buitenlands geld reisverzekering laat ons er maar yböhzorgen: ^renóboerin Wel ophef over sex, maar niet over geld Feest in Suriname Ontsnappingstunnel ontdekt Fabriek dicht: 65 ontslagen Zuinig zijn op de Veluwe Voedsel voor hongerend Afrika de bank voor iedereen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juni 1973 Nr. 21296 Advertentie BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Een sex-schandaal dunt de gelede ren van het Britse kabinet en pre mier Heath is daar niet kinderachtig in. Twee Lords zijn al vertrokken en dat is - volgens de geruchten - nog niet het eind van de zaak, waar ge leidelijk aan van alles bij wordt ge haald. De call-girls van de Lords Jel- licoe en Lambton worden in verbin ding gebracht met organisaties van de luxe prostitutie in Duitsland en elders en prompt komen ie verha len van Oostduitse instituten op dit gebied die de spionage via de matras zouden onderwijzen. Tot dusver overigens wijst niets ersopj dat dit soort praktijken uit de sluiverromans naar de werkelijkheid is overgewaaid. Waarmee niet ge zegd toil wezen dat de betrapte Lords eigenlijk niets te verwijten valt. De zaak is min oj meer aan het rollen gekomen doordat de exploi tant van de plotseling befaamd ge worden Norma ging proberen geld te slaan uit de foto van een adellijke minister met twee speelse dames, overigens zonder sukses. Maar de mogelijkheden voor afpersing zijn natuurlijk overduidelijk aanwezig en het is een enorm.e stupiditeit dat de ze leden van het kabinet-Heath zich er aan hebben blootgesteld, als we deze beeldspraak in dit verband kunnen gebruiken. Heath kan terecht kwaad zijn op de Lords, maar dan niet zozeer om dat de veiligheid van de staat in ge vaar is gebracht, maar omdat de er varing leert dat ondanks de ruimere opvattingen allerwege de Britse kie zer op dit soort dingen nogal preuts reageert. Voor het eerste jaar hoeft hij niet aan verkiezingen te denken en dit is voor hem een ernstige be lemmering. Een Britse eerste minis ter heeft namelijk het recht zelf een datum te bepalen voor nieuwe ver kiezingen, mits hij niet langer dan vier jaar ivacht. Privé zaak Nu de ekonomie ook in Engeland ivat aantrekt en de EEG-zaak niet meer zo fel leeft zou begin 1974 he lemaal niet onaantrekkelijk zijn ge weest. ook al omdat Labour, de kon- kur'rent, zeker voor die tijd de inter ne tweedracht nog niet te boven is. Die hele strategie is nu getorpe deerd. Voor het overige is de hele affaire metjille echte opvattingen en regel rechte schijnheiligheid. Wie nu echt gaat zoeken hoeft waarschijnlijk niet eens zo lang te speuren voor hij een politikus vindt, die het met de hu- ivelijksmoraal niet zo heel precies neemt, maar geen sterveling denkt erover daarvan grote ophef te ma ken. Waarschijnlijk omdat hierbij niet van zakelijke transakties ge sproken kan worden. Alleen als er geld van de ene beurs naar de ande re verhuist wordt hel plotseling een zaak die de gemoederen intens schokt. PARAMARIBO. 6-6. Suriname herdenkt deze week met een aantal festiviteiten dat 100 jaar geleden de eerste Hindostaanse immigranten in het land kwamen. Leerden de Suri naamse kindex-en tot voor kort nog dat honderd jaar voor Christus de Batavieren in hun land kwamen, nu zal men in de Surinaamse geschie denisboekjes kunnen lezen: ..Hon- dei'd jaar geleden kwamen de eex'ste Hindoestanen in ons land". Ter vergelijking is het dan wel aardig even te kijken naar een an dere minister: Lord Polwarth die in zijn funktie ongeveer alle bevoegd heden krijgt over de exploitatie van het Noordzeegas. Nu heeft dezelfde Lord zijn geld ook aardig belegd in maatschappijen die