ACCENT WERKZAAMHEDEN GAAT OP DE WEGEN LIGGEN Kap ers Columbiaans vliegtuig gevlucht Verhogingen AOW- en AWW-uitkeringen en van kinderbijslagen AGENDA Op de bres voor jachtluipaard Waterschap Schouwen-Duiveland Wandel tocht Scharendijke ZIERIKZEE, 1-6. Een lange lijst van ingekomen stukken, mededelingen en voorstellen van het Dage lijks bestuur vormde vrijdagmorgen het menu van de algemene vergadering van het waterschap Schouwen- Duiveland, onder voorzitterschap van dijkgraaf A. M. Geluk, 's Landskanier vertoonde op deze (36ste) ver gadering het bekende beeld: ingelanden al of niet met sigaar, een tikkeltje net te warme vergaderzaal en het „sfeertje" 0111 streng door te praten over die Schouwse cocktail van zaken en problemen, die voor de inge wijden dagelijkse kost zijn,want een waterschap loopt maar niet zonder meer. Mogelijk ter ontlasting van het vele praatwerk, delegeerde de voorzitter het voorlézèn van diverse stukken aan dé'griffier, de heer J. Rotte, die me dedeling deed van een brief Vari'de "heer J. 1. v. d. Endè, die ontslag vraagt als hoofdingeland voor de gebouwde éigehdbm (district IV) wegens het be reiken van het leeffijds'pcns'iöen. In een schrijven van het D.B. is betrokkene reeds medegedeeld; dat de ontslagaanvrage is aanvaard, ón der dankzegging voor de aan het Waterschap verleende diensten. Het zelfde geldt voor de hoofdingelanden P, J. Hanse, BruihisSe en de heer S. Francke; laatstgenoemde in verband met diéns vertrek naair Koudekerke. Andere, „inge'zonder stukken" had- dën betrekking op goedkeuring door G.S. van eerder door de algemene vergadering genomen besluiten. Onder de „mededelingen" werd een overzicht gegeven van de stand Van zaken met betrekking tot de verschillende bestekken, die be trekking hebben op uitgevoerde, in uitvoerng zijnde of nog uit te voeren werken in het Waterschap. Gebrs. Romers te Rozenburg voer de de verbetering uit van de Plom- pet.orenwég vaiiaf de Karrema'nsweg tót de Steurswe'g en Van een ge deelte van de Karremansweg en van de Steursweg af tot Burghsluis. Ir. Kloosterboer de waterbouw kundige van het Waterschap, deelde mede, dat na de bouwvakvakantie, de deklaag over de weg zal worden aangebracht. De onderlaag komt voor de bouwvakvakantie gereed. Het verkeer maakt al gebruik van deze weg. De totaalkosten bedragen f 1.066.700. Gelijk bekend is met het nodige ceremonieel, het verbeterde weggedeelte op 9 maart jl. in ge bruik gesteld. Een plan voor de verbetering van de quartaire/wegplan, Zuiddijk, Oostersteynweg, Brede Zandweg en Langeweg, werd goed gekeurd door G.S. Uiteindelijk komt dit werk in aanmerking voor subsidiëring in het kader van de Verdelingsverordening. Uitkeringen Wegen Zeeland. Voor het laatste deel (scherpe bocht) wordt - in verband friet de hoge kósten door dë technische dienst - gezocht naar éen alternatieve oplos- sng (verbetering vari de weg Viane én de Hoge Zandweg. Eén ander bestek heeft betrekking op vertekening van het kruispunt Bouwmansweg-Kooymansweg. Dit werk werd uitgevoerd door Aanne mersbedrijf M. de Voogd te Haam stede voor f 13.800 excl. (b.t.w.). Ook dit betreft een subsidiewerk. Het gaat over een „bajonet-kruising", waardoor het verkeer Schelphoek richting Renesse, gedwongen wordt vrijwel te stoppen, zulks om „een rem te zetten op de ongelukken'1. Bijna klaar voor zwaar verkeer is de