SwéSIUWJ R1C DE NOORMAN Het Offer van Svitjold De E.E.G. is één in maar niet in daden woorden Succesvolle afsluiting seizoen Delta-Sport 10 JAAR k AAS UIT HET l IS I Jl BLIK DOOR HET WERELD Heath en Pompidou zijn het in grote lijnen eens, aldus hel kommu- niqué na hun ontmoeting, dat de ne gen van de EEG één lijn moeten vol gen bij de besprekingen met de VS en Japan die op handen zijn. In het bijzonder hebben deze tivee top- Europeanen er bezwaar tegen om bij de ekonomische en handelsbetrek kingen ook militaire zaken te be trekken. Of in duidelijker taal ge steld: zij tweeën menen dat de VS niet moeten proberen ekonomische voordelen in de EEG te verkrijgen in ruil voor het voortduren zmn de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa. Dit laatste is voor de VS een Leer punt, dat is bekend. De ver schillen in welvaart tussen VS en Europa zijn vooral na een reeks de- vvtjluaties van de dollar goeddeels verdwenen, maar het verschil in mi- lifaire inspanning is nog steeds groot. In procenten van het natio nale inkomen gerekend doet de VS bijna het dubbele Dit is een wanverhouding vindt Washington en de belemmeringen van de Amerikaanse export naar de EEG zijn dan nog een extra trap te gen het zere been. Kissinger en an deren hebben laten doorschemeren dat ter verzachting van het eerste misnoegen misschien iets aan hel tweede gedaan kan worden. Daarop zeggen de Britse premier en cle Franse president nee. In hun Parijse konversaties zijn ze het ook eens ge worden dat Kissingers voorstellen voor een nieuw Atlantisch handvest niet erg duidelijk zijn - een diploma tieke wenk aan de Amerikaan om ze te herzien - en dat aan een Atlan tisch lopgesprek op dit moment geen behoefte bestaal. In dit opzicht ver schillen ze dan van mening met de derde, belangrijke Europeaan, ..^de Duitser Brandt. Waarschijnlijk zvjn er nog meer verschillen van opvat tingen tussen deze heren en de nu niet aanwezige Duitser. Bonn name lijk heeft die Amerikaanse troepen op zijn grondgebied en wil ze niet graag missen - voor de Fransen en Britten is dit een zaak die gangs an ders ligt. Dit is al een punt waarbij blijkt hoezeer het moeilijk zal zijn om de door Pompidou en Heath aanbevo len houding van eenheid door de EEG te verwerkelijken. VENSfER bijeenkwamen om*-maatregelen te- beramen zodat Europa niet in een krisis komt door een tekort aan energie. Wel kon men vlQt.pen forse pol vormen waaruit 'allerhande we tenschappelijk onderzoek bekostigt wordt, vooral op het gebied van de koolwaterstoffen als aardgas en olie en hoe men die. opspoort, transpor teert en opslaat. Maar een belangrijker zaak is de kernenergie en de oriafKantzelijkheid die men nastreeft ten aanzï&n van de reaktorbrandstof. Hierbij blijven Engeland, Duitsland en Nederland met hun ultracentrifugeprojekt een radikaal andere weg volgen dan de Fransen, die hun gusdhjfus ie fabriek het beste achten. Er is geen bezwaar dat beide systemen worden toege past, maar over de kosten van een en ander was wel degelijk iets af te spreken geweest. En nog sterker kwam de tweedracht naar voren ten aanzien van de kontrakten met de olieproducerende landen. Frankrijk is al sinds jaren bezig' döor 'Zijn poli tiek vriendjes te kweken in-de olie producerende landen van het. nabije oosten, maar dan wel uitsluitend ter voorziening in eigen behoeften. Van- het volgen van een gemeenschappe lijke lijn, eventueel samen 'met an dere belangrijke oliekonsuihenten buiten de EEG. wil Parijs niets we ten. Samenwerking is nog steeds de kracht niet van de EEG. SCHEEPVAART Abida, 11-6 te Curacao verwacht. Acmaea, 7-6 Pyrfleet. Area. 7-6. I-Ióngkong naar Bukom. Camitia, 12-6 Stanlow. verwacht. Diloma, 20-6 Wh^ngarei verwacht. Dione, 7-6 t.h. Kaapstad. Promotie-competitie Hoofdklasse Agilmoren Oostkapellë -Bruse Boys A I 1-5; Walcheren A I-Breskens A 12-1; Breskens A I-Oostkapelle A I 2-0. Zomeravondvoelbal competitie rayon Zierikzee Velocitas-Toren Boys 1-0; V.A.B.