belang hebben bij die olie-exploitatie. Niemand be weert dat de Lord geen eerlijke man is, maar het is een kombinatie die eigenlijk gewoon niet kan: zijn be slissingen als beleidsman hebben een direkte invloed op zijn inkomen en dat stelt hem onder een grotere druk dan verantwoord is, en kan - ook ten onrechte - twijfels doen rijzen. Deze affaire echter is niet eens een affaire geworden. Er is een en kel woordje gezegd waarna men overging lot de orde van de dag. Zelfs kon men opmaken uit wat Heath en anderen in de regering ge zegd hebben, dat het eigenlijk niet te pas kwam de aandeeltjes van de Lord in de diskussie te betrekken. Dat was een privé zaak waar men buiten moest blijven. Veel meer een privé zaak kennelijk dan welke hoofden toevallig eens naast elkaar op één kussen komen te liggen. WALPOLE, 6-6. Cipiers van de gevangenis in Walpole (Massachus- setts) hebben dinsdag een tunnel ontdekt die gedetineerden aan het graven waren van onder het toneel in de ontspanningszaal naar de muur rond de gevangenis. De tun nel was al 130 meter lang en nog slechts 70 meter van de muur vex- wijderd. De gevangenen hadden er in ploegen verscheidene maanden aan gewerkt. Als de ontsnappingspoging was gelukt, aldus de gevangenisautoritei ten, meer dan de helft van de 700 gasten van de inrichting de benen hebben kunnen nemen. VEENENDAAL, 6-6. Everwear Vantona N.V. in Veenendaal, produ cent van bedspreien, gaat sluiten omdat de gehuurde bedrijfsruimten niet langer beschikbaar zijn. 40 vrouwen en 25 komen daardoor op straat te staan. ARNHEM, 6-6. De Gelderse milieui'aad wil een veidere ..aftake ling" van de Veluwe vooi-komen door ingi'epen op bestuurlijk terrein (gi-otei'e bestuurseenheden) en - zo mogelijk - het verwijderen van ele menten uit het landschap die er niet thuis horen. Hiei-toe x-ekent de milieuraad ook een aantal wegen. De Veluwe, die nu door hoofdwe gen in zes grote blokken en een aan tal randgebieden is verdeeld, mag niet verder door aanleg van wegen woi-den versnipperd. Jongeman neergestoken AMSTERDAM, 6-6. Op de Kalk- markt in Amsterdam is de 20-jarige J. W. Oud neei-geschoten door een man, met wie hij tevoren een woor denwisseling had gehad. Oud, die in de hartstreek werd geraakt, is in zorgwekkende toestand naar het Binnengasthuis vervoei'd. Flitsen uit het buitenland STRAATSBURG. Minister Vrede- ling (defensie) heeft dinsdag in het Europese pai-lement de hoop uitge sproken dat de negen landen van de Europese gemeenschap in staat zul len zijn een Europese defensiege meenschap te vormen. FOLKESTONE. Op een vergade ring van de Britse medische vereni ging (BMA) in het Engelse Folke stone is dinsdag zonder discussie een rappoi*t aanvaai'd waarin instelling geëist wordt van vrije centra waar vrouwen van onvruchtbare mannen kunstmatige inseminatie kunnen krijgen. LUXEMBURG. Het politiek over leg van de ministers van buitenland se zaken xan de 9 EEG-lidstaten heeft dinsdag in Luxemburg niet tot een gemeenschappelijke houding ge leid van de door de VS gewenste, dialoog met Europa over een nieuw atlantisch handvest. RIO DE JANEIRO. In de Brazi liaanse stad Juiz de Flora zullen vandaag (dondex-dag) 32 katholieke priesters voor de militaii*e rechter moeten vei'schijnen. Ze woi'den be schuldigd van schending van de wet op de nationale veiligheid. BONN. .De christendemocratische parlementsfractie in Bonn heeft een commissie van onderzoek opdracht gegeven om na te gaan in hoeverre bij de kwestie van de oud-CDU-af- gevaardigde Julius Steiner sprake is van corruptie. DJAKARTA. In het orgaan van de Indonesische strijdkrachten is eerst woensdag melding gemaakt