verbetering van het Spuiwekken te Brouwershaven. De verbetering heeft betrekking op een weg, waar aan een tweetal industriehallen zijn gelegen (Cebeco-Zuidwest en Zing- stra Zn. N.V. (Assen) en dient voor een juiste ontsluiting. De ver- getering" wordt uitgevoerd voor re kening van de eigenaren van de hal len en het waterschap. Uitvoerders zijn gebrs. Romers B.V. te Rozen burg voor f 57.200. De verdeelsleutel t.a.v. dë kosten is: een derde voor het waterschap en tweederde voor de betreffende bedrijven. Het inwassen van steenglooiingen bij de Plompetoren, bij de haven te Flaauwers en tussen kleine Nol en Pikgat werd opgedragen aan de fa. J. de Ruiter Zn te Noordgouwe voor f 38.500 (excl. b.t.w.). Met de uitvoering werd een begin gemaakt; het stuk tussen kleine Nol en Lok kersnol is voor tweederde géreed. Dek- en slijtlagen Op verschillende wegen worden dek- en slijtlagen aangebracht. De uitvoering van het werk is in volle gang en werd opgedragen aan de N.V. Aannemings- en Wegenbouw bedrijf P. H. Ofringa te Vught tegen opgegeven eenheidsprijzen. Het be treft hier de Plompetorenweg, de Zwaardweg (gereed), de Gasthuis- dreef (begin heden-maandag),' de Koudekerkseweg. De Lage Ramp- aartseweg heeft een deklaag nodig en is uitgevuld door de eigen we- genploeg van het waterschap, blij kens toelichting van de waterschaps ingenieur. Verder een deklaag op de Zuiddijk (Brouwershaven) en een deel van Vissersweg (Duiveland). Jonge ooievaars Door samenwerking met de ge meenten kan een concurrerende prijs worden verkregen bij de aannemer, dié' échter volgend jaar opgaat in een groter aanriemifrgsverband. Hoe het dan zal gaan met de prijzen is riog 'niét békend. Slijtlagen word'en aangebracht op de Brasweg, de Kijkuitseweg, de Dwarsdijk, de Boogaardweg, de Zuidlangeweg, de Meeldijk (een ge deelte) en de Schouwsedijk. De prij zen; voor de werken blijken ditmaal nog iets lager te zijn dan vorig jaar. Weg over Delingsdijk Een plan is in voox'bereiding tot vérbetering c.q. rekonstruktie en verbreding van' de weg over de De lingsdijk. De Delingsdijk is een ter tiaire weg, maar de subsidiepot voor dergelijke wegen is zo leeg, dat de eei-ste vijf jaar geen subsidie is te verwachten. Andere bronnen zijn derhalve nodig en het werk kan eerst worden uitgevoerd als het in D.A. C.W.-verband wordt gesubsidieerd. Een aanvraag is ingediend om de hele weg te verbeteren (verbreden - 7 meter - en verharden) over een iengte van zes kilometer, maar dat alles is zeer kostbaar. Een ander plan - mede op verzoek van de gemeente Westerschouwen - heeft betrekking op het opruimen van de laatste bunkers uit de bezet tingstijd (Plompetoren en Burgh sluis). Het schap verzocht Rijkswater staat te Burghsluis ook de bunkers „op de top" te verwijderen, i.v.m. een botensteiger ter plaatse. Het ver- wijdex-en door het waterschap wordt voor 100 "/o gesubsidieerd door Volks huisvesting en Wederopbouw. Tenslotte een plan voor rekon struktie en verbreding van de Heu- velsweg en de Weelweg, zulks in overleg met de gemeenten Midden- schouwen en Zierikzee. Het werk wordt uitgevoerd in D.A.C.W.