- Die Gouwe ,-4-1; P.Z.E.M.-Smit Bol nes 2-1. Nederlaagto(frnooi' WIK II-Renks'se-comb. 3-0. Zaterdag 9 juni WIK-Kapelle, 16.00 uur; WIK II- Kapelle II. 14,45.uur- Promotie-eompetitie Hoofdklasse A-junioren Bruse Boys A I-ëreskens A I, 15.00 uur. Zomeravond voetbal Dinsdag 12 juni: Seleetïe-elftal- MEVO, 19.00 uur, Zierikzee. GYMNASTIEK DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gashuiskerk: 9.30 en 7.00 uur ds. Van der Schee: 11.00 uur ds. Assendorp, (Doop). Kerkwcrvc: 11.00 uur ds. Van den Berg. (openb. bel. en Viering H.A.). Serooskerke: 10.00 uur ds. Jansen Schoonhoven: 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 9.00 uur da. Van Leeuwen, gezins-doopdienst 10.00 uur da. Van Leeuwen. Haam stede: 9.30 en 7.00 uur ds. Wasse naar. Renesse: 9.00 uur de heer M. Allewijn; 10.30 uur ds. De Wit; 19.00 uur bijz. dienst m.m.v. ir\strm. en vee. ensemble Music-a A rit i cma. Noordwelle: 9.15 uur ds. De Wit. Scharendijke: 9.30 uur ds. Van den Berg. (openb. bel. en Viering H.A.). Brouwershaven: 10.00 uur ds. De Bres, (gez. d. voor Ger, en Herv. uit Br.'h. en Z.'maire). Zonnemaire: 10.00 uur gez. dienst te Brouwers haven. Noordgouwe: 9.30 uur ge- zinsdienst. Dreischor: 11.00 uur ge- zinscLienst. Ouvverkerk: 10.00 uur ds. Koppert. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Van den Heuvel, (Doopdiensl). Oos- terland: 10.00 en 6.00 uur kand. M. C. v. d. Meer. Sirjansland: 10.00 uur ds. Hóvius, Dordrecht, 6.30 uur ds. Van Estrik, Dordrecht. Bruinisse: 10.00 uur en 5.00 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.30 uur ds. Fa- vier. Haamstede: 9.00. 10.15 en 19.00 uur ds. Van der Kooij. Scharendijke: 9.30 en 2.30 de heer M. Noorlcos. Geldermalsen. Brouwershaven: 10.00 uur gez. d. met de Herv. en Geref. van Z'maire in de Herv. Kerk, (ds. de Bres. 3.00 uur gez. d. met Z'maire te Brouwershaven, (ds. de Bres). Zonnemaire: zie Brouwershaven. Nieuwerkerk Oosterland: 10.00 uur ds. J. C. Baumfalk, Amsterdam, 5.00 uur ds. Rienstra. Bruinisse: 10.00 uur ds. Rienstra, 5.00 ds. J. C. Baumfalk, Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 on 6.30 uur ds Urban. Clir. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 5.00 uur ds. Op den Velde, maandag 11 juni: 9.00 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve 10.00 en 6.00 uur ds. Buijs, maandag 11 juni: 9.00 uur ds. Buijs. Haam stede: 10.00 uur dienst des Woovds, 3.00 uur ds. Buijs. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 3.00 uur de 'neer Mcndria. Apeldoorn. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur leesdiensl. Ooster land: 10.00. 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur loes- dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur mevr, ws. T. Elders-Mayer. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37, 10.00 uur heiligingsdienst, 12.00 uur jeugdsa- menkomst, 19.00 uur verlossingssa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.15 uur; Haamstede: Zaterdag 17.00 uur. zondag 9.00 uur; Renesse: Zaterdag 19.00 uur, zondag 11.00 uur. Jehovah's Getuigen Zierikzee: Bovenzaal R.T.M.