de nieuwe film van bert haanstra Bij de beesten af DE BIJSTANDGEMEENTEN EN WOONWAGENBEWONERS JACHTHAVEN Leraren Nederlands houden bezwaren tegen gang van zaken HAVO-examens Tweede zaak Verton's Schoenen Zierikzee Kiezen vrije markt of landbouwpolitiek Ziekeninriehtingen: Miljardenbedrijven BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE AGENDA jonge kinderen zijn enkele scenes wellicht te schokkend UTRECHT, 6-6. De 75 gemeenten die voor bijstand aan woonwagen bewoners zijn aangewezen en de ge meentelijke sociale diensten in het bijzonder zitten niet de hardnekkige werkloosheid onder de woonwagen bewoners behoorlijk in hun maag. Volgens dr. Idenburg zijn in 27 van de 75 gemeenten door de problemen met de woonwagenbewoners amb tenaren overspannen dal is volgens hem vooral hel geval in kleinere ge meenten, waar men een te klein ambtenarenkorps heeft en er be schikt over te weinig op de speciale problematiek van de woonwagenbe woners ingespeelde mensen. Opvallend is overigens, aldus dr. Idenburg. dat juist in de kleinere woonwagenkampen veel minder be roep wordt gedaan op de bijstand- wet dan in de grote regionale kam pen. Een zaak, die trouwens eigen lijk vanzelf spreekt, aangezien men elkaar door de geringe variëteit aan beroepen in de grote kampen min of meer in de wielen rijdt. In een groot kamp zitten soms vijf, zes handelaren in oud ijzer en scharen slijpers op een hoop en het is voor deze mensen dan wel bijzonder moeilijk om in de omgeving emplooi te vinden. ÜTRECH8, 6-6. Ons land telt thans 725 ziekeninriehtingen met in totaal 150.000 bedden. Zo blijkt uit gege vens van de Nationale Ziekenhuis raad. Het bet. eft 271 algemene en cate gorale ziekenhuizen en voorts psychiatrische ziekenhuizen en in richtingen en verpleegtehuizen. Ze hebben 166.000 werknemers in "dienst oftewel ruim vier procent van de totale beroepsbevolking. Dat is maar weinig minder dan in het onderwijs en twee keer zoveel als bijv. in de chemische industrie. De omzet van alle ziekenhuizen samen bedraagt 4.5 miljard gulden per jaar. Onge veer 83 procent van de Nederlandse ziekenhuizen is in particuliere han den. Jongen verdronken KOLLUM. 6-6. Woensdagmiddag is de 18-jarige Eke Eisma uit het Friese Wouterswoude in de Slemmer onder West erg test (gem. Kollumer- land) verdronken. De jongen was met twee kameraden gaan zwemmen en kwam niet meer boven. De politie dregt op het ogenblik nog. gemaakt uit herenschoenen, sanda len. vrijetijdsschoenen en sokken. De ..oude" zaak werd vorige jaren reeds enige malen uitgebreid, maar toch bleef de beschikbare ruimte, vooral op drukke dagen, wat aan de kleine kant: een situatie waaraan nu dus een eind gekomen is. Overi gens had Verton's Schoenen reeds een jaar de beschikking over een show-etalage in het tweede pand. welke thans dus kon worden uitge breid tot een complete winkel, waar van de voorgevel vrijwel niet gewij zigd' is. Al met al betekent de nieuwe zaak dat het mannelijk deel van hel pu bliek nu niet meer in „de knel" be hoeft te komen, te meer omdat in de nieuwe winkel volop ruimte is en bovendien: allé gelegenheid tot be zichtiging van de op rekken uitge stalde zg. „voorkeus" uit het be schikbare assortiment. Met een zo fraai uitgeruste en royale jachthaven ligt Brouwers haven voor op andere 'gemeenten in de regio en prov incie en dat is - lijkt ons - een gegunde zaak, want Brouwershaven zat aan het begin va ndo weg naar de versuk- lcelign. De visserij kreeg van jaar tot jaar een duw, zodat het maar meer een schaduw was, van hei geen het in verleden ooit is ge