-ver band en komt voor rekening van de genoemde gemeenten. Het werk voorziet in een wegverbreding van vijf naar zes meter en het aanbren gen van een nieuwe deklaag. Aangeboden werd het verslag van de jaren 1969 t/m 1971, met de op merking van de voorzitter dat het DB. deze verslaggeving wil continu eren, met het oog op de mogelijkheid van latere navorsing van gegevens en feiten. Peilingen Ir. Kloosterboer gaf een overzicht van de verrichte peilingen. Men is daarrne de goed op dreef. De zuid kant is gepeild, bij Bruinisse en Westensch ouwen (Burgh West- land). In groter verband is Nooi'd- Beveland en Tholen gedaan en Zuid-Beveland van Kats tot Yerse- ke. Er komen nog herhalingspeilïn- gen voor Bruinisse, de Vierbannen en bij de Plompetoren. Bij Bruinisse en Koudekerke is een verdieping van de geul gecon stateerd van 1 a 2 meter. Te Brui nisse o.m. rond de Blindedam. Hier voor is een bèstortingsplan gemaakt dat door Rijkswaterstaat zal worden bekostigd, evenals aan de Zuid bout. Bij de Wesbhavendam is men ge stuit op een afschuiving van vroe ger. Aan de zuidkant is (als eerder gemeld) een plaatafschuiving gecon stateerd, die enige verdieping van de geul aan de dij'kzijde heeft teweeg gebracht. Bij de Plompetoren was sprake van een oeverafschuiving; voor de rest is het rustig. Deltawerken De Deltawerken komen in de fase van de afsluiting van de drie sluit gaten in Hammen, Schaar van Rog- geplaat en Noord-Beveland. Te Westenschouwen wordt in de inlaag een werkterrein gereed gemaakt. Dit wordt de laadplaats voor de kabel baan. Het zal gaan om een geleide lijke sluiting met betonblokken, die twee a drie maal zo groot worden als gebruikt bij vorige sluitingen. Voor de te gebruiken kabelbaan zul len stalen pilonen worden gebouwd. De heer A. Doeleman was veront rust over het geheel ontbreken van subsidiemogelijkheden van tertiare wegen én eventuele temporisering van de Deltawerken. De voorzitter zei dat - in tegenstelling met; ge ruchten - alles gewoon door gaat. Het archief De griffier gaf een overzicht van dé personeelszaken. De heer L. de Bil werd benoemd tot 2e 'machinist. Afscheid werd genomen van de kan- tonniers A. J. de Bruyn en J. Be- zuyen. Tijdelijk in dienst is mevr. Verloo-Smits, wegens ziekte vair mevr. Heij'boer. Mej. L. Sipman, ar chiefbewerkster, treedt per 1 juli in dienst van het Kantongerecht te Zie- ï-ikzeé, maar zij zal 't weinig nóg res terende archiefwerk voor het water schap .afmaken. Het geheel geïn ventariseerde "archief komt dan in de archiefkamer van het stadhuis. De archieven worden tot boeken gebon den. Grondzaken De vergadering ging akkoord met aankoop van plm. 35 ca grond (overhoek Dreischorse dijk/Stoof- hoek) van mevr. M. C. Klompe-Delst, voor plaatsing aardgasstation. Het koopbedrag is f 10,- de massa. Idem plm. 200 m'- van de provin cie Zeeland, in de gemeente Brou wershaven voor f 1/25 m~. Idem van Cebeco Zuidwest plm. 270 m- (verbe- teming Spuiwekken) in de gemeente Brouwershaven voor f 1,25 m-. Idem 11.00 are van de heer R. van Putten te Gouda, in de gemeente' "Wester schouwen (Boumansweg/Koo:ymans- weg) voor f 2870 de massa, met een vergoeding aan de pachter van f 1320. Verkocht wordt een waterloop, plm. 50 are, aan de gemeente Zierik zee, in plan West met dien verstande dat de verkoopprijs (f 1,-) ook. geldt bij terugverkoop als een nieuwe wa terloop is aangelegd. Verder verkoop van een gedeelte van de Stolpweg en de Middenweg in Duiveland (8,65 en 16,35 are). Verkocht worden ook opstallen en erf, gelegen aan de Oosthavendijk aan Aannemingsbedrijf v/h J. Prins van