-gebouw Grachiweg, 16.00 uur openbare toe- KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten in Nederland BRUINISSE - Tweede Pinkster dag. maandag 11 juni. 10.00 uur ds. A. v. d. Berg. spraak; 17.0o uur Wachttoren- en Bijbelbespreking. OVERDENKING Pinksteren 1973 „Hebt gij de Heilige Geest ontvangen(Hand 19 2) Pinksterfeest.... dat is het feest van de Heilige Geest. Dat weet nog bijna iedereen, maar daar blijft het dan ook bij. De apostel Paulüs steil op een keer als hij in de stad Epheze aankomt aan enkele jonge christenen de vraag: „Hebt gij de Heilige Geest ontvangen?" Deze vraag moeten wij nu met Pinksteren 1973 in het vooruitzicht ook aan elkaar stellen. We wonen in een ..christelijk" Eu ropa, in een „christelijk"/Nederland, zijn lid van een „christelijke" kerk. Sinds Bonifacius hoort 't „christen dom" er helemaal bij. Heidenen zijn tot het „christendom" bekeerd. Ge neratie na generatie worden de ver halen uit de bijbel verteld, gelezen en geleerd, alhoewel dal in onze tijd steeds magerder en steeds opper vlakkiger wordt. We zijn ondertus sen Wel zo goed als helemaal in het stadium aangeland, dat we wel de klok hebben horen luiden, maar to taal niet meer weten waar de klepel hangt. Dat is dan ons ..christendom", waartoe we bekeerd zijn.... waar van we bekeerd moeten worden! Of we er nu een beetje of heel veel aan doen. het „christendom" op zich is geen levend geloof! Ja. maar ik geloof wel.... Geloven en gelo ven zijn twee. 't Wel geloven is heel iets anders dan geloven met hart en ziel, met mond en handen, met heel je wezen en heel je leven. Van het „christendom" blijft vaak niet anders over dan een folkloris tisch gedoe, iels plechtigs waar een mens op zijn tijd (maar niet al te dikwijls) behoefte aan heeft. Zulk „christendom" is een verstarde dooie boel. Het christendom aanhangen, ingeschreven staan in de registers van de een of andere christelijke kerk dat alles is totaal iels anders dan werkelijk geloven in Jezus Christus. Dat laatste betekent, dat Christus een werkèlijke realiteit voor ons is, zoals voor een man zijn vrouw niet zo maar 'n vrouw is, zoals voor een kind zijn vader niet zo maar n man is. Christen- zijn is Vastgeklonken zitten aan Jezus Christus, met al ons doen en laten, met al onze woorden en daden, met al ons denken en han delen. „Niet meer ik, maar Christus leeft in mij!" Ik praat niet over, ik heb niet een mening over een zekere Jezus Christus, maar ik leef met Christus, uit de geest van Christus. „Hety gij de Heïge Geest ontvan gen?" De Heilige Geest is de band van vertrouwen en liefde, die ons met Christus bindt; is de kracht die maakt dat de naam christen niet een vaag etiketje, maar zichtbare werke lijkheid is. De Heilige Geest is de vonk die ons uitgebluste geloof in vlam zet. De Heilige Geest is het die benauw de, in alle talen zwijgende mensen aan de praat krijgt: vol vrijmoedig heid spreken ze tot ieder van de grote daden Gods, zijn daden van vergeving en bevrijding! Ons geloof is niet mear een warm gevoel van binnen d&t we maar voor ons moeten houclen (de warmte is dan in de kortst mogelijke tijd ver kild) het geloof wordt hoorbaar en zichtbaar in woorden en in daden; het is een licht dat uitstraalt in de duisternis. De Heilige Geest maakt dat er iets van ons uitgaat en uit onze han den komt. De Heilige Geest is God zelf. die nieuw leven inblaast in deze dode wereld, in ons dode bestaan, in ons dode „christendom". De he'denen zijn tot het „christen dom." bekeerd: het wordt hoog tijd dat de christenen zich bekeien tot een werkelijk levend geloof in Chris tus. „Hebt gij de Heiige Geest ontvan gen?" Nwk. H. v. d. H. Roeken en brochures „Na rle school echt aan het werk" Op injtialief van de provinciale onderwijscommissie voor Zeeland is door de werkgroep vervolgonderwijs werkende jongeren in Zeeland sa mengesteld de brochure „Na de school écht aan het werk". Het doel van deze brochure is om een algemeen inzicht te geven