buitenlands geld reisverzekering lUKUitöfOC laat ons er maar voor zorgen: S>e Qrenóbo&rin De bezegeling van de ontspanning de bank voor iedereen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ransdag 29 mei 1973 Nr. 21292 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De afspraken die Brandt en Brezjnew gemaakt hebben dienen slechts ter -versiering - hoofdzaak nan het bezoek van de Russische lei der aan de Rijn is demonstratief te bezegelen dat -men van de koude oorlog is afgestapt. I-Iet nogal onlo gische verzet hiertegen dat vooral uit kringen van de Westduitse oppo sitie komt, is gebaseerd op een diep ingevreten wantrouwen tegen alles was de Sowjet-Unie zegt en doel. Maar met of zonder wantrouwen: dat de verhoudingen in Europa zich op tal van kernpunten aanzienlijk verbetert hebben in de jaren van WillyBrandts vredespolitiek staat builen kijf. Alleen, wie meent dat dit een ontspanning voor de eeuwigheid is, geeft zich over aan dromerij: het verwijderen van de lonten uit poten tiële krisishaarden kan geen garantie zijn dat ze ook nooit meer aange bracht zullen worden. De politiek gaat door en dit betekent nu een maal vaak meningsverschillen, bot sende belangen en regelrechte strijd. Wat de situatie van nu tekent, is dal de Sowjet-Unie een aantal van haar orthodoxe principiële doelein den eraan heeft gegeven uit inzicht dat de praktijk een andere houding verkieslijker maakt. Het Kremlin streeft niet meer naar 1verandering van de status quo - d.uxz. ze berust erin dat in het hart van Europa de grenzen lopen zoals ze lopen, inklu- sief enige onaangename punten als West-Berlijn. Ze heeft er voorts vre de mee dat West-Europa allerlei in tegratie bedrijft in NATO en EEG. Zelfs de aanwezigheid van s Ameri kaanse troepen wordt niet meer ge voeld als een regelrechte bedreiging, of op zijn minst een belëtnmering van het basis-streven der kbmmu- nistische landen om hun systeem over zoveel mogelijk grenzen te verbreiden. Chroestsjow is ermee begonnen en Brezjnew zet het voort: de Russen zijn ermee tevreden te behouden wat ze hebben. Dat is vooral de hegemo nie in Oost-Europavoorts de be hoefte om de west flank van hun rijk rustig te houden in verband met de gespannen verhouding jegens China. En - waarschijnlijk als belangrijkste punt - willen ze de modernisering van Rusland als industriestaat met kracht voortzetten, waarbij -ze inzien dat de eigen kracht misschien wel voldoende kan zijn, macbr (Cap het in vele gevallen sneller gemt door kon- lakten met het westen. Wat dit laat ste aangaat-heeft men in de laatste jaren gezien hoe Italianen auto fa brieken bouwden, Amerikanen, Duitsers, Frcmsen, Nederlanders fa brieken leverden op allerlei gebied plus de kennis om, ze profijtelijk ie Idfèh draaien. In dn verband kan Brezjnew geen ruziesfeer gebruiken, integendeel die zou remmend uier ken. 2 -? Kwade kansen v De gematigde koereis zeker echt en gebaseerd op een zakelijke realis me. Dit wil echter niet zeggen dat de ideologie nog niet eens de kop kan opsteken en een koers dikteren die tegen dit verstandelijk nuchter handelen ingaat. Nu hoort men Duitsland niet meevals de grote boe man te betitelen en trouwens ook\ Amerika niet, al zijn het dan ook ka pitalistische bolwerken volgens het partijjargon. Maar het kan morgen STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers CAOU& DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE PUDASJARVI. In plaats van de fiets gaat Erkki Kdrkainen nu met zijn opblaasbare boot naar school. In Noord-Finland is zoveel smeltwater van sneeuw en ijs vrijgekomen, dat het meer van Pudajdrvi buiten de oevers is getreden. of overmorgen weer zover zijnDe kans erop is eigenlijk niet eens zo klein. De kontakten