Rijkspostspaarbank Op zoek naar #9e rentevoor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaarziln? !§s§Sp.-zz:- En dat alles bij een uniek-korfe opzegtermijn? altijd safe ^renóbcerin Alles - o.m. - over de meekrapcultuur ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag s juni 1973 Nr. 21297 Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder altijd safe. Daar vindt hij de aantrekkelijke beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente kan maken tegen gunstige voorwaarden. Die hoge rente is 7%! inlichtingen? Bel de RPS (020) 7312 71, toestel 124. U kunt ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook meteen even deze bon invullen. ra"27'Amsterdam"g. Dat is zo'n aantrekkelijke voorwaarde van deze RPS beleggingsrekening: u kunt gemakkelijk tussentijds opnemen. Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar dan moeten we wel enige korting toepassen. Bovendien kunt u moeiteloos via post- en bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken. Dat is puur gemak! Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elemente slechts 2 jaar en toch d\rd oij elkaar op: 7% bij Desfchikbaar, en u weet welke uw spaarbank is. Dat is de RPS! H3Sfe3 Naam.-. jAdres:. Leden afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond genoten van Slot Haamstede en omgeving D D l? HAAMSTEDE. 6-6. Een aantal leden van de afdeling Schouwen van de N'ed. Bond van Plattelandsvrou wen heeft kennis genomen van een stukje historie op Schouwen en ge noten van een bijzonder mooi onge rept stuk natuurschoon. Over de restauratie van Slot Haam stede hebben wij de laatste tijd veel informatie gekregen 'via dé „Zïerik- zeesche Nieuwsbode'^-Het vgas dan ook een prettige ervaring-déze ver bouwing met eigep ogen te kunnen aanschouwen. Het slot heeft een rij ke geschiedenis, dé" eerste gegevens gaan zelfs terug naar de Romeixische tijd (begin van de jaartelling) en ook zijn overblijfselen gevonden van de Noormannen (plm. 800). In 1525 is het gebouw verbrand, doch in het begin van de 17e eeuw is het her bouwd door Joeob v. d. Einde. In de "jaren vijftig bleek een grondige res tauratie noodzakelijk met als resul taat dit fraaie bouwerk. Helaas zijn er veel kunstschatten verloren ge gaan in de oorlogsjaren, toen het slot bewoond is geweest: door Duitse militairen. Onze gids bij deze rond leiding was onze oud-stadgenoot de heer R.(obert) Dijckmeester. Wandeling Na deze interessSfiie rondgang wachtte het tweede deel van" deze stralende middag. Twee leden van de Vogelwacht lieten het gezelschap genieten van een wandeling door het gebied rondom het slot, waar men de natuur aan alle kanten voelt: zo'n, wind, bloemen, stilte en ongerept heid. Er werd gewandeld op bospa den, op smalle paadjes door hoog gras en door losse stukjes zandduin. Iedereen heeft genoten van mooie doorkijk.,es. De kleur van het groen was nog fris en de „kennis der na- Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. tuur" kon worden opgehaald. Veel namen van bijna vergeten bloemen en planten werden vermeld. Een kleine opsomming van de flora, waarop attent gemaakt werden: o.a. wikke, vleugeltjesbloem, ereprijs, reigersbek, ooievaarsbek, muizeoor, akkerboombloem, bereklauw (2 me ter), valeriaan en vingerhoedkruid. Na deze wandeling was er gele genheid voor een kop koffie in res taurant „De Zeemeermin", wat een gezellig slot was van deze afwisse lende middag, waarvoor een behoor lijke belangstelling bestond en waar bij de kinderen van de leden wel kom waren. Ontvoerd Italiaans jongetje vrijgelaten BAItGAMO. 