CONCEP CONDOOMS renóboerin Kabeljauroorlog met dubbele bodem Heeft een NS-gézlnskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 1 juni 1973 Nr. 21293 BLIK DOOR HET WERELD De kabeljauwoorlog tussen IJs land en Engeland is in een nieuwe fase getreden. De Britten sturen nu een paar schepen en helikopters van de Royal Navy mee met de vissers vloot van Grimsby om eventueel te voorkomen dat de IJslsandse pa- trouïlléboten weer eens netten stuk varen. Dit is al ettelijke malen ge beurd en boze vissers hebben daarop weer gepoogd de IJslandse schepen te rammen, waarna dan weer scho ten vielen. Een toestand die erom vroeg dat er een onofficiële zeeslag ging worden. Om dit onaantrekkelijk gebeuren te verhelen heeft Londen zeker niet met vreugde zijn vloot in geschakeld - als er dan geknokt wordt, gaat het naar mènfUtag aan nemen wat taktischeit IJsland spreekt al - -meteen van Engelse agressie, waarover de NA- TO-raad en misschien wel de Vei ligheidsraad van de VN moeten oor delen. Het is een nieuwe zet in de IJslandse strategie om gebruik te maken van het feit dat het land klein is, zo klein dat een grote mo gendheid die iets onderneemt al bij voorbaat gebrandmerkt is als een grote kerel die een klein kind te gra zen neemt. Terwijl de zaak zeker niet zo ligt. IJsland heeft eenzijdig zijn territoir uitgebreid tot vijftig mijl buiten de kust. Als daar nooit iemand viste, dan was daar niet zo heel veel tegen misschien, maar sinds jaar en dag zijn daar juist vis gronden waarheen traditioneel de Engelse vissers varen om hun land genoten het nationale gerecht van fish and chips in voldoende hoeveel heid te kunnen laten verorberen. Dergelijk gewoonterecht kan men niet zonder meer van de kaart ve gen, zeker niet als het gaat tussen twee leden van de NAVO, dat toch meer is dan alleen militair verbond. Nationale trots De IJslandse tegenzët^ gmpeest de Britten het gebruik vaifdewliegr basis Keflavik te verbieden, waar Londen niet veel verdriet van heeft,* want men landde er maar zelden en kan het gerust zonder stellen. De Amerikanen, die de basis hebben ge bouwd, denken er anders over - hel is een vooruitgeschoven post van hun luchtverdedigingssysteem. De bedoeling is uiteraard Washington te dwingen pressie op Londen uit te oefenen om dit interne NATO-ge- schil alsjeblieft te beslechten door wat toe te geven. Waarmee dan het internationale gerechtshof in Den Haag nog lang kan nadenken voor een definitieve beslissing, terwijl een Medisch team terug uit Bangla Desk SCHIPHOL. 31-5. Onder leiding van de 50-jarige majoor Eva den Hartog is het 7 leden tellende me dische team van het Leger des Heils, dat bijna een jaar lang hulp heeft verleend in Bangla Desh, op Schip hol teruggekeerd. Het team bestond uit 5 dames (4 verpleegsters en een secretaresse) en 2 heren (een technicus voor de auto's en de apparatuur en een landbouw deskundige). Majoor den Hartog bevestigde dat in Bangla Desh het spook van de honger nog lustig rondwaart. Vol gens haar sterven er dagelijks men sen van de honger, maar daarnaast wordt door het tekort aan voedsel de weerstand ondermijnd, zodat al lerlei ziektes toeslaan, die slachtof fers eisen. Romeinse vondst in Brabant 's-HERTOGENBOSCH, 31-5. In hel gehucht Haldc-r nabij St. Mi chielsgestel heeft de amateur ar cheoloog broeder Celestinus Ven- cken een Romeinse pottenbakkers- oven opgegraven. Zowel de opbouw - twee ovens boven elkaar - als het materiaal waarvan de oven is ge bouwd (dolia en maalstenen) heb ben de vondst volgens deskundigen van grote oudheidkundige betekenis gemaakt. Ambtenaren