DOORSTROMING Waterschap Schouwen-Duiveland AFGELOPEN DIENSTJAAR 1972 FINANCIEEL GUNSTIG Pionier Automobielen Club bracht bezoek aan Renesse tijdens Zeelandtocht Verton's Schoenen STREEKNIEUWS UITGEBREID FEESTPROGRAMMA TE BROUWERSHAVEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 juni 1973 Nr. 21295 Op de jongste vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad, is de - intussen al overbekende - kwes tie van de doorstroming ter sprake gekomen. Gezien van sociaal standpunt, een interessante zaak. De betreffende wethouder deelde mede, dat van gemeentewege mensen (potentiële doorstromers) zijn benaderd, maar dat de resul taten nog niet bijster groot zijn. Ook te Zierikzee wordt de figuur gevonden - en vrij frekwent - dat mensen met een bepaald salaris te goedkoop wonen en andere men sen, ook met een bepaald salaris (maar dan belangrijk lager) te duur. Om aan deze situatie een einde te maken is destijds lande lijk de figuur van de doorstroming ingevoerd, evenwel op basis van vrijwilligheid. Kan er aan die vrijwilligheid worden getornd? Een stad als Utrecht - zo werd recentelijk be kend - worstelt ook met ebt pro bleem, maar de gemeente Utrecht concludeerde dat de doorstroming niet afgedwongen kan worden. Dwang is inderdaad een te in grijpende maatregel, maar in ver band met deze zaak dient altijd bedacht, dat ook (of in dit geval juist) in een goedkope woning, flink wat gemeenschapsgeld is ge- investeerd. De huur van woning wetwoningen - als ze al van de grond zouden komen - zou veel en veel hoger zijn, als zij buiten de subsidiesfeer werden gebouwd. Wellicht dat juist die oorspron kelijke subsidiëring, een mogelijk heid schept, zij het zonder dwang, de doorstroming tot een groter succes te maken dan thans het ge val is. Wonen in een huis en tevreden wonen in een huis hangt van talrij ke faktoren af (ook dit werd op de raadsvergadering erkend), als omgeving, straat, buren, gezinssa menstelling en daarom kan ook geen dwang worden toegepast op een te goedkoop wonende huur der. Anderzijds „zit" men met men sen, die in veel te dure - later ge bouwde - huizen wonen en even tueel via huursubsidie moeten worden geholpen. Trekt men de lijn door, dan volgt de conclusie dat het goedkope wonen van de anderen, feitelijk, en nu in tweede instantie, weer met gemeenschaps geld wordt gefinancierd. We geloven niet dat zo'n situa tie altijd kan blijven voortduren. Dwingen tot verhuizen is in een democratisch bestel, geen goede en acceptabele maatregel, maar zeker moet een formule te vinden zijn, waardoor de huurlasten eer lijker worden verdeeld. Doorstroming is geen idee van het nieuwe kabinet, maar het krijgt er zeker mee te maken. Het is even interessant als belangrijk te weten, wat van overheidswege hieraan zal worden gedaan, want met name de gemeenten moeten de problemen in de praktijk oplos sen en dat is geen sinecure. Zierikzeese Paardenmarkt vroeger Veel eeuwen vierde men in juni Pdardemart, dat was een feest En er zijn wel niet veel Zeeuwen Die daar nooit eens zijn geweest Boeren zochten er boerinnen En ze kochten er een lot. Drentelden er langs de kramen Werden op zijn tijd bedot. Paarden zijn bijna verdwenen M.aar de Paardemart nog niet Het is er nog als voor veel jaren 'n Hele drukte waar j' ook ziel Vroeger kon je een paardje loten Als 't geluk je gunstig was De eerste prijs is nu een bromfiets Maar die komt ook wel van pas Alles wisselt en verandert Er is een komenen een gaan Maar 't Zierikzeese Paardemartje Blijft zonder paarden toch beslaan. juni 1960 A. W.