35 v 1/ TOEPOLEV STORT NEER OP STADJE IN BUURT PARIJS Om groter doel matigheid in de NAVO Griekenland wist merktekens van de monarchie uit Drijvend dolfinarium te Scharendijke officieel open Midden-Oosten in Veiligheidsraad FELKE AANBOUWKEUKENS EÜ LR AM A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 juni 1973 129ste jaargang Nr. 21294 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, 'na 18,00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V, Drukkerij v/h Lak.enman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 'Vo B.T.W. In dit nummer: Wl'gt'll ttUll IIe Orde ill IVfltOl SClld Ramp bij luchtshow PARIJS, 4-6. Heden-maandag nog wordt een Frans- Russisch onderzoek verwacht naar de oorzaak van het verongelukken van een Russische supersonische Toe- polev-1 44, tijdens een demonstratievlucht op een zondag gehouden luchtshow in Parijs, waarbij het toe stel in een vuurbal op het stad je Goussainville neer stortte. De zes bemanningsleden van het enorme vliegtuig kwamen om bij het eerste ongeluk ter wereld met een supersonisch toestel. Zeker vijftien men sen in het plaatsje ten noorden van Parijs werden gedood door het neer stortende wrak. Acht-en-twintig mensen op de grond werden gewond toen de Toe-144, bijgenaamd „Concordski", vanwege de opvallende gelijkenis met zijn aarts-rivaal, de Brits-Franse „Concorde", de daken van tien huizen af rukte en op een lege school te pletter viel. Een buiten spelende jongen werd door een wrakstuk onthoofd. Een stuk metaal van een paar ton trof een olietanker, waardoor een explosie werd veroorzaakt en verscheidene huizen in brand vlogen. In Goussainville was men tot laat in de avond verstoken van elektrici teit. De burgemeester gaf namens zijn 13.000 inwoners uiting van zijn boosheid. Hij zei tevoren geprotes teerd te hebben tegen luchtvaart shows boven bewoonde gebieden. De minister van de strijdkrachten, Ro bert Galley, zei echter dat het on denkbaar is dat dergelijke shows zouden worden verboden. De Toepolev, de trots van de Rus sische vliegtuigindustrie, dook zon dag plotseling zijn ondergang tege moet. Bij de 300.000 aanwezigen sloegen de uitingen van bewondering over in kreten van afschuw, toen het wit-rood-blauwe vliegtuig uiteen viel, toen het eenzelfde vlucht maak te als een Concorde eerder op de dag. De rampzalige duik voltrok zich in tien seconden. Dertig meter boven Goussainville explodeerden de brok stukken in enorme vlammen. gebracht, waardoor het toestel uit eenviel. Er is geen officieel commen taar over de oorzaak van de ramp. Ondanks het ongeluk zei het hoofd van de Russische delegatie naar de show, Sergei Andriasow, dat de Toepolev-144 zeker op de volgende show (in 1975) zal terugkeren. „Dan zullen er passagiers in zitten". De ontwerper, Alexei Toepolev, bezocht de plaats van de ramp. Hij bracht drie uur tussen de wrakstuk ken door. Hij weigerde echter com mentaar té geven. De Toe-144 was een gewijzigde versie van het Russische supersoni sche vliegtuig, dat voor het eerst verscheen op de luchtvaartshow in 1971 in Parijs. Het was vijf meter langer dan de Concorde, die 62 me ter lang is en kon 160 passagiers ver voeren; veertig meer dan de Con corde. Regering en defensie HILVERSUM, 2-6. De defensiespe cialist van de K.V.P. in de Tweede Kamer, de heer J. van Eisen, meent dat een verlaging van defensieuitga ven mogelijk is door een grotere doelmatigheid binnen de Navo te be werkstelligen. Hij denkt daarbij aan een interna tionale samenbundeling van troepen onder een ge-integreerde staf. Hoe wel het moeilijk is de bezuiniging in een geldsbedrag uit te drukken, acht hij het niet ondenkbaar dat aldus een verlaging van de defensieuitga ven met 