weest. Stniktuunvij/igingëh in tie landbouw hadden - evenals de te ruggang bij de visserij - hun in vloed op het bevolkingsbestand in ongunstige zin. Het is daarom van groot belang, dat een zó typische mogelijkheid in de sfeer van de recreatie nu eens optimaal kon worden gebruikt. Gelegen aan het Grevelingemneer biedt een jacht haven als de onderhavige prachti ge kansen aan de Smalstad om zij het dan in een andere sector - verloren gegaa nterrein terug te winnen. Toerisme mag in zijn ekonomi- sche konsekwenties niet helemaal vergeleken worden met andere „bestaansbronnen". maar het is wel duidelijk - gelet op de situe ring van deze plaats - dat er geen alternatief zou zijn. Watersport zal het hier moeten gaan doen. Ooit is er te Brouwershaven een recreatie-plan op tafel gelegd, dat nog veel meer mogelijkheden in zich had dan „alleen, maar" een jachthaven. Zon haven was er echter wel de kern van Nu die haven er is, kan het andere - toen (en nog) gewilde en op papier gezette - aanvullend tot stand ko men, mogelijk in een toekomst die niet meer zo onafzienbaar ver weg is De jachthaven als 'kern dus van een breder recreatief projekt. maar Ook als kern va nhetgeen een naar de recreatie toe gestruktureerde situatie va nbet Grevelingenbek- ken werd en wordt genoemd, maar waarvan - alle plannen ten spijt - nog niet zo veel terecht is geko men De omvang van bet plan (bekken), de snel voortsehietende tijd en gewoon geldgebrek zijn daar oorzaken, van Tegen deze achtergrond is de jachthaven van Brouwershaven een geweldige verworvenheid. Zon haven is oo killustratiema- teriaal voor de wijze waarop de regio verandert. Schouvven-Duive- land wordt steeds meer één re creatiegebied. maar heeft in die eenheid een verscheidenheid, die de fimktie van trekpleister ver groot. Het belang van de mijlpaal voor Brouwershaven wordt straks on derstreept door de hoge aanwezig heid van het prinselijk paar, dat kort nog maar na een vorig be zoek. alweer opnieuw naar Schou wen-Du ivelajid komt. De stad Brouwershaven en fei telijk de gehele regio gaat met de officiële opening van de haven, een heel bijzondere dag tegemoet. Een dag. the een kruisje krijgt in de annalen. DEN HAAG, 6-6. De bijstelling van de normen voor het HAVO- eindexamen Nederlands, waartoe minister Van Kemenade (onderwijs) heeft besloten, heeft de juridische, onderwijskundige en pedagogische bezwaren tegen dat examenonder deel niet weggenomen. Het bestuur van de sectie Neder lands van de Vereniging van Lera ren in de Levende Talen zegt dit in een telegram aan de minister. Koeien verstoren treinverkeer UTRECHT. 7-6. Een kudde koeien, die bij Koekange in de buurt van Meppei plotseling de spoorlijn over stak, heeft woensdagavond het trein verkeer tussen Meppei en Hocgeve.èn behoorlijk in de war gebracht. Vier koeien werden dood gereden, twee werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde omstreeks half elf. Tot het middernachtelijk uur verliep het treinverkeer, met grote vertragigen. Een personentrein naar Groningen, viel uit en acht. personentreinen liepen vertragingen op variërend van zes minuten tot drie kwartier. De vertragingen voor goederentrei nen waren nog groter. De botst rein liep schade op. dodelijke Ongelukken EINDHOVEN. De 21-jarige mo- torrijder Marinus Renders uit Eind hoven is in zijn woonplaats om het leven gekomen. In een linkerbocht raakte .hij van de weg en botste te gen twee bomen. Hij was op slag dood. DORDRECHT. Het 5-jarige jon getje P. A. M, de Rijk uit Maas- bracht is overboord gevallen van het motorschip 1-25 en naar alle waar schijnlijkheid