zoals Brezjnew die nu onderhoudt, hebben als neven- effekt dat ook vrij wat van de Wes terse opvattingen op allerlei gebied, 'besmettend volgens de ideologen, oyerwaaiyidt het -westen. En wicga- rtmdeeft dat op een gegeven moment deze strak-ideologisch denkende lie den niet weer eens Brezjnew aflos sen. Deze heeft welisivaar nu het Po litburo volg ezel met zijn volgelingen, maar in de Sowjet-Unie is dit nim mer een garantie. Er zijn trouwens gebeurtenissen te bedenken die in ijltempo tot een nieuwe verscherping van de toestand kunnen leiden. Men denke maar aan de strijd over de op volging van Tito die eerlang in Joe goslavië moet uitbreken, waarbij de verleiding voor de Russen groot moet zijn zich ermee te bemoeien. Daar kan althans deze periode van ontspanning makelijk het loodje leggen. Maar kwade kansen in de toe komst hoeven geen belemmering te zijn om de goede mogelijkheden van het heden uit te buiten. In het wes ten is te weinig nadruk erop gelegd dal in de laatste kontakten met*Rus- land Kremlin wel degelijk konsessies heeft gedaan, heeft ondevjStndeld volgens het principe dat mef ggven en nemen een kompromis''. bereikt kan worden dal voor geen van bei de partners ideaal is, maar althans beter dan de bestaande toestand. Daarmee door te gaan is voor nie mand een gevaar. Een gevaar zou alleen zijn als men daarbij in slaap viel en vervuld van dromen vergat dat een toekomst altijd vol onzeker heden zit, waarvan sommige hoogst onaangenaam kunnen zijn. Kankerbestrijding in financiële nood ZWOLLE, 28-5. De kankerbestrij ding in Nederland verkeert in grote finanfciële nood. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina- fonds, de heer E. A. Schüttenhelm in Zwolle tijdens de jaarlijkse 'algeme ne ledenvergadering. Van de dertien kankercentra in ons land die in 1971 werden gesubsi dieerd hebben elf het in 1972 zonder subsidie moeten stellen. „Flitsen" uit het buitenland NIEUW DELHI. De minister van binnenlandse zaken van de Indiase staat Mysore, Kittoer^SS) heeft ont slag genomen nadat eèft; was ontstaan door def" verdwijning van een 25-jï die hij van zijn huis naar een psy chiatrische kliniek had laten over brengen en waarover sedertdien niets meer is vernomen. PALAO. Zes mijnwerkers zijn om het^even gekomen door een ontplof- fing in de mijn „Don Evaristo" in de Mexicaanse staat Coahuila, zo is of ficieel meegedeeld. SAN JOSE. De Amerikaanse fi nancier Robert Vesco is in het bezit van documenten die de ..ontbreken de schakel" in het Watergate-schan- daal vormen, zo heeft de Canadese zakenman Norman Leblanc. een partner van Vesco, op een perscon ferentie te San Jose in Costa Rica meegedeeld. BRUSSEL. Franse rijkswachters hebben' aan de Belgisch-Franse grens, nabij Moeskroen, wat scher mutselingen gehad met betogers te gen de Franse kernporeven. SAIGON. Elf mensen zijn om het leven gekomen en 34 gewond geraakt toen een veerboot in het uiterste zuidwesten van Zuid-Vietnam door raketvuur werd getroffen. BRAUNSCHWEIG. Een Russische straaljager van het oude type -7 SU- 7 is brandend neergestort op een ak ker in West-Duitsland, 20 km van de Oostduitse grens. De piloot heeft zich met zijn valscherm kunnen redden. Rabobank Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken VERDUN. De 32-jarige Neder landse automobilist Wilhelmus Bom uit Wateringen is bij een auto-onge luk bij Verdun om bet leven geko men. Zijn passagier AÖrianus Verba- bel (30 jaar) uit De Lier is ernstig gewond. Hij is in een ziekenhuis in Verdun opgenomen.' SAIGON. De Vieteong heeft ten noorden van Saigon een onbewapende Zuidvietnamese helikopter neerge schoten waarbij alle twaalf inzitten den omkwamen. Dit heeft het mili taire opperbevel in Saigon meege