7-6. Een zevenjarig jongentje, zoon van een eigenaar van restaurants in Italië, is door een ben de ontvoerders na zeventien dagen vrijgelaten. De jongen, Mirko Panaton, Ni, werd op 21 mei door twee mannen, meegenomen toen hij op weg was naar school. Donderdagochtend vroeg kregen zijn ouders telefonisch bericht. daV zij de jongen konden halen in een verlaten huis op lij km afstand van Bergamo. Naar verluidt heeft de vader van Mirko een losgeld van 300 miljoen lire (ongeveer anderhalf miljoen gul den) betaald. Mirko heeft verteld, dat hij welis waar goed behandeld is, maar nim mer een lid van de bende, ook vrou wen, heeft gezien aangezien hij steeds een blinddoek voor had. Jeugdige verslaafden in Chili SANTIAGO, 7-6. Honderddui zend Chileense kinderen beneden de 15 jaar zijn aan alcohol verslaafd zo staat in een zaterdag door de Chileense gezondheidsdienst gepubli ceerd rapport. Van de in totaal tien miljoen inwoners van Chili zijn er 1,4 miljoen verslaafd aan sterke drank. „Flitsen" uit het buitenland BEIROET. In Beiroet is besloten tot oprichting van een fonds tot red ding van de Middellandse zee, waar voor de industrielanden aan deze zee en de internationale oliemaatschap pijen de geldbn bullen moeten ver schaffen. BRUSSEL. De 'Europese Commis sie in Brussel .is van mening dat de hoeveelheid hexachlrofeen* in zeep niet meer dan 1 procent mag bedra gen. Ze heeft dit ook vastgelegd in een recent verschenen voorstel voor een richtlijn voor kosmetische pro- dukten. De Bruinisser Oudheidkamer BltUINISSE, 7-6. Dat de mee krap in vroeger eeuwen voor velen onzer voorouders een hoofdmiddel van bestaan was, is genoegzaam be kend, en dat het centrum van deze meekrapleclt - en bereiding op Schouwen-Uuiveland lag weet men ook nog wel. Maar wat men helaas niet weet: dat de Bruinisser Oudheidkamer een bijna complete, unieke kollektie werktuigen, voorschriften (ordon nantiën) en beschrijvingen van deze meekrap cultuur in beheer heeft. Een kollektie die vele musea in Zee land maar al te graag aan hun ex positie-ruimten zouden willen toe voegen. En dat is nog niet alles wat zij te bieden heeft. Impressie De grote voorkamer wil de be zoeker een impressie geven, mee terug naar een tijd waaraan wij nu weer met weemoed terug denken. Wij noemen de grote slee kachel. de prachtig gewelfde bed- sted'en met daartussen de knusse spinde Een van deze twee bedsteden is benut als expositie-ruimte voor de Bruse (Duivelandse) klederdracht. In het z.g. zomerhuis vindt men allerlei attributen m.b.t. de mossel cultuur. Het kleine keukentje met zijn regenbak potten testen en ketels mag bij een bezoek zeker niet ver geten worden. Kortom deze Bruse Oudheidkamer is een bezoek ten volle waard. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 10 JUNI EERSTE PINKSTERDAG NED. I: De Nos verzorgt het mid dagprogramma, dat om half vier be gint met enig kijkspul voor de jeugd. Allereerst het weerzien mei Paulus de Boskabouter, waarvan in de ko mende weken enige oude afleverin gen herhaald zullen worden. Daarna zorgt de Partridge Family weer voor het nodige amusement. Het besluit van Danny om op dieet te gaan brengt de hele familie in rep en roer En om even over vier volgt de Nos- kiosk, met informatie en ontspan ning voor het hele gezin. Vijftig mi- nuten zendtijd staan