GROTEMEERDERHEID IN KAMER VOOR AFSCHAFFING VAN MINISTERIELE CONTROLE BIJ RADIO EN TELEVISE familiezak, paprika of pot; Viering van zilveren regerings-jubileum Nog geen beslissing over Lanee-raket STUKJE DEUR- EN MUURVERVUILING IN VRIJP00RTJE Ondergrondse kernproef in V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21296 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 Vo B.T.W. Sinalstad-be jaar den liet water op DEN HAAG, 6-6. - De grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft ingestemd met het - van de zijde van de P.v.d.A.-fractie afkomstige - voorstel de mini- striële controle op de inhoud van radio- en t.v.-uitzen- dingen af te schaffen. Daardoor worden de omroepen op het punt van de vrijheid van menings uiting in praktisch dezelfde positie gebracht als die welke de pers heeft. Alleen de rechter kan, wat de uitzendingen betreft, achteraf tot oordelen geroepen worden. Uit het debat over het voorstel - ingediend door de P.v.d.A.-kamcr- leden mevrouw Brautigam, Roethof en Voogd, maar doordat eerstge noemde aftrad als kamerlid thans verdedigd door laatstgenoemden - bleek dat de fracties van G.P.V., S.G.P. en DS'70 grote bezwaren koes teren. Zij voelen er niets voor om de mi nister van C.R.M. geen bevoegdhe den te geven tot het uitspreken van een berisping of het intrekken varr* zendtijd als zijns inziens een omroep met haar uitzending in strijd han delde met de openbare orde of de goede zeden of de veiligheid van de staat in gevaar bracht. De drie christen-democratische fracties K.V.P.. A.R.P. en C.H.U., op zichzelf eens met het initiatiefvoor stel (evenals P.v.d.A., P.P.R., D'66, C.P.N., P.S.P. en V.V.D.) kwamen met het in de vorm van een amen dement gegoten tussenvooi-stel om toch de minister van C.R.M. enige bevoegdheid te geven, en wel als een omroep, na verooi-delingen door de rechter, vorlgaat met uitzendingen, die in de oude situatie tot ministeri eel ingrijpen zouden hebben genood zaakt. Tegenstanders De voorstanders juichten het toe, dat vrijheid van meningsuiting mo gelijk wordt, zonder dreiging van ingrijpen achteraf van de kant van de overheid. Het kamerlid Wolff (C.P.N.) vindt het voorstel nog maar een eerste stap op de weg naar meer omroepvrijheid. De G.P.V.-er Jongeling noemde het bezwaarlijk, dat het „veiligheids slot" verdwijnt. De samenleving mag nog bescherming eisen, zeker nu de overheid het gehele omroepbestel ■betaalt, zei hij. Ook ds. Abma (S.G.P.) wilde het repressief over heidstoezicht handhaven, gezien het voorkomen van demoraliserende en godslasterlijke uitzendingen. Dr. Drees (DS '70) wees er op, dat de overheid, bij het verlenen van zendmachtigingen, voorwaarden stelt bijvoorbeeld ten aanzien van het brengen van lichte c.q. ernstige pro gramma's. „Waarom mogen dan geen nadere voorwaarden gesteld worden, bij voorbeeld ten aanzien van de veilig heid van de staat?" aldus dr. Drees „De zendtijd is schaars. De over heid distribueert deze en dan mag zij niet alleen positieve, maar ook negatieve voorwaarden stellen DEN HAAG. 6-6. De koningin zal op woensdag 5 september, de na tionale feestdag t.g.v. haar zilveren regeringsjubileum tussen elf uur 's morgens en vier uur 's middags de festiviteiten bijwonen in een plaats die zij zelf door het lot zal aanwijzen. spaar mee voor 6gevel kop en schotels f 8,95 35 sterretjes Canada's misdadiger nummer één ontsnapt COMPIEGNE, 7-6. Jacques Mesri- ne, de meeste gezochte misdadiger van Canada ,is woensdag al schie tend uit het gerechtsgebouw in Compiegne bij Parijs ontsnapt, al dus de politie. Hij had van een medeplichtige een pistool gekregen waarmee hij een politieman verwondde. Mesrine heeft een architectendi ploma maar wordt wegens moord in de V.S. en Canada gezocht. „Ramp in Afrika lijkt te zijn