deeld. Tot de doden behoort de com mandant van een infanterie-regi- ment. JERUZALEM. De komende vijf jaar moet de Israëlische bevolking bijna verdubbelen, van drie tot vijf miljoen, het nationale produkt en de export worden verdubbeld en tot negen miljard dollar stijgen, aldus de Israëlische minister van financiën, Pinhas, Sapir. MOSKOU. De pogingen van de Sowjetrussische autoriteiten om een eind te maken aan de corruptie en zwendel in de republiek Georgië hebben volgens in Moskou ontvan gen berichten tot betogingen in deze republiek geleid. BRUSSEL. Een aantal matrozen van een Russisch schip dat in Ant werpen ligt heeft, zo is nu eerst be kend geworden, giftige alkohol ge dronken. Een van de matrozen over leed in het ziekenhuis. Twee worden er daar nog verpleegd en een vierde matroos kon inmiddels weer naar het schip terugkeren. NEURENBERG. Premier Heath van het Verenigd Koninkrijk is maandag in Beieren aangekomen voor een particulier bezoek van twee dagen. Vandaag (dinsdag) zal hij bondskanselier Willy Brandt ont moeten tijdens een informeel diner in Bonn. BRUSSEL. In het Belgische kas teel van Rubeke is in het afgelopen weekeinde een kunstdiefstal ge pleegd waarbij waardevolle voor werpen met een totale waarde van ongeveer 70.000 gulden zijn verdwe nen. Het gaat hier om schilderijen en andere kunstvoorwerpen. LONDEN. Groot-Brittannië en Sy rië hebben besloten hun diplomatie ke betrekkingen, die sinds juni 1967 na de Zesdaagse oorlog waren ver broken. te hervatten, zo is officieel in Londen meegedeeld. Tenslotte besluit ze: niet vandaag. Nu is het een feestdag, omdat Kees weer zo goed als hersteld terug is op zijn oude plaatsje. De stoel in de boek. Waar hij nu kalm zit te roken uit zijn onafscheidelijke pijp. Als Geurt zijn slaap uit heeft, gaat Kees met hem naar buiten. De man nen praten en lopen over het land. Christien staat voor het raam hen na te staren. Geurt wijst naar de grond. Kees kijkt en knikt. De rogge staat er prachtig voor. Als er maar niet al te harde nachtvorst meer komt, belooft de opbrengst goed te worden. Ze zal niet bij het oogsten zijn. denkt de boerin met een zucht. Ze wendt zich van het raam af. Deze boerderij is een deel van haar leven geworden, maar wat voor toekomst heeft ze. als ze hier blijft? Trouwen ,kan ze niet, want dan raakt ze im- Imers alles kwijt? En met Kees was 'het wel prettig, maar in feite is het toch surrogaat. Met Kurt kan ze een geheel nieuw leven opbouwen. Dat durft ze nu met hem wel aan. Opnieuw kijkt ze naar buiten. Dit is de zere plek, die de eerste tijd zal schrijnen. De boerderij, waar ze aan vankelijk gelukkig was met Tijmen. En waarin ze haar hart begraven dacht. Na de dood van Tijmen was er voor haar nog maar één moge lijkheid: op de boerderij blijven en geen mannen meer in mijn leven, dacht ze. De geest is gewillig, maar het vlees is zwak, dat zie je maar weer. Toch zal ze ditmaal door de zure appel moeten heenbij ten. Kurt kennende, is ze ervan overtuigd, dat ze met hem een fijne toekomst tege moet gaat. Alles krijgt een mens toch niet in het Leven. Feitelijk moet je dankbaar zijn, als het geluk op nieuw aan je deur klopt. Of van het KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MARGRATEN. In het Zuid-Lim burgse Margraten is op het Ameri kaanse oorlogskerkhof onder grote belangstelling de jaarlijkse „Memo rial Day" gehouden. Op het kerkhof liggen circa 8.000 Amerikaanse mili tairen begraven, die in de Tweede Wereldoorlog zijn gesneuveld. DOETINCHEM. De 40-jarige T. B. L. uit Doetinchem heeft zijn vrouw in hun huis met een hamer verschil lende malen op het hoofd geslagen. De vrouw, de 32-jarige C. L. is zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis in Nijmegen