0,1 procent van het natio naal inkomen mogelijk is. Dat zou op jaarbasis 200 miljoen gulden zijn oftewel 800 miljoen gulden op basis van de verwachting dat het kabinet- Den Uyl vier jaar regeert. ATHENE, 3-6. Be regering en de kerk van Griekenland hebben zon dag de merktekens van de monar chie verwijderd en deze vervangen door die van de republiek. De officieren droegen niet langer Hapering? André Turcat, testpiloot voor de Franse versie van de Concorde, zei te geloven dat de gezagvoerder, Mi- chail Kozlow, de macht over de ma chine had verloren. Andere lucht vaartmensen zeiden dat de vlieger mogelijk getracht had de snelheid te verhogen om een hapering te over winnen. Dit zou een te grote druk op vleugels en romp hebben teweeg- Achtste dode bij seheepsbotsing NEW YORK, 2-6. In de Belgische tanker die zaterdagnacht in de ha ven van New York door een Ameri kaanse containerschip werd aangeva ren, is zondag een achtste slacht offer gevonden Wie het is is nog niet. bekend. Van de bemanningen van beide schepen worden nog acht man vermist en men vreest dat ze dood zijn. Er is een vrouw - een hofmees teres - onder. De raad van onderzoek van de Amerikaanse kustwacht begint maandagmiddag met het verhoor van getuigen van de botsing. Flippersstalen shoiv SCHARENDIJKE, 1-6. In de haven bij West-Repart te Scharendijke werd vrijdagmiddag het drijvend dol finarium-complex geopend. De opening werd ingeleid door de heer A. J. Fibbe, die de genodigden op de hoogte bracht van een stuk geschiedenis van Dolfiro- dam. Oorspronkelijk bedoeld als een blijvende attrac tie binnen bet kader van een recreatiecentrum in Rot terdam, naar aanleiding van de 25-jarige bevrijdings- herdeiiking en de wederopbouw van de stad Rotter dam, kwamen de moeilijkheden toen een verdere opzet van dit recreatiecentrum achterwege bleef. Een voor de hand liggende mogelijkheid leek een ligplaats in Zeeland. Dat dit toch de nodige vijven en zessen met zich meebracht blijkt wel uit het feit dat de onderhandelingen nog een anderhalf jaar in beslag zouden nemen. De heer Fibbe, voorzitter van de raad van bestuur, prees de inspanningen van lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer A. L. van Geesbergen die ook de opening verrichtte van het door hem zo verdedigde dolfinarium. De gedeputeerde legde in zijn ope ningsrede de nadruk op de toeristi sche betekenis van het dolfinarium voor Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee en het toerisme in dit gebied in het .algemeen. De Gre- velingendelta neemt, zo zei hij, een belangrijke plaats in, in een recrea tiegebied dat meer en meer van na tionaal belang blijkt. De ontsluiting van dit gebied zal serieus ter hand moeten worden genomen. Een over dekte attractie waarvan met name gezinnen met. kindei'en bij slechte weersomstandigheden kunnen profi teren zal een aanwinst blijken. De opening vond daadwerkelijk plaats door een reuzesprong van de dolfijnen Marleen en Dolf, die bij het raken van twee boven het bassin opgehangen ballen een Zeeuwse vlag ontrolden. Een stunt die door het publiek, waaronder de uitgenodigde C.N.S.- school en de kleuterschool „Pinkel tje" uit Scharendijke, werd beloond met een hartelijk applaus. Na een korte toespraak van de heer A. van den Oever, directeur van B.V- Dolfirodam, waarin hij de heer Van Geesbergen dankte voor alle verleende medewerking en het ver richten van de opening en tevens de hoop uitsprak dat in de toekomst overheid en bedrijfsleven tot een goede samenleving zouden komen, waren het de dolfijnen die de sljow stalen. Vier dolfijnen Het dolt'narium is in bezit van vier dolfijnen waarvan Dolf en Marleen de oudste zijn. Deze startten het pro gramma en gaven o.a. de nummer tjes kegelen, hinderniszwemmen. balgooien en sui-friding weg. Later voegden Dora en Baby zich bij deze waterartiesten en werden verschil lende sprongen ten beste gegeven, dit alles onder waarderend oog van vooral het jeugdig publiek. Na zoveel tijd naar toespi-aakjes te hebben moeten luisteren konden de kleintjes de sympathieke „Flippers" des te meer waarderen. Onder het maken van moeilijk definieerbare geluiden, iets tussen kwaken, snateren en flui ten in (t.v.