^renóbcerin ZLM-RAPPORT: HET GEZINSBEDRIJF IN DE LANDBOUW Marine haalt oudheden uit IJsselmeer Toenemend ziekteverzuim jaar oud menselijk gebeente Olie 11,9 procent duurder NOVIB-HULP VOOR AFRIKA Algemene vergadering 20 juni te Goes GOES, 1-6. In Nederland en trouwens in heel West-Europa is de landbouw een bedrijfstak met steeds meer overwegend éénmansbedrijven. Bedrijven dus waar het overgrote deel van de arbeid door het bedryfslioofd, eventueel bijgestaan door één of meer gezinsleden, wordt geleverd. Daarnaast dient het bedrijfshoofd dan tevens de beschikking over het benodigde kapitaal te heb ben. Nu wordt er, met name ook in EEG-verband, nogal eens de mening verkondigd dat deze z.g. gezinsbe drijven zich in de toekomst niet zul len kunnen handhaven en dat de landbouw op den duur slechts bin nen grote ondernemingen uitgeoe fend zal kunnen worden. In vele ge vallen komen deze meningen daarbij van buiten de landbouw. Voor het in de toekomst te voeren landbouwbeleid, zowel op nationaal als Europees niveau, is het van groot belang van welk principe wordt uitgegaan. Daarbij spelen uiteraard de gedachten die er binnen de landbomvsektor zelf omtrent het funktioneren van het gezinsbedrijf leven, een belangrijke rol. Vraagpunten In dit kader heeft het ZLM-be- stuur gemeend het vraagstuk van de toekomstige positie van het gezins bedrijf afgelopen winter aan haar leden te moeten voorleggen. Temeer daar ook binnen het werkgebied der ZLM steeds meer bedrijven éénmans of gezinsbedrijven zijn geworden of aan het worden zijn. Aan alle 97 ZLM-afdelingen werd daartoe afge lopen winter een lijst met vraagpun ten toegezonden. De vragen hadden daarbij enerzijds betrekking op de organisatorische en financiële moge lijkheden en problemen van het ge zinsbedrijf, terwijl anderzijds ook een oordeel gevraagd werd omtrent de funktionering van het Nederlands en Europees landbouwbeleid in re latie tot het gezinsbedrijf. Tenslotte werd de leden gevraagd zich uit te spreken over het thans gevoerde cociaal beleid in ons land en de daarmede verband houdende pre miedruk en of men invoering van een volksverzekering' arbeidsonge schiktheid (ook voor zelfstandigen alsmede een volksverzekering alge mene ziektekosten) noodzakelijk acht. Het is verheugend te kunnen konstateren dat meer dan de helft der ZLM-afdelingen deze vraagpun ten de fgelopen winter heeft behan deld en een rapport aan het alge meen secretariaat heeft doen toe komen. Rode Kruis-autobiis voor rolstoelpatiënten NOORDWIJK, 2-6. De heer J. L. Lang sr. heeft in Noordwijk het Ne derlandse Rode Kruis een (Fiat) autobus aangeboden, die speciaal is aangepast voor het vervoer van rol stoelpatiënten. Deze gift werd ge daan vanwege het feit, dat de heer Lang thans vijftig jaar werkzaam is bij Leonard Lang B.V., Nederlands importeur van Fiat personenauto's in Amsterdam. De bus, die de naam kreeg „De Blijderijder", biedt plaats aan tien ernstig gehandicapten en tien bege leiders. Milieu Lauwersmeer verslechtert LEEUWARDEN, 1-6. Het milieu in het Lauwersmeer, het niet ingepol derde deel van de voormalige Lau- werszee, ontwikkelt zich in ongun stige zin. De directie visserijen van het ministerie van landbouw en vis serij, dat in januari een onderzoek heeft gehouden, constateerde een toenemende watervervuiling in het meer. Sigarenwinkelier overvallen EINDHOVEN, 2-6. Een nog onbe kende man heeft in Eindhoven de 72-jarige sigarenwinkelier F. de Rooij overvallen. Met een hoofdwond is het slacht offer opgenomen in het binnenzie- kenhuis. De politie heeft de heer De Rooij