(J-/- I v WITTE HUIS BEVESTIGT ONTHULLINGEN VAN DEAN Brandt naar Praag Om verlaging van leerlingenschaal Manifestaties op de Wereld-milieudag Stedelijke archivaris groef in geschiedenis goud- en zilversmeden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21295 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 Vo B.T.W. In dit nummer; Dienstjaar 1972 gunstig voor waterschap „Nixon en Agneiv moeten heengaan" WASHINGTON, 4-6. Het Witte Huis heeft maandag erkend dat president Nixon dit jaar vaak gesprekken lieeft gehad met John Dean, oud-advisieur van het Witte Huis, over Watergate en andere zaken. Het wei gerde echter de notulen van die gesprekken beschik baar te stellen. De Washington Post meldde zon dag dat John Dean tegenover een lid van de commissie-Ervin had ver klaard dit jaar zeker 35 a 40 keer met Nixon, of in diens aanwezigheid te hebben gesproken over het ver doezelen van het afluisterschandaal. Een paar uur later sprak het Witte Huis dit bericht krachtig tegen. In een verklaring heette het dat het bericht in de Washington Post deel scheen uit te maken van een „met zorg opgezette gecoördineerde strategie van één of meer individuen die er hun zinnen op hebben gezet de presiden in de pers aan te klagen met gebruik van laster, verdraaide feiten en leugens". De plaatsvervangend woordvoer der van het Witte Huis. Gerald Warren, herhaalde maandag nog eens dat president Nixon geen voorkennis had van plannen in het democra tisch hoofdkwartier in te breken of van stappen om de inbraak in de doofpot te stoppen. De veelvuldige gesprekken met Dean - die een maand geleden als adviseur werd ontslagen - waren noodzakelijk om dat er zaken aan de orde kwamen die juridisch advies behoefden. Die zaken betroffen onder meer de be vestiging in zijn funktie van Patrick Gray als hoofd van de FBI. een presidentiële verklaring en het eigen onderzoek van de president naai' het afluisterschandaal. Muskieten verantwoordelijk voor miljoen doden per jaar WASHINGTON, 4-6. Muskieten zijn als overbrengers van ziekten per jaar verantwoordelijk voor de dood van ongeveer een miljoen mensen. Dit heeft de nationale academie van wetenschappen in Washington be kendgemaakt. Het probleem dreigt volgens de academie in de komende jaren nog groter te worden omdat steeds meer soorten muskieten im muun worden voor de gebruikelijke bestrijdingsmiddelen. „Heengaan'" President Nixon en vice-president Agnew moeten naar de mening van de vroegere Amerikaanse minister van defensie Clark Clifford in ver band met Watergate terugtreden en het Witte Huis vrijmaken voor een door het congres voorgestelde inte rim-president. In een' bericht in de New York Times motive_ert Clifford zijn mening met de verklaring, dat de schade die het Watergate-scheTn- daal aan de regering-Nixon heeft toegebracht „onherstelbaar"^ is,. Ruimtewandeling voor „Skylab"-reparatie HOUSTON, 5-6. Het bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft besloten dat er nog deze week een ruimtewandeling zal plaatsvinden om te proberen het voor de energie voorziening van het ruimtelaborato rium „Skylab" zo belangrijk defecte zonnepaneel te repareren. Spaanse vrouw stak echtgenoot in brand MADRID, 5-6. De 28-jarige Emilia Catala-Fernandez in Denia in de paanse provincie Alicante, heeft haar 33-jarige man José tijdens zijn middagslaapje met benzine overgo ten en in brand gestoken. De man overleed. De politie zei maandag dat het echtpaar ruzie had gehad. Er zijn drie minderjarige kinderen. PRAAG. De eerste Tsjechoslo- waakse onderhandelaar bij de be sprekingen met West-Dui tsland heeft in een vraaggesprek, dat vrijdag is gepubliceerd, verklaard, dat de Westduitse bondskanselier, Willy Brandt, naar Praag zal gaan om het eerder deze week gesloten verdrag tussen West-Duilsland en Tsjecho- Slowakije te tekenen. De Ver. Staten zouden zich de ko mende drie en een half jaar gecon fronteerd zien met een „zich uit breidende verlamming" van het re geringsapparaat. DEN HAAG, 2-6. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF) is teleurgesteld over het achterwege laten van een duidelijke toezegging voor verlaging van de leei'lingensehalen bij het lager on derwijs. De ANOF heeft dit namens de 90.000 bij haar aangesloten leer krachten minister-president drs. J. den Uyl meegedeeld. De ANOF heeft daarbij tevens verzocht alsnog per 1 augustus van dit jaar een schaalver- laging te verwerkelijken, Bewoners Bijlmermeer eisen liuurverlaging AMSTERDAM. 5-6. Een huurver- laging van ongeveer 100 gulden per maand, eisen de ongeveer 200 bewo ners van de Bijlmermeer bij Amster dam, die maandagavond in een ver gadering bijeen waren. Deze eis heb ben zij, vervat in een motie, toege zonden aan de staten generaal en aan de gemeenteraad van Amster dam. Op het ogenblik komt de huur van een viexkamerflat in de Bijlmer meer op 365 gulden per maand. GENÈVE, 4-6. In Parijs en Tokio zullen duizenden mensen dinsdag, wereldmilieudag, hun auto thuis laten en te voet of per fiets naar hun werk gaan. In Bonn zullen interna tionale deskundigen over de zwaar- vervuilde Rijn varen en middelen bespreken voor het zuiveren van 's werelds smerige rivieren en meren. In Londen zullen 500 deskundigen, vieren. zakenlieden en regeringsautoriteiten denkbeelden, uitwisselen over 't con troleren van de vervuiling van de aarde, de lucht en het water. In Ne derland zullen 200.000 schoolkinde ren hun denkbeelden over het leef milieu in tekening brengen. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de manier waarop mensen over de gehele wereld verspreid de 5e juni dit jaar onder de leuze „slechts één aarde" wereldmilieudag - zullen ZIERIKZEE, 4-6. In aparte overdruk is verschenen een verhandeling, op te nemen in bet binnenkort te verschijnen nummer van liet tijdschrift „Antiek"', van de stadsarchivaris de heer W. H. Keikes, over „Zierik- zeese goud- en zilversmeden" (14e-19e eeuw). Deze voorwerpen, specima waarvan staan afgedrukt in hel fraaie boekje, werden gemaakt door bekwame edelsmeden, die hier hun kunstzinnig be roep uitoefenden. Hun namen en antecedenten konden voor een groot deel aan de vergetelheid worden ontrukt, dank zij naspeuringen door de schrij ver van verschillende bronnen, als poortersboeken, resolutieboeken en liet stedelijk archief. Vooral echter - zo deelt de heer Keikes mede - de edelsmeden uit de veertiende en vijftiende eeuw. „blij ven" in het halfduister"; alleen hun namen zijn bekend dank zij de Poor tersboeken. Eerst in de 16e eeuw worden gegevens rond de beoefe naars van het edel ambacht wat rui mer. Uit de Poortersboeken blijkt in tussen dat velen Zierikzee als nieuwe plaats van vestiging kozen en vaak bestonden er tussen de edelsmeden Gnderlinge familierelaties. Zo treft men ook' huwelijken aan „die typisch binnen Ihet goudsme den-milieu bleven". Beroemde naam was de familie Van der Willigen met gelieerde families. ©e gesloten be langengemeenschap werd ook in stand gehouden door het eigen gilde. Groot charter* Het Zierikzeese goudsmedengilde wordt vrij vroeg met name vermeld in een groot charter: een akte van trouw aan de stedelijke rechten (1425). De archivaris ontdekte dat bij het gilde niet altijd zuinig op de oude papieren werd gepast, blijkens een aanvraag uit 1732, om een ver vangend reglement, daar het eerder bestaande teloor ging. Het merken van zilver werd aan vaste regels gebonden. Zierikzees' zilver had drie of vier keuren. Het goud- en zilversmidsgilde heeft te Zierikzee bestaan tot in de Franse tijd. Bewaard bleef de eind afrekening over de jaren 1807-1810. waaruit, de schrijver heeft geput om namen en voorwerpen te vernoemen. ROME. De Griekse koning in bal