afgewend" STRAATSBURG, 7-6. Dank zij de hulp die de door droogte getroffen Afrikaanse landen hebben ontvan gen lijkt het gevaar van een massa le, rampzalige hongersnood te zyn afgewend. Er is voldoende graan beschikbaar om de zes miljoen mensen in Mali, Senegal, Niger, Mauretanië, Opper- Volta en Tsjaad die door de honger dood werden bedreigd, vier a vijf maanden voedsel te garanderen. Maar het transport van voedsel naar het binnenland stuit nog op grote problemen, aldus heeft Claude Cheysson, lid van de Europese Com missie, woensdag in het Europese parlement verklaard. BRUSSEL, 6-6. Nederland heeft nog geen beslissing genomen over de aanschaf van de Lance-raket. Minister H. Vredeling (P.v.d.A.) heeft woens dag in Brussel aan de Europese Navo-minister van defensie meegedeeld, dat het besluit over de al of niet vervanging van de Honest John-raket door de Nederlandse regering eind juni zal worden genomen. Minister Vredeling zei, dat hij nog geen beslissing heeft genomen, maai er nog goed over wil nadenken: ..Ik wil niet de geschiedenis ingaan als een minister die onverantwoorde be sluiten nam voor de Nederlandse soldaten". De Europese ministers van defen sie hebben de mededeling van minis ter Vredeling, dat Nederland nog geen definitieve beslissing kan ne men over de aanschaffing van de gronddoelrakel Lance, voor kennis geving aangenomen, aldus de Neder landse bewindsman. Hij verklaarde na afloop dat. voor hij een beslissing zal nemen, er over leg zal zyn met de bondgenoten en wel voornamelijk met West-Duits- land. Groot-Brittannië, België en Italië. Hierbij zal ook staatssecreta ris Stemerdink een belangrijke rol spelen. Zij zal het lot trekken tijdens de nationale viering in het RAI-con- grescentrum in Amsterdam, alleen die plaatsen die het program van de jubileumviering via de commis sarissen der koningin bij het „natio- riaal comité" hebben aangemeld, ko men voor de loting in aanmerking. Dit heeft de voorzitter van het „na tionaal comité zilveren regeringsju bileum koningin Juliana" mr. F. J. F. M. van Thiel. meegedeeld. Grote ballon In de plaats waar de koningin 5 september de feestviering zal bijwo nen, zal een 25 meter hoge rqod-wit- blauwe ballon worden opgelaten. De nationale viering op dinsdagavond 4 september zal door radio en televisie worden uitgezonden. Het programma vermeldt de premiere van een do cumentaire film van Jan van Hillo over de koningin, en een quizz onder leiding van Mies Bouwman. De ko ningin en leden van de koninklijke familie zullen de avond bijwonen. PARIJS. Het Franse kabinet heeft woensdag zijn goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel waarin de strenge bepalingen op het gebied van abortus worden verzacht. Spaanse stierenvechter Gel(| van E-LG. voor gedood BARCELONA, 6-6. De Spaanse stierenvechter Joaquin Camino die zondag in een Corrida in Barcelona door een stier „geschept" werd, is overleden aan de borst- en buik wonden die hij daarbij opliep. Camino, de 30-jarige jongere broei' van de befaamde matador Paco Ca mino, is de eerste stierenvechter die dit jaar in de arena om het leven komt. Camino werd op de horens gen- nomen toen hij in de Plaza Monu mental de bandelies in de stieren nek wilde plaatsen. ontwikkelingslanden BRUSSEL, 6-6. De Europese Com missie in Brussel heeft uit het derde Europees Ontwikkelingsfonds ruim 71 miljoen gulden geschonken aan vijf Afrikaanse landen. Een deel van dit bedrag wordt voorts gebruikt voor het opstellen van een verkoopprogramma voor weinig bekende tropische houtsoor ten, voorkomend in de republieken Ivoorkust, Gabon, Kameroen, Kongo en Zaire. Zuinig zijn op oud hoekje ZIERIKZEE, 6-6. Het is velen een doorn in liet oo«j dat de uitliraaksels van deze tijd op een bijzonder sto rende en ontsierende wijze nu al enkele jaren