nog niet kunnen horen. De overval werd ontdekt door de vrouw van de sigarenwinkelier. Na wat gestommel in de winkel hoorde zij plotseling haar man kreunen. Toen zij toesnelde zag zij hoe een naar schatting 25-jarige man pro beerde haar echtgenoot, die voor de deur was neergevallen, op te beuren, vermoedelijk om te kunnen vluch ten. In de 51 binnen gekomen rappor ten zijn dan ook de meningen van enige duizenden ZLM-leden samen gebundeld. Eindrapport Ongetwijfeld kan het hieruit sa men te stellen eindrapport dan ook als representief voor de mening van de Zuid-Westelijke landbouw ge zien worden. De verwerking van al le rapporten tot één eindrapport en de opstelling van de slotconclusie zal op korte termijn gereedkomen. Het ligt in de bedoeling dit eind rapport in de tweede week van juni te publiceren in het ZLM Land- en Tuinbouwblad. Tevens zal een uit gave in brochurevorm worden ver zorgd. Tijdens de buitengewone Al gemene Vergadering der ZLM op 20 juni zal mede aan de hand van dit rapport, de discussie over de toe komst van het gezinsbedrijf in de landbouw worden voortgezet. Daartoe zullen inleidingen worden gehouden door: Prof. F. W. J. Kriel - laars, voorzitter der NCB over: „De toekomst van het gezinsbedrijf in Nederland", en Mr. K. Milthers, Deens Landbouwattaché in ons land over: „Het Deens gezinsbedrijf in de EEG van negen". Beide inleiders worden van te voren in de gelegen heid gesteld van het ZLM-rapport over het gezinsbedrijf kennis te ne men. STAVEREN, 2-6'. De duiksloep „Hydra" van de Marine is begin de ze week weer een aantal dagen bezig geweest op het IJsselmeer twee kilo meter ten noorden van Staveren met het ophalen van oudheden uit een ongeveer twee eeuwen oud scheeps wrak. De duikers haalden onder meer 600 tegels, een oud kruikje, een ko peren ketel en planken van een drinkersvat naar boven. De „Hydra" heeft al eerder naar oudheden uit het wrak gezocht. In 1971 werden ook diverse oudheden boven water gehaald, maar het on derzoek moest worden gestaakt, doordat een vliegtuig in het IJssel meer stortte. Tilburgs Dierenpark gaat verdwijnen TILBURG, 2-6. Omstreeks sep tember onmiddelijk na het zomer seizoen zal 'het Tilburgse dierenpark waarschijnlijk zijn poorten sluiten. De Katholieke hogeschool in Tilburg heeft deze week uit Deh Haag toe stemming gekregen de terreinen van het park aan te kopen. De hogeschool heeft ze nodig voor uitbreiding. Het dierenpark, een soort maga zijn van dierenhandelaar H. van Dijk, wordt nog deze maand overge dragen aan de hogeschool. Een ak- tiemomité spant zich intussen in om het park toch te behouden. DEN HAAG, 31-5. Het ziekte verzuim, dat sedert de zomer 1972 voortdurend groter was dan het jaar daarvoor, heeft in januari j.l. blij kens de jongste gegevens van het C.B.S. een hoogte bereikt, zoals in de afgelopen twee jaar niet is voorge komen. Het ziekteverzuim bereikte in januari j.L een omvang van tien procent van het aantal mandr.gen. Ter vergelijking: in januari van het vorige jaar was het verzuim 9,4 en in januari 1971 was het 8,5%. Bejaarden- ziekenfondsverzekering DEN HAAG, 2-6. Als gevolg van de verhoging van de A.O.W.-pensi- oenen - door de stijging van de in dex der lonen in de periode novem ber t/m april j.l. - zullen met ingang van 1 juli a.s. ook de toelatings grens en de premie-inkomensgren zen voor de verschillende klassen van de bejaardenverzekering worden opgetrokken. Dit heeft het ministerie van sociale zaken meegedeeld. De verhoging v§n de grenzen om te voorkomen dat bejaarden, als ge volg van de verhoging van hun AO W-pensioen, de bejaardenvei'ze- kering moeten verlaten, dan wel in een hogere inkomensklasse zullen vallen. De toelatingsgrens zal met ingang van 1 juli a.s. worden vastgesteld op f 13.821,De premieinkomensgren zen zullen worden verhoogd tot f 9.096,—. f 10.106,— en f 11.964,—. Pi •inses Margriet naar Finland DEN HAAG, 1-6. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn voor een vakantie van enkele weken naar Finland vertrokken, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. AUSTIN, 31-5. Carl Clausen, een Amerikaanse archeoloog, heeft bekendgemaakt dat hij in Florida het oudste menselijke gebeente heeft gevonden dat ooit op de Amerikaanse Oostkust is aangetrof fen. De botten die hij ruim een jaar geleden in een meer in het gebied van Warm Mineral Ssprings in zuïdwest-Florida had ontdekt bleken bij onderzoek in de universiteit van Texas lussen de 10.260 en 10.630 jaar oud te zyn. Het gebeente was van een knd van zes jaar. De oudste vondst op dit gebied in het oosten van de V.S. was in het noordoosten van de staat Alabama gedaan. Deze menselijke resten waren circa 8.000 jaar oud. Wat het geheel van de V.S. betreft zijn de oudste botten gevon den in Marmes in de staat Washington aan de Atlantische Oceaan. Deze resten dateren van 11.000 tot 13.000 jaar geleden. Het scheepje, waarschijnlijk uit Schotland, was twee eeuwen geleden op weg van Hindeloopen naar Am sterdam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NEDERHORST DEN BERG. In Nederhorst den Berg is het kasteel „De Nederhorst" na een omvangrijke restauratie heropend. Het uit de der tiende eeuw daterende slot in de Noordhollandse Vechtstreek werd op 10 januari 1971 grotendeels door brand verwoest. ARNHEM. Drs. W. K. N. Schmel- zer heeft een voorstel aanvaard om de raad van bestuur van Akzo te gaan adviseren. Zijn werkzaamheden voor Akzo zijn op 1 juni begonnen. AMSTERDAM. Bij een inbraak in het Spaanse consulaat in Amsterdam blijken 45 paspoorten te zijn gesto len. De dader(s) klom(men) via een boom op een balcon aan de achter zijde van het gebouw, waarna men door vernieling van een ruit binnen drong. DEN HAAG. De goederenbewe ging tussen Nederland en Canada is in 1972 met bijna f 100 miljoen toe genomen tot ruim f 1 miljard. Daar van kwam ruim f 270 miljoen voor rekening van export naar Canada, ruim f 42 miljoen meer dan in 1971, zo blijkt uit het jaarverslag van de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel. ROTTERDAM. In het groothan delsgebouw in Rotterdam heeft prin ses Beatrix een borstbeeld in brons van haar moeder onthuld. Het is ge maakt door de Rotterdamse beeld houwer Willem Verbon. DEN HAAG. De uitkeringen krachtens de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering, die voor 1 juli 1973 zijn ingegaan, zullen naar het ministerie van sociale zaken meedeelt, per die datum worden ver hoogd met 4,88 procent als gevolg van de styging van het indexcijfer der lonen in de periode november t m april j.l. DEN HAAG. De regering heeft besloten nog dit jaar een begin te laten maken met de aanleg van de Schiphollijn. De kosten van deze nieuwe railverbinding zijn, uitgaan de van het prijspeil van 1972 en ex clusief de rente tijdens de bouw, geraamd op 590 miljoen gulden. SOEST. Op nogal onverwachte wijze is aan het licht gekomen, hoe verschillende leerlingen van de Mar- grietschool in Soest sinds geruime tijd tot gewoonte hadden, tijdens de weekeinden in hun school „in te bre ken" teneinde uit de antwoorden boekjes van hun onderwijzeres de antwoorden van hun huiswerk-re- kenopgaven over te