verdronken. Het schip voer op dat moment op de Boven- Merwede bij het veer Hardinxveld- Werkendam. ROTTERDAM. De 41-jarige W. van der Meide uit Rotterdam is in de Poortershaven te Rotterdam ver dronken. De man is te water geraakt bij het losmaken van een meeldraad van de sleepboot „Jan De kapitein van de sleepboot is hem nog nage sprongen. maar heeft hem niet kun nen redden. GOUDA. De 16-jarige M. van der Kraats uit Gouda is in een sloot langs de Bloemendaalseweg in zijn woonplaats verdronken. Hij is ver moedelijk op de fiets onwel gewor den en daardoor te water geraakt. Twee mensen die te hulp schoten kwamen te laat. SOMEREN. De zesjarige Karei Johan Catharina Barten uit Some ren (N.B.) is in een ziekenhuis in C-eldrop overleden, nadat hij enkele uren eerder in zijn woonplaats door een personenauto was gegrepen, toen hij plotseling de weg opliep. WESTERGEEST. De 18-jarige houtbewerker Eeke Eisma uit het Friese dorp Wouterswoude is tijdens het zwemmen in de rivier de Nieu we Zwemmer te Westergeest ver dronken. De rechtsongelijkheid als gevolg van het feit dat de tekst in een be kend leerboek voorkomt, is blijven bestaan, aldus het bestuur. Het zegt verder dat ook de onderwijskundige ongeschiktheid van de opgave met de versoepeling van de normen niet is opgeheven. „Het examenstuk kan nog steeds geen betrouwbaar beeld geven van de capaciteiten van de kandidaten, terwijl er ook nu nog onnodig slachtoffers zullen vallen", aldus het telegram. De leraren Nederlands voeren ver der aan dat zij. hoewel ze ai zwaar belast zijn, nu gedwongen zijn extra werk te verrichten. Zij moeten de opgaven opnieuw beoordelen, iets dat door hen als dubieus wordt er varen. Grote scliade bij brand in rietvoorraad STEENWJK, 6-6. Woensdagmid dag ontstond door nog onbekende ooi-zaak een enorme brand in het Overijsselse Kalenberg (gem. Olde- markt) in een grote hoeveelheid op geslagen riet. De brandweren van Steenwijk en Oldemarkt bestrijden de grote vuurzee. Voorzover thans kan worden na gegaan. wordt de schade op ruim een half miljoen geschat. Zeewater voor Vlissingen nog steeds te vies VLISSINGEN, 6-6. Het zeewater voor Vlissingen is nog steeds niet geschikt voor badgenoegens. Het bevat teveel bacteriën afkom stig van menselijke ontlasting, zo is vastgesteld door de Watermaatschap pij Zeeland, die de normen van het T.N.O. hanteert. De monsters van het zeewater in mei wezen uit dat op een dag, 25 mei, het water wel voldoende zui ver was. Amsterdamse raad verdeeld over metro AMSTERDAM, 6-6. Een sterk ver deelde Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagavond ten overstaan van een eivolle publieke tribune uit voerig gediscussieerd over de vraag of de oostlijn van de metro al dan niet moet worden afgebouwd. Het werd deze eerste dag van het debat, dat morgenavond wordt voortgezet, niet duidelijk naar welke kant de weegschaal eindelijk zal doorslaan. Aquarel bracht 23 mille op AMSTERDAM, 6-6. Een aquarel met vier door Isaac Israëls geteken de dansparen heeft woensdag op de kunstveiling van Mak van Waay in Amsterdam het zeer hoog geachte bedrag van 23 mille opgebracht. Een ander aquarel, afgestegen cavalerie van Breitner, ging voor 12.800 gul den van de hand. Het was woensdag het begin van een ruim twee weken durende kunstveiling, waarop 320 schilder en tekenwerkstukken werden ver kocht. ZIERIKZEE. 