Wijngaarden te Haltem. voor de prijs van f 100.000. De huidige be woner - de heer Van Mourik - gaat in plan West wonen. Het betreft hier de bekende „Steenbakkerij". De ge meente Bruinisse krijgt voor 75 jaar 60 are in erfpacht, met een herzie ningsmogelijkheid per drie jaar. Het gaat hier om een deel van de vroe gere zeedijk, langs de jachthaven. Zaterdag jl. organiseerde sportvereniging Z.S.C. iveer de traditionele xoandel- lochl, die een uitstekend verloop had. De foto toont een aantal jeugdige deelnemers onderweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Flitsen uit het buitenland CATANIA. Een 21-jarige studente in de medicijnen in Catania in Ita lië, Maria Fabiano, heeft toegegeven dat ze haar 71-jarige vader Concetto Fabiano door wurging van het leven heeft beroofd om een einde te ma ken aan zijn lijden. Fabiano leed al enkele jaren aan een maagtumor. REYKJAVIK. President Pompidou van Frankrijk heeft president Nixon van de. Verenigde Staten in Reykja vik gewaarschuwd voor een eenzij dige terugtrekking van de Ameri kaanse troepen in Europa. Pompidou zou in dit verband gesproken hebben van een groot gevaar voor West- Europa. BUENOS AIRES, 3-6. Het woens dag- gekaapte Columbiaanse passa giersvliegtuig is zaterdag op het vliegveld Ezeiza bij de Argentijnse hcofdstad geland, rrxsar de twee jeugdige kapers die het toestel de langste „kaapvlucht" tot dusver lie ten maken, waren niet aan boord. Volgens de gezagvoerder van de Lockheed Electra hebben zij het Vliegtuig verlaten tijdens de vorige tussenlanding in de Noordargentijn- se- stad Resistencia, dicht bij de grens met Paraguay. ATHENE. Uit kringen van de op positie in de Griekse hoofdstad is vernomen, dat enkele uren na de opheffing van de monarchie in Grie kenland en het uitroepen van de republiek de Griekse politie een aantal hooggeplaatste royalisten heeft gearresteerd. ROME. In Triest zijn vier perso nen aangehouden die betrokken zou den zijn bij een belangrijke handel ■in valse schilderijen. REYKJAVIK. De presidenten Nixon en Pompidou hebben vrijdag hun tweedaagse topgesprek in de IJslandse hoofdstad Reykjavik afge sleten met - naar de woorden van president Pompidou - de conclusie dat men het over veel meer eens dan oneens bleek te zijn. AKEN. In de Kroningszaal van het stadhuis van Aken heeft de 86-jarige Spaanse schrijver en historicus Sal vador de Madariage de Karei de Groteprijs ontvangen als hulde aan „zijn voorbeeldig leven en werk, zijn moedige kritiek en zijn denkbeelden over de toekomst van de eenwording van Europa". NEW YORK. Volgens Drew Mid- dleton van de New York Times van zondag hebben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie overeenstemming bereikt over wederzijdse troepen vermindering in Midden-Europa. MILAAN. Voor de deur van een woning in het Italiaanse Monza, vlakbij Milaan, is een kneedbom ontploft. Er werd aanzienlijke ma teriële schade aangericht. Men ver moedt dat de aanslag gericht was tegen een jongeman die het huis be woont en die een van de leiders is van de uiterst-linkse „studenten be weging" van Monza. PRAAG. Een 53-jarige Tsjechische atletiekofficial is tijdens wedstrijden in Pardubice (bij Praag) om het le ven gekomen doordat hij werd ge raakt door een slingerende kogel. Dit heeft de. Tsjechische krant Li- dova Demokracie bericht. BELFAST. Het Britse leger