tegen de fraaie 16e eeuwse deur- en muurpartij in het Vrij- poortje staan gekwakt en er iemand komt om dat weg te poetsen, op te knappen en er verder zuinig op te zijn. Het Vrijpoortje behoort tot de ge voeligste plekjes van Zierikzee. Hel portje zelf werd - na de stormramp van 1953 - herbouwd met geldelijke steun van Franse parlementsleden en alleen al uit een oogpunt van hoffe lijkheid, moet de poort c.a. er wel, onberispelijk uitzien. Meer dan ergens anders ondergaat men op deze plek de hoge ouderdom van Zierikzee. Het vakwerk aan de gevel achterzijde van het diep poort en straat instekende huis wijst ook op de (nog) aanwezigheid van een brokje Zierikzee van voor de tweede bloeiperiode en daarom is het zo vreemd, dat althans met deur- en muurpartij niet zuiniger wordt om gesprongen. Kuisen De wijze waarop dit deel is be- kalkt getuigt van weinig respekt voor deze fiaade omgeving en doel van dit artikeltje is er op te atten deren. Mooie oude deur. gevoelige muur, steunbeer en een met een luik te sluiten raam, daar past geen „Shorline" op. Het is trouwens nog (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) PARIJS. In bijzijn van Franse gen darmes en dorpelingen uit Goussain- ville zoeken Russische technici (links met lichte jas) naar de zwarte doos, waarin de vluchlgegevens moesten zitten van de verongelukte Tupolev- 144. De doos werd wel gevonden, maar de inhoud was onbruikbaar ge worden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 4 U overtreft Uw vriend? Goed, 1 f maar hij overtreft U met iets r anders. f fout geschreven ook Het gaat om „Shoreline", maar dat doet er nu verder niet toe. Het voornaamste is dat ijlings de zaak hier wordt ge kuist. Veilig Verkeer Nederland verwacht 30 verkeers doden met Pinksterdagen UTRECHT, 6-6. Veilig Verkeer Nederland vreest dat er het komend - wrarschynlijk zomers - Pinkster- weekeinde zeker 30 mensen in het verkeer om zullen komen. Om deze vrees geen werkelijkheid te laten worden doet V.V.N. een dringend beroep op alle automobi listen om uiterst behoedzaam en ge concentreerd te rijden in het bijzon der op secundaire en toeristische wegen, waar ieder weekend vele slachtoffers vallen. WASHINGTON, 6-6. De V.S. heb ben woensdag de grootste onder grondse kernproef van dit jaar ge nomen op het proefterrein in Neva da. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld dat de kracht van de ontploffing tussen 200 kiloton tot een megaton lag. De proef is gehouden in het kader van het atoombcwapcningsprogram- rna van de V.S. Verwachting tot vrijdagavond: Hel blijft droog Droog en in het algemeen zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost; mi nimumtemperaturen ongeveer 9 gra den, maxima morgen van 16 graden aan de Waddenkust tot rond 21 in het zuiden van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- ÉN MAANSTANDEN 8 juni. Zon op 4.22, onder 20.57. Maan op 13.24, onder 0.44. Eerste Kartier: 7 juni (22.11). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater 8 juni 8.49 21.04 Doodtij: 10 juni. Laagwater 2.14 14.52 HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het droge en zonnige weer houdt vooralsnog aan. Het hoge drukgebied. dat dit mooie weer ver oorzaakt. strekt zich uit van de Azo- ren via de Britse eilanden naar Zuid-Zweden. Het komende etmaal komt de as van dit hoge drukgebied nog iets dichterbij ons land te liggen. In de zo geprezen vakantiegebieden is het al enkele dagen slecht weer Een storing in de bovenlucht veroor zaakt in Spanje, het zuiden van Frankrijk. Noord-Italië en het Al pengebied veel bewolking en buien. Een andere storing brengt vooral in het noorden van Joegoslavië, Hon garije en Tjsechoslowakije eenzelfde waratype met veel onweersbuien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1