7-6. Gisteren (woens dag) werd de nieuwe uitbreiding van Verton's Schoenen, de speciale he renschoenenzaak, Havenplein 0, ge opend. Dat betekent dat aan Haven plein nu twee schoenenzaken Verton gevestigd zijn, want uiteraard bleef de reeds bestaande zaak op nr. 13 gehandhaafd. Het pand nr. 9, in oude tijden be kend als het huis van het „Zakken- dragersgllde", daarna in gebruik als woonhuis, is uitsluitend ingericht voor de verkoop van herenschoenen, dat wil dus zeggen voortaan op nr. 13 uitsluitend nog schoeisel voor da mes wordt verkocht. In de heren zaak kan een ruime keus worden adviseur prof. dr. g.p. baerends fotografie anton van munster tekst anton koolhaas muziek otto ketting geluid ed pelster De dure aardappel DEN HAAG, 6-6. Wij zullen moe ten kiezen een vrije markt maar dan zonder geklaag over de hoge aardap pelprijzen, en een landbouwpolitiek, die ervoor zorgt, dat in de eerste le vensbehoeften tegen een redelijke prijs wordt voorzien. De voorzitter van het landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, heeft dit woensdagoch tend gezegd in de openbare be stuursvergadering van het land bouwschap. Ir. Knottnerus, die elders in zijn redevoering had opgemerkt in te zien. dat een zekere planning de voorkeur kan dienen boven de con currentie, noemde de aardappel een uitermate goed voorbeeld van een markt, waarop de concurrentie vrij spel heeft. In een vrije markt eco nomie, zoals ten aanzien van de aar dappel bestaat, is het volkomen be grijpelijk, dat de telers in ons land maar ook in andere landen hun pro- duktie hebben ingekrompen na de uitermate lage prijzen van de voor gaande jaren, die de telers grote financiële verliezen hebben berok kend. Nu zijn de exportmogelijkhe den voor aardappelen door de are aalbeperking in het buitenland gro ter geworden en is er een hoge prijs ontstaan, die tot de roep om maat regelen heeft geleid. Landboupoütiek Kiest men voor een landbouwpo litiek, die zorgt voor voorziening in de eerste levensbehoeften tegen re delijke prijzen, dan zal er wel steeds een voldoende voorraad beschikbaar moeten zijn, tekende ir. Knotnerus verder aan. Over de speculatie in aardappelen zei hij: „bij een tekort aan aardappelen zijn er altijd wel mensen, die het produkt vasthou den en mensen, die wel eens wat meerverdienen bij een dergelijke marktsituatie. Deze handelwijze volgt in feite uit de natuur der din gen. Als men zondebokken wil zoe ken. kan dat, maar hel is geen juiste weergave van de werkelijke situatie en zeker niet de oorzaak van de hoge aardappelen prijzen geweest". V isserscliip kreeg mijn in de netten DEN HAAG, 6-6. De bom- en mïjndemonteerploeg van de Konin klijke Marine heeft woensdag aan boord van het vissersschip SCH 5 op z.ee voor Scheyeningen een mijn ge demonteerd, die het schip tijdens het vissen op de Noordzee in de netten had gekregen. Het was een Duitse mijn uit de Tweede Wereldoorlog, gevuld met 30 kilo springstof. Vol gens de marinevoorlichtingsdienst worden nog wekelijks twee a drie van deze mijnen uit zee opgevist langs de Nederlandse kust. Protest tegen rooien van 5000 bomen NIJMEGEN. 6-6. In Nijmegen is een protestactie op gang gekomen te gen het plan vijfduizend bomen te vellen in het park „De gof ei't". De bomen moeten wijken voor twee nieuwe sportvelden van de eredivi sieclub N.E.C. Een Nijmeegse werk groep heeft nu onder omwonenden een protest folder verspreid, waarin hun wordt gevraagd zich hiertegen te verzetten. Advertentie Miiiiiiiiiiiiiiiiiii immuun iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii hui inn iiiiiiuiiiiiiiiijj Telefoon (01 110) 2770 brengt a.s. vrijdagavond, zaterdagavond en 1e Pinksterdag om 20.00 uur uuuuunuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuununuuuuuuiinuiir Geen voorverkoop - Zaal open 19.00 Na