van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek zijn voor" een nader onderzoek naar Halder gegaan. voorlopige al volledig van kracht is geworden. Het bizarre in de situatie is na tuurlijk, dat de zaak nooit zo hard tegen hard had mogen gaan. Het is een konflikt van het soort, dat ei genlijk alleen maar door arbitrage valt op te lossen en de Engelse be reidheid om door het afspreken van een maximale vangst iets in die rich ting te ondernemen, had door IJs land niet zonder meer bot afgewezen mogen worden. Het vermoeden gaat dan postvatten dat het intussen de IJslsandse regering niet eens zozeer meer gaat om de kabeljauwgrens. Het kabinet zowel als de volksver tegenwoordiging zijn zwaar links en in principe helemaal niet zo gepor teerd voor NATO en dergelijke bind- tenissen met grote mogendheden. Dat men al niet lang uit de NATO is ge treden is voornamelijk een zaak van dollars: Keflavik brengt een aardige huur op, waarvan het niet zo erg rij ke IJsland node afstand zou doen. De IJslanders zouden het hun regering wellicht kwalijk nemen, als ze zulke goede inkomsten overboord wierp. Maar het wordt natuurlijk iets an ders als de nationale trots op het spel staat. Het heeft er veel van weg dat IJsland handig de zaak zo schippert, dat die nationale trots gaat gebie den uit de NATO te treden. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse luchtmachtkolonel Thedore W. Guy die vijf jaar in een Noordvietnamees krijgsgevangenkamp heeft gezeten, heeft een aanklacht wegens wange drag ingediend tegen acht voorma lige medegevangenen. PARIJS. De Canadese regering heeft besloten, zich uit de Interna tionale commissie van controle en toezicht terug te trekken, die op grond van de Parijse Vietnam-over- eenkomslen van 27 januari is inge steld. WASHINGTON. De eerste diplo matieke vertegenwoordiger van de Chinese volksrepubliek in de Ver enigde Staten, Huang Tsjen, is in zijn standplaats Washington aange komen om de leiding van het ver bindingsbureau van zijn land op zich te nemen. WASHINGTON. President Nixon heeft een beroep op de twee partijen in het conflict in het Midden-Oosten gedaan om hetzij rechtstreeks of in direct, serieuze onderhandelingen te beginnen. Hij zegde toe dat de Ver enigde Staten daarbij naar vermo gen zullen helpen. WASHINGTON. Het Witte Huis in Washington heeft met zoveel woor den een optreden van president Ri chard Nixon voor de Federale ge rechtelijke jury en de speciale se naatssubcommissie, die een onder zoek in stellen naar de Watergate- zaak, uitgesloten. TEL AVIV. De Israëlische geheime dienst heeft een sabotage-organisa- tie opgerold en 21 studenten aan middelbare scholen in en bij de stad Toelkarm op de bezette westelijke Jordaanoever gearresteerd, aldus maakte het Israëlische militaire op perbevel dinsdag bekend. ROME. Een speciale commissie, waarvan ook een vertegenwoordiger van de Vereigde naties deel uit maakte, heeft de 31 muitende zee lui van de Griekse torpedobootjager Ve'os erkend als wettige politieke vluchtelingen. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft met^ 55 tegen 21 stem men gestfëmd vóór" beëindiging van de Amerikaanse bombardementen op Cambodja, ondanks de tegenwer ping van*'de regering van president Nixon, dat een dergelijk ^besluit de positie van dr.- Henry Kissinger op komend vredesoverleg in Parijs zou verzwakken. LOS ANGELES. Thomas Bradley, zoon van een arme pachtboer uit Texas, is tot burgemeester van Los Angeles gekozen. Deze op twee na grootste stad in de Verenigde Staten krijgt hierdoor haar eerste zwarte burgervader. Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan t loket. voordelig uit met NS Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 2 JUNI NED. I: Er imlt echt niets te ver anderen, hoe pijnlijk het afscheid ook zal zijn: vanavond voor de aller laatste maal Mies Bowwmans kwis „Een van de acht". Ook de kleinste jeugd zal een snik en eèn traan moe ten laten, want de kindervriend Ti- ta-tovenaar stapt er voor een paar maanden tussen uit. Het V AR A-pro gramma begint om vier uur met voor de jeugd „Kijk naar je eige". Daarna volgt de film „Zomaar een weide", waarin insekten, vogels en kleine dieren getoond worden. Het -• uur tussen zeven en achten gaat op aan een aflevering van Coronation Stfëet. Nederlands meest populaire televisieprogramma „Een van de ach't" neemt vanavond na het jour naal op zeer feestelijke wijze af scheid van het kijkersvolk. Een paar jaarKlang heeft dit programma voor top-amusement gezorgd. De cabare tiers Gerard Cox en Frans Halsema krijgen een speciale rol in de laatste kwis. Ook van de partij is hun vak broeder Setli Gaaikema, die overi gens vanavond op het Duitse net een eigen show heeft. Nadat Mies Bouw man uitgewuifd is en, naar men mag aannemen met bloemen overladen is als blijk van dank voor hetgeen zij de kijkers allemaal heeft gebracht, vraagt de rubriek Achter het Nieuws aandacht voor de aktualiteit. Daar mee zit het er voor de VARA op. NED. II: De NCRV biedt op het tweede net een zeer gevarieerd pro- Igramma,. maar het is zeer de vraag hoeveel er naar zullen kijken, met de concurrentie van „Een van de acht" op de andere zender. Tussen zeven en acht gaat een aflevering van „De geheime schatten van de Rode Zee" over het scherm. De Franse avonturier Henri de Mon- freid laat zich opnieuw kennen als een redder in de nood. Ook voor het journaal staat het eerste van de twee sportprogramma's, waarin de kijkers uitslagen en impressies van vandaag gespeelde wedstrijden krij gen voorgeschoteld. Anderhalf uur zendtijd na het journaal gevuld met een film rond Charlie Chan, de oude, ietwat zonderlinge detective. Charlie Chan raakt door een toeval verzeild in een zeer mysterieuze moordzaak. Op zijn volkomen eigen wijze gaat de detective te werk om dit zaakje tot op de bodem uit te zoeken. Om tien voor tien is weer een kwartiertje sport te verwacht en de daarop vol gende vijftien minuten zijn met na me besteed aan de liefhebbers van country- en westernmuziek. Met de rubriek Ander Nieuws gaat de NC RV de ether uit. Dit^programma be steedt aafiicRtchlr- aan die situaties waarin oti&ers hun kinderen straf opleggen.-' j ZATERDAG 2 JUNI v NED. 1:10.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Kijk naar je eige 17.00 Zomaar een weide; 18.45 Ti-ta-to- venaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Corona tion Street; 20.00 Journaal; 20.20 Een van de acht; 22.20 Achter het Nieuws; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De geheime schatten van de Rode Zee; 19.30 Sport; 20.00 Journaal; 20.20 Charlie Chan; 21.50 Sport; 22.05 Country western en Folk; 22.20 Ander Nieuws; 22.45 Journaal. ZONDAG 3 JUNI NED. I: Het NOS-zondagmiddag- programma heeft vandaag iets nieuws te bieden. Na nieuws en weekjournaal kan men om tie?i over drie kijken naar een kwis van mu zikale spelletjes. Zangers uit de koorwereld binden hierin met elkaar de strijd aan om de trofee „De zil veren molen". Een uur later volgt dan de NOS-kiosk. Na de toto-uit slagen van Frits van Turenhout om vijf uur, volgt het IKOR-programma „Zingend Geloven". Hierin wordt een reportage getoond van de zang manifestatie die op 19 mei in Mid delburg is gehouden. De kleintjes zullen nu om zeven