevoerde scheepsmanoeuvre was Brouwersliaven's nieuwe jachthaven officieel ge opend; een feestelijke gebeurtenis in maritieme stijl, bijgewoond door vele honderden belangstellenden, die op deze zonnige zaterdagmorgen voor Pinksteren een plekje hadden gevonden op het ruime parkeerter rein en de dijken rond de nieuwe jachthaven of op de vele met vrolijke vlaggetjes versierde jachtjes in de haven. De aankomst van de „Groene Draeck" vormde het startsein van een bij zonder opgewekt, druk en gevarieerd „buitengebeuren" in het al vroeg fees telijk opgemaakte Brouwershaven. De festiviteiten, en de grote drukte in de stad, waren een sprekende illustratie van de woorden van burgemeester Schouwenaar bij de ontvangst van de koninklijke gasten in de zaal van het (gedeeltelijk) gerestaureerde fraaie stadhuis: „Wanneer het vandaag feest is in Brouwershaven dan is het in feite ook feest in het gehele gebied van de Grevelingen. Immers door de opening van deze jachthaven is er een eerste reële aanzet tot stand gekomen in dit centraal in de delta gelegen gebied". De ontvangst in het historisch stadhuis was voorafgegaan door een bepaald glorieuze intocht en wande ling van prinses Beatrix en prins Claus via de Nieuwe Haven, Haven Noordzijde en Markt, waarbij dichte hagen van een spontane en enthou siaste belangstelling getuigend pu bliek werden gepasseerd: een voet- ocht door vlaggend en juichend Brouwershaven, die volgde op de ontscheping van het gezelschap, waarbij ter begroeting van prinses en prins aanwezig waren de commis saris der Koningin in Zeeland mr, J. van Aartsen en burgemeester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven. Na een wandeling over de loop steiger kreeg prinses Beatrix bloe men aangeboden door de driejarige Nancy Adriaanse, kleindochtertje van de burgemeester, en werd nog een klein gezelschap aan de gasten voorgesteld: mevrouw C. van Aart- sen-Stap. mevrouw P. J. Schouwe- naar-Lindenbergh. wethouder P. de Moor, wethouder Ph. J. van Ast, ge meentesecretaris A. Witte, majoor W. D. Lanting, districtscommandant der Rijkspolitie te Middelburg en overste mr. A. P. Mensert Spaander- Prins Claus met kroost op de voor plecht van „De Groene Draeck" bij het binnenvaren van de nieuwe jachthaven. man, district commandant der Rijks politie te water, Dordrecht. Tot dan hadden de muziekkorpsen „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire en „Crescendo" te Dreischor bij de ha ven gezorgd voor een vrolijk mu ziekje. Het opgewekte „Happy days are here again" kon daarbij (misschien) beluisterd worden als een muzikaal symbool voor nieuwe „gelukkige da gen voor Brouw", maar dat neemt niet weg dat burgemeester Schouwe naar in zijn toespraak tot prinses en prins, ondanks de wolkeloze hemel die 's morgens over de stad gespan nen was, gewag moest maken van een schaduwzijde van deze feestdag: de moeilijke werkgelegenheid. Immers, burgemeester Schouwe naar benadrukte het feit dat de tot standkoming van de jachthaven niet met subsidie van C.R.M. of van Eco nomische Zaken heeft plaatsgevon den. doch van het ministerie van Sociale Zaken, omdat de aanleg van de haven een object is geworden van de aanvullende werkgelegenheid. Burgemeester Schouwenaar con stateerde op deze voor de gemeente zo grote dag dat er nadat de „In- richtingsschets Grevelingenbekken" in 1968 door de regering als basis werd aanvaard voor de aankleding van het 14.000 ha grote meer, er tot op heden niet veel meer is gebeurd dan het nemen van enige, uiteraard toch belangrijke en interessante con serverende