vanaf vijf uur hel Ikor ter beschikking, die deze vult met een kerkdienst. De Ncrv maakt om zeven uur haar opwach ting. Ze schiet uil de startblokken met aflevering twaalf van „Door de wereld klinkt een lied", een half uur geestelijke liederen. Daarna kan men kijken naar de vijftig minuten du rende documentataire „De Peuls". DU Franse werkstuk neemt de kij ker mee naar het herdersvolk dat zich ophoudt, in een groot deel van noordelijk Afrika, van de Senegal- rivier tot in Nigerië. Tegen half ne gen is van de Ncrv de speelfilm Mijn vriend de vijand" te verwach ten, een stukje televisie dat zeker de moeite van het kijken waard is. „Slocker's Copperzoals de oor spronkelijke titel is, gaat over de staking van 1913 in het Engelse Cornwall. De arbeiders die het werk neerlegden eisten betere lonen en erkenning van een vakbond. De op getrommelde extra politie wordt on dergebracht in huizen van stakende mensen. Tussen een van de politie- mannen en een stakingsleider .en zijn vrouw ontstaat een hechte vriend- sóhappelijke relatie, die evenwel niet blijvend kan zijn. Hierna resteert al leen nog de rubriek Ander Nieuws. NED. II: Met een aflevering van de jeugdserie „De geest uit de gie ter" maakt de Nos om zeven uur een begin met het programma op het tweede net. In deze aflevering komt mr. Cobblediclc op een gecostumeerd bal, waarbij hij door de geest aardig in de wielen gereden wordt. De volgende vijftig minuten leveren een herhalig op van een al eerder uitgezonden programma. Namelijk een reportage over de Transatlantic Single Handed Race waarbij Neder land vertegenwoordigd werd door zeezeiler Gerard Dijkstra. De eerste aflevering vorige week van „De ri valen van Sherlock Holmes" gaf vol doende reden om veel van deze se rie te verwachten. Het tweede ver haal om tien over acht, moet aanto nen of die verwachting juist was. Tol de rivalen van Sherlock Holmes mag ook Simone Carne gerekend worden. Deze aristocratische „bon vivant" wordt ingeschakeld als de veiligheid van de zeer kostbare Willshirediamanten in gevaar komt. Een uur later volgt deel twee van de documantaire „Lijf in beweging" over de lichamelijke opvoeding in Nederland. '„Kort Geding" is heL. laatste programma dat op hel tweede net geboden wordt. Het onderwerp dat aangeneden wordt betreft de plannen voor de inpoldering van de Markerwaard. De stelling waarover gedisciLSSieerd zal worden is of de inpoldering van de Markerwaard ja dan nee schadelijk moet worden ge acht voor ons welzijn, ZONDAG 10 JUNI NED. I: 15.15 Nieuws; 15.17 Week- journaal; 15.37 Paulus de Boskabou ter; 15.47 The Partridge Family; 16.12 Nos-kiosk; 17.00 Kerkdienst; 18.55 Kiri de cloivn; 19.00 Door de weerld klinkt een lied; 19.30 De Peuls; 20.20 Nieuws; 20.25 Mijn vriend de vijand; 21.50 Ander nieuws 22.30 Nieuws. NED. II: 18.55 Kiri de clown; 19.00 Nieuws; 19.05 De geest uit de gieter; 19.30 Second Life: 20.10 De rivalen van Sherlock Holmes; 21.10 Lijf in beweging: 21.35 Kort geding; 22.35 Journaal. MAANDAG 11 JUNI TWEEDE PINKSTERDAG NED. I: De hoofdmoot in het tv- pakket op tweede pinksterdag is de uilzending van Herman Heijermans volkstoneel „Op hoop van zegen". Maar er valt meer te genieten. De Nos neemt het middagprogramma voor haar rekening. Dat betekent al lereerst om drie uur een tekenfilm van Supermuis, gevolgd door een documentaire over de geschiedenis en ontwikkeling van de Amerikaan se staat Alaska. Ruim een eeuw la ter na de ontdekking