in Noord-Ierland zal anti-oproerkogels van rubber blijven gebruiken, on danks een waarschuwing van artsen dat ze gedood en wonden vex'oor- zaakt hebben, LONDEN. Scotland Yard stelt een onderzoek in naar een poging tot af persing van Britse industriëlen door „Arabische terreurorganisaties". BRUSSEL. De melkprijs in België is met ingang van vrijdag 1 juni met ongeveer 3,5 cent per liter verhoogd. Een evenredige verhoging geldt ook voor melkprodukten. Minimum-lonen stijgen eveneens DEN IIAAG, 2-6. Als gevolg van de stijging van het indexcijfer der lonen van 4,88 procent in de periode november t/m april jl. zullen de AOW- en AWW-uitkeringen met ingang van 1 juli a.s. worden verhoogd, zo heeft het ministerie van sociale zaken meegedeeld. MEPPEL, 2-6. In hel ooie vaarsnest bij de boerderij van de familie Veld in het Drentse Nijeveen zijn vrijdagmorgen twee (misschien drie) jonge ooievaars geboren. Voor zover bekend, is dit in Nederland Het enige, ooievaarsnest waar dit voorjaar Lot nu toe jóngen zijn geboren. De AOW gaat voor gehuwde be jaarden per jaar omhoog van f 8370,- tot 1' 8784,-, en per maand van f 697,50 tot f 732,-. Voer ongehuwde bejaarden wordt de uitkering verhoogd van f 5910,- per jaar tot f 6204,- en per maand van f 492,50 tot f 517,-. De AOW-uitkerïngën gaan als volgt omhoog: weduwen met. kinde ren, van f 8370,- per jaar tot; f 8784,- en per maand van f 697,50 tot f 732,- Weduwen zonder kinderen, van f 5910,- tot 6204,- en per maand -van f 492,50 tot I' 517,-. Wezen van tien. tol. zestien Jaar, van f 2808.- tot f 2946,- en per maand van f 234,- tot, f 245,50. Wezen van zestien tot zeventwin tig jaar, van f 3660,- lot f 3840,- en per maand van f 305,- tot f 320,-. De verhoogde uitkeringen zullen in het algemeen met ingang van de uitbetaling over de maand juli door de sociale verzekeringsbank worden uitbetaald. Kin der b ij slagen Met ingang van ljuli a.s. zullen de kinderbijslagen, met uitzondering van die voor het. eerste kind, per kwartaal worden verhoogd als ge volg van de stijging van 4,88 pro cent van het indexcijfer der lonen in do periode november l/m april j.L Dit heeft bet ministerie van sociale zaken meegedeeld. Die verhogingen per kwartaal zijn: Voor een tweede en derde kind van f 195,78 tot f 205,92. Voor een vierde en. vijfde kind van f 261,30 tot f 274,56. Voor een zesde en ze vende kind van f 289,38 tol: f 303,42. Voor een achtste en elk daarop vol gend kind van f 319,80 tot f 336,18. De kinderbijslag voor het eerste kind is „bevroren", die bijslag' blijft gehandhaafd op f 164,58 per kwar taal. De uitbetaling zal in het algemeen eerst geschieden na afloop van bet desbetreffende kwartaal, zodat de verhoogde bijslagen in het algemeen pas na afloop van het derde kwar taal 1973 betaalbaar worden gesteld. Met ingang van 1 juli a.s. zal ook het miniumloon worden verhoogd van f 939,90 per maand tot f 985,40 per maand, zo heeft het ministerie van sociale zaken meegedeeld. Het minimumloon per weck stijgt met ingang van 1 juli van f 216,90 lot 227,40 en per dag van f 43,38 tot f 45,48,-. Bij aankomst in Resistencia waren alleen de kapers en de bemanning nog aan boord van de Electra De laatste passagiers van het toeiitel hadden in Mendoza mogen uitstap pen. NEW YORK. In New York is offi cieel bevestigd dat de veiligheids raad van de Verenigde Naties heden (maandag) om half tien 's avonds bij eenkomt ter bespreking van het con flict in het Midden-Oosten. BEIROET. Koning Hoessein van Jordanië heeft de arabieren gewaar schuwd voor een „nieuwe catastrofe" als de Arabische landen op korte ter mijn een oorlog tegen Israël zouden beginnen. De waarschuwing was vervat in een geheime dagorder aan de officieren van het Jordaanse le ger, gepubliceerd door het Libanese blad, „L'Orient le Jour'. WASHINGTON. President Nixons inïichtmgenschema in 1970 was er- cp gericht alle Amerikanen te be spioneren die het niet eens waren met de regering. Dit heeft senator Sam Ervin, voorzitter van de se naatscommissie van onderzoek naar de Watergate-afluisterzaak op een persconferentie in Winson-Salem in Ncord-Carolina gezegd. SAIGON. Een munitie-opslag plaats op twintig kilometer ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon is door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Dit deelde een militaire zegsman in Sai gon mee. REYKJAVIK. Een Britse sleep boot er. twee treilers hebben onder bescherming van een marine-fregat, een kanonneerboot van de IJslandse kustwacht geramd nadat deze de netten van een Britse treiler had stukgevaren. Volgens een woord- Voerder in Reykjavik raakte nie mand gewend. De kannoneerboot, de Arvakur, liep lichte schade op. Geld voor afvalonderzoek in de Grevelingen MIDDELBURG, 2-6. De minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk heeft ruim f 1,6 miljoen beschikbaar gesteld voor de open luchtrecreatie in Zeeland. Gedepu teerden hebben dit bedrag verdeeld over tien projecten. De minister heeft verder ruim f 600.000,- bestemd voor onder meer het afvalonderzoek in de Grevelin gen. Man schoot op vrouw DEN IIAAG, 3-6. De Haagse poli tie heeft de 26-jarige C. de J. aan gehouden die zegt dat uit zyn pistool het schot afkomstig is waardoor zyn 29-jarige vrouw op Hemelvaartsdag in de borst werd getroffen. De 32-jarige zwager van de vrouw die eerst was aangehouden als de vermoedelijke schutter, is vrijgela ten. De zwager had gezegd het schot te hebben gelost omdat hij zich schuldig voelde. Hij had ruzie met zijn schoonzuster gemaakt en het schot was daar een uitvloeisel van. De man van het slachtoffer, dat in een ziekenhuis is opgenomen, was tijdens de ruzie een pistool uit zijn auto gaan halen. Toen hij ermee de trap op kwam, struikelde hij en. ging het wapen af. Jongen stikt door vastgeraakte sjaal OOSTERBROEK, 3-6. De 16-jarige T. Bakker uit Sappenneer is vrijdag in Noordbroek (Gr.) op tragische wij ze om hc leven gekomen. De jongen, die samen met het 15-jarige meisje A. G. uit Noordbrcek op zyn bromfiets reed, droeg een lange sjaal, waarvan een deel loswapperde De sjaal raakte vast in de ketting van de bromfiets en werd steeds vaster aangetrokken Het achter op de bromfiets zittende meisje be merkte dit pas, toen de jongen de macht over het stuur verloor en. ten val kwam. Omstanders sneden zo snel mogelijk dc. sjaal dooi'. De jon gen overleed echter kort daarna door verstikking. Hij had ernstige verwondingen aan het strottenhoofd. Maandag 4 juni Dreischor Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Herv. Véx-enigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling Duiveland Plattelandsvrou wen Bond. Dinsdag 5 juni Brouwershaven Vaartocht voor de bejaai'den, (ver trek 14.00 uur vanaf