gebracht. DEN HAAG. In zijn in de Tweede Kamer afgelegde regeringsverkla ring heeft premier Den Uyl gezegd één, of van het ander moet je dan afstand doen. En is de liefde niet meer waard dan materiële voldoe ning? Met een onzekere toekomst in het verschiet, want zo heel best is het boeren tegenwoordig ook niet meer. En altijd maar hard werken, nooit vakantie, voor dag en dauw op, zondags en in de week. Ze wordt ook een dagje ouder. Met Kurt zal ze het ontzettend gemakkelijk krij gen, dat weet ze. In een mooi, mo dern huis. Kurt heeft er foto's van gemaakt en ze laten zien. Ons toe komstig nestje, had hij haar in het oor gefluisterd. Ze was er warm van geworden. Hoe zal Kees het opvatten? Als een soort verraad? Ze moet er niet aan denken. Zo is het toch niet? Of wel? Maar het had immers ook anders kunnen zijn? Gestel, dat Kees een aardig meisje had leren kennen, dan zou hij toch ook zijn gegaan? Die avond eten ze nog gedrieën. Maar Geurt gaat na het avondmaal meteen weg. Kees zal de avondcon trole wel overnemen. Hij moet toch geleidelijk aan weer aan het werk. Dus Geurt kan vanavond rustig uit gaan met z'n meisje. Die heeft op haar beurt de laatste weken ook haar offert .e moeten brengen. Ze drinken die avond een glaasje: de boerin sherry. Kees een biertje. Ze proosten en drinken. „Smaakt het?" vraagt de vrouw. Hij knikt. ..Heerlijk. Eén van de dingen, die ik al die weken heb ge mist." „Welke nog meer?" vraagt ze on deugend. Dan begint hij te kleuren. Nee, dat kan niet meer. Als ze hierop zin speelt, zal hij haar moeten afwijzen. Hij heeft Els zijn woord gegeven, dat de bewindslieden van het kabi net Biesheuvel respect verdienen voor de toewijding, waarmee zij on der menselijk gezien zo ondankbare omstandigheden hun taak hebben vervuld. MIDDELBURG. Zeeland zit op geen enkele wijze vast aan de bouw van een tweede kerncentrale bij Borssele zo hebben gedeputeerde staten van Zeeland laten weten in hun antwoord op vragen van onge ruste statenleden. LAGE MIERDE. Drie personen hebben zware verwondingen opgelo pen bij een brand in een bejaarden tehuis in de Noord-Brabantse ge meente Lage Mierde. Het oude ge- deel te van het tehuis is vrijwel ge heel uitgebrand. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS dat zal hij gestand doen. Geen nieuw avontuur meer met Christien. De boerin is zelf ook geschrokken. Op haar beurt denkt ze: dit is voor bij. Vóór zaterdagavond zal ik het 'm moeten vertellen, want anders re kent hij er misschien op. Ze loodst een zware zucht. Bijna gelijktijdig met de man aan de andere kant van de tafel. „Problemen?" vraagt ze. „Je zuchtte zo zwaar." „En u dan? U deed het toch ook?" Christien Tollema denkt: een poos je na. Dan besluit ze de knoop door te hakken. Het moet immers toch gezegd worden? Hoe eerder het ach ter de rug is, des te beter. Ze schraapt haar keel en begint aarzelend, voor zich uit kijkend: „Er staan grote veranderingen op stapel. Kees. Ik moet het je vertellen. Het zal ellendig voor je zijn, maar zo gaat het nu eenmaal in het leven. Ik ehik ga hertrouwen." De man laat van schrik het glas, dat hij aan zijn mond gebracht heeft, bijna vallen. Hij kijkt de vrouw stom verbaasd aan „Hertrou wen?" herhaalt hij, stotterend. Ze knikt. „Ja. Wat ik enkele maan den geleden voor onmogelijk gehou den zou hebben, is nu een feit. Veer tien april trouwen Kurt Müller en ik. Kurt is bevorderd in rang en wordt plaatselijk commandant van de politie in een stadjeCloppen- burg. Op één mei moet hij daar be ginnen. Er is een mooi huis. Hij be zocht me tijdens mijn ziekte: we werden het geleidelijk aan eens. Dat betekent, dat ik op 14 april de boer derij zal moeten verlaten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7