uur genoegen moeten nemen met Kiri de Clown, omdat Ti-ta-tovenaar vier maanden op vakantie is. Kiri de Clown wordt bijgestaan door o.a. een muis en een detectivehond. De KRO neemt op deze zondag het avondprogramma voor haar rekening. Tussen zeven uur en half acht zijn o.a. Udo Jur- gens, Bibi Johns en Les Humphries Singers op het scherm in de Don Lu- rio Show. Vervolgens wordt een af levering van de serie Daktari ge toond. Een bloeddorstige leeuw zorgt voor de nodige spanning. Ook het bezoek van een groepje weeskinde ren aan Wameru geeft enige proble men. De KRO brengt de kijkers in westernsfeer, want na de vijf minu ten journaal, volgt een aflevering van „Alias Smith en Jones". „Hoog spel", is de titel van de eerste afle vering waarin men de acteur Pete Duel zal moeten missen. In het ver haal van vanavond raakt het avon tuurlijke duo in de grootste moei lijkheden door een pokerspelletje, waarbij Heys steeds valse dollars in zet. Om kwart over negen volgen aktualiteiten in de rubriek Brand punt. Twee programma's resteren nog. Allereerst „Lieve hemel", een aflevering uit de serie verhalen met prenten en filmfragmenten en ten slotte een concert van veertig minu ten van het Amsterdams Philhar- monisch orkest. NED. II: Studio Sport blijft voort aan beperkt tot één aflevering. Ook Bemin de buren en Panoramiek ont breken. Gebleven is „De geest uit de gieter" voor de jeugd, waarmee om zeven uur deze totaal gewijzigde uit zending op het tweede net ivordt be gonnen. Om half acht volgt vijftig minuten sportnieuws in Studio Sport. Daarna kan men kennis ma ken met de nieuwe serie „De rivalen ran Sherlock Holmes", een creatie van de schrijver Sir Arthur Canon Doyle, kent ongetwijfeld iedereen. Er dreigt een dood die schijnbaar onontkoombaar is. Dit werpt een schaduw over het aanstaande huwe lijk van een dochter van een oud Engels geslacht. Na dit griezelwerk kan men kijken naar de zeventig mi nuten durende documentaire Vin cent the Dutchman. De film geeft een indringend verhaal van het le ven van Vincentvan Gogh, een van de beroemde schilders, die ons land heeft voortgebracht. ZONDAG 3 JUNI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.45 Nieuws; 14.47 Weekjournaal; 15.10 Koorquiz; 16.10 NOS-kiosk; 17.0 Toto; 17.05 Zingend Geloven; 18.55 Kiri de Clown; 19.00 Don Lu- rio-show; 19.30 Daktari; 20.20 Nieuws; 20.25 Alias Smith and Jo nes; 21.15 Brandpunt; 22.03 Lieve he mel; 22.25 Amsterdams Philharmo- nisch orkest; 23.05 Journaal. NED. II: 18.55 Kiride flown; 19.00 Nieuws; 19.05 De geest uit de gieter; 19.30 Studio Sport; 20.20 De rivalen van Sherlock Holmesf 21.10 Vincent the Dutchman; 22.20 Jour naal. MAANDAG 4 JUNI NED. I: Alhoewel Toppop voorlo pig niet op het scherm komt, doet de popminnende jeugd er toch goed aan zich om. zeven uur voor de beeldbuis te scharen. Doen ze dat niet, dan zullen ze de reportage missen die de AVRO gemaakt heeft van een optre den van de groep Earth and Fire in de Singer Concertzaal in Laren. Om half acht volgt het zesde deel van de Stripkwis. Het accent valt dit keer op de stripfiguren Suske en Wiske. Na het journaal het geijkte program ma van de AVRO. Allereerst Peyton Place, waarin Betty haar voormalige echtgenoot Steven een bod doet op het Peyton-huis. In het ziekenhuis heeft Susan Winter een toevallige ontmoeting met Rodney. Maar daar zit meer achter dan men denkt. De privé-detective Cannon is tussen tien over negen en tien uur aan het werk. Cannon verkeert dit maal in het wereldje van de country- en westernmuziek. De reden: een zan ger in dit genre is bij een vliegtuig ongeluk om het leven gekomen. De verzekeringsmaatschappij denkt dat er iets niet pluis is. De laatste vijf tien minuten in het AVRO-pro- gramma zijn als gebruikelijk voor Tele vizier-magazine, dat mijn weke lijkse portie aktualiteiten, conjnnen- taren en reportages spuit. NED. II: De door de KR.