-B. ZIERIKZEE, 4-6. Op tie jongste vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland, onder voorzitter schap van dijkgraaf A. M. Geluk, zijn nog verschil lende zaken aan de orde geweest, waaronder de reke ning over het dienstjaar 1972, na uitgebracht rapport door de financiële commissie, bij monde van de heer L. M. Moermond. Het jaar 1972 blijkt redelijk te zijn geweest, gezien het batig saldo van f 27.373,58, plus een aanwezige reserve uit de pot Niet-plan wegen van f 100.000,Een bedrag van f 30.000,— hieruit van een vorig jaar, is wel verbruikt. De heer Moermond wees er op dat de percentages aan bestede gelden aan de wegen steeds groter worden. Dit is thans 46 u/o, met verder 23,8 °/o voor de waterkeringen en 27,1 °/u voor de waterbeheersing. De rapporteur gewaagde van een prima kredietbewaking en bracht dank aan de griffier, die mede de nodige informatie verschafte. Besloten werd in een schrijven aan G.S. inzake tertiare wegen de rekening 1972 bij te sluiten, opdat Middelburg wordt ge-informeerd over een zo hoog percentage, dat aan de wegen moet besteed, zulks op voorstel van jhr. Van Citters. Bij de rondvraag informeerde de heer Berman naar de zuiveringstaak van het waterschap. Helemaal dui delijk blijkt de toedeling van de taak nog niet te zijn, maar het zul len de waterschappen wel worden. Belangrijk wordt het besluit van Prov. Staten op 25 juni. Op die da tum worden de voorstellen van G.S. behandeld. Allerlei voorbereidingen worden genomen. Nieuwbouw moet komen voor de installaties te Brui- nisse, Oosterland en Sirjansland. Verder is nodig afbouw of nieuw bouw van de installatie te Zierikzee, die misschien te koppelen valt aan de riolering te Westerschouwen. In ieder geval moet zuiver geloosd worden op de Oosterschelde. Maaien bermen De heer Steur vroeg naar het maaien van bermen (en taluds) en naar het verbreden van wegen, waai de asfalt laag afbrokkelt. De voorzitter zei dat het „goed loopt" met de bermen en dat moge lijkerwijs bij een tweede rit de ta luds meegenomen kunnen worden. Heemraad Der Weduwen achtte de tijd tekort voor tweemalige bewer king. De heer De Vrieze wilde bij het maaien „alles meenemen"; de heer Van der Stolpe dacht aan een loonwerker. De voorzitter pleitte voor een „uitgebalanceerde aanpak". In ieder geval staat vast dat de ani mo hooi te winnen van de bermen afneemt bij de ingelanden. Ir. Kloosterboer deelde nog mede dat de eigen wegénploeg aan het werk is aan de Zuiddijk te Dreischor (asfaltmachine) en de Kerkweg in overleg met Kavero van een deklaag zal worden voorzien. De heer Krepel bracht de steen- glooiïng aan de jachthaven te Brui- nisse ter sprake. Het door zand on dergespoten deel blijft zitten. Autowrakken De heer De Vrieze was ontstemd over de autowrakken van woonwa genbewoners aan het Stoofwekken te Renesse. De voorzitter zei dat hierover contacten zijn gelegd. Er komt waarschijnlijk van de provin cie een terreintje beschikbaar, waar naar deze wrakken kunnen worden versleept. De heer De Vrieze wilde kennelijk een rechtlijnige politiek. De wrakken liggen op grond van het waterschap en moeten weg. De voor zitter was het hier mee eens. maai de realisering is geen gemakkelijke zaak. Te Nieuwerkerk doet zich een zelfde probleem voor. Een aannemer werd ingeschakeld en de politie maar het dreigde daar tot een vechtpartij te komen. Zover moet het niet ko men; het moet allemaal met takt gebeuren. De heer De Vrieze had nog een oplossing: koop de wrakken, maar de hoofdingelanden zagen dat niet zo. Dolfiuarium De heer Van der Stolpe sprak over het dolfinarium .Hij had tegen de situering geen bezwaar. De voorzit ter wees op de tijdelijkheid van de vergunning voor het dolfinarium en op de wens van het D.B. het gedeel te bij het Koepeltje in oude luister te herstellen. Het silhouet van de duinen vergt dit. in Rotterdam wa ren trouwens ook bezwaren tegen het dolfinarium. De ministeries en G.S. zijn ook niet zo gelukkig met De oudste „deelnemer", de Peugeot Lion uit 1906 rijdt Renesse binnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 RENESSE, 1-6. Vrijdag 1 juni bracht de Pionier Automobielen Club (P.A.C.) in het kader van de P.A.C. Zeelandia tocht een bezoek aan Renesse. De Pionier Automobie len Club, waarvan bet sekretariaat in Utrecht is gevestigd, maar waar van de leden over het hele land ver spreid zitten, is een club van bezit ters van antieke auto's tot 1930. De club telt 160 leden en meer dan 160 auto's, omdat er leden zijn met meer dan écn antieke auto. Ieder jaar met Hemelvaartsdag organiseert de club een tocht. Nadat de voorgaande jaren al een paar maal het IJsselmeer reisdoel was geweest, viel de keus dit jaar .op Zeeland. De Zeelandia tocht werd georganiseerd door de evenementen commissie van de P.A.C., o.l.v. de heer Martini, die in zijn antieke auto een Martini, ook aan de tocht deel nam. Vanuit. Roosendaal vertrokken 21 antieke auto's om aan de tocht deel te nemen. Het uit 65 personen be staande gezelschap van bestuurders met hun echtgenotes en kinderen reed met een snelheid van 50 tol 60 km naar Anna Jacoba, vanwaar men met de pont naar Zijpe ging. Nadat het dolfinarium op deze plaats. De heer Padmos tenslotte pleitte voor denne-aanplant aan het talud bij Repard. Programma Z.L.M.-tentoonstelling Delta 1973 De grote ZLM-tentoonstelling Deita 1973. te houden op donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni a.s. te Kamperland op Noord-Beveland zal op 21 juni officieel worden ge opend door de ere-voorzitter van de ZLM, ir. M. A. Geuze. Vrijdag 22 ju ni is in 't bijzonder de dag van het rund- en kleinvee, met keuringen, demonstraties en gelegenheid tot be zichtiging collecties vleesvee. Verder deze tweede dag 's middags werk tuigenshow „Transport in de Landbouw". Zaterdag 23 juni wordt de Zeeuwse Dag van het Paard. Dat betekent keuringen van paarden- en ponyrassen en een gevarieerd mid dagprogramma waaraan alle rassen deelnemen, verder een muzikale Show m.m.v. fanfarecorps, drum band en majorettenpeleton Togido uit Hekelingen. Rondvaarten R.T.M. tijdens de Pinksteren Evenals vorige jaren organiseert de R.T.M. op le en 2e Pinksterdag (10 en 11 juni a.s.) goedkope rond vaarten van Burghsluis uit naar de Deltawerken in de Oosterschelde. Deze vaarten zijn speciaal bedoeld voor de bevolking van het eiland en hun gasten, opdat zij kennis kunnen nemen van de stand van zaken bij de afsluitingswerkzaamheden en tevens tegen sterk gereduceerd tarief een interessante boottocht kunnen ma ken. ZIERIKZEE Programma zangkoren Het koorprogramma, morgen (woensdag) avond uit te voeren door negen zangkoren van Schouwen- Duiveland in de Chr. Geref. kerk te Zierikzee, is samengesteld als volgt: 1. Herv. Kerkkoor, Bruinisse: Fluiste rend verlangen, Waarom toch. Am- brosiaans lobbgesang; 2. Herv. Kerk koor. Renesse: Sjalom' voor Israël, Eens komt de grote zomer, Lente ju bel: 3. Kerkkoor Haamstede: Dank U o Heer, De man van Nazareth, Heer wees mijn gids: 4. Zingt met aandacht, Bruinisse: Gebed. Heer in de Hemel, Motet; 5. Eén Naam is on ze Hope. Nieuwerkerk: Bemoediging, Vreugde in God. Paas-halleluja; 6. Sjaloom Zierikzee: in het grote stadskwartier. Wat geeft het. Glorie, glorie, halleluja: 7. Herv. Kerkkoor, Dreischor: uit de Deutsche Messe van Schubert, le en 3e gedeelte. Ik zou zo graag als Maria; 8. Chr. Geref. koor, Zierikzee: Jezus bron van licht en leven, O God, mijn ko ning en mijn Heer. Ja God leeft nog; 9 ..Sursum Corda". Scharendijke: lek seg adieu. U en ik. Intochts koor. Het programma zal worden ge opend met zang door allen: Psalm 96 1-3. Als afsluiting zal worden gezongen: 'k Wil U o God mijn dank betalen". „Ziejook" sluit seizoen af met „Easy Rider" De filmkring „Ziejook" gaat vrij dag 8 juni het filmseizoen afsluiten met de veel besproken film „Easy Rider". Deze slotfilmavond wordt