-kijkers zijn over het alge meen goed op de hoogte) werden magnifieke sprongen ten beste gege ven met als apotheose een spectacu laire salto voorover. Volgens „insi ders" een erg moeilijke sprong. Trai ner Dolf de Wit heeft overigens ook nog twee onlangs aangekochte zee leeuwen onder zijn hoede. Na afloop van de show werd in de feestelijk gepavoiseerde ruimte nog een glaas je gedronken. Marleen, Dolf, Dora en Baby. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de kroon van de monarch op hun uniform. Het koninklijk zegel werd van de briefhoofden verwijderd en de Griekse Orthodoxe kerk gaf haar priesters de opdracht op te houden met hun gebruikelijke gebeden voor de gezondheid en een lang leven van de verbannen koning Constantijn De militaire commandant van Athene gaf de kranten in de hoofd stad opdracht geen melding te ma ken van de reactie van Constantijn op zijn onttroning. Politieke kringen zeiden dat de regering binnenkort het „bewijs" zouden leveren dat Constantijn te maiken had met de recente mislukte coup van-marine-officiex-en Ook zou de regering pogen de afgezette ko ning verder in diskrediet te brertgen door het onthullen van „schanda len", waarbij de koninklijke familie betrokken is. Onmiddellijk scheiden in Zweden is mogelijk STOCKHOLM, 1-6. Het Zweedse parlement heeft wetsontwerpen goedgekeurd op grond waarvan on middellijke scheiding mogelyk is Echtparen zonder kinderen onder de zestien kunnen na 1 januari ter stond scheiden. De huidige „verzoe ningsperiode" van 12 maanden wordt afgesohaft. Echtparen met jonge kinderen zullen slechts een „wachttijd" van drie maanden in acht moeten nemen, Een regeringscommissie heeft als rechtvaardiging voor de nieuwe wet ten het feit genoemd van de sterke vermindering van het aantal huwe lijken in Zweden. NEW YORK, 2-6. Het debat in de Veiligheidsraad over het conflict in het Midden-Oosten zal niet maan dag, zoals aanvankelijk het plan was, maar woensdag om 15.30 uur onze tijd beginnen. Tot het uitstel is besloten na de aankomst in New York van de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mohammed El Zayyat, die de voorzitter van de raad, de Rus Jacob Malik, liet weten dat hij meer tijd nodig had voor overleg. BROUWERSHAVEN. De Smalstacl beleefde weer zeilwedstrijden. Trots lagen de Trintella's in de nieuwe jachthaven afgemeerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i De ivare vrijheid luistert naar r de wetten. Jacques Gerk f Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen; minimumtemperaturen ongeveer 8 graden, maxima morgen rond 18 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: van 0 tot 5 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pi-ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 9.28, onder Eerste Kwartier: 7 juni (22.11). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 5 juni Doodtij Hoogwater 6.19 18.36 10 juni. Laagwater 11.48 I'APIIOS. Gewapende mannen hebben zondag kerkelijke verkie zingen verstoord door het dood schieten van een 45-jarige herder, Aristoteles Augoesti, en het gooien van bommen. bij in onze Hoge Telefoon traat 12, Nieuwerkerk '(01114) 1265

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1