kreeg Amerika voor zeven miljoen dollar Alaska in handen. Tussen vier en vijf uur kan men het eerste van een reeks pro gramma's verwachten in het kader van de Monlreux-week die de Ne derlandse televisie tot en met vrijdag houdt. Vanmiddag een kennismaking met het Italiaanse amusementspro gramma „Een avond met Carla Fracci", dat in Montreux goed was vpooj^ de bronzen roos. Het eerste uur vah het avondprogramma, tus- se®, z,éven en acht, is voor Studio Sport. De Avro neemt om kwart over' acht het roer over. Allereerst Peyton Place, waarin grote ellende, meer dan er normaal is. Betty krijgt een instorting en haar man Rorney ziel zijn gezondheid verslechteren. Dokter Lew Miles ivordt een onple zierige boodschap bezorgd. Zoals bekend is, „Op hoop van zegen", het stuk waarmee Bep Nooij afscheid neemt van het Nederlands theater. Het siulc heeft Herman Heijermans, die,hïermee beoogde de onrechtvaar dige maatschappelijke situatie van zijn-tijd. aan te klagen, over de hele wereld beroemd gemaakt. De laatste tien minuten van de Avro-zendtijd gaan op aan een reportage van de opening en loting door Prins Claus van hel schaaktoernooi, dat de Avro ter gelegenheid van haar vijftig jarig bestaan organiseert, NED. II: Niet alleen de Avro, ook de Kro heeft op de tweede pinkster dag een programma dat er zijn mag. Op het tweede net valt vanavond namelijk te genieten van de televi- sieverfilming van de opera „Rigolet- to". Maar voor het zover is, eerst om zeven uur weer een aflevering van „De familie Ashton". De oorlog is aan zijn einde toe. In het plaatselijke hoofdkwartier waar hij iverkt, ont moet John Porter een aardige vrouw met wie hij het contact vervolgens voortzet in haar flat. In het huwelijk van Sheila en Davïd Ashton komt weer ertige verbetering, maar andere problemen doen zich dan weer voor. Rujm twee uur duurt de opera „Ri- goleUo" die men vanaf kwart over acht in het Kro-programma kan zien „Rigoletto", van de Italiaanse com ponist Giuseppe Verdi, is het ver haal van de hofnar van de hertog van Mantua, die alle wensen van zijn meester vervult. De meeste ivensen draaien steeds om dit punt: het voor hem versieren van allerlei fraaie vrouwen. Lang gaat dit goed, maar uiteindelijk komt er toch een kink in de kabel, waarvan de hertog het slachtoffer dreigt te ivorden. Na deze opvoering, die de liefhebbers van opera twee uur genotvol tv- amusement bezorgt, gaat de Kro de lucht uit met de Epiloog, verzorgd door bisschop Sïmonis van Rotter dam. t" MAANDAG 11 JUNI NED. I: 15.00 Nieuws; 15.02 Super- muis; 15.^8 A salute to Alaska; 16.00 Montrëüx; 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Studio Sport; 20.00 Journaal; 20.15 Peyton Place; 21.05 Op hoop van zegen; 22.55 Avro's schaalctournooi 1973; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuivs; 19.05 De familie Asthon; 20.00 Journaal; 20.15 Rigoletto; 22.20 Epiloog; 22.25 Journaal. DINSDAG 12 JUNI NED. 1: Het jeugdprogramma „Kijk es an" betekent om zeven- uur de start van de uitzending van de Vara op het eerste net. Een uurtje amusement voor de jongsten onder de kijkers, met achtereenvolgens Guus de Kangeroe, De Stratemaker- opzee-show, Het geheim van de blajxwe 'sprinkhaan en de laatste af levering van de serie „Zelf uw kind zwemmen leren". Vanavond ook het afscheidvan de serie Waaldrecht. Het laatste verhaal draagt de titel „De weg terug". Die titel slaat op de pogingen van de scheepswerfei genaar