weer gehouden in het gebouw van de R.S.G. „Prof. Zeeman", in de Manhuisstraat, In het voorprogram ma zullen bovendien drie filmpjes worden vertoond die wat sfeer be treft aansluiten bij de hoofdfilm. „De man die moest zingen' is een Joegoslavische tekenfilm, verder e^n BROUWERSHAVEN. De Smalstad kan met name tijdens het bezoek van het prinselijk paar op zaterdag 9 juni a.s. mooi pronken met de gerestaureerde stadhuisgevel, die hier in volle glorie op de foto prijkt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Geslaagde jaarlijkse reis bejaarden van Zonneinaire ZONNEMAIRE, 4-6. Zaterdag maakten ruim 60 inwoners van Zon- nemaire van 60 jaar en ouder hun jaarlijkse busreis. Ditmaal waren zelfs 2 bussen van de fa. Van Oeve- ren uit Zierikzee ingeschakeld. Doel van de reis was Spakenburg en Het Gooi. Onder minder gunstige weersom standigheden vertrok het gezelschap om half 9 "s morgens van het Breed- veld, richting Krimpen ald. IJssel. In Schoonhoven werd aan de Lek een koffiepauze gehouden. Daarna ging de tocht via Lopik en Zeist naar Amersfoort. In Bunschoten werden de klederdrachten bewonderd en in Spakenburg de koffiemaaltijd ge bruikt. Per bus werd daarna de prachtige omgeving verkend, waar bij ook langs paleis Soestdijk werd gereden. Bij het kasteel Haarzuilen werd gestopt voor een theepauze. Inmiddels was het droog geworden en brak zelfs de zon door. De te rugreis verliep voorspoedig. Langs de Vecht werden de statige heren- Poolse tekenfilm: „00173" en tol slot een experimentele film „A test of violence". Omdat het de laatste avend van het seizoen is zal het meenemen van ir.troducees zijn toe gestaan. Ger. Vrouwenvereniging De Ger. Vrouwenvereniging „De Lampen brandende" te Zierikzee vergadert woensdag 6 juni a.s. in de zaal van de Geref. kerk. Sl.-Domus- straat. Inleiding over Openbaring 21 1-4 door mevr. N. v. d. Welle- Heusevelt. huizen en buitenverblijven bewon derd. Tegen 6 uur was het gezelschap terug op Schouwen-Duiveland. Het diner werd gebruikt in het paviljoen „De Vier Bannen" te Ouwerkerk. Terug in Zonnemaire werd het ge zelschap verwelkomd door de mu ziekvereniging „Nut en Uitspanning" die deze maand haar 100-jarig be staan viert. Iedere deelnemer, waar onder '2 van 90 jaar en ouder was opgetogen over de fijne, goed ver lopen reis. Daarvoor werden de beide chauffeurs, de heren Dekker en Van Aken hartelijk bedankt, eéenals zuster Adriaanse die meege gaan was voor de begeleiding van de minder goed ter been zijnde deel nemers. (Advertentie) NLTSSPAARBANK.. Uw ideale geziusbank y benl \uelBom bij uw SfulssïTïfarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen BH RGII-HA A MSTEDE Julianastraal'Bernhardstraat. dinsdags van 11.00-12.30 uur. Zaterdag opening nieuwe jachthaven men aan het Mastgat had gepick nickt werd de tocht naar Wester schouwen hervat. Tijdens de tocht werd een gerestaureerde Mors uit 1910. die voor het eerst meereed, met champagne gedoopt. Rondrit Omstreeks half vijf werd het ge zelschap op het gemeentehuis van Westerschouwen te Haamstede ont vangen, waarna men om half zes luid toeterend Renesse binnen reed. Daar werd onder veel belangstelling een rondrit gemaakt. Na de rondrit werden de oldtimers op de Kromme Reke, opgesteld, om de belangstellen den de gelegenheid te geven de prachtige auto's nog eens goed te bekijken. Een gelegenheid waarvan ruim gebruik werd gemaakt. De auto's dateren uit de periode van 1906 tot 1929. De oudste deelnemen de auto was een Lion Peugeot uit 1904, de jongste een Essex uit 1929. Na de bezichtiging bracht het ge zelschap de avond en de nacht door in hotel „Het Wapen van Renesse", waarna men zaterdagmorgen om streeks 11 uur op het gemak de reis vervolgde met als doel Rockanje. BROUWERSHAVEN, 5-6. Ter ge legenheid van de opening van de nieuwe jachthaven te Brouwersha ven op zaterdag 9 juni a.s. heeft het organisaticcommité een uitgebreid programma samengesteld waarvan we onderstaand de juiste tijden laten volgen: 's Morgens 8 uur worden de vlag gen uitgestoken waarna om half negen de klok van de Ned. Herv. Kerk wordt geluid. 