afloop nog even naar - vinotheek „DON CHRISTOBAL" Geopend 21.00—02.00 uur. Aan orgel en Honky Tonk: Cees Hoogesteeger. Donderdag 7 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Vrijdag 8 juni Zierikzee R.S.G. „Prof. Zeeman", Manshuis- straat, 20.00 uur, filmavond „Zie- jook". s Zaterdag 9 juni Brouwershaven 11.00 uur officië openning nieuwe jachthaven. Zondag 10 juni Renesse Hervormde kerk, 19.00 uur, optreden van vocaal en instrumentaal ensem ble „Musica Antiqua" uit Bad Kreuz- bach. Donderdag 14 juni Goes „De Korenbeurs", 14.30 uur, verga dering Vleeskeuringsdienst. Vrijdag 15 juni Zierikzee Excursie Vereniging van Ooudleer- lingen. Maandag 18 juni Goes 16.00 uur, alg. vergadering aandeel houders N.V. Watermaatschappij „Zeeland" (hoofdkantoor Ant. Fok kerstraat 8). Woensdag 20 juni Goes Prins van Oranje, 14,00 uur, verga dering Z.L.M. Minister wil loodgehalte in benzine beperken DEN HAAG, 6-6. Minister Vorrink (volksgezondheid) wil zo snel moge lijk de hoeveelheid lood in superben- zine beperken tot maximaal 0.4 gram lood per liter. De totale loodbelasting in het, milieu zal daardoor - ondanks toename van het autoverkeer - „be langrijk" dalen. Mevroujy Vorrink loopt hiermee vooruit op hel overleg over lood in de benzine in de E.E.G. Dit overleg is nog niet afgesloten. Groningen viert opening van Eemshaven GRONINGEN, 7-6. Groningen viert vandaag (donderdag) de ope ning van Nederlands nieuwste ha ven: de Eemshaven. aan de noord kust van Groningen, iets ten noord oosten van Roodeschool. De nieuwe haven is geschikt voor schepen met een diepgang van 11 meter (40.000 ton). Het doel van dit miljoenenproject, dat de koningin vanmiddag officieel zal openen, is mogelijkheden te scheppen voor de vestiging van ba sisindustrieën aan diep vaarwater. Deze haven moet een hefboom zijn voor de verdere industriële ontwik keling van het gehele noorden. Dit jaar honderd geluidmeters bromfietsen DEN HAAG, 6-6. Dit jaar zullen naar verwachting ongeveer 100 ge luidmeters vooi' bromfietsen ter be schikking ko men. De voorlichting over deze methode aan rijks- en ge meentepolitie gebeurt momenteel op grote schaal. Dit antwoordt minister Vorrink van Volksgezondheid en milieuhygiëne op vragen uit de Tweede Kamer over liet rapport van de Gezondheidsraad inzake geluids hinder. Nederland eerste in „Spel zonder grenzen" ROME, 6-6. In de eerste ronde van het door de NCRV georganiseerde „Spel zonder grenzen" is woensdag avond de Nederlandse ploeg uit Raalte in de Italiaanse badplaats Se tt igallia met 43 punten eerste gewor den. De Nederlanders wisten bij dit spel de ploegen van zes steden uit België, Frankrijk. Engeland, Italië, Zwitserland en West-Duitsland te klopper». De volgende ronde wordt in het Zwitserse Bellinzona gehouden. T.v.-reportage van zonsverduistering HILVERSUM, 6-6. Een ploeg van de NOS-televisie zal binnenkort naar Midden-Afrika vertrekken om daar een filmreportuge te gaan maken van de totale zonsverduistering, zo als die daar op zaterdag 30 juni om streeks twee uur in de middag te zien is. De volgende dag reeds wordt de reportage onder de titel „De zon verduisterd" van 21.20 lol 22.10 uur via Nederland II uitgezonden. Ontvoering in Argentinië C O BUENOS AIRES, 6-6. Het Argen tijnse persbureau Telam meldt dat de Britse zakenman Charles Lock- wood is ontvoerd toen hij woensdag zijn woning in een van de voorste den van Buenos Aires verliet. Lockwood is drecteur van het kan toor in Buenos Aires van de verze keringsmaatschappij Roberts Mey- nell en Co.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2