van het feit. dat vijf weken geleden het eiland Flox-es, ten oosten van Ja va, door stonn en vloedgolven is ge troffen. LOS ANGELES. Aan booid van het passagiersschip „The Island Princess" zijn bommen aangetrof fen. In vei'band hiermee is de 53-ja- rige Amerikaan Gex-ald E. Priddy gearresteei'd, die ex-van beschuldigd wordt gepoogd te hebben, een be drag van 250.000 dollar af te persen van de betrokken redex-ij. PARIJS. Een organisatie die zich ..Het actiecomité voor de bevrijding van Rudolf Hess" noemt heeft ver- klaard verantwoordelijk te zijn voor het verongelukken van de Sowjet- russische Toepolew-144 bij de lucht vaart tentoonstelling te Parijs, WASHINGTON. Een brand in een hal bij het kantoor van de commis sie voor de herverkiezing van px-esi- dent Nixon in Washington is vol gens de bx-andweer mogelijk aange stoken. Vijftien mensen werden van de hoogste verdieping van het twaalf etages tellende gebouw geëvacueerd. Er is voor ca. 75.000 gulden schade aangelicht. MONTREAL. De Canadese archi tecten zijn gekant tegen de bouw van een Olympisch dorp voor de spelen van Montreal in 1976. Volgens de vooi-zitter van de Vereniging van architecten uit Quebec, Jean Luc Poulin, zijn tenten, caravans of woonwagens goed genoeg als oplos sing van het probleem. MANILLA. Een plotseling op de Filippijnen uitgebroken epidemie van cholera heeft tot dusver zes do den geëist. Meer dan tweeduizend mensen zijn door de ziekte aange tast. Kees lacht. „Ik stel het natuurlijk bijzonder op prijs, dat spreekt. Maar ik trouw een boerendochter en wordt boer op dat bedrijf". De beide boeren kijken de man nu opeens met andexe ogen aan. Peter fluit door zijn lippen. „Toe maar, een boerendochter". En hij denkt in stilte: het zal me de boerderij wel wezen. ,,In Goudswaard?" vraagt hij tenslotte. De aangesprokene schudt het hoofd „Nee, het is Stiekema Borg. Ik ga trouwen met de enige dochter, Els Stiekema." Evert denkt na. „Stiekema Borg wacht eens. dat is die grote boeraei'ij aan de weg naar Beerta toch niet?" „Die is het index-daad. Een paar maanden wil ik hier wel blijven, maar dat is dan ook de uiterste li miet, heren." Peter wendt zich tot zijn broer. „StiekemaStiekemawas die index-tijd niet voorzitter van de Co- operatie?" Evert knikt „Misschien is hij het nog wel. Hij zal nu een jaar of zes tig zijn denk ik. Ik herinner me hem wel. Hij had enkel een dochter." Er is ontzag ontstaan bij de broers. Dit mannetje, dat zo behoox-lijk het bedrijf van hun stiefmoeder mee be heerde, heeft dan toch wel meer in zijn mars als ze vex-onderstelden. Ze jijen en jouwen ook niet meer. „Wel meneer Hoogendijk. dan moeten wij u feliciteren. Gekhet bloed kruipt 'toch altijd weer, waar hel niet gaan kan, he? Eens boer .altijd boei-." „liet mooiste vak, dal ik bedenken WASHINGTON. Het Witte Huis is tei-uggekomen van een verklaring dat aantekeningen van president Ni- xons telefoongesprekken en bespre kingen niet beschikbaar zouden woi-- den gesteld aan aanklagei-s in de Watergate-affaix-e. Meegedeeld wex-d dat deze zaak nog in overweging is. DAMASCUS. Libanese militaii-en hebben een Palestijnse leider. Mo hammed Amariia alias Aboe Alah, in het dorp Ein Anoub in het zuiden van het land gearresteerd. Zijn wa pens zijn in beslag genomen, aldus het Palestijnse persbureau WAFA. KAAP KENNEDY. Op Kaap Ken nedy staat een onbemande kunst maan voor radiostei-renkunddigge- bruik gex-eed om zaterdag naar een baan rond de maan te worden ge- lanceei-d. zo heeft NASA meegedeeld. De kunstmaan moet een diepgaande studie van laagfi-eqeunt geruis uit de Melkweg en eldex-s in het: heelal mo gelijk maken. kan. meneer