BRASS ROTTERDAM NAAR BBOUWERSHAVEN OP 9 JUNI BURGH HEEFT NIEUWE SUPERMARKT BOUWMAN-KLOET STREEK ME LAYS „Verste Sas" werd gevolgd dooi' het „Dichtste Sas" Grote drukte bij opening BURGH, 5-6. In aanwezigheid van talrijke belang stellenden werd dinsdagavond de supermarkt Bouw man-Kloet aan de Ring geopend. De opening ge schiedde door mevrouw M. Bebrend-Sevenliuysen door de deur te openen, waarna alle lichten in de nieuwe zaak ontstoken werdent Wel even vreemd toen men hoorde dat de presidente van de Ver. van Huisvrouwen deze zaak zou openen, maar de heren A. A. Kloet en H. Bouwman gaan er van uit dat men liet van de huisvrouw moet hebben. Mevrouw Behrend zei dat men bijzonder verheugd moet zyn met deze supermarkt, de middenstanders moeten met hun tijd mee en de klanten wensen een steeds grotere sortering, hygiënische verpakking en snelle bedie ning. Zij wenste de families Bouwman en Kloet veel geluk met deze prachtig en bijzonder groots opgezette zaak. Zij kreeg een fruitmand aangeboden en een oorkonde, waarin stond dat zij en haar vereniging een fondue krijgen aangeboden. Ook de vrouwenvereniging te Burgh „Arbeid Adelt" kreeg een oor konde als geschenk, om samen met de vereniging van Huisvrouwen een fondue-avond of -middag te organi seren. De datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Supermarkt Bouwman en Kloet B.V. is gevestigd id het voormalige hotel „Het Wapen van Burgh" dat door deze nieuwe ve&tiging bijna met de grond gelijk -werd gemaakt. Alleen het dak is niet vernieuwd. Toen men met de verbouwing be gon, moest alles eerst, gestut worden, om instortingsgevaar te voorkomen. Geen (kleuler)- school reizen? VLISSINGEN, 6-6. B. en w. van Vlissingen hebben in een brief aan de hoofdleidsters van de kleuterscholen in Vlissin gen laten weten, geen voor standers meer te zijn van schoolreizen voor kleuterscho len. Het college is tot dit be sluit gekomen na overleg met de inspecteurs van het kleu teronderwijs. Deze brief heeft nu bij en kele leden van de oudercomi- té's ernstig protest opgeroe pen. Ze hebben zich verenigd in een actiecomité en in een brief aan het gemeentebestuur geschreven, dat ze de argu menten van b. en w. niet aan vaardbaar vinden. In de brief aan de hoofd leidsters zeggen b. en w., dat het gevaar voor ongevallen bij dergelijke schoolreizen voor kleuterscholen onaanvaard baar groot wordt. IJzeren balken werden aangebracht. De buitenmuren werden geheel nieuw opgetrokken, waar aan de zij muur glazen steenen werden inge bracht. De wanden en plafond zijn beplakt met gipsplaten, op de vloer liggen lichte tegels. In een bijzonder vlug tempo is dit alles afgewerkt. In februari is men met de bouw be gonnen en 5 juni kon deze zaak al geopend worden. Uitgebreide sortering De sortering is uitgebreid, wat mogelijk was door de grote opper vlakte die men heeft verkregen. Het gehele complex bevat een opper vlakte van niet minder dan 560 m-. Voor in de zaak is een „koffie-shop" ingericht, zodatde winkelende da mes tussen de bedrijven door even kunnen genieten van een kopje kof fie met of zonder gebak. Achterin is de slagerij gevestigd, met daar ach ter een werkplaats voor het klaar maken van het vlees. De heer Bouwman zal zelf, zoals voorheen, blijven slachten. Aan de zijkant, door een aparte toegangsdeur, is een slijterij ingericht. De heer Kloet is lid van de „Tip"-organisatie Zuid- West Nederland. Van de directie was aanwezig de heer B. J. Cock, directeur, de heer Van Wijngaarden, chef van de