10.15 uur aan komst van de muziekcorpsen „Nut en Uitspanning" Zonnemaire en „Crescendo"' Dreischor; 10.45 uur aankomst van de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland mr. J. van Aartsen en echtgenote bij de nieuwe jachthaven. 11.00 uur officiële opening der jachthaven door H.K.H. Prinses Bea trix door het binnenvaren met het jacht „De Groene Draeck''. Aan boord bevindt zich tevens Z.K.H. prins Claus. Begroeting door de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Brouwershaven. Ballonnengroet door de schooljeugd. 11.15 uur: Het prinselijk paar be geeft zich te voet via de Haven Noordzijde en de Markt naar het stadhuis voor de officiële ontvangst. Het muziekkorps „Con Amore" uit Noordgouwe speelt op de muziektent. 12.00 uur: Zanghulde door de schoolkinderen voor het stadhuis. 12.15 uur: H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus begeven zich lopend naai' de haven langs de vol gende route: Noorddijkslraal. Nieuw- slrnai, MolensIrani en Voetpad. 12.30 uur: Vertrek van hel prinse lijk paar met „De Groene Draeck". 14.00 uur: Aanvang Calimeroshow voor de schoolkinderen in de gebou wen van de fa. Gebr. Van Ast- Met deze show beleeft de Smalstad de premiere op het eiland. Alle kinde ren tot en met 12 jaar hebben vrije toegang in de loods, waar plm 2000 kinderen een plaats kunnen vinden. 15.00 uur: Vlootschouw op de Gre- velingen, welke afgenomen wordt door Zeelands Commissaris der Ko ningen. 16.00 uur: Einde vlootschouw en einde Calimeroshow. 16.15 uur: Vertrek Commissaris en concert in muziektent door de korp sen uit Dreischor en Zonnemaire. 16.30 uur is er boegsprietlopen bij de Oude Haven, waaraan iedereen kan meedoen. Hiervoor zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Muzikale hoogtepunten 's Avonds staat het programma in het teken van de muziek met enkele hoogtepunten. Zo is er van half acht tol half tien een optreden van de bekende Brassband Rotterdam op de Markt, welke op het onlangs gehou den VARA Brassbandconcours als no. 3 eindigde. Op deze avond zal ook liet concoursstuk worden ge speeld. Mocht het slecht weer zijn dan wordt dit. concert verzorgd in de Ned. Herv- Kerk, Het programma van de Brassband liudt: 1. The Specemen -T. .1. Powell: 2. Wuthering Heights - A, Riiynor; 3. Spanish Eyes - art'. K, Künz; 4. The Lazy-Trumpeter - Siebei't; 5. li ving Berlin for Brass - Irving Berlin; Pauze; 6. The Great Little Army - K J. All'ord: 7. Entertainment in three Flats - Pi Scheffer: 8. Amparito Roca - J- Texidos: 9. Trombola - F. Bryci; 10. The Thundercrest - E. Osterling. In de pauze is er een optreden van het Tamboer en Majorettenkorps „Rust Roest" uit Zierikzee. Popfestival Van 20.00 uur tot 23.30 uur is er -een tweede muzikaal hoogtepunt nl. het door de jeugdsoos georganiseer de popfestival. Ook dit zal plaats vinden in de grote loodsen van Gebr. van Ast. Medewerking zullen verle nen twee van" radio en t.v. bekende groepen „The Mailor Mackenzie Band (Makers van de hitsingle „Red Rover") en tevens „Group 1850". Hiervoor verwacht men zeer veel bezoekers, mede door de laag gehou den entreeprijzen. Bovendien is er s avonds kwart voor twaalf'nog een busverbinding naar Burgh en Brui nisse. Om 10 uur is er tot besluit van het buitengebeuren nog een groots vuur werk op de nieuwe jachthaven. Gelet op het meestal zeer drukke Pinksterweekend wordt er een over stelpende drukte verwacht ïn de Smalstad die zal gonzen van festivi teiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5