in de mogelijkheden ingevolge de partiële leerplicht en is bedoeld als wegwij zer voor al degenen, die na het ver laten van de school geen volledig dagonderwijs meer zullen volgen, maar wel moeten voldoen aan de partiële leerplicht. De gbrochure is in eerste instantie bestemd voor de eindklassen van de scholen voor lager en middelbaar algemeen vormend onderwijs en la ger beroepsonderwijs en voor de ouders van deze leerlingen, en voor de tussentijdse schoolverlater. LAND- EN TUINBOUW Jaarverslag Gew. Raad Zeeland Landbouwschap In het deze week verschenen jaar verslag 1.972 van het Landbouw schap, Gew. Raad voor Zeeland, wordt o.a. vermeld-dat het ontwerp tweede herziening Streekplan Schouwen-Duiv,eland bij de raad ernstige bezwaren heeft ontmoet, in het bijzonder vanwege de vele nieu we wegen die waren opgenomen. Verheugend wordt hel echter ge noemd dat bij de behandeling dooi de Provinciale Staten zeer ver werd tegemoet gekomen aan de wensen van de landbouw en enkele nieuwe geplande wegen van het Streekplan werden afgevoerd. Verder wordt herinnerd aan de samenstelling, in samenwerking met de Zeeuwse Waterschaps bond, van een documentatiemap, waarin door waterschappen en georganiseerde landbouw opnieuw voorspoedige af sluiting van de Oosterschelde werd gepleit. Van deze documentatiemap, werden 735 exemplaren verspreid, waarbij toezending uiteraard plaats had aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten .Generaal, Provinciale Staten van Zeeland en een groot aantal instanties en per sonen. Bestrijding wilde haver in Zeeland Uit het jaarverslag 1972 van de Gew. Raad voor Zeeland van het Landbouwschap blijkt, dat door de algemene inspectie dienst in het ver slagjaar in 76 gevallen in Zeeland proces-verbaal moest worden opge maakt wegens overtreding van de verordening bestrijding wilde haver. Schouwen-Duiveland komt echter gunstig voor de dag met slechts één proces-verbaal.. De meeste over tredingen werden geconstateerd in Zeemvsph7 Vla anderen, nl. 61 en ver der op ZVid-Beveland 9 en op |Wal- cheren 5. De jubileum- J tientjes UTRECHT, 7-6. 's Rijks f Munt heeft een officieel be- f giirgerhaakt met het slaan van J de' zilveren tienguldenstukken J die zullen worden uitgegeven t ter gelegenheid van het 25-ja- f f rig regeringsjubileum van ïco- f ningin Juliana op 4 september. De zilveren jubileumtientjes dragen een nieuwe beeldenaar van de koningin, ontworpen door de beeldhouwster, me vrouw C. E. de Bruyn-van Rood. Het maximum aantal van de jubileumtientjes is vastgesteld op 7 miljoen stuks. Om te beginnen worden er 4,5 miljoen stuks geslagen. Het nieuwe tientje is evenals het „bevrijdingstientje" van 1970 wettig betaalmiddel. HAMBURG. Politie en automobiel- club in West-Duitsland verwachten voor het weekeinde een turbulente start van de vrije pinksterdagen. Als het weer zo zonnig en warm blijft als de weerkundigen voorspellen, zullen miljoenen verlofgangers op weg zijn. 3. „Kindergeschrei? Dat kan niet. Geen mens komt ooit in deze buurt, laat staan pen kind". Moeizaam afdalend langs het met stenen en rotsblokken bezaaide pad aan de landzijde van de rots, aanvaardt hij de terugweg. Moei lijk is het pad, maar hij zou er 's nachts met dichte ogen kunnen lopen, zo vaak is hij er al geweest. Telkens wanneer de hut hem be nauwde en hij het wijde uitzicht over zee vanaf de rots zocht. Toch wil het geluid hem niet uit de ge dachten. Hoort hij het daar weer? Telkens staat hij stil en kijkt om. „Ik wil het niet ho ren!" schreeuwt hij plotseling woest. De echo weerkaatst zijn roep: „Niet horen!" „Ik word gek", denkt hij in paniek en haast zich verder, struikelend. Het lijkt wel een