Harry Griensveen om uit al le moeilijkheden waarin hij ,in de loop der tijd verzeild is geraakt, te komen. Alle moeilijkheden ten spijt zoekt Griensveen nu eerherstel voor zichzelf. In het kader van de Mon- treux-w^ek die de vaderlandse tele visie houcLt, kunnen we kijken naar het programma The S.V.I.P.'s". Dit Zweedse produkt leverde i?t Mon- treux de gouden roos op. Reden om met hoge verwachtingen het aan- vangstijdstip van tien voor half tien tegemoet te zien. Het programma gaat over een reeks alledaagse din gen, de dromen van een taxichauf feur en een huisvrouw, gebroken ilusies van een vissersvrouw die drie echtgenoten heeft verloren. Het laat ste Vara-programma is de documen taire „Ver van ons bed?" In dit werkstuk wordt een historisch over zicht gegeven van de verschillende opstanden die zich in de loop der ja ren in Bolivia hebben voorgedaan. Voor nieuws van het politiek front zorgt tenslotte de rubriek Den Haag vandaag.- NED. II: Om zeven uur rent Henri de Montfreid weer het scherm op, deze keer zelf in moeilijkheden. De zoveelste aflevering uit De geheime schatten der zee dus. Het program ma van de Ncrv wordt vervolgd met de serie Op het Europese wildspoor. Een ontmoeting met het machtigste roofdier van Europa, de ijsbeer, en een vogelkolonie in de Atlantische Oceaan. Na het journaal het spelle tje Zo vader zo zoon, steeds weer een aardig half uurtje. De pijp uit, een reportage over een aantal kinderen uit de Amsterdamse woonbuurt De Pijp die een week-end buiten door brengen. Een luxe voor kinderen die in hun woonomgeving nauwelijks speelgelegenheid hebben. De serie Voortvluchtig is een prima aankoop gebleken van de Ncrv. Het accent valt deze keer op de bankrover Chas die met een deel van de buit spoor loos is verdwenen. Opperste span ning als de vrouw van Chas ongerust een speurtocht naar haar man ov- uur, tijd voor Hier en Nu, de gebrui- derneemt. Daarmee wordt het tien kelijke portie actualiteiten. Voor liefhebbers zijn er daarna nog tien minuten geestelijke zang door het christelijk mannenkoor uit Stadska naal. DINSDAG 12 JUNI NED. I: 18.45 Kiri de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Kijk es aan; 20.00 Journaal; 20.20 Waaldrecht; 21.20 Montreux; 21.55 Ver van ons bed?; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Jour naal; 23.00 Teleac. N'ED. 'II: 1S.45 Nieuws; 18.55 Kiri de cloivn; 19.05 De geheime schaften van de Rode Zee; 19.30 Op het Europese wildspoor; 20.00 Jour naal; 20.20 Zo vader, zo zoon; 20.45 De pijp uit; 21.10 Voortvluchtig; 22.00 Hier en Nu; 22.40 Christelijk mannenkoor Stadskanaal; 22.50 Journaal. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMLfS 73 Het is even stil. Dan zegt ze en haar stem klinkt blij: „Geweldig, jongen. Je hebt het gewonnen. Ik bemerkte het de laatste dagen eigen lijk al. Hij heeft een afscheidsbezoek gebracht bij mevrouw Tollema. Jij was op het land aan het werk. Hij heeft het bedrijf zo'n beetje beke ken. Als ik het goed heb begrepen, heeft mevrouw Tollema je zo hoog mogelijk opgehemeld. En gezegd, dat je een bijzonder bekwame boer was op haar bedrijf." „Ze overdrijft natuurlijk." „Nee, jongen, ze heeft de waar heid gesproken. Ik weet het. En va der zal intussen begrepen hebben, dat hij een slechtere schoonzoon en minder vakbekwame boer als opvol ger kan krijgen dan Kees Hoogen- dijk. Tot vanavond, schat, ik ver heug me." „Tot straks, liefste. In gedachten kus ik je." „Aba Bewaar