levensmiddelenafdeling, de heer Potter, chef groentenafde- ling en vele anderen. De receptie werd verzorgd door de firma Sie- brand. De hoofdaannemer was de firma L. C. Bom te Burgh. De ver warming was van de fa. Hollestelle (Goes), elektriciteit fa. Colijn (Kloe- tinge), schilderwerk De Meij te Burgh en sanitair Blom eveneens te Burgh. Melkhandel Ook de melkhandel van de heer D. van de Wekken is hierin onder gebracht. De families Bouwman en Kloet zullen, wanneer alles klaar is, boven de zaak gaan wonen, waar twee aparte woningen zullen worden gebouwd. Hiermee is men nog niet geheel klaar. Hoe de inwoners van Burgh en natuurlijk ook Haamstede over deze zaak denken, is wel te ra den gezien de grote opkomst tijdens de receptie. Aan belangstelling geen gebrek. NIEUWERKERK Zomermarkt van start Zaterdag j.l. werd er in Nieuwer- keik weer een zomermarkt gehou den, die waarschijnlijk het komende seizoen vier keer zal worden geor ganiseerd door de Midd. Ver. te Nieuwerkerk. Ondanks het slecjvte weer (vooral 's morgens) was de op komst van de mensen toch wel rede lijk te noemen. De kraampjes van de middenstan ders stonden op de Ring gestald. Vo rig jaar heeft men ook een derge lijke markt gehouden in augustus. Dat had toen zon succes dat men dit seizoen vier keer een „markt" houdt. Ter gelegenheid van deze opening v an het „markf'-seizoen trad het tamboer en pijperkorps „Jong Jubal" uit Dordrecht op. Dit korps gaf op het grasveld bij de Ring een prachtige demonstratie. Ook hing op deze marktdag bij alle middenstanders de zgn. Midden- standsvlag uit. Een oranje vlag met daarin het wapen van Nieuwei-kerk. Men hoopt bij de volgende te hou den markten op beter weer dan za terdag hetgeen de opkomst van het publiek ten goede zal komen. OOSTERLAND Kijkavond Chr. Kleuterschool Heden (donderdagavond 7 juni) bestaat weer gelegenheid voor ou ders en verdere belangstellenden van leerlingen van de Chr. kleuterschool Radda Barnen" alhier het werk te bezichtigen dat de leerlingen in het afgelopen schooljaar hebben ver richt. Van zeven tot negen uur in de avond is de school aan de Sint Joost- dijk hiervoor opengesteld. BRUINISSE Burgerlijke stand over mei Geboren: 12. Cornelia, d. van Van de Velde, Leendert Lambertus en de Ronde, Cornelia Hendrika; 29. Cor nells, z. van Mol, Jan Willem en Quist, Lina Johanna; 29. Janna Jo hanna Antonetta. d. van Bal, Jaco bus Willem en Huijzers, Johanna. Overleden: 3. Van den Berge, Ca- thalina, echtgenote van J. L. Nieu- wersteeg, oud 73 jaar; 17. Everaers, Neeltje Pieternella Frederika, wed. van J. W. Roth, oud 82 jaar; 28. Euser, Piternella, echtgenote van P. Maaskant, oud 66 jaar. overl. te Zie- rikzee; 31. Bal, Hubrecht, wedn. van T. van Popering, oud 91 jaar. Gehuwd: 18. Bogerman, Pieter, wonende te Oostflakkee. oud 25 jaar met Verwijs, Sara Johanna, wonende te Bruinisse, oud 19 jaar. naar „Het Dorp" Veelbelovende reis bejaarden van Nieuwerkerk week opengehouden, wat bij de wel bekende mensen kan geschieden. In verband met het morgenpro gramma wordt dit jaar, zulks in af wijking van vorige jaren gestart., om half acht van af het Dorpshuis. Bij instappen krijgt ieder een uitge werkt programma uitgereikt, zodat men de gang van zaken duidelijk voor zich heeft. Voor diegenen die minder goed ter been zijn, worden voorin de bussen plaatsen vrijge houden. Ditmaal zal hen ook voor rang worden gegeven bij uitstappen, waarmee men wil voorkomen dat juist zij achteraan raken op de stopplaatsen. Men heeft