maatregelen, zoals de in zaai van de eilanden. Teneinde het afkalvingsproces tegen te gaan heeft de gunning voor de oeverbeveiliging enkele weken geleden plaatsgevon den. Zorgvuldigheid betrachten De trage ontwikkeling is niet al leen veroorzaakt door de enigszins moeilijk op gang gekomen stuurgi-oep Grevelingenbekken, maar ongetwij feld ook door de moeilijke positie van 's lands financiën, aldus burge meester Schouwenaar. Een positieve factor van de trage ontwikkeling is de sterker wordende opvatting dat men in ons land uiterst zuinig dient te zijn met de natuurgebieden. „Derhalve dient met de inrichting van dit rijke gebied de grootst mo gelijke zorgvuldigheid te worden be tracht". Voorbereidingen worden genomen om te komen tot een gemeenschap pelijke regeling, welke zal moeten resulteren in een „schap". Teneinde de realisering daarvan te bespoedi gen zijn het vooral de lagere orga nen, provincies en gemeenten die - om de lange procedurele weg te om zeilen - aandringen om te komen tot een „schap in oprichting". Dat daar bij het vinden van de juiste en voor een ieder aanvaardbare verdeelsleu tel voor de kosten welke voortvloei en uit het beheer en onderhoud, ge raamd op f 30 miljoen, geen eenvou dige zaak is, laat zich verstaan, aldus de burgemeester. Hij meende dat het niet gewenst is het bij een „Greve- lingenschap" te laten, maar ook het toekomstig Oosterscheldemeer er bij te betrekken, zodat in een zowel kwantitatief als kwalitatief goed ge rund bestuursorgaan van een „Park schap" de garantie geboden wordt voor een planmatige aanpak in de gehele delta. Het verheugde de heer Schouwe naar zeer dat de prinses bereid was de opening van de jachthaven, uniek gelegen tegen de kom van het histo rische Brouwershaven, te verrichten. „Dit bewijst bovendien de grote be langstelling van uwe koninklijke hoogheid voor de ontwikkeling van deze gouden delta", aldus de burge meester, die zijn toespraak besloot met de wens dat er een samenspel gevonden zal kunnen worden tussen het particuliere initiatief en de over heid. opdat enerzijds de ontwikke ling gestaag kan doorgaan, en an derzijds gegarandeerd wordt dat zo wel de natuurgebieden als ook de toegankelijkheid tot die gebieden voor een ieder gewaarborgd wordt. Voordat de burgemeester zijn toe spraak begon waren in het stadhuis gemeentelijke en provinciale auto riteiten aan prinses en prins voorge steld. Dat waren de raadsleden C. J. de Munnik, A. J. Kommer, F. J. Dooge, J. J. Klomp, A. C. Dalebout, J. A. v. d. Bijl, J, J. Klaasse, P. C. S. van Hattem en J. K. Goemans, gede puteerde A. L. van Geesbergen, de heer G„ Gerretsen, voorzitter van het organisatie-comité, de secretaris van het organisatie-comité M. J. C. Mol en de bestuursleden van de water sportvereniging W. H. Kesteloo, J. Zoeter, W. Terpstra, J. C. Hanse en J. de Vlieger. Na de woorden van burgemeester Schouwenaar onder hielden prinses Beatrix en prins Claus zich gedurende geruime tijd ongedwongen met vertegenwoordi gers van de watersportverenigingen, van de Stuurgroep Grevelingen, het organisatie-comité en vele genodig den. In gezellige sfeer werden ver frissingen en goed verzorgde hartige hapjes gepresenteerd. Zanghulde Na deze officiële ontvangst werd het prinselijk paar door de school jeugd een zanghulde gebracht. Prin ses en prins namen dit boeket van bekende vaderlandse liederen in ont vangst, staande op het bordes van het stadhuis. De Markt was tot de laatste plaats bezet toen de school jeugd. begeleid door de muziekkorp sen „Nut en Uitspanning' en „Cres cendo opgesteld