Tollema," antwoordt Kees uit de grond van zijn hart. „Dus wilt u voorlopig nog wel blijven? Dat vinden mijn broer en ik prettig, begrijpt u? Te weten, dat dit bedrijf in goede handen blijft. Intussen proberen wij een pachter of een koper te vinden. Het spreekt vanzelf, dat we u goed zullen be talen, Kees lacht ïnaar een beetje. Plot seling zien de broers hoogop tegen deze knecht, die straks een der grootste boeren in de wijde omge ving zal zijn. Beleefd zijn, want je kunt nooit weten, nietwaar? Ditmaal schudden de broers „meneer" Hoo gendijk stevig de hand. nadat ze be loofd hebben spoedig wat van -zich te laten horen. Als ze wegrijden, blaft de hofhond venijnig. Hij heeft het niet voorzien op de gebroeders Tollema. Terugkei-end naar de boer derij begrijpt Kees iets van de ge voelens van Christien voor haar stiefzoons. Peter en Evert zijn twee verfijnde schooiers, die een knecht nauwelijks zien staan, maar stx-oop gaan smeren, als opeens blijkt, dat de knecht weldra een grote boer zal zijn. Gelukkig wonen ze ver weg. De kans, dat hij ze later nog eens zal ontmoeten, is uiterst gering. Die avond belt hij Stiekema Borg. De boer meldt zichzelf aan de lijn. „O, meneer Stiekema, met Kees Hoogendijk. Mag ik Els even spre ken?" „Hoogendijk... mijn schoonzoon- in-spe Het is alweer enkele dagen geleden, dat je hier was. jongeman. Ik zou zeggen: kom vanavond een poosje buurten, dan kunnen we eens DEN HAAG, 6-6. Nederland heeft nogmaals vijfhonderd ton graanbis- cuits geschonken voor de internitio- nale hulpactie voor de 6 landen in Centraal-Afrika aar als gevolg van jarenlange droogte 6 miljoen mensen door de hongerdood worden bedreigd Voor de bekostiging van het 'tran sport van het voedsel naar dit hon- gerbebied heeft Nederland een be drag van f 250.000,- beschikbaar ge steld. Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking heeft deze nieuwe bij dragen dinsdag toegezegd aan de heer R. A. M. Scheyven, coordinator bij de wereldvoedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties (FAO). over jullie toekomst praten. Want je zult onderhand wel de langste tijd daar gezeten hebben hè?" „De broers zijn geweest, meneer. Ze hebben het bedrijf bekeken en me opgedragen voorlopig de leiding te nemen Ze waren tevreden." „Kijk,'kijk, dat is een mooi ding. Wat zijn jouw plannen?" „Die kent u, meneer. Het woord is aan u." „Tja. Daarom moeten we samen eens rustig praten. Schikt het van avond?" „Ik ben alleen, meneex-, en kan dit bedrijf onder de gegeven omstan digheden niet zonder toezicht laten. Ik ben nu verantwoordelijk." „Je hebt gelijk. Wat denk je ervan, als ik Geurt stuur om je af te los- sexx? Durf je het dan aan?" „Geurt heeft het een paar maan den gerooid, dus kan hij het onge twijfeld wel een avondje aan, me neer. Oké." „Ik stuur hem met mijn wagen, dan koiTi jij ermee terug." „Heel graag, meneex-. Tot van avond dan maar." „Je wilde Els aan de lijn heb ben. „Dat is waar ook. meneer. Ik zou het bijna vex-geten zijn." Hij hoorde de boer lachen. „Ogen blikje, hier komt ze." „Hier is Els." klonk ha enige se- konden haar stem. „Met Kees. Vanavond kom ik buurten. Ik zal een gesprek hebben met je vader. Over onze toekomst. Hij heeft het voox-gesteld. Geurt komt me aflossen." (Slot volgt) AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft het rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam officieel geopend door als symbolische handeling een tuil bloemen le plaatsen bij een beeldje van Zudkinc, dal de schilder voorstelt. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Rabobank Q Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9