de loswal). Woensdag 6 juni Zierikzee Chr. Gereformeerde kerk, 19.30 uur, concert gezamenlijke koren. Kerkwerve Vex-enigingsgebouw, 19.45 uur, bij eenkomst N.C.V.B. Donderdag 7 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengx-oep „Wees een Ze gen". Zaterdag 9 juni Brouwershaven 11.00 uur officie openning nieuwe jachthaven. Donderdag 14 juni „De Korenbeurs", 14.30 uur, verga dering Vleeskeuringsdienst. Vrijdag 15 juni Zierikzee Excursie yereniging van Ooudleer- lingen. Maandag 18 juni Goes 16.00 uur, alg. vergadering aandeel houders N.V. Watermaatschappij „Zeeland" (hoofdkantoor Ant. Fok kerstraat 8). Woensdag 20 juni Goes Prins van Oranje, 14.00' uur, verga dering Z-L.M. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Drukstijgingen die zich voox-al op de Britse eilanden voordoen, zijn aanwijzingen dat een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk zich over West-Eux-opa gaat uitbloei den. Dit zal een geleidelijk herstel va nhet weer in onze omgeving n- houden. Alleen de temperaturen zullen eert nog iets aan de gematig de kant zijn. Met uitzondering, van de West-Scandinavische landen waar het; weer enigszins wisselvallig en koel is, heerst er in de rest van Eu- i'opa redelijk zomerweer met mid- dagtempei'aturen die in het algemeen vax'iëren tussen 20 en 25 gi'aden. Wel veroox'zaken kleine stox'ingsgebieden plaatselijk wat meer bewolking en nu en dan x~egen- of onweersbuien. Aziatische sokken op westerse markt bedreigen werkgelegenheid UTRECHT, 2-6. Als de Neder- andse regering niet snel maatregelen neem, loopt de werkgelegenheid ge vaar van rond 2000 werknemers die zich bezighouden met liet fabriceren van sokken, zo heeft de Vereniging va.n 'Tricot- ien Kousenfabrikanten (Vertriko) medegedeeld. Bedx'ijven in Azië kunnen door bun ax-beiders een zeer laag loon te betalen deze artikelen op de Wester se markten brengen tegen px-ijzen die de helft belopen van de produktie- kosten in ons land. Vroeger ging een belangrijk deel van deze sokken naar de Verenigde Staten, maar dit land heeft zijn grenzen vrijwel weten te sluiten, waardoor een stortvloed tegen nog lagere prijzen over West-Europa is gekomen. MORGES, 2-6. De jachtluipaard, het snelste dier te land in de wereld, looj)t groot gevaar uit te sterven om dat de graslanden in Afrika die zijn woongebied zijn, geleidelijk in ak kerland xoorden veranderd. Dit werd gesignaleerd in een rapport van hel, Wereld,natuur fonds in Morges, Zwit serland. Op de jachtluipaard wordt syste matisch jacht gemaakt door boeren, die zeggen dat hij zich steeds meer aan vee vergrijpt. Daarnaast xoorden jachtluipaarden gedood door vallen en xoorden er in Zxddxoest-Afrika veel gevangen voor levering aaxi Zxiid-Afrika 'of dierentuinen en sa- faripax'ken overzee. De Britse deskxmdige Norman Myers schat dat er in Afrika nog on geveer 10.000 jachtluipaarden zijn. Het rapport van het Wereldna- hmrjonds is opgesteld kunnen xoor den mede door de hulp van de inter na tionale bonthandelfederatie, die besloten heeft een verbod van drie jaar op de verkoop van jachtlui paard- en luipaardhuiden in acht te nemen terwijl een onderzoek wordt ingesteld naar hel overgebleven aan tal. De luipaard is builen Afrika, a.l uitgestorven, enkele exemplaren, 'in Iran builen bëschouxoing gelatexx.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2