schrijven. DEN HAAG. Volgens het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond vertonen de verschillende be leidsvoornemens in het programma van het Kabinet-Den Uyl innerlijke tegenstrijdigheden. Het is de vraag of zij elkaar niet zullen verdringen, aldus het N.C.W. in een reactie op de regeringsverklaring. ROTTERDAM. Een aantal Rotter damse kunstenaars heeft een actie op touw gezet om oorlogsslachtof fertjes in Vietnam te helpen. De ac tie heet „Rotterdam voor heel Viet nam" en zal op 23 juni worden ge voerd. DEN HAAG. De opbrengst van de niet-kohierbelastingen (omzetbelas ting. accijnzen, loonbelasting) zal in 1973 hoger zijn dan in de miljoenen nota (met inbegrip van de wijzigin gen, die tijdens de parlementaire be handeling in het dekkingsplan zijn aangebracht) was geraamd. Dit zegt het ministerie van financiën in een overzicht. HILVERSUM. Nederlands meest populaire serie Peyton Place nadert zijn einde. Op maandag 27 augustus zal de AVRO de 514e en tevens laat ste aflevering van deze Amerikaanse serie uitzenden. ..Peyton Place" trok wekelijks tussen de vijf- en zes mil joen kijkers in de afgelopen jaren. ROTTERDAM. Het actiecomité „Bijstand Suriname Nu" wil met premier Den Uyl praten over de op richting van een nationaal centrum voor ontwikkelingsstrategie in Suri name. Om behoud van de Veluwe APELDOORN, 2-6. De recreatie gemeenschap Veluwe - waarin 23 Gelderse gemeenten samenwerken - acht zich de meest aangewezen in stantie om verdere afbraak van de Veluwe te voorkomen. Het dagelijks bestuur wil komen tot een nationaal landschapspark voor de Veluwe, dat. met zijn 90.000 hectare een kwart uitmaakt van het natuurschoon in ons land. De kosten van hel nationaal land schapspark moeten voor rekening van het rijk komen. De aangesloten gemeenten kunnen die hoge kosten onmogelijk dragen, zo is vrijdag ge steld op de vergadering van de re creatiegemeenschap. Ledenwinst voor V.V.D. sinds de verkiezingen DEN HAAG, 2-6. De volkspartij voor vrijheid en demoncratie (VVD) heeft sinds de tweede-kamerverkie zingen vorig jaar dertienduizend nieuwe leden gewonnen. Dit heeft het WD-secretariaat meegedeeld. Een en ander betekent tevens dat de WD het 50.000-ste lid kon inschrij- Nederlandse expeditie mag Himalavatop op KATMANDOE. 2-6. Het Nepalese ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat tot dusver aan 21 expedities toestemming is ge geven tussen de herfst van dit jaar en het voorjaar van 1976 Himalaya- toppen te „veroveren". Onder de ex pedities is er een uit Nederland. Zij mag in het najaar van 1974 haar la-achten beproeven op de Anna- poerna-twee. De andere expedities komen uit Japan, Italië. Duitsland. Engeland. Oostenrijk/Duitsland en Verenigde Staten. GENÈVE, 2-6. Acht grote oliepro ducerende landen en de grote wes terse oliemaatschappijen hebben be kend gemaakt dat zij een akkoord hebben bereikt over de verhoging van de prijs van de ruwe olie. In betrouwbare kringen rond de conferentie in Genève is meegedeeld dat de officiëel bekendgemaakte prijzen van ruwe olie met 11,9 pro cent zullen stijgen vergeleken met die op 1 januari van dit jaar. Nieuwe ontwikkelingen in Franse moordzaak PARIJS. 