vlucht. Maar reeds heeft hij de hut bereikt, die hij in de beschutting der rotsen bouwde. Snel gaat hij binnen, kijkt nog eenmaal om en sluit dan hijgend de deur achter zich. Het half gedoofde vuur in de haard wordt opge rakeld. „Ik moet licht hebben", mompelt hij - „Licht!" Hij steekt een toorts aan en ademt verlicht op als het rossige schijnsel de duisternis ver jaagd. Nu pas bemerkt hij dat hij door en door koud is geworden. Hij rilt. zet zich op een lage schemel dicht nevens het vuur en roert wat in de pot met voedsel die er boven hangt. Hij is weer rustig geworden. „Het is allemaal verbeelding", zegt hij hardop. „Waar schijnlijk het krijsen van een meeuw". Op de deur klinkt een bons en weer dal kindergeschrei Advertentie V De jubileumtentoonstelling van Jan-Willem Kabargéboer, de nestor van onze schilders, werd hedenmiddag geopend door burgemeester I. S. Manriekes. De burgervader loofde de schilder. Evenals het onder werp dat nu al zo'n 40 jaar de schilder fascineert: kaas-uit-het-vuistje. 'U weet wat u schildertzei de burgemeester o.a. 'Ik éét wat ik schil der', schijnt de jubilaris ad rem geantwoord te hebben. (NZB-foto) Energietekort Nu deed Brandt zijn suggestie van een Atlantisch tapgesprek in Washington toen de Watergate-af faire nog niet zo duidelijk als nu de positie van Nixon had ondermijnd. Maar een drastisch verschil van in zicht blijft bestaan. En hoe dit tijdig door (compromissen ondervangen kan worden is niet duidelijk. Hel ge sprek met de VS is voor onbepaalde tijd later dit jaar vastgesteld, de handelsbesprekingen waarover het gaat zijn in september in Tokio en als het goed is moet voordien de ene lijn vastgesteld zijn waaraan de EEG zich zal houden. Hoe klein de kans is, dat dit toer- kelijk goed gebeurt, heeft Brussel juist weer gedemonstreerd toen de m inisters mm de Euromarkt landen MARKTBERICHTEN De eiervcilingen Eièrveiling Barneveld. Aanvoer: 1.883.400 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 9,93; 57-58 gram f 11,90; 61-62 gram f 12,58; 66-67 gram f 13,42. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer: ca. 2.150.000 stuks, handel vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 9,90-12,40. kg-prijs f 1,98-2,14; 59-64 gram f 12,60-14,00. kg-prijs f 2,14- 2,19; 65-69 gram f 14,25-14,75, kg- prijs f 2,19-2,14; witte eieren f 0,25- 0,75 per 100 stuks lager. DEN HAAG, 4-6. In Den Haag werden invitatiewedstrijden gehou den voor turnsters en turners in groepsverband. De wedstrijden wer den georganiseerd door de gymna stiekvereniging W.I.K. uit Den Haag. Er namen elf groepen deel in de zaterdagwedstrijd en de meisjes van Dëltasport kwam weer bijzonder goed voor de dag. De deelneemsters van de Zierik- zeeSë turnploeg waren An jaLa- grouw, Sjoultje Koster en Anita Does. Vorig jaar nam "D.S. voor de eer ste maal de4el e® \yerd eerste, gelijk met W.I.K. 'uit Den Haag. Deze keer moest de D.S.-groep eveneens een eerste plaats delen en wel met de vereniging W.I.K.-F.T.C. uit Heeren- veen. Anja Lagrouw mocht het genoegen smaken van de 32 deelneemsters als hoogstgenoteerde te eindigen. Verder rest ons nog te vermelden dat één van de hulpleidsters mejuf frouw Betsie Kloet geslaagd is voor het. diploma vóórturnen. Van 'de 50 deelnemers eindigde zij als tweede. BARNEVELD, 7-6. Coöp. Veluwse eierveiling' Barneveld, aanvoer: 3.691.152 stuks, volgens veilinglijst 2.205.702, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-51 gram» f 9,66-9,97; 55-56 gram f 11,22-11,43; 60-61 gram f 12,53-13,15; 65-66 gram f 13,32-14,57. f* V.l.n.r.: Anita Does, Anja Lagrouw, Ria Kosters en Sjoukje Koster

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3