het maar voor straks. Ik zal er wel voor zorgen, dat we ruimschoots gelegenheid hebben. Dag!" De hoorn op het toestel leggêhde, neuriede hij een liedje. Rondkijkend, dacht hij: Nog even bij de jonge hennen kijken. Ze zijn al aardig aan de leg Enkele ogenblikken later liep hij over het erf, knipogend naar de hond. die kwispelstaartte, toen hij zijn baas zag. Hier ben ik plaatsvervangend boer. dacht hij. Maar weldra krijg ik een grote verantwoordelijke taak. Waarbij ik Els naast me heb. Een goedé vrouw is haar man tot steun. We zullen veel van elkaar houden. Daarvóór hebben we nog een heel leven voor ons. Het is hoogzomer. als hethuwe lijk tussen Cornelis Hoogendijk en Elsje Stiekema wordt voltrokken. Er is veel belangstelling, want de doch ter van Stiekema trouwt en men weet vooruit, dat dit een grote ge beurtenis zal zijn. Dat moet men zien! Zoiets komt maar eens in de zoveel jaren voor, nietwaar?" Els is een allerliefst bruidje in het wit. Naast haar de rijzige Kees in het zwart. Uit Duitsland is een har telijke brief gekomen. Van „Frau" Müller. Waarin ze schrijft tot haar spijt niet te kunnen komen, omdat Kurt dienst heeft en ze zelf nog niet kan autorijden. En de verbindingen met de trein en bus zijn zo slecht. Maar ze wenst het paar al het goeds van de wereld. Als bewijs van waar dering voor al het werk, dat Kees op haar vroegere bedrijf heeft verricht, schenkt ze het jonge paar dit kado. Het is een geweldig grote doos, wel ke gelijktijdig met de brief wordt bezorgd. Als Kees en Els het pak openen, slaken ze een kreet van ver rassing: het is een kleurentelevisie. Er is nog een kattebelletje bij: „Voor •na de wittebroodsweken; eerder zul len jullie er waarschijnlijk geen be langstelling voor hebben." Ze vinden het geweldig. „Als we op dreef zijn, Kees, kunnen we Kurt en zijn vrouw wel eens een zondag uitnodigen. Wat denk je?" Kees lacht. Het „ik wil" hoort hij niet meer. Daarvoor in de plaats is gekomen: „wat denk jij? Of: wat denk jij ervan?" „Goed," zegt hij. „Dat doen we" Het jonge paar zal een huwelijks reis maken. Die paar wejeen kan Be rend Stiekema het nog wel met zijn knechts af. Al is het druk op hèt be drijf. Maar de jongelui moeten wat genieten, alvorens de verantwoorde lijkheid overgebracht wordt op de schouders van de nieuwe boer. Er is een groot feest op de deel. Familieleden, vrienden, zakelijke re laties, buren en kennissen zijn uit genodigd en doen zich te goed aan alles, wat ter tafel komt: volop eten en drinken. Vooral dit laatste. Want Stiekema. heeft maar één kind. Dit moet het huwelijk van het jaar wor den, vindt hij. In de avond glipt het jonge paar er ongemerkt tussen uit. Ze rijden naar het westen, waar een rustig ho tel, temidden der bossen, voor hen is besproken. Els leunt half tegen de man achter het stuur aan. „Fijne dag was het, he Kees?" Hij knikt. „Ja, vrouw. We zullen hem niet spoedig vergeten." „Vrouw herhaalt ze drome rig. „Gek daar zal ik aan moe ten wennen, mijnheer gemaal. Eh boer Hoogendijk heb je eigenlijk al een plan de campagne opgemaakt? Want dat hoort zo, niet waar?" Nogmaals knikt hij. „Dat plan heb ik. vrouw. Zodra we in ons hotel zijn Verder komt hij niet, want ze heeft een vinger op zijn lippen ge legd. „Sst het moet een verras sing blijven, man." Maar als ze ver der rijden, weet ze: Nu gaan we onze liefde werkelijk beleven voor de volle honderd procent EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7