lingschap Constantijn en koningin Anne-Marie worden onder schot ge nomen door ee,n leger fotografen en filmers, terwijl de koning zijn ver klaring voorleest naar aanleiding van het uitroepen van de republiek door het kolonelsregietn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie twee liaesen jaaght vangt er veeltijts geen. Huis „Roomen" Heel knap goudsmid en graveur Een detailopname van de zilveren ihesuurierschanl ie Zierikzee (15S0). was Anthonis van der Willigen, die zich vestigde in het - recentelijk ge restaureerde - huis „Roomen". Na hoogtepunten in zijn ieven geraakte hij later aan lager wal. Sommige edelsmeden - als Van der Willigen - verlieten tijdelijk of voor goed Zierikzee. onder hen Anthonis Jacobszone, die in 1555 naar Lier vertrok. Fraaie Zierikzeese stukken bevin den zich in het Zeeuws Museum te Middelburg en uiteraard in het Ge meentemuseum van Zierikzee, met. als pronkstuk de Thesaurierenschaal. De verhandeling besluit met een zo volledig mogelijke lijst van na men van Zierikzeese goud- en zil versmeden, op zich een „handvat" voor nadere studie over dit bijzon der boeiende onderwerp. Vermelde wij nog dat het. boekje voor f 3,te koop is. NOS-radio geeft „Verkeersbalans" met Pinksteren HILVERSUM, 4-6. Met het oog op de te verwachten verkeersdrukte tij dens de Pinksterdagen zendt de NOS radio van vrijdag 8 juni tot en met dinsdag 12 juni dagelijks van 17.55 tot 18.00 uur via Hilversum III on der de titel „Verkeersbalans" een speciale rubriek uit, waarin het aan tal dodelijke verkeersongelukken en ernstig gewonden tijdens de Pink sterdagen, te beginnen vanaf vrij dagmiddag 1700 uur. wordt bijge houden. Daarbij zal gebruik worden ge maakt van gegevens, die de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen verzamelt. Naast het signaleren van het aantal doden en gewonden zal in deze rubriek ook worden ingegaan op de oorzaak van de ongelukken. In de eerste uitzen ding zal mr. M. Polak van Veilig Verkeer Nederland informatie geven over de verkeersveiligheid in het al gemeen. Antiekdieven actief ARNHEM, 5-6. Inbrekers hebben uit twee woningen in Oosterbeek enkele Friese en Franse klokken gestolen met een gezamenlijke waar de van f 20.000,-. Er worden in Oos terbeek de laatste tijd veel antiek diefstallen gepleegd. Er is al voor 1' 100.000 aan antiek verdwenen. Verwachting tot woensdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige wind tussen noord en oost; maximumtemperaturen van 16 graden in het Waddengebied tot 20 graden in het zuidoosten van het land, minimumtemperaturen onge veer 6 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder "normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 juni. Zon op 4,23, onder 20.55. Maan op 10.50, onder 0.09. 7 juni, Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 12.08, onder 0.28. Eerste Kwartier: 7 juni (22.11). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee; Hoogwater Laagwater 6 juni 7.09 19.25 0.19 12.48 7 juni 7.57 20.11 1.12 13.51 Doodtij: 10 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig en omvangrijk hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren tot in Scandinavië, heeft in grote delen van West- en Midden-Europa de terugkeer van de zon mogelijk gemaakt. Dat zal tot gevolg hebben, dat de temperaturen, die er de afgelopen dagen aan de gematigde kant bleven, weer een ge leidelijke stijging zullen ondergaan. Zonnig weer met maximumtempera turen tussen 25 en 30 graden is hei ook in Italië, maar in meer west waarts gelegen streken, met name het iberisch schiereiland, is een sto ring in de bovenlucht de oorzaak van een wisselvallig weerbeeld. De mid- dagtemperaturen varieeren er tussen 20 en 25 graden, terwijl regen- en onweersbuien plaatselijk flinke hoe veelheden neerslag brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1