2-6. In het onderzoek naar de moord op Brigitte Dewevre in het Noordfranse Bruay-en-Artois heeft zich vrijdag een nieuwe ont wikkeling voorgedaan. De minder jarige Jean-Paul F. die op 18 april j.l. had bekend het schoolmeisje te hebben gedood, herriep voor de rech ter van instructie zijn vroegere ver klaringen. De zaak heeft in Frankrijk veel stof doen opwaaien. Het stoffelijk overschot van Brigitte werd begin april van het vorig jaar op een onbe bouwd stuk grond gevonden. Een week later werd een van de notabe len van de mijnwerkersplaats, de notaris Pierre Leroy, in staat van beschuldiging gesteld. De rechter van instructie Henri Pascal die dit deed, beschuldigde enkele maanden later de verloofde van de notaris, mevrouw Monique Mayeur. van me deplichtigheid. AMSTERDAM. In Amsterdam werd onder auspiciën van het Stadsblad de Echo een nieuwe Miss Amsterdam 1973 gekozen: de informatrice Marga van den Heuvel. Oud scheepswrak gevonden C OSLO 2-6. Noorse duikers hebben het wrak gevonden van een Neder lands koopvaardijschip uit de zeven tiende eeuw, meldt het Noorse blad „Aftenpost" vrijdag. De vondst is gedaan in ondiep wa ter bij Lisne, voor de kust van de zuidelijke punt van Noorwegen. Ge vonden zijn o.m. geweren, pijpen van aardewerk en stukken Delfts aarde werk. Vorig jaar is meer naar het noor den een tweede Nederlandse wrak aangetroffen door Noorse en Zweed se duikers. Er zaten gouden en zil veren munten in. GEEN LICHTEND VOORBEELD SCHIPHOL, 31-5- ln het hongerende Bangla Desh is een aarzelend begin gemaakt met geboortebeperking, maar de minister voor deze „family planning" was daarvan geen lichtend voorbeeld, zo vertelde majoor Eva den Hartog van hel Leger des Heils dinsdag ochtend bij haar terugkeer op Schiphol. De man bleek vier vrouwen te hebben en niet minder dan 28 kinderen. „Dal was in Bangla Desh zelf ook een lachertje", vertelde de majoor. „Hij is dan ook nu geen minister meer". Watergebrek in Belfast C LONDEN, 2-6. In de Noordierse hoofdstad Belfast wordt het drink water van volgende week woensdag af elke avond gedurende drie uur afgesloten. Het watertekort wordt veroorzaakt door de hoeveelheden die de brandweer nodig heeft en door bomschade aan leidingen. DEN HAAG, 1-G. Na overleg met de Novib-commissie Voedselhulp Ontwikkelingslanden, die verant woordelijk is voor de actie „Gast aan tafel", heeft het Xovib-bestuur be sloten uit de Gast aan tafel-fondsen f 500.000.- te reserveren voor de be strijding v^ji de hongersnood in Afrika en Azië als een eerste bijdra ge. Een bedrag van f 250.000,- zal be schikbaar worden gesteld aan de voedsel- en landbouworganisatie. FAO, voor zijn Sahalian Zone Trust Fund, waaruit directe hulp aan de door droogte geteisterde gebieden in Afrika wordt gegeven. De andere f 250.000,- wordt be schikbaar gesteld voor projekten in de landbouwsfeer, in het bijzonder voor India en Bangla Desh, zoals irrigatieprogramma's, betere land bouwwerktuigen, zaaizaad e.d. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS De vrouw komt overeind om een nieuw flesje bier voorhem te halen. Terwijl ze langs hem loopt, strijkt ze hem nog eens over de wang. „Die Els is maar een geluksvogeltje, jon gen. Niemand kan beter weten dan ik, wat voor een prachtkerel ze als echtgenoot krijgt. 1-Iet is. dat ik Kurt nu heb, anders zou ik ongetwijfeld jaloers zijn". Hij antwoordt er niet op, maar op hetzelfde moment begrijpt hij: ze is inderdaad jaloers. Lis Stiekem a is twee dagen latei- een grote last lichter, als Kees ver teld heeft van de trouwplannen der bcerin. „Een zorg minder in dat lie ve hoofdje van je. Els. En geen sla peloze nachten meer. omdat 3e diep in je hart altijd nog bang was, dat je het zou moeten afleggen tegen Christien Tolïema.' Ze zitten ergens op eon zijweg in haar Dafje, dicht naast elkaar, de armen om elkaar heen. Het is don ker, dus hij kan niet zien, dat ze be gint te kleuren. „Je verbeeldt je nogal wat, he? Ik heb deze beide nachten