Ó samen gestelde filmcyclus rond de Italiaan se regisseur en acteur Vittorio de Sica kom vanavond al weer aan het eind. Ook moet de kijker rekening houden met het slot van de serie Zaterdag 2 juni, 20.20, Nederland I: Een van de acht. Met o.ay Seth t- t Gaaikema als gast. 4 over Pieler Daens. Maar voor het ving wie zelfs hun plaatsjes onder zover is eerst om zeven uur afleve- ^de zon, niet gegund wordt. Weken- ring 46 van de De familie AshtoiH V. tong heeft de tv-schaakmatch tus- Een aantal leden van de Ashton fa milie zit nog diep in de puree. Voor David is er weer enige hoop: lüj krijgt een nieuwe baan. Na het journaal zendt de KRO de derde en laatste aflevering uit van de serie gedramatiseerde documentaires Pie- ter Daens, gebaseerd op het boek van Louis Paul Boon. Wonder in Milaan" is de titel van de laatste film die de KRO om tien over negqn sen Nederland en Polen geduurd. Vanavond vóórt het journaal worden de laatste zetten in deze partij ge daan. MAANDAG 4 JUNI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Kiri de Clown; 18.55 Niéuwst 19.05 Earth and fire; 19.30 Stripkwis; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place.21.10 uitzendt uit de serie rond Vittorio de "'•Cannon: 22.00 Televiziër22.50 Jour Sica. Een serie die de afgelopen' we-.haal; 22.55 Teleac. ken voor veel kijkgenot heeft ge zorgd. Stuk voor stuk waren hefr^ NED. II: 18.45 Kiri de Clown: 18.55 films van kwaliteit. De Sica voert de Nieuws; 19.05 De familie Ashton; kijker aan de hand van een weesjon- 20.00 Journaal; 20.20 Pieler Daens; gen Toto een zwerverskolonie bin- 21.10 Wonder in Milaan; 22.50 Tele- nen, uitgestotenen van de samenle- zet; 23.00 Journaal; 23.05 Teleac. Goedgekeurd door de NVSH Vraag ertomsjïj uw winkelier Voor nadere informatie: NVSH, Prinses-^Beatrixlaan 11, Den Haag, Tel. (070) 832900. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Dat vind ik verschirikkelijk. Niet enkel voor mezelf, maar ook voor jou. Want jouw toekomst wordt hierdoor onzeker. Of m'n stiefzoons, die dan eigenaar van de boederij worden, je zullen handhaven, weet ik niet. Kan ik zelfs niet bevroeden. Tot zolang zul je ongetwijfeld kun nen blijven. Ik neem aan, dat ze het bedrijf spoedig zullen verkopen. Dan sta je waarschijnlijk op straat. Maal ais je financieel in moeilijkheden mocht komen, kun je op me rekenen Je krijgt trouwens toch een extraat je als beloning voor alles, wat je in de maanden, dat je hier werkte, ge daan hebt. Want je bent een bijzon der betrouwbare kracht geweest en bovendien ontpopte je je als een flinke boer. Het bedrijf heeft er nog nooit zo goed uitgezien als na jouw komst hier. Zo. nu weet je alles. Ik had ermee willen wachten tot mor gen. maar waarom zal ik het eigen lijk langer uitstellen? Of je vandaag of morgen deze noodlotstijding hoort maakt weinig uit. Ik vind liet ver schrikkelijk beroerd.voor je. Je zult nu wel boos op me zijn, hè?" Kees heeft ademloos geluisterd'. Nu beseft hij opeens, dat er geen pro blemen meer bestaan voor hem en Els. De angst, dat ze het zal moeten opnemen met deze boerin - hij heeft vanmorgen nog gevoeld, dat die vrees bij haar bestond - is plotse ling overbodig geworden. Christien heeft iemand gevonden, waarmee ze zal trouwen. De weg naar een huwe lijk met Els heeft een oneffenheid minder. Wat zijn werk betreft, daar