vóór het stadhuis, enthousiast het vlotte zangprogram ma afwerkte. Bij het vertrek door de voor Brou wershaven ongekende mensenmenig te kreeg het prinselijk paar leuke geschenkjes aangeboden door enige leerlingen, bestemd voor de drie - veilig aan boord van de „Groene Draeck" achtergebleven - prinsjes: drie paar klompjes met daarop de namen van Willem Alexander, Jo han Friso en Constatijn. Bovendien waren de klompjes voorzien van mastjes en zeilen: drie kleine „Groe ne Draeckjes" dus eigenlijk voor het aan boord op het prinselijk ouder paar wachtende jeugdige drietal. Voor de wandeling van prinses en prins terug naar de nieuwe jacht haven was een andere route gekozen. Een zeer grote belangstelling was er in de op „gewone"' zaterdagen heel wat stillere Noorddijkstraat, Nieuw- straat., Molenstraat en vervolgens langs het wandelpad naar de haven. Bij de steiger kreeg prinses Bea trix nog een vaantje aangeboden door de 11-jarige Anita van Beveren, zij deed dat namens de watersport vereniging „Brouwershaven". Intus sen bleek de „Groene Draeck" reeds te zijn verhaald en dat betekende een vertrek op precies de vastgestel de tijd van prinses Beatrix en prins Claus, na hun bezoek aan Brouwers haven, dat ongetwijfeld een onver getelijk hoogtepunt vormde van deze door de twee muziekkorpsen zo pittig geopende „happy day". Prinses Beatrix in gesprek met burgemeester Schouwenaar in het stadhuis waar een ongedwongen uurtje met de hoge gasten plaatsvond. Rechts op de achtergrond: een lachende prins Claus. Prins Claus, prinses Beatrix, bur gemeester Schouwenaar, mevrouw Van Aartsen-Stap en mevroino Schouwenaar, (van links naar rechts) bijeen op het bordes van het stad huis tijdens de zanghulde door de schooljeugd. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's t f f Zelden bezwijkt ieynand onder f de last van één dag; wel onder J die van twee dagen tegelijk. f BROUWERSHAVEN, 11-6. Terwijl in Brouwershaven de festiviteiten - speciaal voor de jeugd - werden voortgezet, en op en om de Markt de gehele middag een gezellige en grote drukte heerste, vond op de Greve lingen, bij gelegenheid van de ope ning van de nieuwe grote jachtha ven, een druk „bevaren" vlootschouw plaats, waaraan door een groot aan tal jachten en pleziervaartuigen werd deelgenomen. De vlootschouw werd afgenomen door de commissa ris der koningin mr. J. van Aartsen, in gezelschap van o.a. burgemeester Schouwenaar en de gedeputeerden Van Geesbergen en mr. Boersma. Temidden van de vele spelevarende jachtjes trok ook een rondvaartboot van de R.T.M. de wijde Grevelingen op, met aan boord een groot gezel schap genodigden. Dankzij het bij zonder prettige zomerweer werd de ze schouw van de vloot van Brouwse scheepjes tot een bijzonder geslaagd onderdeel van het uitgebreide feest rond de opening van de nieuwe ha ven. DEN HAAG, 9-6. Minister drs. T. E. Westerterp van verkeer en wa terstaat zal, omdat hij toch al „in de buurt" woont, zaterdag 16 juni kan toor houden on de abdij te Middel burg om te kunnen spreken met vier groeperingen, die zich zorgen ma ken over het al dan niet afsluiten v. n de Oostersehelde. Deze groepe ringen zijn: de actiegroep Ooster sehelde, de studiegroep Oostersehel de open, gedeputeerde staten van Zeeland en de Zeuuwse waterschaps- bond. Het is niet de bedoeling, dat bij de bespreking, die dus gemakshalve in Middelburg wordt gehouden, pu bliek aanwezig kan zijn. Normaal is, dat een dergelijk gesprek in de werkkamer van de bewindsman in Den Haag wordt gevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1