uitstekend geslapenMaar aan de intonatie van haar stem hoort hij, dat het niet waar is. Vrouwen zijn misschien al lemaal jaloers. „Je had me toch al voor honderd procent, liel. dwaas kind." vervolgt hij lachend. „Wat dacht je? Dat Christien ook maar in de schaduw kan staan bij jou? Je weet wel be ter." Het zijn hartverwarmende woor den voor het meisje en ze beloont hem met een warme kus. „Zaterdagavond kom ik je halen." zegt ze op besliste toon. „Ik bereid ze morgen of z.o wel vast voor op je bezoek. We moeten nu spijkers met koppen slaan, jochie, want als me vrouw Tollema trouwt, moet ze van de boerderij af en het zal te bezien zijn, of jij kunt blijven bij de nieuwe eigenaar." Hij weet, dat ze gelijk heeft, maar wil het niet e'rkennen. „O. ik neem m'n handen mee. hoor. als ik weg moet. Zeg. zouden op Stiekema Borg geen manusje van alles kunnen ge bruiken? Voor allerhande klusjes? Ik wil desnoods wel in de paarde- stal slapen." Ze geeft een ongcduldigde ruk aan zijn schouder. „Flauwekul. Als .lij op de boerderij komt, voorgoed, dan is het maar op één manier en met één deel: als de toekomstige boer. Aan die gedachte zal vader vertrouwd moeten raken. Jij hebt de capaci teiten, dat weet ik. Daarom wil ik, dat je voor we trouwen eerst een paar maanden op ons bedrijf gaat meewerken. Zodat vader kan zien, wat je in je mars hebt. En ik ben eiwan overtuigd, dat je zult slagen. Want de prijs, mijn jongen, ben ik. Dat zal je stimuleren van het eerste Ogenblik af." Hij is een klein beetje geprikkeld. „Ik wil. ik wil. ik hoor niet an ders uit jouw mond als: ik wil. Heb ik so. s ook nog wat te vertellen?" Ze lacht en kust hem. Lang en passievol. Al vaker heeft ze hem zo intens gekust. En hij weet, dat dit een grote belofte voor de toekomst inhoudt. Dit meisje heel't tempera ment. Ze is een raspeardje. Maar op de een of andere manier zal hij haar toch moeten temmen. Want op een boerderij kan tenslotte één maar de baas zijn, En dat is de boer. Niet de boerin. Hij wringt zich los en pakt haar beide schouders. Hun gezichten ra ken bijna elkaar. „Els Stiekema," begint hij op kalme, maar besliste toon, „dictator zijn ligt me niet. Jo ris Goedbloed spelen evenmin. Ik ben zeven jaar een voetveeg geweest voor mijn vrouw met als eindresul taat een grandioze mislukking. Ik heb het je tol in de finesses verteld. Daarom wil ik geen tweede misgok aangaan. Al ben jij hondermaal de rijkste en meest begeerde boeren dochter in wijde omgeving en heeft jouw vader het mooiste en meeste vee in deze streek dat houdt niet in, dat ik na ons huwelijk ga fungeren als je welwillende schoothondje. Ik wil graag met je trouwen, dat weet je, want ik houd van je. Ik houd dolveel van je. Maar als ik opvolger word van je vader op Stiekema Borg ben ik de boer, die uiteindelijk zal 'beslissen. Niet de boerin, al is zij dan degene, die de boerderij inbrengt in ons huwelijk. En ik enkel mijn werk kracht en misschien mijn vakman schap. Plust mijn hersens en handen. Over die paar spaarcenten, die ik bezit, zwijg ik want het totaalbedrag valt ongetwijfeld in het niet bij wat jij bezit. Als we eenmaal getrouwd zijn, dan hoor ik niet meer uit jouw mond: ik wil. Wel accepteer ik jouw waardevolle adviezen. Heel graag zelfs. Cp het schip is er maar één min. die verantwoordelijk is voor have, goed en mensenlevens: de ka pitein. Cp de boerderij kan er maar één de baas zijn. Dat is de boer. Prent dat goed in je geheugen. En r!s je soms een andere mening bent toegedaan, kun je het nu nog zeggen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7