algemeen hoge ver wachtingen van deze reis, die onder andere ten doel heeft, bezoek aan „Het Doip" te Arnhem, benevens een vaartocht, en zo meer. Hopend op goed weer ziet de reiscommissie deze dag met vertrouwen tegemoet. NIEUWERKERK, 7-6. Voor de op donderdag '14 juni as. te houden bejaardjenreis kwamen zoveel aan meldingen binnen dat er weer met twee bussen zal worden gereden. Tct op heden zijn er 85 deelnemers. Bit is bepaald een mooie deelname, waarmee de reiscommissie zeer content is. Evenwel blijkt elk jaar weer dat door ziekte of anderszins er op het laatst enkelen uitvallen. Deze on voorziene omstandigheden noopt dan om te trachten voor de vrijkomende plaatsen (de kosten van de bussen blijven immers gelijk) anderen te animeren. Bat mogen dan ook wel jongere mensen zyn. Be gelegenheid voor aanmelding wordt daarom nog deze BROUWERSHAVEN, 6-6. Vara's brass band verkiezing van het jaar begint zo langzamerhand één van de belangrijkste gebeurtenissen te wor den in het aktieve wereldje van de koperblazers. Dertien top-bands uit Nederland, waaronder maar liefst drie uit Zeeland, gingen muzikaal in de clinch, gewapend met de compo sitie van Pi Scheffer, „Entertain ment in 3 flats'. De Brass Band Roterdam speelde als laatste orkest op deze wijdstrijd en oogsste al vijf maten voor het einde de vruchten van een intensieve studie, door een overweldigend applaus van het pu bliek. Na een „foto-finish" met de Nationale Brass Band uit Amster dam en 't Heidebloempje uit Fries land eindigde de B.B.R. tenslotte op de derde plaats. Dezelfde plaats als op de nationale wedstrijd in novem ber 1972 in Drachten. Deze top-band komt op 9 juni a.s. naar Brouwershaven, Ter gelegen heid van de opening van de jacht haven zal om half acht een concert gegeven worden o.l.v. Marinus Juii- sen. Een groot aantal fijne werken staan op het programma waarbij af wisselend de lichte en de zware „tcets" bespeeld zal worden. Bij slecht weer zal het concert in de Ned. Herv. kerkgegeven worden. De Rotterdammers hopen deze avond weer hun beste beentje voor te zet ten. In Rotterdam komt het publiek in grote getale naar de concerten van de Brass Band Rotterdam, maar daarvoor moesten zij dan ook eerst vijfmaal achtereen kampioen wor den bij de gemeentelijke audities. het autoverkeer over de Grevelin- gendam weer toe. In de maand mei passeerden niet minder dan 234.092 auto's de teller bij de Grevelingen- sluis. Vooral 's zondags is het druk en komt de dagelijkse passage bo ven de 10.000. Op 26 mei boekte men het record voor deze maand nl. 13.376 auto's. De teller stond per 1 juni op 13.569.017. Verloofde prinses Anne heeft „blauw bloed" LONDEN, 6-6. Tegen de verwach ting in blijkt ook in de aderen van de verloofde van prinses Anne van Engeland blauw bloed te stromen. Deze verrassende ontdekking werd maandag bekendgemaakt door Patrick Montegue-Smith, hoofdre dacteur van „Débrett's", het Britse adelsboek. Uit intensief onderzoek naar de voorzaten van luitenant Mark Phil lips, de aanvankelijk als „gewone jongen" aangeduide uitverkorene van Anne, is gebleken dat zijn groot moeder van moederskant, Evelyn Florence, op een stamboom kan ivij- zen die teruggaat tot koning Eduard de Eerste. Zuiver technisch bekeken zijn de prinses en haar aanstaande zodoen de nog verwanten en wel neef en nicht in de dertiende graad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben een gesprek aangevraagd met de ministers van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening en van verkeer en waterstaat over industiievestiging bij Baalhoek in Zecuwsch-Vlaanderen. Het ge sprek zou nog voor de vakantiepe riode moeten plaatsvinden. SCHIPHOL. Zondagavond is, naar nu pas bekend is geworden, een inkttekening ontvreemd van de ten toonstelling van Balinesisohe kunst, die tot en met woensdag op Schiphol is gehouden. De tekening, voorstel lende een Balinesische familie heeft een waarde van f 500, DEN HAAG. Op de Markt in Delft zal van 24 augustus tet en met 1 september een serie voorstellingen worden gegeven van de twintigste Taptoe-Delft. Ruim achthonderd militairen, van wie tweederde dienstplichtigen, zullen er aan dcel- nemen. Er worden 40.000 toeschou wer verwacht. BERGHAREN. Een aantal inwo ners van de gemeente Bergharen (Gld.) heeft bij burgemeester en wet houders geprotesteerd tegen het rooien van tien bomen in het plaat selijk natuurgebied om er een in juli te houden motorcross mogelijk te maken. De Oudheidkamer 1968 - 1973 De Bruse oudheidkamer. Laat nog zo heel veel zien dat spreekt uit vroeger dagen en ons interesseert, misschien. Er zijn veel oude dingen in stijl daar neer gezet. Een tafel en wat stoelen, een kachel en een bed. En nog meer oude spullen uit tijden lang verleen. Ze vonden er een plaatsje Wie gaat daar niet graag heen? Want de herinnering spreekt er, de mensen nog zo aan ze zien in hun gedachten dit alles „thuis" nog slaan. Veel is er nog gebleven Uit die goede oude tijd, maar veel ging er verloren iels dat veel mensen spijt. Nu leeft nog de herinnering aan zo het vroeger was. In Bru kun je 't bekijken Daar komt u wel van pas. Want vijf jaar is 't geleden, toen bracht men alles hier, in een oud huis in de Oudestraat, 't deed velen echt plezier. Weer gaat 't seizoen beginnen 't huis is gereed en klaar om kijkers te ontvangen zo als elk vorig jaar. Wéér gaat de deur nu open. Veel moois werd er gebracht. En, dat is wel 't voornaamste Ook u wordt graag verwacht. A. W.-B. Aantekeningen bij presentje Vervolg op: „Met de noorderzon In vervolg op ons bericht „Met de noorderzon vertrokken", speelde zich eind vorige week het slot van het mini-drama af. Er kwam bericht van de Duitse man en vrouw uit Egmond aan Zee, met betaling van het sta-geld voor de cai'avan. dat men de caravan kwam afhalen. Maar op deze cara van was door de deurwaarder be slag gelegd. Naar aanleiding van de berichten over diverse oplichtingen door het gehele land gepleegd, werden de jonge mensen, door de politie ver hoord en op transport gesteld naar Texel. Inmiddels werden echter te Bruinisse enkele vorderingen, die men nog op de jongelui had geïncas seerd. Buitenkansje voor middenstand en klant De Middenstandsvereniging te Bruinisse profiteert van een buiten kansje, haar aangeboden dooi' de fa milie Van 't Hoff, eigenaars van Ho tel Storm te Bruinisse. Genoemde firma heeft op twee avonden begin juli tijdens een feest- week, een Connie Vink-show en een Calimero-show gecontracteei'd. De middenstandszaken krijgen van de familie Van 't Hooff geheel gi'atis een 600 toegangskaarten voor deze beide avonden. Wie voor f 250,be steedt, in de maand juni bij de deel nemende fix'ma's krijgt op zijn beux't een gratis toegangskaart voor de kindei'en (het zijn kindervoorstellin gen) voor de genoemde avond (of avonden). De deelnemende winke- liers geven bonnetjes af, bij aanko pen in de maand juni. Knobelzwanen terug De knobbelzwanen, die bijna het gehele jaar in een kolonie leven aan het Flakkeese eind van de