over maakt hij zich geen zorgen. Kan hij hier niet blijven, dan vindt hij altijd wel ergens anders werk. En zo lang zal het niet- nodig zijn. Els wil met hem trouwen en wat Els eenmaal in haar hoofdje heeft gezet krijgt nieman^l er meer uit. Dat weet hij immers? Plotseling ziet hij het komische van een en ander in. Hij begint te lachen, hinnikend, met horten en stoten. Maar daarna luid en bulde rend. Het is allemaal zo gek ineens. Ging hij deze morgen met een hoofd vol moeilijkheden terug naar Chris tien.en zelf brengt ze nu de op lossing van alle trubbles op een pre senteerblaadje naar voren. Of me neer I-Ioogendijk het maar wil aan pakken, ja? Het is te zot, gewoon te zot! Christien Tollema schrikt. Ze had alles verwacht, maar dat hij er om zou gaan lachen niet. Verwijten en het feit, dat hij weldra zonder werk zou zijn, zoiets wel. Ze 'had het plan al om hem op de een of andere wijze schadeloos te stellen. Een briefje van duizend bijvoorbeeld.. Als een soort pleister op de wonde. Inplaats van dit alles lacht hij. Haar schrik maakt plaats voor angst. Wat heeft dit te betekenen? Is dit wel normaal? Kees bemerkt de vrees op het ge zicht van de boerin en probeert zich te beheersen. „Christien,'' zegt hij en probeert zijn stem zo kalm mogelijk te laten klinken, „het is, dat je wel dra aan een ander toebehoort, an ders zou ik opstaan, om de tafel heenlopen en je omhelzen. Want door hetgeen jij zoëven gezegd hebt zijn er een reeks moeilijkheden uit de weg geruimd. De kwestie is., o, ik kan me nauwelijks goed houden. Christien.. het is een dwaze samen loop van omstandighedenDe twee maanden., wat zeg ik? Ruim negen weken, dat we uit elkaar zijn ge weest. schijnen we beiden goed be nut te hebben. De zaak is namelijk dat ook ik trouwplannen heb. De boerin" zet grote1 ogen op. „Wat?" Hij lacht weer, hoofdschuddend. Het is Els Stiekemaze heeft me al die tijd, dal ik in het zieken huis lag. bezocht. Bijna iedere dag. Het klikte al dadelijk tussen ons. We zijn het samen eens. En ik weel niet, of je Els kent, maar wat zij wil, gebeurt. Zij houdt van me en ik van haar. We hebben niet zoveel haast als jij - bij tutoyeert haar nu - maar het is wel de bedoeling, dat we niet zo heel gek lang meer wachten. En laat ik nou met lood in de schoe nen vanmorgen hierheen gegaan zijn, want Els wilde, dat ik het je zou zeggen en ik wist niet, hoe te beginnen. Ik dacht. ik moet het in elk geval vóór zaterdagavond zeg gen, want een herhaling van vroe ger, dat kan natuurlijk niet meer." Ze begint te kleuren. „Allicht niet. Misschien was het dwaasheid van ons beiden, misschien konden we er niets aan doen en werden we als het ware naar elkaar getrokken, ik weet het niet. Het lijkt me verstandig; als we het maar zo spoedig mogelijk ver geten, vind je ook niet?" „Je hebt gelijk, Christien. Het was een niet zo mooie bladzij in ons le vensboek. Ik ga niet beweren, dat ik me er achteraf over schaam, want dan lieg ik. Maar diep in mijn hart weet ik. dat het fout was." „We zijn mensen." is op zachte toon haar weerwoord, „en beiden waren we één maal getrouwd. We wisten de smaak en op een gegeven ogenblik hunkerden we er naar. Niets menselijks is ons' vreemd. Jouw niet. mij niet. De natuur is dikwijls sterker dan de leer. We gaan elkaar niets verwijten. Het blijft een intermezzo, dat we helemaal onder ons houden en proberen te vergeten. Laten we er alsjeblieft geen schuld gevoelens aan overhouden. Ik was weduwe, jij een gescheiden man. Niemand kan ons hierover veroorde len: net was nu eenmaal onafwend baar." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9