Grevelin- gendam, zijn weer terug. Begin februari verdwenen ze, waarschijnlijk om ex-gens andex-s te gaan broeden. Trouwens voor vogel- liefhebbei's is langs die Grevelingen- dam van alles te zien en te beleven, honderden vogels zoeken op de Krammerplaat langs de dam voedsel en vertier bij eb en vloed. Autoverkeer Grevelingendam Naarmate de zomer vordert, neemt SCHARENDIJKE, 5-6. In de tuin van de familie Stok (Huize „Repard") te Scharendijke, werd - gelijk gemeld - door een aantal oudheidminnenden, een sokkel aangeboden, waarop een zonnewijzer werd geplaatst. De (twee) stenen voor deze sokkel werden gevonden in het z.g.n. Verste Sas en stam men uit 1646. De heer J. Schot te Zierikzee tekende over de „sassen", die hier in het geding zijn, het onderstaande aan. Nadat in 1610 de Stenendijk was aangelegd voor de Zuidelijke afdam ming van de Gouwe, werden enkele inpolderingen uitgevoerd die de voormalige scheepvaartgeul degra- deex'den tot een smal watertje dat enkel nog van belang was voor de afwatering van de omliggende pol ders. In het midden van de 17e eeuw was de geul op het smalste gedeel te slechts enkele tientallen meters bx'eed, zodat algehele vei'zanding niet kon uitblijven. Om het overge- bleven Dijkwater nog te benutten als spuiboezem voor de haven van Zierikzee en voor het nooidelijk deel van de Dijkwatergeul werd in 1646 het z:.g. „Verste Sas" gebouwd ter plaatse van de tegenwoordige Sas- dijk tussen de Galgepoïder en de in 1646 gedijkte Sas of klein Bette- waai'depolder. Daar spoedig bleek, dat dit ene Sas niet voldoende was werd in 1671 het z.g. „Dichtste Sas" bij Zierikzee gebouwd. De beide Sassen lagen 4 km uit elkaar; bij vloed liet men de tussengelegen kom vol lopen om bij laag water de Zierikzeese haven of in het noorden de haven van Dreischor schoon te spuien. Spui-, suatic-, keersluis De sassen konden dienst doen als spuisluis, suatiesluis en keei'sluis. Als uitwatex'img sueerden een. viertal suatiesluisjes in de geul tussen de beide Sassen. Als keex-sluis werden ze gebruikt wanneer extra hoge vloeden verwacht weiden, zodat de deuren dan aan weerszijden werden gesloten en als hoogwaterkering dienst deden. Desondanks kon het gebeuren dat in 1S25 enige polders in het Dijkwa ter overstroomden omdat men had nagelaten het Verste Sas te sluiten. Mede door dit vooxwal besloot de gemeenteraad van Zierikzee in 1842 om het „Verste Sas" door een grond- dam te vervangen. Dit werd in 1843 uitgevoerd. Alleen het Sas bij Zie rikzee bleef in bedrijf als spui- en suatiesluis tot 1899 toen het werd vervangen door een dam met duiker, om hierover de tramlijn van Zijpe naar Brouwershaven te leideix. De kosten dezer beide sassen, kos ten de gemeente Ziei'ikzee 155.000 gulden, wat de gemeente noopte tot verkoop van de Ambachtsheerlijk heid der Vier bannen van Duiveland Nog in 1878 wexd er, door de Hage naar Willem Hoek tussen de beide sassen een oestex-put aangelegd in het z.g. „Baltrengat" vroeger be hoord hebbende bij de Zaagmolen om zijn oesters te mesten voor ex port naar Engeland. J. SCHOT Bzn. BROUWERSHAVEN. De nieuwe jachthaven ligt er bij in volle glorie en de schepen komen aanvaren, toch al, maar vooral met het oog op de grote gebeurtenissen van zaterdag 9 juni a.s. Bouwman en Kloet mochten ontvan gen. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Een kijkje in de „koffieshop", op de ze foto bijna niet te zien door de ve le bloemstukken die de families (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6